Jak Položit Podlahové Topení? 3 Formy Pokládky - Spirála, Dvojitý Meandr A Meandr + Bonus

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 10. 2022
  • ☢ Nové video sleduj každé úterý ☢
    _________________________________________________
    Ahoj,
    dneska koukneme na 3 způsoby jak lze motat podlahové topení. Spirála, meandr a dvojitý meandr + malý bonus. Na tyto způsoby motání koukneme teoreticky a zároveň se bud těšit i na vaše zkušenosti.
    ⬇ Pokud se ti moje tvorba líbí a nebo jsem ti pomohl, můžeš mne podpořit ⬇
    _________________________________________________
    Líbí se ti má videa a chceš podpořit tento kanál?
    Klikni na tlačítko OBEBÍRAT a ikonku zvonečku, která tě upozorní na nová videa
    ►PayPal:
    paypal.me/jdudodilny
    ►Patreon:
    / jdudodilny
    ►Číslo účtu
    107-7401020207/0100
    Za veškerou podporu Děkuji
    _________________________________________________
    Další odkazy ke šťourání:
    Playlist - Podlahové topení svépomocí
    • Podlahové Topení Svépo...
    _________________________________________________
    Zábavné odkazy:
    Kompilace ze silnic 🌶
    • Kompilace Ze Silnic
    Voda, topení, klimatizace 🌶
    • Topení
    Recenze nářadí 🌶
    • Recenze Profi Nářadí
    _________________________________________________
    Pokud mne chceš kontaktovat, tak napiš do komentářů a nebo na můj e-mail.
    Sledgehammer533@gmail.com
    _________________________________________________
    Videa točím a edituji sám.
    Kamery
    - Panasonic HC-V180
    - GoPro HERO4 Black
    - Mio MiVue C570 (Kompilace ze silnic)
    Programy
    - Shotcut
    - Resolve
    - Audacity
    - PhotoFiltre Studio X
    _________________________________________________
    Informace k radám:
    Pokud chceš rady ohledně techniky a funkčnosti věcí, kterými se zabývá tento kanál, budu rád, když tvůj problém, budeme řešit v komentářích, aby se k němu mohli vyjádřit i ostatní uživatelé. Často sem chodí lidé z různých řemeslných oborů a to znamená: "Sto lidí, sto názorů." Je však důležité nezapomínat na to, že na CZcams si můžeme povídat o tom, jak by to "asi" mělo být, avšak nic na tomto kanále neberte jako "bernou minci". Pokud máte nějaký problém, nikdy nedoporučuji, aby jste ho řešil jako amatér. Vždy je potřeba najmout si odborníka, který jej posoudí a popřípadě vyřeší na místě. Může tam být mnoho proměnných,
    Tato videa neslouží jako návod, ale pouze jako informace jak věci probírané ve videu fungují, nebo by fungovat měli.
    _________________________________________________
  • Věda a technologie

Komentáře • 13

  • @jirihersalek1854
    @jirihersalek1854 Před rokem +3

    Ahoj. Dvojitý meandr jsem nijak moc neviděl, ale jednoduchý meandr a spirála je používaná dost. Důležité je si uvědomit, že dnes se jede na celkem nízkých teplotách a že i rozdíl na přítoku a odtoku není až tak velký, protože už se staví skoro jen pasiv. U takových domů pak ty rozdíly teplot jsou tak 2-3°C.
    To co je ale důležité k tomu dodat, tak je právě důležité myslet na to, kde jsou ty obvodové stěny, případně ta francouzská okna atd. U velkých místností, kde je už i nutností dát víc okruhů, tak je dobré dát ten jednoduchý meandr ale krátký (3-4 ohyby) u oken/obvodových zdí a pak standardní spirálu/y. Podobně případně ta zhuštěná spirála u těch zdí. Když bude větší ohřev těchto problematických míst z pohledu jak větrání, tak i případných "mostů" řeší se tím víc vlhkost zdiva. Každý asi ví, že když jsou vlhké místnosti, projevuje se to nejvíce v rozích a samozřejmě i u těch oken a dveří. Také asi každý ví, že podlahové topení má výhodu, ale i nevýhodu, že tam nedochází tolik k víření vzduchu, tak jak to je u radiátorů. Velkou výhodou je právě ale to, když se více tepla dodá k obvodovým zdem, tím dojde k většímu prohřátí těchto jinak problémových míst, ale i to proudění vzduchu se tam trochu posílí. Pokud by se jednalo o ne moc zateplené domy, přikládal bych se dokonce ke kombinaci jednoduchého meandru a spirály v jednom okruhu. Kolem obvodových zdí dát 2 zatáčky s teplou vodou a to navíc na husto (5cm) a pak pokračovat spirálou a zůstat alespoň 50 cm u zdí stále v menším rozestupu. Podobně meandr využívám i v koupelně, kdy teplou vodu přivádím nejprve ke sprše/vaně a tam dávám na husto meandr, pak přejdu do spirály a už se standardním rozestupem. Osobně dávám raději menší rozestup a topím menší teplotou do trubek, takže nejčastěji používám rozestup 10cm. Topí se pak 25°C vodou a pasív vytopíte v pohodě na 21-22°C. Tím je právě větší tlak i na to, dostat to teplo do těch problematických prostor, kde právě ty úniky tepla z domu jsou.

