Zbiegi - najcięższy element treningu w górach - poradnik

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 07. 2022
  • Dlaczego zbiegi są jednym z najcięższych elementów w trakcie treningu w terenie?
    Jakie rodzaje zbiegów rozróżniamy?
    Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania redakcja Bieganie.pl wybrała się do Muszyny, aby spotkać górala z krwi i kości - Henryka Szosta. Mimo iż zawodnik teamu New Balance największe sukcesy odnosił w maratonie, to właśnie biegi górskie były jednymi z pierwszych jakie mocno rozwinęły go jako biegacza.
    Henryk Szost porównał dwa biegowe światy w swojej biografii "Rekordzista": To jest zupełnie inna specyfika biegów i odmienna praca mięśni. Zawodnik biegający po górach nigdy nie będzie miał szans z maratończykiem czy biegaczem ulicznym w biegu ulicznym. I tak samo typowemu maratończykowi byłoby bardzo ciężko ścigać się po górach.
    Dobry „góral” potrafi wykorzystać każdy kamień, żeby się odpowiednio odbić i przenieść odpowiednio ciężar ciała. To są dwie, zupełnie różne konkurencje, które nie mają ze sobą wiele wspólnego"
    Równolegle z serią porad, którą będziemy publikować w kolejnych materiałach, rekordzista Polski w maratonie przetestował wraz z nami najnowszy model dedykowany do biegów w terenie New Balance Fresh Foam Hierro v7.
  • Sport

Komentáře • 2

  • @Krzysztof_Kwiatkowski
    @Krzysztof_Kwiatkowski Před rokem +1

    👍Pozdrawiam :)

  • @karolw9466
    @karolw9466 Před 8 měsíci

    Na stromych zbiegach przyjmuję z lekka postawę narciarską, i tak jak mówisz, drobniej stawiam kroki. Na początku wydaje się, że masz cały czas spięte mięśnie ud i nie wystarczy ci sił, ale jest tak jak na nartach: pozwala to utrzymać dużą prędkość przy zachowaniu kontroli. A gdy już zbiegniesz, to się okazuje, że takie zbieganie zabrało ci mniej siły, niż przy bardziej wyprostowanej postawie i mocniejszym wyhamowywaniu prędkości przy każdym kroku.
    Gdy powoli schodzę w czasie rodzinnej górskiej wycieczki, nogi bolą mnie bardziej, niż po górskim biegu.