A Waldorf Óvoda, Általános Iskola bemutatkozása a II. Női Expo és Konferencián

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 04. 2024
  • nyirsegimusor
    www.nyirmusor.hu
    / @nyirsegimusorfuzet
    A videóinterjú Hámori Zsuzsanna konferenciavezetővel, osztálytanítóval készült.
    Az első Waldorf iskola Stuttgartban Emil Molt, a Waldorf Astoria Gyár igazgatója kezdeményezésére jött létre a munkások gyermekei számára, Rudolf Steiner szellemtörténész és filozófus útmutatatásai nyomán. Ma világszerte csaknem 900 ilyen típusú iskola működik. Magyarországon 1989-ben Solymáron szülői kezdeményezésre alakult meg az első Waldorf iskola. Nyíregyházán 1995-ben szintén egy lelkes szülőkből álló közösség hozta létre a Nyíregyházi Waldorf Pedagógiai Egyesületet, amely egy évvel később megnyitotta a Szabad Waldorf Óvoda és Iskola kapuit. Ma a legidősebb diákok a 12. évfolyamot végzik. A Waldorf iskolák 12+1 évfolyamos, egységes iskolák. A 13. év az állami érettségi vizsgákra való felkészülés időszaka.
    A Waldorf iskolák a Steiner által kidolgozott embertanra épülnek: a waldorf pedagógia az embert a maga teljessgében szemléli és az életkoronként változó testi, lelki és szellemi szükségletek felismerésén és kielégítésén alapszik. Az iskola ily módon az emberré válás csodás műhelye lehet, ahol minden gyermek a saját ritmusa és képességei szerint fejlődhet testileg, lelkileg, szellemileg egészséges, életfeladatának megfelelni tudó felnőtté.
    Az óvodás korból az iskolába való átmenet a Waldorf iskolákban a gyermekben a legteljesebb bizalom megteremtődésének időszaka. Az első három év alapozza meg a további fejlődés, képességei majdani kibontakozásának lehetőségét. Az írás, olvasás, számolás tanulása fokozatosan, a művészetekkel mélyen áthatva történik.
    Az első nyolc évben egy osztálytanító kíséri végig a gyerekeket, a tantárgyak többségét ő tanítja epochális rendszerben, vagyis egy-egy tantárgyat folyamatosan három-négy hétig, a nap első két órájában. Ezek az elmélyülésre módot adó időszakok adják meg az igazi tanulás, az átélés, vagyis a valódi megismerés lehetőségét. Ezt segíti elő a festés, a formarajz, a plasztika, az euritmia és a zene is - a tanítás szerves részeként. A főoktatás után szakórák következnek: két idegennyelv (az angol és a német), a kézimunka, a mindennapi mozgás, valamint más közismereti tárgyak mellett a fa- és fémművesség, a földművelés, a kertészkedés és a hagyományos kézműves-mesterségek.
    A felső tagozatos években (9-12. évfolyam) a legfőbb teendő a gyermekekben élő tudás kiszélesítése és a különböző tudományágak rendszerezése.
    A Waldorf iskolák nevelési gyakorlatában ez azt jelenti, hogy az intellektus edzését a fantázia ébrentartásával és a jellem formálásával kell egybekötni. Ezért nincs hangsúlyi különbség a művészeti és gyakorlati, az elvont és a készségeket fejlesztő tárgyak oktatásában.
    A Waldorf iskolák egységes tanterv szerint működnek (lásd Waldorf Kerettanterv) Szakmai felügyeletüket közvetlenül a mindenkori illetékes minisztérium látja el.
    A fenntartás egy részét az állami normatíva, a másik felét elsősorban a szülői felajánlások, másodsorban a különböző pályázatokon nyert összegek fedezik.
    A nyíregyházi Waldorf iskola fenntartója a kezdetektől a Nyíregyházi Waldorf Pedagógiai Egyesület, melyhez bárki csatlakozhat, aki a Szervezeti és Működési Szabályzatot elfogadja, és az egyesület célkitűzéseit magáénak érzi. A Waldorf iskolák fontos alapelve, hogy mindenki előtt nyitva állnak, vallási és egyéb hovatartozástól függetlenül, beleértve a szülők aktuális anyagi helyzetét is, tehát anyagi okokból egyetlen gyermek sem maradhat ki a Waldorf iskolából. Ez alapelv.
    A Nyíregyházi Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola elérhetősége:
    Cím: 4400 Nyíregyháza, Kölcsey u. 8.
    E-mail: nyiregyhaziwaldorf@gmail.com
    Központi telefonszám:
    06 20 619 5222
    Iskola telefonszám:
    06 20 6195222
    Óvodai Tagintézményünk elérhetősége:
    Cím: 4400 Nyíregyháza,Kert köz 8.
    E-mail: nyiregyhaziwaldorfovoda@gmail.com
    Óvoda telefonszám:
    06 20 9822024

Komentáře •