Hodowla karpi w sadzach - Wywiad z wynalazcą Panem Wieńczysławem Wawerskim

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 09. 2019
  • ➠ ➠ ➠ Odbierz prezent!!! DARMOWY PORADNIK ABC WYNALAZCY: wynalazca.tv/newsletter/
    _________________
    Przeprowadziliśmy wywiad z Panem Wieńczysławem Wawerskim i zapytaliśmy o jego wynalazek na udzielenie licencji dotyczący hodowli karpia w sadzach.
    Pan Wieńczysław Wawerski to hodowca karpi od …. Opracował produkty i technologie które pozwalają na zwiększenie zysków gospodarstw hodowlanych specjalizujących się w hodowli ryb, zwłaszcza karpi. Wynalazek został zgłoszony do ochrony do Urzędu Patentowego jako patent na wynalazek. Aktualnie poszukiwani są hodowcy i firmy, które chcą wdrożyć niniejszy innowacyjny projekt w ramach własnej inwestycji lub kapitału pochodzącego z dofinansowania. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas na: kontakt@wynalazca.tv.
    Podczas wielu lat spędzonych na opracowywaniu skutecznej i przede wszystkim wydajnej metody hodowli karpi udało mu się stworzyć innowacyjną technologię i produkt, dzięki którym znacznie poprawił wydajność swojego przedsiębiorstwa, a także uzyskał ryby (szczególnie karpie) o bardzo korzystnych, a w zasadzie niespotykanych walorach smakowych rozwiązując tym samym wiele problemów, z jakimi borykają się hodowcy podczas swojej pracy.
    Wynalazek Pana Wieńczysława ma na celu przede wszystkim zwiększenie współczynnika przeżywalności karpi, zmniejszenie strat finansowych podczas hodowli, zarówno jeśli chodzi o straty ryb związane z działalnością drapieżników i kłusowników, jak i strat związanych z niewykorzystaniem całej paszy przez karpie. Co więcej, dzięki wdrożeniu tego sposobu, możliwy będzie chów ryb nie tylko na wyspecjalizowanych stawach hodowlanych, ale również na zbiornikach powyrobiskowych oraz jeziorach.
    Celem wynalazku było opracowanie ekologicznej technologii hodowli karpi w oparciu o zespoły tzw. sadzów, które można będzie wdrożyć na różnego rodzaju zbiornikach wodnych (nie tylko na tradycyjnych stawach hodowlanych) i która pozwalałaby na:
    ➠ zwiększenie zyskowności prowadzonej hodowli,
    ➠ zwiększenie ilości wyhodowanych ryb
    ➠ zwiększenie szybkości odławiania konkretnej ilości ryb,
    ➠ zwiększenie kontroli nad obsadą zbiornika,
    ➠ poprawę walorów smakowych uzyskiwanych ryb (pozbycie się posmaku „mułu”)
    Zalety związane z korzystania z sadzowej hodowli karpia
    ➠ Zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa prowadzącego hodowlę karpia,
    ➠ Znaczne obniżenie kosztów wyprodukowania 1 kg ryby,
    ➠ Zwiększenie ilości ryb, możliwych do uzyskania z 1ha zbiornika, ze względu na wysoką przeżywalność ryb (bliska 100%),
    ➠ Poprawa walorów smakowych oraz ogólnej jakości sprzedawanych ryb,
    ➠ Zwiększenie poziomu kontroli obsady zbiornika (dokładnej ilości ryb, ich stanu zdrowia),
    ➠ Uniwersalny charakter prezentowanych rozwiązań, a co za tym idzie, możliwość stosowania go na różnego typu zbiornikach wodnych (m. in. na jeziorach, a także zbiornikach powyrobiskowych), a nie tylko na stawach hodowlanych,
    ➠ Prostota konstrukcji - większość elementów wyprodukowano samodzielnie, wykorzystując powszechnie dostępne podzespoły,
    ➠ Sprawdzony sposób hodowli - technologia ta od kilku lat działa, przynosząc właścicielowi znaczne zyski,
    ➠ Możliwość odłowienia określonej ilości ryb w łatwy sposób z wykorzystaniem pomostów rozładowczych, bez konieczności wypuszczania całej wody ze zbiornika,
    ➠ Brak konieczności stosowania sztucznego napowietrzania, a co za tym idzie, dalsze obniżenie kosztów hodowli,
    ➠ Zalety związane z produkcją i wdrażaniem stanowiska:
    projekt chroniony prawnie,
    ➠ zespoły sadzów tanie w produkcji - zastosowanie łatwo dostępnych materiałów i podzespołów gwarantuje szybkie wdrożenie linii technologicznej wykonawczej,
    ➠ sprawdzone rozwiązanie, gwarantujące efekty,
    ➠ nowość w zakresie hodowli karpia w sadzach,
    ➠ wdrażając go możesz ubiegać się o dofinansowania takie, jak:
    - kredyty technologiczne,
    - transfer technologii (pokrywa koszty zakupu),
    - dzięki swojej uniwersalności, wynalazek ten będzie miał szerokie grono potencjalnych odbiorców, szczególnie firmy zajmujące się hodowlą karpi, właściciele i dzierżawcy zbiorników wodnych.
    Więcej o wynalazku w artykule: wynalazca.tv/wynalazek-licenc...
    Wywiad z przedstawicielem Polskiej Akademii Nauk:
    • ZAPYTALIŚMY EKSPERTA C...
    _________________
    ►NASZ BLOG: wynalazca.tv/
    ►Współpraca: kontakt@wynalazca.tv
    BIURO PATENTOWE: inicjator.pl/
    BIURO PROJEKTOWE: cstng.pl/
    SKLEP: wynalazca.tv/sklep/
    ====
    ►Instagram: / wynalazcatv
    ►Facebook: / wynalazcatv
  • Jak na to + styl

