Najmocniejszy pancerz świata - Czym jest Plot Armor?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 05. 2024
  • Powracam z kolejnym zagadnieniem z zakresu narzędzi fabularnych, czyli pancerzu fabularnym.
    Za cele obrałem "Grę o Tron" oraz "The Flash" od CW. W materiale pojawiają się spoilery z tych dzieł.
    0:00 Wstęp
    0:20 Definicja
    0:47 Zły plot armor (The Flash)
    2:21 Co się dzieje bez plot armoru?
    3:40 Czy da się dobrze zrobić plot armor?
    4:03 Koniec
    Muzyka:
    A Fool's Theme - Brian Bolger
    Atlantis Rage - Jimena Contreras
    Zdjęcia:
    Darmowa licencja Pixabay i Unsplash
    Materiał wideo:
    The Flash
    Gra o Tron
    Indiana Jones: Świątynia Zagłady
    Indiana Jones: Ostatnia Krucjata
  • Věda a technologie

Komentáře • 9

  • @EvilHimiko0
    @EvilHimiko0 Před měsícem +1

    Cóż Plot Armor istnieje, istniał i istnieć będzie w wielu dziełach. I o ile w większości jego występowanie negatywnie wypływa na całość, (Dla przykładu mój ukochany Bleach). To są przypadki jego dobrego zastosowania, dla przykładu King z One Punch Man, mimo że to zabieg komediowy to jego plot armor pozytywnie wpływa na fabułę przynajmniej moim zdaniem.

  • @ksaveriusz
    @ksaveriusz Před měsícem +8

    Bardzo ciekawy, ale według mnie nieco za krótki film.

  • @ulfricstormcloak9733
    @ulfricstormcloak9733 Před měsícem +1

    Moim zdaniem dość słabym przypadkiem zastosowania plot armoru jest film "Na skraju jutra" W chwilach w których główny bohater jest "nieśmiertelny" bo jeśli umrze to dzień po prostu zaczyna się od początku, potrafi go zabić przejeżdżający samochód lub jakieś losowe potknięcie. Jednak gdy później w filmie znów staje się zwykłym człowiekiem to załącza się tam potężny plot armor.

  • @spinotikus1518
    @spinotikus1518 Před měsícem +1

    2:25 nie musze , wystarczy że obejrzę godzille z 2014 ewentualnie transformer the Movie 1986 😏

  • @fajny_nick
    @fajny_nick Před měsícem

    W serialu nie z tego świata plot armor został ciekawie wykorzystany

    • @JakubLipowski-O-fabule
      @JakubLipowski-O-fabule  Před měsícem +1

      Podasz co masz dokładnie na myśli? Oglądałem tylko pierwsze sezony i pamiętam motyw, że spoiler, główni bohaterowie byli wskrzeszani przez Boga i zmieniano im wspomnienia (może coś pomyliłem).

    • @fajny_nick
      @fajny_nick Před měsícem +2

      @@JakubLipowski-O-fabule spoiler:
      w ostatnich sezonach okazało się, że Bóg jest "pisarzem" a przygody Sama i Deana są przez niego zaplanowane jako historia. I w pewnym momencie z pewnego powodu zabrał im plot armor przez co np. częściej chorowali, słabo umieli posługiwać się wytrychem do tego słabiej walczyli i nie mieli pewności, że z walki wyjdą zwycięsko tak jak poprzednio i zaczęli częściej miewać problemy normalnych ludzi, które wcześniej zostały ograniczone ze względu na to, że ich życie było tylko historią pisaną przez Boga

  • @niggiddu
    @niggiddu Před měsícem +3

    Potencjalnie najlepszym plot armorem jest pętla czasu, resetująca się np w chwili śmierci bohatera ("Dzień świstaka", "Na skraju jutra", "Kod nieśmiertelności", "Summer Time Rendering" itp). Dobrze napisana historia z pętlą czasu czyni protagonistę wyjątkowym i zdolnym do pokonania normalnie niepokonanego zagrożenia, a jednocześnie pokazuje, że musi wykazać się sprytem oraz wyciągać wnioski z popełnionych błędów, by właściwie wykorzystać swoją moc i spełnić swoje wyjątkowe zadanie. Szczególnie dobrze zostało to pokazane w anime "Summer Time Rendering", gdzie protagonista dysponował wyczerpującą się zdolnością tego typu, co wraz z pewnymi czynnikami, których tu nie zaspojleruję, czyniło jego walkę emocjonującą, a zagrożenie - realnym mimo jego pozornej nieśmiertelności.
    Jednocześnie pomysł pętli czasu wymaga naprawdę solidnego przemyślenia i rozpisania - brak logicznego wytłumaczenia poza niewyjaśnionym Deus ex Machina może to łatwo zepsuć. Na pewno dobrym pomysłem jest jakieś połączenie tej zdolności z antagonistą (jak to było zarówno w "Summer Time Rendering", jak i "Na skraju jutra") aby zdolność stała się bronią obusieczną lub wręcz przekleństwem, a więc dodatkowym wyzwaniem.