.pod lampou: Prvá sekunda vesmíru 5.7.2015

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 08. 2017
  • Pridajte sa k stovkám ľudí, ktorí pravidelne podporujú tvorbu a vysielanie relácie .pod lampou. Podporte jun na tyzden-fond.darujme.sk/803.
    V prvej časti relácie .pod lampou, ktorá sa natáčala úplne nezávisle, patrí úvodné slovo Františkovi Mikloškovi. Hlavným hosťom je Jiří Grygar.

Komentáře • 112

  • @patrikmart_production
    @patrikmart_production Před 6 lety +27

    Jedna z najlepších slovenských relácii.

  • @goniatitcz
    @goniatitcz Před 4 lety +17

    Máme mnoho fyziků a astronomů, ale jen jednoho Dr. Grygara. Člověka, který má velké znalosti, které dokáže trpělivě vysvětlit nezasvěceným. Přeji hodně zdraví a energie.

  • @zitazlacka
    @zitazlacka Před 3 lety +2

    Počúvať takýto rozhovor je lahôdka.

  • @matikanaprd
    @matikanaprd Před 6 lety +29

    Grygar je dobrej, že takhle chodí do pořadů. dokonce už byl i v nějaké gamepage, kde komentoval hru, ve které lítáte po vesmíru a vysvětloval chyby ve hře. :D

  • @TheEfektVEVO
    @TheEfektVEVO Před 6 lety +12

    Tiež sa pripájam, po dlhom čase počujem veľmi kvalitnú a peknú diskusiu. Vďaka pán Hríb!

  • @vladimirkusyn2965
    @vladimirkusyn2965 Před rokem

    Poslouchám Jirku Grygara o první sekundě vzniku dnešního Vesmíru ! Je to zajímavá verze ! Ale kdo věří v Boha, má problém ! První sekundy vzniku tohohle The World , byly zajímavé . Ale , samozřejmě jsou to fikce - 13.8 miliardy let, to je čas, který neumíme si zobrazit . Mám to ovšem rád ! Přeji Jirkovi : ,, Okna Vesmíru dokořán'', já tady byl v ostravské produkci ! Pár let zpátky !!! Vladimír Kusyn .

  • @petrtylecek7677
    @petrtylecek7677 Před 2 lety

    Díky super.

  • @keithrock9456
    @keithrock9456 Před 4 lety +6

    Okná vesmíru dokorán😎🥇

  • @michalluciak9268
    @michalluciak9268 Před 6 lety +36

    Krása. Konečne zmysluplný obsah, ktorý sa na CZcams nehľadá ľahko.

  • @fat4ll
    @fat4ll Před 6 lety +5

    Tak tak dodajte všetky lampy a hlavne tie vedecké.

  • @roberturbasek5857
    @roberturbasek5857 Před 6 lety +9

    Skvělý pořad !!!!

  • @silverqx
    @silverqx Před 6 lety +44

    Chceme vedecky zamerané lampy a fullhd :-)

    • @ladislavvojtun9957
      @ladislavvojtun9957 Před 6 lety +6

      Silver Zachara suhlasim :)

    • @filiplaubert5001
      @filiplaubert5001 Před 6 lety

      +J M
      zapni si to na 144p a zamysli sa nad sebou...

    • @frankhliva4774
      @frankhliva4774 Před 4 lety

      dajte tam 4k, full hd bolo in v roku 2000 a inak diskusie hlavne tie vedecke ma mrte bavia. bavia ma aj niektore politicke ale vedecke su este o par levelov vyssie

    • @bububu12345
      @bububu12345 Před 3 lety

      @@filiplaubert5001 ty už si sa nad sebou zamyslel???

    • @filiplaubert5001
      @filiplaubert5001 Před 3 lety

      @@bububu12345 videl si co tam napisal J M ktoremu som odpovedal?

