Koľko elektrickej energie dokáže vyrobiť fotovoltaika v zime ?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 01. 2022
  • Vykurovať dom pomocou fotovoltaiky? Poznám len jeden zaručený spôsob ako sa to dá !
  • Věda a technologie

Komentáře • 85

  • @to220
    @to220  Před 2 lety +9

    Poznámka: vo videu som nesprávne povedal hodnotu vyrobenej energie v prvý deň. Namiesto 1.5kWh je to len 0.5kWh.
    Predpokladám že nasledujúce dni mi fotovoltaika nevyrobi nič, keďže napadol sneh ktorý rovno primrzol.
    Takže moja bilancia za 10 dní bude maximálne 10 kWh.
    Pri vertikálnom umiestnenie by to mohlo byť až 20 kW hodín.

    • @stevo-xg4oy
      @stevo-xg4oy Před rokem

      Ideál pre zimu je panely presne na juh a uhol 55° viac nemá zmysel zimná vyroba rovnaká aj pri 70° ale ostatné mesiace hlavne leto padá dole a hlavne mať prístup k panelom umiť očistiť ak je treba hlavne od snehu

    • @to220
      @to220  Před rokem +1

      @@stevo-xg4oy Ja osobne to nemám overené, ale existuje takýto názor že v lokalitách kde je celú zimu sneh je dobre to mat vertikálne. A to napríklad z dôvodu že človek to nemusí čistiť každý druhý deň, ale hlavne z dôvodu že je tam odraz svetla od snehu priamo na panely čo zvyšuje výrobu.
      Inak aj keď som sa snažil odstraňovať sneh z mojich panelov, Tak polovicu zimy boli prikryte a to z toho dôvodu že ten sneh tam jednoducho primrzol.

    • @stevo-xg4oy
      @stevo-xg4oy Před rokem +1

      @@to220 tiež pravda keďže panelom stačí rozptýlené svetlo ale keď je celú zimu sneh tak by panel zachytil aj odraz od snehu raz som od jedného blázna počul že chce nahradiť sneh tým že rozloží po zemi zrkadlá mať na dvore na zemi 20m2 skla keď ma niekto deti alebo zvieratá je super nápad 😂 tých 55% platí skôr pre miesta bez snehu od októbra do marca to pridá cca 15% oproti panelom pri 35° ale v letných mesiacoch tých cca 15% zas stratia na výkone

    • @to220
      @to220  Před rokem

      @@stevo-xg4oy Dnes je nejaký ten všeobecný Trend mať fotovoltaiku cez leto niekoľkonásobne predimenzovanú (aby to vyrábalo aj niečo cez zimu) cena panelov nie je až taká strašná čiže sa to aj teoreticky oplatí.
      Konkrétne u mňa 400 m nad morom je obrovský problém so snehom a sneh mi uberá 50 percent z výroby elektriky, lebo je to furt zasnežené.
      Ja do budúcnosti určite budem rozširovať fotovoltaiku, ale už len viac ako 75 stupňov (aby sa na tom nedržal sneh) a keďže už mám jeden string ktorý je 35 stupňový tak výrobu cez leto mam dostatočnú.

