Čím väčšia spotreba, tým kratšia návratnosť. OPLATÍ SA FOTOVOLTIKA?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 03. 2024
  • S energetickou krízou v roku 2022 a čiastočne v roku 2023 sa mnoho ľudí pýtalo, či sa oplatí investovať do nezávislosti a kúpiť si na dom fotovoltiku či investovať do tepelného čerpadla. Napriek tomu, že sú ceny elektriny regulované, tak v niektorých prípadoch má zmysel investovať do solárnych resp. fotovoltických panelov. Navyše štát ich cenu zatraktívňuje prostredníctvom programu Zelená domácnostiam. V tomto videu sa na úskalia a návratnosť fotovoltiky bližšie pozrieme.Čím väčšia spotreba, tým kratšia návratnosť. OPLATÍ SA FOTOVOLTIKA?
    Toto video vzniklo v spolupráci so SSE.
    👉 BuyMeaCoffee: www.buymeacoffee.com/ekonomia
    👉 Instagram: / ekonomia_ludskou_recou
    👉 Facebook: / ekonomialudskourecou
    👉 Prepis videa: ekonomialudskourecou.sk/oplat...
    👉 Finančná podpora: / ekonomialudskourecou
    podcast: link.chtbl.com/09NFPbH4

Komentáře • 137

  • @igororavec4567
    @igororavec4567 Před měsícem +25

    Výborné video,aktuálne ceny panelov a komponentov poklesli a cena energie pôjde určite hore,preto cez dotácie sa oplatí investovať do fotovoltaiky nad 8 KW.

    • @tomasm9369
      @tomasm9369 Před měsícem +10

      problem tychto vypoctov je, ze vykon FVE za zimne mesiace je prezentovany ako priemer. Zial, realne sa stava ze pocas mesiacov november, december, januar , aj cele 3 tyzdne v kuse je pod mrakom, vtychto dnoch ide 100% nakup z DS. A ta energia moze byt len obcas pocas obedu na 1hodinu. Dalej sa nezaratava nabeh panelov, to ze vam svieti pekne slnko uz od 7 neznamena, ze vam rozvadzac prepne na FVE, pokial nie je dostatocny vykon. Tie kalkulacky stymto nerataju. Vacsinou FVE nabieha az od 30% a to uz moze byt o 9 rano ked uz nieste doma. Cize ranne rutiny, kavu atd. ste si kupovali od DS. To iste v lete - pocas dna pride medzi 11-13 burka a FVE dava 0. Je to daleko komplexnejsie ako len 12min video. Niesom proti FVE. Len ma vytacaju reklamy aky to je zazrak pre kazdeho.

    • @janturcanik5510
      @janturcanik5510 Před měsícem

      Prečo cez dotácie? Prečo by sa daňoví poplatníci mali skladať na tvoje panely? Zaplať si ho zo svojho!!!
      Investovať treba do Jadrových elektrární aby zvýšili kapacitu výroby elektriny. elektrina z jadrových elektrární je ekonomicky aj ekologický najvýhodnejšia.

    • @frantisekpavlik9466
      @frantisekpavlik9466 Před měsícem +16

      ​​@@tomasm9369
      Vyzera, ze nemas realnu skusenost s FVE. Som majitelom 9,9kWp v CZ s 12kW bateriovym uloziskom.
      FVE na vyrobu nepotrebuje nutne slnko, staci osvit. Mam orientovanu FVE na V-Z a uz rano o 5,30 v tomto case mi zacina vyrabat ele. Vykon sa postupne zvysuje dle toho ako zacina rozvidnieva. Taktiez burka neprerusi vyrobu ele, len je vykon FVE nizsi. Taktiez v zime bezi normalne vyroba, len vykon je nizsi z dovodu uhla dopadu slnka. V januari som bol sebestacny na 30%, vo februari som bol sebestacny na 50% pri standardnej spotrebe domu a vykurovani TC.

    • @Sunkafit1
      @Sunkafit1 Před měsícem

      @@tomasm9369 totálne bludy nezakladajúce sa na pravde

    • @martinkovac65
      @martinkovac65 Před měsícem

      @@tomasm9369 nuž neviem odkiaľ máte vy informácie ale vidím reálne ako to funguje v kopcoch v úplne neideálnych podmienkach a z 1KWp vyrobia cca 0.8MWh za rok... to že v zime to nevyrába je pravda ale virtuálna batéria je práve o tom že v lete si uložíte a v zime čerpáte... Ja to mám prerátané na najhorší scenár že všetko čo vyrobím pretečie cez DS a teda vždy zaplatím distribučný poplatok a aj tak mám návratnosť ak dostanem dotáciu 9 a pol roka. Pokiaľ by z dákeho dôvodu dotácia neprešla tak návratnosť 15 rokov. Systém mám 4kw panely 10kw menič takže je tam ešte rezerva do budúcnosti mi stačí už iba panely pokúpiť...Spotrebu mám 4MWh

  • @miropolak4686
    @miropolak4686 Před měsícem +28

    Pridam osobnu skusenost: zapadne slovensko, plne elektrifikovana domacnost (ohrev TUV aj kurenie) instalovany vykon 6200Wp, cena 7700eur po odratani dotacie 1500eur = 6200eur. Navratnost som odhadoval 10rokov (06/2022), po necelom roku pouzivania mi to vychadzalo 6rokov (03/2023). Teraz v marci mi prislo rocne zuctovanie od ZSE po celom roku pouzivania (03/2024) a navratnost vychadza na 5rokov. Cca 50% vyrobenej elektriny hned spotrebujem v dome a 50% do virtualnej baterie). Ohrev TUV je nastaveny od 10:00 do 17:00.

    • @jurajkundrik538
      @jurajkundrik538 Před měsícem +3

      drzim vam palce, aby vam virtualna bateria dlho vydrzala..

    • @rudko111
      @rudko111 Před měsícem

      @@jurajkundrik538to ako myslite ?

    • @TomasPee
      @TomasPee Před měsícem

      @@jurajkundrik538 Vam asi slovo virtualna nic nehovori 😀.

    • @Passco666
      @Passco666 Před měsícem

      @@jurajkundrik538 nazbieraju dostatocny pocet zakaznikov zistia ze to je nerentabilne a VB zrusia jak taky frmol :)

    • @MrDome110
      @MrDome110 Před měsícem +1

      @@jurajkundrik538 moze sa virtualna bateria pokazit?