  • @jozefkasala5685
    @jozefkasala5685 Před 3 lety +1

    Prvý príspevok som napísal pred 23 h bez toho, že by som si to prečítal, lebo som tušil, o čom tam asi hovorí. Ak som si však vypočul o prvej minute po tresku, alebo dokonca sekunde, tak som zistil, že je to oveľa horšie, ako som predpokladal.
    Ale najprv takto, pán Grigar je človek, ktorý sa touto tematikou živí celý život a ja ako amater sa tým zaoberám naozaj, ako amater a vždy, ak som niečo podobné napísal, vždy som očakával viac posmechu a srandy a bolo to ešte horšie.
    V žiadnom prípade ho nechcem opravovať, to je jeho svet, ale to je udel vedca, aj Einstein teoretizoval celý život a nakoniec prišiel na opak vecí, s ktorými začínal a za ktoré v tých začiatkoch dostal nobelovu cenu. Eistein to radšej nepriznal, ale zanechal svoju teoriu v mc2, kde na prvý pohlad sa jednoznačne jedná o kinetickú energiu telesa, ktorá sa pohybuje rýchlosťou nie konštantnou, ako on tvrdil, že rýchlosť svetla je konštantná, ale sa pohybuje rýchlosťou, ktorá neustále rastie a to rádovo kvadraticky. Najprv tvrdo dokazuje, že rýchlosť svetla je konštantná a odrazu c2 ????
    Ale toto sa nielenže môže stať každému vedcovi, to sa musí stať každému vedcovi, lebo to je dôkaz o tom, že neustále pracuje, aj za cenu toho, že objavil opak svojho predchádzajúceho.
    Pokračujem grigarskou retorikou, čo z toho vyplýva. Einstein zistil, že rýchlosť nie je konštantná. A da sa to jednoducho ukázať už v našom slnečnom spektrenapríklad tým, že rýchlosť svetla červenej na jednom okraji spekra a rýchlosť svetla modrej na druhej strane spekta je rozdielna. Samozrejme na niekolko tisíc svetelných rokov sa to možno neobjaví a na záberoch niekolko miliard svetelných rokov, nemôžeme získať farebný obraz, a možno by sme sa toho ani pri ďalekohlaDE NEDOčKALI, kým príde po modrej červená a tak zábery môžeme vidieť, iba jednofarebne , ba podľa toho by bolo možno ešte presnejšie vypočítať vzdialenosť objektu poodľa toho v ktrom odtieni nášho spektra sa obraz zobrazuje. pri určitých bližších vzdialenostiach môžeme vidieť aj určitý výsek spektra.
    Ale to, ako si teoria svetla s nami hrá môžeme najlešie vidieť aj na samotnej čiernej diere, na vonkajšom okraji bieleho kruhu je svetlo nižších parametrov, potom parametre svetlapostupne ku stredu stúpajú, až to príde na okraj diery v strede,kde parametre stúpajú rovnako ďalej, ibaže dostanú sa mimo naše svetelné spektrum, ktoré sme schopní vnímať a vidíme tmu miesto svetla.
    Takto tmavý je aj krk medzi lievikom a jadrom čiernej diery, ktorý som si nevedel predstaviť, ale náhodou som listoval v predajni kníh jednu astronomickú knihu s nádherným fotografiami z hublovho teleskopu a zrazu som to zbadal a zrazu som mal zmiešané pocity. Bol som šťastný, čo som uvidel, ale na druhej strane kniha stála vtedy asi 1 000 korun.
    Musím končiť, lebo môj policajt tu už bol tretí krát a zjazdil, čo zase vypisuje aké kraviny a tak len stručne.
    A tak stručne: mc2 mne vychádza ako rovnica štvrtého rozmeru hmoty. Hmota je mínusová, atomy a elektrony okolo nás a plusová je hmota v ktorej sme my ako atóm, to je stručne akože more to nie je talinský rybník, nedá sa vysvetliť napríklad ani to, že čierna diera vyrába svetlo pre vyšší plusový rozmer.
    Ale Vesmíry okolo nás sú všetky v treťom rozmere , teda priamka, plocha a objem , ale mínusové a plusové rozmery, sú rozdielne časo- priestory , teda hmota je tá istá, iba je vytvorenená pre plusový, alebo mínusový rozmer, líši sa iba čas a Einstein sa domnieval, že je to podľa konštanty K, ktorú vYjadril približne s c2. Ale táto konštanta, medzi jednotlivými štvrtým rozmermi je podľa mňa ďaleko väčšia a ja sa domnievam, že ak by sme dali do pomeru veľkosť slnečnej sústavy a vekostť atomu, možno by sme sa priblížili ku pravde, ale nepredstaviteľným číslom a tam by sekunda trvala k násobmne dlhšie ako v našom časopriestore.
    Ale čas vyššieho plusové rozmeru môžeme predsa vnímať aj my, ak sa večer pozrieme na večernú oblohu a pozriemem sa na špirálové galaksie, ktoré sa stáčajú do lievika čiernej diery podľa rýchlosti vyššieho plusového rozmeru a to samozrejme platí aj pre galaksiu mliečna dráha a raz musí prísť čas, keď do tej diery naša zem vletí a preto je potrebné, aby ssme sa zachránili od tejto katastrofy tím, že nás Ježiš zoberie do svojho plusového časo-priestoru a kto nebude chchieť, toho duch sa odtialto nepohne a zhorí v neuhasiteľnom ohni čiernej diery a to je tá druhá smrť.
    Prosím o prepáčenie chýb a preklepov , lebo som v časovej tiesni s trašne veľa topho ešte mám, ale toto neviem či niekto pochopí,ak sa nepohne od teorie jedného jediného vesmíru, ako celého universa.

