👺 Kampania kłamstw w rosyjskich szkołach

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 03. 2022
  • Monopol na edukację jest zawsze przepisem na katastrofę.
    Źródło: "Rosyjski resort edukacji przygotował lekcję dla dzieci o konieczności wojny", www.rp.pl/konflikty-zbrojne/a...
    Wsparcie vloga: / @krzysztofmmaj
    Holistyczna Agencja Eskapistyczna na Discordzie: / discord
    #shorts

Komentáře • 117

  • @pawekazmierski1500
    @pawekazmierski1500 Před 2 lety +107

    U mnie w szkole(liceum) nauczyciele bardzo chętnie rozmawiają na ten temat. Nie raz bywa, że na takich pogadankach mija nam prawie cała lekcja ( głównie na lekcjach niemieckiego, bo pani uczy również rosyjskiego, więc tematyka wchodu ją interesuje).

    • @kanter1598
      @kanter1598 Před 2 lety +15

      Jak to tak, nauczyciel rozmawia z uczniami zamiast realizować program? Skandal mówię, skandaaal

    • @gggg-hq4td
      @gggg-hq4td Před 2 lety +6

      Ja mam podobnie na (dodatkowym) angielskim, w jakiś sposób dyskusja schodzi na różne tematy, głównie społeczne

    • @8898mika
      @8898mika Před 2 lety +3

      Dyskusja zamiast uczenia się słówek na pamięć? Jestem na tak.

    • @kailopl965
      @kailopl965 Před 2 lety +4

      Te kurczę, moja pani od niemieckiego ma podobnie. Nie raz całe lekcje minęły na rozmowie raz o jakiś prywatnych rzeczach uczniów albo o polityce. No kurczę przypadek, nie sądzę.

    • @pawekazmierski1500
      @pawekazmierski1500 Před 2 lety +6

      @@kailopl965 Cóż, nauczyciele niemieckiego muszą być otwarci, w końcu ich przedmiot mało kogo interesuje

  • @szlugiwwannie
    @szlugiwwannie Před 2 lety +45

    U mnie (3 klasa liceum) żaden nauczyciel nawet słowem nie wspomniał o wojnie na Ukrainie. Jedyne co ich interesuje (a zwłaszcza naszą wychowawczynię) to gnojenie nas, przypominanie że jesteśmy wyjątkowo głupim rocznikiem, że nie mamy przyszłości oraz że nie mamy po co iść pisać matury z jej przedmiotu (czyli z biologii). Ale w sumie już absolutnie nikogo to nie dziwi, ponieważ słyszymy to od momentu rozpoczęcia 3 klasy. To ma nas ZMOBILIZOWAĆ DO PRACY. Aha, no i oczywiście zapierdalanie z podstawą programową, ponieważ na zdalnym nie było żadnych sprawdzianów ani kartkówek, więc na chwilę obecną mamy po 5 sprawdzianów w tygodniu. Kartkówki już przestałam liczyć. Przy takim systemie większość osób nie wyrabia, więc nauczyciele, żeby nas pocieszyć, straszą nas co drugą lekcję, że w razie czego nie dopuszczą nas do matury, nawet jeśli komuś braknie jednej setnej do 1,90. Najbardziej kuriozalne w tym wszystkim jest to, że ostatnio nasza szkoła obchodziła tydzień zdrowia psychicznego. Kurtyna. 🙂🙂🙂

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +24

      Jakby powiedział kanclerz Palpatine: "ironic". Mniej ironiczne jest to, że zasranym obowiązkiem nauczycieli jest stwarzać przestrzeń do dyskusji nad tak trudnymi tematami. Ja mam wykłady z dystopii, gier wideo i fantastyki w tym semestrze, a poświęciłem już jedne całe zajęcia tej dyskusji, ze studentami pozostałymi stale rozmawiam o tym, co się dzieje. Ba, nawet na tym kanale w końcu zawitały refleksje o inwazji postradzieckiej na Ukrainę, mimo że staram się stronić od geopolityki. Jest dla mnie niewyobrażalne, by to pomijać.

