Můžete věřit svému multimetru?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2024
  • V dnešním videu určeném spíše domácím bastlířům a elektro kutilům si povíme některé praktické rady a zkušenosti ze světa měřící techniky, a to proto, aby každý kutil mohl měřit spolehlivě, a věděl přesně na čem je. Protože bez měření není vědění.
    Odkazy:
    AD584 modul napěťové reference: s.click.aliexpress.com/e/_DCL...
    DPSky redukce z SMD odporů na dráty: s.click.aliexpress.com/e/_DCr...
    Plastové přístrojové krabičky: www.tme.eu/cz/katalog/krabick...
    Přesné odpory 0,01% (do 50k): cz.mouser.com/ProductDetail/A...
    Přesné odpory 0,02% (50k včetně a víc): cz.mouser.com/ProductDetail/V...
    Konektor zlacený: www.tme.eu/cz/details/bi-slb4...
    Cín s 3% stříbra, tavidlo ROM0: www.tme.eu/cz/details/sac305-...
    Tavidlo (REL0, mám ověřeno že dlouhodobě nekorozivní): cz.mouser.com/ProductDetail/C...
    Kapitoly:
    0:00 Úvod
    1:08 Bude multimetr fungovat?
    5:27 Vsadím na multimetr svůj život?
    7:41 Měří přesně?
    10:58 Domácí ověření přesnosti
    13:28 Reference pro testování multimetru
    26:10 Co s vadným multimetrem
    29:30 Použití reference
    37:52 Závěr
  • Věda a technologie

Komentáře • 87

  • @PavelSkollSuk
    @PavelSkollSuk Před 11 měsíci +9

    Vždy jsem beznapěťový řešil šroubovákem s doutnavkou, nebo nasliněným prstem.😊

  • @Thales_WH
    @Thales_WH Před 11 měsíci +1

    Velmi slušný souhrn, který laikovi či začátečníkovi může mnohé dát. Pokud bude mít někdo zájem, pak si může o metrologii načíst více, ale tak, jak video je, tak může mnoha lidem ušetřit pěknou kopu problémů a nepříjemností 👍

  • @d.l.7692
    @d.l.7692 Před 11 měsíci +6

    Dobrý den, pěkné video s hodnotnými informacemi. Jen za mě, honit přesnost ručních multimetrů na setiny % je mimo mísu, zvlášť pokud v úvodu uvádíte měření třeba v autě nebo v rozvodnách, kdy je mi úplně jedno, jestli naměřím 400,00V nebo 389,67V a jestli chyba bude 0,1 nebo 3%. Zrovna tak počítat při výrobě domácího normálu s chybou setiny ohmu, když nemáte ani teplotní kompenzaci, používáte 2-vodičové měření a skutečná hodnota normálu není porovnána s etalonem... Dle mého názoru jsou Vaše postřehy vhodné jako uvědomění si problematiky a jakési ověření parametrů měřidla v amatérských podmínkách, což je plně dostačující, ale ruční multimetry nejsou už svým určením laboratorními multimetry. Vaše videa jsou bezkonkurenční a plná užitečných informací, podložená obdivuhodným nasazením a vždy se rád podívám, díky za ně 🙂

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Však tohle video JE do amatérských podmínek. Já se sice elektrikařinou živím, ale multimetr v práci použiju jednou za 3 dny. Tohle je moje hobby, a ostatním lidem, kterých je tohle hobby taky prostě radím jak si ověřit, jestli jejich multimetr nekecá. To bylo celou dobu obsahem videa.
      teplotní kompenaci nemá cenu používat když jsem to měřil ve 25°c
      2 vodičové měření je blbě? To jako mám rozdělat celý multimetr, odfrézovat mu cesty a vyvést si sólo sense a sólo proudový zdroj?

    • @hifiahigh-endaudiotechnika5902
      @hifiahigh-endaudiotechnika5902 Před 11 měsíci

      Souhlas, na přesnější měření je stolní multimetr, který má každá firma a i spousta hobíků (Drill90 atd.) protože 6,5místný Agilent 34410A se dá pořídit 8-12tis, případně nový Hantek HDM3055 ap. Přesnost oproti nejlepším ručním multimetrům je minimálně o řád lepší- možnosti 4vodičového měření odporu, GPIB, LAN, USB...

