Konečně to topení funguje - zónová regulace v domě vytápěným tepelným čerpadlem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 11. 2023
  • Rostoucí ceny energií, rozdílné názory na tepelný komfort jednotlivých členů rodiny, snaha uspořit, možnost regulovat teplotu v domě i na dálku. To je jen malý výčet důvodů, proč jsem řešil zónovou regulaci vytápění. Z několika důvodů jak popisuju ve videu jsem zvolil systém Wavin Sentio.
    Pořízení a instalace systému sice něco stála ale pro představu platím teď v bezmála čtyřistametrovém domě za energie míň peněz než jsem platil ve čtvrtinovém panelákovém bytě. Záleží na tom čím člověk vytápí a co zrovna dělají ceny energií a hlavně jak si to člověk nastaví, ale předpokládám aktuálně návratnost investice během dvou až tří topných sezón.
    Instalace není nic extra složitého a i v hotovém domě bez jakýchkoli příprav jsem to zvládnul během jednoho odpoledne. Instalaci sice zvládne šikovný člověk sám, lepší je ale systém minimálně pokud byste to dělali poprvé pořídit včetně odborné montáže a hlavně nastavení.
    Teplota a veškeré nastavení se dělá přes aplikaci v mobilním telefonu nebo klasicky na bezdrátových termostatech.
    Info o systému Wavin Sentio zde: www.wavin.com/cs-cz/sentio
    Pokud byste chtěli mou tvorbu podpořit můžete si třeba koupit mikinu nebo tričko na www.hustejvercajk.cz
    #regulacevytapeni
    #Wavin
    #topeni
  • Jak na to + styl

Komentáře • 89

  • @markolepsie2007
    @markolepsie2007 Před 6 měsíci +13

    Vypadá to zajímavě, některé funkce jsou jistě skvělé... Akorát ten život, mezi stovkama jednoduchých řešení začíná být příliš složitý...
    Těžko říct zda úspory vůbec kdy vyrovnají náklady.
    Důležitý je pocit uživatele, jestli je spokojen...

    • @MichalBerkovec
      @MichalBerkovec Před 6 měsíci +1

      Tohle řeší např. Loxone. Budete používat jen tento systém, případně ostatní do něj integrujete.

    • @markolepsie2007
      @markolepsie2007 Před 6 měsíci +1

      @@MichalBerkovec Nejlepší ovládací systém je: stiskem vypni - tahem zapni 😁

    • @stanastaud4526
      @stanastaud4526 Před 6 měsíci

      @@markolepsie2007jeden krok vpřed a pět zpět. Čest!

    • @stanastaud4526
      @stanastaud4526 Před 6 měsíci

      @@MichalBerkovec LOXONE!!!

    • @markolepsie2007
      @markolepsie2007 Před 6 měsíci

      @@stanastaud4526 každému co jeho jest...

  • @alesro684
    @alesro684 Před 6 měsíci +3

    První 2 minuty - jak u nás doma. Po cca roce jsme správně umístili ten 1 termostat a všechno už bylo v poho 🙂

  • @tubevideo2000
    @tubevideo2000 Před 6 měsíci +1

    žebřík jsem zapojil taky do okruhu na podlahovku, nicméně jsem zjistil, že když je otopná voda teď 23-26 tak to je jak prd. Nakonec jsem to zavřel a dal patronu, nastavil na 30°C otopné vody (pozor, je to patrona, co má opravdu termostat na otopnou vodu a ne na teplotu okolí, jako 99% patron - byla to fuška to sehnat) a pouštím to na 3 hod po vykoupání, kdy to ručníky osuší.
    Je to 1kW patrona, ale za 3 hodiny to spálí díky tomu termostatu jen 500W.

  • @S4m0s
    @S4m0s Před 6 měsíci +1

    Jedná se přesně o systém, který jsem plánoval dva roky zpátky při dokončování stavby (nemám TČ ale elektrokotel a krbová kamna v obýváku kde je "atrium" nahoru a ztráty pod 4kW, tudíž dlouhá návratnost čerpadla). Na všechno mám průpravu, roztahal jsem i kabely na potenciální termostaty v pokojích, ale nakonec jsem zůstal u centrálního termostatu v obýváku, který vypíná při přetopení místnosti kamnama. S ohledem na větší množství betonu v podlaze je i delší náběh teplot, tudíž to nakonec nemá cenu, ale pro představu a potenciál do budoucna to je dobrá ilustrace toho, jak to funguje.

  • @lukashubacek4265
    @lukashubacek4265 Před 6 měsíci +1

    Já mám něco podobného celý systém mám od elektrobock akorát nemám tepelko ale plynový kotel. Za mě je to úžasná věc hlavně úsporná a u tapelka ,tak jedině s aku nádrží ktera vlastně bude vytápět dům a tím pádem nebude tepelko mít problém.

  • @palpro
    @palpro Před 6 měsíci +2

    Super. Dakujem za predstavenie (pre mna) noveho systemu. Mam rad tvoje videa kde vysvetluje co, ako, s cim funguje/nefunguje a hlavne ze to je bez zbytocneho hejtu a su tam aj odborne rady

  • @user-oo7vt1on3z
    @user-oo7vt1on3z Před 6 měsíci +6

    Zónová regulace je skvělá věc. Jen pozor u TČ. Nikdy nesmí být uzavřeny všechny okruhy kvůli odtávání. Nějaká plocha podlahovky musí zůstat vždy otevřená. Z toho důvodu mám koupelny bez regulace otevřeníé stále. IVT reguluje po ekvitermě docela hezky.

    • @miroslavbele7568
      @miroslavbele7568 Před 6 měsíci

      Přesně tak, je minimální objem soustavy, který potřebuje mít TČ vždy k dispozici.
      Běžně mají výrobci TČ danou podmínku, že pokud je zónová regulace, tak musí být akumulační nádoba na topnou vodu.

    • @okounlukas
      @okounlukas Před 6 měsíci +4

      Bez akumulace byste to hle vůbec neměl dělat přesně kvůli tomu jak píšete ale také i kvůli cyklování čerpadla, které bude mít problém pracovat tak s malou teplenou ztrátou... Aby TČ spořilo co nejvíce je dobré aby mělo +- stejný objem otopu pro které je naprojektováno.