  • @timuriak1972
    @timuriak1972 Před měsícem +1

    vyborne vydeo. Mam len jednu poznamku hovorite vo video že je lepšia orientacia strechy sever/juh než vychod/zapád, stimto tvrdenim moc nesuhlasim ked sa bavime o domacnostach ktore vatčinou funguju až v po obedných hodinách kedy pridu z prace (školy atd). Nový trend a hlavne v česku je praveže inštalacia panelov kombinaci východ/zapad aj na rovné strechy. Ide hlavne jak spominate aj vo videu že sa snažite o najvetčšiu vlastnú spotrebu energie bez pretokov do siete preto treba pre domacnost určite uvažovat akumulačné zariadenia (baterie ale aj formy uloženia energia vo forme tepla do bojleru atd.). No a pointa je vlasstne taka že podla člankov na IEEE ktore som mal možnosť studovať a aj z vlastnej praxe je pre domacnost vyhodnejšia čo sa tyka navratnosti kombinacia vychod/zapad, samozrejme tato kombinacia nevyroby v priemere ročne take množstvo energie ako juh (bavime sa o rovnej streche) ale ten rozdiel bol celkom maly cca sme sa hybali o 5-15% menšej vyrobenej energi oproti juhu ale zato bola navratnost (od 2-4 rokov)kvôli lepšiemu využia energie v ramci dňa. Ked to mam zhrnut pri rovnej streche, a vaš ciel je vyroba čo najviac energie čo je idealne pre komerčné objekty tak južna strana je jasna volba ale pri domacnostiach je lepšie ist do kombinacie vychod/zapad a nebat sa toho.

  • @Frcka2
    @Frcka2 Před měsícem +3

    Bolo by super spraviť takéto video o Tesla solárnych škridliach...

  • @KatjushaMan
    @KatjushaMan Před 28 dny

    Idealne je pod dimenzovat. A spotrebovat vsetko vtedy je navratnost nalepsia.

  • @silr3
    @silr3 Před měsícem +8

    Za mě se nezohlednili další faktory a to ten, že cena panelů je teď, když o ně není zájem. V případě většího zájmu jako za covidu, tak by cena klesla a pak je návratnost ´mnohem delší. A další věcí je, že cena elektřiny má strop, kdy to stát vždycky zadotuje, protože je to pro něho levnější. Další faktor je ten, že díky globálnímu oteplování, mají panely menší účinnost díky velkému přehřátí a naopak mají větší účinnost tam, kde svítí slunce, ale často fouká vítr a okolní vzduch není horký. A pak účinnost snižuje i zanesení panelů a musí se pravidelně čistit jinak ztrácí účinnost. Pak dále, když má člověk panely, tak mu poskytovatel energie upravuje cenu dle množství vyrobené elektřiny. Takže lidi co dříve platili 5kč/kwh, tak platí třeba 1,5kč. Což vypadá super, ale poskytovatel si vypočítal, že mu vícero prodá než pak odkoupí a to ti pak taky prodlužuje návratnost a tohle dělá inviduálně na každém případě. Další problém je i s elektrickou sítí, protože většina domů jsou postavený do lajny vedle sebe a poskytovatel je povinen udržet stabilitu v této síti, aby na konci a na začátku bylo přijatelné napětí a díky tomu ti nemusí ani dovolit zapojit fotovoltaiku a nebo to zapojí na tvoje náklady a může i požadovat větší poplatky za správu sítě. A poslední věc je ta, že se jedná o investici a pak se to musí porovnávat s ostatními investičními produkty a to fotovoltaika prohrává na plné čáře i v té nejlepší kalkulaci. Hlavně po pár letech už má člověk neprodejnou věc a doufá, že mu vydělá více. Zatímco ostatní investiční produkty, se dají prodat a ještě navíc vydělávají. Může se to zdát každá věc jako maličkost, ale s elektrikou jsem podnikal a na tyhle věci jsem nepohlížel a ve finále i sebemenší výchylka na dlouhém horizontu dělá hrozně moc. A počítal jsem to vícero cizím lidem, který se hádali, že se to vyplatí. A většinou to vyjde +- stejně na 20 let návratnosti a dalších 10 let jim to vydělává a většinou návratnost je ve velikosti dotace.

    • @Sunkafit1
      @Sunkafit1 Před měsícem +1

      cena panelov je na minime nikde už klesať výrazne nebudú

    • @vladimirmikusik4786
      @vladimirmikusik4786 Před měsícem +2

      Čo tak sa miesto teoretizovania pozrieť na svet okolo? Znižovanie určitosti panelov každý seriózny výrobca udáva. V reelných podmienkach sa bavíme o jednotkách percent. O čistene panelov sa celkom dobre postará aj občasný intenzívny dážď. Ani výrobcovia so stovkami kW nečistia panely vždy keď sa trochu zaprášia, lebo je to ekonomický nezmysel. Poskytovateľ pripojenia pre domácnosti nikomu individuálne cenu nevypočíta. Môže sa len rozhodnúť, že v danej oblasti už má pripojených dosť FVE a odmietne pripojiť ďalšie do siete. Stále si tak vieš vyrábať pre seba, ale návratnosť tým značne utrpí. Mne vyšla návratnosť podla výpočtov s virtuálnou batériou asi 8 rokov, po dvoch rokoch sa zdá, že som počítal dobre. U rodičov, ktorý majú viac "letných" spotrebičov to je menej ako 7 rokov. Ak by tie peniaze investovali, tak by potrebovali priemerný ročný výnos 14%, čo dlhodobo nemá asi žiadny veľký akciový index. najkratšiu záruku v s systéme ma invertor a to 10 rokov. Ak by aj odišiel prvý deň po záruke, tak už mám dovtedy aj tak zarobené na nový.

  • @LionLuckk
    @LionLuckk Před měsícem +1

    Okej a čo inštalácia nejakých iných vecí ako navŕtanie vrtu, vodná elektráreň na potoku čo má fero pri dome alebo veterná turbín ... :D
    Inak super video

  • @dusanvantroba2
    @dusanvantroba2 Před měsícem

    Vďaka za kvalitné info.👍

  • @juiceike87
    @juiceike87 Před 28 dny

    Zaujimalo by ma, aku velku rolu v navratnosti investicie zohrava inflacia - kedze naklady na pociatocnu kupu su fixne, ale cena elektriny v priebehu rokov stupa.

