Jaką wodą NAPEŁNIĆ INSTALACJĘ grzewczą?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 02. 2022
  • Alternatywy dla zwykłej wody z kranu.
    W filmie omawiam jaką wodą głównie są napełniane instalacje grzewcze w domach oraz budynkach przemysłowych. Jak możemy sobie poradzić, z niewłaściwą wodą w naszym kotle.
    Chcesz skorzystać z naszych usług? Kontakt znajdziesz tutaj 👉 okiemserwisanta.pl
    Jakie konsekwencje może ponieść nasza instalacja, jeżeli napełnimy ją niewłaściwą wodą.
    Obowiązkowa rejestracja urządzeń grzewczych 👉 • OBOWIĄZKOWA REJESTRACJ...
    Czym napełnić instalację grzewczą? (0:09)
    Wpływ zanieczyszczonej wody na instalację (1:50)
    Co zrobić aby instalacja działała jak najdłużej? (4:40)
    Najtańszy sposób na brudną wodę (8:14)
    Przydatne linki do rzeczy omawianych w filmie:
    Woda demineralizowana: allegro.pl/listing?string=wod...
    Pompa hydroforowa: allegro.pl/oferta/omnigena-po...
    Filtr: allegro.pl/listing?string=Fil...
    Inhibitor korozji: allegro.pl/listing?string=inh...

Komentáře • 57

  • @okiemserwisanta
    @okiemserwisanta  Před 2 lety

    Przegląd kotła Viessmann Vitodens 050-W 👉czcams.com/video/FvRalViGPrk/video.html

  • @legionpl2371
    @legionpl2371 Před 4 měsíci +1

    Dzień dobry
    Przede wszystkim woda jaką powinno napełniać się instalacje powinna odpowiadać polskiej normie PN-93/C-04607 oraz wytycznym producenta urządzenia grzewczego.
    Praktycznie każde urządzenie w instrukcji serwisowej ma dział o nazwie "Wytyczne jakości wody obiegowej", "Informacja o napełnianiu instalacji" lub brzmiące podobnie ewentualnie - i do tych wytycznych wypadałoby się dostosować. Ewentualnie do ogólnych wytycznych stowarzyszenia VDI ujętych w dokumencie VDI 2035 cześć 1i2
    Generalnie woda pitna znajdująca się w kranie ze względu na jej twardość całkowitą, zawartość tlenu, minerałów oraz odczyn pH i wielu jeszcze czynników "nie nadaje się" do napełniania instalacji". Z wodą z ujęcia własnego ( studnia ) jest jeszcze bardziej niebezpiecznie jako nośnikiem ciepła w układzie grzewczym.
    W zależności od typu, mocy urządzenia grzewczego, rodzaju wymiennika i wytycznych zawartych w instrukcji producenta wodę do obiegu grzewczego można zmiękczać ( do pewnej wartości nigdy do 0dH bo woda taka jest agresywna w instalacji i powoduje wypłukiwanie jej elementów wykonanych z miedzi), demineralizować, a w niektórych przypadkach producent dopuszcza zastosowanie wody surowej. Do zmiękczania i demineralizacji wody są na rynku dostępne przenośne urządzenia przy pomocy ,których napełnimy instalację
    Temat jest bardzo rozległy i nie ma jednoznacznej prostej odpowiedzi na pytanie jaką wodą napełniać instalację - do każdej instalacji należy podejść indywidualnie wczytując się w dokumentację urządzenia grzewczego mając na uwadze ogólne normy i wytyczne
    Jeśli chcemy maksymalnie zadbać o jakość wody w obiegu grzewczym nie unikajmy w instalacji separatorów powietrza i separatorów zanieczyszczeń, badajmy twardość wody przed nalaniem jej do instalacji aby mieć świadomość czy wytrącony z tej twardości kamień kotłowy nie sprawi nam w przyszłości dodatkowych problemów, po uruchomieniu instalacji po kilku tygodniach sprawdzajmy ph

  • @arekpodlesny9488
    @arekpodlesny9488 Před 2 lety +2

    Super filmik. Marcin, kamera cię lubi. I brawo dla montażysty

  • @greg6734
    @greg6734 Před 2 lety +3

    Kolejny świetny materiał. Myślę, że warto byłoby też nagrać film na temat zmiękczaczy wody i wpływu zmiękczonej wody na wymienniki aluminiowo-krzemowe oraz instalacje miedziane. Pozdrawiam!

