Heat buffer. When to use, how to calculate the volume of the buffer, what can be gained ? Part 1.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 07. 2024
  • When to use, how to calculate the volume of the buffer, what can be gained by having a heat buffer? Where to get the building energy intensity data from?
    Chapters:
    0:00 Beginning
    0:40 When to use a heat buffer
    1:16 Comfort - approach one - heating curve
    5:55 Comfort - approach two - heat buffer
    8:38 Heat buffer - capacity calculation
    9:34 Heat buffer selection by example
    16:10 New building - building energy requirements
    19:16 Heat transfer coefficient - beginning
    21:32 Word from the Author XD

Komentáře • 96

  • @acetonx9538
    @acetonx9538 Před 13 dny

    Najlepsze jest to, że 90% obliczeń matematycznych i wiedzy z fizyki to szkoła podstawowa.

  • @skotipipen74
    @skotipipen74 Před rokem +6

    My dziękujemy za czas poświęcony na nagranie filmu .

  • @kuba1743
    @kuba1743 Před rokem +5

    PANIE WALDEMARZE SUPER CZEKAMY NA WIECEJ.POZDRAWIAM

  • @keg8379
    @keg8379 Před 3 měsíci +1

    Bardzo dziękuję za rzeczowy materiał. Zasubskrybowałem, zalakowałem i biorę się za oglądanie dalszych części.

  • @arkadiuszmajewski9547
    @arkadiuszmajewski9547 Před rokem +5

    Gdyby w taki sposób uczono zastosowania fizyki, matematyki oraz zastosowania wzorów w życiu mielibyśmy więcej noblistów i mniej polityków w naszym kraju raju

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      Dziękuję! :)

    • @arkadiuszmajewski9547
      @arkadiuszmajewski9547 Před rokem +2

      @@Waldemar_Pachol_official Proszę. Mój ojciec też zawsze wszystko przeliczał i wyciągał wzory matematyczne i chemiczne o których istnieniu nie miałem pojęcia. Teraz doceniam. Jak kupowałem jakiś preparat to czytał skład i mówił: przecież to sobie można samemu zrobić". Jest Pan chyba jedynym jutuberem, który odpisuje na praktycznie wszystkie komentarze. :) gratuluje. Czy jest już odcinek (w górnym prawym rogu) o obliczaniu zapotrzebowania na ciepło, a ja nie moge znaleźć? Bo mam case remontu starego domu w górach z dostępem do stawu zasilanego górską rzeką. i kombinuje takie dolne źródło. Wszyscy ciepłownicy oczywiście mówią, że się nie da...

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      ​@@arkadiuszmajewski9547 Mój ojciec ukończył UJ i do końca życia był inżynierem z zacięciem. On zaszczepił we mnie chęć szukania odpowiedzi.
      W temacie Pana pytania. Większość listy to_do z zakładki [społeczność] ma napisane scenariusze. Druga część filmu o buforze również. Niestety Koledzy z pracy jak również sam YT dość skutecznie, poprzez statystykę, wykazali mi, iż opracowywanie takich materiałów jest strzałem we własne kolano, bo czasu wolnego mam niewiele a przygotowanie materiału niestety zajmuje tego czasu sporo. Mając średni procent obejrzenia poniżej 15, skutecznie mnie zniechęca do dalszych prac.
      Choć, być może w przyszłości się to zmieni i poświęcę deko czasu wolnego na dokończenie to_do.

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek Před 2 měsíci

      ​@@arkadiuszmajewski9547Trzeba być jak łosoś i płynąć pod prąd. A reszta niech płynie z prądem i płaci po 60 tys za powietrzną pompę ciepła.

  • @TomekCebula12
    @TomekCebula12 Před rokem +7

    20 lat temu dodałem bufor 700l do instalacji CO bo zmusiło mnie do tego posiadanie zbyt dużego kotła co powodowało kiszenie a nie spalanie paliwa (u mnie drewno i zrębki), efektem czego była duża ilość skroplin w kominie co spowodowało przesiąknięcie komina i piękne plamy na ścianie oraz nieprzyjemny zapach.
    Po zamontowaniu bufora i paleniu w piecu na "ostro" komin osuszył się, sadzy w kominie są śladowe ilości i przedewszystkim poprawił się komfort cieplny w domu. Niektórzy znajomi oczywiście twierdzili że w ten sposób spalę więcej i wogóle kto to widział palić na ostro😂.
    Aktualnie przepisy wymagają kotła 5 klasy ale bufor nie jest wymagany. Bez bufora kocioł 5 kl. jest zwykłym kopciuchem, bardziej ekologiczny jest kocioł bezklasowy z buforem ale urzędnik wie lepiej. A najwięcej zależy od obsługującego kocioł.
    Pozdrawiam.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +4

