Beázik a pince? Drénezzünk! A száraz pince nem csak a szerencsén múlik!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • Az egyik legfontosabb elem a drén az alápincézett épületeknél. Most építés közben nézheted meg. drénezést.
    Ez nem más, mint egy vízelvezetés, ami már oda sem engedi a vizet a pincéhez!
    Édekelnek az alacsonyenergiás házak?
    Támogatnád a munkásságomat?
    A legegyszerűbben így lehet könyved, rendeld meg itt!
    www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    olvass bele! Már 35 oldal szabadon elérhető, nem kell feliratkozni sem!
    egyszeruen-pas...

Komentáře • 40

  • @zoltantoth4717
    @zoltantoth4717 Před 11 měsíci +4

    Kedves Szakiellenőr!
    Két kérdésem van: Hova vezetik el a drain csővel a vizet? Itt is bő 1 méter mélyen van a cső! Az én épülő pincém esetében 2 méternél is mélyebben. Az eleve agyagos földbe kellene tennem az épülettől legalább 6 méterre egy több köbméteres szikkasztót?
    A másik kérdés pedig, hogy az itt látható citromsárga cső ismereteim szerint 1 méter alá nem kerülhet, mert összeroppan. Rosszul tudom?
    Válaszát előre is köszönöm!

    • @DVTK-nb1BL
      @DVTK-nb1BL Před 3 měsíci

      Ez engem is érdekelne! Hátha kapunk rá még választ.

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 Před rokem +3

    Jó dolog ez, én is körbedrainoztam a házat ezzel a módszerrel, kíváncsi vagyok hogy válik be. 😃

  • @vlmworld
    @vlmworld Před rokem +1

    "Nincs részletes gépészeti kiviteli terv". Így hogy lehet építkezni?
    Tehát akkor: "ott hátul a sarokban lesz a kazán, úgy egyhúsz magasan, kicsit balra tőle a vízkiállás, mellete a wc, a 110-es cső alul áll ki oldalt, a fűtéscső a padló alatt kicsivel.... :)

  • @enekelek7186
    @enekelek7186 Před rokem +3

    Tisztelettel egy kérdéssel fordulok a csatorna minden tagjához ha már pince lesz a téma. Adott egy 88 - ban épített családi ház száraz nem penészedő alagsorral amelyben különböző rendszeresen használt helyiségek vannak mint pl mosókonyha, műhely stb ... A magasterasz mellé lett öntve a betonlábazatnak annakidején mely "lábazat" az alagsor fala ugyebár. Szigetelni készülünk, jól teszem-e ha végig vágom és kivésem a teraszra vezető lépcsőket és terasz aljzatát oly mélységben hogy az már ne érintkezzen közvetlen a ház betonlábazatával, majd az xps lábazati szigetelést helyezek a két beton felület közé, ezzel remélhetőleg elkerülve az alagsorba bevezetett hőhídat elkerülvén a penészedést és egyéb gondokat ??? Volt aki azt mondta felesleges munkát csinálok magamnak és megjegyzem elvileg szigeteléssel is foglalkozik konkrétan felmérni jött...(Nem állapodtam meg vele végül. ) Én valahogy nem gondolom józan paraszti ésszel átgondolva hogy ne okozna az a rettenetes mennyiségű beton felület hőhídat, ugyanakkor ő nyilván többször csinált szigetelést munkájából fakadóan... A választ előre is tisztelettel köszönöm! 🙏

    • @MrSlidenHun
      @MrSlidenHun Před rokem +3

      Üdv! Ha gondolja innen youtuberól megcsináljuk a szigetelést magának! Kellemes Karácsonyt.

    • @enekelek7186
      @enekelek7186 Před rokem

      @@MrSlidenHun tegezhettél volna nyugodtan, kép alapján valószínűleg fiatalabb vagyok mint te. 🤣Mindenesetre köszönöm a magasröptű választ. 👊

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před rokem +2

      A gondolat elvben jó, ha nem okoz statikai problémát!