    • @d.l.7692
      @d.l.7692 Před 11 měsíci

      ​@@jiribekr2W metoda není blbě v případě běžného měření, ale když jste špekuloval nad zlacenými zdířkami, odporem pájeného spoje, ... při výrobě Vašeho odporového normálu a počítal setiny ohmů, pak 2W metoda blbě je. Nicméně, jak uvádíte, pro amatérské podmínky je toto více než dostačující. Pokud pro Vaši tabulku přesností multimetrů používáte jakýkoliv normál, měl by být v rámci objektivity kalibrovaný s etalonem, protože takto posuzujeme jen relativní přesnost nikoliv absolutní. Jinak, jak píšu, videa pěkná👍

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +1

      Proč jsem špekuloval nad zlacenými zdířkami? Protože jsou prostě kvalitní. Nikdo normální by totiž k odporům za 160 korun kus nedával vachrlaté banánky z aliexpressu s loupajícím se niklem. A právě odpor vedení stejný pro všechny rezistory, včetně hrocení stříbrnýho cínu a oněch zlatých banánků je práve proto, abych mohl využívat REL, a tedy na těchto rezistorech mohl provádět orientační vyzkoušení multimetrů, jestli stále měří OK.
      Jestli mi tu hodláte vnucovat že 2W metoda je blbě, tak vás zklamu, všechny ruční DMM se kterými jsem se setkal měří dvouvodičově (vyjma procesních kalibrátorů od UNI-T a Gossen Metrawattu). A tahat od každého odporu 4 banánky, jen proto, abych stejně měřil 2 vodičovým přístrojem nedává vůbec žádný smysl.
      Odporový normál byl stavěn pro běžné multimetry, tečka. Jestli od toho čekáte něco víc, tak smůla, já si tohle kupuju za vlastní peníze a dělám to pro vás, pro lidi, abych aspoň tu recenzi mohl dělat líp než většina recenzentů. A pak se najdou vysírači, kteří si přijdou honit ego že maj v práci Keysight 34461A a kalibrátor za dvě mega, a myslej si že se na mě můžou povyšovat, protože já mám jen nějakej zaprděnej hobby normál?
      Ať mi ty hejtři nejdřív řeknou co za přístroje si koupili za vlastní peníze a maj to jen na domácí použití.
      Mně tohleto nevydělává, já se metrologií neživím, a nebudu si kvůli hobby kupovat věci dražší než moje oktávka. To vím o jinejch věcech kde ty desetitisíce utopit...

    • @zemlickapetr
      @zemlickapetr Před 11 měsíci +1

      Vhodná metoda závisí hlavně na řádu měřeného odporu, spíš než na tom, co považujete za běžná měření. Každý, kdo si někdy postavil alespoň miliohmetr, tak dobře ví, že setina ohmu na 2-Wire ještě není nic, co by se, jakožto poměrná část měřené hodnoty, nedalo poměrně přesně detekovat. Tohle je pracovní normál od 50 ohmů, ne 50 miliohmů. Rozdíl v měření mezi 2W a 4W metodou jsem na takovém pracovním standardu s kvalitními svorkami měl po vyloučení odporu přívodních kabelů v řádu 1 miliohm.
      Nevím, k čemu by jako bylo Kelvinovo připojení na svorkách měřeného zařízení pro měřidla, která to viditelně neumí využít; každopádně tvrdit, že 2-Wire je blbě je zcela mimo realitu, i kdyby to uměla. Mmch., teplotně kompenzované nejsou ani odporové normály pro metrologické laboratoře, tam se to řeší jinak... 🙂

  • @Jajamilan
    @Jajamilan Před 11 měsíci +2

    Výborný, smekám. A samozřejmě 👍

  • @bahamista2
    @bahamista2 Před 11 měsíci +1

    Zdravím, koukám na Vaše videa a jsou velmi inspirativní, na Vaši otázku je snadná odpověď - metrologie, nechat měřák změřit a cejchovat ničemu jinému se profesně věřit nedá, ostatní je jen hobby s určitou mírou důvěry v přesnost, ještě jednou díky za Vaše videa a Vaši práci, mnozí z ní čerpáme

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Však tohle je pro hobby, já to ani profesionálně neřeším, to by mi přesnost měřáku musela vydělávat. A abych kvůli videu, za které od youtubu dostanu pětistovku nechával úředně kalibrovat měřáky a řešil drahé přenosové normály, to za těch pár stovek za video fakt dělat nebudu.