Komentáře • 43

  • @KOImarkPL
    @KOImarkPL Před 3 lety +14

    Bardzo mądry człowiek, szanuje przyrodę, szanuje ryby, szanuje takich ludzi... ❤️ życzę dużo zdrowia i jak najwięcej przychodów......

  • @martebest
    @martebest Před rokem +3

    Świetny patent. Gratuluję pomysłowości.

  • @mateuszwedrowiec2004
    @mateuszwedrowiec2004 Před 16 dny

    Fajnie byłoby zobaczyć jak to teraz wygląda.

  • @cwaniastypl8426
    @cwaniastypl8426 Před 2 lety +2

    bump, chciałbym się dowiedzieć jak to obecnie wygląda, gratulacje dla pana Mieczysława za upór i osiągnięcie, warto to rozpowszechnić i wykorzystać potencjał pojezierzy, drawskie maruzy, wielkopolska, tysiące hektarów.

  • @jakubpalacz1189
    @jakubpalacz1189 Před 6 měsíci +1

    Panie Gratuluje

  • @maciejcieslik3371
    @maciejcieslik3371 Před 2 lety +2

    Źle komentarze są tu nie na miejscu szacunek za tyle lat poświęcenia. Lubi to i kocha i robi. Poświęcił się temu i to najważniejsze.

  • @lucjanprus8576
    @lucjanprus8576 Před 2 lety +3

    Jak to zawsze bywalo w Polsce,jezeli jest to rzeczywiscie orginalna i dochodowa technologia, to Polska i Polacy nie beda miec z tego zadnego zysku. ..Drapieznoasc zdrajczego rzadu doprowadzi do wydziedziczenia wlascicieli z praw autorskich Tyle w temacie.

