ARCHICAD - Architektonická studie - můj postup krok za krokem - VÁNOČNÍ SPECIÁL #2🎄🎄

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 06. 2024
  • (Téměř) kompletní architektonická studie malého rodinného domu od první skici po hotový model a výkresy. Předchozí video, na které tento díl navazuje, naleznete zde: • ARCHICAD - Moje šablon...
    www.martinrosa.cz
    00:00 Úvod
    02:34 K mým studiím obecně
    05:29 Nastavení základního stavebního materiálu
    09:03 Začátek modelování, nastavení stěn a desek
    12:07 Povrchové materiály stěn - vnitřní a vnější omítky
    13:57 Modelování základní dispozice - příčky, kuchyně, schodiště
    23:42 Střecha
    32:36 Okna
    40:50 Doladění modelu (podhledy)
    44:21 Vnitřní dveře
    46:29 Zóny
    49:45 Tabulka místností
    51:00 Doplnění zařizovacích předmětů
    53:39 Grafické a materiálové znázornění dlážděných podlah
    58:34 Doladění modelu (úpravy střechy, oken, vnějších stěn)
    01:06:19 Uložení a nastavení zobrazení
    01:07:58 Řezy
    01:14:09 Pohledy
    01:19:46 Vložení zobrazení na výkresy
    01:21:50 Kóty
    01:23:10 Rychlá úprava už hotového modelu
    01:25:13 Závěr

Komentáře • 21

  • @StanoKovac
    @StanoKovac Před 3 lety

    Vďaka, Martine.
    Skvelý manuál. ArchiCAD skúšam už hodnú dobu (asi od v10), ale stále sa učím (nerobím v ňom denne). Stále prichádzam na nové a nové funkcie a možnosti práce s ním. Aj vďaka vám. Ešte raz, vďaka.

  • @km0tr_cz
    @km0tr_cz Před 3 lety

    Nice work pane učiteli

  • @peterstruhar6818
    @peterstruhar6818 Před 3 lety +3

    Pekný tutoriál. Ešte by som sa chcel spýtať, či by ste ak budete mať trochu času neukázal nejaký keď aj stručný postup vyhotovenia a nastavenia projektu pre stavebné povolenie na tomto domčeku. Bolo by to perfektné. Ďakujem a prajem Vám aj celej rodinke príjemné prežitie vianočných sviatkov.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +5

      K tomu se určitě někdy dostanu, protože pro stavební povolení si chci šablonu taky více doladit a když už to budu dělat, tak zapnout u toho nahrávání obrazovky a nasdílet to sem je to nejmenší ;) Jen nemohu úplně slíbit, kdy to bude (na leden mám už témata vymyšlená a od února budu 3 měsíce naopak archicad dost intenzivně studovat já, takže v první třetině příštího roku to možná s novými díly bude trošku více sporadičtější...) Taktéž přeji krásné svátky!

    •  Před 3 lety

      @@ardit. Vďaka! Prajem pekné a príjemné sviatky.

    • @LuQinek
      @LuQinek Před rokem

      @@ardit. Dobrý den, máte už prosím vydané video ke stavebnímu povolení? Děkuji

    • @ardit.
      @ardit.  Před rokem

      Dobrrý den, stavební povolení už jsem nakonec nenatočil (myslím, že ho svou šablonou dobře pokrývá Petr Karásek na kanále 3D projektant)

  • @simoncube12
    @simoncube12 Před 3 lety

    Zdravím, předem Vám Martine děkuji za tohle i ostatní videa, je to prostě super! Chtěl bych se zeptat jaký příkaz máte na zkratce "cmd+R"? Za boha se mi nedaří docílit zmenšení/zvětšení domu abych pak nemusel přesahující zdi ořezávat respektive dopojovat. Tuhle operaci předvedete v čase 19:20 a pak i ke konci videa 1:23:20. Děkuji za odpověď. :)

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      Děkuji za reakci. Pod cmd+R mám namapovanou klávesovou zkratku pro natažení (v menu jde o příkaz pod Úpravy-Změna tvaru-Natáhnout). (Dívám se, že ve standardním nastavení archicadu se touto zkratkou překresluje, což je něco, co prakticky nepoužívám, takže mohu doporučit přemapování právě na to natažení.)