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 Před 11 měsíci +2

    Díky za video, přeji hezký den.

  • @baloon8991
    @baloon8991 Před 11 měsíci +6

    Já teda měřím napěťové stavy zkoušečkama typu vadas, které mají alespoň nějaké deklarované zatížení a specifikaci, ale taky to není stoprocentní. Nedávno letěla po cca 10 letech do popelnice Benning Duspol, byla bohužel nerozebratelná, zřejmě z důvodu bezpečnosti😀

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. Před 11 měsíci +2

      souhlas vadaska nejdříve "brňákem" ono jde cítit dle brnění že to jakési střídavé napětí indikuje a nemusí na to člověk ani vidět no a pak fázovka s doutnavkou a pro jistotu ještě další měřák a až pak si šáhnout...

  • @radekdo4344
    @radekdo4344 Před 11 měsíci +6

    Jako vždy, krásná práce Jirko ...

  • @janzahradnik8089
    @janzahradnik8089 Před 11 měsíci +1

    Ahoj Jirko, skvělá práce. Chtěl bych se zeptat, jestli si zkoušel si sám doma postavit vlastní multimetr? A druhý dotaz je jak měří kondenzátory RCL metr a klasický multimetr?

    • @Jajamilan
      @Jajamilan Před 11 měsíci

      Já ano. A zodpovědně můžu říct dnes bych se do toho nepouštěl vůbec, bylo to cca. 1983-5. Když člověk sehnal chytrej integráč a LCD display, tak potom přesný odpory a aby byly stabilní to byl kumšt a hodně dlouhých zimních večerů.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +2

      Existovala sada ADM2001, dokonce ji mám nesestavenou na výstavce za analogama. Byl to defakto multimetrovy čip a displej, nic víc. A jak píše jajamilan - člověk si pak musel řešit odporovy děliče, rozsahy, mechaniku a všechno po svém.
      Stavět si vlastní multimetr se vůbec nevyplatí.
      Ohledně měření LCR vs multimetr, zkusím to velmi zjednodušit :
      LCR metry zjišťují impedanci součástky - jak se projevuje ve střídavém obvodu, a taky ji tím střídavým proudem napájí. LCR metr tedy ví přesně jak se bude součástka v praxi chovat.
      Multimetry jen nabíjí kondenzátor známým proudem a podle času určí kapacitu. Je to jednoduchá metoda, ale výsledky stačí ledatak na vyhlazovací kondenzátor za 50Hz trafem, nic víc.

    • @janzahradnik8089
      @janzahradnik8089 Před 11 měsíci

      @@jiribekr Já jsem začal experimentovat se stavbou multimetru a vybral jsem si integrovaný obvod ICL7107 a ono to funguje.

  • @SirWolfCZ
    @SirWolfCZ Před 11 měsíci +5

    Pozor, ve videu se vyskytuje pár nesmyslů a nepřesností, které laika mystifikují.
    Například můžeš svůj multimetr porovnávat vůči multimetru, který ukazuje na tisíc desetiných míst a vůbec nic to neznamená, protože samotný počet desetinných míst vůbec nezaručuje přesnost.
    Chybná hodnota zobrazená na tisíc desetinných je pořád chybná.
    Klíčové slovo je metrologická návaznost. Měřidlo musí být navázáno na měřidla vyššího řádu a celá řada návazností končí u etalonu.
    Dále: Když měřák ukáže "100,00", neznamená to 100,00; nýbrž 100,00 plus mínus chyby měření.
    Doporučuju vygooglit si pojmy "metrologická návaznost" a "nejistota měření".
    A taky bacha na to, že reference AD584 se vyrábí ve více třídách přesnosti, jen ta nejlepší AD584L má +- 5 mV na 10 V. Mám tu stejnou jako ty, s AD584L, vzhledem k ceně originálního integráče (který se navíc už ani nevyrábí, jen verze K a horší) ze spolehlivého zdroje, nepochybuju o tom, že ta čínská je nějaká fejková, ale kupodivu je lehce mimo toleranci jen na výstupu 5 V, všude jinde se vlezla.
    A pokud si chceš zjistit přesnou hodnotu, je k tomu potřeba použít měřidlo vyšší přesnosti a metrologicky navázané.