  • @podwodnepasje9609
    @podwodnepasje9609 Před 2 lety +2

    Zaciekawił mnie ten sposób hodowli karpia ale zdziwiło to że jest on opatentowany. No bo właściwie co jest opatentowane? Klatki są stosowane od lat, podajniki pokarmu i system z prętem produkuje jakaś tam firma i można je kupić choć by na Alledrogo, do tego znalazłem na YT filmy z hodowlą karpia w sadzach w bardzo podobny jak nie identyczny sposób... Dotarłem też do samego patentu i pozwolę sobie zamieścić skrócony opis na końcu komentarza. Zastanawiając się doszedłem do wniosku że nawet chcąc zastosować tą metodę dokładnie z opisem w patencie było by to wręcz niemożliwe, nie jesteśmy bowiem w stanie stworzyć takich samych warunków jak w patencie. Nie mniej jednak koncepcja hodowli karpia w klatce jest ciekawa (podkreślam ciekawa!).
    Od pana Wieńczysława bije mega pozytywna energia i życzę mu wielu sukcesów. Sam jestem majsterkowiczem i często mam jakieś pomysły (jeden nawet chciałem opatentować ale brakowało wsparcia i wiedzy w tym temacie). Tak na szybko patrząc na system podawania pokarmu wpadł mi do głowy pomysł jak to udoskonalić. Uważam że ten system nie jest do końca dobry, można go jeszcze doprecyzować i zmaksymalizować skuteczność, chętnie porozmawiam i podpowiem jeśli ktoś był by zainteresowany ;)
    No ale ponowie pytanie - co właściwie jest opatentowane?
    "Przedmiotem zgłoszenia jest sposób komercyjnej hodowli karpia w zbiorniku wodnym, zbiornik wodny oraz zespół sadzów do stosowania tego sposobu, przy czym sposób ten realizowany jest w celowo dostosowanych do tego wychowu zbiornikach wodnych (7) i w zespołach sadzów (8) w pięciu następujących po sobie etapach, przy czym w etapie pierwszym narybek przyzwyczaja się jest do samodzielnego pobierania paszy z podajnika, w etapie drugim narybek karpia o wadze 20 - 25 g przeniesiono do zbiorników wodnych (7) wyposażonych w przymocowane do nich rzędy (9 i 10) zespołów sadzów (8) umieszczając po 400 - 500 kg narybku w każdym z nich i karmiąc go paszą za pomocą podajników (1) w trybie dwudniowym z przerwami jednodniowymi, do czasu zamarznięcia i oblodzenia powierzchni zbiornika (7) i wprowadzenia karpi w stan letargu, w etapie trzecim w okresie marca i kwietnia drugiego roku hodowania zespoły sadzów (8) wraz z wyhodowanym w nich narybkiem przetransportowano do pomostów rozładowczych a narybek karpi wpuszczono luzem do zbiorników wodnych (7) i karmiono go również w trybie dwudniowym z przerwami jednodniowymi do czasu uzyskania wagi około 400 g przez każdego kroczka, w etapie czwartym kroczki karpia przeniesiono do zbiorników wodnych (7) z zespołami sadzów (8) tworzącymi rzędy (9 i 10) w ilości maksymalnie 500 kg na sadzę, a w etapie piątym kroczek z zespołów sadzów (8) policzono i posortowano na grupy, a następnie przeniesiono go ponownie do zespołów sadzów (8) tworzących rzędy w ilości od 30 - 100 sztuk kroczków na jeden z tych zespołów sadzów i karmiono do czasu uzyskania wagi 2,5 - 3 kg."

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety

      Proszę zaglądnąć w zastrzeżenia (zakładka claims) tam znajdzie Pan istotę wynalazku :)

  • @Stawiarstwo
    @Stawiarstwo Před 2 lety +1

    Witam i pozdrawiam . Czyli , podobnie jak chów w sadzach w Gryfinie przy Elektrowni dolna Odra .

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety +1

      Nie. Technologia hodowli karpia została specjalnie opracowana przez Pana Wieńczysława. Polecamy obejrzeć również inne filmy na ten temat na naszym kanale🙂

  • @yazda6403
    @yazda6403 Před 4 lety +3

    Czyli mówiąc wprost chów klatkowy, (tak jak drób i jajka) i nastawiony na zysk hodowcy. I jeszcze jedno normalny cykl wzrostu karpia to 3 lata (do handlowego) a jak go utuczymy w klatce to 2 lata i do klienta, i czy to mięso jest lepsze, zdrowsze ???