    • @romanvybo
      @romanvybo Před 5 měsíci

      Tak tak, akumulacna nasoba 100l a rebriky v kupelnach bez regulacie naplno otvorene. Tam to zmysel pri tepelku ani regulovat nema ked ide do podlahy 33-36st voda :D

  • @lukashorsky650
    @lukashorsky650 Před 6 měsíci +31

    No nevím jestli je to šťastný řešení v kombinaci s tepelným čerpadlem a s podlahovkou. Zřejmě tam máš Ivt air x, který si víceméně žije svým životem a topí dle potřeby celé soustavy a to na nejnižší možnou teplotu. Vy když vypnete nějakou podlahovku a necháte ji zchladnou, tak to bude trvat strašně dlouho než to pocítíte a až sepne termostat a budete chtít nahřat vychladlou místnost, tak zaprvé bude to trvat nesmyslně dlouho a to se vůbec nebavím o tom že TČ vůbec nemusí být v chodu protože zbytel domu je nahřátý. Neznám přesně jak máte kotelnu koncipovanou, ale o návratnosti tohoto přídavného zařízení silně pochybuji. (jestli to nemáte v rámci spolupráce s wavin) za mě co vám řekla instalační firma je svatá pravda. Mám IVT také a také montujeme a toto bych nedoporučil. Je to jen drahá hračka. Toto zařízení má smysl pro ovládání otopný těles např pro hotely pro ovládání sólo pokujů, ale ne do RD s podlahovkou. .... jen můj názor

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci +4

      Ja tu jsem v pomerne specificke situaci kdy cely jeden tyden potrebuju mit natopene tri mistnosti z osmi. K tomu mam dve obehova cerpadla protoze v dome jsou jeste samostatne prostory kancelari. Jasne ze to nezapinam hodinu predtim nez chci mit teplo. Ale kdyz deri odejdou v pondeli rano do skoly staci mi to u nich zapnout v nedeli pres den aby az se vrati za tyden v pondeli odpoledne tam meli zas pohodu. .... jsem pomerne specifickej obyvatel Rodinneho domku. A ano souhlasim pro 150m bungalov to zadnej smysl asi davat nebude.

    • @lukashorsky650
      @lukashorsky650 Před 6 měsíci +1

      Ano je to řešení pro takovou situaci ale je to poravdu specifické. Nicméně ať se Vám daří, jsem Váš věrný sledující a líbí se Váš inovativní přístup ve stavebnictví. Těším se na další videa. S pozdravem LH

  • @okounlukas
    @okounlukas Před 6 měsíci +1

    Nevím no, podlahovku mám, mám i TČ, ale regulovat místnosti jako že v jedné chci mít 20 v druhé 23 atd mi připadá jako kravina, leda že by ty místnosti byly odizolované. reguluji jen výkon TČ do celého domu, největší úspora financí je hlavně držet TČ na malých teplotách okolo 25 st a ne rvát 50st do akumulace. Podlahovka je spíše o úspoře financí při vytápění, komfort je takové už plus navíc :) Jinak teploměr mám v každém pokoji a normálně jsem při stavbě natáhnul kabely, nebyl problém, tušil jsem kde co bude, také jsem do podlahy zabudoval chráničky do kterých jsem strčil teplotní čidla, když člověk dělá nový barák preferoval bych dráty.....

  • @xixitt
    @xixitt Před 6 měsíci +3

    Já jsem při rekonstrukci domu udělal regulaci každé místnosti a pochvaloval jsem si to. To jsem ale topil automatickým kotlem na uhlí a bylo to znát i na spotřebě. Jakmile jsem přešel na TČ, tak už jsem zjistil, že je lepší regulovat celý dům centrálně a všechny termostaty jsem v podstatě zrušil, nebo nastavil na teplotu, aby jely neustále.
    Teď se mi řídí topení automaticky jen podle toho, jestli jsme doma, nebo ne. V případě, že jsou ale v domě místnosti, které jsou dlouhodobě neobývané to smysl může mít.
    Až dokončím rekonstrukci podkroví, která mi přidá cca dalších 150 m2 to možná opět zvážím.

    • @tubevideo2000
      @tubevideo2000 Před 6 měsíci +1

      Přesně! Děkuji za potrvzení. Pokud je TČ tak podlahovka se jednou nastaví a tím to končí. Žádně řízení. A jinak, TČ řídí oběh vody v podlahovce podle delty IN a OUT vody do TČ a měla by mít 6-7K.

    • @petobl
      @petobl Před 6 měsíci

      @@tubevideo2000 ta delta dost zalezi od tepelnych strat objektu a akou vodou chces kurit. ja mam deltu nastavenu na minimum, 3°C. a aj tak musim niekedy prekurovat dom, aby som nespinal TC stale on-off (najhorsie su prechodne obdobia)

    • @tubevideo2000
      @tubevideo2000 Před 6 měsíci

      @@petobl no já spíš vycházel z doporučení TČ, kdy při deltě 6-7 pracuje TČ (voda-voda) nejlépe a nejlépe se přenáší teplo z kompresoru do topného okruhu. Čerpadlo mám nastavené na min cykly 30min - tj. pokud se natápí, tak čerpadlo nevypne přesně v době, kdy je natopená voda ale v dalším 30min cyklu od začátku topení.
      Ale nikdy se mi nestalo, že by jelo stále on-off. Dnes to třeba jelo 2 hodiny a pak 1,5 hodiny pauza. A i na podzim to jelo stejně. Mám grafy, ale sem dát nejdou.
      Mám jen podlahové topení.

