DEEP TALKS 176: Lukáš Havránek - Jak sa zbavit závislosti na "levném" dopaminu?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 10. 2023
  • Chcete lépe rozumět, jak fungují závislosti na takzvaném "levném" dopaminu? Proč je v 21. století tak těžké se pořádně soustředit a co s tím dělat? A jak rozbít okovy stále lepších algoritmů, které se snaží naši pozornost neustále ovládat?
    Dalším hostem Deep Talks byl již podruhé Lukáš Havránek. Lukáš je expert na téma sebedisciplíny a budování návyků a jeden z hlavních lektorů projektu Konec prokrastinace. Krom vzdělávání se také věnuje běhu, natrénoval na více než 30 maratonů a 10 více než sto kilometrů dlouhých ultramaratonů.
    Odkazy:
    - Akademie Strážce dopaminu: bit.ly/3LUuPE0
    - Balíček pro zdravý mikrobiom od Živina.cz (+kód PETR20 na -20 % na všechny prodkuty včetně balíčku): www.zivina.cz/petr-ludwig--ba...

Komentáře • 25

  • @petr.ludwig
    @petr.ludwig  Před 6 měsíci +1

    Odkaz na balíček od ŽIVINY - Kombucha + Kimchi (+kód PETR20 na 20% slevu): www.zivina.cz/petr-ludwig--balicek-pro-zdravy-mikrobiom/
    + Kód PETR20 platí na všechny jejich produkty včetně balíčku.

  • @vaclavfranczyk7887
    @vaclavfranczyk7887 Před 6 měsíci

    Super poslouchani, diky obema a Lukase na dalku zdravim! Uz jsme se dlouho nevideli..👋

  • @MrVotapek
    @MrVotapek Před 5 měsíci

    Dobrý den, všiml jsem si, že v podcastu zmiňujete, že přidáte odkazy na zdroje do komentářů/ pod video, ale přidali jste tam zatím jenom ty "komerční" 😉. Tak alespoň jsem si vás pustil ještě jednou, poté co už jsem neseděl v autě a mohl si to poznačit. Každopádně díky za hezké podcasty.

  • @maja123321
    @maja123321 Před 6 měsíci +1

    Hezký den, včera jsem si na doporučení kamaráda pustil Váš podcast. O konceptu "levného dopaminu" jsem slyšel prvně. Je to rozhodně zajímavé a je přínosné o tom vědět. Chybělo mi tam ale vysvětlení, proč je vlastně levný dopamin špatný a nějaký jiný (drahý) dopamin je dobrý. Očekával jsem, že v "Deep talks" by se v tomto mohlo jít více do hloubky.
    To, že je něco levné, není přece samo o sobě problém. Zbavit se závislosti na levném ruském plynu také nechceme proto, že je levný. Naopak obětujeme možnost levného nákupu za to, že nedodáváme do Ruska peníze na nákup jiných zahraničních produktů využitelných k válce a podobně.
    Moje chápání (jen osobní zamyšlení): Evolučně nás dopamin odměňoval za to, co ve výsledku přispívalo k "přežití o rozmnožování" (celkově k "fitness" v evolučním smyslu slova). Problém "levného" dopaminu pak tedy není v tom, že je levný, ale že nás odměňuje za něco, co racionálně nechceme dělat. Tedy že když odezní, tak vlastně nemáme radost z toho, co jsme udělali. To mi přijde jako ten problém. A snaha je se dopaminem odměňovat na něco, za co jsme rádi i když dopamin odezní (práce, sport).
    Možná je to úplně jinak, ale je to podle mě otázka, na kterou by mělo být odpovězeno - proč je levný dopamin špatně a jiný dopamin dobře?