    • @akosszucs1455
      @akosszucs1455 Před rokem +2

      1. Iszonyat nagy munka.
      2. Ha a házfal tartja, vágás után nem fogja --> kimozdulhat :(

    • @enekelek7186
      @enekelek7186 Před rokem

      @@SzakiEllenor Köszönöm a válaszát! A terasz aljzatnak a felső öt centije van konkrétan már a kőporos vakolatra ráöntve amely kőporos vakolatot itt-ott a terasz aljzat csatlakozásánál le is rántott az idő múlásával a beton, alatta a sima vakolat látható, még épen. Onnan is láttam-láttuk hogy nincs egybekötve a házzal a terasz. Szóval az alatta lévő betonréteg viszont már nem ér hozzá a ház alapjához kb. fél centi légrés van, az alatt pedig homokfeltöltés, azt nem tervezem piszkálni csak ami közvetlen érintkezik a fallal. Ha nem ér hozzá a beton betonhoz elvileg nem kellene túl nagy hőhídnak kialakunia a felszín alatt jól gondolom? Vagy fújjak biztos ami biztos purhabot abba a fél centi légrésbe ami az alap és az alsó réteg beton közt van miután a felső közvetlenül érintkező 5cm betont eltávolítottam??? ... A lépcsők tekintetében pedig az van hogy annyi rés azért volt a két felület között, hogy valamikor befolyt a csapadék víz mert mikor megvettük a házat látszott az alagsorból hogy lépcsőzetesen ledobta a vakolatot belülről a sarkoknál ahol a lépcső fut kívülről, sehol máshol nem volt ilyen tünet. Ez ideiglenesen akkor hajlaterősítővel és vízszigetelő anyaggal orvosolva lett, nem is ázott ott többet be és csont száraz azóta is. A ház lábazatát valami pirosra színezett bika cementes misung védi , ehhez lett a lépcső öntve , látszott hogy az odaöntött beton itt-ott lehúzta a ház lábazatáról ezt a misungot és ott légrés alakult ki, ebből is következtetek hogy nem igazán lehet statikai szerepe mert a misungot nyilván csak akkor tudták felhordani a beton lábaztra amikor a terasz még nem volt ott és ha statikai szerepe van akkor csak közvetlenül érintkeznie kellene az egész lépcsőnek teljes mélységéban a ház alapjával, beszivárgó víznek nem kellene a két felület közé bejutnia ... Ez egy "típusház" igazából több ilyen ház van a faluban van ahol nem így van kialakítva a terasz hanem alatta pakolható rész van kialakítva. Itt feltöltötték és rábetonoztak két rétegben. A kőműves is azt mondta hogy nincs bekötve a terasz a ház alapjába. De határozottan el szeretném választani a két felületet amennyiben ez így ésszerű. Mert mikor már a szigetelés fenn van nem szeretnék azzal szembesülni a következő télen hogy megesz a penész az alagsorban ott ahol a lépcső fut. Ezért kérdezek rá minden fórumon is ahol lehetséges, még ha hülyeségnek tűnik is a kérdezgetésem . Tisztelettel: Roland

  • @tamaszsofka8372
    @tamaszsofka8372 Před 9 měsíci

    Tisztelt Szakiellenőr!
    A drain lemez hogy van összefolytonositva?
    Nem láttam a videóba toldást.
    Gondolom nem akkora a méret amekkora a felület, hanem tekercsben lehet kapni mondjukb1 - 1.5 m széles tekercsekben?
    Köszönöm.

  • @drotika
    @drotika Před rokem +4

    Sziasztok, ebben azmelysegben hova megy a drain cso? Akna egy szivattyuval? Vagy melyebb szivargo kaviccsal kitoltve?

  • @akosszucs1455
    @akosszucs1455 Před rokem +1

    Részletes kiviteli terv tapasztalattal kapcsolatban kérdeznék: Mennyit lehet azzal spórolni ha nincs? Mennyi szívást, utómunkát, javítást, időt lehet megspórolni azzal ha mégis csináltatok?

