Nem a mélység a lényeg! Drénezés, falszárítás, de hogyan? Gyakori kérdések, praktikus válaszok!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 03. 2024
  • Milyen mély legyen a drén? Meddig ássak le? Hogyan takarjam le a talajt? Hogyan fog alatta kiszáradni a talaj? És egyáltalán hova fog onnan a nedvesség kerülni? www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    .
    .
    Gyakori kérdések a drénezés körül, és erre igyekszem választ adni a Zöld Juhar projekten. Testközelből nézhetitek meg, hogy hogyan készülünk rá a drénezésre. A lényeg, hogy távol tartsuk a vizet. Ez a videóból részletesen ki fog derülni. Nem azt mutatom meg, hogy hogyan csináljuk, az majd a workshopon lesz. Itt most az a kérdés, hogy egyáltalán mik az elvi alapok. Bátorítanak, hogy sokkal inkább drénezésben gondolkozz, mint minden bármi másban. Ha a drénezés rendben van, utána még mindig lehet egyéb dolgokhoz folyamodni.
    Legyél törzsgárdatag SzakiEllenőr™ csapatában!
    Ha csatlakozol ehhez a csatornához, jutalmakban részesülhetsz:
    / @szakiellenor
    Itt rendeld meg a könyvedet!
    www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    olvass bele! Már 35 oldal szabadon elérhető, nem kell feliratkozni sem!
    egyszeruen-passzivhaz.hu/#tar...
    #drénezés #falszárítás #nedvesség #szivárgó #dréncső #szivárgótest #injektálás #kapilláris #ellenőrzés #műszakiellenőr #szakiellenőr
  • Věda a technologie

Komentáře • 65

  • @istvanszabad
    @istvanszabad Před 3 dny +1

    Ez egy rossz megoldás a fal elszigetelésére a talaj nedvességtől.Én egyszerűbben és olcsóbban csináltam,már 20 éve működik. A fal mellett készült egy viz levezető árok, 30 cm széles 20cm mély enyhe lejtéssel az utca felé. Végig fektettem az aljába és a falnál L alakúra hajlított régi bontott pvc lemezcsíkot és ezt betöltöttük kőzúzalékkal végig.Tökéletesen jó lett,nem nedvesedik a fal,és engedi kiszáradni a talajt is a fal mellett.Egyszerű és olcsó módszer.István

  • @viktorkerek2925
    @viktorkerek2925 Před 4 měsíci +11

    Sziasztok! Van egy bő 120 éves boltìves borospincés, parasztházam sárba rakott kőből. Ugyan ìgy ereszcsatorna és vìzelvezetés nélkül volt eddig. Raktam le én is egy éve annyi különbséggel hogy ástam neki egy pici kb 5 centis vìzelvezető árkot enyhe lejtéssel, leterìtettem ezt a drénlemezt, 20 centit fel a házfalra 80-at az árokba. Széleit kiraktam patak-kővel vagy 10 centi magasan és feltöltöttem "koi" kaviccsal. Szárazabb a falam, és a picém is. Szomszédnak tetszik.

  • @ist1jano
    @ist1jano Před 4 měsíci

    nagyon érdekes video, mint mindig!
    pincével kapcsolatban a nedvességmentesítés a falakból engem is érdekelne ! nálam a pince domboldalban van, egyik fele teljesen a föld alatt, vagy mondhatni a teteje a felszín szintjében van, a túlvége teteje pedig nagyjából a felszín fölött 2 méterrel. a pince falain belül penész, de leginkább ott, ahol a a fal külső oldala talajszint alatt van. ilyenkor mi a teendő ? nagyon köszönöm a választ / válaszokat.

  • @pelless
    @pelless Před 4 měsíci

    Köszönöm a videót!! Épp jövőhéten kezdem a drénezést,homokkő ház,40cm fal van a földbe,úgy tervezem hogy 20centit érintetlenül hagyok,45fokban szedem le a földet,és a felső 20cm-re ásom csak a drént. Féltem hogy az kevés lesz de így megnyugodtam. Egy kérdésem lenne,elég lehet az 50-es cső? Túl soknak találom a 100ast,nem látom értelmét.