  • @nothing_imposibble
    @nothing_imposibble Před 6 měsíci +5

    Říkám si jestli nedělám něco špatně když mi k topeni stači plynovy kotel a radiatory s topením na 22C v celem domku s plochou 160m2 za 15t-20tis ročně.. k tomu máme krb bez výměníku kde si zatopíme obcas pro radost :) takové množstvi elektroniky a všeho kolem mě děsí

    • @janfalat508
      @janfalat508 Před 29 dny

      Tiež si hovorím že už mi to príde prehnané ... ako určite to má zmysel v nejakých hoteloch kde s afakt vyžaduje individuálna teplota každej izby a su rôzne spôsoby vykurovania kombinovane plus nie vždy je tam niekto ubytovaný tak to chápem možno aj v tomto prípade to bude mať zmysel ale riešiť to že v jednej rodine chce mať každý teplotu podľa svojich predstáv mi príde už rozmaznanosť ... plus sa tlačí na tu prehnanú úspornosť vo všetkom a potom to aj tak vyzerá ... a za ďalšie čo si pamatam vždy bolo horšie vykurovať len časť domu ako celý ale na nižšiu teplotu lebo akokoľvek sú tie domy zateplené ta enrgia uniká a vkuse vykurovať na novo pol domu je hlúposť podľa mňa .. ale tak každy už po svojom

  • @slipknot4823
    @slipknot4823 Před 5 měsíci +1

    Podobny system jsem si stavel svepomoci cca pred 17 lety. Funguje to dodnes bez problemu a nechci to menit. Kazdou mistnost nastavit samostatne, zebriky v koupelne taky, spousteni obehoveho cerpadla, kdyz je to potreba a spoustu dalsiho. Ovladani pres home assistenta, takze nejsem zavisly na konkretnim vyrobci ani na protokolu. Proto muzu temer jakoukoliv cast systemu vymenit za neco uplne jineho a pojede to dal.

  • @marekpospisil1998
    @marekpospisil1998 Před 6 měsíci +3

    Nejdříve se mi zdály všechny technologie a nekonečné možnosti personalizace úžasné, ale já už začínám být unavený.. ani to všechno neudržím v hlavě abych nastavil a upravil/změnil všechno co vůbec mohu.. dům, auto, kancl
    Stěhujeme se teď shodou okolností do pravěku - topení s dálkovým ovládáním zapnout/vypnout + jedna teplota.
    Kdyžtak přitopím v kachlových kamnech a rodinka se sleze u nich kde bude teplo.
    Těším se na vás teplé ponožky, deko a svěřte.

    • @MarekMilfait
      @MarekMilfait Před 6 měsíci +1

      Pokud je potřeba se v těch "chytrých" vynálezech stále vrtat, pak to není správně udělaný chytrý dům. Dnes už není problém skoro vše ovládat hlasově a hlavně se to umí učit chování uživatele a rutiny samo uzpůsobovat. Já sám, který si to programuje to první týden nastavím a když mi to vyhovuje, tak zapomínám jak jsem to dělal :)
      Mám to nastaveno i tak, že já jako administrátor můžu upravovat cokoliv, manželka má v aplikaci jen to po potřebuje k životu a babička si prostě rozsvítí vypínačem na stěně. Když přibyde nové zařízení, ženě se v aplikaci ukáže nová ikona. Když rozsvítí babička v koupelně, světlo funguje zap/vyp, když rozsvítím já, světlo nastaví jas a barvu podle denní doby.
      Ale jo... prvotní nastavení nového zařízení bolí :D

    • @jarekparal
      @jarekparal Před 6 měsíci

      @MarekMilfait Můžu se zeptat co máte za systém? Loxone? Apple Home?

    • @MarekMilfait
      @MarekMilfait Před 6 měsíci

      @@jarekparal Home Assistant a hlas řeší Google reproduktor. S Home Assistantem lze kouzlit, ale chce to alespoň nějakou znalost programování, protože i vzhled ikony v aplikaci často řešíte "kódem". Dále je potřeba si udělat vlastní server, na kterém Home Assistent běží lokálně, lze to provozovat na Arduinu, NAS, starém notebooku, nebo i jen na USB flash strčeném do routeru, pokud máte lepší router. Výhodou je, že pokud si nekupujete úplné noname výrobky bez podpory běžných komunikačních protokolů, tak jde vše ovládat přes jednu aplikaci.
      Co mám zkušenosti s firmami, které poskytují hotová řešení...
      Loxone je rozhodně vhodný pro někoho kdo tomu vůbec nerozumí. Máte u nich možnost si v noci zavolat na infolinku, že vám nejde světlo na záchodě a oni to umí vzdáleně řešit. Nevýhodou je, že si to zaplatíte. Pokud máte nějaký speciální požadavek co nenabízí, tak to neumí udělat. Rozhodně si nejde koupit levnou chytrou zásuvku v Lidlu a očekávát, že ji přihodíte do chytré domácnosti.
      iNELS je dobrý v tom, že už komunikuje se zařízeními různých výrobců, ale už u nich není taková zákaznická podpora, už to chce tomu trochu rozumět a umět si to nastavit. Ideální je, když je člověk víc elektrikář, než programátor. Bohužel používají starší typy produktů a pomalu inovují.
      Domotron je něco mezi, mají modernější architekturu, takže lze do domácnosti snadněji připojit i cizí výrobky, lze je i často dostat do jejich aplikace bez potřeby programování. Původně vycházejí z iNELS a vidím tam inspiraci Home Assistantem, ale aby to bylo ještě ovladatelné běžným uživatelem. Ideální pro někoho kdo si rozumí s technologiemi, ví co požaduje od chytré domácnosti a není elektrikář ani programátor.
      Ostatní řešení moc hodnotit nemohu, protože jsem je viděl maximálně na výstavách. Stačí takováto odpověď :)

  • @MichalStranik
    @MichalStranik Před 6 měsíci

    Já mám systém od Salus Controls, který mi tedy přijde mnohem jednodušší na instalaci a konfiguraci + lepší co se týká možnosti správy z mobilního telefonu. Má české zastoupení, takže je na koho se obrátit (vše mi vysvětlili a doporučili konfiguraci). Jediné, co mi na tomto systému vadí je to, že nelze propojit s nadřazeným Smart systémem (ale to mi vadí u spousty dalších systémů).

  • @kokrhanek3ta
    @kokrhanek3ta Před 6 měsíci

    @HustejVercajk , Trochu offtopic, ale vím, že máte miako strop, mohu se zeptat jak jste řešily uchycení podhledu SDK do miako stropu? Řeším jak ty závěsné dráty uchytit. Zda jen do nosníků, nebo je na to nějaký jiný fígl?...Díky za tip a omlouvám se za off topic...Jinak opět perfektní video :)

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci

      Ahoj, nemam podhledy. Ale jinak se to resi normalne uchycenim hmozdinkama primo do miaka. Ta hmotnost podhledu se roznese v plose. Maximalne pokud chcete mit lepsi pocit tak muzes zhustit rastr. Ale nenibtreba si s tim lamat hlavu.