    • @stevo-xg4oy
      @stevo-xg4oy Před rokem

      @@to220 predimenzovať sa oplatí len čo stým cez leto na dom som rátal že zostava na odstrihnutie od siete by stála 1500000kč bez DPH podľa nových cien elektriny navratnost Max. 10 rokou a vcene sú už aj náhradné články lifepo4 a BMS a veci okolo 33.75kwp mono panelov 90 ks ( po 5 do série a každá séria oddelená diódami + istenia a ochrana proti bleskom ) 110.5kwh batéria ( rozdelená do 16 samostatných batérie každá vlastne BMS a istenie ) a meniče na 3 fázy 9x 5000w ( trvalé zaťaženie 12000w) na každú fázu a 11kw nabíjačka auta plus 48v50A nabijač keďže podľa vypočtou podmienok za posledných 15 rokou by bolo len 0.57% z roka keď za batéria dostane pod 15% a chýbalo by 8kwh priemerná zimna spotreba 25kwh za deň v lete 60 - 70 kwh za deň len dom a veci okolo pri paneloch 55° to dá v novembri - 1490kwh / december - 1240kwh / január - 1360kwh / február - 2060kwh takže to by malo byť v pohode a marec , apríl , september a október by sa dalo v pohode prikuriť klímou mesačná výroba nad 3000kwh október 2500kw problém čo z elektrinou v lete apríl až august mesačne 3800 - 4000kwh to nenapcham do klímy auta ani bazénu ak by bolo celí deň slnko tak výroba cez 200kwh za deň dom z klímou od rána do večera + bazén 70kwh a 40 až 70kwh do auta ( dojazd na 3 - 4 dni ) ešte stále tam lieta skoro 100kwh v pluse a ďalšie dni skoro 150kwh v pluse a tak ich dní môže biť aj 5 za sebou to už jedine predávať susedovi nech si hreje bazén na 40 stupňov alebo letnú verejnú nabíjaciu stanicu 😂😂 ešte dodám že žiadne Aliexpress a podobný čínsky odpad ( možno použiteľné ale kvalita ktovie ) batérie BMS z česká a paneli jedny z drahších od neosolar a regulátorom meniče nabijač atď všetko victron

  • @obajer
    @obajer Před 2 lety +16

    Výborné video! A ta poznámka, jakým způsobem se dá fotovoltaickými panely v zimě zatopit, je výborná, moc jsem se nasmál :D Díky!!!

  • @palusisko
    @palusisko Před 2 lety +1

    Díky za skvělé video, těch rozumbradů, co tvrdí, že v zimě fotovoltaika nevyrobí nic je na internetu dost, proto vítám tento objektivní test...

    • @DalHrusk
      @DalHrusk Před 2 lety

      Ahoj, fotovoltaika nevyrobí prakticky nic během zimních INVERZÍ. To není stav, který by trval celou zimu, ale nejméně 2 týdny v kuse jsou v nížinách pocivé inverze každou zimu. To, co je na videu, není inverze, ale pouze zatažené počasí. Při opravdových inverzích máte v poledne pocit, že už je hodně hodin a slunce schované za mraky právě zachází za obzor. A panely při takových inverzích vyrábí zrhuba takové množství energie, jako když byly ve videu zcela zasněžené (méně než 1% špičkového výkonu). Před pár roky jsem si pořídil malý panel na pokusy a provozoval jsem ho přes zimu.
      TO220 podle videa možná bydlí ve vyšších nadmořských výškách, kde inverze nejsou až tak časté.

    • @DalHrusk
      @DalHrusk Před 2 lety +1

      Na závěr připomenu, že koeficient využití solárních panelů ve středoevropských podmínkách je zhruba 10% (větrná energie 30%, uhelné elektrárny 75%, jádro 90%). Bez smysluplné a levné akumulace proto můžou být jen doplňkovým zdrojem, rozhodně ne dominantním. TO220 vyrobenou elektřinu používá na ohřev teplé vody, což je velmi levná a účinná forma akumulace.

    • @rm6857
      @rm6857 Před rokem +1

      ono je to spíš myšleno "nic" vůči létu, kdy je tu prakticky furt slunečno, a hodně dlouhý den. Ale každopádně, když se v zimě odtáhne, panely jsou dobře natočené, a člověk nemá vysokou spotřebu, tak to udělá radost.

  • @griss_168no4
    @griss_168no4 Před 2 lety +5

    Ahoj, bol by si ochotný podeliť sa viac detailne o ten striedač? Celkom by ma zaujímala schéma. Z predošlých videí to pôsobilo, že je poskladaný prevažne z modulov. Hľadám inšpiráciu pre podobné zariadenie a vždy sa hodí uhol pohľadu od ďalšieho elektrikára. Ďakujem

  • @peterkrajnak1939
    @peterkrajnak1939 Před rokem +1

    Zdravím, chcem sa opýtať aký program používate na monitoring panelov.