    • @person7896
      @person7896 Před 2 lety +4

      jestem na rozszerzeniu z informatyki (też 3 klasa), w szkole z obiektywnie wysokimi wynikami, a nasz informatyk wprost zniechęca nas do przystąpienia do matury z tego przedmiotu, czyżby bał się pogorszenia statystyk szkoły i jego jako nauczyciela? Tłumaczy się tym, że te egzaminy są trudne, nieprzewidywalne, a on ma za mało godzin aby wyłożyć nam materiał. Tak a propo matur
      Oczywiście o wojnie nie było nawet słowa

    • @oliwiaziolkowska4020
      @oliwiaziolkowska4020 Před 2 lety +4

      Skąd ja to znam... Ten komentarz o byciu najgorszym rocznikiem albo najgorszą klasą padał chyba na każdym poziomie edukacji. Co ciekawe im bardziej "elitarna" szkoła tym częściej pojawiało się gnojenie. Pewnie dlatego, że zależało im na utrzymaniu wysokich wyników z matur. Szkoda, że kosztem zdrowia psychicznego uczniów. Po 10 latach od napisania matury zmagam się z konsekwencjami takiej "edukacji".

    • @TheEldarie
      @TheEldarie Před 2 lety +3

      Jak tak czytam od czasu do czasu komentarze pod filmami na tym kanale, to nachodzi mnie myśl, że Krzysztof ze swoją krytyką polskiego (czy może polsko-pruskiego ;d) systemu edukacji przyciąga osoby szczególnie pokrzywdzone przez ten system, bo siłą rzeczy do nich najbardziej takie treści trafiają. Ja tak złych doświadczeń ze szkołą nie miałem, choć po czasie dostrzegam więcej wad, które w czasach nauki jakoś mi umykały lub nie rozumiałem jeszcze bezsensowności niektórych rozwiązań, czy też może uznałem pewien stopień bylejakości za normę.
      A zwracam na to uwagę, bo to też tworzy pewne ryzyko bańki informacyjnej i niereprezentatywnej grupy - osoby, które względnie dobrze wspominają szkołę, wzruszą ramionami, zaś osoby mające szczególnie złe wspomnienia ze szkołą związane, znajdują w Krzysztofie swojego orędownika. Warto mieć to na uwadze.
      Nie zmienia to faktu, że w ogóle krytyki szkolnictwa jest bardzo dużo racji.
      Co do udawania, że nic się nie dzieje na świecie to jak z tym "elephant in the room". Tyle że w tym przypadku należałoby chyba jednak rozbroić temat, który zwłaszcza na początku zajmował wszystkim myśli, utrudniając skupienie na innych sprawach. Nauczyciel wyszedłby na człowieka, co ma jakieś przełożenie na bardziej owocną współpracę w przyszłości, a pogadanka na jednej lekcji czy jej części nie zawali nikomu edukacji.

    • @szlugiwwannie
      @szlugiwwannie Před 2 lety +3

      @@oliwiaziolkowska4020 W obecnym systemie radzą sobie maksymalnie 3 lub 4 osoby w klasie, cała reszta modli się by zdać. Co ciekawe, nikt się nie boi matury, tylko tych sprawdzianow i kartkowek. Na początku 3 klasy mi zależało, natomiast jadąc tym trybem i wysłuchując prawie codziennie jakim gównem jestem, przestało mi zależeć. Jedyne na czym mi teraz zalezy to skonczenie tej pierdolonej szkoły i podreperowanie zdrowia. Czesc osob z moich znajomych (ja też) stwierdzila, że będą zdawać ponownie rozszerzenia za rok, ponieważ wtedy nie będą mieli przysłowiowego ,,kata" nad głową. Co do elitarności szkół to zgadzam się. Moja rownież jest ,,którąśtam szkołą w rankingu".

