Woda z odwróconej osmozy - czy warto?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 12. 2020
  • ❗Pobierz darmowy e-book:
    KETO TEST Badania laboratoryjne na ketozie
    👉 ebookKETOTEST.joannasalwa.pl
    KETO ZAKUPY Jak się zorganizować i nie zwariować?
    👉 ebookKETOZAKUPY.joannasalwa.pl
    KETO ŚWIĘTA Szybkie keto przepisy na Święta
    👉 ebookKETOSWIETA.joannasalwa.pl
    ❗Konsultacje dietetyczne online: kontakt@joannasalwa.pl - napisz do mnie i ustalimy, jak mogę pomóc.
    ❗Naciśnij proszę czerwony przycisk SUBSKRYBUJ 😉 i dzwonek 🔔, aby dostawać powiadomienia o nowych filmach.
    Subskrybuj mój kanał - bit.ly/2hL3UuY​​
    Facebook - / ​​
    Instagram - / ​​
    Licencja
    Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa (ponowne wykorzystanie dozwolone)
  • Jak na to + styl

Komentáře • 96

  • @TomaszLee
    @TomaszLee Před 2 lety +29

    3:28 - rury w każdej czynnej instalacji są w idealnym stanie - pod warunkiem, że nie ma zaników ciśnienia. Jeżeli ciśnienie zaniknie (awaria, naprawa) to w rurach pojawia się powietrze powodujące szybką korozję .
    Czasem, po przerwie w dostawie wody pojawiają się spore cząstki rdzy - potrafią zapchać perlator. Te zanieczyszczenia nie pochodzą z instalacji, tylko z odcinka wstawianego w ramach naprawy - rury są spawane, temperatura powoduje rozległe utlenianie powierzchni wewnętrznej rury i odpadanie płatów tlenku. Po przywróceniu ciśnienia, zanieczyszczenia są wymywane i lecą z naszych kranów - dlatego przez chwilę woda jest pomarańczowa, a potem wraca do normy.
    W trakcie normalnej eksploatacji (ze stałym ciśnieniem) powierzchnia rur również się utlenia (reaguje z tlenem rozpuszczonym w wodzie) ale ilość takich tlenków jest znikoma.
    Dopuszczalna norma w Polsce dla Fe w wodzie to 0.2mg/l, jednak WHO uznaje, że nie ma podstaw do określenia wartości stężenia żelaza obecnego w wodzie spożywczej, które mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Nasza norma wynika z przyczyn techniczno-smakowych i zakład higieny wprost zawarł w normach uwagę, że wynikają one z oczekiwań klientów sieci wodociągowych.
    Dawka LD50 tlenku żelaza (rdzy) dla szczura to 10g/kg masy ciała. Dorosły szczur waży ~400g, czyli aby mieć 50% szans na śmierć taki gryzoń musiałby wypić 20 litrów wody o granicznej zawartości tlenku żelaza.
    Dla przeciętnego człowieka, powiedzmy o masie 70kg osiągnięcie dawki LD50 wymagałoby wlania w siebie 350L wody (bez wydalania).
    Z powodu zjawisk osmotycznych, wypicie na raz ~10L idealnej do spożycia wody grozi śmiercią. Żeby zanieczyszczenie rdzą miało realne znaczenie (zakładając na chwilę że norma 0.2mg/L ma sens), musiałoby wynosić ~ 7mg/l.
    Zatem usuwanie tlenków żelaza z wody pitnej ma sens wyłącznie w kontekście smaku.
    PS
    Tlenki żelaza były dawniej używane w leczeniu niedokrwistości.

  • @kunasystem
    @kunasystem Před 3 lety +4

    Super! Bardzo fajny materiał :-) jeśli chodzi o osobny kranik to coraz więcej naszych klientów wybiera baterie dwuobwodowe. Wtedy w jednym kranie mamy wodę z filtra oraz wodę z sieci.

  • @przemekbugaj6390
    @przemekbugaj6390 Před 2 lety

    Cześć,
    Mam dylemat, mieszkam w domu i chce wyprowadzić odpad poza dom do ogrodu, zbiornika na wodę szarą z oczyszczalni lub drenażu. Policzyłem że to będzie droga przez cały garaż tj Ok 10m. Czy ta woda z odpadem będzie miała na tyle ciśnienia żeby popchnąć tyle metrów i dodam że będzie też odcinek pod „górę” właśnie w garażu. Czy trzeba zrobić to grawitacyjnie ? Moja instalacja RO będzie wyposażona w pompę tylko nie wiem czy zwiększy też ciśnienie odpadu.