      Dziękuję za komentarz.
      Dokładnie, to nie kocioł jest problemem a palacz...Zawsze palacz.
      U mnie również spalanie było na „ostro”. Dwie godziny i ciemno w kotle. No i czystość komina, łatwość czyszczenia kotła i komina to tematy niepoliczalne.

    • @TomekCebula12
      @TomekCebula12 Před rokem +1

      @@Waldemar_Pachol_official Jeszcze dodam przykład kolegi który pali ekogroszkiem bez bufora. Czyszczenie pieca zajmuje mu ponad godzinę bo jest mocno oblepiony ze wzgledu na palenie na małej mocy, pieca nie wygasza tylko cały czas się tli. Pokazywałem mu jak wygląda mój piec to mi zazdrościł😁

    • @TomekCebula12
      @TomekCebula12 Před rokem

      ​@@Waldemar_Pachol_officialA wogóle o jakim piecu piszesz??? U Ciebie przecież 2 pompy ciepła pracują!!!😂😂😂

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem

      Kocioł mam... KRA-25. Nie palę bo nie mam czym, znaczy mam 2 worki węgla kupione jeszcze jak węgiel był po 800zł/tonę ale poczekam jak będą po 10Kzł XDXDXD za sztukę.

    • @TomekCebula12
      @TomekCebula12 Před rokem +1

      @@Waldemar_Pachol_official A wtedy zapalisz w piecu somsiad zobaczy dym z węgla i będzie rozpowiadał " Ale bogocz wynglym se poli" 😜

  • @zbigniewmajkowski1263
    @zbigniewmajkowski1263 Před rokem +5

    Szanowny Panie Waldemarze!
    Jakże cieszę się że mogę obejrzeć tak dobry, kolejny film! Za Pańskim pozwoleniem chciałbym poruszyć kilka kwestii. Na początek. Na żywym organizmie, tj. domu moich szanownych teściów przetestowałem osobiście spalanie współprądowe (potocznie zwane od góry) i faktycznie to działa. Pański film mnie tylko utwierdził w przekonaniu że Redaktor Treter wie o czym pisze i zna temat. Niestety, problemem jest dla mnie przekonanie moich teściów do takiego sposobu palenia w kopciuchu. Cóż, przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Kolejną sprawą jaka chciałbym poruszyć to ... dobrze wykonany projekt. Tematy które pan porusza mają swoje umocowanie w prawie budowlanym i rozporządzeniach. Oczywiście, tylko świadomość społeczeństwa wypleni dziadostwo z tej branży. Dobrze by było żeby takie filmy trafiały do coraz większej liczby odbiorców. Uczulenie mi już się robi na samą myśl, że ekoterror niedługo zabroni spalania biomasy, czyli drewna. Dobra robota, czekam na kolejną część!

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +3

      Dzień dobry!
      Dziękuję za komentarz. I faktyczne z przekonaniem ludzi jest problem bo informacja, że będą mniej spalać a więc i mniej płacić jest dla nich czystą abstrakcją. Ktoś nauczony, że trzeba podpalić a potem „przydusić bo dzięki temu będzie się palić 20 godzin” niełatwo da się od tego przeświadczenia oderwać.
      I na koniec ekoterrorowi udało się również co innego: pozostały słowa kopciuch i śmieciuch - a to nie kocioł jest problemem a palacz...Zawsze palacz.
      Stąd edukujmy!
      Pozdrawiam serdecznie!