    • @Ivan-fc9tp4fh4d
      @Ivan-fc9tp4fh4d Před 2 lety

      Prosim Ta, ked niecomu NEROZUMIES, tak sa k tomu radsej nevyjadruj. Usetris si spustu hanby ...

    • @ghorazd
      @ghorazd Před 5 měsíci

      Vyser sa na to :)

  • @RstGAS
    @RstGAS Před 3 lety +1

    Výborná debata. Videná už viac krát. Mimochodom čo sa tých možných koncov vesmíru týka, osobne sa prikláňam k "big freeze". Je aj tu, na YT pekná video simulácia tohoto možného konca. Je to smutný koniec, no podľa všetkého, najviac pravdepodobný.

  • @stevancvejic4562
    @stevancvejic4562 Před 6 lety

    Děkuji !!!!!!!!

  • @lucietanovalot5237
    @lucietanovalot5237 Před 3 lety +2

    Tak už jsem se dlouho nezasmála :D

    • @jardam.8600
      @jardam.8600 Před 3 lety +3

      Co ti brání zveřejnit na YT video, kde vše uvedeš na pravou míru tak, aby to nebylo směšné? Rád bych se podíval. Taková hloupá "kritika" je hodna jen hlupáka.

    • @RstGAS
      @RstGAS Před 3 lety +4

      Len hlúpy človek sa smeje bez príčiny.

    • @Manu_Jacoby
      @Manu_Jacoby Před 2 lety

      Co vam bolo smiesne? Ta prva sekunda? Hm,,,ak uvazime, ze sa vesmir rozpina, a to sa deje, je logicke, ze davno predtym, musel byt nepredstavitelne husty, proste na svojom zaciatku.

    • @ing_frantisek_mohykan
      @ing_frantisek_mohykan Před 6 měsíci

      vi nemate doma zrcadla? :D:D:D:D:D:D:D:DXX:XD::XD:X:DX:DXD

  • @palmaiattila3288
    @palmaiattila3288 Před 3 lety +2

    Najprv som si myslel, že to bude revízny remake po predošlom kvantovom vzrušení pod lampou s Mojžišom a Černým, no potom som uvidel hneď na úvode nejakú gravitačnú poruchu či anomáliu zvanú Fero.

  • @FlamInClOwn
    @FlamInClOwn Před 5 lety

    1:43:44 No ... možno aj s výsledkom. Ibaže ho nedetekujeme. Skrytá hmota sa správa sa presne tak, ako sa má správať.