  • @amperak
    @amperak Před 2 lety +4

    Neříkal jsem ti, abys dal dva tři panely na ten štít? :D
    Kdybys měl MPPT tracker, který byl v tom návodu, ze kterého vycházíš a udělal jsi zněj jen MPP regulátor s fixním bodem a proto ti výkon naskočí až když máš většinu očištěnou. Dej tam to arduino zpět.
    přínosnost MPPT při takové serii panelů je víc nežli velká v moment nerovnoměrného osvětlení.
    V momentu, kdy mi zastíní strom část panelů, tak mi klesne napětí adekvátně osvětlené ploše a výkon mám stále.
    Mám několik sérií panelů paralerně a MPPT mi najde optimum ikdyž mi zastíní strom jednu sérii (ale nesmim v pruběhu dne rozpojit panely nebo skokově změnit zastínění)
    Ale jinak ti pod tím sněhem hezky vyrábí.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety

      Človek sa učí na chybách, keby som vedel že cez zimu to bude až také zlé tak dám všetky panely na štít.
      čo sa týka mppt poprípade použitia optimilizerov na každý panel, tak v mojom prípade to nie je nevyhnutné, keďže nemám žiadnu prekážku ktorá by mi na panely postupne vrhala tien.
      V mojom prípade sa mppt bude správať neprosto rovnako keď budem postupne odhŕňať ten sneh. Mám to vyskúšané a nasledujúci deň som robil aj nejaké experimenty a natočil som o tom video.
      Samozrejme keď máš sériovo-paralelné zapojenie ako to máš ty, tak v tvojom prípade je mppt nevyhnutnosť, ale mal by si to mať na každom stringu osobitne.

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety

      @@to220 na štítu to bude naprd v létě. ale pokud ti stačí menší výroba. osobně bych šel kombinací obou umístění. Kup levné panely na bazaru a dej je na štít.
      optimizéry jsou na stín lepší jak MPPT, protože zastíněný panel bez optimizéru vyrábí méně nebo vubec jak s ním, protože proud články je stejný. optimizer je jen MPPT pro jeden panel a výstup je napěťověproudový zdroj. hodnoty proudu diktuje střídač. napětí je dle výkonu panelu.
      MPPT ti pomuže vždy, když ti stín od souseda nebo stromu padne na část čláínků. Při ometání by ti výkon stoupal postupně, jak ometáš.
      Já mám stringy paralerně z duvodu nedostatku MPPTček. je to špatně, busu stavět další MPPTčka. zisk výkonu bude hlavně v době zastínění stromem jednoho stringu. Ale jednoduše mám panelů tolik, že jsem z nich postavil zeď proti zafukování a pršení při větru pod přáístřešek. Varianta byla mít panely na paletě, nebo je mít funkční. takže je jasný, že ii blbá funkce u mne byla víc než žádná. :)

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +3

      @@amperak Samozrejme tie panely ktoré už mám osadené, tak tie nemám v pláne demontovať. To už si radšej kúpim nových osem panelov a dám ich na štít.
      Tento rok nemám v pláne rozširovať svoju fotovoltaiku. Musím mať minimálne jedno ročnú prevádzku, aby som si to všetko dokázal spočítať či sa to vôbec vyplatí.

    •  Před 2 lety

      Přesně tak.

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety +1

      @@to220 dej si data do kalkulátoru, porovnej výrobu z měsíců, které znáš, porovnej procentuálně a cca 1kWp vyrobí 1MWh energie.
      na ohřev TUV víc jak 2kWp je blbost pokud nemáš ještě jinou spotřebu. u FVE musíš výrobiu všechnu do Wh spotřebovat aby ti vycházela návratnost (nebo levně koupit panely)

  • @freeworld_cznavrc7816
    @freeworld_cznavrc7816 Před 2 lety +1

    Super něco podobného mám v plánu už roky. Čistě na ohřev vody. Prosímtě jaké panely používáš a kde kupuješ ? Dík.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety

      Bohužiaľ práve ste prešvihli ten najlepší čas, čo sa týka kúpy fotovoltaiky.
      Ja som to celé kupoval ešte minulý rok, tie ceny boli priaznivé, za panely som dal okolo 850 euro aj s dopravou.
      Dnes tie isté panely stoja 1250 euro !
      Ale aj napriek vyššej cene sa to ešte stále vyplatí (hlavne keď si to človek urobí sám)
      a je schopný sa zmestiť pri 2.2kWp do 1500 euro.