  • @Davenport83
    @Davenport83 Před 3 lety +3

    Super materiał! Pozdrawiam :)

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety +1

      dziękuję bardzo! pozdrawiam również :)

  • @MalyBaron
    @MalyBaron Před rokem +13

    Jakie to miasto by nie było, to i tak woda z kranu nie nadaje sie do picia. Ponieważ zawiera Pestycydy, kadm, ołów, rtęć, chlor, fluor, hormony...Poczytajcie sobie o tzw normach 🤣 Taką wodę z kranu wypić sie da 👍Ale czy to zdrowe 🤔❓

  • @patiWU82
    @patiWU82 Před 5 měsíci +2

    Na dzień dzisiejszy ( luty 2024 ) widziałam że najbardziej polecany filet pewnej firmy kosztuje ok 7 tys złoty . Sporo. Mogłaby Pani podlinkowac która wersję Pani ma . Dziękuje z góry 😊

  • @marekbrzezinski9551
    @marekbrzezinski9551 Před rokem +2

    wszsytko w naturze dąży do balansu, układ zamknięty systemu chłodzenia wodą został zalany wodą zdemineralizowaną, no bo taka lepsza bo minerały nie rozwalą rur. Co się okazało chec wody z zbilansowania się była tak duża ze ciągła wszystko co mogła z instalacji. Wszystkie rury pordzewiały i nadaja się do wymiany. Ciekawy przypadek. Ciekawe jak to jest kiedy staramy się pic wodę pozbawiona minerałów w ostatnio modnej ilości 2-3 litry na dobę :)

  • @wojtekpaka4022
    @wojtekpaka4022 Před 7 měsíci +2

    Elo mialem juz setki dzbankow filtrujacych i przerozne do nich filtry a i tak po kakims czasie osad osadzal sie na czajniku,czy odwrocona osmoza zapewni mnie ze juz nigdy nie bede musial czyscic czajnika octem lub odkamieniaczem?

  • @michatomala3270
    @michatomala3270 Před 2 lety +8

    Pani Joanno nie ma takiego czegoś jak woda z oczyszczalni. Oczyszczalnie nie produkuje wody, tylko wylewą oczyszczoną wode do rzeki. W kranie jest woda z ujęć które znajdują się całkowicie gdzie indziej niż "oczyszczalnia".

    • @rafaradzik8343
      @rafaradzik8343 Před 20 dny

      Można tak mówić potocznie nie stację uzdatniania wody. Oczyszczalnia to nie zawsze musi być oczyszczalnią ścieków

  • @patiWU82
    @patiWU82 Před 5 měsíci +1

    Czy Pani posiada filtr z tej najdroższej półki ?? Czy jakaś tańsza opcje ?

  • @andrzejkwapien9944
    @andrzejkwapien9944 Před 2 měsíci +1

    Szanowna Pani! Dziękuje bardzo za film. Chciałbym zapytać o jedną rzecz. Jak Pani mówi - woda jest także oczyszczona z minerałów, ale jeżeli dieta jest zbilansowana to nic nam nie zaszkodzi. Stąd moje pytanie - czy ta czysta woda bez minerałów nie będzie wymywać tych minerałów z naszej diety? Z pozdrowieniami Andrzej Kwapień

  • @kazimierzl.1739
    @kazimierzl.1739 Před 2 lety +1

    Kupiłem, zainstalowałem, używam. Cóż mogę powiedzieć - kocham Panią! Jak mogłem pić tyle lat butelkowaną ;-)

  • @Mikki4serwis
    @Mikki4serwis Před 3 lety +6

    Świetny materiał . Wody butelkowanej nie kupuję już od ponad dwóch lat. Z wielu powodów . Zdrowie i ekologia przede wszystkim. Do tego dochodzą koszty.

  • @user-qi2vn9lq6v
    @user-qi2vn9lq6v Před 4 měsíci

    Jaki filtr Pani posiada?