  • @TheMsjonus
    @TheMsjonus Před 2 lety +38

    Aż żałuję że skończyłem już szkołę. Miałem świetnego wychowawcę w zawodówce, zawsze rozmawiał z nami na tematy kontrowersyjne. I był też fanem fantastyki co mnie bardzo cieszyło :p. Współczuję dzieciom w rosji. Są wychowywane przez reżim. Jak bardzo trzeba być zepsutym moralnie człowiekiem żeby uczyć dzieci o konieczności wojny? Takie osoby nie powinny się już nazywać nauczycielami. I zanim ktoś ich zacznie bronić że nie mają wyboru, to napiszę tyle że wybór jest zawsze. Potrzeba tylko odwagi żeby go dokonać.

    • @kandarayun
      @kandarayun Před 2 lety +5

      Pomyślałam sobie o tym odcinku Legendy Aanga w którym Aang zapisuje się do szkoły Narodu Ognia... Strasznie to podobne

  • @acidsuzanne4049
    @acidsuzanne4049 Před 2 lety +51

    Wczoraj na *godzinie wychowawczej* nic nie robiliśmy, więc zgłosiłam się do odczytania prasówki z najnowszych wiadomości o wojnie, przeczytałam kilka news'ów i wychowawczyni uciszyła mnie słowami, że ja to się chyba powinnam zatrudnić w radiu, po czym przypomniała sobie, że jednak ma co robić i zaczęła omawiać nasze zaległości w ocenach.

    • @acidsuzanne4049
      @acidsuzanne4049 Před 2 lety +7

      Jestem w 4 klasie technikum.

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +42

      Aha. Wzorcowa postawa nauczycielska, nie ma co ktoś tu zapomina, że uczniowie są też ludźmi (niezwykła konstatacja, którą często słyszę na różnych spotkaniach z pedagogami, którzy autentycznie muszą sobie o tym przypominać) i że mają też emocje i potrzebują o nich rozmawiać

  • @samwieszkto436
    @samwieszkto436 Před 2 lety +22

    Zdecentralizować może tak ale nie sprywatyzować!

  • @polpoliko2222
    @polpoliko2222 Před 2 lety +4

    Wszyscy używają szkoły jak narzędzie do osiągania swoich celów. Edukacja / Nauka miała być przecież a polityczna, otwarta, powszechna, zaspokająca ciekawość itd. Jak my jako cywilizacja hi-tech chcemy przejścia na kolejny level ? Nie reformując Edukacji / Nauki. Mam takie wrażenie że my się tak naprawdę nie różnimy od tych pra starych cywilizacji. Jest nas tylko więcej i mamy lepsze narzędzia zagłady.

  • @amadeosendiulo2137
    @amadeosendiulo2137 Před 2 lety +11

    To już w Polsce się zaczyna działać... Czarnkowe reformy...

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +11

      That's the point. System edukacji w całym bloku postsowieckim jest bardzo podobny.

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj strajk to zmieni :)

  • @8898mika
    @8898mika Před 2 lety +56

    Sojusz obronny jest bardzo groźny dla wszystkich przecież wiadomo... Fajnie ze mam co obejrzeć w czasie reklam przed Batmanem.

    • @smiercksiazka776
      @smiercksiazka776 Před 2 lety +6

      Przez misia przez sekunde myślałem że to gońciarz xD

    • @gggg-hq4td
      @gggg-hq4td Před 2 lety +5

      @@smiercksiazka776 Dałeś się zwieść piczemu wąsowi

    • @smiercksiazka776
      @smiercksiazka776 Před 2 lety

      Gg gg gdzie twój komentarz

    • @gggg-hq4td
      @gggg-hq4td Před 2 lety +4

      @@smiercksiazka776 Tuż nad twoim drugim, nie mogę podać dokładnje odległości, ponieważ nie znam wymiarów twego monitora.

    • @8898mika
      @8898mika Před 2 lety

      @@gggg-hq4td podoba mi się ta dyskusja 😂

  • @mlekolak22
    @mlekolak22 Před 10 měsíci +1

    Najgorzej jak się znajdzie taki specjalista, który mówi, że decentralizacja jest niemożliwa, ponieważ państwo nie ma po co inwestować w placówki w których nie indoktrynuje się uczniów, więc albo mamy darmową indoktrynacje albo drogą wolność (w szkołach prywatnych)

  • @TheLARPist
    @TheLARPist Před 2 lety +1

    Całym sercem się zgadzam z wnioskami, +1

  • @SteelSolider1
    @SteelSolider1 Před 2 lety +19

    Dlatego nie oglądam mediów, bo wszystkie tak działają. Może dla innej ideologii, ale to mentalnie ci sami ludzie. Życzę Wam i sobie spokoju i wyciszenia, myślę że to może nas uratować.