  • @TrinDassler
    @TrinDassler Před 2 lety

    Ahoj, myslíš si že je rentabilné? a oplatilo by sa vytvorit FV elektráreň na streche chalupy v ktorej by to slúžilo iba na temperáciu cez infrapanely? Napríklad na nejakých 10stupňov Celzia? Zopár panelov akumulátor a striedač?

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +7

      V žiadnom prípade to nikdy nemôže byť rentabilné a dokonca to nebude ani fungovať.
      Osem takýchto panelov ako mám ja, vyrobí za celý zamračený deň len 1kWh.
      To je toľko málo energie že to neohreje nič. Jedna 50w žiarovka spotrebuje za jeden deň 1 kWh.

  • @matej369
    @matej369 Před 2 lety +1

    Ahoj, tiež by ma zaujímala voľajaká schéma zapojenia. Alebo ti to ide v poradí: Panely->striedač->bojler(alebo priamo špirála)?

    • @to220
      @to220  Před 2 lety

      Teraz to mám zapojené cez striedač ktorý má napäťovú reguláciu. Takže aké napätie si nastavím také napätie to udržuje. Prakticky je to mpp striedač.
      Dá sa z toho urobiť aj mppt, len treba tam pridať obvod ktorý bude vyhodnocovať výkon a podľa toho bude upravovať to napätie.

  • @blacklight545
    @blacklight545 Před 2 lety +1

    Ahoj - díky za zajímavá videa. Mám prosím dotaz (klidně i na ostatní) ohledně využití elektřiny ve chvíli kdy už je nahřátý bojler. Plánuji velmi podobné zapojení jako na videu - tedy několik panelů do série a použít optimalizaci pro odporovou zátěž - asi Siton 210 nebo Oplocký. Myslím si že při lepších světelných podmínkách budu mít po nahřátí bojleru stále "volnou" elektřinu, kterou bych chtěl využít. Předpokládám že bych mohl do topného systému zapojit NĚCO s příkonem kolem 2kW co bude pomáhat nahřívat topnou vodu. Hledal jsem různé průtokové ohřívače a většinou mají příkon přes 3kW a víc, což mi nevyhovuje. Nemáte někdo tip na topné těleso / topnou patronu nebo něco okolo 2kW co by se dalo snadno přidat? Teoreticky by šlo koupit malý bojler přes který bude voda protékat, ale to beru až jako náhradní možnost.

    • @rm6857
      @rm6857 Před rokem

      Doporučuju naplánovat vaření/pečení/praní když svítí slunko

  • @jaroslavzvada3247
    @jaroslavzvada3247 Před rokem +1

    Ahoj ja mam mppt menič 4panely 285w a mne uz poobede nesvieti slnko je tien panely davaju132v 80l bojler zohreje asi za 5hodin a potom prepne na sekundarnu zasuvku kde mam oripojene 2ks elektricky konvertor ktory hreje kym neni tma alebo sa neminie voda v bojlery a prepne naspet na primarnu zasuvku som velmi spokojny skus to mppt ta momentalne vyjde na240euro

  • @martinsoukup1987
    @martinsoukup1987 Před 2 lety +1

    Ahoj, taky mi vychazi ze jedina rozumna navratnost FV je ohrev TUV ... Nemas video o zpusobech zapojeni? Mel jsem za to ze by mel byt v sestave vzdy MPPT regulator, ktery hlida teplotu panelu a napeti nebo proud v zavislosti na teplote panelu a odberu topneho telesa? Kdyz se to napoji na primo nebo jen pres stridac/menic, tak panely dostavaji dost zabrat nebo? Elektronice moc nerozumim, snad jsem to napsal alespon trochu srozumitelne. Diky za odpoved.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +2

      Ano určite je dobré tam mať regulátor, v žiadnom prípade by som to nepripájal na priamo.
      V niektorom z ďalších videí ukážem ako sa to správa keď ten výkon nie je optimalizovaný.
      Inak môj striedač má spätnú napäťovú väzbu, čiže je to mpp regulátor, aby to bol plnohodnotný mppt tak treba tam pridať ešte riadiaci čip ktorý bude vyhodnocovať odoberaný výkon a podľa toho bude upravovať napätie.