  • @maciejwantola5184
    @maciejwantola5184 Před 2 měsíci

    Czy porada o wodzie demi i inhibitor dotyczy każdego rodzaju instalacji i przypadku?
    Przykładowo ponownego napełnienia po płukaniu 23 letniej instalacji miedzianej z kotłem gazowym sd30 ? Dodatkowo będzie zamontowany filtr magnetyczny typu fernox tf1.

  • @omek4050
    @omek4050 Před 10 měsíci +1

    Super filmik, będę napełniał instalacje c.o z kotłem gazowym jaka pompę użyć i jakie ciśnienie napełniania powinno być aby nie uszkodzić kotła. Pozdrawiam

  • @adriangumua9182
    @adriangumua9182 Před 6 měsíci

    Czy taka wodę przeczyszczona i z zalanym preparatem konserwojacym zalewamy po jakimś czasie?

  • @jw9608
    @jw9608 Před rokem

    Witaj Marcin warto przepłukać całą instalację przedewszystkim grzejnikową przed napełnieniem wodą grzewczą
    Pozdrawiamy JMSERWIS Wrocław

  • @zigniewsikora8984
    @zigniewsikora8984 Před 2 lety

    Witam.Czy Pan Marcin nie pomylił instalacji c.o z cwu lub zimną w c.o krąży ta sama woda.

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před 2 lety

      Nie do końca rozumiem uwagę, czy mógłby Pan inaczej sformułować zdanie?

    • @ScrapYardUK
      @ScrapYardUK Před rokem

      @@okiemserwisanta może zaszczepiony? napisze coś aby tylko zrobić zament, jak Jarosław prezes PiS

  • @tomekw2400
    @tomekw2400 Před rokem

    opowiadałeś o napełnianiu wodą demi ... trzeba zaznaczyć, że przy wodzie demi KONIECZNA jest stabilizacja pH bo ta woda po wpuszczeniu do układu od razu zaczyna coś rozpuszczać i zmienia się jej skład i tym samym pH. Najprościej i najlepiej zastosować inhibitor korozji ze stabilizacją pH.

  • @adrianskrzeszewski5358
    @adrianskrzeszewski5358 Před 10 měsíci +1

    A co z woda z odwroconej osmozy albo z woda ze zmiekczacza?

    • @radzio132
      @radzio132 Před 6 měsíci

      Woda ze zmiekczacza zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu - jeszcze gorzej. Woda RO plus inhibitor bedzie ok

  • @tomekw2400
    @tomekw2400 Před rokem

    zacznę od końca ... korpus 10" możesz wyposażyć w wkład ceramiczny, który ma dokładność filtracji poniżej 1mcr i to jest najdokładniejsze co można w małych pieniądzach zastosować. Możesz użyć dwa korpusy i w drugim użyć złoże demi ... przy bardzo powolnym napełnianiu trochę to poprawi jakość wody choć nie tak idealnie jak na zestawach z butlami 10-15 litrowymi ze złożem demi.

    • @niklot6718
      @niklot6718 Před 7 měsíci

      Ciekawy temat w instrukcji Terment Ecocondens Slim jest wprost napisane (instrukcja montażu, punkt 3.5.2), że nie wolno używać wody zdemineralizowanej lub destylowanej. Można wydedukować z reszty paragrafu, że chodzi tu właśnie o pH. Czy istnieje ryzyko, że stosując metodę podaną w tym filmie jako jedną z najlepszych, zniszczymy kotły niektórych producentów?