  • @Olex9400
    @Olex9400 Před 2 lety +11

    Polecam zobaczyć kanał i instagram dziewczyny z Rosji - YeahRussia/ Natasha's Adventures. Widzialam, że wrzucała screeny dotyczące lekcji w szkole i niestety ta propaganda faktycznie tak w rosyjskich szkołach wygląda. Sama dziewczyna mówiła, że chciałaby nagrać jak to wygląda z jej perspektywy jako Rosjanki, która nie zgadza się z tym co się dzieje ale boi się jakich słów użyć, żeby nie ponieść później konsekwencji

  • @Maslo_san
    @Maslo_san Před 2 lety +38

    u nas w szkole wszyscy nauczyciele unikają tego tematu.. no oprócz naszej absolutnie cudownej polonistki, która nie raz z nami dyskutuje na temat Ukrainy i rosji

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +20

      To duży błąd, tak nawiasem. Ja na tych zajęciach, na których była tylko okazja, stworzyłem przestrzeń do dyskusji i zamierzam robić to dalej.

    • @rfgnmf-nmesofuehsdjfnrmeowfsdz
      @rfgnmf-nmesofuehsdjfnrmeowfsdz Před 2 lety +12

      U nas Pani od rosyjskiego totalnie bez wyczucia zaczęła nas wypytywać na temat tego co myślimy o tej wojnie, a jak doszło do znajomego Ukraińca to po pytaniu czy jakaś jego rodzina została w Ukrainie na które odpowiedział "większość" zamiast się opamiętać to zaczęła prawdziwe przesłuchanie

    • @Maslo_san
      @Maslo_san Před 2 lety +4

      @@rfgnmf-nmesofuehsdjfnrmeowfsdz u nas w klasie nie ma ukrainców jest tylko 2 białorusinów, którzy są zawiedzeni tym co się dzieje w ich kraju. A pani pyta, ale tylko jeśli ktoś chce się wypowiedzieć, do niczego nie zmusza

    • @Durzy007
      @Durzy007 Před 2 lety +4

      @@rfgnmf-nmesofuehsdjfnrmeowfsdz to dlaczego nikt inny nie wstał i mu nie pomógł krzycząc takie pradawne, zapomniane wśród natłumoków słowo jak "EMPATIA"?

    • @xarlo12
      @xarlo12 Před 2 lety +4

      a co robić w życiu nie masz tylko nakręcać panikę, że wojna jest? Nie ma to jak słuchać na lekcjach o wojnie, pójść na sprawdzian i potem do domu gdzie chodzi TV z wiadomościami ciąg dalszy o wojnie.
      Jak człowiek ma normalnie przy tym funkcjonować?

  • @Dragof_
    @Dragof_ Před 2 lety +6

    nie jestem wystarczająco dedukowany w kwestii szkolnictwa w innych krajach, ale jest jakiś kraj, który potrafił stworzyć system szkolnictwa nie kontrolowany przez fundusze wydawane według własnego uznania przez instytucje rządowe? Jedynym sensownym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy jest utworzenie jakiejś niezależnej rady szkolnictwa która zastąpiłaby pozycję ministra edukacji (chyba coś podobnego już istnieje, ale jest na niższym szczeblu decyzyjnym niż minister)

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +15

      W ten sposób działają uniwersytety w większości cywilizowanych krajów demokratycznych. Mają niezależność, zero podstaw programowych, często też zero państwowych egzaminów. I sto lat temu jeszcze tak działało szkolnictwo, zanim państwa (na początku Prusy) nie zorientowały się, że można je wykorzystać w celu formowania obywatela

  • @sveezyx
    @sveezyx Před 2 lety +2

    Dobrze mówi! polać mu!! ;)