  • @radovansabo9863
    @radovansabo9863 Před 21 hodinou

    Preco kazdy riesi navratnost ? Zivotnost je min.25-30 rokov, FVE zvysuje hodnotu nehnutelnosti ... atd atd

  • @xoboth
    @xoboth Před měsícem +1

    Porovnanie ak by som prvotnú investíciu 7500€ dal na 10 rokov do akcií a na Solar sa vykašľal. Nemá to väčší zmysel? Investovanie do solaru ktorý sa opotrebovania a znehodnocuje vs investovanie do akcií ktoré sa zhodnocuju. Zo zisku z akcií si viem do budúcna vykryť náklady na energie.

  • @martinondrascin9743
    @martinondrascin9743 Před měsícem

    Pravda je práve opačná a spravidla taká, že práve menšie elektrárne majú lepšiu návratnosť z dôvodu, že ich využívame práve na samospotrebu (chladnička, PC, homeoffice, klimatizácia, stanby spotreby). V prípade použitia tepelného čerpadla treba rátať návratnosť kumulatívne. A problém je v tom, že tam sa nám návratnosť neskracuje, ale predlžuje. Navyše pomer 60/40% v prospech samospotreby v prípade, že neohrievame bazén ani nechladíme (čo je väčšina domácností) je absolútne nereálny. Vykurovanie vie tvoriť aj polovicu celkovej spotreby elektriny. Krivky výroby a spotreby sú v priebehu dňa a hlavne roka úplne opačné, takže s tou samospotrebou to nebude také jednoduché, obzvlášť keď ideme do väčších výkonov... Je tam omnoho viac aspektov ktoré tú návratnosť ďalej predlžujú. Pekné video, neviem či ste si to rátali sami, alebo ste dostali dáta v rámci sponzoringu od SSE ale reálne to vychádza naopak, menšia FVE má spravidla nižšiu návratnosť. Len pre doplnenie, robím s tým, študoval som to a mám to aj doma (FVE + TČ).

  • @stanislavmlcuch2085
    @stanislavmlcuch2085 Před měsícem +4

    Pekne vysvetlené, len tie ceny za FVE na kľúč ste zobrali snáď tie najvyššie ako sa dajú nájsť. Teraz známy spúšťal 10kW FVE s 11,7kWp na streche a materiál ho vyšiel okolo 6k€! Namontoval si to sám a papiere vybaviť nie je nejaký problém u ZSDis. Všetko sa dá vybaviť elektronicky. Pravda nedajú sa zobrať na takúto FVE dotácie, ale zasa nezaplatí takú raketu.
    Ešte ste mohli dať pod video link na pvgis, kde sa dá pekne vypočítať koľko cca. kWh energie môžu panely vyrobiť presne na danom mieste.

    • @radovansabo9863
      @radovansabo9863 Před 20 hodinami

      Ceny instalacii zobral asik zo stranok ZSE ci VSE co su najvyssie v galaxii 😂😂😂😂

  • @jurajkundrik538
    @jurajkundrik538 Před měsícem +4

    Cim viac takyhto malych zdrojov s virtualnymi bateriami, tym vacsi problem so stabilitou siete. Elektrina ako taka, sa neda rozumumne ulozit, takze solarne panely maju zmysel ak mate aj okamzitu spotrebu. Vsetko ostatne je stanie proti vetru (fyzike).
    Mimochodom, dotacie zo statnych zdrojov su vzdy neekonomicke a neefektivne. Co je dalsi dovod, preco ma fotovoltika zmysel iba ak mate staly odber, to jest vo firmach, nie doma.

    • @vladimirmikusik4786
      @vladimirmikusik4786 Před měsícem

      S dotáciami súhlasím som ich odporca a aj FVE som budoval bez nich. Co sa týka toho zvyšku uskladňovať je problém, ale distribútor vie kto kedy koľko spotrebúva a ak mu štát neprikáže inak, tak pripojí len toľko inštalovaného výkonu koľko vie v danej oblasti spotrebovať. Alebo sa to dá riešiť ako v ČR kde môžeš čerpať dotácie len ak máš vlastné batérie, ale tým už sa znovu dostávame k téme dotácii :)

  • @kosara6
    @kosara6 Před měsícem

    Len doplním aj moju skúsenosť, pri 10kWp síce vykurujeme čiastočne plynom, ale využívam prebytočný výkon na nabíjanie 2x elektromobil. Je to samozrejme špecifické a nie dlhodobé ( kým sme s 1 vozidlom doma na rodičovskej ) tak striedame nabíjanie počas dňa a vybíjanie jazdením raz jedno potom druhé vozidlo. Ak započítame aj úsporu za inak vynaložené prostriedky na PHM tak mi to pomáha skrátiť návratnosť.

  • @LegionInfanterie
    @LegionInfanterie Před měsícem

    mam na dome FVE uz dlhsiu dobu, minule leto ked bola u nas kalamita bola cela nasa lokalita bez elektriky 56 hodin. Ja som elektriku mal stale vdaka mojej vyrobe z FVE + bateriam.

  • @skovranm
    @skovranm Před 29 dny

    ak je clovek sikovny, nastuduje si veci vie si urobit lacnejsie ako s dotaciou. my sme mali 5kW par rokov, teraz sme zvysili na novych 10kW a starych 5kW ostane len na ohrev vody

  • @M_______B
    @M_______B Před měsícem +7

    kdo ma dům, tak neni nad čím váhat.. Od té doby so jsem nasadil panely, tak mam spotřebu ze sítě zápornou. Prakticky od března do Řijna energii prodavam z přebytků a ze site taham, jen jednotky wh pri přepínání. A v období listopad- únor mi solary zivi dům pul dne.. zbytek docerpam ze site. Ale jelikoz 8 mesicu z 12ti prodavam, tak i ty drobne co za to dodavatel dává, tak mi to nejen ze zaplati to co spotrebuji ze ty zimni 4 mesice, ale jeste mi zbyde... takze treba za rok 2023 jsem za elektrinu nezpaltil ani korunu a jeste jsem neco i dostal... navratnost pocitam cca 5-6 let...