  • @riderstodvadsatsest
    @riderstodvadsatsest Před 2 lety

    U nás v bývalej robote by si na to potreboval jednu zmenu , aby si očistil všetky panely na streche.
    Ale máš pravdu , musia byť čisté všetky .
    Raz nám nefungoval jeden striedač a nabehol až keď som očistil zvyšné panely na ktorých sa ešte nestihol roztopiť sneh.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 5 měsíci

    Na ohřev TUV doporučuji boiler s tepelným čerpadlem. Na topení té pastoušky doporučuji v zimě spíše dřevo. Boiler s čerpadlem stojí 15 000 Kč. V létě chladí uvnitř domu v zimě odvlhčuje a pokud budete topit tím dřevem rozdíl ve spotřebě dřeva nepoznáte. FVE stačí klidně od jara do podzimu i malá FVE s kvalitním střídačem, abyste neodpálil tepelné čerpadlo. Základ je důkladně zateplená pasivní budova! Vše ostatní už je jen doladění detailů.

    • @to220
      @to220  Před 5 měsíci +1

      Bojler s tepelným čerpadlom sa absolútne nevyplatí, deväť mesiacov v roku má človek pri fotovoltike teplú vodu zadarmo a zvyšne 3 mesiace aj tak ohrieva vodu tuhým palivom, čiže tepelné čerpadlo totálne nevyužite.

  • @jaroslavpribula5393
    @jaroslavpribula5393 Před 2 lety +3

    Bolo by dobré iviesť či sa jedna o Poly alebo Mono FV? Nemyslim si že dobré si namyšlať že cena niekedy klesne. Rozhodne nikdy sa tomu nestane ked už raz nastupilo to ECO šialenstvo! Jedna dôležita poznamka aj pre tych čo nemaju alebo už maju Fotovoltaiku. Uvedomte si že čo viete a dokažete v domacnosti ušetriť tak to už nemusite vyrobiť alebo kúpiť od distributora El. energie. Tam totiž začina ten prvý krok k zmyslu toho to všetkeho!

    • @to220
      @to220  Před 2 lety

      Mám polykryštalické panely.
      čo sa týka ceny tak ťažko predpovedať budúcnosť, ale doposiaľ cena stále klesala.
      V tomto prípade bude záležať len na dobe koľko bude trvať toto šialenstvo (že každý bude chcieť mať fotovoltaiku) a následne keď zase spadne dopyt na minimum tak ceny pôjdu dole.

  • @alexandermacedonsky7288
    @alexandermacedonsky7288 Před 2 lety +1

    Sam som si postavil uz pred rokmi 5kw elektraren ,rozdelenu na 3 vetvy.a na tretiny podla vyroby nie su vsetky rovnake modre cierne a kombinovane.ma to dovod kazde pracuju inak pri inom pocasi .opravim ta skutocne zacnu panly fungovat po 3-4 rokoch dovtedy sa doslova zahrievaju.prve co sme vyrobili v 1984 roku v labaku mi funguju dodnes na 82%.,cize kym sa neznicia mechanicky pojdu velmi dlho.v zime je to tazko povedat podla vysky polohy oblakov hmla mraky.cca 15-35% vykonu z leta.,panely mam takmer kolmo k juhu vychodu a zapadu tiez koli snehu.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +1

      Tvrdenie že to má prvý rok najvyšší pokles je od samotného výrobcu, ktorý uvádza dvojpercentný pokles počas prvého roku.
      Ja osobne sa neobávam o životnosť panelov, maximálne sa obávam blesku.
      Pri vertikálnom umiestnení dokonca nehrozí ani poškodenie panelov v závislosti od ľadových krúp.