  • @funkdrunk
    @funkdrunk Před 2 lety +1

    No wlasnie! Dlatego prosimy p. Krzysia o wsparcie Strajku Ucziowskiego Wiosna Uczniow 2022 (#WiosnaUczniow)

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +3

      Na głównej stronie Strajku cały czas widnieje informacja o prywatyzacji jako jednych z trzech głównych celów. I to na pierwszym miejscu. Jak zniknie, pogadamy. Tak jak obiecałem 🙂

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj wielkie dzieki wielki czlowieku. poszukam

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj Juz wiem. Czytasz postulaty Sussen, ktory jest TYLKO wspolorganizatorem strajku. Strajk ma tylko jeden postulat: Koniec Przymusu Szkolnego. Dodatkowa zmylka to to ze Sussen oznacza Strajk Uczniowski ..., ale to tylko nazwa, o rok starsza od naszego strajku. Nasz sie nazywa Wiosna Uczniow i ma tylko jeden postulat: wolnosc od przymusu w edukacji!!! Nasz strajk stoi w pelnej zgodzie z twoimi idealami!

  • @marian11235813
    @marian11235813 Před 2 lety +1

    Gorzej jak w szkole zamiast biologii zacznie być nauczany kreacjonizm ze względu na zdecentralizowaną edukację. Sama decentralizacja edukacji nie musi doprowadzić do przekazania odpowiednich narzędzi uczniom. Moim zdaniem wymaga to głębszej zmiany mentalnej zarówno po stronie rodziców jak i nauczycieli przy wsparciu centralnego budżetu oraz pewnego stopnia kontroli.
    Tak abstachując oczywiście od polskiej czy rosyjskiej edukacji, której stopień centralizacji jest przytłaczający. W takiej sytuacji jakakolwiek większa autonomia byłaby korzystna

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +1

      Szczerze to bardziej kreacjonizm w szkole grozi nam właśnie w tym momencie, jeśli kurs rządowy się utrzyma.

    • @marian11235813
      @marian11235813 Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj He he, good point! Religia w szkole jak była tak jest

  • @oliwowy
    @oliwowy Před 6 měsíci

    Podbijam

  • @kanter1598
    @kanter1598 Před 2 lety +1

    Ogólnie to mi teraz niektóre osoby mówią że nieetyczne jest uczęszczanie do związku strzeleckiego, chodzenia na paintball i tak dalej bo jest wojna i to źle robi tamtym ludziom. Czy tylko mi się to wydaje bez sensu czy to faktycznie jest złe? xd

  • @dzixar
    @dzixar Před 2 lety +1

    Krzysztof, czy mógłbyś udostępniać te shorty także na instagramie? Bardzo chciałbym się podzielić tym dalej, a CZcams niechętnie chce wyprowadzać shorts poza swoją platformę.

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +1

      Tak się składa, że dosłownie ten short jako pierwszy wgrałem na reelsy. I w planach będą kolejne.

    • @dzixar
      @dzixar Před 2 lety +1

      @@KrzysztofMMaj fenomenalnie! Zatem puszczam w świat!

  • @mateuszrutka693
    @mateuszrutka693 Před 2 lety +2

    U mnie stety/niestety nawet na wosie gdzie mamy robić co tydzień prasówke (zbiór wiadomości z zeszłego tygodnia) nie chcą rozmawiać o tym i "filtrują" informacje. Mam jeden przedmiot zawodowy z nauczycielem który wygadał się i powiedział że dostał e maila żeby nie "dołować uczniów". Domyślam się że prawdopodobnie była tam też informacja żeby omijać i zakazywać rozmowy o sytuacji na wschodniej granicy

  • @JolantaEliza
    @JolantaEliza Před 7 měsíci

    No cóż "stara dobra Pruska szkoła"😴

  • @lami_K
    @lami_K Před 2 lety +3

    Zdecentralizowany i niesprywatyzowany, czyli kto by ustalał program nauczania? Samorządy? Fundacje? Nie obawiasz się że pewne środowiska mogły by zacząć wywierać naciski na zdecentralizowane szkoły? Np. kościół katolicki, którego polscy przedstawiciele coraz częściej negują konsensus naukowy a jednocześnie prowadzą szkoły.