    • @krisztinawien
      @krisztinawien Před rokem +1

      Ma egy új építésű ház m2 ára 1 milliónál kezdődik ha jól tudom. Nem ismerem pontosan már a magyar kollégák munkadíjait, de szerintem max 2-3 m2 áráért lehet kapni egy teljes családi ház tervezési csomagot (vázlatterv+engedélyezési terv + kivitelei terv).
      A kiviteli tervvel nem csak az építési hibák előzhetőek meg, hanem a költségek is sokkal könnyebben kézben tarthatók. A kivitelezővel kötött szerződés is sokkal pontosabb és részletesebb tud lenni.
      Egy jó terv ráadásul az építési költségeket is komolyan csökkentheti, kezdve az optimális szobaméretek meghatározástól az ideális rétegrend és anyagok kiválasztásáig.
      Egy jó és egy rossz tervező (vagy ne adj’ isten terv nélküli építkezés) között simán lehet 2-3 m2 különbség, ami így gyakorlatilag "lenullázza" a tervezési díjat. Gondolok pl. arra, ha valaki egy feleslegesen nagy közlekedési zónát vagy használhatatlan szobarészeket tervez.
      Az már csak hab a tortán, hogy jól megtervezett és kivitelezett ház később a rezsiben is látványos csökkenést tud okozni.

    • @akosszucs1455
      @akosszucs1455 Před rokem

      @@krisztinawien Ez is egy szempont én mondjuk kimondottan műszaki oldalról tettem fel a kérdést. A helykihasználás amúgy szerintem is fontos mind építési mind fenntartási költségek tekintetében...

    • @krisztinawien
      @krisztinawien Před rokem

      @@akosszucs1455 én is műszaki szempontokat írtam. Egy használható alaprajz vagy térszervezés nem esztétikai kérdés!

    • @akosszucs1455
      @akosszucs1455 Před rokem

      @@krisztinawien De én a részletes kiviteli tervről írtam. Alaprajz meg mindenhez van.

    • @krisztinawien
      @krisztinawien Před rokem

      @@akosszucs1455 Arról is írtam...javaslom visszaolvasni ;)

  • @kovaxzolika
    @kovaxzolika Před rokem

    Nagyon buta kérdés, de hogyan lehet odarögzíteni a kasírozott drénlemezt a falhoz? Átfúrni, lyukasztani nem szívesen, esetleg ragasztani?

  • @ervinlaszlohorvath3330
    @ervinlaszlohorvath3330 Před rokem +1

    Itt is mint sok helyen, a bütykös lemezt mániákusan a bütykökkel kifelé (a föld felé) teszik be.
    A bütyköknek eredetileg az a funkciójuk, hogy a műanyag lemezt távoltartsák a faltől, ne tudjon ráragadni, és a víz ami esetleg bekerül a lemez alá, az le tudjon szivárogni. Én így tudom.
    Ezért megkérdezném: ha a lemezt a bütykös oldalával a föld felé teszik be, AKKOR MINEK VANNAK OTT A BÜTYKÖK? MIÉRT NEM LEHET BÜTYÖK NÉLKÜLI, SÍMA LEMEZT BETENNI?
    Továbbá a bütykökbe belekapaszkodó föld lasú süllyedéskor húzza lefelé a lemezt is, bütyök nélkül ez az erő sokkal kisebb lenne.
    Ha a hőszigetelést félti valaki (nyilván a föld alá keményebb hablemezt raknak) akkor is bütyök NÉLKÜLI lemez lenne logikus.

    • @zzzzz2903
      @zzzzz2903 Před rokem

      De a föld nem tud a butyokbe kapaszkodni, mert ott van rakta gyárilag a textil. Csak a víz jut át rajta, nem?

    • @tamaszsofka8372
      @tamaszsofka8372 Před 9 měsíci

      Ha a bütyköt megnyomják az xp-test akkor elveszti a vízzel szembeni szigetelőképességét és nem lesz olyan hőszigetelő értéke a föld a bütykök negatív oldalába az az a gödrökébe is beletudnak a kapaszkodni

    • @ervinlaszlohorvath3330
      @ervinlaszlohorvath3330 Před 9 měsíci

      @@tamaszsofka8372 Akkor viszont értelmetlenek a bütykök! Lehet ugyanabból az anyagból síma lemezt készíteni és használni. Egyvalami biztos: a fallal ellentlétes oldalonm, vagyis a betöltött föld irényába a bütyköknek nemcsakhogy funkciójuk nincs, de egyenesen károsak. Ugyanis a lassan tömörödő (tehát süllyedő) föld húzza lefelé a bütyköslemezt is.