  • @okovarik3
    @okovarik3 Před 5 měsíci +2

    Není proste lepší tím podlahovym topit pořád?
    Než mít pulku domu studenou a o to víc topit ve zbytku mistnosti? Následné vytápění ze studena bude chtít daleko víc energie než udržování teploty.
    My máme tu situaci jednoduchou 150m bungalov a topení nechám běžet proste cely rok. Nehlede na to, jestli jsem týden pryč….

  • @michalsusky7104
    @michalsusky7104 Před 6 měsíci +5

    Dobrý den,
    Video pěkné, vložím do toho mojí zkušenost. Podlahové topení jsem si nechal navrhnou přesně na tepelnou ztrátu místností. V tomto projektu je nakreslené jak se má položit podlahové topení a jaké se mají následně nastavit průtoky. Přesně to sedí a nemusím nic regulovat. Například v patře dva pokoje, každý na jinou světovou stranu mají skoro stejnou teplotu. Rozdíl je asi 0,2 stupně.
    Regulace je super věc, pokud tam jednou člověk žije sám a potom více lidí. O kolik stupňů níž máte nastavené pokoje kde nikdo není, 2 nebo 3 ?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci

      Stahuju to z 21 na 19.

    • @qub1n
      @qub1n Před 5 měsíci

      No vidíte, já koupil byt s podlahovým topením a nebyla k tomu dokumentace, je tu asi 13 okruhů podlahového topení a k tomu pár radiátorů. Dodneška jsme to nedokázali zregulovat. Je skoro nemožné rozpoznat které ventily v rozdělovači co ovládají. Průtokoměry jsou po cca 20 letech úplně černé. Budu je muset vyměnit a asi koupit termokameru, abych detekoval, kudy vedou okruhy. Navíc jakile se přitápí krbem, je jednu polovina domu chladná.

  • @marekneuwirth9060
    @marekneuwirth9060 Před 5 měsíci

    Mel jsem zonovou regulaci od nejmenovaneho vyrobce. 6x termostat, svorkovnice a 10x ventil za cca 30k. Po 3 letech odesla svorkovnice a vyrobce uz delal jinou a podporu termostatu (bezdratovych) uz nemela. Nova sada od nich dalsich 30k po jejich sleve, jako omluva. Dalsi zonova regulace je uz skoro 3 roky z ciny. Svorkovnice beok CCT-10 za 1000,- a termostaty s wifi (zigbee) krasny design za 1300,- . Ventily jsem nechal puvodni, ale jinak kupuji honeywell za cca 600,-. Aplikace do mobilu na to je treba Tuya, sikovnejsi si to rozchodi na Home Asistant. Ja ovladam hlasem. Neznam Wavin, ale skoro 4 nasobna cena je pro me prekazka.

  • @Guarrdian1984
    @Guarrdian1984 Před 6 měsíci +1

    Zapomněl jste tam zmínit, že dost záleží na tepelné setrvačnosti celého domu! Pokud je jako v mém případě obrovská (dům z vápenopísku), nemá vůbec cenu v čase teplotu regulovat! ;-) Tzn. v takovém případě bohatě stačí ekvitermní řízení podle venkovní teploty a podle požadovaných teplot v jednotlivých místnostech si na rozdělovači nastavit trvalé průtoky a termostaty mít jen ke sledování teplot. Je to samozřejmě výhoda i nevýhoda - sice ta trvalá teplota nemusí všem vyhovovat, na druhou stranu to máte bez práce a nemusíte nic regulovat...

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci

      No právě jsi na konci narazil na to co mi nedává smysl.... "sice to nevyhovuje, ale je to bez práce" mojí snahou bylo aby to bylo bez práce a hlavně to všem vyhovovalo. Přeci jen v tom domě žiju a chci se v něm cítit dobře a pohodlně. :)

  • @bla156
    @bla156 Před 6 měsíci +2

    Je možné, že tento systém je fajn, ale stále se jedná prakticky o proprietární řešení, které předpokládám není zadarmo🙂. No a potom tady máme řešení jako Home Assistant, kde náklady jsou v podstatě jenom čas (instalace, konfigurace), který navíc většina lidí může pojmout jako hobby🙂 a člověk získá univerzální integrátor téměř čehokoliv ze světa IoT.

  • @SamotCZE
    @SamotCZE Před 6 měsíci

    Vypadá to super. My máme dvougenerační dům, kdy v horním patře máme podlahovku a v přízemí zatím staré radiátory. Nevěřím, že tenhle systém bude šetřit peníze. Spíše bych řekl naopak, kdy budu chtít místnosti vytopit více než jiné. Méně než současně určitě ne. Jediné co mi vadí je uzavřenost všech těchto komerčních řešení, kdy si je ne úplně snadno dovedu rozšířit a integrovat do své vlastní chytré domácnosti, kde už mám vlastní teplotní a vlhkostí i CO2 čidla v pokojích, mám vlastní cloud, UI rozhraní, kamery, zvonky apod. Je pro mě asi stále smysluplnější si za pár korun koupit vývojové desky a “zbastlit” si to celé sám za cenu dvou termostatů”. Ale chápu, že ne každý to zvládne, nebo se mu s tím chce dělat, nebo nemá až takové nároky.

    • @slavomirzavodny9092
      @slavomirzavodny9092 Před 5 měsíci

      Volba "inteligentneho" system bol pre mna riadny zahul pocas stavby domu, nakoniec som zvolil HomeAssistant a mozes integrovat vsetko co bezny uzivatel potrebujee (IP kamery, sveta, zasuvky, zaluzie, zonovu regulaciu, rekuperaciu-> asi DYI, resp. cez Modbus, rozne senzory (teplotne, IR, CO2->pre rekuperaciu) za rozumne peniaze. Idealne mat tento system na virtualke, na ktorej samozrejme bezi ako dalsie PC router a NAS :)...trosku som sa rozkecal ale nic lepsie na trhu neni, pokial clovek nie je ochotny platit nezmyselne peniaze za zmenu SW+programatorov.