    • @stanislavA329
      @stanislavA329 Před měsícem +1

      CZ vs. SK je rozdielna situácia. U nás je návratnosť dlhšia, lebo elektrina je lacná....

    • @XpalmerCZ
      @XpalmerCZ Před měsícem

      Nebude dlouho trvat a majitelé panelů budou ČEZu platit poplatek za přetěžování sítě jelikož těch lidí co na to skočilo už je hodně. Cena energií klesá takže na nule budete spíš tak za 12 let pokud v tom máte ještě baterii za dalších 200 tisíc. Tzn nevyplatí se moc jelikož životnost toho je tak 15 let...

    • @M_______B
      @M_______B Před měsícem

      @@XpalmerCZ To jste vzal kde? :-D To co píšete je pěkná blbost, už třeba jen z toho důvodu, že cela jižní polovina česka ani není na ČEZ napojená, tak s nimi nemá vůbec nic společného :-D A a za druhé přetížení sítě se řeší už teď povolenkami. Pokud je velké množství zdrojů energie, tak se prostě do sítě ta energie nevpustí zmaří se u :-D zadny postih z toho dany clovek nema, jen nic neproda, tak nedostne zaplaceno :-D

  • @michalplsek4948
    @michalplsek4948 Před měsícem

    Urobíš video aj s tepelnými cerpadlami? To by tiež zaujímalo si myslím 😊

  • @marianvik9251
    @marianvik9251 Před měsícem +1

    same obmedzenia
    ostrovny system nad 10kw to vsetko redukuje na minimum.
    zaujmave je to ze u nas sa pripojite z max cca 10kw
    cize dotacie k niecomu pouzitelnemu nedostanete
    paradox co

  • @janvanik8945
    @janvanik8945 Před měsícem

    Vyplatí, nevyplatí, to záleží, jak moc se necháme odírat od státu ,výrobců a dodavatelů elektrické energie. Taky na štěstí, že měniče a baterky vydrží alespoň 10let.

  • @NoBody-zf6gg
    @NoBody-zf6gg Před měsícem +1

    6:35 Mám dobrou zprávu pro lidi co chtějí jít do fotovoltajky, na domu máme fotovoltajku od roku 2010, tudíž už mám nějaká data jak se mění výroba. A dedukce ? za 14 let se nesnížila účinnost ani o jedinné procento, ty panely zkrátka nedegradují, spíše jen reznou jejích trámy :D, ale samotné fotodiody makají furt stejně. Nevím proč to furt výrobcí říkají o té degreadaci v roce 2010 jsem to chápal, nové neozkoušená technologie, tak nemohli nic ručit ale ted už se mi zdá, že to říkají jen pro jistotu kdyby byl defekt z výroby. Každopádně jinak skvělé video

    • @jklmnpqrst
      @jklmnpqrst Před měsícem

      Ako pocitate ucinnost? Odkial mate data o ziareni vo vasej lokalite v priebehu tych rokov?

  • @tiborh
    @tiborh Před měsícem

    Thanks

  • @LacoVarga
    @LacoVarga Před měsícem

    Súhlasím, že najvyššia návratnosť investície prichádza s čo najvyšším využitím vyrobenej elektrickej energie priamo v domácnosti.
    Virtuálna batéria je z môjho pohľadu (a bolo to uvedené aj v tomto videu) o cca. polovicu menej výhodná ako miestna spotreba. Z hľadiska pretokov do siete je najlepšie elektrinu predávať. U nás na Slovensku ju ale od domácností vykupuje minimálne posledných cca. 18 mesiacov len jedna spoločnosť. Kontaktoval som VSE, SSE aj ZSE a neplánujú ju vykupovať. Veď na čo? Virtuálna batéria im zarobí viac. Pritom vyrobená elektrina sa spotrebuje ihneď u susedov, takže vlastne ani distribúcia, za ktorú platíme, sa tu veľmi nedeje... A, mohla by byť z veľkej časti odpočítaná pri ceste späť z virtuálnej batérie, teoreticky...
    Aj tak sa výroba elektriny zo slnka vyplatí. A od (pravdepodobne už) budúceho roku, kedy nebude mať naša populistická vláda z čoho elektrinu dotovať, sa táto výhodnosť ešte zvýši. A možno v blízkej budúcnosti po vzore Česka OKTE umožní vyrobenú elektrinu predávať priamo na trhu...

  • @andrejjancik2789
    @andrejjancik2789 Před měsícem

    Bolo by fajn spraviť video o trhu s mobilnými operátormi na Slovensku

  • @yozefb
    @yozefb Před měsícem

    chcel by som sa opytat. Aku ma moznost bytovka? Sme samostatne spolocenstvo vlastnikov bytov s 21. bytmi, mame sedlovu strechu. Na elektrinu spolocnych priestorov (osvetlenie - vytah nemame) je ta spotreba nerentabilna.

    • @tomaskolaja3365
      @tomaskolaja3365 Před měsícem

      Fotovoltaika vo vseobecnosti sa domacnostiam oplati v pripade, ak aj kuria a zohrievaju vodu elektricky. Uplne idealne je to v kombinacii s elektromobilom...

  • @peterpacka5297
    @peterpacka5297 Před měsícem

    Ja mám na streche FVE 10kWp + virtuálnu batériu + baterku 30kW , a som spokojný a neriešim návratnosť ale riešim sebestačnosť. trošku mi vadí že nebolo spomenuté FWE + elektro auto, ktoré si nabíjam ja z FWE a som spokojný

  • @MichalBrat
    @MichalBrat Před měsícem +1

    Prosim, kde najdem tu mapu s vypoctom velkosti panelov od SSE? Neviem sa k nej nikde preklikat. Dakujem

    •  Před měsícem +5

      pači: www.sse.sk/domacnosti/produkty-a-sluzby/fotovoltika-od-sse/konfigurator?page_id=14020

    • @MichalBrat
      @MichalBrat Před měsícem

      @ ďakujem

  • @filipgregor4869
    @filipgregor4869 Před měsícem +1

    bude také video aj na tepelné čerpadlá? 🙂

    •  Před měsícem +1

      je to v plane :)

  • @nerusitvladneme2211
    @nerusitvladneme2211 Před měsícem +2

    Můžete Slováci prodávat svůj přebytek na burzu? U nás v ČR to jde. Myslím si, že letos půjdou ceny el. na burze do záporných čísel. Takže by nebyl špatný nápad FVE + těžit bitcoin?