  • @Ecoperla
    @Ecoperla Před 3 lety +2

    Pani Joanno, super materiał! Świetne rozwiązanie odprowadzania odrzutu po osmozie. Również zachęcamy do takich ekologicznych rozwiązań, które oszczędzają kupowanie plastiku. Jeśli chodzi o zmiękczacz wody, to również potwierdzamy - bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie powstaje w domu osad z kamienia, woda lepiej rozpuszcza detergenty i środki myjące, a urządzenia AGD są w lepszym stanie 😊
    Ma Pani rację, jest spore grono przeciwników odwróconej osmozy, ale na to z kolei my mamy rozwiązanie - system ultrafiltracji, który filtruje wodę na bieżąco i pozostawia w niej naturalnie występujące minerały (przy zmiękczaczu można również domontować mineralizator).
    Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na nasz kanał, poświęcony właśnie tematom i metodom filtracji wody 🙂💧 💦

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety +1

      o ultrafiltracji nie słyszałam, zorientuję się :) pozdrowienia!

  • @marcinm.8037
    @marcinm.8037 Před rokem

    opłaca się miec osmozę jeśli hodujemy ryby akwarjowe oczywiście miieszamy ją zkranówką by uzyskac odpowiednie parametry. , ale do picia raczej nie polecam

  • @6r0k3n5t3ps
    @6r0k3n5t3ps Před 3 lety

    witam, a jak to sie ma z usuwaniem fluoru z wody?

  • @JoannaJUT
    @JoannaJUT Před 2 lety +3

    Czy istnieją filtry pod zlew, które nie marnują wody? Jeżeli nie, to wolę używać dzbanka filtrującego. (Mieszkam w bloku i nie mam miejsca na dodatkowy pojemnik na wodę.)

    • @adam1709
      @adam1709 Před 2 lety +2

      na tym polega odwrócona osmoza, że filtr sam się oczyszcza dzięki temu dłużej nie trzeba go wymieniać, przez to część brudnej wody idzie do kanalizacji. A jak ktoś się uprze można tą wodę skierować do WC czy do ogrodu przecież. Dzbanek filtrujący w porównaniu do systemu z odwróconą osmozą to ziemia a niebo. Taki system nie musi być pod zlewem może być gdziekolwiek chcesz.

    • @rafik420
      @rafik420 Před rokem

      Tak posiadam jonizator który zakładasz pod zlew masz osobny kranik i pijesz super wode

  • @krzcho
    @krzcho Před 3 lety +2

    Od sodastream lepsza jest butla CO2 z wezykiem i adapterem do butelki (na Allegro „zestaw do gazowania wody”). Większe ciśnienie i lepsza ekonomia.

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety +2

      i znów się czegoś nowego dowiedziałam ;) dzięki!

    • @7vankrzysztof
      @7vankrzysztof Před 3 lety

      @@JoannaSalwa O widzę kolejny wspólny mianownik z akwarystyką. Akwaryści, oprócz odwróconej osmozy również używają CO2 z butli.

  • @TomekKowalczyk-qr7cb
    @TomekKowalczyk-qr7cb Před 11 měsíci +2

    Jakość wody z oczyszczalni dobre opowiada osoba nie mająca pojęcia jak pozyskuje się wide . Woda z osmozy jest po prostu wyjałowiona , ja osobiście wolę same filtry

  • @snakemgs3766
    @snakemgs3766 Před 2 lety +2

    Witam. Filtry osmozy użytkuję już od ponad 3 lat. Od pewnego czasu zauważyłem że po ostatniej wymianie wkładów w czajniku zaczął zbierać się kamień (nigdy wcześniej tego nie było). Dodam że wkłady wymieniam zgodnie z harmonogramem. Możliwe że przypadkowo lekko upuściłem ciśnienie ze zbiornika magazynującego wodę. Czy może to mieć wpływ na pojawienie się tego kamienia? Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w zbiorniku i jak to ewentualnie zweryfikować bez pompki z manometrem?

    • @slabonm
      @slabonm Před 2 lety +3

      moze membrana wysiadla

  • @modyrolnik9536
    @modyrolnik9536 Před 3 lety

    Czy można normalnie Pić taką wodę zdemineralizowaną z tego filtra bez ponownej mineraluzacji?

