Jak vytvořit falcovanou střešní krytinu a oplechování v Archicadu + tipy pro automatické vykazování

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 06. 2024
  • V tomto videu ukazuji postup modelování a editace detailní falcované střešní krytiny s pomocí nástroje pro lehký obvodový plášť a oplechování okrajů a hřebene využitím trámu s vlastním profilem. Takto vytvořené prvky lze efektivně vykázat v interaktivních tabulkách.
    Video od Contrabim o modelování střechy s pomocí knihovního prvku pro profilovaný plech: • Archicad Modeling: She...
    Můj web: www.martinrosa.cz
    Můj facebook: / martinjanrosa
    00:00 Úvod
    03:19 Nastavení nástroje LOP pro falcovanou krytinu
    07:19 Kreslení střechy
    10:36 Editace obrysu střechy
    11:39 Editace polohy drážek - posun schématu
    12:31 Úprava střechy u střešního okna, přidání otvoru
    16:09 Oplechování hřebene a okrajů
    19:33 Vykazování povrchu střechy
    25:18 Vygenerování výpisu klempířských prvků
    31:31 Závěr

Komentáře • 9

  • @Magdos12
    @Magdos12 Před 3 lety

    Já radši používám správce profilů a trám. Jinak dobrý video.

  • @vladimirsobich
    @vladimirsobich Před rokem

    Dobrý den, děkuji za video a zároveň se chci zeptat na možná související téma vypisu klempířských výrobků: jde nějakým zázračným způsobem vytvořit výpis klempířských výrobků včetně plechových exteriérových parapetů oken? A na to navazující další otázka, možná hodna samostatného videa: Výpisy prvků, zejména pak oken a jejich prvků (parapety, překlady, stínění, atp). Jak toto pro boha jde dělat v archicadu ve fazi prováděčky? 😂 děkuji za případnou odpověď

    • @ardit.
      @ardit.  Před rokem

      Dobrý den, žádný zázrak na to není. Vypisovat můžete konkrétní prvky modelu a jejich vlastnosti, včetně parametrů knihovních prvků. Tedy chcete-li okno včetně parapetu, musíte mít parapet součástí okna a údaje, které se ho týkají, ve vlastnostech (případně si můžete naprogramovat "inteligentnější" knihovní prvek okna, ve kterém můžete mít parapet vymodelován parametricky, a jeho parametry pak použít ve výpisu). Případně můžete tyto související prvky okna udělat samostatně (tak to dělám já například s překlady, u některých projektů jsem tak dělal i různé klempířské prvky pomocí vlastních profilů, do tabulky jsem pak vypisoval rozvinuté šířky tak, že jsem si udělal vlastnost obsahující výraz, kterým jsem přičetl k šířce profilu nějakou tu šířku navíc). Nebo si zkrátka ulehčete práci a uděletje si prostou vlastnost u okna, ve které ten klempířský prvek popíšete (někdy nemá smysl trávit zparametrizováním všech prvků modelu výrazně více času, než zabere napsání jednoho údaje do vlastnosti ručně).

  • @vitkolaja4798
    @vitkolaja4798 Před 3 lety

    Co se týká oplechování používám stejnou metodu jakou jste ukazoval, ale zajímalo by mě jak řešíte oplechování svislých částí. Trám použít nelze a další rozumná varianta je sloup. Zde je pak částečný problém s vykazováním do jedné tabulky, kdy nejde bez nastavení vlastního rozměru vykazovat stejné položky rozměru pro trám a sloup. Takže se nabízí udělat dvě tabulky jednu pro vodorovné a šikmé dělané trámem a poté další na svislé pomocí sloupu. Nebo máte jinačí řešení?