    • @mariuszl7066
      @mariuszl7066 Před rokem

      to bardzo stary film, ale wszystko widać czcams.com/video/jtQ2SeqWeHk/video.html

  • @jozefbondyra2066
    @jozefbondyra2066 Před rokem +2

    Dziękuję Panie Waldemarze, pozdrawiam 😊

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Před rokem +6

    Innymi słowy: zamiast pojemności liczonej ilością wody (jako czynnika akumulującego ciepło) dla potrzebnego, przyszłego bufora, wylicza pan ilość energii cieplnej jaką jest on w stanie zakumulować zakładając jakąś tam docelową temperaturę czynnika grzewczego. Tyle, że zamiast kalorii używa pan kilowatogodzin. (i słusznie!) Proste! :)))
    Swoją drogą... Gdybym tak poszedł do hurtowni i zapodał: "panie, potrzebuję bufor o pojemności 100 kWh" to pewnie sprzedawcę zdziwko by szarpnęło!!! 🤣🤣🤣🤣🤣
    Chociaż, jeśli się dobrze zastanowić, właśnie ten parametr POWINIEN znać dokładnie. I wtedy mnie by zdziwko szarpnęło gdyby koleś odpowiedział: mamy na stanie dwa bufory które pana zainteresują: o POJEMOŚCI 110KW dla delta T 55 kelwinów i 135 kWh dla delta 60 kelwinów. Oba o podobnej stracie temperatury na godzinę - który szanowny pan uważa?
    Chyba bym się zesrał z wrażenia!

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Před rokem +2

      Użył pan takiego zdania "o ile jest potrzebny bufor", lub podobnego. W przypadku powietrznych pomp ciepła obecność bufora w instalacji to warunek sine qua non! inaczej producent pompy nie da gwarancji. A przypadku innych źródeł ciepła też jest przydatny. Szczególnie w przypadku węgla jak sądzę. Dzięki niemu energia z węgla nie zostanie bezproduktywnie zmarnowana gdy ktoś przefajnował z wsadem węgla a temperatura na zewnątrz niespodziewanie podskoczyła. Wreszcie opcja dwutaryfowa też nie do pogardzenia.
      Tak więc bufor jawi mi się jako element instalacji nie tyle konieczny jednak na tyle godny uwagi, że wart zastosowania, szczególnie w wariancie drugim!!!

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      @@andrzej3511 Dokładnie i w całej rozciągłości - tak.

  • @wojtecki9
    @wojtecki9 Před rokem +1

    Witam autora! nareszcie! dziekuje

  • @bartoszgramsch9251
    @bartoszgramsch9251 Před rokem +2

    Materiał jak zwykle klasa, dziękuję! 😊

  • @patmos9663
    @patmos9663 Před rokem +1

    Merytoryka 👌👍"prima sort"

  • @przemkolama
    @przemkolama Před rokem +3

    Dobry film. Ja akurat kończę również o buforach w kontekście wielkości czy duże czy małe do pomp ciepła. Wato nadmienić że żywotność pompy szacuje się na ilość zsłączeń sprężarki a przy buforze to nawet 10x mniej niż bez w okresie przejściowym. Pozdro Walek

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 Před 7 měsíci

      Jeden udany gość miał ok 16h pracy na załączenie, sporo.

  • @radbilcz
    @radbilcz Před rokem +1

    Ja u siebie mam na grzejnikach termostaty spięte z Domoticzem, ustalone harmonogramy. Polecam ! Co do smogu w Krakowie potwierdzam smog był może minimalnie mniejszy ale jest.

  • @sturno89
    @sturno89 Před 11 měsíci

    Panie Waldemarze super materiał ! Mógłby Pan nagrać filmik na temat obliczeń zapotrzebowania na ciepło budynku oraz o jakiej mocy dobrać urządzenie dla otrzymanego wyniku ?

  • @Nowato
    @Nowato Před rokem +1

    Panie Waldku. Bardzo się cieszę z pańskich wykladow, szczególnie z chłodnictwa, ale, bardzo proszę zaznaczys, że te wyliczenia NIE MAJĄ SENSU w przypadku pompy ciepła. Znaczy są prawidłowe, 😅, ale nie róbcie ta. Nie grzejcie pompą ciepła buforów do wysokich temperatur !
    Chyba, że macie nadwyżkę energii, która uleci .
    Pozdrawiam