    • @9991bobo
      @9991bobo Před měsícem

      ako to myslite ze pojde cena el. do zapornych cisiel ?

    • @nerusitvladneme2211
      @nerusitvladneme2211 Před měsícem +1

      @@9991bobo Když třeba o víkendu nejedou fabriky a je hodně energie v síti, tak hodinová sazba může být - 1 až 6 Kč za 1Kwh. Což se děje v letních měsících úplně běžně.

  • @martinstrecha
    @martinstrecha Před 9 dny

    nie je zohladnena cena revizie

  • @Tomasdj1
    @Tomasdj1 Před měsícem

    Že by se lidé na Slovensku konečně probudili? Gratuluji 🎉🥳

    • @stanislavA329
      @stanislavA329 Před měsícem +2

      Nie, nezobudili, ale tu je elektrina lacná. Nie ako v ČR. Návratnosť dlhšia, preto sa to len rozbieha "normálne", nie exponencialne ako v ČR, kde plno garažových firiem a pätina krachuje, ak neskrachovala... S fyzickou baterkou to u nás nikto nerieši, kým to nie je špecifický prípad. Cena s fyzickou baterkou je nenávratná.

    • @Tomasdj1
      @Tomasdj1 Před měsícem

      @@stanislavA329 Ahaa už tomu rozumím a děkuji za srozumitelné vysvětlení 🙃☺️

  • @phantomsvk5128
    @phantomsvk5128 Před měsícem +2

    teoreticky teraz kebyže štát zavedie zákonom postavené novostavby aby obsahovali solárne panely (podľa toho aký veľký dom toľko veľka panelov) a posielali to do siete neznamenalo by že bude lacnejšia EL energia? kebyže takto by dávalo do siete povedzme cez 500 tisíc domacností cez solárne panely?

    • @romanvybo
      @romanvybo Před měsícem

      To bude platit len pre novostavby

    • @lusl18
      @lusl18 Před měsícem +3

      Keďže sme na Slovensku tak nie. Ešte budeš platiť za to že môžeš odovzdať do siete.

    • @janturcanik5510
      @janturcanik5510 Před měsícem +2

      Je to len šikana obyčajných ľudí. Prečo by mali nútiť ľudí mat solárne panely na domoch . To by predražilo ceny nehnuteľnosti.
      Je to bláznovstvo. Taký zákon by bola korupcia nakoľko by sa na tom nabalili predajcovia panelov a nehovoriac o tom že po takomto zákone by stupla cena panelov nakoľko by sa zvyšil dopyt.

    • @romanvybo
      @romanvybo Před měsícem

      @@janturcanik5510 sak zakon na a0 uz je

    • @marek9014
      @marek9014 Před měsícem +1

      Nie nebude, pri elektrickej energii treba dbať aj na to, aby bola dodržaná jej kvalita, či už lokálna (napäťové pomery) alebo globálna (frekvencia 50Hz). V podstate každú jednu sekundu sa musí do siete dodať toľko elektrickej energie koľko sa jej spotrebuje, pri nadbytku energie frekvencia rastie, pri nedostatku klesá.
      S týmito decentralizovanymi zdrojmi rastie tlak, aj výdavky aby tieto ukazovatele boli dodržané, ktoré sa v konečnom dôsledku v podobe opravnených nákladov prenesú na odberateľov.
      Pri klasických zdrojoch je potreba držať väčšiu regulačnú rezrvu, prípadne budovať prečerpavácie vodné elektrárne, kde pri nadbytku vedia fungovať v motorickom režime a čerpať vodu do hornej nádrže alebo naopak pri nedostatku fungovať v generatorovom režime. Ďalšia možnosť je budovanie veľkých batérii.
      Taktiež napäťové pomery sa musia držať v určitých medziach. Ak sme v minulosti mali v obci transformátor, tak pri ňom bolo napätie najvyššie a so zvyšujúcou vzdialenosťou klesalo. Pri rozptylených zdrojoch sa môže stať, že najvyššie bude v strede vedenia,alebo na konci... resp. Bude nám veľmi kolisať cez slnečný deň vyššie a v noci zas nízke.
      Aby som to zhrnul, tieto rozptylené zdroje zo sebou prinašajú aj neduhy s ktorými sa musí popasovať distribúcia, prenos, klasická výroba a poskytovatelia podporných služieb.

  • @marianlichner1898
    @marianlichner1898 Před měsícem +3

    Jednu vec si zabudol. Do navratnosti alebo este lepsie nenavratnosti treba pripocitat aj odinstalovanie, opravu poskodenej strechy a likvidaciu elektrarne po skonceni jej zivotnosti, co je este drahsie ako kupa a instalacia elektrarne.

    • @emilcervenan
      @emilcervenan Před měsícem +2

      Drbnú to do járku za dedinou... Životnosť invertorov je tiež menšia ako panelov. Aj napriek tomu sa to niekomu "vyplatí". Ale určite nie bežnému Jožovi.

    • @matejlukac
      @matejlukac Před měsícem +1

      - ak by demontaz a a recykladcia bola drahsia, tak by to nemalo zmysel (poprosim link, na cennik za vyssie spominane sluzby)
      - niektorí výrobcovia solárnych panelov už deklarujú ochotu prevziať a zlikvidovať použité zariadenia. Recyklačný (čítaj aj o upcyklácii ) poplatok je teda zahrnutý v cene technológie. Verí sa, že táto prax sa čoskoro stane štandardom, podobne ako je to v pripade elektroniky.
      - ak teraz kupim FV, stat resp. EU maju cas na vyriesenie tejto otazky cca 20 rokov

  • @Kryoner1ex
    @Kryoner1ex Před měsícem

    Tak v komentaroch uplne opacne nazory, jeden “teoretik” pise o tom aka je navratnost az po 30tich rokoch a druhy co to ma, navratnost po 5tich rokoch. 😂
    Vzdy je dobre sa na to opytat odbornikov.