  • @slavomirzavodny9092
    @slavomirzavodny9092 Před 5 měsíci

    Odhadujem investicia kolo 1000-e do zonovej regulacie, svojpomocne 1/2 + kopec casu, usetrene naklady 5-max10e/mesiac, cize navratnost cca 5-10r, osobne mam vsetko nachystane a nakupene ale po 2.roku byvania je to pre mna neefektivna investicia ... moj osobny nazor :), barak mam cca 220m2 a palim 50,-e/mesiac , TC => interier teplota 23C+TUV. Ak setrit energiou, radcej bych sa zameral na kvalitnu rekuperaciu..ci uz svojpomocne za 2k+kopec casu alebo cez firmu 6k.

  • @jklmnpqrst
    @jklmnpqrst Před 6 měsíci +5

    toto moze fugovat dobre fakt len v tvojej specifickej situacii, teda ze cyklus kurenia v miestnostiach sa meni po tyzdni. inak je kombinacia tepelne cerpadlo + termostat v kazdej miestnosti + podlahovka totalny overkill na bezne poziadavky kurenia

    • @Martin_Macko
      @Martin_Macko Před 6 měsíci +1

      Řeším aktuálně něco podobného - v domě, kde je přízemí podlahové topení a v patře/podkroví klasické ploché tenkostěnné radiátory.
      Přízemí se dlouho natápí, ale také dlouho vychládá. Patro, protože není izolované (což je jiná pohádka) se rychle vyhřeje, a relativně rychle vychladne. V patře je ložnice, kde jsme každou noc - tam chci teplotu stabilní, je tam i pracovna/pokoj pro hosty, kde je potřeba občas teplota na práci, občas vyšší když jsou tam vnoučata.
      To mi regulace průtokoměrama nepořeší - proto jdu do řízení přes "hub", prostorové termostaty a termopohony. Zatím Čína za "směšné" peníze, když se osvědčí, dá se investovat do něčeho dražšího
      Na jednu stranu jsem rád, že to takhle neřeším sám - i když mě od toho lidi odrazujou, že prý je to nesmysl - ale mě to smysl dává - proč topit tam, kde to nepotřebuju - a proč si nezatopit tam, kde to potřeba je? To mi poměrová regulace průtokama nikdy nezajistí.
      Na druhou stranu - @hustejvercajk - KURN*K, PROČ TO TU NEBYLO O MĚSÍC DŘÍV? 😀

    • @Brejn
      @Brejn Před 5 měsíci +1

      Mám to tak doma řešené, jen ne mobilem. V každé místnosti mám nastavený termostat s týdenním plánem, který se pořád opakuje. Pak mi termostat sepne stykač, tím se otevře termostatický ventil a dá pokyn čerpadlu čerpat vodu do podlahovky. Jednoduché a levnější.
      V patrovém domě je to potřeba, v horních místnostech se hodně ovlivní teplota jen ponecháním otevřených dveří. Dole potřebuji ale topit a zase v ložnici a pokojích chci mít na večer chladněji.
      Takže mi termostat v 18:30 vypne a hlídá mi 19 stupňů místo 22.
      2 zimy to bylo řízeno jedním termostatem na celý dům a o nějakém teplotním komfortu nemůže být řeč.
      Když odpoledne zasvítí slunce tak spodní koupelnu nasměrovanou na východ musím i tak vytápět na 22, ale kvůli teplu v obýváku 23-24 stupňů termostat pak nesepnul a koupelna by byla studená.

  • @frantamoss5456
    @frantamoss5456 Před 6 měsíci +1

    Určitě Vám patří díky za ten úvod, protože ta věta od topenářů, že zónovou regulaci pro podlahovku nikdo vlastně nechce je naprosto typická.
    Nicméně k videu bych měl pár komentářů:
    - Wavin je asi tak český systém jako jeho uživatelské rozhraní, které je celé v angličtině. - Takových systémů jsou v na trhu desítky, které dělají +- to samé.
    - Nicméně pořád je to pouze jednoúčelový systém pro topení, který se nehodí na nějakou pokročilou automatizaci. Za mě bych raději volil nějaké lepší řešení pro kompletní automatizaci RD, které možná nemusí být potřeba hned teď, ale časem na ní dojde.
    - Ty "servo" ventily jsou běžné ventily číského noname výrobce, které používají všichni, např. Jablotron.
    - Ve videu chybí to nejdůležitější - a to jak celý systém spolupracuje s tepelným čerpadlem, což je na celém řešení - TČ-podlahovka-zónová regulace to nejtěžší, a to nemluvím o kombinaci podlahovky s radiátory, kde je potřeba pracovat s odlišnými teplotami topné vody pro optimální účinek.

    • @SamotCZE
      @SamotCZE Před 6 měsíci

      Kombinaci litinové radiátory plus podlahovka máme v našem dvougeneračním domě, kdy v rekonstruovaném patře máme podlahovku. Do systému nám jde z plynového kotle 40 stupňů teplá voda. Nahoře si to ventil snižuje sám zpátečkou podle potřeby, ale mám tam nastaveno myslím 35 stupňů. My máme ještě specifické to, že nemáme zalitou podlahovku, ale máme tzv. suchý systém, kdy není anhydrid, ale sádrovláknité desky Farmacell. Vše kvůli nosnosti podlahy. Je to super v tom, že podlaha hřeje takřka okamžitě co se topí, ale samozřejmě rychleji chladne. A celý systém byl Xkrát dražší 😀

    • @johnyk5268
      @johnyk5268 Před 5 měsíci

      Dobry den
      - V aplikacii si mozete zvolit jeden zo 16 jazykov aj Cesky Jazyk.
      - Sentio je system urceny pre riadenie vykurovania a chladenia, nuteneho vetrania, plus su tam volne vystupy, ktore si viete cez aplikaciu zopnut/casovat a vyuzivat ich v podstate na cokolvek. Dalej podporuje MODBUS, takze Sentio mozete zapojit do nadradenj regulacie
      - Ty "servo" su Nemecke Moehlenhoff !
      - Spolupraca s teplenym cerpadlom, moze byt nasledovna: Sentio vie dat TC informaciu ze je v rezime vykurovani, chladenia, standby, ze ma poziadavku aspon z jednej miestnosti na teplo/chladteplo. Tepelne cerpadlo moze poslat do Sentio chybovu hlasku a ta sa zobrazi v Sentio aplikacii.
      - Kombinacia Podlahovky a Radiatoroveho kurenie taktiez nie je problem, pretoze Sentio vie riadit 2 zmiesavacie zostavy s trojestnym zmiesavacim ventiom.