    • @legionpl2371
      @legionpl2371 Před 4 měsíci

      Wymiennik w tym kotle to stal nierdzewna , w tym przypadku woda demineralizowana wpływa negatywnie na ten materiał dlatego w instrukcji zapis dokładnie mówi "Do napełniania instalacji należy używać wody o następujących parametrach: pH od 6,5 do 8,5 jednostek, twardość ogólna nie więcej niż 10 °dH (~ 18°F)" - Czyli należy użyć wody zmiękczonej do poziomu 10dH ( jeśli woda wodociągowa ma wyższą twardość - należy ją obniżyć). Najlepiej w tym przypadku użyć przenośnego zmiękczacza do wody grzewczej w postaci specjalnej butli np. firmy Syr

    • @tomekw2400
      @tomekw2400 Před 4 měsíci

      @@legionpl2371 woda demi spełnia dokładnie parametry, które podajesz, a stal nierdzewna nie jest z kartonu i nie boi się wody demi. Sprawdź sobie jakie złoże masz w tej butli syra bo obstawiam, że to złoże demi a nie zmiękczające czyli dodające jony sodu w miejsce jonów wapnia i magnezu.

    • @legionpl2371
      @legionpl2371 Před 4 měsíci

      Odniosłem sie do wytycznych konkretneko kotła Ecodance Slim Termeta. Jednak woda demi nie spełnia parametrów bo twardość jej nie powinna wynosiś 0. A taką właśnie twardość ma woda demineralizowana ( brak w niej minerałów). Syr ma i zmiękczacze i demineralizatory wody grzewczej

    • @tomekw2400
      @tomekw2400 Před 4 měsíci

      @@legionpl2371 rozmawiałem kiedyś z termetem i nie umieli uzasadnić czemu mają spartolone instrukcje :) jak poczytasz instrukcje dużo większych producentów i ich wytyczne zauważysz, że termet ma niedopracowane materiały.

  • @orzech20406
    @orzech20406 Před 2 lety +2

    Opole - zalej kranówą piasek i masz zaprawę wapienną :D

  • @michaborowczak3426
    @michaborowczak3426 Před rokem +1

    a może zalać deszczówką he ?

  • @jacekm.7232
    @jacekm.7232 Před rokem

    Niestety finansowo nie wygląda to tak kolorowo w instalacjach C.O z kotłami na paliwo stałe, zgazowujących 5 klasy z buforami ciepła - które wypierają stare kopciuchy. (poj. całk. wody to często grubo ponad 1 m^3 a nawet 3m^3 - koszt wody demineral. z marketu bud.+ inhibitor to juź spory koszt, a np.domowa osmoza pod zlewem zbierałaby wodę tygodniami/mies). Taniej wyjdzie skorzystanie z usług instalatora dysponującego przenośną wydajną stacją odwróconej osmozy z pompą. sam stoję właśnie przed tym problemem i szukam fachowca na Podhalu z taką aparaturą.

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Ja właśnie z taką stacją jeżdżę do zainteresowanych klientów z okolic Katowic . A Tobie życzę znalezienia kogoś w pobliżu! :)

  • @Lukasz_Driver
    @Lukasz_Driver Před rokem

    A nie było by głupim rozwiązaniem napełnić glikolem np. Ogrzewanie podłogowe? Dam taki przykład straszenie wyłączaniem prądu czy dojdzie do tego czy nie ale jak by doszło to by nie rozmroziło by instalacji

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem +1

      Można o ile koszt nie jest problemem. Warto tylko wziac glikol propylenowy i o stężeniu nie więcej niż na -20. Pewnie na -10 i tak będzie na wyrost.

    • @Lukasz_Driver
      @Lukasz_Driver Před rokem

      @@okiemserwisanta I tak zrobię ;) Dzięki

    • @xEmekk
      @xEmekk Před rokem +3

      Taki serwisant a nie wie, że ogrzewanie podłogowe naplnione glikolem, będzie potrzebowało będzie więcej energii do ogrzania go.