    • @vladimirmikusik4786
      @vladimirmikusik4786 Před měsícem

      Tak mne podľa výpočtov pred inštalačnou vyšla podobná návratnosť ako vo videu a ak vychládam z údajov o výrobe a využívania virtuálnej batérie, tak som počítal dobre. Podľa faktúr by sa mohlo zdať, že sa to vráti skôr, ale to je ovplyvnené tým, že posledné dve zimy boli slabé.

  • @michalkorbas1815
    @michalkorbas1815 Před měsícem +1

    Keď máte spotrebu nad 9kw a ste v ORKU tak sa vám môže investicia do Fve vrátiť do piatich rokov len treba vybrať inú firmu nie SSE treba lepšie paneli lepšie zaruky a lepšie ceny dá sa to...😊

    • @tinycube8786
      @tinycube8786 Před 15 dny

      Naco taky prispevok, ked nenapises ktoru firmu treba vybrat?

  • @zurkozz9764
    @zurkozz9764 Před měsícem +2

    Ešte nezabudni povedať aké komponenty sú použité. Ak dajú 1fazovu elektráreň tak bohvie čo to nieje lebo nebudú môcť bežať na slnko 3f spotrebiče. A oplatí sa aj od iných predajcov pozrieť nielen od SSE

    •  Před měsícem +1

      určite nepopieram, popravde tých faktorov tam je strašne vela.

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 Před měsícem +2

      Koľko máte doma 3F spotrebičov a ako často ich používate? 1F FVE nie je nejaká prekážka ak sa systém dobre navrhne. Ja mám 8kW v meničoch na 1F, 6kWp na streche a 15kWh v baterkách. 3F spotrebiče mám, ale používam ich zriedka, takže môžu byť stále na DS.

    • @zurkozz9764
      @zurkozz9764 Před měsícem +2

      @@stanislavmlcuch2085 šrotar, cirkular, stojanovu vrtačku brusku. A ešte šporák je zapojený na 3f. Hold viem ze to môže ísť aj na jednu fázu ale treba zas dimenzovat všetko okolo toho. A to je prípade pre neelektrikara robota pre ďalší firmu známeho aby to urobil.

    • @BlondynSE
      @BlondynSE Před měsícem

      Ak ste pripojený On-grid tak to je jedno. 3-f spotrebič neroznáva či to ide z FVE alebo sieť. Iba na elektromeri bude nižšie hodnota.

  • @patrikmorar1201
    @patrikmorar1201 Před měsícem

    a mna by prave zaujimala ta tema, fotovoltaiky na strechach bytoviek. tie plochy su enormne, a krajiny byvaleho rezimu su plne panelakovch s rovnymi plochymi strechami, idealne, ALE...a tu by bolo super ma na toto video, ak by to bolo mozne, kedze to nemusi zaujimat kazdeho

  • @slovakjakpica
    @slovakjakpica Před měsícem

    Cenu elektriny štát dotuje takže fotovolatiku tu zabil. Stačí sa pozrieť do okolitých krajín ako Česko, Poľsko aký majú podiel obnoviteľných zdrojov a prečo asi? Okrem toho tie ceny za montáž FVE sú doslova zlodejstvo. Kamoš má nato papiere a montoval si sám, čiže platil iba za výkon 6000Wp bez batérie (iba s virtuálnou) a ušetril natom viac ako polovicu ... pričom mu to trvalo 2 dni namontovať (samému)... čiže firma čo to pride namontovať zhrabne 3k € za 2 dni práce.. čisté zlodejstvo.

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 Před měsícem

      Známy si tiež namontoval FVE sám 10kW menič, 11,7kWp na streche a stálo ho to cca. 6500€ aj s revíziou. Za podobnú zostavu pýta ZSE 11465€ 😄

  • @Mojaschranka
    @Mojaschranka Před měsícem

    dobre

  • @richardpetrovic8941
    @richardpetrovic8941 Před měsícem

    To je teória, tá životnosť panelov je už úplný nezmysel, ak sa dostanete na 15 rokov to by som povedal že je reálne. Horšie to bude zo zvyškom inštalácie. Keď vidím ako vyzerá izolácia káblov vystavená vplyvu počasia a to pomerne po krátkom čase 3-5rokov. Životnosť akumulátorov je tak osem rokov ale to neznamená že budú mať v ôsmom roku takú kapacitu ako nové , ak budú mať polovičnú tak to bude super, ale skôr to bude menej ako 40%. Menič tiež nebude fungovať donekonečna, je to technika ktorá je namáhaná tepelne pomerne vysokým prúdom. Nakoniec bude potrebné po životnosťi toto celé zlikvidovať. Energetikom to tiež nie je výhodné ak dodávate el. do siete, totiž ak nesvieti nedodávate a oni to musia vykryť z iných zdrojov - prečerpávacie a iné rýchle zdroje z atómky to tak rýchlo nejde. A treba brať na zreteľ aj možnosť požiaru. Taká je realita, zatiaľ je to technika ktorá funguje krátko uvidíme ako to bude tak po desiatich rokoch prevádzky, Už vznikajú nové systémy budov kde bude možné časť ako svetlá tv, počítač napájať 48V= čo vylúči menič. Veď načo meniť jednosmerný prúd na striedavý a potom znovu naspäť na jednosmerný - nemáme pri tom 100% účinnosť. Nikola Tesla vymyslel tento systém ktorý používame pre dopravu el. na dlhé vzdialenosti a motory a jdnoduchú transformáciu ale v tomto prípade je nevhodný.