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 4 lety +7

      Niestety źle Pan zrozumiał ten wywiad lub nie obejrzał go Pan w całości. Proszę obejrzeć całe wideo. Jeśli chodzi o przedsiębiorczość, to technologia w pierwszej kolejności była nastawiona na to, aby ryba miała odpowiednie warunki do rośnięcia, a jej mięso nabrało niesamowitych walorów smakowych (co po wielu latach prac badawczych sie udało). Fakt, że hodowca stosujący tą technologię ma większe zyski jest - można powiedzieć - efektem ubocznym. Podsumowując: Ta technologia jest znacznie lepsza dla karpia. Karp się nie stersuje. Dostaje odpowiednią porcję jedzenia (którą można odpowiednio sterować). Z tego powodu karpi nie dopada choroba, która jest powszechna na innych stawach. Jeśli chodzi o mięso - ma najlepszy smak jaki jadłem (pisze Dawid Pijanka z Wynalazca TV, który przeprowadzał wywiad) - miałem zaszyt kosztować ryby. Zero smaku mułu... Nie to co te karpie kupowane w sklepach. Według mnie jest to ryba premium i jeśli dzisiaj hodowcy nie zaczną stosować tej technologii to tylko sobie zaszkodzą. Żeby nie być gołosłownym (i że o analogicznej technologii takie zdanie ma znany profesor w branży) - zapraszam do obejrzenia drugiego wywiadu z Panem Wawerskim, który jest dostępny na naszym kanale.

  • @zbychu611
    @zbychu611 Před 2 lety

    Można podlinkować co dokładnie jest opatentowane bo ja tu nie widzę niczego czego jużby nie było na rynku wcześniej

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety

      Można na ten temat przeczytać artykuł na naszym blogu: wynalazca.tv/wynalazek-licencja-hodowla-karpia-sadzach-technologia/
      Lub znaleźć w ogólnodostępnych bazach na stronie UPRP 🙂

  • @adriant6667
    @adriant6667 Před 2 lety

    Witam Pana. A co z problemem zarastania tych kratek glonami. Jak się je usuwa, gdy są już ryby?

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety

      Należy nie umieszczać sadzów w miejscu zastoju wody

  • @dendus22
    @dendus22 Před 10 měsíci

    Jaki jest stosunek pobranej paszy do kilograma ryby? Rozumiej że sporo większy niż w tradycyjnej hodowli bo w tradycyjnej karp się żywi tym co znajdzie na dnie + zboże.

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 10 měsíci

      to pytanie do hodowcy, ale na pewno to opłacalny biznes :)

  • @szydlowekck5647
    @szydlowekck5647 Před 4 lety +1

    Z całym szacunkiem ale powinno być „ ... w sadzu „ lub „ ... w sadzach” .

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 4 lety +1

      Ma Pan rację! Pięknie dziękujemy za korektę i przepraszamy za błąd.

  • @-s.szuminski
    @-s.szuminski Před 2 lety

    Coś mi się kojarzy ta metoda z chowem łososia na fermach w Norwegii

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety

      Sposób hodowli karpia przez Pana Wieńczysława nie ma żadnych cech wspólnych z hodowlą łososia 🙂

    • @-s.szuminski
      @-s.szuminski Před 2 lety +1

      @@WynalazcaTV Cechą wspólną są sadze , zamknięcie , zagęszczenie obsady , pasza przygotowana specjalnie do metody chowu , na pewno stosuje kąpiele lecznicze . Nie chce mi się wymieniać dalej . A pan Wieńczysław nie może sam opowiedzieć ?.

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety

      @@-s.szuminski Jeśli chce Pan podyskutować z Panem Wieńczysławem to proszę wysłać maila na kontakt@wynalazca.tv tam podamy Panu kontakt do Pana Wieńczysława. On zawsze bardzo chętnie porozmawia :)

    • @-s.szuminski
      @-s.szuminski Před 2 lety +2

      @@WynalazcaTV Dzięki , ale na te tematy najlepiej jest rozmawiać , face to face . Pozdrawiam Sławek .

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 2 lety +1

      @@-s.szuminski To już musiałby Pan umawiać się z Panem Wieńczysławem. Również pozdrawiam :)

  • @jozefszamotula7130
    @jozefszamotula7130 Před 2 lety

    a gdzie jest rozwuj miesni u tej ryby ona musi miec miejsce do plywania mjeso jest zakwaszone wez do akwarium i chowaj w domu

  • @BogdanMroz-sx9oc
    @BogdanMroz-sx9oc Před 4 lety +5

    odkrywanie ameryki na nowo ,a życie nie jest takie proste ,takie sadze są od lat, tyle że karp jest zbyt tanią rybą i nie daje takich zysków ,dla pana wynalazcy podpowiem ,aby nie było przerwy zimowej to sadze montowane były od lat na kanałach zrzutowych elektrowni gdzie woda ma ponad 20 stopni a z tym że ma 0 strat w hodowli to z przymrużeniem oka .