  • @gergelyszabo7528
    @gergelyszabo7528 Před 4 měsíci

    Udvozlom! Emlitette az injektalast. Esetleg van bevalt kivitelezo akit ajanlana? Koszonom

  • @zoltangergo8045
    @zoltangergo8045 Před 3 měsíci

    Üdvözlöm. Csodálatos videó,. Szinte teljesen ilyen az én házam is, aminek a drénezését idén megcsináljuk. A kérdésem az lenne, hogy jelen esetben teljesen leásnak az "alap" aljáig, vagy az aljáig nem, mindenképpen hagyni kell egy kis, ki nem ásott részt?

  • @martasd1
    @martasd1 Před 4 měsíci +2

    Van információ arról hogy a workshop hol és mikor lesz?
    Köszönöm!

  • @zsoltsampar1476
    @zsoltsampar1476 Před 4 měsíci

    Tiszteletem! Én is hasonló problémával küzdök pince esetén. Ez a megoldás ott is alkalmazható, vagy ott mindenképpen le kell menni alapig? Nálam valószínű a szigetelés védő fal és a pince fal között jut be a víz. Azt a csomópontot kellene feltárnom és gonoltam akkor már csinálok egy ilyen kis drénezést. Köszönöm a hasznos videókat.

  • @gabriellatoth-iq3xu
    @gabriellatoth-iq3xu Před 4 měsíci +1

    Köszönöm szépen. További jó épületeket, munkát. Vályok hátam van, javarészt aláfalazva víz szigeteléssel.Sokat tanulok 16év építőipar után is. Köszönöm

    • @eejvadasz
      @eejvadasz Před 4 měsíci

      Javitsd ki mert így nagyon vicces!😂

    • @gabriellatoth-iq3xu
      @gabriellatoth-iq3xu Před 4 měsíci +1

      @@eejvadasz Marad. "Jól van az úgy." Köszi, hogy szóltál, nem is figyeltem.

  • @gaborhasko6515
    @gaborhasko6515 Před 4 měsíci

    üdvözletem. a drén lemezek hány cm átfedésben vannak/lesznek lerakva? ha a háznak lenne az utca felé kb. 1 méter lejtése akkor is lehetne a drénezést használni? köszönöm a válaszokat

  • @antaltamasi9944
    @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

    Erintőleges téma, egy kérdés. Ha üveghabkaviccsal van megoldva az alap külső hőszigetelese(ugye ez segitheti a fal szaritasat is) ,akkor statikailag milyen mélységig szabad ezt megvalósítani az alap mélységének % ában?

  • @nonameee89
    @nonameee89 Před 4 měsíci

    Üdv, három kérdésem lenne, (egy megerősítés inkább). nálunk van alap, még vízszigetlés szerűség is a falba, illetve emelt az egész ház (talajszint felett fél métterrel van a belső szint. én egy kb 40cm-et gondoltam leásni és abba elhelyezni a szivárgó testet. olyan 50cm szélességben ez igy elég? ami viszont ténlyeg kérdés. van (volt 60évvel ezelőtt) a falba vízszigetelés. ha jól értem (mivel ez a külső talajszint felett van ~50cm el, a lábazati vízszigetlésnek sok jelentősége nincs (csapóvíz vagy hó miatt). a falazatra 20cm a lábazatra 15cm xps kerül. mennyit érdemes a föld alá engedni az xps-t? illetve ilyen helyzetbe a bütykös lemezt a fal és az xp közé bütyökkel a föld/fal felé érdemesebb tenni (hogy az esetleges talajpárát kivezesse a vízszigeteletlen lábazat mellől) vagy az xps külső felére? (szerintem a fal és az xps közé). ami viszont a legfontosabb kérdésem és erre nem láttam megoldást még, hogy a ház mellett fut a járda és a kocsibeálló is. tehát a szivárgó test tetejére teherhordo (legalább gyalogos) rétegrendet kéne kialaítani. ami azért vagy 10 cm plusz a térkő 8-10 cm. ilyen esetben hogy hogy érdemes ezt a részt kialakítani? akár ha csak szakirodalmi hivatkozást vagy yt ajánlast ha tudna adni már az is segítség lenni