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +5

      Dzień dobry!
      Dziękuję za komentarz - przyda się bo mam tragicznie słabe zasięgi.
      W odniesieniu do sensowności, są dwa przypadki, nawet nieszczególne, które pozwolę sobie tu opisać:
      Przypadek pierwszy:
      Taryfa G12 i pompa gruntowa - czyli jak u mnie XD. Z uwagi na stałe COP jest opłacalne załadowanie bufora w taryfie nocnej (ja jeszcze płacę po 45 groszy/kWh) i korzystanie z tego ciepła w taryfie pierwszej.
      Przypadek drugi: (o którym Pan wspomina)
      To powyższe, albo i niekoniecznie, bo pompa może być przecież i powietrzna ale jest też PV, kiedy za pomocą np domoticza badamy sobie produkcję z PV i w przypadku produkcji większej jak pobór pompy ciepła włączamy ją sobie i „produkujemy” ciepło na bufor - na godziny kiedy słońca nie będzie a nam owe ciepło się przyda. To rozwiązanie dla pomp powietrznych gdzie w dzień jest cieplej niż w nocy i tym samym jest wyższe COP. :D

  • @ADAMEKN
    @ADAMEKN Před 11 měsíci +1

    Świetne wykłady,! Jak to jest, że w szkole i na studiach nuda? Czekamy na kolejne.

  • @przemkolama
    @przemkolama Před rokem +1

    14:51 polecę twój kanał jak w niedzielę wypuszczę film szczególnie te część bo ja będę tylko o zautomatyzowany system modulujący się omawiał a tu na tacy pięknie policzone na węgiel bo Pelet to też już się moduluje . Ale też fajnie sobie policzyć zapotrzebowanie domu i dobrać zbiornik nie za mały bo za duży moim zdaniem nie istnieje. Oczywiście w granicach rozsądku 😊. Im dalej w las tym taryfy dynamiczne będą się cenowo rozjeżdżały i trwały krócej.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Cześć! Co fakt to fakt - zbyt duży bufor nie istnieje. A na film czekam bo zapowiedź jest interesująca.

  • @andzaw6710
    @andzaw6710 Před rokem +1

    Z takim samym zainteresowaniem oglądałem jakieś 30 lat temu programy B. Wołoszańskiego. Brakuje w polsko jazycznych internetach treści popartych wiedza teoretyczną i obliczeniami. Ogrzewam węglem dom jakieś 160m² plus piwnice 80m, wybudowany przed 2000 rokiem. Zeszłej zimy spaliłem ok.3,5 tony po przejściu na górne a raczej kroczące spalanie, a w tym sezonie powinienem się zmieścić w 2,5 tony plus ok. 250kWh z dołożonej klimatyzacji. Niestety z wodami gruntowymi u mnie kiepsko, a wiem to bo, mam kopaną własnoręcznie studnię na 9m z kręgów i głębinową co nieco głębszą. Myślę na razie nad hybrydą grzewczą zasilaną kotłem na węgiel z buforem oraz w bardziej sprzyjających temperaturowo warunkach pompę ciepła PW z klimatyzatora plus klimatyzatory. Wiedza przekazywana na tym kanale jest naprawdę potrzebna i pozwala czasem uzmysłowić sobie co tak naprawdę potrzebujemy. Pełny szacun i ukłony.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +3

      Dzień dobry,
      Dziękuję za komentarz. I od razu zapytam: posiada Pan bufor? W filmie nie zawarłem jednej dość istotnej informacji: Otóż u mnie spalanie jednego wsadu trwało około 2 godzi a samego procesu pilnował tylko miarkownik ciągu z kotła KRA - to taki miarkownik ON/OFF. Czyli OFF jeśli temperatura na piecu >85stC. Miarkownik zamykał kocioł tylko na końcu ładowania bufora.
      Wtedy spalanie wsadu było przy największej efektywności kotła.
      A w temacie Pana PC: myślał Pan może na poziomym wymiennikiem?