    • @djshuen
      @djshuen Před rokem +1

      Nieeeee! Za niska pojemność cieplna - niezasadne ekonomicznie...

    • @pawem1205
      @pawem1205 Před rokem

      NEIIIIIIIIINNN!!!! Stracisz gwarancje kotła!

  • @onekponek
    @onekponek Před 2 lety +2

    CZyli polecasz wodę demoralizowaną+inhibitor korozji?

  • @TheMilooo47
    @TheMilooo47 Před rokem +1

    A czy woda całkowicie zdemineralizowana nie będzie powodować korozji elektrolitycznej ?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem +2

      Jeżeli dobrze rozumiem to korozja elektrolityczna polega w uproszczeniu na powstaniu ogniwa galwanicznego pomiędzy 2 różnymi metalami i przepływie prądu pomiędzy nimi. Woda demineralizowana z np. odwróconej osmozy zawiera około 100 razy mniej minerałów w sobie, czyli jonów, czyli "nośników" prądu, czyli powinna ograniczać występowanie takiego zjawiska.

    • @ScrapYardUK
      @ScrapYardUK Před rokem

      @@okiemserwisanta warto mądrego posłuchać, dziękuję panu i pozdrawiam

  • @LHITS350
    @LHITS350 Před rokem +5

    Jedno grzanie I problem kamienia znika. No i nie odkłada się tak samo jak wczajniku bo wodę w czajniku wlewasz kilka razy dziennie a do CO wlewasz raz. Skąd niby ten kamień ma się wydzielać? Rozmnaża się?

    • @Rebeliant1994
      @Rebeliant1994 Před rokem

      Zakładając pojemność instalacji na poziomie 200 l oraz twardości wody 14 °dH, mamy w instalacji 50 g kamienia. Będzie się on wytrącał w miejscach o najwyższej temperaturze. Jeżeli grzanie zachodzi w wymienniku płytowym, to jego wąskie kanaliki są najbardziej narażone na odkładanie kamienia. Gwarantuję, że po odłożeniu się na nim 50 g, jego sprawność znacząco spadnie.

    • @LHITS350
      @LHITS350 Před rokem

      @@Rebeliant1994 50g? I zakamieni beż żartów. Ty masz tylko teorie. A w praktyce jest tak że wszystko działa.i typowe zakamienienie przy jednorazowym zalaniu wodą nie istnieje.
      Przelicz powierzchnię tych wszystkich rur i szczelin i objętość tych 50g kamienia to wyjdzie że to mikrony na powierzchni.
      Kamień odkłada się wszedzie.
      Jeśli było by rąk jak mówisz to 90 proc instalacji by nie działało

    • @Rebeliant1994
      @Rebeliant1994 Před rokem

      @@LHITS350
      niedaleko szukając, tutaj jest praktyka czcams.com/video/Q6YMTCx2_xs/video.html
      Dolicz sobie wodę, którą uzupełniamy instalację przez 10 lat oraz fakt, że oprócz samego kamienia możemy mieć całą tablicę mendelejewa w wodzie kotłowej. Koszt wody zdemineralizowanej, to ok. 150 - 200 zł na całą instalację. Koszt serwisu oraz zniszczonych urządzeń to wiele tysięcy złotych.
      Możesz się mnie zapytać, dlaczego 90% instalacji działa. Działa, ale ten kamień się osadza w instalacji i z czasem tracimy na jej efektywności energetycznej przez gorszą wymianę ciepła na wymiennikach. Czas pracy zależy od twardości, ilości wody, która krązy w instalacji i wody, którą uzupełniamy co sezon grzewczy.