  • @jozefkasala5685
    @jozefkasala5685 Před 3 lety

    Medzi vedcom a veriacim nie je žiaden rozdiel, obaja veria to, čo nikdy nevideli a neohmatali. Ale obidvoch ženie do predu túžba poznania a každý príde mnoho krát k bodu, kedy zastane. Veriacemu vedcovi môže pomôcť boh, ale neveriacemu ?
    Nič z toho, čo veda priniesla svetu nie je zbytočné. Mnohé veci sa nedajú vysvetliť , či aplikovať, ale môže prísť doba, keď sa to hodí a povedia si, ako dobre máme to k dispozícii a nemusíme strácať čas.
    Ale bez pochopenia prvej vety z knihy genezis, netreba sa viacej desiatky rokov trápiť a tejto vety mne aspom vyšlo, že bez uznania štvrtého rozmeru to jednoducho nejde.
    Napríklad mínusový rozmer vyrába svetlo pre plusový rozmer rôznymi spôsobmi. Ak by sme chceli vidieť ako sa tam vyrába svetlo, museli by sme vojsť do rozmeru mínus jeden, teda medzi atomy a molekuly toho drôtu a to sa nedá medzi susednými rozmermi pre konštantu K.

    • @tucnaktucik4357
      @tucnaktucik4357 Před 2 lety +1

      Věda nám narozdíl od víry náboženství a ezoterice dala veškeré technologie pokrok a dostala nás i do vesmíru a umí manipulovat s DNA genetické inženýrství to není víra to jsou znalosti.

  • @tomaszaborsky5391
    @tomaszaborsky5391 Před 6 lety +9

    Áno vedecké.... aj vesmír vs. cirkev.

  • @jozefkasala5685
    @jozefkasala5685 Před 3 lety

    Treba si uvedomiť, že všetky tieto diskusie o vesmíre a vzniku vesmíru a ešte aj vznik hmoty sú naozaj len tápanie v mútnej vode, pretože najviac informácii sa dá vyčítať zo samotného genezisu a aj napríklad Ježišova veta: Pred tým, než bol tento svet, ja som bol. Týmto Ježiš jasne vyjadril, že prišiel k nám z iného časo-priestoru. Jednoznačne potvrdil existenciu duchovna, alebo jednoduchšie fakt, že medzi týmito rozdielnzmi časopriestormi nemôže prechádzať hmota, ale iba myšlienka, alebo povedzme duchovno. V rozdielnych časo-priestoroch je iný vnem času, ale všetky časy sa lievikovito zbiehajú do jedného bodu a to je Boh.
    A preto náš vesmírik veľký niekolko tisíc miliard svetelných rokov, je len nepatrná časť tohoto obrovsky nepredstaviteľného universa. Takže rozprávať tu o nejakom vzniku hmoty je v tomto prípaden je neadekvátne, ak náš vesmírik je súčasťou obrovského universa.
    Samozrejme, že táto debata zodpovedá tomu, ak by bol náš vesmír jedno jediné mimo nejaké kolosy.
    Ak chce niekto pochopiť genezis, musi pochopiť najprv prvú vetu genezisu : Na počiatku stvoril boh nebo a zem. Zem bola pustá a prázdna a tma bola nad priepasťou a Duch boží vznášal sa nad vodami. Teda nebo a zem,, tma, priepasť, duch boží a vody, Je tu šesť vecí, ktoré mal pred tým, než začal dielo prvého dňa. Nie je tu priestor na rozoberanie týchto vecí, ale zaujímavé je ešte stvorenie svetla na prvý deň, pretože stvoril svetlo a slnko na oblohe aj na štvrtý deň. Aký je rozdiel medzi týmito svetlami ?
    Svetlo prvého dňa je celé svetelné spektrum a svetlo štvrtého dňa je iba časť tohoto spektra, ktoré vnímame dodnes. Preto je aj nesprávny názor na čierne diery, že vo svetelnom kruhu je v strede čierny kruh, ale ten čierny kruh je tiež svetlo, ibaže vyšších svetelných parametrov, ktoré sú mimo naše spektrum, ktoré dokážeme vnímať očami a teda svetlo vyšších parametrov, ako je naše svetelné spektrum nemôžeme vnímať a vidíme ho ako tmu.
    Tak isto nevidíme vo vesmíre niekolko násobne väčšie slnká, ako je naše, lebo tieto slnká vysielajú svetlo vyšších svetelných parametrov, ktoré my vidíme ako tmu a teda aj vesmír nie je položený v tme, ale vo svetle vyšších parametrov, ktoré nemôžeme vidieť.
    No ale to je na knihu o 5OO stranách.