  • @petrherman5377
    @petrherman5377 Před měsícem

    O podobné chytristice jsem také uvažoval, ale zatím jsem to nerealizoval. Byly jiné priority. Před měsícem tu u mě byl topenář opravit nějaké uniky kapaliny a při té příležitosti, když shlédl kotelnu, tak mi položil zásadní dotaz... pane, a kdo se ještě u vás doma v tomdle tady vyzná? A o tom to je... systém by měl být schopen udržet v chodu a ovládat i ten, kdo si ho nevysnil a neprogramoval, běžný laik. A to je bohužel často kámen úrazu.

  • @StefanKmet
    @StefanKmet Před 6 měsíci

    video je vlastne ako reklama na ten ich system ale inac celkom fajn spomenute ze co ako sa da. Nic v nom poriadne povedane nie je ze na co mysliet a ako nastavit aby to bolo idealne ale iba prezentacia ako v reklame.
    chyba tam nieco take ako je teraz nastavene TC, ci ten system aj nejak reguluje TC alebo to len otvara a zatvara ventil do podlahy.
    ventily NC alebo NO. spotrebu maju 2W a viac neviem ako tieto, to je nevyhoda oproti servo ventilom. taktiez dlhsie trva kym sa otvoria alebo zavru, preto treba mysliet aby TC netlacilo do zavretych okruhov ked sa este nestihli otvorit a nemalo by dostatocny prietok lebo potom TC hodi chybu a sa vypne.
    Pri TC je vyhodne mat nizku teplotu lebo vtedy je najucinnejsie a podlahovka ma zase dlhsi nabeh takze nie je velmi vhodne vypinat kurenie ak to nie je velmi potrebne. Idealne mat pomocou ekvitermiky alebo ak to system umoznuje nastavovat priamo teplotu na TC na maximalnu taku aka je potrebna aby bola dosiahnuta pozadovana teplota v dome a aby kurenie bezalo nonstop. A tymito ventilmi len obcas zavriet okruhy v izbach kde je pozadovana nizsia teplota alebo kde sa ta izba prehreje aby to tam zbytocne dalej nekurilo.

  • @MadnessJoe
    @MadnessJoe Před 6 měsíci +6

    Zónová regulácia je úplne k houby, pokiaľ má človek poriadne zateplený dom a k tomu rekuperáciu.

  • @gajzz
    @gajzz Před 6 měsíci +3

    7:10 logicky ho dám tam, kde je vypínaČ ne :D a tam asi těžko bude pak skříň

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci

      A co kdyz ti skrin vyjde treba tesne k vypinaci? Ono se to snadno povida v hotovym baraku. Ale kdyz stojis v hruby stavbe bez omitek a dveri nebo jen nad planama tak to tak jednoduchy neni. A pak to postavis a vzpomenes si ze tam treba narves metrovou skrin namisto osmdesatky atd...

    • @janbajnnekula9089
      @janbajnnekula9089 Před 6 měsíci

      ​​@@HustejVercajkZdravím, s tímto úplně nesouhlasím. Protože pokud je projekt řešen na začátku s architektem, tak všechny tyto věci, včetně termostatu a nábytku jsou vyřešeny předem. Ano, může se stát, že dojde po dokončení stavby k zásadní změně v užívání, ale to už je věc jiná.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 6 měsíci +4

      @@janbajnnekula9089 mluvis o idealnim stavu ale ten neni nikde. Ptaxe je takova ze si rodinna postavi barak vycerpa se ze vseho co ma. Ze by dali v momentu pripravy stavby 200k za interieroveho architekta co jim to vsechno nakresli a sepise jakej nabytek kam prijde je utopie. Pak se nastehujou zjistej ze jsou radi ze to postupne zaridej nejakou Ikeou a rikaj si jo jednou si nechame vsechno udelat pekne na miru od truhlare. Do toho si deri 3x usmyslej ze chtej svy pokojicky uplne prekopat.... no proste utopie stejne jako treba olistovani podlah. Delat to na zacatku jsou vyhozene penize. To jsou moje zkusenosti ze staveb. A to delame i o ri rekonstrukce bytu treba za 5 milionu kde jsou architekti truhlari vsechno na miru a stejne ti garantuju ze pak v praxi zjistej majitele ze chtej mit vypinac nebo zasuvku nekde jinde.

    • @stanastaud4526
      @stanastaud4526 Před 6 měsíci

      @@HustejVercajk základem je kvalitní projekt s 3D. V Česku možná za 100 let.

  • @borekhlavac8663
    @borekhlavac8663 Před 5 měsíci

    Jako správného hospodáře mne zajímá cena takového zařízení buď dodávka na klíč nebo cena materiálu . To je zásadní věc , kterou jste raději nezmínil.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 5 měsíci

      To ale máme úplně jiné přemýšlení. Někdy je pohled správného hospodáře a koukání na cenu vs výkon správná a přesně takový byl můj pohled v době, kdy jsem dům stavěl. Ale po čase zjistíte že chcete nějaké funkce nebo komfort a nedá se na to koukat jako že jestli se to vyplatí nebo nevyplatí. Touto logikou by všichni lidé jezdili v nečem jako jsou Dacie - jezdí to, odveze to nákup i člověka kam potřebuje a stojí to přiměřeně. A stejně jsou silnice plné škodovek, mercedesů, Renaultů atd. Prostě mi to vytápění nabízí komfort a funkce které chci a koukat na to jestli a za jak dlouho se to zaplatí nebylo v mém případě rozhodující.

  • @ChannelZico
    @ChannelZico Před 6 měsíci +1

    Jak se to popasuje s nepripojenou vzduchotechnikou a vzduchotechnikou obecně? Nebude ta mít tendenci dotápět vzduch do místností, kde to naopak Sentio schválně ubere a tím zase pálit peníze, které se snažíte šetřit?