    • @adamkada8901
      @adamkada8901 Před měsícem +1

      Kde ste prosím prišli na to, že životnosť akumulátorov je 8 rokov? Lítium-železo-fosfátové aku majú životnosť aj 6000 cyklov (podotýkam, že cyklom rozumieme vybitie zo 100 % na 0 % a opätovné nabitie, k čomu štandardne nedochádza v plnej miere, väčšinou sa batéria nenabíja doplna a rovnako nevybíja, ale samozrejme závisí od BMS) - pri 6000 cykloch batérie zabije skôr čas a nie degradácia (ktorá je opäť pri LiFePo batériách nižšia ako pri štandardných Li-Ion batériách). A tá degradácia kapacity na 40 % pôvodného SoC - to je snáď žart? Aj pri 6000 cykloch garantuje väčšina kvalitných dodávateľoch stále 80 % pôvodne využiteľnej kapacity ;-)

    • @richardpetrovic8941
      @richardpetrovic8941 Před měsícem

      Bodaj by tak bolo, ešte som nevidel že by uznali garanciu po napr. ôsmich rokoch. Accumulátor je elektrochemický článok a čas ako píšete tam hrá zásadnú úlohu. Ja osobne som článok čo vydrží 6000 plných cyklov nevidel a som k tomu skeptický. Výrobcovia to najčastejšie riešia tým že počiatočná kapacita je o tretinu vyššia ako uvádzaná. Keď som mal v ruke prvý lítiový accu. bola to kapacita voči hmotnosti nevídaná ,( som letecký modelár od detstva) takže rôznych accu. mi prešlo rukami dosť. A videl som ich aj horieť. Áno vhodným spôsobom používania nabíjania a vybíjania sa životnosť dá rapídne predĺžiť. Ale v tomto prípade tá návratnosť bude malá ak vôbec a o nejakej ekológii sa tiež nedá hovoriť. Samozrejme stále sa na tom pracuje a accu sú stále lepšie.

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 Před měsícem

      @@richardpetrovic8941 V domácnostiach nie je šanca tú batériu ucyklovať. Najviac, čo so videl bolo nejakých 250 cyklov za rok, bežne skôr okolo tých 150 cyklov. A o výdrž pri LFP by som sa až tak nebál, poznám ľudí, čo majú LFP batérie z roku 2013 a stále majú 90% kapacity.

  • @zuzabluza8123
    @zuzabluza8123 Před měsícem

    80% z prúdových meničov odíde po 5 rokoch , buď to robia naschvál alebo je to fyzikou , ale je to fakt a je to položka jedna z najdrahších v tomto systéme. Zatiaľ sa to vyplatí ale pri klesajucich cenách fotovoltaiky nič nestratíte ak budete brať zo siete za necelých 18centov. Nerátam dane čo chcú na fotovoltaiku ale aj studne zaviesť byrokrati z Bruselu, to bude potom ozaj nevýhodné.

    • @rustislove
      @rustislove Před měsícem

      Preto je fajn mať na ne záruku 12 alebo až 20 rokov

  • @rastoxx
    @rastoxx Před měsícem +1

    Sklon je dost podstatný!!! Ja mam 10 kwp a aj kamos ale ja mam rovnu strechu a kamos Ackovu a jeho fv robi o 70 % viac rovnako sme orientovaný na juh . Takze....

    •  Před měsícem

      To mi nejako nesedí, nemá iné panely? lebo tabulkovo je medzi 0 a 35st uhlom rozdiel 200kwh ročne (1200 vs. 1000 na zapadnom Slovensku)

    •  Před měsícem

      @ to je ten rozdiel medzi teoriou a praxou :)

    • @vladimirmikusik4786
      @vladimirmikusik4786 Před měsícem

      70% je veľa a hľadal by som iný problém. Ja porovnávam výrobu u mňa a u rodičov rovnaká inštalácia a aj orientácia strechy, domy sú od seba pár sto metrov, akurát je mám malý sklon strechy len cca 20% a rozdiely ani v zime keď je slnko najnižšie nepresahujú 10%.

  • @stanislavcocek2711
    @stanislavcocek2711 Před měsícem

    A pokud budete v letní době dodávat přebytečnou elektřinu do sítě a to bez smlouvy v případě ČR budete muset zaplatit výrobcům elektřiny 18 Kč za každou KW kterou jste do sítě dodal. Za to v zimě jste v háji.

    • @frantisekpavlik9466
      @frantisekpavlik9466 Před měsícem

      A preco by si dodaval? Pokial nemas zazmluvnene prietoky, tak nastavis FVE na bezprietokovu a okrem technickych prietokov, ktore su povolene, nedodas nic.

    • @lukasbaader8522
      @lukasbaader8522 Před měsícem

      Pokud máš u distributora rezervovaný dostatečný příkon, pak žádné pokuty za přetoky nehrozí. Není povinnost mít jako mikrozdroj uzavřenou smloouvu o výkupu. Pouze budou přetoky posílány zdarma. Pokuta za 1kWh poslanou od sítě se platí jen v případě, kdy překročí rezervovaný příkon.

  • @michalmesko3510
    @michalmesko3510 Před měsícem

    GoGreen

  • @martinkovac65
    @martinkovac65 Před měsícem

    inštalácia 4kw panely 10kw menič 5500Eur bez dotácie -2000Eur dotácia

    • @slovakjakpica
      @slovakjakpica Před měsícem

      a polka z toho je cena práce .. čiže čisté zlodejstvo

  • @Lokomotivy
    @Lokomotivy Před měsícem +1

    na trh majú prísť nové typy panelov ktoré majú byť o dosť lacnejšie. Ono sa to stále vyvíja k lepšiemu a keď si to človek spraví sám a má elektromobil vráti sa mu to za rok :)

    • @rudko111
      @rudko111 Před měsícem

      O aké panely sa jedna ?

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Před 17 dny

    Ok

  • @rklauco
    @rklauco Před měsícem +1

    Toto video by malo mat poriadnu sledovanost - specialne ten zaver o dotaciach cien.
    Nezijem na Slovensku, tu, kde zijem, je cena elektriny 0.34EUR/1kWh a vykup nejde do "virtualnej baterie", ale je priamo plateny cenou 0.14EUR/1kWh.
    To znamena, ze napriek tomu, ze cena panelov je viac ako 3x vyssia nez na Slovensku, navratnost je menej ako 7 rokov.
    V pripade, ze niekto ma moznost spravit si instalaciu sam (plocha strecha), je navratnost smiesna - aj bez dotacii mi to vychadza na 3 roky.
    Vsetko ostatne je potom elektrina zadarmo.
    Vyraznym aspektom pre navratnost je opat cena - miestna cena elektriny isla hore za posledny rok o 6%. Pre mna je ten solar dolezity presne kvoli tomu - je to znizenie (alebo zrusenie) dopadu zmeny cien elektriny od dodavatela.
    System som rozsiril aj o bateriu - ta sa cenovo nevrati (instalacia bola extremne draha), ale opat - znizuje sa mi zavislost od dodavatela.
    A nakoniec - idealna kombinacia je EV a solar - cez vikend (alebo pocas home-office dna) sa auto nabije, cez tyzden jazdim zadarmo :)

  • @eugenkotek7768
    @eugenkotek7768 Před měsícem +4

    Preco kazdy riesi navratnost u FVE? Este som nikdy nikoho nepocul riesit navratnost u auta, u mobilneho telefonu alebo u pocitaca! Co tak navratnost nejakeho stroja zakupeneho do vyroby? Niekto prisiel s navratnostou u FVE , tak sa vsetci obicia a mudruju o tomto ekonomickom ukazovateli. Ja si ale nekupujem FVE kvoli nizkej navratnosti, ale kvoli tomu, aby som mal teplu vodu v lete alebo aby som usetril naklady na elektrinu od distribucky.

