#46 ET Felgi - Czym jest i jak wpływa na zachowanie się samochodu?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2022
  • Kilka słów na temat drugiej strony robienia "Spasów". ET nie tylko wpływa na wygląd, ale też właściwości jezdne - jakie? Zapraszam do obejrzenia.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 22

  • @czeslawzdzis8890
    @czeslawzdzis8890 Před rokem +10

    Barrrdzo dobra robota! Film merytoryczny i mocno techniczny, tak trzymać.
    Mi brakuje jedynie na podsumowanie ogólnych wniosków autora typu: czy warto zmieniać ET, w jakich przypadkach , czy przy osi nadsterownej poszerzyć rozstaw czy odwrotnie? Ewentualnie fajnie by było zobaczyć taki filmik z mini tutorialem tuningowym, co zrobić żeby poprawić przyczepność auta w zakrętach, poprawić stabilność na prostej. Kiedy dystans ma sens, kiedy nie. Najlepiej na praktycznych przykładach jak w filmie z bmw m3.

    •  Před rokem +7

      Cześć, W zasadzie wnioskiem może być to, że milion czynników może wpływać podobnie na dynamikę auta. Jeśli oglądałeś poprzednie filmy to możesz już wiedzieć, że na sam przechył pojazdu wpływa mnóstwo czynników - amortyzatory, stabilizatory, transfer masy, położenie roll axis, położenie roll center, ugięcie opony. Fakt faktem, rozważę taki odcinek, jednak nie będzie on jakby tuningowy, a bardziej apropo ustawienia setup'u auta.
      Jeśli chodzi o dobór ET - tutaj najlepiej byłoby wiedzieć dane wyjściowe, ukazane na tym filmie, żeby jakkolwiek sobie chociaż przeliczyć co się dzieje z autem w zakręcie (Przykładowo film #34 o Geometrii) - czyli wyznaczyć sobie środek masy, zmierzyć przeciążenie w zakręcie, rozstaw kół seryjny jest dostępny praktycznie do każdego auta ogólnie i takim analitycznym podejściem będzie wiadomo jak zmiana ET wpłynie na zachowanie pojazdu - nie ma tutaj jakby to powiedzieć "uniwersalnej odpowiedzi" jak w przypadku np. doboru stabilizatora (choć tam też warto podejść analitycznie). Upieram się trochę przy takim analityczno-inżynierskim podejściu, bo wiele zmian w aucie może być odczuwane jako placebo, a cyfry zawsze mówią nam wszystko wprost.
      Pozdrawiam i cieszę się, że się podobało :)

  • @damianskorzewski4086
    @damianskorzewski4086 Před rokem +2

    Bardzo dobry film dużo merytoryki uwielbiam twój kanał i czekam na więcej odcinków z aerodynamiki pojazdów

    •  Před rokem +2

      Faktycznie, dawno nic o aerodynamice nie było. Jest kilka tematów do poruszenia m.in. badania CFD, dobieranie profilu na skrzydło czy też błędy w rozumowaniu z którymi się wielokrotnie spotkałem. Muszę to jakoś sobie poukładać w głowie jak to nagrać :D Dzięki za miłe słowa apropo filmu i mam nadzieję, że kolejne filmy również Cię zainteresują. Pozdrawiam serdecznie!

  • @SliwusBuu
    @SliwusBuu Před rokem

    Dzięki za te informacje! Świetny odcinek!

  • @rafauhuhas8107
    @rafauhuhas8107 Před rokem +1

    Super film! Czekam na wiecej.

  • @na_dobranoc156
    @na_dobranoc156 Před rokem

    Dzięki. Super materiał. Pominąłeś w konsekfencjach zmiany felg z innym ET fakt, że konstrukcja zawieszenie może się nie zmieścić. W moim przypadku odważniki zaczęły chaczyć o obudowę tarcz.
    Pozdrawiam

  • @legiawarszawa9949
    @legiawarszawa9949 Před 10 měsíci

    Leci sub dla kanału. Dziękuję bardzo 😃

  • @studioep9431
    @studioep9431 Před rokem +3

    Witam,dziękuję za film lecz nie wiele wniósł do moich poszukiwań.
    Przykładem przejaskrawionym do tego filmu powinien być samochód smart fortwo
    -bardzo mocno rozszeżona oś tylna konstrukcyjnie i felgą (ET).Wrażenia z jazdy trudne
    do opisania mimo iź samochód jest wąski poprawnie "trzyma" się drogi.Pozdrawiam.