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety

      jak najbardziej

    • @HaKu1818
      @HaKu1818 Před 3 lety +4

      Wode demoneralozowaną można pić, ale to niezdrowe...

    • @anekkk896
      @anekkk896 Před 2 lety +5

      Polecam dodac do takiej wody szczyptę soli różowej Kłodawskiej.

  • @szymondziedzic3673
    @szymondziedzic3673 Před 2 lety

    Jakiej firmy filtr używasz?

  • @calypsopiter
    @calypsopiter Před 2 lety

    Fajnie opowiedziane 👍

  • @HobbyAddict
    @HobbyAddict Před 2 lety +5

    Używam osmozy do picia od 4 lat i mogę spokojnie powiedzieć że nie widzę jakichś minusów i ubytków na zdrowiu . Spotkałem się jednak z pewnym komentarzem w sieci, że woda pozbawiona minerałów lubi się nasycać minerałami skąd ma tylko okazję. W tym przypadku będzie to nasz organizm. Nie wiem na ile to prawda ale warto by zasięgnąć informacji z jakiegoś konkretnego źródła. Liczę na to że ktoś rozgarnięty odpowie na tą zagadkę.

  • @zbigniewp.4675
    @zbigniewp.4675 Před 2 lety

    Przede wszystkim otrzymuje się wodę miękką,bezpieczną dla naszych urządzeń elektrycznych typu express do kawy,czajniki,żelazka itp.Odpada problem kupowania filtrów,które po dwóch tygodniach można wyrzucić.

  • @eugeniastepien
    @eugeniastepien Před 3 lety +1

    Czy filtry w lodowce są wystarczająco dobre ?

    • @Ecoperla
      @Ecoperla Před 3 lety +1

      Warto sprawdzić co zawiera taki filtr 🙂 Jeśli sam węgiel aktywny, to woda będzie po nim smaczniejsza, ponieważ węgiel pozbywa się zanieczyszczeń chemicznych (wkład węglowy znajduje się w każdym systemie do zamontowania pod zlewem).

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety +1

      ja lodówkę z kostkarką również mam podpiętą do osmozy, filtra z zestawu do lodówki nie stosuję, więc nie mam zdania na ten temat

  • @marekjurek3042
    @marekjurek3042 Před rokem +3

    Woda nie idzie do Ciebie z oczyszczalni! Tylko ze stacji uzdatniania wody. Straciłaś na wiarygodności

  • @NaSygnale
    @NaSygnale Před 3 lety

    Tysiąc złotych? To chyba jakiś pośrednik nieźle zarobił haha. Ja kupiłem za nie całe 400 za wersję bez mineralizatora, wersja z nim jakoś 80zl droższa . ; D firma GlobalWater

  • @czekan6689
    @czekan6689 Před 3 lety +2

    Jakim cudem szczur w wodociągu pod ciśnieniem?

    • @snakemgs3766
      @snakemgs3766 Před 2 lety +2

      Przypłynął z prądem

    • @zubizybowski8462
      @zubizybowski8462 Před 2 lety +1

      Ktoś go ram zakażonego umieścił, proste. Metoda znana od sredniowiecA by wywołać epidemie.

  • @mateuszsamborski393
    @mateuszsamborski393 Před 2 lety

    Czy u was po filtracji woda w szklance, patrząc pod światło , widać w niej takie malutkie włoski lub kłaczki ? U mnie widać .

    • @elzbieta7922
      @elzbieta7922 Před 6 měsíci +1

      U mnie były na początku, po instalacji filtra.Teraz nie mam.Trzeba po montażu przepłukać system. W instrukcji piszą ile wody trzeba na płukanie - przed użyciem systemu.