  • @jozefkasala5685
    @jozefkasala5685 Před 3 lety

    Ak by náhodou niekto predsa chcel o týchto veciach diskutovať a má obavy, že takouto verejnou diskusiou by sa mohol ztrápniť, skúste sa ozvať na jozefkasala33@gmail.com.

  • @LivingCoolness
    @LivingCoolness Před 5 lety +4

    Túto reláciu som miloval. Jedna z najlepších vôbec.
    Ale Mikloško??? Prečo Mikloško? Ten si to vystúpenie kúpil?
    Čo majú jeho stredoveké kecy o biskupoch spoločné s názvom "Prvá sekunda vesmíru"?

    • @frankhliva4774
      @frankhliva4774 Před 4 lety

      ty sa vrat spat do stredoveku a veleb si marxa a stalina

    • @FarstabbSK
      @FarstabbSK Před 4 lety

      @@frankhliva4774 trosku prehanas, nemyslis?

    • @frankhliva4774
      @frankhliva4774 Před 4 lety

      @@FarstabbSK tak isto ako on

  • @kescho24
    @kescho24 Před 5 lety

    Big bounce

  • @fonqooc1611
    @fonqooc1611 Před 4 lety +1

    Ten ho uplne zblbol otázkami.😂😂😂

  • @future8097
    @future8097 Před 2 lety

    Ako môže z ničoho vniknúť niečo?odkial sa vzala tá energia?.

  • @operanekouse
    @operanekouse Před 4 lety +1

    Zeptám se úplně laicky, snažím se představit si to víceméně umělecky, ale co když klíčem k času i prostoru a počátku vesmíru je právě pohyb? Prostor ani čas by v absolutně statickém stavu vlastně asi nemohly ani existovat, čili nelze si představit jako počátek vesmíru právě okamžik, kdy se to prostě dalo do pohybu a začalo se to ze stavu 0 - jakéhosi potenciálu na základě narušení symetrie, tj. nějakého impulzu, rozpínat? A právě ten pohyb (jednosměrný) by pak mohl generovat jednosměrné plynutí času a rozpínání prostoru? Je to úplně vedle?

    • @nevimzevim
      @nevimzevim Před 4 lety

      ano, je. Pohyb je základní vlastností hmoty. Hmota bez pohybu neexistuje. Dokonce i černé díry (singularity) rotují.

    • @operanekouse
      @operanekouse Před 4 lety +1

      @@nevimzevim No dobře, to samozřejmě vím, ale právě se bavíme o počátku hmoty, času i prostoru. Mě tohle napadlo když jsem sledoval přednášku prof. Cejnara Šipka času - že by to tak nějak velmi lapidárně vysvětlovalo, proč nemůže fyzikálně čas jít nazpátek, když matematicky vzato tomu nic nebrání. No a prostor resp. prostoročas se stále rozpíná, není to tedy možný důvod? Zatím jsem podobnou tezi nezaslechl. Buď je to natolik banální, že nemá smysl to rozebírat, nebo je to nonsens, a pak mi snad jednou někdo vysvětlí, jak je to správně, a nebo to třeba pro představu není tak úplně vedle. Možná je problém právě to, že si člověk snaží věci uchopovat pomocí své představivosti, což v těchto dimenzích už se jakékoli představivosti vymyká... Jenže stejně si to nějak představit člověk musí, protože jinak nemá pocit, že by něco pochopil.

    • @tucnaktucik4357
      @tucnaktucik4357 Před 2 lety

      @@operanekouse Kam se rozpínal prostor když neexistoval prostor do kterého by se ten prostor rozpínal, jinak řečeno pokud se něco rozpíná tak se to musí rozpínat do něčeho někam takže se prostor rozpínal do jiného prostoru ?
      Jak se mohl prostor rozpínat když nebylo kam se rozpínat ?

    • @operanekouse
      @operanekouse Před 2 lety

      @@tucnaktucik4357 Pozor, prostor, o kterém je zde řeč, to je vesmírný prostor, a nikoli pouze geometrický pojem, a ten nerovná se absolutní prázdno, a navíc je pevně svázán s časem, přesněji čas je jedním z jeho rozměrů. A máte pravdu, hodně těžko se to představuje, poněvadž se to zcela vymyká naší pozemské zkušenosti i intuici.