  • @talagabor
    @talagabor Před 4 měsíci

    Lehet tudni, hogy kb. mikor kerül fel a folytatása a videónak? Nálam hasonló a falszerkezet, a talajszinten kezdődik a sávalap. Arra gondoltam, hogy 10-20 centit leások, 10 cm kavics, 10 cm beton, oldalról szegèlykő, drain lemezzel, kavíccsal feltöltve a ház tövèbe. Ez után lenne a beton járda. De ezek alapján, akkor felesleges lenne leásni, mivel a belső padlószint a földtől 40 cm magasan van. Jól gondolom? A talaj agyag, illetve agyag- hordalèkkavics keverèke. Illetve nem tudom, hogy a drain lemezt hogyan lehetne hatásosan vakolt, színezett falra rögzíteni.
    A választ előre is köszönöm!

  • @worldcitizen-gj8wr
    @worldcitizen-gj8wr Před 2 dny

    Ha ház alatt pince van és ázik akkor mennyire kell leásnom a drén lemeznek? milyen mély gödröt ás hatok úgy hogy az még nem okoz gondot. Van aki azt mondja ássak le az alapig valaki azt mondja ássak le a pince aljáig hát a pince aljáig biztos nem fogok leásni.Előre is köszönöm!

  • @zabolatlan_nyekenyoka1291
    @zabolatlan_nyekenyoka1291 Před 4 měsíci

    Tisztelt Rezsnyák Úr! És egy 2 méter mély pince van ?

  • @gabor7184
    @gabor7184 Před 4 měsíci +1

    Kedves Szaki! Köszönöm, hogy elmondtad. Az én házam alatt van egy szuterén szint, kívül világító aknákkal, külső lépcsővel - és nagyon nedvesednek bent a falak. Ilyen esetben is lehet segítség egy ilyen sekély vízszintes udvari szigetelés, drénezés, jó széles sávban, hogy ne jusson le a víz? 20 éve épült ház..

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      Biztos,H nem árt ha legalább fölülről nem aztatja az eső a falakat.....viszont mindent nem fog megoldani az is biztos.

  • @ferenckoczkas1480
    @ferenckoczkas1480 Před 4 měsíci +1

    Szép estét kívánok. Nagyon hasznos videó. Feleségemmel vettem egy paraszt házat Seregélyesen. Elég csapadékos környék..én is drenezes előtt állok ugyanígy a ház háta mögött. Egy olyan kérdésem van akkor mit tegyek ha a szomszednal magasabb a talajszint mint nálam bent a lakásban? Abból akkor le kell ásni? Köszönöm szépen előre is a válaszát. Csak így tovább hasznos csatorna. Sok ötletet alkalmaztam

  • @user-oz6et7dl5d
    @user-oz6et7dl5d Před 4 měsíci +3

    Üdvözlöm!
    Lenne egy olyan kérdésem hogy ha van egy pince amely a külső talajszintől lejjebb van 1.5 méterrel olyankor hogy tudjuk megoldani a drénezés hatásosan?

    • @ferenckoczkas1480
      @ferenckoczkas1480 Před 4 měsíci +1

      Erre kíváncsi vagyok. Van egy pici tégla boltives pincem de látok rajta repedéseket a tegla és beton között ahogy megyünk le a pincébe. Jó lenne megmenteni. Gondolom régen mikor a földet vissza tették a boltiv tetejére több volt a föld réteg mint most. 60ev alatt gondolom lassan lefolyt a föld a pince tetejéről. Elég a földet vissza tölteni? Boltív elvileg nem szakad be nem?

    • @zsoltsampar1476
      @zsoltsampar1476 Před 4 měsíci

      Tiszteletem! Én is hasonló problémával küzdök pince esetén. Ez a megoldás ott is alkalmazható, vagy ott mindenképpen le kell menni alapig? Nálam valószínű a szigetelés védő fal és a pince fal között jut be a víz. Azt a csomópontot kellene feltárnom és gonoltam akkor már csinálok egy ilyen kis drénezést. Köszönöm a hasznos videókat.