    • @alexandermacedonsky7288
      @alexandermacedonsky7288 Před 2 lety

      @@to220 vyrobcovia tazko klame sa a velmi.v EU panely nevyraba nikto tie firmy krachli pred 7 rokmi co to robili.vozil som panely z ruska tam ich vyrabaju a predavaju 8x lacnejsie.a ked na to lrisli nemci preniesli vyrobu z Ruska do pobaltskych statov a koli clam a daniem a sankciam prelepia vynety a su z nich panely Eu .a ruskym vyrobcom davaju taku marzu ze su spokojne obe strany.su to ruske vyrobky vsetko ,stra
      sne ojeby na ludoch a zdieranie na cenach.
      Jasne ze to klesa na vykone ale zhruba do 6-7 rokov sa ten vykon ustali a nemeni sa.uzemni si ich ja ich mam riadne uzemne urobil som taku faradaiovu klietku okolo a zviedol to do zeme ako hromozvod..zataial som mal jedine odpalene diody na dvoch prvych starych paneloch 10 rocnych.inak nie.
      Teraz premyslam vyrobit nejaku mensiu Vetrenu zhruba 300-500 watt ako doplnok na zimu hlavne

  •  Před 2 lety +2

    Tak to som už ti písal ked si ich montoval, že v zime budě velký problém na streche , teraz musíš čistit . Tiež som ako blbec dal na strechu a v zime som bol v prdeli. Takže záver je jasný.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +3

      Áno záver je jasný, keď niekto žije v takej prdeli ako ja, tak radšej nech si namontuje panely vertikálne. Samozrejme na južnom Slovensku to nemusí platiť.

    •  Před 2 lety +1

      Ešte sa musíme učit.

  • @mandaraevil1833
    @mandaraevil1833 Před rokem

    Dobry den,
    nezkousel jste amorfni panely?
    Maji vetsi produkci pri zamracene obloze (nez mono- a poly-krystaly), v lete se neprehrivaji
    ...tak at se dari!

    • @to220
      @to220  Před rokem

      Dobrý deň, Amorfné panely majú podstatne nižšiu účinnosť a potrebujú podstatne väčšiu plochu na rovnaký výkon.
      Amorfné panely majú horší pomer cena výkon oproti poly a mono.
      Skúsenosti a prax ľudí ktorí používajú amorfné panely tak naznačujú že je lepšie použiť poly..
      Samotný trh dokázal vyriešiť túto otázku (ci sa oplatí kúpiť amorfne panely) a keďže už skoro vôbec sa nedajú kúpiť amorfné panely, tak to znamená že sa neosvedčili.

    • @mandaraevil1833
      @mandaraevil1833 Před rokem

      @@to220
      Zdravim Vas,
      Ano, mate pravdu....maji nizsi ucinnost, potrebuji vetsi plochu a nejsou uplne levne.
      Presto dosahuji lepsich vysledku pri zatazene obloze, nez mono,poly-krystaly.
      V nasich zemepisnych podminkach mame v prumeru 230-250 oblacnych dnu, coz je docela dost.
      Neco jineho by to bylo samozrejme nekde v jiznich zemi u more.

  • @meno_priezvisko
    @meno_priezvisko Před 2 lety +4

    Odlisny nazor na navratnost.
    Dobry den, Uz ste vo Vasich videach parkrat zmienili, ze aby mala fotovoltaika navratnost, tak iba bez baterii. Suhlasim ze navratnost je dolezita ( obzvlast pri FV elektrarni, alebo pri instalacii na strechu vo firme), ale premna nieje na 1 mieste, pretoze ... vysvetlim na inom priklade. Mate ( vsetci divaci ) na aute nejaku priplatkovu vybavu ? ( metaliza, elektrony ... ) a aku ma navratnost metaliza, aku maju navratnost elektrony ? Priplatili ste si pretoze plni nejaku funkciu 1) esteticku 2) navysuju cenu auta, ked ho predate do bazaru. Mate okolo domu najlacnejsi plot ( nie pocas stavby, ale natrvalo ) z lesenarskych trubiek, na ktorych je najlacnejsie pletivo ? Ak mate cokolvek drahsie, tak ste si priplatili 1) koli estetike 2) navisili ste cenu nehnutelnosti. Pri FV na dome je podla mna dolezita funkcia ( 1) vyroba elektriny v takom mnozstve, ze pri zamracenej oblohe vyroby dost pre cerpadlo kurenia, nabite baterie pre svetla, mobily. Takze pri priamom svetle vyroby dost aj pre veklych zrutov elektriny / kuchynske el. spotr. pracka, boiler, prikurovanie tepelnym cerpadlom... / 2) navysenie ceny nehnutelnosti a navratnost je az na 3 mieste. Samozrejme kazdy ma svoje priority, ktore sa mozu dost lisit od mojich.