    • @andzaw6710
      @andzaw6710 Před rokem +2

      @@Waldemar_Pachol_official No bufora jeszcze nie mam i prawdopodobnie do zyskania jakiejś 10-15% sprawności spalania. W tym roku muszę wymienić kocioł, bo kupiony dwa lata temu i czeka. Bufory sporo podrożały i chyba finansowo nie ogarnę w tym roku.
      Nad wymiennikiem poziomym oczywiście myślałem, nawet w 2019 namówiłem na niego szwagra zamiast na PW.
      Działkę mam ponad 40a ale teren trudny, do tego 1-2 metry twardej nieprzepuszczalnej gliny a pod spodem suchy piach do 6m. Teren mało wydajny i do tego od południa dom a z boków drzewa, więc nasłonecznienie ograniczone ale myślę, że temat kiedyś podejmę. Brak mi wiedzy o budowie takiego wymiennika jednak lubię się uczyć.
      W grudniu podłączyłem małą instalację PV zrobioną oczywiście samodzielnie a teraz myślę nad pompą PW 2.5kW do CWU. Jak to się sprawdzi to jesienią może jakaś PW na zasilanie domu w temp. sprzyjających wysokiemu COP. Węgla mam na dwa lub trzy sezony, bo nigdy nie kupuję opału na sezon, tylko uzupełniam zapasy po sezonie i zawsze mam bufor bezpieczeństwa.
      Zdecydowałem jeszcze, że zamuruję drzwi balkonowe i rozwalę płytę balkonową bo raczej nigdy nie była w użytku a jest tylko jednym wielkim 5m mostkiem cieplnym.
      Ale się kurna rozpisałem, no trudno gumował nie będę.

  • @wojciechmielec2363
    @wojciechmielec2363 Před rokem +3

    Dzień dobry. Proszę wybaczyć, bo liczę na szybko i w pamięci i mocno zaokrąglam, ale... 1,5 tony węgla to około 10 000 kWh. Zakładając, ze jesień jest ciepła i wiosna też, to grzał Pan 5 miesiecy, wiec wychodzi 2 tys kWh na miesiąc, czyli jakieś 50 kWh na dobę przy sprawnosci pieca 75%, No to wychodzi, że grzeją 4 grzejniki około 500W. Dom 120m2 może stary, ale dobrze ocieplony. Pozdrawiam fan kanału.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +5

      Dzień dobry!
      Panie Wojciechu liczy Pan świetnie, dlatego też wrzuciłem w 11:00 moje stare zapiski. Do tego w chwili obecnej też spalam 10kWh energii elektrycznej przy COP 5:1 stąd wszystko się zgadza. Dom stary, 120m² i wychodzi 17,5W/m²*h. Z tym, że ja oprócz styro na ścianach mam również pustkę (ocieplenie pustką powietrzną) w ścianach.
      XD Za to jak ocieplałem fundamenty budynku piętnastką styropianu paręnaście lat temu to byłem obiektem drwin i dowcipów. :D:D:D

  • @andrzejQ
    @andrzejQ Před 5 měsíci

    Będzie druga część? Temat na czasie....

  • @user-zm8ho9me3t
    @user-zm8ho9me3t Před rokem +3

    Szanowny Panie Waldemarze, a jak obliczyć wielkość (najmniejszą sensowną ) bufora do współpracy z pompą ciepła zbudowaną na podstawie Pana projektu o mocy cieplnej około 3,5 kW dla budynku o dobowym zapotrzebowaniu cieplnym 70 kW, ale biorąc pod uwagę optymalne warunki pracy pompy ciepła( cykle pracy on/off) ?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +3

      Pana pompa ciepła dostarczy 3,5kWx24h = 84kWh energii cieplnej.
      84kWh - 70kWh = 14kWh nadmiaru.
      Zużycie godzinowe 70kWh/24h = 2,92kW
      Czas korzystania z ciepła z bufora: 14kWh/2,92kW = 4,79h dziennie
      Jeśli sezon trwałby 180 dni to realne oszczędności wyniosą: 180*24/4,79 = 38dni
      Oszczędności na prądzie w zł: 38dni*24h*0,85zł = 775zł/sezon dla G11.
      Zakładając, że grzeje Pan do 50stC od 25stC, czyli z deltąT = 25stC
      Pojemność bufora dla zakumulowania 14kWh energii cieplnej wynosi: 481 litrów.

  • @qnapalert590
    @qnapalert590 Před 6 měsíci

    można jakis link do IMGW do tej tabelki zapotrzebowania na energię bo ciężko tam to znaleźć ?

  • @przemkolama
    @przemkolama Před rokem

    8:50 oooooo Ekopartner 😊

  • @mariuszl7066
    @mariuszl7066 Před rokem +1

    Panie Waldemarze no gdzie ta druga część?