  • @jozsefkapas1087
    @jozsefkapas1087 Před 4 měsíci

    Üdvözletem. Kell a drénre záró idom a falhoz rögzítve? Elég a falra ráhajtani 10cm lemezt? Majd később menne rá 10cm szigetelés. A záróidom azért kellene szerintem hogy míg nincs szigetelés ne fojjon a lemez és a fal közé a víz.

  • @adamraksi1222
    @adamraksi1222 Před 4 měsíci

    Említetted hogy kavics kerül a drénlemezre. Tudom, hogy többszöröse árban, de az üveghab is jó lehet?
    Tudtommal viszonylag hidrofób anyag, így a fal tövét (az elgondolásom alapján) még jobban is száríthatja.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      Jó csak felesleges ha a hőszigetelesi képességét nem használod.

  • @sza440
    @sza440 Před 4 měsíci +2

    Szerintem a csatonát kellene,újat csinálni,és olcsóbb lenne mint körbeásni és dréncsövezni!!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci

      Lesz csatorna is de attól a Csapó eső még a fa tövébe fog esni. Ez most egy gyors kárelhárítás volt illetve kármegelőzés, ezt követően jön a csatorna is.

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 Před 4 měsíci +4

    Kb ezt a feladatot látná el a körbe épített járda. A víz meg a háztól folyjon el.

    • @erikszihalmi1332
      @erikszihalmi1332 Před 4 měsíci +2

      A járda egy nagy hátránya, hogy nem tud alóla kipátologni a víz, nedves marad alatta a talaj, ami szintén a házfalon szivárog fel.

    • @FR_-ij4zz
      @FR_-ij4zz Před 4 měsíci +1

      @@erikszihalmi1332 Ennyi erővel egy vízzáró lemez alól sem fog elpárologni. :) A különbség inkább annyi, hogy a járda nincs felhajtva a falra, tehát mellette bejuthat a fal mellé.

    • @Etin74
      @Etin74 Před 4 měsíci

      A beton átengedi a vizet. A műanyag nem.

    • @erikszihalmi1332
      @erikszihalmi1332 Před 4 měsíci

      @@FR_-ij4zz Ki sem szárad alóla. Lukács László egyik videójában be is mutatja egy földmunka alkalmával, hogy ott ahol nincs járda majdhogynem porszáraz a talaj, még a járda alatt agyagos, nedves, mert noha valóban átenged vizet, de nagyon keveset. Az alatta lévő nedvesség pedig oldal iranyba távozik. Ezért vizesednek azok a vályogfalak, ahol betonozva van a helység, mert a beton alól nem tud kipárologni, így elindul kifelé és kapillárisan a falakon felkúszva párolog ki.

  • @lajos9004
    @lajos9004 Před 4 měsíci

    Én csak azt nem tudom, és erre szeretnék választ kapni, hogy ha a falnál ott van felhajtva a drénlemez, akkor egy hőszigetelő xps lap hogyan indul el? Vagy az xps felragasztása után van a drénlemez nekihajtva a falnak? De akkor hogyan van vakolva?

    • @petertelegdi3364
      @petertelegdi3364 Před 4 měsíci +1

      drainage system newton
      Keress rá a google képkeresőben, szerintem ott a válasz, de nem vagyok jártas benne. Egy próbát megér: ott nem felhajtják, hanem nekiütközik, és a találkozásnál van egy "toldó elem" no meg rétegrend a képek szerint.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci +1

      Szigetelés aztán felhajtva....én csak kicsit hajtanám fel aztán egy lemezt tennék fölé úgy, hogy kipárolgas megtörténjen de a csapóesőtöl védje a találkozási pontot.