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +4

      Myślę, że wiecie, co myślę o programie nauczania. Jest po prostu zbędny. Nikt w szkołach wyższych go nie ma i jakoś wykształcają one inżynierów, na których barkach spoczywa o wiele większa odpowiedzialność za wykorzystywanie tak zdobytej wiedzy niż na maturzyście z historii.

    • @lami_K
      @lami_K Před 2 lety +5

      @@KrzysztofMMaj są uczelnie które kształcą inżynierów i są wybitne i szanowane placówki, które kształcą takich wybitnych polityków jak magister nieuki Czarnek. Nie bronię podstawy programowej tylko obawiam się czy bez jakiejkolwiek centralnej kontroli pewne placówki nie zaczną nauczać niezgodnych z konsensusem naukowym bredni.

    • @jowialnyorangutanoptometry5921
      @jowialnyorangutanoptometry5921 Před 2 lety +1

      ​@@lami_K A nie możemy zamiast skupić się na jej celach tzn. umiejętnościach, które każdy uczeń powinien posiąść? Czyli nie budujemy podstawy programowej ustalającej punkt po punkcie jakie książki uczeń powinien przeczytać, ale wskazujemy "Uczeń pierwszej klasy podstawowej potrafi czytać" pozostawiając określenie drogi do osiągnięcia tego celu, oczywiście należy pozostawić system pozwoleń, rejestrów, nadzoru i kontroli, ale kontrolować to trochę inaczej np. pod kątem realizacji celów, zresztą część po ew. sprywatyzowaniu załatwią mechanizmy wolnego rynku. Niektóre placówki i tak już nauczają niezgodnych z konsensusem bredni :) Prosty przykład mam teraz, gdy mam zajęcia w ramach przygotowania do egzaminu adwokackiego, gdzie zajęcia organizowane przez organ publiczny są często (nie twierdzę, że zawsze) na bardzo słabym poziomie, zaś zajęcia doszkalające, które można sobie dokupić celem przygotowania do egzaminu organizowane przez podmiot prywatny, są zawsze co najmniej na dobrym poziomie. A to wszystko wynika z tego, że konsument sam sprawuje kontrolę jakości, co w wypadku szkół mógłby robić rodzic lub odpowiednio wyedukowany uczeń, nie bojący się nauczyciela. Niestety nauczyciele pod gradobiciem pytań najczęściej atakują z pozycji siły i miałem takie przykłady jak "Fajnie, że wchodzi nowe oprogramowanie Microsoftu, ale my tu wolimy to lepsze starsze, a to nowe się nie przyjmie." (informatyka klasa IV podstawówki), "Nie orka nie może być większa, ponieważ tak napisano w podręczniku" (V klasa podstawówki przyroda). W takich wypadkach uczeń powinien móc wystawić nauczycielowi opinię, bez obawy przed odwetem... Uff długo by pisać, nie wszystko jest złe, ale z pewnością wiele można zmienić. Kwestia przeprowadzenia odpowiednich badań, sprawdzenia co działa a co nie i wprowadzenia tego co najmniej szkodzi i najlepiej działa. Ot taka utopijna wizja :)

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj If strike is freedom, then it is also freedom from the curriculum! Note that you agree entirely with what the strike is all about! It is just a matter of perception. End of coercion!

  • @obywatel_myrtany7681
    @obywatel_myrtany7681 Před 2 lety +1

    Jestem jak najbardziej za, ale czy decentralizacja nie doprowadzi do walki szkół skrajnie prawicowych (Mniejsze miasta, wsie) i skrajnie lewicowych (Duże ośrodki miejskie) ? Nie będzie to ogromny dysonans poznawczy dla takiego dziecka? Pozdrawiam ^^

  • @maciejpiotrowski7564
    @maciejpiotrowski7564 Před 2 lety +3

    na lekcjach rosyjskiego powinno się puszczać Russia today przez 20 minut (czyli 5 minut bo wiecej nikt nie wytrzyma tego Tokarczukowania), a potem mieć bękę z tego ile tam jest błędów. Jak to kiedyś Pa....n Krzysztof powiedział o swoim nauczycielu historii ;)
    Czy można tak zrobić?
    oczywiście że można,gdyby nie można było Pan Putin stworzyłby to inaczej(i już pierwsze zadanie, szukanie oryginalnego cytatu,a nie słuchanie prekremlowskiej manipulacji ;P )

  • @errorban4755
    @errorban4755 Před 2 lety +9

    Po wojnie w Rosji będzie sporo do reformy. Ciekawe czy się uda.