  • @tucnaktucik4357
    @tucnaktucik4357 Před 2 lety

    Kam se rozpínal prostor když neexistoval prostor do kterého by se to něco ten náš prostor mohl rozpínat ?.
    Jinak řečeno pokud se prostor rozpínal tak se musel rozpínat do něčeho někam a to do prostoru takže prostor tu už musel existovat či ?
    Kromě toho jak mohlo nic tedy neexistence vytvořit něco tedy existenci a proč k tomu vlastně došlo ?

  • @achab4107
    @achab4107 Před 6 lety +7

    trochu mi vadí natvrdlé opakování otázek a odpovědí moderátora...

    • @jaroslavsever7948
      @jaroslavsever7948 Před 5 lety +1

      Rostislave ON MUSÍ - za diváka, který ani nemusí být natvrdlý, jen tu a tam ztratí slovo, kontakt, vezme si sušenku, ... osloví jej žena, ap. Takže dobrý moderátor musí sakra makat, aby nakonec dotáhl diváka do cíle a dát mu pocit, že je (on, divák), proklatě bystrý :)

    • @nebojsazabudol29
      @nebojsazabudol29 Před 5 lety

      Tento moderator rozdeľuje národ.

    • @nevimzevim
      @nevimzevim Před 4 lety +1

      Mně to vadí docela dost, je to jako když se malé dítě pořád na něco ptá. Grygar je zvyklý mluvit plynule a bez přerušování, což je příjemnější i pro diváka/posluchače. Hezky zareagoval, když v jednu chvíli řekl: "Takže už můžeme pokročit dál .." a podíval se na moderátora, jestli se ještě na něco zeptá. :D

    • @Manu_Jacoby
      @Manu_Jacoby Před 4 lety +3

      Stefan Hrib si potrebuje neustale rekapitulovat co sa uz dozvedel. Nie je to o jeho natvrdlosti, ako sa tu pise..Niektori z nas to sice nepotrebuju, no on si potrebuje rekapitulovat co sa dozvedel a medzitym mu napadaju dalsie otazky....neviem preco ludia musia stale niekoho urazat....nechapem to!

    • @kura83janko
      @kura83janko Před 3 lety

      2:05:55

  • @karelnecekal230
    @karelnecekal230 Před 4 lety +2

    Hrib, tragedie když si někdo nezapamatuje jednu číslovku a jedno jméno ( 380 000 tisíc = 360 000 a Planck = Blanck). Pane Grygare hodně poučné a hlavně jsem cítil že mně nikdo nenutí vstřebávat cizí názor o vzniku vesmíru.

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 6 lety

    Planckovy jednotky nelze považovat za počátek Vesmíru.Při Planckově hustotě by byl Vesmír černou dírou při Planckově hmotnosti se Schwarzschildovým polměrem rovným dvojnásobku Planckovy délky.Vesmír by skončil v Planckově čase jako černá díra.Ing.Kondr.

    • @pbpitko185
      @pbpitko185 Před 5 lety +3

      Totálne ignoruješ kvantovú fyziku ! Pri planckovej hustote sa budú prejavovať kvantové efekty silnejšie ako einsteinova gravitácia !

    • @jirikondr793
      @jirikondr793 Před rokem +1

      Poslyš @@pbpitko185 v čené díře je kvantová fyzika na ...zkátka kničemiu.J.K.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před rokem

      Ale to ještě neexistovaly zdánlivé síly či silové projevy, které by se projevovaly před svým odtržením, čili planckova škála, jako ilustrativní měřítko je použitelná. Vesmír nejspíš nevznikl z "malé kuličky", ale fázovým přechodem v objemu pozorovatelného vesmíru - homogenita, rozpínání atd. vyhovuje naprosto stejně, jako velký třesk s výhodou lepší představy o temné energii - jakéhosi natlakování současného prostoru, který zrychleně pokraćuje v expanzi.

  • @Mikau-gb8uo
    @Mikau-gb8uo Před 6 lety +3

    preboha co tam robi Miklosko?

  • @JanJan-mq4kv
    @JanJan-mq4kv Před 6 lety

    Rozumove vedomosti a pominutelnom vesmire.Je tato diskusia Bohu mila?