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  Před rokem +2

      Dobrý koment a dost obsáhlý, připnu ho jako hlavní :)

    • @pavelhusak3365
      @pavelhusak3365 Před rokem

      Právě proto, že se dnes staví pouze dobře zateplené domy, nerozumím tomu, proč je třeba u obvodových zdí a HS portálů s trojsklem zhustit podlahovku. Vždyť se tam žádné tepelné mosty vyskytovat nemohou, pokud není chyba už v projektu nebo při realizaci. Za slunečného počasí máte i v přechodném období a v zimě u HS portálu prohřátou podlahu víc než od topení. Další věc, proč se podlahové topení navrhuje v běžných roztečích i v celé ploše technické místnosti, když všeobecně je právě tento prostor často přehříván od spotřebičů (TČ, rekuperační jednotka, pračka, sušička) a při uložení baterií z FV, které budou za pár let už asi povinnost, je tato nadměrná teplota nevýhodou?

    • @jirihersalek1854
      @jirihersalek1854 Před rokem

      @@pavelhusak3365 i dobře zateplený dům má tepelné ztráty a jde i o proudění vzduchu, kdy stále hlavně rohy jsou problémové, proto se i vzduchotechnika řeší tak, aby se zdi odvlhčovali... jak přísun tak odvod vzduchu...
      S HS portálem jste si asi i odpověděl správně... pokud slunce svítí... jinak stále i když jsou okna kvalitní, tak největší ztráty jsou rámem oken. Sklo je většinou celkem OK, ale ukažte mi i tak okno, co dosáhne kvality zdi dobře zatepleného domu!
      Rekuperační jednotka hřeje? Pračka hřeje (Myšleno mimo 2h týdně, co se v ní pere.)? TČ Vám hřeje? Rekuperace i TČ by mělo být včetně bojleru, aku.nádrže, ale i rozvodů zaizolováno čím Vám tedy topí? Jinak ale já osobně do TM ty rozvody tak hustě nemusím, ale ono je odtamtud vedu a jde o to jak se to i vejde. Potom ještě ale zase... pokud tam perete a sušíte prádlo, je tam vlhko, proto se odtamtud vzduch vysává a ono je lepší pro rekuperaci a hlavně rozvody, aby větší vlhkost šla s větší teplotou... a ono už pak je to o maličkostech, co rozhodne, jestli i tam topit víc, tak jako v koupelně, nebo v rozpočtu už neznatelně šetřit tam kde se to nemusí vyplatit.