    • @michal13121996ify
      @michal13121996ify Před 2 lety +1

      Wszystko zależy od rezultatu wojny.

    • @maciejpiotrowski7564
      @maciejpiotrowski7564 Před 2 lety +1

      po wojnie w Rosji wciąż będzie Putin, tylko bez zagrożenia ze strony Oligarchów i pod butem chińskim

    • @64chrom
      @64chrom Před 2 lety

      @@maciejpiotrowski7564 możliwe że go zabraknie..ale nie wiem czy to faktycznie da jakiś inny efekt.

  • @elffrynas4305
    @elffrynas4305 Před 2 lety

    Ładne czerwone z tyłu

  • @mrbullmrbull
    @mrbullmrbull Před 2 lety +1

    Jeśli nie wiesz od czego zacząć reformę, zacznij od decentralizacji. #fuckmonopol

  • @jedrusnowak3317
    @jedrusnowak3317 Před 5 měsíci +1

    Krzysztofie to się nazywa propaganda. Oni wiedzą że to fake. Sowieci np Stalin mówiąc że komunizm jest najlepszy dobrze wiedzieli że to bzdura

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 5 měsíci +1

      Trochę się boję tego, co mówią rosyjskie zetki. Tzn po wypowiedziach w socialach krążących niedobre wnioski się wyciąga - a mianowicie, że świadomość propagandy jest niska, jeśli nie mają kontaktu z mediami zachodnimi, a często nie mają

    • @jedrusnowak3317
      @jedrusnowak3317 Před 5 měsíci

      @@KrzysztofMMaj oczywiście dla Rosji to jest ciężka sprawa bo oni często wierzą w propagandę ale nas nie powinno to zbytnio intresować. Jak sowieci mówili że zachód zły to zachód się śmiał. Teraz też powinniśmy. A los rosyjskich dzieci? No niestety to smutna rzecz żyć w Rosji ale nie z takich rzeczy dzielni Rosjanie wychodzili

  • @ukaszkaminski4405
    @ukaszkaminski4405 Před 2 lety

    Zdecentralizować - Ok. Zindywidualizować - spoko. Ale jakieś regulacje są potrzebne. Inaczej może się zrobić dużo szkół religijnych uczących że ewolucja nie miała miejsca a od szczepionki lepsza modlitwa. W stanach gdzie istnieje "home schooling" nie takie cuda się zdarzają. Potrzebna jest jakaś forma akredytacji

  • @haxellnix
    @haxellnix Před 10 měsíci

    Nato jest zagrożeniem dla INTERESÓW Rosji

  • @assasynabdkaraf9616
    @assasynabdkaraf9616 Před 2 lety

    No niestety wszystkie społeczeństwa mają swoje historyczne systemy władzy

  • @ermacovich6516
    @ermacovich6516 Před 2 lety +1

    czcams.com/video/eXgYWpIu7AQ/video.html - co zwykły rosjanin myśli o tej wojnie

  • @Witold6695
    @Witold6695 Před 9 měsíci

    W 100% się zgadzam, zdecentralizować to i niech wolny rynek nas prowadzi.

  • @MrCycex
    @MrCycex Před 2 lety

    Ciemno się robi...

  • @MarekMazurkiewicz1988pl

    Indywidualizacja tak! Decentralizacja tak! Deregulacja tak! Tylko pytanie kto ma płacić?

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +2

      Dokładnie tak jak jest w wypadku uczelni. Subwencja edukacyjna i pełna eksterytorialność i niezależność uniwersytetu. Praktykowana od XI wieku w górę w Europie.