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski515 Před rokem +1

    Przy grzejnikach dobrze jest zastosować bufor jak korzysta się z tańszej energii elektrycznej w "nocy", zwłaszcza jak są one jeszcze "przewymiarowane" i mogą pracować na niskiej temperaturze zasilania oddając potrzebną ilość ciepła.
    A czy przy ogrzewaniu 100% podłogowym i wylewce betonowej bufor miałby sensowne zastosowanie. Sama wylewka ma już znaczną pojemność cieplną. Ciekawe by były takie wyliczenia szczególnie, że w nowych domach ogrzewanie podłogowe wydaje mi się powinno być standardem. Może udało by się Panu "nakręcić" taki odcinek.
    Pozdrawiam

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Dziękuję za kolejny pomysł na film lub temat do części drugiej.
      W temacie podłogówki i bufora jeśli cena prądu będzie szła tak szybko do góry, a cena węgla tak szybko spadała to może się okazać, ze kocioł na paliwo stałe + bufor + podłogówka wcale nie będzie głupim rozwiązaniem.

    • @ksawerydunikowski515
      @ksawerydunikowski515 Před rokem +1

      @@Waldemar_Pachol_official Kiedyś myślałem o buforze i kotle na paliwo stałe aby nie "podkładać" ciągle do "pieca" tylko raz na dobę ładować bufor czyli palić w kotle. No ale były to tylko rozważania teoretyczne przy pomyśle na kocioł na słomę. Mam gaz ziemny i w tym przypadku bufor jest niepotrzebny. Teraz mając panele fotowoltaiczne i nadwyżkę "prądu" myślę o samoróbce PC, tak z ciekawości.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      @@ksawerydunikowski515 Myślę, że to dobry kierunek. Dodatkowo jest w tym, jak to mówi mój syn, pewien FUN. :D
      Ida takie czasy, że dwa źródła ciepła - niezależne od siebie, mogą rozwiązać wiele problemów.

    • @ksawerydunikowski515
      @ksawerydunikowski515 Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official Ja bym jeszcze dodał trzecie, AWARYJNE, walonki kufajka, uszanka i piersióweczka :).

  • @pawehofman4135
    @pawehofman4135 Před rokem

    Dzień dobry
    Jaki duży bufor posiada Pan w swojej instalacji

  • @mateuszfranczak1466
    @mateuszfranczak1466 Před měsícem

    Dzień dobry, czy powstanie część 2? :)

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před měsícem

      Dzień dobry,
      Panie Mateuszu, będzie część druga, ale dla Wspierających. Niestety chwilowo dużo pracy i Koledzy nie pozwalają mi zasiadać do Kdenlive.

  • @malpazkarabinem7325
    @malpazkarabinem7325 Před rokem

    Witam.p.Waldemarze, Nurtuje mnie zakup zakup taniego monobloka i połączenia tego z piecem na ekogroc h. Teraz schody, czy rozdzielić tonl poprzez bufor z wezownica czy poprzez wymiennik woda/woda. Naprawdę trudny wybór, może źle kombinuje... Jakaś sugestia?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      Dzień dobry, Mam bardzo podobny układ: Kocioł górnego spalania i PC Daikin. Wszystko na wspólnym, przepływowym (bez wężownic) buforze. Schemat instalacji jest na pierwszym moim filmie. Układy rozdzielają zawory klapowe które uniemożliwiają przepływ wody z PC przez kocioł i odwrotnie. Układ działał pięknie i sugeruję właśnie te rozwiązanie.

    • @malpazkarabinem7325
      @malpazkarabinem7325 Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official w tym systemie Cwu grzane przez bufor?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      @@malpazkarabinem7325 Nie, grzanie CWU bezpośrednio przez kocioł, albo przez PC. Czyli grzejemy albo c.o. albo CWU.

    • @malpazkarabinem7325
      @malpazkarabinem7325 Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official ja bym wolał jednak rozdzielić 2 układy stosując bufor z wezownica i ja wpiąć do kotła, a przepływ bufora do PC. Pytanie/a..bufor z wezownica chyba najlepiej miedź lecz mało dostępnych na rynku więc szukałabym jakaś wielka 4m2, czy odpuścić ten pomysł na rzecz wymiennika ?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem

      @@malpazkarabinem7325 Jeśli chce Pan rozdzielać układy to wymiennik.- bo więcej potrafi.

