Osciloskop jako tablet? Fnirsi 1013D

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 06. 2024
  • V dnešním videu ve spolupráci se společností Fnirsi se podíváme na osciloskop Fnirsi 1013D - přenosný dotykový dvoukanálový osciloskop s napájením z baterie. Jak dobře funguje ovládání rozhraní? Kde má své limity? A má nějaké nečekané funkce navíc? To vše a ještě víc v dnešním videu.
    Odkaz na koupi od oficiálního prodejce:
    s.click.aliexpress.com/e/_om3...
    Kapitoly:
    0:00 Úvod
    2:59 Koncepce osciloskopu
    6:18 Obsah balení
    11:34 Parametry
    19:10 Vnější popis
    22:54 Sondy
    36:33 Ovládání
    45:06 Trigger
    47:05 Paměť
    51:31 XY režim
    56:50 FFT
    59:28 Přesnost a frekvence
    1:01:57 Závěr
  • Věda a technologie

Komentáře • 103

  • @RomanKlima
    @RomanKlima Před 10 měsíci +11

    Ahoj, další pěkná, super recenze! Všechno bylo řečeno, je to ucelené a má to opět hlavu i patu. Palec určo nahoru. Taky zvažuji pořízení konkrétně tohoto modelu. Díky za osvětu!✌👌👍

  • @honzasedy7309
    @honzasedy7309 Před 10 měsíci +4

    Musím poslat alespoň malinký donejt. Tuhle věc mám už rok, ale dnes jsem se dozvěděl spoustu nových informací. Díky!

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider Před 10 měsíci +8

    58:19 Dva kroky časovky změní amplitudu sestupné špice o více než dvojnásobek. Jak je to možné? Jednoduše. Špička signálu se trefuje mezi dva vzorky, takže její velikost je daná tím, jak se zrovna mezi vzorky trefí. To ono má určité pravděpodobnosti vzhledem k šířce pulzu a samplerate toho osciloskopu, jinými slovy, čím nižší samplerate, tím menší indikovaná amplituda, protože čím blíže středu mezi vzorky, tím menší indikovaná amplituda, čím větší čas mezi vzorky, tím větší pravděpodobnost že se špice trefí někam mezi.
    Jaký je tedy samplerate ve skutečnosti? Pokud budu věřit výrobci, tak ten udává velikost paměti 240kb, což je takové docela záhadné číslo, většinou se udává počet vzorků, takže budu předpokládat 8bitový převodník a dostanu se na krásných 30kS, což při 14 dílcích na obrazovce (pěkně blbé číslo, u normálních výrobků to je 10) a 20μs na dílek znamená 280μs (ve skutečnosti trochu víc, protože ono to má 14 a kousek dílků) na obrazovku, což při 30kS paměti znamená samplerate 107MS/s. A to tiše předpokládám, že to pro jeden kanál používá celou paměť, což ono také nemusí být pravda, tudíž to klidně může být polovina a nejspíše to ta polovina je, protože. Při skoku mezi 5 a 2μs/div se amplituda dolního pulzu nemění, čili tady jsme narazili na 100MS/s limit. A protože se nemění vzorkovací kmitočet, tak se nemění ani amplituda té špice, že? Hm, takže prokládané vzorkování se evidentně nekoná (tady můžeme přemýšlet nad tím, co přesně má znamenat equ-time), protože kdyby se konalo, musela by se opět měnit ta špice. Ale při skoku na 50μs/div se ta špice brutálně zmenší, takže tady jsme narazili na co? Ano, správně, na velikost paměti, takže musel klesnout vzorkovací kmitočet, že?
    Takže k čemu jsme se tady z nějakých pěti vteřin videa dobrali? No, že to vzorkuje maximálně cca 100MS/s, má to cca 16kS paměti na kanál, prokládané vzorkování to neumí a výrobce na to napsal 1GS/s.
    Ve světle tohoto by bylo vhodné zjistit jak široký je analogový frontend, protože 100MHz pro útlum o 3dB široký frontend se 100MS/s bez prokládaného vzorkování je recept na tragedii. Další věc, která by stála za průzkum, je trigger. Totiž v momentě, kdy není prokládané vzorkování, není ani nutné implementovat trigger hardwarově, tedy za určitých dalších předpokladů, jako například že je samplerate alespoň 3× vyšší než analogová šířka atd. Proč? Totiž když se podívám na několik zobrazených period signálu, je na tom u určitých signálů vidět nemalý jitter, kdežto u jiných nikoliv. To může způsobovat sám generátor, ale proč by to u některého průběhu dělal a u jiného ne? Ono je to totiž celkem typické chování softwarového triggeru v kombinaci s nedostatečným samplerate, což mě právě vede k přesvědčení, že trigger je softwarový (opakuji, softwarový, nikoliv digitální). Pokud současně padá samplerate s prodlužující se časovkou, pak to celkem jasně znamená, že minimální šířka zachytitelného pulzu roste s rostoucí časovkou a to může představovat dost velký problém, zvláště v kombinaci s FFT, kde víc zachycených period znamená menší RBW, takže jich chcete zachytit comožná nejvíc.
    Těch otázek je tam víc, například jestli je XY freerunning nebo triggered atd., které pro mne zůstanou nezodpovězené, protože lidem typu TSP to nepošlou, ti, co to dostanou na recenzi to zase důkladně zkoumat nebudou, většina diváků (extra v ČR) o detaily prostě nemá zájem, oni budou řešit kdejaké menu a jeho obsah, ale základní parametry, no, nevím, no a abych si to koupila ze zvědavosti, to fakt ne, jsou zajímavější věci na světě. Když člověk nekupuje kdejakou blbinu, tak si pak může občas koupit něco lepšího. Tedy takové jsou mé preference, lidé jsou různí a není na tom nic špatného. Osobně si myslím, že kdyby na to nepsali nesmysl s 1GS/s a udělali tomu řekněme 20MHz frontend, ono by si to svoje uživatele našlo.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 8 měsíci