  • @user-ts9ly2vi1l
    @user-ts9ly2vi1l Před 4 měsíci

    A lemez külső szélére rakhatok szegély követ? Mert ugye ott fel lesz töltve kule kaviccsal, és kell neki egy határoló. De felmerül bennem, hogy akkor hogy folyik ki a víz? (Ez abban az esetben kérdem, ha csak falra merolegesen van lejtesbe?)

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci

      A víz megfogja találni az utat ne aggódj nyugodtan le lehet zárni nagy kövekkel

  • @nandorpapp3248
    @nandorpapp3248 Před 4 měsíci

    Ettől belül is megoldódik a nedves falazat?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci

      Igen, kell hozzá idő., de kiszárad.

  • @papendre1
    @papendre1 Před 3 měsíci

    mi a különbség a drénlemez és egy kavics ajzatra öntött beton járda között? Utóbbiról úgy tudom nem ajánlott a fal tövére építeni, a drénlemezt miért? Ez úgy működik, , a kis púpok között megy a levegő, kijön a pára, míg az ázást felül kivezeti? mi lesz ha ezek a kis púpok egyszer belesüppednek a talajba? mármint ha rajta lesz a kavicságy súlya. Akkor hogy jön ki alóla a pára?

  • @laszloszuts2299
    @laszloszuts2299 Před 4 měsíci

    Szervusz Péter,
    Ez az ideiglenes szárítási módszer működhet egy 2m mély pince esetében is?

  • @zzzzz2903
    @zzzzz2903 Před 4 měsíci

    Nade ha 10cm mélyen van csak a dren, a talaj lejjebb (20-40cm) is kap nedvességet oldalról (kintről) , nem?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci +3

      Ez a lényege az 1 m széles felület lett akarásának, de rendezésének. Ha az 1 m szélesen elkészítjük akkor a víz már nem igen fog bejutni a falak alá. Nézd meg a 200 éves házat, a róla szóló videókat. Tökéletesen megoldottuk fel a feladatot.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      A víz a talajban fordított tölcsér alakban szivárog lefelè. Tehát minnél messzebb jut a talajba a víz a ház falától,annál biztosabb H lentebb sem éri el az alapot,falat....

    • @zzzzz2903
      @zzzzz2903 Před 4 měsíci

      @@antaltamasi9944 Koszi, igy logikus. Akkor ha van egy rendes alap, mondjuk 80-100 cm melyen, akkor ha 45 fokrol beszelunk, akkor legalabb 100cm szelessegben kene ezt kihozni a faltol. Ha nincs annyi helyunk oldalra, hanem pl a fele, akkor lejjebb kell menni?

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      @@zzzzz2903 látatlanban .....igen,v messzebb v lentebb kell vinni a víz belépési pontját.

    • @zzzzz2903
      @zzzzz2903 Před 4 měsíci

      @@SzakiEllenor Igen, lattam mar (parszor :)). Nalam eleg melyen le lett asva, 40-60 cm, igaz az alap ettol melyebbre ment. Igy elfert az eresz vizelvezeto csove is a dren felett / terko alatt a foldben. Ez 1.5 eve volt, azota nincs gond. Remelem akkor nalunk mar nem "csuszik szet" az egesz majd.

  • @gtamas4570
    @gtamas4570 Před 3 měsíci

    A drénezés mivel jobb mint a macska jáda ?
    Nekünk macska járda van kezdetek óta plusz eresz, soha nem volt penész se vizes a fal!

  • @thomasu5280
    @thomasu5280 Před 4 měsíci

    Namost hogyan, kimérték a geodéták, ott a telekhatár, de mégis a szomszédhoz tartozik? Vagy inkább, mivel nem a telekhatáron áll a ház, de csak annyival van beljebb, hogy nem érdemes kerítést húzni, mivel megmozdulni is nehéz lenne benne, létrát sem lehetne a falhoz támasztani, ha a tetőre kell menni. Ilyenkor a szomszédnak alapból tűrési kötelezettsége van, ez nem "rendesség" kategória, hiszen rendszerint az ő háza is csak egy 80 centire van beljebb építve és neki is át kell mennie az ő szomszédjához, ha van valami csinálni való, és így tovább, és így tovább.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci +1

      Hat sajnos vannak böszme szomszédok, tájékozódj kicsit. Hiába a jog, ha nem közreműködő!

