PREHRANSKA PODPORA BOLNIKOV S KRVNIM RAKOM - izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2023
  • Ker je za onkološko bolezen in zdravljenje raka značilen presnovni stres, ki povzroča razgradnjo telesnih beljakovin in energijski primanjkljaj, mora bolnik z rakom ustrezno prilagoditi svojo prehrano. Pri tem je še zlasti pomembno, da uživa zadosten energijski in beljakovinski vnos, ter da je hrana kakovostna in njeno uživanje redno, poudarja izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja Enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Poudarja, da naj onkološki bolnik, če je le mogoče, pri vsakem obroku užije med 20 in 30 g beljakovinskega živila. Ker bolniki z rakom nimajo optimalnega delovanja prebavil, pa je priporočljivo, da uživajo kakovostne beljakovine živalskega izvora, ki so lažje prebavljive kot rastlinske.
    Če zdravnik s klinično naravnanim prehranskim pregledom ugotovi, da ima bolnik motnjo prehranskega stanja in potrebuje dodaten vnos beljakovin, mu bo te v obliki prehranskih dopolnil oziroma medicinske hrane predpisal na recept kot zdravilo.
    Tudi sicer velja, da je hrana lahko zdravilo, saj kadar gre za zdravljenje prehranskega stanja, kot sta na primer podhranjenost ali sarkopenija, je za podporo presnovi potrebna prehranska terapija. Z njo bolnika podprejo, da se zaradi onkološke bolezni njegova mišice in tkiva manj razgrajujejo ter so izgraditveni procesi boljši. S tem pa posredno podprejo tudi imunski sistem, saj so mišice, kot pravi dr. Rotovnik Kozjek, svojevrsten rehabilitacijski center imunskega sistema. Ob tem je zelo pomembno tudi gibanje, s katerim dosežemo pozitivni presnovni premik v smer anabolizma. Zato moramo s hrano podpirati gibanje, zdraviti motnje prehranskega stanja in potem s kombinacijo naštetega dosežemo optimalno presnovno podporo.
    Izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek onkološkim bolnikom odsvetuje vsakršne diete, saj če dieta ni medicinsko predpisana, nima posebnega smisla. Za primer navede zmotne trditve, naj se bolniki z rakom izogibajo uživanju sladkorja: »Ker rakaste celice bodo dobile svojo glukozo tako ali drugače. Če je ne bodo dobile s prehrano, jo bodo dobile pa iz naših mišic. Ker sprožajo procese, ki vodijo do razgradnje beljakovin, zato da se potem preko procesa glukoneogeneze tvori glukoza.«
    V videu spregovori tudi o prehranskih dopolnilih in pomenu sekundarne preventive.
    Vabljeni k ogledu zanimivega pogovora z izr. prof. dr. Nado Rotovnik Kozjek.
    Dodatne informacije o prehranskih priporočilih si lahko ogledate tudi na spletni strani programa rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki: nazajvzivljenje.si
    Spletna stran združenja: limfom-levkemija.org
    Produkcija videa: Komunikacije - Slavka Brajović Hajdenkumer s.p,

Komentáře •