    • @MarekMazurkiewicz1988pl
      @MarekMazurkiewicz1988pl Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj a bon edukacyjny? Mam na myśli żeby kasę miały te podmioty które lepiej zaspokajają potrzeby uczniów (i rodziców w przypadku młodszych)

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +1

      Moim zdaniem bon edukacyjny to jak dopisanie +1 do obydwu stron równania. Nie rozwiązuje sedna problemu (egzaminy, podstawa programowa, punkty, pseudoobiektywne kryteria oceniania) i wprowadza kłopotliwe kryteria rozstrzygania, co to znaczy "lepiej" nauczać. Bo jedynym podmiotem, który może to stwierdzić, jest uczeń, a historia pokazuje, że opinię uczniów o nauczaniu wszystkie strony sporu politycznego mają w dupie jako ponoć niedojrzałą.

    • @MarekMazurkiewicz1988pl
      @MarekMazurkiewicz1988pl Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj no właśnie uczeń (przy wsparciu rodziców) wybiera co to znaczy najlepiej nauczać w przypadku bonu edukacyjnego. Czy nie powinno być tak że środki za danego ucznia powinny trafiać do tych nauczycieli z których korzysta?

  • @stachuuchats7801
    @stachuuchats7801 Před 2 lety

    Bump

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      namow krzysia na poparcie strajku, bo on go wiaze z prywatyzacja sussen, a to tylko wspolorganizator :)

  • @maniektoja1234
    @maniektoja1234 Před 2 lety

    taka sama propaganda jest u nas. jesli nikt nie wie o co chodzi i nie zna całej prawdy to zadnej informacji bie powinno sie nazywać fake newsem.

  • @shadowplayer400
    @shadowplayer400 Před 2 lety +3

    Oho, z tego co tu słyszę to Krzysztof popiera Konfederację xD

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +25

      O ile wiem, Konfederacja jest nie tylko za zniesieniem obowiązku szkolnego (czemu sprzyjam), ale też za prywatyzacją szkolnictwa a to coś, czego nie mógłbym nigdy poprzeć, znając efekty tego rozwiązania ze Stanów.

    • @shadowplayer400
      @shadowplayer400 Před 2 lety +5

      @@KrzysztofMMaj dzięki za odpowiedź!
      Mój komentarz to był oczywiście żart, z poprzednich filmów wynika jasno, że ma Pan poglądy lewicowe.
      A Konfa ma w programie "bon edukacyjny"

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +10

      @@shadowplayer400 Wiem, nie zliczę już, ile razy dostawałem propozycje wsparcia tego programu. Ludzie myślą bardzo zero-jedynkowo. Albo państwo ma monopol, albo prywaciarze. And I say: fuck any monopoly.

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety +1

      @@shadowplayer400 Bon to piekne lewicowe rozdawnictwo! Najlepsza forma oddawania decyzji dzieciom (lub ich rodzicom)

    • @funkdrunk
      @funkdrunk Před 2 lety

      @@KrzysztofMMaj F. monopoly. Freedom! That's what the strike is all about! (#WiosnaUczniow)

  • @jowialnyorangutanoptometry5921

    Jak tak oglądam materiał na TVN24, to mam wrażenie (zresztą mam już takie wrażenie od bardzo dawna), że ta lekcja trwa tam już nieustannie od bardzo dawna...

  • @G0TIMAN
    @G0TIMAN Před 2 lety

    0:27 czemu kłamliwymi? Jak jesteś w stanie to ocenić?
    inb4 to system obronny
    no ciężko, żeby ktoś oficjalnie mówił, że jest to sojusz ofensywny.

  • @kubawisniewski5867
    @kubawisniewski5867 Před 2 lety

    A czemu nie powiesz o propagandzie ukraińskiej oraz o propagandzie i kłamstwach uni europejskiej?

    • @KrzysztofMMaj
      @KrzysztofMMaj  Před 2 lety +4

      Nie wiem, może jak zaczną bombardować miasta i dokonywać aktów ludobójstwa potępianych w całym cywilizowanym świecie, to się zainteresuję.

  • @Baschaer
    @Baschaer Před 2 lety

    Z