    • @thomasu5280
      @thomasu5280 Před 4 měsíci

      @@SzakiEllenor jó, hát ez is igaz

  • @istvanmarik5029
    @istvanmarik5029 Před 4 měsíci +1

    Nem láttam a szigetelést a házon ! Jót tenne a falaknak,hogy ne legyenek salétromosak a falak szigetelőpapír is. Drén az is nagyon jó,de nem oldja meg a szigetelés problémáit teljesen!

    • @belatoth4170
      @belatoth4170 Před 4 měsíci

      Hát én klasszikusan alapnak nevezett dolgot sem láttam a ház alatt, ami a szigetelő lemezt indokolná.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 4 měsíci +4

      Kedves barátom pontosan arról szól a videó hogy a Drén igenis megoldja a problémákat. A 200 éves házban semmilyen fajta egyéb falszigetelés nem készült. Természetesen vannak esetek amikor fém lemez beütés, injektálás vagy sok más egyéb indokolt lehet. De pontosan azt akartam bemutatni hogy nem kell ágyúval verébre lőni. És ha kérdezel nagyon szívesen válaszolok. Ha megkérdezed hogy miért nincs szigetelő papír elmondom. De megkérlek ne kommentelj csacskaság okat mert esetleg az mást félrevezet.

    • @istvanmarik5029
      @istvanmarik5029 Před 4 měsíci +1

      @@SzakiEllenor Egyébként köszönöm a videót ! Természetesen lehet olyan házban is lakni,hol nincs szigetelés.Régen is jól ellaktak az olyan házakba,amik emelkedőkre voltak építve,hogy ne árassza el a belvíz.A drén az bisztos jó lehet. Én ,csak hangosan gondolkoztam ,ha az enyém lenne még le is szigetelném. Természetesen más dolgába nem akarok beleszólni.Elnézést,ha nem jó fogalmaztam!

    • @Szabo.Jozsef.
      @Szabo.Jozsef. Před 4 měsíci

      ​Üdvözlöm Rezsnyák Úr!
      Hasonlót gondoltam én is a ház mellé. A cél nem a vízszigetelés volt, hanem minél távolabb vezetni a faltól a​ vizet.
      Ön hova, illetve hogyan tervezi rögzíteni a szivárgó lemezt?
      Mert nálam vízszintes felület addig van, amíg a fal a földdel találkozik. Ez fejtörést okozott, végül azt találtam ki, hogy 20 cm mélyen, 3-5 cm vastagságban (ahogy sikerül, illetve ahogy kanyarog a fal) öntöttem ki betont. Még nagyon az elején vagyok, ezért érdekel, hogyan gondolta elkészíteni?
      Ez egy kő ház, alap nélkül.
      Üdvözlettel

  • @mesza221
    @mesza221 Před 4 měsíci

    Lehet furcsa kérdés, de mi történne ha erre a műanyaglemezre nem kerülne semmi féle kavics,ilyesmik.Hanem csak simán vissza kerülne a tetejére a közvetlen környezetbe lévő talaj? Ugyan úgy ellátná a feladatát és védené a fal tövét...

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      Persze.....csak a kavics jobban átengedi a vizet így ezért jobb választás mint a talaj.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      Annyit még,H ehez azért vastagabb talaj réteg kell. Ellenkező esetben könnyen lemosodhat egy nagyobb esőben.

  • @Adam-qe5jb
    @Adam-qe5jb Před 4 měsíci

    czcams.com/video/Te7LS6y7ECs/video.htmlsi=JOvROwI40Llg1--m Erről vélemény ?

    • @Adam-qe5jb
      @Adam-qe5jb Před 4 měsíci

      czcams.com/video/Fi8_S48xFT8/video.htmlsi=u6wAzfDBw5F1SO_F

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 4 měsíci

      Profi és szimpatikus ember.

    • @Etin74
      @Etin74 Před 4 měsíci

      Fordítva rakta fel a drén lemezt...