    • @lukhavran
      @lukhavran Před 6 měsíci +2

      Skvělý dotaz. Díky. Ano, pravděpodobně nemusely zaznít všechny důležité aspekty. (Huberman má 2 dlouhé podcasty na tema dopamin). Rychla odpověď: protože všeho moc škodí, dobrého po málu a v nejlepším se má přestat. Tedy levný dopamin je problem kvůli jeho neomezenemu množství, na což nejsme “evolučně stavení”. Takže problem je vlastně v tom množství, na ktere si můžeme sáhnout. Dřív to neslo, protože pro potěšeni (resp. něčemu užitečnemu z pohledu přežití), jsme museli vynaložit hodně energie (drahý dopamin), zatímco dnes skoro žádnou (levný dopamin). Tím pádem dochází k onomu “zdimani” levného dopaminu na úkor schopnosti obstarat si dopamin drahý. Dává to logiku? Klidně se doptejte nebo oponujte. Díky za dotaz! 🙏

  • @martinhodik971
    @martinhodik971 Před 6 měsíci +1

    "Celkově nelze drogy doporučit. Důvod pro to, že nabízejí silné prožitky, nepochází z drog. Tím důvodem je mysl. Prožitky vycházejí z naší mysli. Neexistuje žádná droga, která by přinášela štěstí. Jediné, co drogy dokážou, je to, že prožijeme štěstí, které bychom za normálních okolností prožívali po dlouhou dobu, za velmi krátký čas. Jednoho dne už nic nemáme a přijdou špatné prožitky."
    Lama Ole Nydahl

  • @Honza1024
    @Honza1024 Před 6 měsíci

    Jak to bude vypadat se sledováním filmů pro dospělé v budoucnu ? Myslím, že nejlépe to odhadli tvůrci seriálu Červený Trpaslík buď hra lepší než život, nebo ten díl s tříselnou přípojkou.

  • @matesburg
    @matesburg Před 6 měsíci

    Chlapi, díky za pokec. Co ale koukání právě na videa tohodle typu? Je to lehký dopamin, ale zároveň to má informační hodnotu.

    • @lukhavran
      @lukhavran Před 6 měsíci +2

      Díky za dotaz. Levny - drahý dopamin je spis škála, nez dvě polohy. Poslouchat 45min podcast povazuju v porovnání s 45min scrollovani/koukani na porno za drahý dopamin. To je rovina, kterou řeším (protože mi nejde o to byt “dokonalý”, ale jen to neprehanet). Ale někdo by možná řekl, ze je lepší si číst knihu a získávat informace tímto způsobem. Myslím ze pomáhá si i říct něco jako: budu na konci života litovat toto, ze jsem poslouchal podcasty, abych se dozvěděl víc o sobě a o světě? Já toho litovat nebudu…a budu litovat toho, ze jsem se nemohl odlepit od instagramu a strávil tak týdny svého života? Toho bych asi litoval.
      Dává to smysl? Diky

    • @matesburg
      @matesburg Před 6 měsíci

      @@lukhavran Jasně, že dává. Díky za pohotovou odpověď. Ještě bych se zeptal, jakým způsobem podle vás nejlépe vstřebávat informace obsažené v podcastech a tomuto podobných zdrojích? Jakým způsobem to děláte vy? Zjistil jsem, že nedává smysl za večer zkouknout 3-4 takovéto díly, protože to je tolik informací najednou, že další den toho stejně moc nevím a systematicky nedokážu začlenit. Zkouším si psát výtažky aha momentů a faktů, ale to se taky špatně dělá na procházce nebo v autě. Díky za případné tipy :)

    • @lukhavran
      @lukhavran Před 6 měsíci

      @@matesburg Já jsem došel k tomuto: poslouchám podcasty tak, jak se mi chce a mám chuť, navzdory nedokonalosti zachycování informací, protože jsme si vyhodnotil, že jsem poslouchal míň jen proto, že jsem si to nebyl schopen zapsat. Jsou tací, kteří to dávají. Ale já nejsem tak systematický v tomhle, pokud jde o zaznamenávání informací (jako někde jede nástroje jako Obsidian, Zettel kastel, nebo teď Pořidťe si druhý mozek-kniha). Ale to je jen můj způsob. Neříkám, že je nejlepší...Určitě, když si člověk dá 4 podcasty za sebou, tak si toho tolik nepamatuje, ale je otázka, nakolik je třeba si pamatovat konkrétní věci a nakolik stačí prostě jen širší rámec. (Který se s dalšími podcastem na podobné téma více zkalibruje)...Takže takhle za mě:)