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety +3

      na pokrytí potřeb domácnosti ikdyž se omezí a topí se TUV a dům kotlem, tak je třeba 20kWp FVE a minimálně 60kWh akumulátor. nesmyslná cena vyjde poté za systém. rozdíl proti 10kWp a 15kWh aku je několikanásobný a návratnost cenového rozdílu není pomalu ani při 10kč/kWh
      Takový systém bych já svépomocí zvládl za 400 tisíc kč, ale muj systém za cca 80 tisíc má podobnou využitelnost ale trefím návratností pět let. u toho většího bude 20 let a to bude třeba měnit nebo opravit střídače (50k investice)

    • @mirop8864
      @mirop8864 Před 2 lety +5

      Treba k tomu pripocitat aj radost (dolezita sucast zivota) mam radost z toho ze vdaka baterke moja domacnost nepotrebuje ziadnu energiu zo siete od marca do oktobra mam energiu z panelov na vsetko. Mam iba 4kw panely ktore daju rocne 4000kwh.

    • @tvrdyhoch
      @tvrdyhoch Před 2 lety +1

      Metla je neskutocne multifukcna vec. 😁

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +4

      @@tvrdyhoch Hej a Harry Potter vie na nej aj lietať ;-)

    • @cpbbt
      @cpbbt Před 2 lety

      @@mirop8864 A kolik tech panelů je? Kolik stály?

  • @stanislavniko6881
    @stanislavniko6881 Před rokem +1

    Ake panely tam mas namontovane ?

    • @to220
      @to220  Před rokem +1

      Polykryštalické 285 Wpk

  • @JanSur
    @JanSur Před rokem

    Zdravím, aká bola vtedy cena keď ste vraveli že sú drahé? Je to teraz lacnejšie? Diky

    • @to220
      @to220  Před rokem +1

      Ja som to kupoval ešte pred energetickou krízou ktorú vyvolalo Rusko s dôvodu nenaplnenia svojich zásobníkov v Európe. Cena za jeden panel bola 109 euro.
      Teraz ten istý panel stojí 139 euro. Ale už sa začali predávať novšie typy panelov, ktoré majú výhodnejší pomer cena výkon. Dá sa povedať že momentálne ta cena je približne rovnaká ako pred troma rokmi.

    • @JanSur
      @JanSur Před rokem

      @@to220 vďaka, robíte aj zákazkové systémy?

  • @katerinahouskova2971
    @katerinahouskova2971 Před rokem

    Pri ohrevu bojleru 150l,kolik je treba panelu,jednoduche zapojeni.Dekuji

    • @to220
      @to220  Před rokem +3

      Zdravím počet kusov panelov sa vypočíta z optimálneho napätia ktoré majú jednotlivé panely, každý typ môže mať inakšie napätie. Vyrábajú sa 30V a 40V čiže buď 8 alebo 6
      Spočítané výstupné napätie na všetkých paneloch by sa malo pohybovať približne na úrovni 200V až 250V a to z dôvodu že klasická odporová špirála je konštruovaná na takéto napätia.

  • @mirop8864
    @mirop8864 Před 2 lety +2

    Ja mam 4.2kw panely, rocne vyrobia 4000kwh ktore vdaka baterke vyuzijem a od marca do oktobra mam nulovu spotrebu zo siete.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +6

      Keď máš ročnú spotrebu 7MWh tak sa ti to asi aj oplatí. Ja nemám ani polovičnú spotrebu tak zatiaľ to nebudem riešiť.
      Ale ináč kľudne si mohol napísať že koľko ťa stála tá sranda.

    • @danielmucha9858
      @danielmucha9858 Před rokem

      Miro P, a co na to elektrarne?