  • @petersoftak1561
    @petersoftak1561 Před rokem +1

    Ahoj, podľa mňa je tvoja voľba veľmi dobrá a asi najviac komfortná. To neznamená že sú ostatné zlé. Ale pre niekoho to môže byť nekomfortné keď podlaha na jednej strane miestnosti je trebárs o 5°C chladnejšia ako na druhej strane. Počas kúrenia v tom nebude žiaden rozdiel. No keď už sa bude len temperovať a udržiavať stabilná teplota tak to môže byť cítiť keď bude mať podlaha na jednej strane 28°C a na druhej 33°C. A teraz môj technický názor : zo začiatku bude deltaT (tepelný spád alebo tepelný rozdiel medzi vstupom a výstupom) relatívne vysoký ale to sa časom stabilizuje (za niekoľko hodín) podľa typu poteru. Keď si zoberieme príklad že je v miestnosti 18°C a chceme tam mať 22°C. Po spustení kúrenia bude deltaT aj 20°C no keď sa začne podlaha nahrievať bude sa aj deltaT znižovať. To znamená že tam vo finále deltaT môže byť po niekoľkých hodinách rozdiel len trebárs 3°C. Teoreticky sme zapli kúrenie. Na vstupe máme po 5 hodinách prevádzky 45°C a výstupe 42°C v miestnosti je zatiaľ len 20°C, ale na teplote vody už žiadny výrazný rozdiel nebude až pokiaľ nedosiahneme na izbovom termostate požadovanú teplotu 22°C. Ak je správne navrhnutý a zapojený podlahový systém tak cez podlahovku stále cirkuluje voda. O to sa stará ten štvorcestný ventil a čerpadlo, ktoré bolo zobrazené na schéme zapojenia úplne na konci videa. To znamená že zdroj tepla nakúri vodu na požadovaných 45°C a pokiaľ nie je pokles teploty o nastavenú hodnotu v zdroji tepla dajme tomu 5°C tak sa zdroj tepla vypne a nechá vodu cirkulovať v systéme do vtedy pokiaľ nedôjde k požadovanému rozdielu deltaT. Potom sa zasa zdroj tepla na nejaký čas zapne dohreje vodu a zasa sa vypne. A takto to je až je v miestnosti požadovaná teplota. Potom sa teplota v podlahovke udržiava väčšinou podľa krivky a vonkajšieho snímača teploty. Takže stručný sumár na záver. Počas kúrenia nebudete cítiť rozdiel v inštalácii podlahového kúrenia, počas temperovania to už môže byť trocha cítiť ale nebude to nič dramatické ;-) I tak sa som za inštaláciu, ktorá je odporúčaná vo videu. ;-)

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  Před rokem +1

      Díky za dost obsáhlý a zajímavý komentář:)

  • @Greenmarty
    @Greenmarty Před 2 měsíci

    Podle mě závisí na více faktorech. Např část místnosti je chladnější, někdy může i plesnivět zeď . Zažil jsem byt ve kterém se potila okna, když pod nimi nebyl rozpálený radiátor , nebo dětský pokoj částečně na sklepem s vchodem na ulici a tak mrznul zespoda z jednoho smeru . Zkrátka přijde mi, že spirála je univerzální , ale ne perfektní na tyhle specifické případy . A ty ostatní jsou řešení na konkrétní problémy , ale zase uberou komfort v neproblémové místnosti.

  • @MichalAdamcik
    @MichalAdamcik Před rokem

    Zdravím chtěl bych doma v podkroví udělat podlahovku suchou cestou ,máš s tím nějaké zkušenosti? Díky za odpověď 👍🤝

  •  Před rokem +1

    Když jsem dělal podlahovku, tak jsem si říkal, jak se do té spirály zašmodrchám... Ale naopak to bylo to snad ještě jednodušší roztahávání hadice než "meandr". Výhoda je, že tam jsou hlavně 90° ohyby a ne 360°, takže není potřeba hadici ani tolik "lámat".

  • @blokysek
    @blokysek Před rokem +1

    ☃🔥Při takovémto teoretickém pohledu se mi zdá, že „jednoduchý meandr“ má výhodu v tom, že dochází k nejefektivnějšímu předání tepla. U souběžného vedení teplé a vracející se vody zbytečně ohříváte vracející se vodu.

  • @katrakmarek
    @katrakmarek Před rokem

    Obrazok- bonus č1
    V ľavo malá kúpelka, sprchová vanička pod ktorou sa nemusí kúriť
    V pravo vaňa na nohách v strede izby pod ktorou sa tiež nemusí kúriť.

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  Před rokem

      Minimálně na tu, která bude stát volně v prostoru by jen topení namotal