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 Před 11 měsíci +2

      Přesně tak- spousta nepřesností. Abys tu sadu rezistorů mohl nazvat normálem musíš znát jejich přesnou hodnotu protože třeba u 100k rezistoru 0,01% se pohybuješ v rozmezi 99990 -100010 Ohm. Stačí nechat změřit na uředně kalibrovaném stolním multimetru 4W metodou -např.Agilent 34410, 34461atd., těch měřáků jsou po fabrikách stovky, není to nic výjimečného ani drahého. Někdo by se určitě našel. Nebo zvážit nákup v second handu. To stejné u reference napětí- uředně kalibrovaný přístroj. Bez toho je vypovidaci hodnota nula. Udaje ktere cinan posila k tem jejich modulům jsou chybné.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +5

      Pozor!
      Video je určené pro laiky, bastlíře a kutily. A i když jsem ho plánoval na bůhví kdy, tak jsem ho udělal dřív, protože do něj můžu šoupnout finální dokončení Hioki DT4282 vs Fluke 87V MAX. A konečně Flukeho vrátit.
      Protože vím jak lidi reaguji na videa typu "rychle tohle dodělám a za 5 minut hotovo", tak jsem musel vzít víc souvisejících témat, aby to nebylo prázdné.
      Aktuálně se ve 31°c potím s termokamerou na stativu a při 10-50A proudu zatěžuju konektory, spoje, pojistky, jističe, svorky atd, abych měl dostatek kvalitního materiálu do recenze na termokameru.
      A tak aby sledující nebyli měsíc bez jediného videa, tak jsem narychlo spíchnul aspoň tohle...

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 Před 11 měsíci +1

      @@jiribekr to je jedno pro koho je to určené. Máš tam nepřesnosti které degradují výsledky.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +2

      ​@@robertkovar8710v tom případě se přimlouvám za natočení videa, které nám vysvětlí kompletní problematiku metrologie. Než se rozčilovat pod komentem, lepší udělat osvětu a pořádně. Já to tak dělám taky.
      Jedno video s dobrým vysvětlením všech pojmů, jevů a závislostí jistě dá člověku mnoho.

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 Před 11 měsíci

      @@jiribekr jj budu muset udelat :)

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera Před 11 měsíci

    Ahoj. Otázka na zaoxidovanú dráhu prepínača. Aký je tvoj názor na použitie troch sprejov na kontakty. KONTAKT 60, KONTAKT WL a nakoniec KONTAKT 61? Myslíš, že by to bolo lepšie než to gumovanie? Ďakujem.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      gumování odstraňuje oxidy mechanicky, kontaktoly chemicky. Mechanicky je to mnohem účinnější, a osobně kontaktol používám jen tam, kde to nejde mechanicky.

  • @tictalic804
    @tictalic804 Před 11 měsíci

    Ahoj, prosím o radu. Momentálně v průmyslu popisuji vodiče smršťovacími bužírkami pomocí tiskárny E1000 PRO. Jenomže najednou mám potřebu popisovat stovky kabelů a dělat to s tiskárnou co mám je to časově nepředstavitelné. Doporučil by si mi jinou tiskárnu, která např. žere smršťovací bužírku z bubnu?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      my máme supvan TP80e, s tím to jde parádně

    • @tictalic804
      @tictalic804 Před 11 měsíci

      ​@@jiribekr Vypadá dobře, ale v parametrech jsem našel, že tiskne smršťovací bužírky do průměru 6mm já tisknu 99.9% 11.7mm.

  • @spac1565
    @spac1565 Před 11 měsíci

    Ahoj Jirko. V tom nadchazejícím testu tavidel, nechtěl by jsi přidat tavidlo elchemco future rework jelly? Hodně lidí si ho pochvaluje.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Je to rebrand od britské firmy warton metals, bohužel to tedy není český produkt. Navíc je to drahé jak prase.

