Duna: Největší rozdíly mezi knihou a filmem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 03. 2024
  • Duna: Část druhá - www.kinobox.cz/film/721984-du...
    Kanadský režisér Denis Villeneuve již od svých 14 let snil o adaptaci knižní Duny na velké plátno. A když se mu před pár lety naskytla tato příležitost, prohlašoval, že je nesmírně nutné se držet předlohy. Sám říkal, že chce aby fanoušci knihy měli při sledování filmu pocit, že jim do hlavy pouze vložili kameru. Když, ale chcete zpracovat tak rozsáhlý a časoprostorově rozkročený román, něco prostě vynechat musíte nebo přinejmenším alespoň pozměnit. Režisér, tak musel provést několik změn jako například modernizaci děje nebo nutnost vyškrtnou některé postavy. A přesně na to se dnes zaměříme.
    Stáhněte si aplikaci Kinobox - filmová databáze:
    iOS: apps.apple.com/cz/app/kinobox...
    Android: play.google.com/store/apps/de...

Komentáře • 4

  • @drudeh
    @drudeh Před 2 měsíci

    Skvělé srovnání, díky. Knihu jsem četl už před 15 lety a nepamatoval jsem si všechny detaily. Vlastně mi žádné úpravy od režiséra nevadí a dávají smysl :).

  • @janhrivnak3407
    @janhrivnak3407 Před 2 měsíci

    Mě osobně Huffir chybí, když už byl vystavěn v první části. Chybí mí náznak Guildy a navigátorů. Nemuseli tam být moc, ale náznak tam mohl být. To je jako popisovat 20-té století a opomenout auta. Poté pokud budou v třetí části, tak je to moc naroubované a ne přirozené. To stejné Fyed - aspoň pár slov mohlo být o něm v první časti (ne fyzicky). Takhle neznalí knih se musí divit, kdo to je a proč o něm nepadlo slovo už dřív, když už je bratrem Rabbana.

  • @windigo3
    @windigo3 Před 2 měsíci

    Džihád je doslova svatá válka ;-). Ten pocit ze dvojky filmu co se týče Fremenů je za mě hooodně arabský a islamistický (asi je to tou pouští :-D ). Téma náboženského fanatismu je tam pojato na jedničku.

  • @Juklitz282
    @Juklitz282 Před měsícem

    Absence silných ženských postav - Kynes jako žena mi nevadí (nijak to tam nehraje roli), ale je to úsměvný argument, když BG jsou ženy (že film plně nevykreslí jejich sílu a roli ve vesmíru je autorovo rozhodnutí), jejich jedinou konkurencí jsou jiné ženy (Ctěné matre) a v ´budoucnosti´ série to jsou ženy, které opanují vesmír, či tvoří nejsilnější armádu (Rybí mluvčí) za dob Tyrana - kde konkrétně Božský imperátor je až téměř feministický román.
    Upřímně, patřím mezi ty, kterým úpravy adaptace vadí, ale drtivou většinu z nich dovedu pochopit / akceptovat, protože je to prostě film a proti knize má omezené prostředky, kterými může vykreslit plně děj Herbertova originálu.
    Z celé té (i nezmíněné, protože toho je samozřejmě mnohem víc než těhle pár bodů) odlišnosti bych tedy vypíchl dva obecné body, které pro mě osobně jsou fatální:
    Fenring, Hawat a celá agenda okolo Harkonnenů - film tohle asi musel nějak zjednodušit a zároveň vytvořit nějaký dodatečný antagonismus v podobě Feyda Rauthy - z kterého ve filmu zbyl jakýs-takýs nástřel zjednodušený, ale jaksi tam chybí originální záměr. Toho je dosaženo právě vytrhnutím Hawata (tedy není žádný plán na ovládnutí Duny) a Fenringa (tedy neznáme skutečnou mocenskou kliku vedoucí od Shadama). Film tak do značné míry buduje Paul = dobrý, Harkonneni = špatní, Císař = vlastně tak nějak nevíme. Zde bych naopak ´přikopl´ - naprosto paradoxně se tak v ději objevuje lady Fenring - přestože ta její pidilinka nikam ani knižně nevede - tak ta ve filmu přežila jen kvůli tomu, že je tam o dvě minuty déle na obrazovce Feyd.
    Druhá věc, kterou nedovedu spolknout - závěr. A to z několika důvodů hnedle. Absence Alii jako vraha barona je hypoteticky nepostřehnutelný detail, ale zamrzí při představě, že by třeba někdo chtěl zfilmovat Děti Duny. Samotnému filmu absence Alii vadit nemusí, pokud odignoruju pozměněnou časovou linii. Smrt prvního Leta II naopak má určitou roli v zamýšleném pokračování a interním vývoji Chani třetím filmem, už člověk tak nějak zavírá obě oči. Že Chani nepřijme roli konkubíny...už mám obě oči dávno přivřené, ale poněkud tu hlavně chybí Paulův záměr - kde sňatek s Irulán je čistě a otevřeně politický, kdy císaři řekne, že s ní nesplodí potomka, ani nebude trávit noci. Společně s tím, že císaře pošle do vyhnanství, přebere kontrolu nad Sardaukary a vymůže si podíl v CHOAMu. To je poměrně důležitá věc, film před-ukáže jeho džihád, ale vynechá skutečnost, že na konci knihy převezme politickou moc nad impériem - protože plně ovládne produkci koření ve vesmíru a tak si nadělá v budoucnosti plno nepřátel.
    A teď hodně lidí přivřelo svoje oči a toto ignoruje - ALE - máme tu již přiznané třetí filmové pokračování a to někde, někdy a nějak začíná a ten filmový závěr je s ním najednou naprosto nekompatibilní. Takže předem víme, že třetí film bude muset kompletně překopat půl Spasitele, což je o to víc s velkým otazníkem, když ta samotná kniha toho nenabízí zrovna moc co se týče nějakého děje a to jediné skutečně dějové tam najednou nemá oporu a film tak bude muset hodně násilně implementovat nové nekamarády z Tleilaxu, protože vlastně celou politiku a obchod s kořením z první knihy vytrhl, stejně jako zmíněné ovládnutí jeho produkce a impéria Paulem. No a teď do toho přidáme, že Chani má vztahovou krizi s Paulem - což tam samozřejmě být taky nemá, takže se to bude muset zas klasicky třetinu filmu nesmyslně řešit (nebo to prostě vynechají a v třetím filmu budou out of nowhere zase spolu, nevím) a do toho zakomponovat ukřivděnou Irulán, která tam má důležitou dějovou roli, ale vlastně ji mít nemůže, protože Chani není s Paulem... no jako... prostě ne-e.