  • @frantisekhladky2784
    @frantisekhladky2784 Před rokem

    škoda že sa nedá dať like 2x alebo 10 na 7 krát :-)

  • @slobodnyobcan3192
    @slobodnyobcan3192 Před 6 lety

    ešte vám o príťažlivosti napíšem:áno verím v príťažlivosť ,lebo ma velmi priťahujú ženské prsia a ženská šušurka fakt je tam velká príťažlivosť.
    no o takej príťazlivosti zemskej o akej viete vy ,že ked naprší a tolko isto vody je po daždy na šikmom svahu a aj dole v plese o takej (a ani som ju nikdy nevidel )neviem.fakt neviem o takej degešine ,alebo žeby príťažlivost bola VŽDY len doel teda ked naprší a je v plese voda tak je to príťaťlivost a ked príde BÁGER a spraví v plese ryhu tak voda vytečie a už tam nie je príťažlivosť hehehehe .majte sa .amen

  • @carpediem9215
    @carpediem9215 Před 4 lety

    Get ready for the truth! Chicken heads. Relacie ako je tato budu za par rokov na pobavenie pre skolkarov...

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 3 lety

    Počátek Vesmíru nemohl probíhat v planckových jednotkách, čase,délce,hmotnosti a hustotě.Při planckově hustotě by byl černou dírou při planckově hmotnosti se schvarzschildovým poloměrem rovným dvěma planckovým délkám.Vesmír by skončil už v planckově čase.Celá teorie se vymyká fyzice.J.K.

    • @ing_frantisek_mohykan
      @ing_frantisek_mohykan Před 2 lety

      co je to placková hmotnost pane Kondr?

    • @jirikondr793
      @jirikondr793 Před 2 lety

      @@ing_frantisek_mohykan Nauč se číst Františku.Planckovu hmotnost uvádí Dr Grygar jako hodnotu vzniklou kombinací tří konstant,rychlosti světla,gravitační konstanty a planckovy konstanty.J.K.

    • @JanSzedlak
      @JanSzedlak Před rokem

      Ak mas na toto svoje tvrdenie akykolvek dokaz, ci uz matematicky alebo experimentalny tak sa mozes smelo zastavit po Nobelovu cenu. V opacnom pripade si napisal uplnu kktinu.

  • @mobi_61
    @mobi_61 Před rokem

    20:25

  • @slobodnyobcan3192
    @slobodnyobcan3192 Před 6 lety +1

    jedna sekunda po -a to mám VERIŤ tomu(tým sračkám) ,alebo mám pustia aj nejaké videjko ?
    ja by som mal len jednu otázočku o vode ?vedel by mi niekto povedať kde na zemi sa nachadza také miesto kde je voda zhromaždená a nepotrebuje okolo ziadnu zábranu.kedze je to o vode tak je to stale jedna otázka -myslíte ,že by vedel niekto nejaká institucia spravit rovnú (vodorovnú )ciaru nad morom ,povedzme 300 km a tam by sa už musela prejaviť tá zaoblenost zeme (aby som aj ja konečne uveril tej šračke ,že zem je gulatá).
    myslíte že sa to nedá hhhmmmmmmmmmm tak to je ale velký problém ,žeby vsetci inzinieri stavbarský boli taký degeši ,že by takú rovnú čiaru nevedeli spraviť .ja si to nemyslím že by nevedeli .amen

    • @punkhard
      @punkhard Před 6 lety

      uz sa to robilo, tusim v . svetovej vojne zacali /tusim nemci/ stavat nad morom vodorovnu konstrukciu , chceli dokazat ze zem je naozaj gulata

    • @jozefstanko7914
      @jozefstanko7914 Před 5 lety +6

      Proti ľudskej b lbosti sa nedá vyhrať. Aj to bola Grygarova prednáška.

    • @doktorobden448
      @doktorobden448 Před 5 lety +1

      Ta hranice se jmenuje gravitace

    • @Ivan-fc9tp4fh4d
      @Ivan-fc9tp4fh4d Před 4 lety +2

      Mily "slobodny obcan". Sracky mas akurat tak vo vlastnej gebuli ... :)