  • @zurkozz9764
    @zurkozz9764 Před 2 lety

    Keby sa nasmerovaly niake zrkadlá na panely? Možno by to trocha stúplo. 😁

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety

      tento systém se už někde testuje. Je to ale motoruicky natáčené kvuli odrazu.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +3

      Myslím si že zrkadla sa dajú použiť, ale ako napísal amperak musia byť motoricky ovládané a samozrejme nesmie sa to používať v lete.
      Keď si to človek nakoniec spočíta, tak zistí že výhodnejšie je kúpiť namiesto zrkadiel a mechanizmov rovno nový fotopanel.

  • @smrtaaak5963
    @smrtaaak5963 Před 2 lety

    ja uvažujem že na chatku to dám aj na ohrev a aj elektriku

    • @stevo-xg4oy
      @stevo-xg4oy Před rokem

      Skoro totálny nezmysel aj na kúrenie klímou malé tepelné čerpadlo by trebalo cez 10kwp panelov a zakúrilo by to pár hodín do týždňa ak by bolo fakt krásne a celí deň slnko pri klasickom ohreve účinnosť 1:1 El. ohrievač atď uz totálny nezmysel FVE sa kúriť nedá jedine ak zostavou 30kwp panelov + veľká batéria

  • @kamenskypatrik
    @kamenskypatrik Před 2 lety +1

    Možno by stálo za to porozmýšľať nad virtuálnou batériou, tam aspoň pri počiatočných nákladoch vypadne cena za baterky a stým spojene problémy.

    • @to220
      @to220  Před 2 lety +2

      Takáto fotovoltaika s výkonom 2,2 kWp nieje schopná uživiť virtuálnu batériu, na to treba niekoľkonásobne vyšší výkon.
      S touto fotovoltaikou mám prebytky len tri mesiace v lete a počas zvyšného roka mám tak akurát, alebo dokonca v zime nedostatok elektrickej energie.
      Keby som aj chcel batériu, či už virtuálnu, alebo klasickú, tak musím navýšiť výkon fotovoltaiky minimálne dvojnásobne. Inak to absolútne nemá zmysel.

    • @kamenskypatrik
      @kamenskypatrik Před 2 lety

      @@to220 Jasné chápem, ale skôr som myslel povenovať sa práve tejto téme či sa to oplatí, komu sa to oplatí a podobne.

    • @alexxmtb9875
      @alexxmtb9875 Před 2 lety +4

      Na virtualnu bateriu treba mat FVE "legalne" nie? Teda je stym vela vybavovaciek a schvalovaciek...

    • @stevo-xg4oy
      @stevo-xg4oy Před rokem +1

      Virtuálna batéria je nezmysel nabalil sa na tom elektrarna len taký príklad dajme tomu 1kwh od elektrární 0.14€ mám prebytok cele leto 1000kwh tak si poviem super ušetrené ale nakoniec nie lebo elektrárne dajú za 1kwh len 0.07€ len za prúd ( viac ako 50% cení elektriny sú poplatky atď ) takže ja pošlem do akože batérie 1000kwh super ale v zime mi tých 1000kwh dajú späť zadarmo ale s poplatkami za dystribuciu atď. takže to zadarmo znamená že mi vrátia tých 1000kwh ale za dystribuciu zaplatim 70€ poplatky ( niesú sprostý keby stoho nemali pekny balík tak to nerobia veď ľudia do toho vyrtualneho zázraku pošlú ročne stotisíce kwh ) a ak vypadne elektrina tak vlastne žiadnu batériu nemám takže tma a čakať kedy to nahodia

    • @rm6857
      @rm6857 Před rokem

      Pokud je třeba nízké náklady za baterky, tak nějaké použité olovo koupit, až doslouží, tak ve sběru vykupujou, a peníze, nebo část je zpět. S lithiem se to nedá srovnávat, ale prakticky zadara.

  • @pikna1980tre
    @pikna1980tre Před 7 měsíci

    1000 eúr, 50 eúr. Skloňuje sa to podľa vzoru mesto.😉

    • @to220
      @to220  Před 7 měsíci

      Ale hlavne že ti nevadí kW vz. kWh