Rozumíme Polsku?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 10. 2023
  • Jedni se radují, že v Polsku zvítězil zdravý rozum, druzí smutní, že tradice a konzervativní hodnoty jdou od válu. Rozumíme ale vůbec Polsku? A rozuměli jsme mu někdy? Jaké byly hlavní zápletky vzájemných vztahů ve dvacátém století. Překvapivě jich zase tak mnoho nebylo. Polské téma samozřejmě také v bonusu na Gazetistu a HeroHero i v DeníkuN.

Komentáře • 14

  • @rhm9343
    @rhm9343 Před 6 měsíci +5

    To bylo velmi informativní. Díky.

  • @blase777
    @blase777 Před 6 měsíci +5

    konečně celý díl o Polsku, díky panove. a odpovídám: Češi Polákům nerozumí, stejně jako Slovakům. české stereotypy o Polsku jsou buď zastaralé, buď falešně.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Před 6 měsíci +2

    Je jasné, že ve 47 minutách nelze stihnout vše, takže bych jen doplnil důležité téma rozdílného vztahu Čechů a Poláků ke komunismu. Zatímco Československo bylo mezi válkami jakž takž fungující demokracií s parlamentní a zcela legálně působící komunistickou stranou, mělo Polsko autoritářský režim s omezeným působením opozice (nešlo však rozhodně o režim fašistický jak tvrdíval náš dřívější komunistický/propagandistický dějepis). Komunisté byli v meziválečném Polsku více méně ilegální. Je tedy zajímavé, že Československo po r. 1945 jako dosavadní "bašta demokracie" komunistickému ataku zcela a v podstatě dobrovolně podlehlo, zatímco komunistický režim nastolený v Polsku ryze zvenčí byl v praxi v mnohém měkčí. Především z důvodu negativního vztahu k Rusům (viz dilema Katyň v. Mnichov) nepřirostl komunismus Polákům tak k srdci jako nám. Poněkud v rozporu s touto tezí je pouze to, že W. Gomulka v r. 1968 patřil k výrazným zastáncům invaze do ČSSR. Jinak ale v komunistickém Polsku zůstal velký vliv církve, rýze církevní subjekt působil i v Sejmu, byl zde větší prostor pro soukromé vlastnictví v ekonomice. I díky polskému papeži začali Poláci reformovat komunismus jako první v sovětském bloku a jako první uspořádali alespoň částečně svobodné volby. Spisovatel Zdeněk Zapletal v jedné ze svých knih připomíná, jak rozdílný pohled byl na počátku 80. let na události v Polsku ze strany běžného čs. občana a oficiální propagandy, dnes by se řeklo mainstreamu. Zatímco režimní média vykreslovala Solidaritu jako zlo a Jaruzelskeho jako zastánce správných hodnot, mezi běžnými lidmi koloval názor zcela opačný .... Situace, kdy mainstream může být někde jinde než společnost, tedy zdaleka není nová.

  • @toruvalejo6152
    @toruvalejo6152 Před 6 měsíci +2

    Technická - ve 02:02 jste asi nemysleli přesmyčky, ale spřežky, že? :)

  • @jankolman8064
    @jankolman8064 Před 6 měsíci +1

    Za uplynulý rok jsem shlédl několik stovek videí na CZcams vytvořených Poláky o nás a musím říci, že mne to dost překvapilo. Moje očekávání bylo původně asi takové, že vztah Poláků k nám je velmi kladný až láskyplný. Kladný vztah mají ale Poláci k obrazu Čecha, který si vytvořili a tento obraz mají rádi, protože ho považují za protiklad k obrazu Poláka. Zatímco tedy Čecha považují za bezcharakterního zbabělého poživačného debila věčně nalitého pivem, sebe považují za opak. Např. jeden Polák dlouhodobě žijící v Praze měl vysvětlit proč jsou Češi uzavřenější než Poláci a vysvětlil to tak, že Češi za komunistů jeden druhého udávali a to se jim přeneslo i do demokracie, kdy se tedy jeden druhého obává a jsou tak uzavření. Viděl jsem další stovky videí o nás od národů z celého světa a ty od Poláků se opravdu výrazně odlišovali svým velmi až nenávistným pohledem - výjimku tvoří tak 10 % takových videí od velmi mladých lidí, kteří nás vidí jinak, většinou pozitivně. Sami Poláci mají podobnou mentalitu jako jiné národy z východních stepí jako např. Maďaři či Rusové - sebe tedy vidí velmi pozitivně, jako nejlepší ve všem. Poláci jsou také velmi nespokojení se svými státními hranicemi (považují je za vůči sobě nespravedlivé), což je rovněž přibližuje Maďarům.

    • @blase777
      @blase777 Před 6 měsíci +4

      Vůbec s vámi nesouhlasim. nevím, na které videa jste se díval, ale Češi a Slováci jsou podle průzkumů stále nejoblíbenějšími národy Poláků. Obraz Česka a Čechů v Polsku je většinou pozitivní - Poláci mají obecně rádi českou kinematografií, literaturu, kuchyní, pivo atd. Stereotypy o českém konformismu a zbabělství existovaly v Polsku před válkou a za komunismu, teď je to spíše vyjimka. O fenoménu polského "čechofilství" ani nemluvím. Podle současných polských stereotypů Česko je pohodová země, kde liberální, pragmatičtí lidé pijí pivo a kouří trávu. A revanšismus ohledně hranic je v Polsku okrajová záležitost, vůbec se to nedá přirovnat k Maďarsku - v tom případě akorát opakujete ruskou propagandu a zastaralé české stereotypy o Polácích jakožto "válečných štváčích". Poláci se se ztrátou východního území vyrovnali už za komunismu v exilových kruzích - pro nás je vlastně velmi dobře, že na východ od nás existují nezávislé státy, které nás oddělují od Ruska. Ano, Poláci mají obrovské komplexy, ale myslím si, že narozdil od Čechů si to častěji umějí priznat. A zároveň mají i velké ambice, chtějí se pořád zlepšovat. Mimochodem, taky pečlivě sleduju české videa o Polsku a to, co a jak o Polsku píší česká média - nemusím dodávat, že většinou nejsou to moc pěkné a objektivní obrázky. Zdravím do Česka.

    • @paf8015
      @paf8015 Před 6 měsíci +1

      Podepisuji se pod každé Vaše slovo.

    • @Waldek9100
      @Waldek9100 Před 6 měsíci +1

      ako Poliak vam napise ze pisete uplne blbosti..to neni pravda.

    • @Waldek9100
      @Waldek9100 Před 6 měsíci

      @@blase777 👍

  • @martinbrezina575
    @martinbrezina575 Před 6 měsíci +2

    Pokud chtěli autoři ilustrovat, že Polsku nerozumíme a ani se o to nesnažíme, nepochybně se jim to povedlo. O porozumění Polsku totiž v jejich pořadu nešlo, nýbrž o krátkou historii česko-polského stýkání a spíše potýkání od obrození až po období těsně po 2. válce. O čem se v Polsku přemýšlelo a přemýšlí, co formovalo tamější politické a kulturní prostředí a z něj plynoucí postoje, to se nedovíme. Protože to moc nevíme, že ano?

    • @blase777
      @blase777 Před 6 měsíci +6

      Na jedné straně s vámi souhlasím, na straně druhé - autoři jsou historikové, nikoliv polonisté, navíc, pokud jsem to správně pochopil, je to pouze část celého podcastu. Polské dějiny, identita a společenský vývoj jsou docela složité, to by chtělo celou řadu přednášek. Polsku občas nerozumí i samotní Poláci :) zdravím do Česka