  • @snezna_tisen
    @snezna_tisen Před 3 lety +1

    Sledovat vaši práci v Archicadu je radost. Mohl by jste to s bravůrou i učit. Měl jsem ještě v bývalé firmě možnost řešit placený support z Cegry, ale musím uznat, že vašich kvalit nedosahovali..
    Kdysi jsem si myslel, že v Archicadu umím cokoliv a jakkoliv, teď už vím, že jsem si hodně fandil :-)
    ADD2: Možnost osahat si vaši šablonu přímo v AC24 by bylo skvělé....

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      Děkuji za reakci. Učení jsem kdysi zkoušel, jeden semestr - a myslím, že mi to stačilo (alespoň co se týče výuky ve školách jako takových). Online videa jsou myslím mnohem zajímavějším způsobem, jak sdílet know-how s řádově větším množstvím lidí. :)

  • @janmazanec5416
    @janmazanec5416 Před 3 lety

    Přátelé, prosím, jak kopírujete prvky mezi jednotlivými projekty? Třeba okno z jednoho výkresu do úplně jiného. Jak bych si takový prvek nejlépe uložil do (externí) knihovny? Díky.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      Já to dělám právě přes ty oblíbené, které jsem ukazoval v prvním díle vánočního seriálu (o šablonách). ;)

    • @janmazanec5416
      @janmazanec5416 Před 3 lety

      Vím, ale já myslel něco rychlejšího, kdy mám otevřené současně dva různé projekty a chci si nějaký prvek (třeba okno) přehodit z domu do domu. ctrl c/v nefunguje, přesouvání taky ne, jestli opravdu není nějaká elegantní metoda.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      @@janmazanec5416 V tom případě nejrychleji funguje, když okopírujete a vložíte celou stěnu, ve které máte okno vloženo (okno samotné kopírovat nelze). Po vložení už stačí jen "nasát" okno ve vložené stěně přes alt a s tímto nastavením ho umístit kamkoliv do projektu (původní stěnu s oknem pak samozřejmě smažte). ;)

    • @janmazanec5416
      @janmazanec5416 Před 3 lety

      @@ardit. Vyzkouším, díky moc za odpověď.

  • @janmazanec5416
    @janmazanec5416 Před 3 lety

    Díky autorovi za celou tuhle sérii. Moc pěkná architektura i její prezentace. Mohl bych mít začátečnický dotaz? Z www.bimobject.com/cs/product bych si rád stáhnul nějaký prvek/knihovnu. Těch návodů je spousta, ale nedaří se mi, vytvořit prachobyčejnou složku, kam to nakopírovat. Nevím, jak otevřít složky archicadu mimo archicad. Poradíte? znovu díky. i.ibb.co/yYPfDvh/2020-12-17-221448.jpg