  • @stefankosztolanyi7618
    @stefankosztolanyi7618 Před 6 měsíci

    OK, výborná inšpirácia. Niektoré veci sa mi ujasnili. A čo vplyv odporu poistky na meranie prúdu a odporu u "dostupných" multimetrov?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 6 měsíci +1

      Bylo vždy testováno v recenzích na multimetry a zaneseno přehledně do tabulky

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 11 měsíci

    pěkné

  • @jirikborsukzabransky
    @jirikborsukzabransky Před 11 měsíci +4

    Joj, hlavně už né ten Owon. U mně to bylo šlápnutí vedle. Poločas rozpadu nejpozději tři roky, po této době začnou degradovat plasty a celé se to podivně láme až se to čínské modrošedé howno rozpadne. A vždy tak po půl roce rozebrat a vyčistit ty cesty a taky ty klemy toho přepínače. On to totiž číňan zase zabil, vyrobí celkem fajn multimetr pro hobby a zas to ojebe kde to jde... ty cesty toho přepínače májí být pozlacené, ale nejsou, je to z jakéhosi poniklu 🤑

  • @DemonPhobos
    @DemonPhobos Před 11 měsíci

    A k tomu zabugovávání měřáků jsou prej pověstné vysokovýkonné osciloskopy Rigoll. Docela by mě zajímalo jak to doopravdy je. Prej jsou rychlé, dobré, přesné, ale pak se seknou a čus... Kup si novej...

  • @swenak
    @swenak Před 10 měsíci

    Nedávno jsem se strašně n...al, když jsem namátkou zkontroloval napětí baterie koloběžky i dalším multimetrem, co jsem měl doma, jenom tak, pro jistotu. Rozdíl 0,4V proti multimetru který jsem používal běžně. Tak jsem si pořídil další 2 :) Nyní mám 4 multimetry, ale asi si nechám jenom jeden, který, ač je větší, než byly mé původní záměry, dává rozumné výsledky a má rozumné parametry. Skončil jsem u Brymen BM789 a snad bude chvilku měřit tak, abych nedostal zase infakrt z nepřesných hodnot menších a míň přesných kousků :) Zde video, kde porovnávám ty 4 multimetry na stejné baterii: czcams.com/video/Qd4Stor-v68/video.html

  • @VieraKapinova
    @VieraKapinova Před 11 měsíci +1

    A čo keď mi všetky tri napíšu iné čísla a mám len tri?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +1

      všechny pošteklit dokud se dva neshodnou

  • @TheEspozitos
    @TheEspozitos Před 11 měsíci

    je také dobré si uvědomit, že díky obrovskému vnitřnímu odporu můžete měřit nesmyslné hodnoty napětí, když je naindukované.
    přítomnost fáze idálně vadaskou nebo doutnavkou a jakmile svítí, tak je něco špatně. Živé části vadaskou nebo žárovka. Prostě cokoliv má nízký vstupní odpor, ne v řádech MOhm

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Na tohle jsou měřáky s režimem LowZ, většina klešťových multimetrů například

  • @otanetrval9865
    @otanetrval9865 Před 4 měsíci

    Ahoj začínám elektrikařinou spíš s bastlením 😂 pořídil jsem si multimetr FKtechnics FK8250 jaký na to máte názor je to asi spíš základ

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 4 měsíci

      Je to skutěčně jeden z úplně nejlevnějších multimetrů co existují, absolutní funkční základ. Do začátků může stačit, jen to chce si dávat bacha na nejištěný ampérový rozsah - měření proudu v zásuvce nebo měření proudu co dá autobaterie se pak může proměnit v popáleniny rukou a zánět spojivek.

  • @konarik
    @konarik Před 11 měsíci

    Kalibrator neni nutne potreba, ale treba Fluke je docela previt a pokud clovek nema vsechna referencni hodnoty co jsou potreba, tak to clovek doma neudela - nove hodnoty se neulozi (myslim, ze to bylo video z eevBlogu, kde to Dave resil). Pokud si to dobre pamatuji, tak kamen urazu je 700V AC.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Tak tady se musím Flukeho zastat (i když ho nemám rád), zrovna Fluke má justace svých přístrojů řešené dobře, protože se to dá justovat snadno uživatelsky, a není k tomu potřeba nic proprietárního.