      Troska googlenia a nasli by ste stranky s alternativnym firmverom, cim by ste zistili ze origo soft ma kopec chyb, aj to ako to ne-funguje.

  • @karelkral6812
    @karelkral6812 Před 2 měsíci

    Skvělý výklad. Spousta věcí platí i pro 1014D, moc díky.

  • @jirilorenc
    @jirilorenc Před 10 měsíci +2

    Ahoj, díky za kvalitní video. Už dlouho zvažuji co pořídit a teď je rozhodnuto :)

  • @milanzak6010
    @milanzak6010 Před 10 měsíci +1

    Naprosto perfektní.Díky.

  • @tomasjanovsky7427
    @tomasjanovsky7427 Před 10 měsíci +1

    Screenshot pobavil 😀
    Jinak díky za skvělou recenzi. 👍

  • @Jajamilan
    @Jajamilan Před 10 měsíci +3

    OK. Není již co dodávat, to se chválí samo. Díky. 👍

  • @PointlessExistence
    @PointlessExistence Před 10 měsíci +2

    FNIRSI se pomalu stává mojí oblíbenou značkou :))

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 7 měsíci +1

      Pan ma zmysel pre humor :D

  • @jirikborsukzabransky
    @jirikborsukzabransky Před 10 měsíci +5

    Hodně vážně jsem o tomto uvažoval, ale jak říkáš, proč když.... mám dva handheldy(Hant...& Ow...) a jeden stoláč, ale znám se, stejně ho pořídím protože tohle už je víc než jen ukazovátko a nekončí jen na stole amatéra. Před časem ho recenzoval jeden známý nejmenovaný slovenský jutuber a též Dave Jones ho rozkuchal do šroubečku a od té doby mám brouka v hlavě. První česká recenze tohoto tabletoskopu, díky za ni.

  • @miroslavpreclik
    @miroslavpreclik Před 4 měsíci +1

    Hezké. Díky.

  • @DjJeardXYZMusic
    @DjJeardXYZMusic Před 10 měsíci +1

    Zase super videjko👍👍

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 Před 10 měsíci +4

    Kdyby číňan trochu slevil z parametrů udělá líp. 1GS Sampling Rate? Todle jim fakt nežeru. 🤣Každopádně díky moc za video/recenzi, přeji hezký den.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      Jojo, už jsem jim to psal. Člověk to musí brát jako oscik do pár desítek MHz, pak je to OK.