  • @jannovobilsky6175
    @jannovobilsky6175 Před 6 měsíci

    Je to super ,ale kam to cele směřuje ...lidi už jsou strašně rozmazlený .A bez telefonu ani ránu .

  • @matokadlecik
    @matokadlecik Před 6 měsíci +1

    Presne takto isto som sa nechal nahovoriť aj ja majstrami, čo robili kúrenie. Stačí jeden termostat a vyregulovať prietoky a viac s tým netreba nič robiť. Ja naivný som sa nechal nahovoriť a nespravil som si ani prípravu na zónovku. Toto možno funguje tak v bungalove, jednopodlažnom dome. Mám suterén, prízemie, poschodie. Kvôli terénu mám hlavnú vstupnú chodbu cez suterén. A to sa nedá vyregulovať. V zime mám veľké slnečné zisky cez okná, ale v niektorých častiach je proste zima. Riešim teraz zónovku od Elektroboock. Tu nejde o úsporu ale o komfort ak by niekto namietal.

    • @pitalekj
      @pitalekj Před 6 měsíci +2

      Těm co jde o úsporu, doporučuji netopit vůbec ;-).

    • @stanastaud4526
      @stanastaud4526 Před 6 měsíci

      Pokud chcete komfort a zároveň ušetřit tak volte LOXONE.

    • @matokadlecik
      @matokadlecik Před 6 měsíci

      Loxone je jedna z najdrahších možností @@stanastaud4526

  • @vladyno
    @vladyno Před 3 měsíci

    Dalsi aplikace do mobilu. Kolik jich tam uz mate? A neni lepsi mit jednu jedinou aplikaci na cely chytry dum uz navzdy? Tohle mam za zlomek ceny. Termostat v kazde mistnosti v cene 250Kc nalepeny na zdi. a El. ventil taky za 250 Kc .

  • @pavelvajs4452
    @pavelvajs4452 Před 6 měsíci +2

    Blbost jen dráha hračka dělám to třicet let.dum potřebuje určitě kW na teplotu tím že v jedné místnosti to vypnete dálkové tak to teplo tam jde z dalších místností.nebudu mluvit o tom že dost lidí má rádo podlahovku že můžou chodit na boso a ono pak chodit po půl domu vyhřátém a půl domu studeném to je trochu nekomfortní.o tom jak to odnáší spínání tepelného čerpadla a jeho životnost to ani nelze debatovat.nejlevnejsi řešení nízká teplota 28...30 stupnu dle ekvitermu a rovnou do podlahovky.akumulace tepelko = se nesmysl

  • @Tary534
    @Tary534 Před 6 měsíci

    Mám doma TC daikin, podlahovku + radiátory a bezdratovou regulaci danfoss a funguje to perfektně. Nechápu jak někdo kdo to doma nemá tady napíše, je to zbytečný, k ničemu atd :)

  • @qizosvk
    @qizosvk Před 6 měsíci +2

    som amatér ale nie je najväčšia spotreba práve pri zohrievaní vychladnutej miestnosti?

    • @jozefsedlak967
      @jozefsedlak967 Před 6 měsíci

      Ano to je, ALE ... teplo (ktore zaplatite) neposielate niekam doprec, to sa do miestnosti dostane vzdy. Z miestnosti Vam potom teplo unika stale, z vyssou teolotou rychlejsie. Cize ak 2h budete mat vypnute kurenie tak 2h akoze setrite potom 4h kurite na o 2stupne nizzsiu teplotu potom 2h zase dokuruje na povodnu hodnotu ... pocas tychto dvoch hodin setrenia a potom dokurovanie usetrite takmer 0. Usetrite na tych 4roch hodinach a to tym, ze A. je v nutri nizsia teplota a straty budu o par % nizsie a za B. toto usetrenie sa zvysi ak to spravite v noci lebo rozdiel teplot vnutri/vonku je v noci vacsi ... kazdopadne usetrite len ten rozdiel ktory medzi kurenim v nutri na 20° a 22°

    • @jozefsedlak967
      @jozefsedlak967 Před 6 měsíci

      Este dodam za C. pre tepelne cerpadlo plati ze ma vyssiu ucinnost cez den ako v noci, cize aj tu sa prejavi urcite % na setreni oproti kotlom na fosilne paliva ... tie maju rovnaku vyhrevnost stale (takmer, zavisi od teploty vzduchu ale tu sa bavime asi uz o ‰)

  • @romanvybo
    @romanvybo Před 6 měsíci

    Tiez idem do zonovej regulacie, hlavne oreto lebo kuchyna a obyvacka ma obrovske pasivne zisky a potom sa atava ze mam v obyvke 24st a v izbe 20.
    Tí co hovoria ze je to blbost nevedia o com hovoris pripadne nesplnaju A0 standard :)

    • @slavomirzavodny9092
      @slavomirzavodny9092 Před 5 měsíci

      Mam A0++ a tvrdim ze zonova regulacia nie je potrebna, pri velkych tepelnych rozdieloch je podla mna zle umiestneny termostat :)

    • @romanvybo
      @romanvybo Před 5 měsíci

      @@slavomirzavodny9092 to nieje oravda, kludne mozem dat termostat aj na severnu stranu domu a ked zasvieti zimne slnko mam v 60m2 obyvackokuchyni 24-26st (dva dni dozadu)
      Zatial fungujem bez zonovej regulacie, tepelko dava 35st vodu do podlahy. Rekuperacia funguje na auto rezim. Druhe poschodie este obyvane nemam tam mam kurenie priskrtene.
      Pokial by som mal zonovku akonahle sa zvysi teplota nad 23st tak zavrie ventyl v rozdelovaci, mozno je tam nejaky polhodinovy dobeh ale nic extremne.
      Naopak vychodne izby kde nemam zisky zo zimneho slnka by ostaly otvorene.
      Dalej viem takto paradne aj vyregulovat druhe poschodie ktore ma tiez dost velke teplotny vykyv.
      Vacsinou co citam a oytam sa na skusennosti ludi tak zonovku odporucaju ludia s domom 170-200m2
      Pri tych 100-150m2 jednopodlaznych to az tak citit asi nebude.
      Ja som rozhodnuty ist do zonovky. Predpriprava ma nestala skoro nic a ten komfort teplotneho nastavenia kazdej izby zvlast mi zato stoji.
      Aj ked viem ze ten teplotny nabeh je dlhsi ako u radiatorov a podobne. (Odpozorovane mam 1st do + za hodinu, 2-3st menej za 12hodin)
      Vo svojej lracovni napriklad potrebujem mat 23-24st. Zena to naopak nenavidi a chce mat menej. Kupelku je tiez tazko vykurit na 24st len s centralnym termostatom.
      Proste to cele regulovanie na rozvadzaci ma serie a je to kokotina ked mas velky dom a pocitas zo zimnymi slnecnymi ziskami.
      Bolo to takto odkomunikovane v projekte kurenia a tak to dam :)