    • @mateuszsamborski393
      @mateuszsamborski393 Před 6 měsíci

      @@elzbieta7922 dziękuję

  • @grzegorzczajka4330
    @grzegorzczajka4330 Před 3 lety

    Witam ja mam mało estetyczne rozwiązanie w kuchni stoją dwie 5-litrowe butlę z kranikami na spodzie jest szungit i oczywiście wodę przefiltrowaną przez filtr Brita wlewam a następnie ozonatorem 20-30 minut oczyszczam za każdym razem kiedy wymieniam wodę na nową smak jest bardzo dobry dzieci nie marudzą ale odwrócona osmoza też bardzo mi się podoba Pozdrawiam wszystkich serdecznie Grzegorz

    • @JoannaSalwa
      @JoannaSalwa  Před 3 lety +4

      skuteczne ważniejsze niż 'ładne' ;) brawo za pomysłowość! pozdrawiam

  • @evroshe4334
    @evroshe4334 Před 13 dny

    Karkulacji🙈 czy kalkulacji ❤

  • @aleka1193
    @aleka1193 Před 4 měsíci +1

    No sorry, ale jak usłyszałem o rurach z oczyszczalni którymi jest dostarczana woda i szczurach to przestałem oglądać. Skoro ktoś mówi o sprawach technicznych np. odwróconej osmozie to wypadałoby mieć minimalną wiedzę powtarzam naprawdę minimalna na temat wody, i zbiorowego dostarczania wody, już nie mówię że o odwróconej osmozie również. Tak to po prostu Pani mówi to co usłyszała od pseudofachowców lub przeczytała w internecie kompletnie nie weryfikując tematu. Szkoda CZASU.

  • @Toczny82
    @Toczny82 Před 3 lety +4

    W bloku w pralni 😂😂😂😂

  • @kwiatekpolice1965
    @kwiatekpolice1965 Před 3 lety +3

    Bardzo nie ekonomiczne. Żeby mieć 1 l wody pitnej trzeba zużyć przynajmniej 5 litrów kranówki, przy dzisiejszym rozliczeniu wywozu śmieci względem wody to dodatkowe koszty które generuje ten system. Nie polecam

    • @BushcraftAnonymous
      @BushcraftAnonymous Před 3 lety +6

      Ale pomysl ile litrow puscisz pod prysznicem, w WC, do mycia naczyn i podlewania trawnika a ile wody realnie wypijesz w ciagu roku. Jesli dziennie wypijesz 5 litrow to na rok masz moze 10 kubikow. Nie wiem czy noszenie butelek z marketu i kontener plastiku jaki sie wytworzy sa przy tym bardziej ekonomiczne.

    • @snakemgs3766
      @snakemgs3766 Před 2 lety +1

      @@BushcraftAnonymous popieram

  • @patiWU82
    @patiWU82 Před 5 měsíci

    Filtr * 😅😅

  • @kasiaga-r3512
    @kasiaga-r3512 Před 3 měsíci

    1L pitny do 3L ścieków to dużo. Mój fitr ma 1 do 1. I ja bym tymi ściekami nie podlewała nawet trawnika 😮

    • @annacierocka4685
      @annacierocka4685 Před 2 měsíci

      Jaki masz filtr? Polecisz? Prwnie taki bezzbiornikowy?

  • @rafak4764
    @rafak4764 Před 10 měsíci

    Zawsze mozna taka wode odpadowa podprowadzic do spłuczki.

  • @hamerhamer2509
    @hamerhamer2509 Před 3 lety +3

    Mam osmozę głównie dlatego że u nas z wody co by cegły szło odlewać

  • @macziq
    @macziq Před 5 měsíci

    Woda z butelki mi smakuje a dietetycy polecają wodę z magnezem

  • @monaliza121
    @monaliza121 Před měsícem

    To wodociągi powinny nam zakładać takie filtry do wody płacimy ogromne pieniądze im za wode

  • @mirek4740
    @mirek4740 Před 3 lety

    Straty wody są 4x większe niż wody filtrowanej. Gdzie tu aspekt ekologiczny ?

    • @adam1709
      @adam1709 Před 2 lety +1

      na pierwszy miejscu jest aspekt zdrowotny. Może ekologia to niezbyt dobre słowo, bardziej oszczędność. Sprawdź ile wody kosztuje 1000litrów kranówki a ile w butelkach sklepowych. Tak działa każda odwrócona osmoza, że się sama czyści poczęci i brudna woda idzie do kanalizacji. Jednak ta woda nie musi tam iść można ją skierować do WC lub do ogrodu.