    • @LHITS350
      @LHITS350 Před rokem +1

      @@Rebeliant1994 No bez przesady nie dolewamy niewiadomo ile wody co roku. A z tych dolewek to będzie gram kamienia mniej? Niewiem gdzie jest taka twarda woda, u mnie jest dość twarda ale wywalając pierwszy kocioł który pracował 10 lat niebylo na płaszczu kamienia , mimo 3 wymian wody. Ta ilość to była znikoma na całą instalacje. Skoro wiesz ile jest kamienia to łatwo policzyć grubość jaka się odłoży. A żeby spadła efektywność to musi być warstwa conajlmniej 1mm. A tonierealne. Tak wiem zdążają się takie przypadki ale to też niewiadomo cokto robił z tą instalacją.
      Jeśli to byłoby w termie gazowej to tak ciągły przepływ swierzej wody i kamień się osadza szybko.
      To jest tak samo jak z rdza w kotłach. Kocioł nigdy nie przerdzewieje od płaszcza wodnego. Zawsze od kanalówdymnych.

    • @Rebeliant1994
      @Rebeliant1994 Před rokem

      @@LHITS350 dość twarda, czyli ile mg/l? W Polsce twardość wody waha się od 3° do ponad 20° dH.
      Skąd pomysł, że musi być warstwa co najmniej 1 mm? Jak wielki musiałby być wymiennik płytowy, żeby taka instalacja miała działać? Przecież to nie ma sensu. Przy jednym milimetrze kamienia, przepływ ciepła w wymienniku spada o ok. 40%.
      Ludzie wydają dziesiątki tysięcy na kotłownie z markowymi podzespołami, a szkoda im 100 zł, żeby nie zalewać instalacji gównem.

  • @logosborman
    @logosborman Před rokem

    napełniać deszczówką

    • @marekmarecki5708
      @marekmarecki5708 Před rokem

      TAK.
      A NAPEŁNIAĆ W NAJWYŻSZYM PUNKCIE.
      PROBLEM Z CASTORAMĄ I POMPKOM ODPADA.

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      W sumie na to nie wpadlem :D nie wiem ile by to zajęło czasu ale chyba się da :)

    • @logosborman
      @logosborman Před rokem

      @@okiemserwisanta destylowana , jeden deszcz i masz 200+ litrów z rynny , sitko i lejesz, lepsza niż kranówa, postawisz flaszkę za oświecenie

    • @mirosawjabonski8514
      @mirosawjabonski8514 Před rokem +1

      Deszczówka jest bardzo natleniona i miękka.

    • @logosborman
      @logosborman Před rokem +1

      @@mirosawjabonski8514 o miękką chodzi a tlen po podgrzaniu ujdzie jak w odrze

  • @Przemyslaw85
    @Przemyslaw85 Před 11 měsíci

    Ale skaczesz ta kamerą....

  • @marekjastrzebowski3669

    czemu nie dać do tego korpusu filtr żywiczny za 20 zł i nie ma ani piasku , ani mułu i co najważniejsze "kamienia" - przynajmniej z 80 procent powinno go wyeliminować/

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Nie wiem o jaki konkretnie Ci chodzi model ale kiedyś u klienta z ciekawości sprawdzałem taki wkład i twardość wody przed i za filtrem była taka sama. Nie wiem czy nie za rzadko go wymieniał czy faktycznie to tylko zmiękcza wodę na papierze.

    • @marekjastrzebowski3669
      @marekjastrzebowski3669 Před rokem

      @@okiemserwisanta dobrze żeby na papierze lakmusowym też zmiękczał ;)

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 Před 8 měsíci

      też kiedyś kupiłem taki filtr żywiczny i po przelaniu przez niego miałem to samo co na wejściu. Nie wiem, może czegoś nie doczytałem odnośnie szybkości przepływu itd, ale zawiodłem się na tym bardzo pamiętam. Jak już coś kombinować to najlepiej samą membranę osmotyczną kupić i nic więcej, z obudową wyjdzie może 100-150zł a w zupełności wystarczy, wolno się napełnia, ale przynajmniej łatwo można ustalić koniec napełniania przy nabijaniu ciśnienia.

  • @aleksander1610
    @aleksander1610 Před měsícem

    Bzdura totalna woda kotłowa nie koroduje ani nie robi kamienia właśnie odcinałem stalowe rury i są jak nowe po 30 latach