    • @zemlickapetr
      @zemlickapetr Před 11 měsíci

      @@jiribekr Proprietárního k tomu sice není potřeba nic (alespoň tedy na ručních DMM ne), protože Fluke má uživatelské menu, ale to je platný jak mrtvýmu zimník, protože když mu nedodáš všechny kalibrační úrovně všech rozsahů od většiny veličin najednou, tedy například u 87-V je to 31 položek, tak nedostavíš nic. Částečně arbitrární určení kalibračních úrovní [ve stylu VAR IN stolního Fluke 8840A] též není možné. Je to "dobře" řešené over-engineeringem, no, ale né pro uživatele. Je to řešené tak, aby nikdo nemohl snadno nic změnit bez (Fluke) multi kalibrátoru za řádově miliony, nebo servisu Fluke.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Pravdou je, že by mělo jít justovat aspoň vybrané rozsahy, protože odpor s napětím nijak nesouvidí co se týče přepočtu, který si multimetr "dělá v duchu"

  • @DjJeardElectroChannel
    @DjJeardElectroChannel Před 11 měsíci +1

    2:35 Ano, bráchovi úplně sám od sebe odešel Habotest HT206B😢

  • @vaclavpoustka1019
    @vaclavpoustka1019 Před 11 měsíci

    Podobně jako hledání absolutní a relativní chyby při započtení přesnosti...

  • @miroslavkoubek6827
    @miroslavkoubek6827 Před 11 měsíci

    No. video perfektní, nadechnutí, snaha ale z hlediska praktického využití k ničemu, běžný multimetr je jen k určitému spíš k pracovní měření, na přesné měření jsou laboratorní přístroje. Nic méně jako edukační videjko perfektní!

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Video jsem natáčel hlavně proto, že v elektro skupinách často lidi používají nefunkční měřáky, a tak řeší závady, které neexistují

  • @talik69
    @talik69 Před 8 měsíci +1

    23:45 UT-61E+ taky neumí autorange v rel módu 😞

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 7 měsíci +1

      Bohužel no, tahle schopnost je v měřácích přitomna spíš nahodile

    • @DjJeardXYZMusic
      @DjJeardXYZMusic Před 7 měsíci

      Jn😔

  • @jirizahradnicek2325
    @jirizahradnicek2325 Před 11 měsíci +1

    Ahoj, nechci být hnidopich, ale v čase cca 32:30 se objeví tabulka s hodnotami odporu a zaokrouhování. Tam na posledním řádku je uvedena hodnota 100,049 a zaokrouhlena na 100,00, Mluvíš tam ale o hodnotě 100,0049, takže asi překlep. Jinak moc hezké video díky za něj.

  • @lucianpiller4131
    @lucianpiller4131 Před 11 měsíci

    A nestačí na ověření napětí fáze doutnavka?

    • @radekdo4344
      @radekdo4344 Před 11 měsíci +1

      Stačí i nestačí ... Již se mi stalo, že sem dostal ránu a doutnavka nesvítila .. Někde se měco nadpřirozeného událo 😀

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +3

      Šroubovák s doutnavkou opravdu nestačí. Správně se pro tohle má použít jedině zkoušečka. Podle přepisů na to nevyhovují dokonce ani multimetry, ale v praxi jsou multimetry spolehlivější (a on ten předpis co zakazuje multimetry a předepisuje požadavky na zkoušečky stejně stojí za houby, takže ho ani nedodržuju). Takže když už se bude laik chtít mermomocí rýpat ve zdi, a my elektrikáři víme že mu v tom nezabráníme, tak ať si aspoň ověří beznapěťák ideálně vším dostupným. A mnoho elektrikářů, včetně mě pak ještě děláme na úplný závěr cvrnknutí špičkou prstu o vodič jako poslední sicher. Cvrnknutí a špička prstu kvůli tomu, že nemůže nastat křeč a sevření vodiče do ruky.
      Tím samozřejmě nic neradím a nikoho nenabádám a nenavádím. Jen říkám jaká je praxe. Vždy však dodržujte platné předpisy.

