Clericalization of Christian liturgy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2024
  • The Catholic liturgy needed purification in the twentieth century. In this video, I quote Card. Cantalamessa who in a conference to Pope Francis and the Roman Curia spoke about the process of clericalization, which profoundly influenced the shape of the liturgy. What is clericalization of our liturgy all about?
    SOURCES
    * Full talk by Cardinal Raniero Cantalamessa • Ascoltare lo Spirito a...
    * Benedict XVI on mystagogical catechesis: "Given the vital importance of this personal and conscious participatio, what methods of formation are needed? The Synod Fathers unanimously indicated, in this regard, a mystagogical approach to catechesis, which would lead the faithful to understand more deeply the mysteries being celebrated. (Exhortation " Sacramentum caritatis" 64)
    www.vatican.va...

Komentáře • 41

  • @ech0oo
    @ech0oo Před 8 měsíci

    Piękne i potrzebne zgadzam się z nimi. Niech Ksiądz będzie dobrej myśli.

  • @piotriwanski636
    @piotriwanski636 Před rokem +1

    Protestancka liturgia, tym jest nowa msza.Po owocach poznaję i to co widzę przeraza mnie i niestety gorszy.Papież mnie gorszy,Papiez nie jest moim pasterzem, niestety.

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem

      Zapomniał Pan, co działo się, gdy liturgia miała szatę barokową - do naszych czasów. Pasterze próbują wtajemniczyć Lud chrześcijański w tajemnice wiary sprawowane w Eucharystii, ale nawet wielu księży jest obojętnych. Modlę się za Pana, by miał światłe oczy serca i dostrzegał prawdziwy skarb Zbawienia, Misterium paschalne w nowej posoborowej szacie liturgii. Ono było ukryte w szacie barokowej Eucharystii, teraz jest bardziej dostępne w nowej szacie dla tych, którzy mają oczy wiary .

    • @piotriwanski636
      @piotriwanski636 Před rokem

      @@Droga-do-Raju
      Dziękuję za odpowiedź. Niechcial bym sprowadzić do estetyki tylko i wyłącznie dyskusji o liturgii .Na pewno forma ma również znaczenie.
      Zarówno naczynia,bielizna szaty jak i architektura. Na marginesie nie lubię baroku.Zostalem ochrzczony w starym rycie,gdy zacząłem służyć do Mszy Świętej był już nowy ołtarz w gotyckim prezbiterium. Do dzisiaj zachowałem pełną orientację na Tabernakulum.I chce ją zachować.
      Służę do dziś do NOM ,spotkałem do dziś tylko dwóch kapłanów którzy potrafili wydobyć znowych przepisów piękno liturgii.
      Niestety za używanie Kanonu byli prześladowani. Taki mam dziś obraz.

  • @arenari36
    @arenari36 Před rokem +1

    Chcecie odnawiac katechumenat? Ok , ole na tzw. drodze neokatechumenalnej pelna inicjacja trwa czasami 40 lat. a katechumeni uczestnicza w tym czasie w pelni we Mszy Swietej. Ksiadz teraz udziali mi wyjasniajacej odpowiedzi, ktora ja znam. Problem polega na tym, ze ta odpowiedz nie usunie niespojnosci, polegajacej na tym , ze mowicie o przywroceniu katechumenatu i jednoczesnie worowadzacie ludzi w proces ktory z katechumenatem starozytnym pozostaje w sprzecznosci chocby w aspekcie dlugosci jego trwania. I nadal bez zajakniecia zarzucacie innym dewaulowanie slow. Jakby ksiadz nazwal taki sposob postepowania?

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem

      Bardzo skomplikowane to Pańskie rozumowanie. Poza tym, nikomu nic nie zarzucam. Mówię to, co widzę i staram się kochać, tych, którzy nie widzą. I kochać Kościół -zbudowany na skale-Piotrze - i jego liturgię.

    • @arenari36
      @arenari36 Před rokem +1

      @@Droga-do-Rajupowiem co ja widze.
      Widze, ze modernisci weszli do KK z pochylonymi glowami i haslami wypisanymi z Ewangelii “Duch wieje kiedy chce...” “Ducha nie gascie...” , ktore mialy uzasadniac ich obecnosc w Kosciele jako pewnej rownorzednej dla traducyjnego Kosciola alternatywy ale po kilkudziesieciu latach tak mocno sie rozepchneli, ze z przesladowanych stali sie przesladowcami. Niestety nie pozostawiaja miejsca dla innych. Dla nich Duch wieje tam gdzie oni sa..Ostatnie instrukcje Watykanu dotyczace mozliwosci odprawiania Mszy trydenckiej sa tego najlepszym dowodem.
      Oczywiscie jest bardzo wygodnie nie rozumiec tam gdzie rozumienie mogloby stanowic koniecznosc wejscia w dialog. Atakowac i mowic ze sie nie atakuje. Klasyka neokatechumenalnych wykretow.