  • @darwag8333
    @darwag8333 Před rokem +1

    Co to za ciekawy wzór do obliczania energii zgromadzonej w buforze i skąd się on wziął?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      Za moich czasów XD fizyka klasa piąta albo szósta podstawówki. Wiedza powszechna mojego rocznika. :D I jak oglądam Kolegów jótóberów którzy opisują jaki to musi być bufor i ile im się grzeje to się nóż w kieszeni otwiera a Kapitan Jean-Luc Picard i William Riker robią podwójnego facepalma. drive.google.com/file/d/1Nu26-EhgYzuAMD3SlCCzyK30NqBsqL2y/view?usp=sharing

    • @darwag8333
      @darwag8333 Před rokem +2

      @@Waldemar_Pachol_official Za moich P to był symbol mocy, a Q-cieplo czyli energia cieplna, i pan od fizyki mówił coś o jednostkach, które ponoć są ważne, ale w naszych czasach poszło wsjo w PiSdu 😞

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      @@darwag8333 Nic się nie zmieniło, no chyba, że UE wprowadziła jakieś nowe dyrektywy.
      Wzór wyprowadzony z poniższego:
      P[J/s]=(deltaT[K]*m[kg]*Cp[J/kg*K])/t[sek]

    • @darwag8333
      @darwag8333 Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official po co to dzielić obustronnie przez czas? wystarczy użyć wzoru Q=cmdt i po sprawie, ale wszystko musi być niejasne, żeby czasem ktoś nie wyczaił o co chodzi 🙈

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Ok, ale przed chwilą zarzucił mi Pan że nie trzymam się jednostek. A jeśli nie musimy dzielić obustronnie przez czas to mamy podwójne standardy. Wzór wyjściowy wygląda jak podałem w odpowiedzi, a co Pan później zrobi z tym wzorem to już Pana sprawa...

  • @mateuszmayjaszczyk7415
    @mateuszmayjaszczyk7415 Před 9 měsíci

    Proszę o linka do pobrania tego kalkulatora na energie Ep z IMGW jakos tego znaleźć tam nie moge

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před 9 měsíci

      Dzień dobry,
      W którym miejscu w filmie podaję informację, że na stronie IMGW jest kalkulator na energię Ep?

    • @mateuszmayjaszczyk7415
      @mateuszmayjaszczyk7415 Před 9 měsíci

      @@Waldemar_Pachol_official Mówi Pan że na stronie IMGW można sobie pobrać dane dotyczące tabelek na wskaźniki EP i dla każdego państwa jest inne.

  • @przemkolama
    @przemkolama Před rokem

    Również 22:07

  • @pawehofman4135
    @pawehofman4135 Před rokem +1

    A co tak pana drażnią przerabiacze klim na pompy ciepła ?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +4

      Przerabiacze klim mnie nie drażnią - tylko skrzydło „inżynierów” - bo wygadują głupoty na temat przewodności cieplnej, tzn. nie biorąc pod uwagę grubości przegrody ani ilości cm²(kwadratowych) pola powierzchni wymiany w cm³(sześciennym) elementu.

  • @SlawcioP
    @SlawcioP Před rokem

    czcams.com/video/bckxE4Mjbpw/video.html
    mój kalkulator źle liczy :(
    52800/1/1,17=45 128,2051 >> 45128stC
    45128/60=752,13 litra x 0,75 = 564,0975
    Jak temu zaradzić, może ponowna instalacja Windows pomoże ?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      To kwestia zaokrągleń: 4200/3600 = 1,166666667 = 1,17
      Reinstalować windy nie potrzeba - to nie apteka. XD

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit Před rokem +1

    dodalbym 3 koniecznosc bufora ciepla - kiedy jestes frajerem ktory kupil pompe panasonic masz energooszczedny dom i na powrocie z podlogowki masz ponizej 28C przez co pompa robi sobie defrost wlaczajac bezsensownie grzalke ktora grzeje pradem podlogowke przez czas defrostu
    moim zdaniem da sie "relatywnie" dobrze i tanio, jesli mamy fotowoltaike zwlaszcza w prosumencie to robimy sobie samodzielnie monobloka albo wrecz zamawiami z chin - jak wiadomo jeden film na youtubie zrobil taki szum medialny ze kilkoro youtuberow juz probowalo dyskredytowac ludzkie podejscie do probowania w zyciu inaczej, no wiec instalujemy sobie samodzielnie monobloka moze byc nawet mniejszy niz zaklada nauka oraz dokladamy 2-3 male klimatyzatory nawet z promocji pewnego sklepu ktorego nie wymienie
    jesli ktos nie ma pradu tanio no to zostaje kominek z rozprowadzeniem lub plaszczem tez wykonany samodzielnie

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      No niestety, czasami trzeba się pokopać ze sprzętem. A w temacie dyskredytacji - cóż, gawiedź nie lubi jak jednostki odstają zbyt mocno od ogółu.