    • @BorovanskyLukas
      @BorovanskyLukas Před 11 měsíci +3

      @@jiribekr Ano, taky si vždy nakonec brnknu. Jinak by to bylo "Tak paninko, ty voltíky tam máte všechny." 😂
      Jinak téma na další video: "Zákon 250/2021Sb a k tomu přidružených zákonů/nařízení oproti Vyhl. 50/1978Sb." by se hodilo asi vice lidem. 😉

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      @@BorovanskyLukas néé, zákony néé
      Já jsem rád že jsem využil poslední možnost pro obnovení vyhl 50 §7, §8/1 a §10a, a 250 budu dělat až se to uklidní a zaběhne :)

    • @BorovanskyLukas
      @BorovanskyLukas Před 11 měsíci

      @@jiribekr To jsme na tom stejně, mám §6 (vyšší nepotřebuju, praxe 16let) od 12/2021, takže času je dost.
      Teď mě ale čeká změna zaměstnavatele a tam budu možná už muset dělat zkoušky podle Z250/2021 a NV194/2022.
      Stará 50ka a k ní přidružené věci byly psané pochopitelně a srozumitelně, ale 250 a 194 jsou právnický guláš ve kterém mám problém se vyznat.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před 11 měsíci

    Dostat koupit i napěťové reference.

  • @martinbalik5055
    @martinbalik5055 Před 11 měsíci +1

    Pri tom beznapatovom stave este by sa hodilo kutilom vysvetlit CAT kategorie aby multimetrom z policky oproti rozkom v potravinach nesli na privodny kabel do baraku. A este cinsky CAT 😂.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Do CAT IV prostredi se nastesti laik nedostane ;)
      A uprimne, laikum bude CAT II nebo III stejne uplne jedno :D

  • @imatus235
    @imatus235 Před 11 měsíci

    Čau, ja len či tu nebola Niki??😆

  • @boriscz9307
    @boriscz9307 Před 11 měsíci +1

    Děkuju hezká práce 👍. Trochu jiný pohled na věc ➡️ czcams.com/video/WyynKVCD59U/video.html

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 11 měsíci

    taky mám pár měřáků na bastení asi stačí czcams.com/video/0wWbBd5QSkA/video.html&ab_channel=VaclavHlavik

  • @cooltchemobility
    @cooltchemobility Před 11 měsíci

    Jen takový nápad na video zkus udělat video o kvalitní bodovačce která se dá sehnat za normální peníze a zaboduje čistým nikl 0.3

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Používám takovou modro šedivou, a do 0,2 to zvládá. Na čistý nikl to chce výkonnou, například kondenzátorovou. Já tu svoji už rozebral, propalovala všechno menší

  • @aloiskorcak1653
    @aloiskorcak1653 Před 11 měsíci

    Ke kritice multimetru Owon a SW chyb. Není to např. mobil který se stáhne FW a zaktualizuje se. Co do multimetru výrobce dá za SW tak to tak už zůstane, aktualizovat nejde, bohužel. A SW chyby nejsou záležitost jen zn. Owon. Když vezmu cenu B41T+ a jeho a parametry a k tomu na srovnání vezmu Fluke tak druhý jmenovaný je cenou trochu jinde. A i ten Fluke není bez chyb.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Sice nelze snadno updatovat FW již koupeného multimetru, ale výrobce je už vyrábí dost dlouho na to, aby nové měřáky vyráběl již s opraveným FW, což nedělá.
      Mimochodem, on ani nevydává opravné updaty u strojů, kde to technicky proveditelné je.

  • @janprochazka5659
    @janprochazka5659 Před 11 měsíci +2

    Co ma byt sdelenim videa jsem ani v pulce nepochopil a vypinam

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci +8

      Co je obsahem videa píšu vždy do thumbnailu (náhledu) videa, a to hezky v bodech. Pokud ani z thumbnailu, a ani z kapitol videa (které jsou přehledně dostupné na časové ose i v popisku videa) nechápete obsah videa, pak vám už asi nikdo nepomůže.

    • @janprochazka5659
      @janprochazka5659 Před 11 měsíci

      @@jiribekr Chce to lépe číst komentáře. Obsah != Sdělení

    • @SirWolfCZ
      @SirWolfCZ Před 11 měsíci +2

      Tak to video prostě asi není určený pro tebe a tím pádem je pro tebe zbytečný na něj koukat. Takže jsi dobře udělal, že jsi ho vypnul.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 11 měsíci +4

      Sdělením videa má být základní úvod do přesnosti a spolehlivosti multimetrů pro laiky a začínající bastlíře. Myslím, že toto splňuje dobře, drobné nepřesnosti v tomto případě můžeme zanedbat. Pokud jsi to nepochopil, pak je chyba na tvé straně. Není zač.