    •  Před rokem +3

      Generalnie to jest złożona sprawa i branie pod uwagę tylko jednej czy dwóch zmiennych do opisu ogólnego zachowania się pojazdu jest błędem. Przytoczyłbym tutaj cytat jednego z moich wykładowców "Trzeba widzieć las, a nie same drzewa." Nawet w tak skrajnym przypadku jak Smart jest tutaj bardzo dużo zmiennych, które wpłyną na takie a nie inne zachowanie się auta.
      W przypadku przytoczonego przez Pana Smart'a:
      - Niska masa pojazdu: ok. 700-800kg,
      - Transfer masy,
      - W miarę równy balans masy - z tego co znalazłem 44:56,
      - Auta o bardzo krótkim rozstawie osi, będą znakomicie skręcać, jednakże pojawi się problem stabilności na prostej - dlatego aby temu zaradzić można zastosować relatywnie szerokie rozstawy kół,
      - Nie znalazłem informacji apropo Roll Center i Axis - te będą stricte współpracowały z CoG,
      - Na prowadzenie - szczególnie redukcję przechyłów wpłynie przedni stabilizator
      - Również nie możemy zapomnieć o sztywności opon i ich szerokości,
      - Rodzaj zawieszenia - z przodu McPherson, z tyłu rozwiązanie De Dion (Praktycznie w miejscu normalnej wnęki bagażnika mamy silnik co mocno ogranicza wybór zawieszenia),
      - Dobór geometrii Ackermana - jednak tutaj w zasadzie opiera się to głównie na danych oponach, bo jest ściśle powiązane ze Slip Angle opony oraz zdolnością do przenoszenia danego przeciążenia,
      - Dobór lub eliminacja zjawisk dynamicznych jak camber gain, czy bump steer,
      Nie znalazłem większości informacji na szybko, więc nie będę strzelał z położeniem środka ciężkości itp. Jednak już po tych kilku podpunktach widać, że samo ET czy rozstaw kół nie będzie nam bezpośrednio definiować właściwości jezdnych pojazdu - Ani Smarta ani Ferrari. Ogólnie jeśli nadal ma Pan rozterki jeśli chodzi o zrozumienie tendencji rządzących zawieszeniem pojazdu polecam lekturę "Race Car Dynamics" autorstwa Panów Milliken.
      Pozdrawiam serdecznie!

    • @studioep9431
      @studioep9431 Před rokem

      Dziękuję za odpowiedź,od lat zajmuję się motoryzacją w samochodach osobowych i zauważyłem możliwość modyfikacji zawieszenia podmieniając elementy zawieszenia można uzyskać wyraźną poprawę trakcji samochodu .Własnym doświadczeniem zdobyłem wiedzę co daje
      ujemne pochylenie koła,czy większa lub mniejsza zbieżność czy rozbieżność,także drążek stabilizatora o większej średnicy
      lub zamontowanie drążka do samochodu w której to akurat wersji nie było.Tak jak Pan pisze temat jest złożony mimo tego nadal poszukuję informacji które można zdobyć
      bo przecież są osoby(zespoły) które bez końca poszukują nowych rozwiązań i konfiguracji.Pozdrawiam.

  • @dawidskotnicki4505
    @dawidskotnicki4505 Před rokem

    No fajne te twoje filmy

    •  Před rokem

      Cieszę się, że się podobają! Mam nadzieję, że kolejne będą równie interesujące. Pozdrawiam!

  • @filipgrala4296
    @filipgrala4296 Před 11 měsíci

    Dzień dobry, mam pytanie - czy kończył Pan kierunek studiów związany z motoryzacją i budową pojazdów? Pańskie filmy są dla mnie tak bardzo wartościowe i dużo wnoszące do moje pracy, że chodzi mi po głowie ukończenie studiów związanych z mechaniką pojazdów c:
    Pozdrawiam i życzę niegasnącego zapału do prowadzenia kanału ❤

  • @aIbercik
    @aIbercik Před 9 měsíci

    Witajcie! a ja chce po prostu kupić felgi i te które mi się podobają mają ET mniejsze o 5 czyli będą "wystawały" o 5mm w stosunku do ORI (reszta parametrów identyczna). Czy wpłynie to jakoś znacznie na codzienne, zwykłe - cywilne użytkowanie auta?

    •  Před 9 měsíci +1

      Cześć, Raczej nie odczujesz różnicy podczas normalnego użytkowania :) Pozdrawiam!

  • @dar3kdar3k16
    @dar3kdar3k16 Před 4 měsíci

    Witam. Ostatnimi czasy pech chciał felga letnia pękła po wjechaniu w dziurę i szukałem jednej takiej samej felgi. Otóż ciężko było znałeść i zakupiłem do tyłu dwie takie same tylko problem polega na tym że wcześniejsze miały osadzenie Et20 a te które kupiłem mają et14 czyli felga o 6mm wyjdzie na zewnątrz razem wynika że rozstaw osi jest szerszy o 12mm i pytanie brzmi czy to drastycznie zmieni pracę tylnego zawieszenia. Być może śmieszne pytanie ale jestem kapletnym laikiem. I z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    •  Před 4 měsíci

      Drastycznej zmiany nie będzie. Zwróciłbym uwagę tylko na ewentualną kolizję koła z nadwoziem np. Elementami nadkola, podczas ugięcia zawieszenia. Wg. Przepisów polskiego prawa również koło nie może wystawać poza obrys pojazdu. Pozdrawiam serdecznie!

    • @dar3kdar3k16
      @dar3kdar3k16 Před 4 měsíci

      @ Dzięki śliczne za odpowiedz. Pozdrawiam 🙋‍♂️

  • @kapuczino8
    @kapuczino8 Před 4 měsíci

    Witam. Mam w swoim Hyundaiu fabryczne 16stki z et53. Czy założenie 16stek z et50 będzie w dopuszczalnym zakresie? Nie bedzie miało to wpływu na większe zużycie elementów zawieszenia itp i poprostu na codzienne normalne użytkowanie? pozdro :)

    •  Před 4 měsíci +1

      Cześć, Nie wpłynie to w znaczącym stopniu na odczucia z jazdy jak i stopień zużycia elementów zawieszenia.

  • @damiandragon4138
    @damiandragon4138 Před 7 měsíci

    A moglem zyc w niewiedzy i tylkobym sie cieszyl szerokim rozstawem czy bardzo szerokim z dystansami.
    A tu mate trzeba odrobic.