  • @attilaszabo1215
    @attilaszabo1215 Před rokem

    Kedves Rezsnyak ur! Szeretnek kerni egy pici tájékoztatót, hazbovitessel kapcsolatban, egy mellekepulet(nappali) 35m2 ,egyszeru bejelentes kell vagy kell engedelyeztetes? Ha esetleg errol keszulne egy kicsit bovebben kifejto videó, megkoszonnem!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před rokem +2

      Ha ez lakóház , egy lakóövezetben, akkor egyszerű bejelentés kell.

    • @attilaszabo1215
      @attilaszabo1215 Před rokem

      @@SzakiEllenor Köszönöm szépen a gyors választ!

  • @edincamdzic7314
    @edincamdzic7314 Před rokem +2

    Nem kell becsomagolni drencsovet. Igy viszonylag gyorsan beiszapolodik es nem tolti be a szerepet.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před rokem +1

      Akkor miért árusítják így is akár? Erre tudnál egy szakmai hivatkozást küldeni?

    • @edincamdzic7314
      @edincamdzic7314 Před rokem

      @@SzakiEllenor Pont kerestem. Valaki pont egy kiserletet csinalt hogy az mennyire kontraproduktiv.

    • @tiborhorvath2014
      @tiborhorvath2014 Před rokem +2

      Én láttam is és olvastam is mindkét megoldást....hosszú lenne leírnom, ezért nem írom le....a lényeg, hogyha kulé kavics veszi körül a draincsövet, akkor nem kell geotextília a cső köré, hanem maga a kulékavics köré tesszük a min. 200-250g/m2 sűrűségű geotextíliát...Én ettől függetlenül a draincsőre is betervezek egy max. 120g/m2 sűrűségű terfilt vagy geotextíliát, mert nincs tökéletes kivitelezés. Itt ebben a videóban sárga, szimpla falú draincső volt. Én duplafalú draincsövet írtam volna elő mindenképp (100 inch ≈2,5m mélység esetén kötelező a duplafalú draincső)....

    • @enekelek7186
      @enekelek7186 Před rokem

      czcams.com/video/JhmVT9FO72I/video.html itt a tesztben határozottan a geotextil mellet érvel... A megfelelő geotextil mellett..

    • @edincamdzic7314
      @edincamdzic7314 Před rokem

      Cigaretat is arusitanak meg kinai papucsot is 🙂
      Nem talaltam most a tesztet ahol pont eloideztek azt a helyzetet hogy szinte minimalisra csokkent az atereszto kepesege az egesz rendszernek drencsore tekert keotextil miatt. Viszont megvan egy amerikai ezzel foglalkozo cege videoja is ahol mindenkit felszolitanak hogy ilyen modszert ne alkamozanak mert szinte napi szinten talalkoznak problemaval. Valaki magyaraza el milyen logika szerint ravasz megoldas 100mm vagy annal nagyobb atmeroju csovet ami utolag tisztithato vedeni olyan " szuruvel " ami semmilyen modon utolag nem tisztithato vagy cserelheto??? Nemetorszagban lattam olyat hogy nagyon komoly lejton epitett haz mogott tavaszi olvadaskor szabalyos mocsar alakult ki. Ilyen atfolyasi menyiseg melett geotextilbe csavart drencso egy delelott alatt feladna a harcot. Biztos nincs 2 egyforma helyzet meg telek ezert ilyenhez is lezezik megfelelo tervezo meg szakember.

  • @zzzzz2903
    @zzzzz2903 Před rokem

    A drencsőből nemcsak be hanem ki is folyik a víz a lyukakon, nem? Nem kéne ala valami "elvezető vályú", mint pl a "dren party" videón?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před rokem +1

      Ha megfigyeled, itt is van! Bizony kell!