  • @uzjdu3841
    @uzjdu3841 Před 6 měsíci

    S probiotiky (kombuchy, kefíry, kimči, atd.) je dobré to moc nepřehánět. I zde platí "všeho s mírou", zejména to platí, když s nimi začínáte a tělo na ně ještě není zvyklé. Prostě "ať žije vědomé užívání čehokoli" ;)

  • @lukasnovotny1393
    @lukasnovotny1393 Před 7 měsíci

    Dobrý den co se týče budíku každý dnes nosí chytré hodinky pan Havránek má tuším garminy fenixy a ty na budík používám i já. Obecně co se týče chytrých hodinek doporučuji si automaticky pořídit nějaké sportovní, nemají tolik mobilních aplikací, vydrží déle nabyté a máte pak větší tendenci sportovat a zaznamenávat si aktivitu. Mě to prostě změnilo život :D

    • @lukhavran
      @lukhavran Před 7 měsíci

      Ano, to je taky varianta, mít proste sportovní hodinky, díky za připomenutí:)

  • @janazdvihalova8995
    @janazdvihalova8995 Před 7 měsíci +2

    Znam z "vypravovani"😂

  •  Před 6 měsíci

    V rámci doplňků beru Tryptofan (esenciální aminokyselinu) a ten fakt poznám. Tedy poznám, když ho nemám :-). Pokud na mě leze PMS a nejsem "před", tak jsem jedla jídla bez téhle aminokyseliny a mám větší sklony k "depce". Víc se vztahuje k serotoninu, ale sekundárně ovlivňuje i dopamin. Pokud člověk pravidelně pestře jí, tak aninokyseliny dopňovat nepotřebuje. Ale ta ekonomika bílkovin má velmi krátké okno, takže to, že jsem včera jedla dýňový semínka, mi je dnes k ničemu. To jen k doplnění zkušenosti s doplňky :-)

  • @ryshonza
    @ryshonza Před 7 měsíci +1

    4:52 Né že by jsem na to normálně koukal :D

  • @matejkvapil6336
    @matejkvapil6336 Před 7 měsíci +4

    aplikace one sec super :D, ještě mi někdo prosím kupte byt aspoň se dvěma pokoji, ať si můžu dat budík do ložnice...

    • @jirisitarcik9097
      @jirisitarcik9097 Před 7 měsíci +1

      Taky jsem takhle uvažoval, není ale nic lepšího, než mít alespoň trošku vůle, telefon dát několik metrů ode mě, nastavit si klasický budik a vedle postele mít jen pár knih. Když už budu vymýšlet coby, tak se nenechat zlomit, ale sáhnout po knize,ne po telefonu 👌 lehce se to říká, ale jinak to nejde.

  • @tomasbalcar8283
    @tomasbalcar8283 Před 7 měsíci

    Chtel bych se zeptat, da se merit hladina dopaminu ? Dekuji 🙏

    • @lukhavran
      @lukhavran Před 7 měsíci

      Snadná cesta bohužel neexistuje. Je to laboratorní záležitost a je k tomu potřeba lékařská technika. Našel jsem na americkém trhu testery v přepočtu za 7tis. Kč, ale ty člověk stejně pak odesílá do laboratoře. Nicméně nevím, jak by znalost samotné "objektivní" hladiny dopaminu pomohla....

    • @janabroklova7596
      @janabroklova7596 Před 5 měsíci

      Tedy pamatuji si, že jsem kdysi hltala knížky stejně natěšeně, jako si dnes hledám zajímavosti na telefonu. Četla jsem s baterkou pod peřinou, 1.myslenka ráno byla "rychle si přečíst, jak je to dal".....úplně se mi to vaším povídáním připomnělo

  • @davidkrbec6154
    @davidkrbec6154 Před 6 měsíci

    Alan carr hlavne ma svetovy bestseler 2m vytisku easy way jak prestat kourit

  • @nuclearbwl
    @nuclearbwl Před 3 měsíci

    dopamin a detox v jednej vete je riadna blbost, snad by si nikto nemyslel, ze dopamin je toxin :)