Luž - geologický vývoj/ Luž Hill - geological evolution

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 02. 2020
  • Luž je nejen nejvyšším vrcholem Lužických hor, ale má také nejpestřejší vulkanickou historii v této oblasti. V nejstarší fázi se magma, vystupující podél trhliny k povrchu, střetlo s polohou usazených hornin nasycených vodou. Prudká reakce žhavého magmatu s chladnou vodou vedla k explozi, která roztrhala okolní horninu a vytvořila nálevkovitý kráter - takzvaný maar. Další porce magmatu deroucí se k povrchu se již s vodou nesetkala, a soptila strombolským stylem, při kterém jsou vyvrhovány drobné úlomky strusek. Na závěr aktivity struskového kužele vytekla láva o složení tefritu (čedič bez olivínu) a vyplnila maarový kráter. Mezitím se magma v nitru Země dále vyvíjelo, až dosáhlo složení znělce (fonolitu). K povrchu se tedy drala hmota o výrazně vyšší viskozitě. Na povrchu pak takovéto špatně tekoucí magma nevytváří lávový proud, ale spíše bochníkovité těleso, které označujeme jako lávový dóm. V historii Luže však nejspíše vznikly dómy dva. Reliktem prvního, který explodoval ve chvíli, kdy se pod něj začalo tlačit nové magma, je hřbítek Hickelstein na západním úbočí Luže. Druhým dómem, který se prorval k povrchu, je pak již samotná Luž.
    © Česká geologická služba
    Luž is not only the highest peak of the Lužické hory Mts, but it also has the most varied volcanic history in this area. During the oldest phase, magma that rose to the surface along a fissure came into contact with a layer of sedimentary rocks saturated with water. A violent interaction of hot magma with cold water produced an explosion that tore apart the surrounding rock and formed a funnel-shaped crater  a maar. Another portion of magma forcing its way to the surface no longer encountered water and produced Strombolian eruptions, during which small fragments of cinder were ejected. At the end of the cinder cone‘s activity, lava of tephritic composition (basalt without olivine) flowed and filled the maar crater. Meanwhile, the magma inside the Earth continued to evolve until reaching a phonolitic composition. Thus, a more highly viscous material was forced to the surface. Such poorly flowing magma did not produce lava flows at the surface but rather a loaf-shaped body, which is referred to as a lava dome. However, two domes were probably formed during Luže Hill’s history. The relict of the first dome, which exploded as new magma began to push up beneath it, is the small Hickelstein ridge on Luže Hill‘s western slope. The second dome, which broke through to the surface, is Luž Hill itself.
    © Czech geological survey
    Přihlaste se k odběru!
    czcams.com/users/Geologyc...
    Přidejte se!
    Facebook / svetgeologie
    Instagram / svetgeologie
    E-shop České geologické služby obchod.geology.cz/
    Svět geologie, portál o neživé přírodě www.geology.cz/svet-geologie
    Stáhněte si zdarma
    Geologie pro zvídavé (kniha): www.geology.cz/svet-geologie/u...
    Geologie pro zvídavé 2 (kniha): www.geology.cz/svet-geologie/u...
    S geologem po České republice: (kniha) www.geology.cz/svet-geologie/u...
  • Věda a technologie

Komentáře • 1

  • @medrucz802
    @medrucz802 Před 4 lety

    Dobrý den chci se zeptat na dvě věci 1 má české republika jen vihaslé sopky nebo i spící 2 je Ještěd sopka? Vím blbě otázky ale byl bych rád za odpověď děkuji..