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit Před rokem +1

      @@Waldemar_Pachol_official do czasu az jednostka wymysli cos jak respirator albo elektryczne auto i nagle okazuje sie ze kazdy o tym myslal wczesniej ;)

  • @piotrkrupinski2182
    @piotrkrupinski2182 Před rokem

    Panie Waldemarze co Pan myśli o wykozystaniu ciepla z rekuperacji z wyrzutni do pompy ciepla i gwc .I co Pan myśli o zrobieniu pompy ciepła z klimatyzatora

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Można, tylko ilość m³ powietrza jaką mieli jednostka zewnętrzna PC jest potężna. Nie wiem czy źródło gwc czy rekuperacji jest na tyle wydajne. Do wspomagania oczywiście tak, ale o jaki % to podniesie współczynnik COP tego nie jestem w stanie policzy.

    • @piotrkrupinski2182
      @piotrkrupinski2182 Před rokem +2

      @@Waldemar_Pachol_officialA myślał Pan nad robieniem takich pomp woda woda na zlecenie ? Najlepsze firmy powstają w przydomowych garażach a z tego co widziałem to ma Pan wszystko co trzeba

  • @BirdsBoxTV
    @BirdsBoxTV Před rokem

    No i tu wychodzi przewaga kotła na gaz. Nie trzeba gigantycznego bufora żeby mieć wysoki komfort.. Trochę szkoda bo już się na paliłem na pompę - dosłownie tydzień temu wywiercilem studnie.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Dokładnie! Kocioł gazowy to same przewagi: cena urządzenia, cena nośnika, szybkość działania...
      A studnia się Panu przyda: ja np podlewam trawę od 8 do 18 darmową wodą którą wyciąga pompa głębinowa za pomocą darmowego prądu. :)

    • @BirdsBoxTV
      @BirdsBoxTV Před rokem

      Studnie wiercilem do podlewania, a potem przypadkiem wpadłem na Pana kanał. Ze jestem technikiem to doceniam fachowe podejście :) Co do samej pompy to nie wiem czy będę robił - koszty ogrzewania mojego domu 96m.kw. gazem + drewno są na tyle rozsądne ze nie mam ciśnienia. Raczej już ze zwykłej ciekawości :) Nie wykluczeń, że jak trafię dawce kompresora za półdarmo to pociągnę temat :)

    • @BirdsBoxTV
      @BirdsBoxTV Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official U mnie wczoraj poszło 5000l na trawnik, w cenie około 50gr za m3 :)

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem

      @@BirdsBoxTV :) I bardzo dobrze, trzeba podlewać, zwłaszcza, że na ukrop leje się z nieba.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Před rokem

    Po co marnować czas na liczenie czegoś co jest w teorii nie policzalne? Nigdy na papierze nie policzysz zapotrzebowania budynku na ciepło.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +1

      Niestety Pana teza zawiera błędy. Mój Profesor od budownictwa zwykł mawiać: *„Jak to się nie da? Ludzie ludzi robią...”.* Wszystkie materiały mają dawno policzony współczynnik U, współczynnik ten nie jest tajny - jest ogólnie dostępny. Dostępne są również wzory - te z podstawówki, a mnożyć też chyba większość potrafi.
      Zapraszam więc na część 2.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Před rokem

      @@Waldemar_Pachol_official Bo profesor siedział nad papierami, a nie na budowie. Dwa identyczne budynki będą miały inne zapotrzebowanie na ciepło, bo wynika to z jakości materiałów i jakości wykonania budynku.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official  Před rokem +2

      Uważa Pan, że to prawidłową uwaga do profesora? Czy raczej inwestora, że chciał tanio na materiałach i tanio na wykonawcy? A co nadzór inwestorski spał czy dostał flaszkę za przymykanie oka?

  • @Andrerealworld
    @Andrerealworld Před rokem

    fajnie wiedziec ze dziecko 5 lat jest zwyrodnialcem