    • @arenari36
      @arenari36 Před rokem

      @@Droga-do-Rajudla jasnosci skoro tak trudno zrozmiec dluzsze zdania. Nazywanie katechumenatem czegos co katechumenatem nie jest musi byc dezawuowaniem slow , przynajmniej . To nie jest skomplikowane.

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem

      @@arenari36 co do oceny wartości Drogi neokatechumenalnej, Pan widać uważa się za mądrzejszego od kongregacji watykanskich, a nawet od samego papieża, który tę rzeczywistość w Kościele uznał, potwierdzajac jej charyzmat. Bywa.

    • @arenari36
      @arenari36 Před rokem +1

      @@Droga-do-Raju autorytet nie zastepuje prawdy i rozumu. Taka nauka plynie z Ewangelii , nauczania sw. Piotra i Kosciola, wiec prosze mnie sobie nie ustawiac pod moralny i “psychologiczny” pregierz. Kosciol to nie esesmanska armia gdzie trzeba slepo sluchac dowodcow.

  • @januszwatkowski7739
    @januszwatkowski7739 Před rokem +1

    Najciekawsze, że chrześcijaństwo pierwszego wieku nie przypominało nawet religii. Chrześcijanie nie mieli świątyń, kapłanów, ofiar itp.

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem

      I tak, i nie. Kościół Nowego Przymierza jest obrazem Nowej Jerozolimy, w której "świątyni już nie dojrzałem, bo jej Świątynią jest Pan Bóg wszechmogący i Baranek" (Apokalipsa 21,22). Baranek jest i Kapłanem i Ofiarą. I jest to ukazane w sakramentach NT, w ofierze Eucharystii i kapłaństwie. Problem tylko, że postaci zewnętrznej tej liturgii - jak mówi kard. Raniero Cantalamessa - nadano kształt podobny do starotestamentowego.

  • @weronikadomanska5037
    @weronikadomanska5037 Před rokem +1

    Ten śp. kapucyn wie o czym mówi...
    O. Cantalamessa podobno także uważał, że świat nie docenia obecnego Papieża i jego nauczania.

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem

      "śp. kapucyn"? Pogrzebala Pani żywego kardynała! Chyba, że przegapiłem wiadomość o jego odejściu do Pana.

    • @weronikadomanska5037
      @weronikadomanska5037 Před rokem +1

      @@Droga-do-Raju o. Cantalamessa żyje? Sprawdzam teraz. Chyba mnie się zdawało, że słyszałam o jego śmierci... Przepraszam.

    • @jakubs2535
      @jakubs2535 Před rokem

      Chyba wie co to jest prymitywne wazeliniarstwo

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem +1

      @@jakubs2535 pan jest poetą, a chciałoby się konstruktywnych wypowiedzi od męża Bożego, który chce prowadzić "życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością" (1 List do Tymoteusza 2,2).

    • @jakubs2535
      @jakubs2535 Před rokem

      @@Droga-do-Raju A niby podlizywanie się szefowi i karierowiczostwo tutaj nie ma miejsca? Mnie to śmieszy w sumie

  • @gregant9864
    @gregant9864 Před rokem +1

    Mialem taka rozmowe z jednym ksiedzem niedaleko mojej parafii. Prosze ksiedza chcialem zorganizowac konferencje na temat Soboru Watykanskiego II (W dwoch zdaniach wyjasnilem mu ile piekna i milosci Kosciola doswiadcza sie czytajac same dokumenty Soboru). - ksiadz na to : No co ty. Tu mi nikt nie pozwoli na takie cos. Tu parafianie nie akceptuja zadnego Soboru, to sa starsi ludzie i zobacz oni mi nawet nie pozwalaja powiedziec homilii bez kartki. Nie, nie, zadnego Soboru. Idz zapytaj gdzie indziej.
    Poszedlem do swojej parafii. Pytam ksiedza proboszcza z Kongo. On mi na to : - Tu nie trzeba zadnych konferencji. Tu my robimy Sobor. Oooo! patrz, ci ludzie tu w Kosciele praktykuja Sobor. Prosze idz sobie gdzies indziej i zapytaj.

    • @Droga-do-Raju
      @Droga-do-Raju  Před rokem +4

      Homilia z kartki jako standard? Spotkałem się z tym w Ameryce. Ci starsi ludzie pamiętają, jak zachodziły zmiany zaraz po Soborze - bez żadnego wytłumaczenia wiernym. Tak mi opowiadali w Anglii. Pewnie sami księża często nie mieli głębszego pojęcia o co chodzi. I to był problem Kościoła przed Soborem, kryzys duchowieństwa. Nastała też walka obrzędu z życiem - często zwyciężało życie, które w latach 70. wybuchło wolnością obyczajową...