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita Před 3 lety

      20 stopni?🤯 To mozna podpłynąć domem na wodzie; wywalić za burtę wężownice i miec cieplo za darmo?🤔

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 Před 3 lety

      Tam to oko trzeba mrużyć dość często, nie tylko co do strat. Chociaż przy dobrej wodzie i nieprzesadnym zagęszczeniu, istotnie mogą być małe.

    • @Stawiarstwo
      @Stawiarstwo Před 2 lety

      Gryfino , Dolna odra

  • @wiesawszwedka845
    @wiesawszwedka845 Před 4 lety

    śruta sie sprawdzi ?

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 4 lety

      Zapraszamy do kontaktu z klientem. Proszę o maila na kontakt@wynalazca.tv, a wówczas umówimy spotkanie/rozmowę - proszę jednak pamiętać, że opracowana metoda przez Pana Wawerskiego jest możliwa do licencjonowania. Jego prace badawcze trwały kilka lat i go bardzo dużo kosztowały. Można powiedzieć, że każdy czynnik środowiskowy się liczy. W przypadku chęci współpracy Pan Wawerski będzie musiał też sprawdzić czy dany zbiornik nadaje się na taki chów.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 Před 3 lety

      Śruta zbożowa? Nie ma mowy.

  • @p.jankowski6070
    @p.jankowski6070 Před 3 lety

    Szkoda, że wywiadu nie przeprowadził ktoś o większych kompetencjach, bo niczego nie ujmując panu hodowcy, tyle tu nieścislości i, cóż, po prostu bajań, że wypadałoby dopytać i prostować. Przykladowo, pan mówi o dwuletnim cyklu, a z opowieści wynika, że żaden dwuletni, a pełne trzy łata. Zabrakło pytania o rodzaj używanych pasz, charakter stawów (spuszczalne osuszalne, czy spuszczane częściowo), czy używa wylęgu wlasnego chowu itp.
    Warto byloby też skorygować wartości przyrostu, z ktorych tylko podane dla lina są wiarygodne, resztę pominę litościwym milczeniem, jak te 1,5 kg z wylęgu w pierwszym roku.

    • @WynalazcaTV
      @WynalazcaTV  Před 3 lety +1

      Witam - Dziękuję za ciepłe słowa :D. Faktycznie nie mam kompetencji technicznych zw. z hodowlą, ale cieszę się, że temat Pana zaciekawił, bo taki był cel filmu - aby promować naszego klienta. Jeśli Pan nie wierzy/jest ciekawy wyniów wynalazcy - proszę o kontakt do nas na kontakt@wynalazca.tv - przekażemy tam namiar na Pana Wieńczysława i sobie Panowie jako fachowcy z dziedziny porozmawiacie - jestem pewien, że Twórca udowodni Panu że jego wyniki są osiągane, wpadnie na jakis pomysł jak to zrobić :)

    • @lokajangeli142
      @lokajangeli142 Před 3 lety

      Ma Pan w pełni rację. Ten trzeci rok cyklu ( w rzeczywistości pierwszy) , to chów wylęgu na narybek poza sadzami.

    • @lokajangeli142
      @lokajangeli142 Před 3 lety

      Tu też ma Pan rację. Wychodować karpia 1,5 kg z wylęgu jest po prostu nierealne. Takiej sztuczki sam David Copperfield by nie potrafił zrobić.
      Z karpia o masie 3 kg w jeden rok, także nie osiągniemy karpia o masie 10 kg. Ryba duża przybiera wolniej na wadze.

  • @michaskrzyszewski2557
    @michaskrzyszewski2557 Před 2 lety

    A w 5-tym roku od 10 kg do 30 kg.... miło się słucha gawędziarza

    • @lucjanprus8576
      @lucjanprus8576 Před 2 lety

      Z lozy szydercy....do uzytkownikow komentarzy......