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      To je hodně zajímavé téma (a zároveň i dobrý námět na nějaké další video, protože tyto věci mě momentálně hodně baví :) ) Trámy a sloupy v jedné tabulce vykazovat lze. V kritériích u nastavení tabulky lze pod sebe vložit 2x Typ prvku, jednou trám a podruhé sloup (pole a/nebo pak nastavit na nebo) - to ale, předpokládám, asi víte. Obecné parametry se pak vykazují bez ohledu na typ prvku (například lze pro oba typy použít délku ve 3D). Otázkou ale samozřejmě je, zda si s těmi obecnými parametry vystačíme (například u toho oplechování toho štítu v mém videu je zrovna ta délka ve 3D ne úplně vhodná, protože se do ní počítá maximální délka včetně těch šikmých konců). Někdy by bylo zkrátka vhodné vypsat do jednoho pole tabulky parametr specifický pro trám nebo parametr specifický pro sloup (a pokud se nepletu, právě sem svým komentářem míříte). Řešení existuje: je nutné nadefinovat novou vlastnost a nastavit jí hodnotu jako výraz. Pak stačí nejprve přidat jeden výraz (například délku nalevo u trámu; jen poznámka na okraj - tímto postupem lze efektivně vyřešit i dilema, kdy použít délku nalevo a kdy délku napravo, stačí v editoru výrazů použít logické funkce, aby to vrátilo třeba tu delší z těch dvou). Následně lze v definici hodnot přidat druhý výraz (třeba maximální výšku u sloupu). Archicad postupuje tak, že když nenajde hodnotu u prvního výrazu, použije tu z druhého. ;)

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      (A ještě dodávám, že pokud jsou nadefinovány dva výrazy a oba vrací nějaké hodnoty, tak Archicad použije tu, kterou vrací výraz definovaný výše.)

    • @vitkolaja4798
      @vitkolaja4798 Před 3 lety

      @@ardit. Toto je dobrá varianta od té doby, kdy ArchiCAD začal používat výrazy a samozřejmě je to asi zatím nejlepší řešení dokud ArchiCAD nepřidá nějakou funkci na vytvoření přímo oplechování (osobně myslím, ale že se tohle programovat asi nikdy nebude). Problém, který píši nastává v ArchiCADu starších verzí kdy nejsou dostupné výrazy. Chápu to, že ideální je vždy pracovat v nejaktuálnější verzi ArchiCADu, ale znám dost projektantů, kteří např. skončí u verze 20 a dál nepostupují. Proto mě spíš zajímá jestli jste toto vyřešil ve verzích kde nebyly výrazy. Děkuji.
      PS. super video moc děkuji

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      @@vitkolaja4798 Nástroj na oplechování v Archicadu asi opravdu nebude. (Snad bude alespoň časem možné definovat šikmé modifikátory ve správci profilů - s nimi si pak už dokážu představit, že by se dal Archicad přinutit k výpočtům třeba i rozvinutých šířek plechů.) Ten problém s vykazováním parametrů různých nástrojů v jedné tabulce u starších verzí Archicadu řešení bohužel nemá (tedy... napadá mě snad ještě mapování IFC vlastností, což bylo takové oblíbené téma pro Archicadové masochisty tuším že od verze 16 dále, a pamatuji si, že tam šly taky definovat hodnoty z různých parametrů, ale ty výrazy u vlastností jsou mnohem lepší). Přece jen ono to upgradování na aktuální verze má něco do sebe a starší verze holt neumí totéž, co ty aktuální.

    • @karellanda8417
      @karellanda8417 Před rokem

      @@ardit. Vykázat rozvinutou šířku oplechování do jisté míry je možné přímo z modelu do doby, dokud používáme hranaté profily. Jednotlivým profilům následně je možné přiřadit modifikátory, které se u prvků oplechování budou jmenovat stejně (např 1; 2; 3;....) a následně pomocí vlastností vytvořit sadu výrazů, která bude seřazena "1+2+3"; "1+2";"1" (podobný princip jako pro vykázání hodnot délek sloupů/trámů do jednoho pole zde zmíněný a následně i natočený :) ). Problémem, jak píšu, je, pokud máme zaoblené hrany v profilu (např. půlkruhový žlab)