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 10 měsíci

    pěkné

  • @samslab8977
    @samslab8977 Před 10 měsíci

    Spravne dielik :), rad by som videl uvnitr jak to vypada, USB C trigger staci dat 5.1 KOhm na CC1,CC2 spojit a dat na zem

  • @mechounvary
    @mechounvary Před 10 měsíci +2

    Ahoj ,tak to bude ten test čelovek téměř celovečerák, když říkáš, že tam stále něco přidáváš ,ale kdo jiný udělá takovou komplexní recenzi než ty ,tak budu muset k tomu videu koupit brambůrky a pivo a pěkně se k tomu usadit 🙂

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      No, nakonec bude přesně 100 kusů čelovek a svítilen. Rozhodl jsem se to zaokrouhlit. Líp se to pamatuje než třeba test 196 AA baterií nebo 115 DC měničů 😀

  • @MultiClovek
    @MultiClovek Před 10 měsíci

    ten chcem!

  • @vonnyv10
    @vonnyv10 Před 10 měsíci

    Zdravím, rád koukám na tvoje videa. Jsou skvělá. Mám otázku bokem. Uvažuji o koupi Hioki CM 4141-50. Vyplatí se pořídit? Dělám v elektro průmyslu a potřebuji slušný měřák. Bylo mi doporučeno abych si pořídil klešťový měřák. Děkuji za radu.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Budu na něj dělat recenzi. Je to velmi slušný měřák, dělá se s ním příjemně. Jediný co bych vytkl že nejde provozovat na NiMH baterky, a tak pokud chce člověk nabíjecí, musí si koupit NiZn. Nebo střídat alkalický. Jinak tam není nic špatnýho, a zejména má skvělý kleště, který se všude vejdou.

  • @petrxdolejsi
    @petrxdolejsi Před 10 měsíci

    Díky za recenzi, po pravdě, mě ale mnohem víc zaujalo, to co je ve videu skoro pořád, ale není vidět. 😊 A sice ten dvoukanálový funkční generátor ze kterého to krmíte. Spousta signálů které ukazujete v FFT sekci mě fakt zaujala. Co je to zač? Možná video o tom generátoru by spoustu lidí také zajímalo.Diky.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Je to FY6900-100M - obyčejný čínský 100MHz 2CH arbitrární generátor.
      Asi jedinej jeho problém je že při změně frekvence změní i fázi, dokud to obsluha nenastavi ručně.
      A od 50MHz už jede jen sinusovky (což se dá vzhledem k 100MHz bandwidthu pochopit.
      Vlastní arbitrární průběhy jsem tam nahrávat nezkoušel.

  • @jovanpejic
    @jovanpejic Před 10 měsíci +2

    52:05 Vystudoval jsem v letech 2003-08 elektrotechniku ​​v Srbsku, obor počítače, takže ve druhém ročníku studia se učili FORTRAN 77, desítky let nepoužívaný jazyk...

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +3

      Jo, to je klasika, jak se to nepoužívá desítky let, školy po tom jdou jak slepice po flusu.
      Do mě na VUT cpali 4 programovací + 2 tak napůl programovací jazyky. Včetně assembleru (1947). Dodnes assembler k smrti nenávidím, a celkově mi ta škola znechutila programování natolik, že ani jednoduché arduino už nechci ani vidět...

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Před 10 měsíci

      @@jiribekrJá taky zažil assembler (PICy, 89c2051) a za sebe můžu říct, že mi to dalo slušné základy pro pochopení monolitických mikropočítačů, práce s registry atd. Dnes nemám problém s čímkoliv. Poslední RB PICO, PIO a už jsem doma. 🥰A cena čipu? I pro socku jako jsem já na pohodu, 119kč.
      Osobně mít více peněz tak SPŠ Kratochvílovou (Ostrava) vynesu do nebes. O VŠB či ČVUT asi nemá cenu diskutovat. Neměnil bych nic. A jsem nesmírně rád, že ČVUT zveřejňuje přednášky. Takže za mně žádný problém.

  • @MrSalefish
    @MrSalefish Před 4 měsíci

    Super video. Bude FNIRSI DSO152 ?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 4 měsíci

      Bude zajímavější kousek :)

  • @limeadevs1131
    @limeadevs1131 Před 3 měsíci

    Aj takéto stanovisko som dostal na moju nižšie uvedenú otázku. Aký máte vy na to názor ? Citujem. Osciloskop za oddělovací trafo je nesmysl, získáš plovoucí měřící přístroj a další problém je se síťovým filtrem v osciloskopu který pracuje právě proti PE a může se ti přez něj dostat na GND bordel z napětí. Na oddělovací trafo se vždy připojuje pouze měřené zařízení, při požadavku na galvanické oddělení oscíku je možnost na bateriový provoz, nebo speciální osciloskop s galvanicky oddělenými výstupy a nebo optická diferenciální sonda - dvě poslední možnosti jsou ovčem v řádu stovek tisíc.

