Kemenczei Edina: Káosz a fizika órán (Atomcsill kísérletek, 2024.01.25.)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 02. 2024
  • Előadó: Kemenczei Edina (matematika-fizika szakos tanárhallgató)
    01:00 Kettős inga
    03:26 Mágneses inga
    08:28 Mágneses inga kvantitatív elemzése
    09:17 Festékkeveredés
    További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/kiserletek/
  • Věda a technologie

Komentáře • 8

  • @Korompori_LeeLa
    @Korompori_LeeLa Před 3 měsíci +1

    Köszönjük!
    Bátorítalak, nem volt rossz... lesz ez még jobb is. Daninak is respect...
    +1

  • @takacsattila4055
    @takacsattila4055 Před 3 měsíci +1

    12:05 "Tényleg nem tudom még egyszer ugyanazt megcsinálni" mondja a két, különböző mintázatott nyert papírra. A kisérletnek akkor lenne értéke, ha festék összekeverése (kvázi) azonos módon történt volna. Így mit bizonyít? Ha másképp keverik el, persze hogy más lesz az eredmény.

  • @bvf8611
    @bvf8611 Před 3 měsíci +1

    Erdekesnek tartottam volna kihangsulyozni, a Heisenberg fele hatarozatlansagbol eredo extrem minimalis elteresek a kezdeti feltetelekben a kaosz miatt jelentik azt, hogy a jovo hosszabb tavon megis kiszamithatatlan, nincs newtoni determinizmus.

    • @elteatomcsill8013
      @elteatomcsill8013  Před 3 měsíci +2

      "Erdekesnek tartottam volna kihangsulyozni, a Heisenberg fele hatarozatlansagbol eredo extrem minimalis elteresek a kezdeti feltetelekben a kaosz miatt jelentik azt, hogy a jovo hosszabb tavon megis kiszamithatatlan, nincs newtoni determinizmus."
      Ez bizonyára igen érdekes lett volna, de tudományosan igencsak téves, így az előadók jól tették, hogy nem hangsúlyozták ezt a motívumot.
      A káosz ugyanis teljesen klasszikus jelenség, semmi köze a kvantumelmélethez. A kaotikus jelenségek hetvenes években történt (újra)felfedezése éppen azért jelentett nagy szemléleti fordulatot a fizikában, mert rámutatott, hogy a minden kvantumbizonytalanságtól mentes, abszolút determinisztikus, matematikai értelemben tökéletesen meghatározott mozgású klasszikus mechanikai rendszerekben sem lehet megjósolni a hosszú távú viselkedést: ehhez végtelen pontossággal kellene ismerni a kezdeti állapotot, ami matematikailag természetes, fizikailag azonban lehetetlen. Ezért a hagyományos értelemben vett newtoni determinizmus nem érvényesül - de ennek nem kvantumos okai vannak.
      A gyakorlati esetekben a kezdeti állapotok mérésében fellépő, a kaotikus viselkedéshez vezető kis különbségek messze más nagyságrendűek, sokkal nagyobbak, mint a kvantumhatározatlanságból eredő bizonytalanság. A káosz tehát nem a kvantumos ingadozásokat "erősíti fel", nagyítja fel makroszkopikus szintre, hanem eleve más szinten jelentkezik.
      Ha a káoszhoz vezető kis különbségek összemérhetők lennének a kvantumos nagyságrendekkel, az paradox módon épp a káosz ellen hatna. Az egymás közelében elinduló, később pedig széttartó trajektóriákat a kvantumos határozatlanság "összemosná", nem lenne értelme a megkülönböztetésüknek.
      Természetesen létezik a "kvantumkáosz" jelenségköre és ennek tudománya is - itt az ELTE TTK-n is több kutató foglalkozik ezzel. A kvantumkáosz azonban egészen másképp jelenik meg, mint a klasszikus. Pl úgy, hogy egy klasszikus szinten kaotikus rendszer kvantumos energiaszintjei egészen más elrendeződést mutatnak, mint egy nem kaotikus rendszer (pl harmonikus oszcillátor, hidrogénatom) jól ismert, és a tankönyvekben is bemutatott energiaszint-rendszere. A kvantumkáosz megfelelő leírására speciális matematikai eszközöket kellett kifejleszteni, az ilyen irányú kutatások jelenleg is folynak.
      dgy

    • @bvf8611
      @bvf8611 Před 3 měsíci

      @@elteatomcsill8013 "ehhez végtelen pontossággal kellene ismerni a kezdeti állapotot" - a Newton törvényeire alapuló determinizmus egy elméleti, filozófai kérdés. Nemcsak a végtelen pontosság miatt nem kivitelezhető, hanem mert az univerzum összes anyagáról tudnunk kellene mindent, ami infót nem maradna akkor anyag reprezentálni egy számításhoz... de attól még épp azt mondja ki, hogy bár mi nem tudjuk kiszámítani a jövőt, de az attól még meghatározott, mert minden végtelenül pontos, még ha mi nem is tudjuk megmérni. Ezt Heisenberg húzta keresztbe.
      Rajta kívül még Gödel nem teljességi tételeit lehet javasolni olyan érdeklődőknek, akik a világ kiszámíthatatlanságán túl a kiismerhetetlenségének eredetére is kíváncsiak.

  • @MadMaxRoadFury
    @MadMaxRoadFury Před 3 měsíci +3

    A fizikaóra egy szó.

  • @SandorVKun-xi4re
    @SandorVKun-xi4re Před 3 měsíci

    Káosz? Kuszaság, össze-visszaság, zűrzavar, rendezetlenség, kiszámíthatatlanság,,.?!

    • @elteatomcsill8013
      @elteatomcsill8013  Před 3 měsíci +1

      Az előadás arról szólt, hogy a fizikában és a matematikában a "káosz" szó mást jelent.
      Tájékozódás céljából ajánlom az előadás megtekintését.
      dgy