  • @danpro.u
    @danpro.u Před 6 měsíci

    Celkem komplikované řešení. V domě topíme dálkovým parovodnim topením. Jediná regulace je hlavním ventilem před výměníkem. Výhoda je, že je to řadovka v centru města a tudíž jsou dvě strany vytápěny sousedy. Účet (3 podlažní dům) jsem měl minulý rok ani ne 20000.

  • @uznabi
    @uznabi Před 29 dny

    Nezlobte se, ale to vypada strasne. Jak ta jednotka, tak UX. Az vas prejdou tyhle pokusy o experimentovani, tak si tam dejte Loxone. V roce 2024 nemaji termostaty na zdech co delat, to je hnus..

  • @vlandsman
    @vlandsman Před 6 měsíci

    Zajímalo by mne kolik taková profi sranda stojí. Pokud jste kutil a nebojíte se IT, tak to jde za pár šušnů postavit nad otevřeným řešením domácí automatizace HA a Zigbee.
    Deskový počítač, Zigbee brána, senzory prostředí, vícekanálové přepínače, termopohony 230V. Mám jen 10 okruhů a při nákupu Zigbee z číny a termopohonů v bazaru to vyšlo pod 10 tisíc. Navíc integrujete do jednoho systému i světla, domácí alarm, žaluzie a vlastně cokoliv vás napadne. Ale toho propálenýho času při vytváření automatizací, skriptů a ladění 😂

    • @Martin_Macko
      @Martin_Macko Před 6 měsíci

      TUYA, 5 termostatů, 6 servopohonů, 1 "hub" - ?7 tisíc? (všechno nové, žádný bazar) - a zvládne to i neIT ;-)

  • @pitalekj
    @pitalekj Před 6 měsíci

    No on hlavní problém je v tom, že tohle nemá dělat topenář ale MaRák (tedy odborník na měření a regulace). Přijde mi to jako docela dobré řešení pro dům s pravidelným cyklem. Zajímalo by mne jaká je vazba mezi regulací, objehovými čerpadly, tepelným čerpadlem a zda je teplota topné vody regulována podle ekvitermní křivky. Řešení s jedním termostatem nikdy memůže postihnout situaci kdy děti jdou spát takže chteji chladno v pokoji a rodiče se koukají na televizi a chtejí mít v obýváku teplo.
    Já jsem tohle řešil už při projektování domu. Chtel jsem jako hlavní topení kotel na dřevo, ale tak abych maximálně jednou za den natopil akumilačn nádrž. Pro případ delši nepřítomnosti mám elektrickou patronu. Abych omezené množství energie efektivně využil, tak jsem postavil bárák na Loxone, kterým řídím jak celou kotelnu s podlahovku a radiátory, tak stínění, osvětlení a přítomnost v domě. Pokud je totiž v domě přítomnost v době kdy se s ní v časovém plánu nepočítalo, tak se topení nestáhne. Cílové teploty měním v rozsahu 20 - 22 °C, ale z hlediska spotřeby energie to udělá citelný rozdíl. V létě topím 1x za 5-7 dnů kvůli tepné vodě a také kvůli žebříkům v koupelnách. Po stisku příslužného tlačítka se do nich pustí na hodinu teplá voda. Elektrické patrony jsem do nich nakonec ani nedával. Jednu sezónu jsem to ladil a teď už je barák dost chytrej na to abych nic nastavovat nemusel. Aplikaci v mobilu mám, ale zajímá mne maximálně když někdo zvoní. Dům se má starat o mne nikoliv naopak.

    • @jklmnpqrst
      @jklmnpqrst Před 6 měsíci

      situaciu "kdy děti jdou spát takže chteji chladno v pokoji a rodiče se koukají na televizi a chtejí mít v obýváku teplo" nevyriesi pri kombinacii tepelne cerpadlo+podlahovka ani 1000 termostatov. tepelne cerpadlo je dizajnovane tak, aby islo vkuse a na co najnizsiu teplotu, takze akakolvek poziadavka na "prikurenie" chladnej miestnosti bude trvat pol dna a riadne si priplatite za elektrinu.
      jedine kedy to moze fungovat, je ked ten cyklus je fakt dlhy, teda tyzden kurim, tyzden nekurim.

  • @richard.topolcansky28
    @richard.topolcansky28 Před 6 měsíci +1

    a ake ponaucenie z toho plynie ? netreba mat 585336e234 deti 😅😂😅😂

  • @zdenekz530
    @zdenekz530 Před 5 měsíci

    tato sranda je asi super než se zjistí kolik to vlastně stálo a bude stát :-D je to jen o tom že se mi vlastně nechce vstávat z gauče :-D což je sakra drahej "gauč" ve výsledku :-D. Podlahovku mám,ale zapnuté to bylo jen 3x od té doby se topí jen krbem....

  • @milankubat1382
    @milankubat1382 Před 6 měsíci +2

    Zlatý čas nyní, když se přihodí polínko do krbu a uzavře klapka do komína ... Bez programátora, bez počítačů. K tomu pořádně zateplený barák, a po všech těch experimentech už bych neměnil .. 😜

    • @Martin_Macko
      @Martin_Macko Před 6 měsíci

      zateplený barák by se mi taky líbil, ale bohužel ...
      to bysme se museli stehovat 🙂
      (v tom aktuálním jsme v nájmu a zateplení se majitelům "nevyplatí")
      tepelko - investice 250, úspora 50-70%
      nová střecha - investice 1.5mega, úspora ?20-30%?
      zateplení pláště - to radši ani není spočítané
      takže budeme topit levnějš tepelkem, ale pánubohu do oken ...