  • @Sweeper0123
    @Sweeper0123 Před 9 měsíci

    Ahoj , mas super recenzie, velmi si vazim ako elektrikar tvoju robotu a videa. Mam len jeden dotaz, nerozmyslal si nad pripinacim mikrofonom na tricko? Mas na videach celkom echo. Posunulo by to tvoje videa na novu uroven :) .

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 9 měsíci

      Přemýšlel jsem nad lepším zvukem, ale průšvih je v tom, že by mi to přidalo starosti s videamama, a ty se snažím minimalizovat. Dřív jsem měl video hotový za týden, dneska si dávám na obsahu víc záležet a jedno video mi zežere dva týdny. Bohužel si nemůžu dovolit přidávat další věci.
      Navíc nahrávám na mobil, protože sehnat slušnou kameru, která by točila do 60p a kvalitou předčila telefon, to stojí nemalý peníze.

  • @om1aeg
    @om1aeg Před 10 měsíci

    Ako vždy, perfektná recenzia. K prepojeniu GND vstupov, všetky ručné skopy v rachote máme plne galvanicky oddelené, GND aj USB, CAT3, pre meranie na UPS a v silovine, ale je to špecifické určenie a nestojí to 150 ani 1500€. Zaujímal by ma záznam pomalých dejov (minúty, hodiny / dielik), s týmto mávajú lacné skopy problém. V rozhraní by mohol byť konfigurovateľný "hotkey" , napríklad pre hold alebo autorange.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +1

      Díky za informace z praxe
      Nejdelší časovku to má 50s/div, tedy asi 12 minut napříč celou obrazovkou (pokud to člověk stihne uložit před obnovením). Na tyhle dlouhý časovky už to chce roll mode.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 6 měsíci

      Bufer najeden kanal to ma 4096B, stym ze odobera 3000vzoriek,teda odobera bud 1500 alebo 3000vzoriek. Alternativny firmvare odobera vzdy 3000vzoriek. Teoreticky ide vyuzit mod dlhej casovky, tam fpga odoberie 10 vzoriek a urobi ich priemer, problem. Je ten ze to riadi vnutorny timer v fpga. (hlavny problem je ten ze na 100% nevieme co a ako fpga robi) Ale nieco by stym islo urobit.

  • @1981Marias
    @1981Marias Před 10 měsíci +1

    Ahoj o té sekci možnosti měření jak máš ty prohozené kanály tak jim to písni taky aby to případně opravili jinak super video

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 10 měsíci +1

      Neopravia, neboj sa

  • @PetrMach-qq7ft
    @PetrMach-qq7ft Před 4 měsíci

    Zdravím. Přišel někdo na to, jak poslat obsah paměti vzorků ven do PC, nejlépe do souboru csv? Nebo ještě lépe vzorky odesílat
    online po USB do PC nebo ukládat na USB flash? Myslím samozřejmě pro menší frekvence vzorkování. Ta vestavěná paměť na vzorky je povětšinou nedostačující. Díky, mpcz, 15jan2024

  • @Peter-qo7uz
    @Peter-qo7uz Před 10 měsíci

    Hezký videočlánek, jako vždy.
    Docela by mě zajímalo, jestli má i chyby, které zrovna zmiňoval ve videu kanál TO220 - špatná synchronizace na nízkých frekvencích a chybná napěťová osa při nezatriggrovaném signálu. Mimochodem má model se stejným číslem, ale tělo má jiné - tu jsem trochu zmatený, jestli jde o revizi, ale nechali čísla, nebo nějaká chybka.
    Jinak za ty peníze to vypadá na super stroj. Mě by ještě zajímalo/vadilo pár věcí navíc:
    1. RUN/STOP bych očekával vpravo poblíž svého ovládacího prvku, kde by se např. i tlačíko mohlo mírně zbarvit do zelena při běhu.
    2. V rozbalovací nabídce kanálu bych si po ťuknutí na část s citlivostí (nahoře vedle CH1 v jeho parametrech) představil výběr citlivosti kanálu z nabídky - ne tlačítky vpravo a ťukat tam jak datel. Postrádá to výhodu dotykového displeje. Ťuknutím otevřu nabídku, druhým ťuknutím vyberu a potvrdím.
    3. Zajímalo by mě, jestli umožňuje z uložené Wave udělat znovu screenshot.
    4. Nepostřehnul jsem nikde datum a čas, podle čehož bych si představil, že se pojmenují/identifikují i uložené obrázky a wave. Plus přidat k nim nějaký popisek. Nebo by to datum a čas bylo alespoň ve screenshotu obrazovky. Koukat jen na tvar uložené vlny, když jich tam mám několik skoro stejných a lovit to pak zpět a vyznat se v tom...no chápu, že na serióznější práci to není dělané, ale tyhle detaily se dají doprogramovat docela snadno.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      3 - ano, je to vidět že při vyvolání wavu pak mezi tlačítkama vpravo dole zbyde jen save screenshot a místo save wave je tam delete wave
      4 - osciloskop bohužel nemá RTC, takže ani nemůže znát datum a čas