  • @jaceklotysz
    @jaceklotysz Před 2 lety +8

    Szanowna Pani Aniu film nagrany poprawnie, miła ładna prowadząca, ciekawie mówi miłym głosem, ale…. diabeł tkwi w szczegółach:
    Wspomina Pani o ekologi, i tu pozwolę się nie zgodzić, bo nie wiem czy Pani wie, ale do produkcji 1 litra wody butelkowanej zużywa się 7 litrów wody czystej. ( proces produkcyjny, płukanie etc.), a do uzyskania 1 litra H2O z odwróconej osmozy od 3 do 8 nie wspomnę o procesie produkcyjnym np wspomnianych filtrów. Ja nie kupuje wody, pije z kranu i polecam.
    Zbieranie wody ( popłuczyn ) po filtracji wypada już blado przy zbieraniu np wód opadowych. które po prostu leca z atmosfery, a my możemy nimi gospodarować - bo należy je zbierać. W ostatnich latach jest to zresztą bardzo modne i nawet dofinansowane.
    W filmie myli się Pani pojęcie ekologi z ekonomią jak również, że woda zebrana w ogrodzie jest wiele czystsza niż ta z kranu ??? Naprawdę - chyba nie. Proszę siebie posłuchać.
    Na dodatek - płacimy kilkukrotnie czy chcemy czy nie, ponieważ naliczana nam jest woda dostarczona, i ta odebrana do ścieków. A woda ogrodowa jest tańsza o ścieki.
    I teraz najważniejszy aspekt. Tzn zdrowotny - woda z odwróconej osmozy nie dostarcza do organizmu nic i na dodatek wypłukuje z organizmu sole, minerały i mikroelementy.
    Tego rodzaju filtry mają uzasadnienie, gdy odzyskujemy wodę słodką, np z wody słonej ( morskiej ) lub też w krajach trzecich gdzie dostęp do wody słodkiej i czystej jest utrudniony. Ale w naszych warunkach to zwykła fanaberia.

    • @koryntczyk869
      @koryntczyk869 Před 2 lety +4

      Bardzo fajnie Pan to wytłumaczył. Jest to dziki pęd niczym nie wytłumaczony na zasadzie szwagier ma i Pani Basia z mięsnego to ja też zamontuję bo to takie modne. Również nie widzę sensu montowania tego systemu, po prostu nic nie przemawia za tym aby zamontować: ekologia?, ekonomia?, zdrowie?, chyba tylko walory smakowe ale może to placebo? Pozdrawiam ludzi myślących.

    • @Ktos3214
      @Ktos3214 Před 2 lety +2

      Jeśli produkcja 1l wody butelkowej zużywa 7L wody + plastik a osmoza tak realnie jakieś 4-5L to z dwojga złego jest lepsza jeśli ktoś chce pić czystą wodę

    • @agraravis
      @agraravis Před rokem +1

      Przemawia jedna rzecz. Kawa. Jak ktoś pije nałogowo i często, to jest najlepsza woda do kawy :)

  • @makaveli1608
    @makaveli1608 Před 2 lety

    Słyszałem o problemach zdrowotnych po długotrwałym piciu takiej wody, chodzi o brak minerałów.

    • @adam1709
      @adam1709 Před 2 lety

      to zależy jaki kupujesz. Są takie, który posiadają również filtry mineralizujące

    • @l33E4
      @l33E4 Před rokem

      Bzdura, od ponad 25 lat mam coś takiego, jak nie było to jeszcze takie popularne i żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem.

    • @femiiwie7804
      @femiiwie7804 Před 8 měsíci

      rano wypij sok warzywny i z lisci jak seleru , czy szpinaku samemu zrobic sokowirowka wolnoobrotowa , tam so mineraly , tak robie prawie codziennie , albo mozna dodac troche soli , albo troche wody mineralnej co ma duza zawartosc mineralow , np. na szklanke wody dodaje 2cm wody mineralnej z butelki szklanej i problem rozwiazany😊 , herbata z osmozy smakuje mnie duzo lepiej i nie ma zadnego osadu . Kiedys tez tak myslalam jak pan 😊

  • @joannakalupa217
    @joannakalupa217 Před 3 lety +7

    a co sądzisz o wodzie dodatkowo alkalizowanej i strukturyzowanej?

  • @iwonaja2312
    @iwonaja2312 Před 4 měsíci

    Jaki filtr pani posiada??