    • @chichin4642
      @chichin4642 Před měsícem +5

      Miesas hrusky s jablkami, porovnat mobil alebo pocitac s fotovoltikou je celkom hlupe. Navratnost sa riesi preto aby si vedel ze ci sa to koniec koncov oplati, na co ine by si to asi kupoval, asi na to aby si usetril peniaze. Auto nekupujes aby si usetril…

    • @TomasPee
      @TomasPee Před měsícem +1

      Ty si ale expert 😀. Ked chces usetrit tak riesis prave navratnost. Naco dat 7000€ aby si platil mesacne menej ked dokopy za xx rokov zaplatis viac ako keby si tie panely nemal? Logika ti asi vela nehovori ked to este porovnavas s autom. Auto setri cas a nie peniaze.

    • @eugenkotek7768
      @eugenkotek7768 Před měsícem

      @@TomasPee A kolko usetris, ked si kupis AUDI za 50.000 EUR? A kolko usetris, ked si kupis MacBook za 2000 EUR? Ja platim za veci, pretoze mam z nich nejaky uzitok, alebo sa mylim? Auto mi sluzi na prepravu v priestore, prevoz ludi a materialu. Ked robim taxikara, mozme este hovorit o nejakej navratnosti. Ale ked som obycajny clovek, ktory auto pouziva na vikendove nakupy a vylety, tak sa mi tie peniaze vrazene do auta vratia kedy?

    • @eugenkotek7768
      @eugenkotek7768 Před měsícem

      @@chichin4642 Vobec s tebou nesuhlasim. Vsetky vyrobky, ktore si kupis, su iba jablka! Je to spotrebny material, ktory ti poskytuje nejaky uzitok. Celkom hlupe je, ked si v hlave vytvoris iluziu, (klames sameho seba), ze FVE system je nieco ine ako auto alebo pocitac. Treba sa len nad tym, co tu pisem, zamysliet.

  • @martinkovac65
    @martinkovac65 Před měsícem

    Vážim si vaše videá ale s týmto videom ste si mohli dať viac námahy a naštudovať problematiku viac do hĺbky palec dole za toto video

  • @Passco666
    @Passco666 Před měsícem

    Dotacie su podvod na zakaznika.

  • @ondrejsperl5045
    @ondrejsperl5045 Před měsícem +1

    Stacilo by mit jednu jaderku na kazdych 250 km2 a nevymyslet takovy blbosti 😒

  • @viktor4533
    @viktor4533 Před měsícem

    Momentálne sa na SK fotovoltarika neoplatí. A pokiaľ viem v Poľsku majú drahšiu el.

    • @tomaskolaja3365
      @tomaskolaja3365 Před měsícem

      Rad sa necham poucit, preco konkretne sa neoplati

    • @viktor4533
      @viktor4533 Před měsícem +1

      @@tomaskolaja3365 vo videu to povedal. Ale poviem to polopatisticky ak si to nepochopil. Cena elektriny je na Slovensku momentálne nízka! Preto budeš návratnosť počítať na XY rokov.

    • @tomaskolaja3365
      @tomaskolaja3365 Před měsícem

      @@viktor4533 v nasom pripade je navratnost cca 10 az 14 rokov, zalezi od ceny elektriky a ako bude fungovat virtualna bat. Lenze ten panel straca ucinnost 0,5 % rocne. Takze ked budem na dochodku, uz to bude niekolko krat zaplatene a stale to bude vyrabat furu elektriny

    • @viktor4533
      @viktor4533 Před měsícem

      @@tomaskolaja3365 10-14 v ideál podmienkach a to nebude nikdy!!! Ale! O pol roka môže cena vystreliť do stratosfery 😀 ale aj nemusí keďže odberateľov na SK je malo a fabrík ešte menej. Nemá čo tlačiť cenu nahor.
      Držím palce veľa zdravia a užívaj si sakramentsky dráhu hračku.😉✌️

    • @slovakjakpica
      @slovakjakpica Před měsícem

      @@viktor4533 neoplatí lebo štát dotuje elektrinu pre domácnosti z ich vlastných penazi :D

  • @janturcanik5510
    @janturcanik5510 Před měsícem +1

    Fotovoltanika sa neoplatí lebo návratnosť trva desiatky rokov za ten cas sa panel pokazí a budete musieť kúpiť druhý panel ktorý není lacný.

    • @shitlordflytrap1078
      @shitlordflytrap1078 Před měsícem

      Panely jsou rok od roku lepší i lacinější

    • @romanvybo
      @romanvybo Před měsícem

      9:40

    • @janturcanik5510
      @janturcanik5510 Před měsícem

      ​@@shitlordflytrap1078tak si ich kup. Ale aj tak niesu elonomicky výhodnejšie než kupovanie elektriny od elektrární.

    • @habrrecords8698
      @habrrecords8698 Před měsícem +7

      Panely jsou realně ta nejlevnější čast fotovoltaiky.

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 Před měsícem +4

      Panel je to posledné, čo sa pokazí, skôr odíde menič. Panely sú momentálne s cenou hodne dole, bez problémov sa dajú zohnať 550W panely za cenu okolo 110€/ks + doprava.😉

  • @PeterKurucz
    @PeterKurucz Před měsícem

    Fotovoltika je marketing, pri súčasnej učenosti panelov. (Doplatilo na to Nemecko). Do domov odporúčam radšej solárny kolektor, kde je 4-5x vyšší výkon, pri rovnakej ploche.