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 7 měsíci

      Alternativny firmware ma podporu RTC, takze subory su s casom a datumom, v pocitaci ma subor casovu peciatku. Tlacitko star/stop meni farbu zelena/cervena. Menu kanala s citlivostou bude. Doplnene polozky pre kurzory. A zobrazuje od 0, narozdiel originalu kde do 35mV neukazuje nic. Res v zavislosti od rozsahu.

  • @pavelcernil7526
    @pavelcernil7526 Před 10 měsíci

    Co máš proti Ostravě? 😁

  • @paveltater1618
    @paveltater1618 Před 7 měsíci

    Dotaz k zmíněným procesním kalibrátorům? Jaká je současná nabídka? mám jednu krabičku už asi 2-3 roky a kolíkrát když se mi nechce tahat cihlu od Fluke tak super... Tak by mě zajímaly novinky... Díky
    Jen bych asi na analogy - teď myslím analogová měřidla a multimetry- a na něco t toho co nás a jak učili tolik nenadával. Často mě to pomáhá si nějak poradit, podporuje kreativitu řešeni,...

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 7 měsíci

      Se podívej, fnirsi má dva modely, jeden nějak 003 a druhý 004 tuším ?

  • @martinnemec933
    @martinnemec933 Před 9 měsíci

    Ahoj,.. super video. Dlouho jsem přešlapoval a porovnával cena/výkon, ale Tvá recenze mne popostrčila a už je doma.
    Jenom by mne zajímalo, zda ví někdo o nějakém sw pro analýzu zaznamenaných dat pohodlně na PC? Zatím si průběhy ukládám do formátu wav, udělám v klidu všechna měření kurzorama a u složitějších signálů různá měření postupně ukládám do PIC (BMP).
    Další taková záležitost - je někde skryté menu, kde se dá nastavit čas?
    Všechny soubory mi to dělá s datem 2020-03-22 (pravděpodobně datum sestavení fw). Nevím, jak to bude další dny, ale stejné datum mají i uložené průběhy včerejší.
    Díky za recenzi a držím palce do dalších projektů. eM.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 8 měsíci

      Alternativny firmver, a ked sa nudis zdrojak je k dispozicii, si mozes doprogramovat co chces.

  • @thisperson1654
    @thisperson1654 Před 10 měsíci +1

    Mam už zopár rokov. Plná spokojnost na moje arduinovanie a bastlenie. Bohužial jedna sonda bola nanič takže som kupil nový pár.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 10 měsíci

      Ano ma takebppuzitie to je rozumne, tak ze do 4Mhz to ide pouzit.

  • @limeadevs1131
    @limeadevs1131 Před 3 měsíci

    Prosím poradiť, či je možné považovať za oddeľovacie trafo /chcem do neho zapojiť osciloskop/ aj autotransformátor 230V/115V, 100W, ktorý nemá prítomný vodič PE ? Osciloskop je HANTEK DSO5102P, AC 100-240V 30W max.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 měsíci

      Zdravím,
      Autotransformátor není ze svého principu oddělovací, ono to totiž ani není běžné trafo ve slova smyslu jak jej známe. Má jen jedno (primární) vinutí, které má možnost použití libovolného závitu jakožto odbočky - výstupu. Připomíná to spíš potenciometr. Před osciloskop je třeba zařadit skutečný oddělovací transformátor, což jsou všechny běžné pevné transformátory. Případně lze i použít tzv. bezpečnostní transformátor, který má zesílené oddělení primárního a sekundárního vinutí (bývají vedle sebe a ne přes sebe)

  • @dronesflylikeflies
    @dronesflylikeflies Před 9 měsíci

    Ahoj, super recenze. Dlouho jsem váhal jaký osciloskop vybrat do začátku a tenhle mi docela padl do oka, tak jsem objednal a spokojenost. Osciloskop došel rychle a po týdnu testování musím říct, že opravdu fachá jak má a pro mě jakožto nenáročného hobíka je samplerate daleko za hranicí toho, co běžně potřebuji. Na githubu jsem dokonce našel vylepšenej fimwere a tak mě napadlo, jestli by ses na něj nechtěl mrknout.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 7 měsíci

      Uz si ten firmvare 1.012 vyskusal?

