Jan Černý - Kmenové buňky (Pokroky v biologii - být stále mlád, PřF UK 6.4.2019)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 04. 2019
  • Záznam přednášky z cyklu Pokroky v biologii z 6.4.2019 ve Velké geologické posluchárně PřF UK v Praze. Trojice přednášek v tomto dni nese podtitul Být stále mlád a tato je první v pořadí, na téma:
    Kmenové buňky.
    Co jsou to kmenové buňky a k čemu se dají použít? Jak se regeneruje naše tělo? Je možné člověka opravovat na buněčné a tkáňové úrovni? Je možné vytvářet nové orgány? Co jsou to organoidy? Můžeme provádět vše, co nám současné biomedicínské technologie umožňují? Žhavé novinky z oblasti biomedicíny.
    Přednáší:
    Prof. RNDr. Jan Černý, PhD. (Katedra buněčné biologie, PřF UK), vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1993 obor molekulární biologie a genetika. Během doktorského studia (1994-1998) na PřF UK v Praze (obor imunologie) se v laboratoři Prof. Václava Hořejšího (Ústav molekulární genetiky) věnoval studiu membránových mikrodomén. Dnes se zabývá popisem molekul a jejich asociací v membránách leukocytů s důrazem na membránové receptory a proteiny signalizačních kaskád, využitím malých organických molekul ke studiu endosomálního systému, studiem biologických aktivit sekundárních metabolitů bakterií a hub. Využívá MHCII-EGFP knock-in myš jako model pro studium dynamiky endosomálního systému a lokalizace profesionálních antigen-presentujících buněk in situ, in vivo.
    Další informace:
    www.natur.cuni.cz/biologie/uc...
    www.natur.cuni.cz/biologie/bu...
    / jancernyimunolog
  • Věda a technologie

Komentáře • 12

  • @irina0352
    @irina0352 Před 3 lety +1

    uzasna prednaska!!! uzitecna pro lidi z oboru i pro lajky nadsence, moc dekujeme

  • @chlupatazarovka8201
    @chlupatazarovka8201 Před 5 lety +3

    Výborná přednáška.

  • @MrKolarmichal
    @MrKolarmichal Před 5 lety +2

    Tak tohle je podle mého názoru (IT člověka) nejúžasnější přednáška tady na LLionTV.

    • @jiriklempa8948
      @jiriklempa8948 Před 5 lety +1

      určitě patří k top.. :) ale de facto každá přednáška tady z kanálu je cenná !

  • @iriskakubascikova9543
    @iriskakubascikova9543 Před 5 lety +5

    Užasné!!!

  • @pavli1
    @pavli1 Před 9 měsíci

    👍👏🙋‍♀️🍀💙

  • @kokotajebka
    @kokotajebka Před 5 lety +1

    To jsem už tušil . že lze z jakekoliv tělní buňky vytvořit zpět kmenovou buňku.
    Patrně za to může methilace DNA u diferenciovaných buněk . Methilovana DNA, diferenciovaných buňkách, je uzamčena pro transkripci a ta část která není methilovaná se přepisuje a tím vznikne nerovnováha ve prospěch a neprospěch určitých proteinů a tím se vytvoří ta diferenciace.
    Po oplodnění vajička se vytvoří kmenove bunky plošnou demethilací DNA a poté se začne methilovat a tim se zacina difeneciace - coz nektere proteiny aktivuje a jine vypne

  • @kokotajebka
    @kokotajebka Před 5 lety +3

    Savci neuměji moc regenerovat, geny mají nato, ale uzamčený methilací DNA . Evolučně jsou až moc úspěšný v jiných přednostech a regeneraci zapoměli - nebyl na ní veliký selekční tlak , kromě např.: epitelu a jater, paměti ( neurogeneze v hypocampu) , obnova krve atd.

    • @May04bwu
      @May04bwu Před 4 lety +1

      Savci mají jinou životní strategii než organismy schopné totipotence. Nebylo by potom tedy naopak výhodnější tu schopnost regenerace mít v rámci zachování života a zajištění potomků? Mně naopak přijde, že ztráta totipotence je určitá daň za to, do jaké míry a v jakém množství se buňky savců diferencují. Ale jinak samozřejmě genom zůstává v průběhu ontogeneze stejný, ale mění se regulace, takže roli epigenetických faktorů nezpochybňuju.