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      Děkuji za reakci. Prvky z bimobject.com si můžete uložit do jakékoliv složky na disku a tu pak načíst do archicadu. Nejprve klikněte na Soubor > Knihovny a obejekty > Správce knihoven. Otevře se správce, ve kterém na výchozí kartě Knihovny projektu stačí kliknout na Přidat... a vybrat složku na disku. Když pak v archicadu vyberete nástroj objekt (ta ikonka s židlí) a přepnete se do jeho výběru/nastavení (třeba přes základní klávesovou zkratku cmd+T nebo ctrl+T), v pravém sloupci se vám vámi přidaná složka zobrazí mezi Připojenými knihovnami. Když si ji pak vyberete, zobrazí se Vám knihovní prvky, které tato složka obsahuje. Budete-li do složky přidávat další objekty v průběhu práce, je nutné ji přes správce knihoven zaktualizovat (ve Správci knihoven vyberte již přidanou složku ze seznamu a vlevo dole klikněte na Znovu načíst a použít). Nevýhodou přidávání složek je to, že když složku z disku smažete a následně otevřete projekt archicadu obsahující objekty, které byly v této složce uloženy, objekty se nenačtou (v půdorysu místo nich uvidíte černé tečky a zobrazí se chyba v informacích o načítání knihovny).
      Druhou možností je načíst konkrétní knihovní prvek přímo do projektu: ve Správci knihoven se nahoře přepněte z Knihovny projektu do Vložené knihovny. Do této vložené knihovny můžete vkládat jednotlivé knihovní prvky kliknutím na (trošku neintuitivní) tlačítko s obrázkem židle a černé šipky směřující nahoru (třetí zleva v řadě tlačítek ve střední části okna). Takto přidané knihovní prvky jsou součástí pracovního souboru - což má za nevýhodu fakt, že mohou zbytečně zvětšovat jeho velikost. Opět je pak najdete v nastavení objektu pod Vloženými knihovnami.
      Poslední možností je použít plug-in (v podobě rozšíření archicadu, po jehož nainstalování se obvykle objeví paletka s ikonkami, pomocí kterých lze knihovní prvky vkládat do projektu přímo z prostředí archicadu). Portál Bimobject.com, stejně jako řada jiných podobných knihoven, takový plugin má, ale jak se dívám, už jej asi příliš ke stažení nenabízí (dá se k němu progooglovat, poslední podporovaná verze archicadu byla 22, což ale nutně neznamená, že to nebude fungovat i v poslední verzi archicadu). Já sám jsem k doinstalovávání podobných pluginů spíše skeptický - jsou trošku zbytečné (ony na pozadí stejně fungují tak, že někde na disku vytváří složku, která se pak přidá automaticky mezi načtené knihovny). Podle mě měli jejich vývojáři před několika lety příliš "velké oči" (pamatuji si na diskuse ohledně různých rozsáhlých knihoven výrobků, dokonce v podobě národních knihoven zaštítěných státy (funguje tak například britská NBS), kde se řešila automatická aktualizace již v projektech použitých prvků atd. - v poslední době jsou už ale tyto úvahy, zdá se mi, spíše na ústupu, nota bene já sám jsem za to docela rád, protože jsem tomuto modelu nikdy nevěřil).
      Pokud pravidelně pracujete se staženými knihovními prvky, je asi opravdu nejvhodnější mít na disku jeden adresář, v němž si budete vytvářet vaší vlastní knihovnu (případně pokud, podobně jako já, používáte nestandardních prvků jen pár (já se snažím spíše pracovat se standardními prvky, které si jen nastavuji a modifikuji), je asi dobré načíst si je přímo do šablony projektu mezi vložené knihovny).

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      Ještě dodám, že stažené knihovní prvky můžete samozřejmě přidat i přímo do standardní knihovny archicadu (která je ve skutečnosti taky složkou na disku, najdete ji v adresáři programu a při výchozím nastavení projektu archicadu je načtená ve Správci knihoven jako Knihovna ARCHICADu 24), když si ji pak znovu načtete a použijete. Podle mě to ale není moc dobrá strategie, protože při přechodu na novou verzi musíte mít na paměti, že jste měl ve staré knihovně nějaké vaše prvky a ty přenést do knihovny nové verze. Lepší je asi mít vlastní složku někde mimo adresář aplikace.

    • @janmazanec5416
      @janmazanec5416 Před 3 lety

      @@ardit. Martine, moc Vám děkuji, ani jsem nečekal, že se mi budete tolik věnovat. Moc si toho vážím. Vyzkouším to!

  • @varadter
    @varadter Před 2 lety

    blahořečím tě!