    • @dronesflylikeflies
      @dronesflylikeflies Před 7 měsíci

      @@atlanko1 Ne já jsem ho zatím nezkoušel.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 7 měsíci

      @@dronesflylikeflies co ti v tom brani :D

  • @TominoTatra
    @TominoTatra Před 9 měsíci

    Ahoj nechceš udělat video o vrtačce a rázovým šroubovákem co je na co lepší co se na co používá a je výhodnější kokoupi

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 9 měsíci

      tyhle dva stroje se prolínaj defakto jen u větších vrutů, jinak jsou to stroje na naprosto odlišný práce

  • @marian1slovak
    @marian1slovak Před 10 měsíci

    Nebude lepsia volba novy FNIRSI DPOX180H ? (Bola to prave ta druha volba co ti ponukali?)
    ...len nedavno mi dorazil z ciny (BG), nechal som sa ovplyvnit prvymi recenziami :D Este som sa s nim moc nepohral, tak uvidime... Zdalo sa mi to prave na zaklade yt recenzii lepsie nez toto, no asi jedina vyhoda je tu vacsi display.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      Byl to 5012H - jednokanál
      EDIT: Teď koukám na ten tvůj model, jako, parametrově to vypadá fakt skvěle

    • @marian1slovak
      @marian1slovak Před 10 měsíci

      Treba si pozriet viac recenzii k tomu tvojmu... mne to neprislo moc pozitivne a preto som volil inak ;)
      Za to ten co som si vybral ma medzicasom uz celkom dost recenzii na YT aj inde, ale kvalita testu no vselijaka, aj na EEVblogu uz je velke vlakno, tam uz to beriem ako splahlivejsi zdroj... Samozrejme nebude uplne podla specifikacie na krabici, ale zda sa celkom pouzitelny kusok na hobby. Ja tieto deklarovane parametre cinskych hraciek delim minimalne na polovicu ci tretinu, viac od toho urcite neocakavam. Ale FNIRSI ako take beriem celkom pozitivne, je tam aj podpora a updaty FW.
      Ak by sa ti dostal do ruky, urcite odskusaj :)

    • @marian1slovak
      @marian1slovak Před 10 měsíci

      Pridam este odkaz na kolegu z SK sceny @to220 recenzoval 1013D uz davnejsie ?v=9ArcAJrXXlc snad nevadi, a tych videi mal viac. Inak tent oscik je uz starsi, aj ked co to asi zlepsili v novsej verzii, rozobraty na mnohych forach a recenziach do detailu, staci pohladat ;)

  • @tomasjanovsky7427
    @tomasjanovsky7427 Před 2 měsíci

    Ahoj, a díky za video.
    Mám dotaz mimo scope tohoto videa, tak doufám, že mě neukamenuješ.
    Hledám nějaký levný, ale dobrý osciloskop. Říkal jsem si, že bych kouknul po nějakém USB, máš nějaký tip, po čem se podívat? Najít něco, co by stálo za utracení nějakých peněz, je v té záplavě šuntů vyloženě nadlidský výkon.
    Rád bych ideálně:
    minimálně 2 kanály
    100-200MHz
    10-12 bit
    USB 3.x a Type-C výhodou.
    No a samozřejmě rozumný a udržovaný SW
    Koukal jsem i na open source, ale to je asi nesplnitelná pohádka, že?
    Předem dík za odpověď.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 měsíci

      Pokud chceš USB osciloskop, jedině snad micsig, tektronix nebo Keysight. Ostatním výrobcům bych nevěřil podporu SW.
      Osobně nejsem ale fanda USB osciloskopů, protože stačí Update Windows, nebo mit nějakou drobnost atypickou, a je z něj drahý těžítko.

    • @tomasjanovsky7427
      @tomasjanovsky7427 Před 2 měsíci

      @@jiribekr Díky moc, no chci... Chci něco levnějšího. Jsem jen amatér, ale občas se mi to hodí. Teď zrovna opravuju jedno Atari 800 XL a jeho PAL signál a bez oscíku jsem v háji. Sice to ukazuje, ale jsou trochu rozjetý signály a obraz je nic moc.
      Takže je to spíše pro příležitostné bastlení a USB mi přijde jako dobrý poměr cena/výkon. Ale chci zase, ať to má nějaký "výkon".
      Nebo se pletu?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 měsíci

      Levnější USB osciloskopy mají jednu nevýhodu - jejich funkce je závislá na SW v PC. Už jen z toho důvodu bych se jim vyhýbal, zejména levnějším značkám jako owon, UNI-T, hantek apod

    • @tomasjanovsky7427
      @tomasjanovsky7427 Před 2 měsíci

      @@jiribekr Tak díky za info a hlavně za tvůj čas!

  • @PeKlim
    @PeKlim Před 10 měsíci

    XY režim. Zobrazování VA charakteristiky. V jedné ose napětí, v druhé ose proud. Zdroj napětí je třeba sinusový oscilátor.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Nojó, pravda pravda, na tohle jsem zapomněl :)

  • @jelenpiaggio3749
    @jelenpiaggio3749 Před 10 měsíci +1

    Nabíjačiek nikdy nieje dosť 😁

  • @atlanko1
    @atlanko1 Před 10 měsíci +1

    Skutočné špecifikácie sú
    100 mV/div
    200MSa/s
    ~30MHz šírka pásma
    3KB použiteľná vzorková pamäť na kanál

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Hodí se vědět na čem člověk ve skutečnosti je, aby věděl s čím počítat.

  • @jaroslavv.2233
    @jaroslavv.2233 Před 10 měsíci +5

    Já zase budu utrácet 😅 😭

    • @mifak666
      @mifak666 Před 10 měsíci +1

      Nekupovat, fakt. Je to nalestena hovadina. Lezi mne to na stole a jedine co je prakticke je to, ze to ma baterky, takze galvanicky oddeleno od sveta (pri odpojeni nabijecky) a tak netreba diferencialni sondy. Ale nedej boze na tom chtit videt nejaky kratky signal pri pomaleji nastavene timebase atd, atd, atd... (100MHz, 1Gs :-DDD matematicky, ale jsou v tom dva 100Mhz ADC, takze 1Gs je dopocitana vec) Nema zadnou pamet - pouze to co zobrazi. Proste neeeeee))))) No a pokud jsem nebyl presvedcivy, tak pak tu mam jeden na prodej 😀

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      @@mifak666 Nepletete si to s jiným modelem? Protože jak bylo ve videu demonstrováno, tento tablet paměť má ( konkrétně 8GB vyměnitelnou SD kartu ) na kterou si ukládá screenshoty .bmp a surová data .wav. A tyto je schopný i vyvolat a následně dále zpracovávat, jak bylo demonstrováno.

    • @mifak666
      @mifak666 Před 10 měsíci

      @@jiribekr Mam na mysli provozni pamet. SDkarta je na obrazky a prubehy, ale kazdy normalni digitalni osciloskop ma nejakou hloubku provozni pameti, takze v zachycenem signalu je mozno zoomovat a divat se vlevo, vpravo. Tady v podstate nic. No a trigger je tragedie. Mam ho a netroufam si ho ani venovat kamaradovi, protoze mam strach, ze bych ho tim odradil od elektroniky.

    • @technicman2955
      @technicman2955 Před 10 měsíci

      ​@@mifak666😀 mám záujem o kúpu dáte nejaký kontakt na Vás

  • @Edisson.
    @Edisson. Před 10 měsíci +1

    Ahoj, po tom co napsala Niky nemám co napsat, snad jenom upozornění, že nemáš částečně pravdu s tím, že všechny osciloskopy mají propojené pláště BNC a PE, oni se totiž vyrábějí oscíky s independent vstupy s celkovým galvanickým oddělením od PE 🤔 ale ty zase nestojí tři litry 😂
    hezký den 🙂 Tom

  • @krezac
    @krezac Před 10 měsíci

    Chybejici zlute krouzky chyba nebudou, taky jsem je tam nemel

  • @michal_tomasek
    @michal_tomasek Před 10 měsíci

    Ahoj prosím tě nestalo se ti při používání tato chyba jak je popisována ve videu
    czcams.com/video/40YBVEX-I08/video.html

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Defakto všechny chyby, jaké se o tomto modelu probírají na fórech jsou přítomny i zde. Napíšu pak výrobci rozsáhlý feedback.

    • @michal_tomasek
      @michal_tomasek Před 9 měsíci

      Děkuji za odpověď.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 7 měsíci

      ​@@jiribekraka je dopoved vyrobcu odstrani zavady? :D

  • @szedivaak
    @szedivaak Před 10 měsíci

    LissaDŽUsovy obrazce. 🙂

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      aha, takže džus :)

  • @mifak666
    @mifak666 Před 10 měsíci

    NEKUPOVAT! Ja ho bohuzel mam. Ta vec nema s osciloskopem nic spolecneho, pro zacatecnika muze byt zasadne zavadejici. Pouzit se to da na mereni delky pulsi (programovani - testovaci pin...), nebo na kratke periodicke signaly. Ovladani je super, ale to je vse. Tecka.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      A co s tím nejde a se skopem jde? Mně to přijde jako plná funkcionalita. Pravda, chybí mu matematický operace mezi kanály, ale to je tak všechno.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Před 10 měsíci +2

      Mrkl jsem se na specku ad9288 a číňan opět zaválel. 🤣100MSPS, nu co, nula sem, nula tam. Těch 100MHz ani náhodou. 🤣Pro nějaké HUS okolo 10Mhz asi jakštak použitelné. FFT je tam jako vtip. Na druhou stranu je třeba brát v potaz cenu a hobby použití.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +1

      @@marekquarda8023 Jojo, lepší použít dva takové, krmit je otočený o 180° a mít real-time 200 Msps než equ-time 1Gsa/s :)
      To FFT je tam snad jen do počtu, a neměli si s tím vůbec lámat hlavu, a spíš řešit důležitější věci.

    • @mifak666
      @mifak666 Před 10 měsíci +1

      @@jiribekr Tak priklad: Nastav TB na 1ms na dilek a pust si tam puls 1us. Vubec o nem nebude vedet trigger. V realnem zivote tam kde opravdovy skoup pomuze, tento udela pravy opak.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci +2

      Tak hantek to za těchto podmínek zachytil, fnirsi ne. Zoušel jsem u fnirsi různý TB a chytil to až na 50us/div, ale nešlo se na něj podívat, a až an 20us/div se na něj šlo podívat.
      Díky za tip, předám to jako součást zpětné vazby

  • @rzboril
    @rzboril Před 9 měsíci

    Mohlo by to mít delší životnost než dva roky. A nebyl to jeden kus.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 9 měsíci

      Co tam odešlo?

    • @rzboril
      @rzboril Před 9 měsíci

      @@jiribekr to už nevím ale vyšlo to finančně stejně. 8tis dvakrát nebo 20 tis. Jednou. Máme je ve fabrice u strojů kde je velké El. mag. pole a prašnost.

  • @atlanko1
    @atlanko1 Před 10 měsíci

    Ak by niekto chcel pozriet alternativny firmver, tak tu czcams.com/video/6YFfIEvUe0c/video.html

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      Díky za sdílení, může se hodit :)

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 10 měsíci

      @@jiribekr tak ked to chces pouzivat, ina maznost abi nieje. Ma odstraneny ten bug s citlivostou pri prepnuti na 100mV, v rezime single a normal vies ist pod 50ms, a vzorkuje to 3000vzorkami stale. Nemato FFT co je v origo zbyticne ked to nema ziadne cisla. Navyse na firmave sa pracuje, narozdiel od origo ktory je bez zmeny odkedy to vyrobili, a priebehy co zobrazuje su skoro fiktivne a vyhladene.

    • @ivo6520
      @ivo6520 Před 9 měsíci

      @@atlanko1 znamená to, že to řeší ten problém, o kterém psal @mifak666: "Nastav TB na 1ms na dilek a pust si tam puls 1us. Vubec o nem nebude vedet trigger. " ???

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 9 měsíci

      @@ivo6520 to tazko treba si uvedomit ze ten osciloskop dobre zobrazuje tak do 2MHz, ale ved vyskusaj uvidis. Stale jento lepsie ako orugo soft co si vymysla priebehy.

    • @ivo6520
      @ivo6520 Před 9 měsíci

      @@atlanko1 Dík za odpověď, ale Tvou radu nemohu použít, protože ten osciloskop nevlastním. Než si ho koupím, jen potřebuju vědět, zda krátkej pulz, kterej při krátké TB trigger spustí ho taky spustí, když TB bude dlouhá. Píšeš, že vzorkování se s TB nemění, tak by to tedy asi mělo fungovat.