Staré/půjčené/nové tramvaje, zvedací/otočné mosty atd. na 67km (!) Pobřežní trati (Belg.), 2019 - 23

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Belgická "Pobřežní tramvajová trať" (niz.: Kusttram), dlouhá 67 km, vede z městečka Knokke (6 km od hranice s Nizozemskem), převážně podél moře, přes řadu měst a obcí (největším z nich je město Ostende), až do obce De Panne (3 km od hranice s Francií).
    Jde o jednu z velmi mála zachovaných belgických "vicinálních tratí" (lokální tratě na pomezí tramvajového a železničního charakteru), kterými kdysi Belgie byla doslova protkána, ale v 50. - 70. letech 20. stol byly (některé oprávněně, u jiných je to docela i škoda) hromadně likvidovány (totéž i řada běžných železničních tratí - i takových které by v českém měřítku zrušeny nebyly). Ostatně i na tuto trať po desítky let navazovaly další tratě, mj. až do města Bruggy, kde (ale jen do 50. let 20. stol.) bývala i samostatná tramvajová síť.
    Jedna z mála dalších zachovaných "vicinálek" je západně od města Charleroi - povrchový (tzn. nepřevedený "do země", na rozdíl od sousedního úseku) úsek v obci Anderlues: • Stanice/tratě "duchů",...
    Stejně jako do Charleroi, tak i na Pobřežní trať, bylo počátkem 80. let 20. stol. pořízeno několik desítek dvoučlánkových tramvají typu BN RLV coby náhrada dřívějších starších (elektrických i vlečných) vozů. V Charleroi šlo o obousměrný typ, zato u Pobřežní tratě šlo o jednosměrné vozy při souběžném vybudování koncových i několika mezilehlých smyček (podmínka provozu jednosměrných vozů, resp. alternativou - ovšem nepraktickou - jsou jedině tzv. vratné trojúhelníky, které se na dvou místech té tratě rovněž vyskytují, ale jen pro "nouzové obracení").
    Tehdejší nové tramvaje měly nižší kapacitu než původní soupravy s elektrickým + mnoha vlečnými vozy, což znamenalo tlak na zkracování intervalu = ruku v ruce s tím i zvýšení atraktivity veřejné dopravy - namísto původního 30min. intervalu postupný vývoj až na 10min. interval v nepracovní dny od jara do podzimu + pracovní letní dny) v této oblasti, kde "jedna obec/město navazují plynule na druhou" + jde o pokrytí víceméně celého belgického pobřeží Severního moře.
    Provozovatelem belgických "vicinálek" bývala společnost NMBV/SNCV (1url.cz/VuZRo ), na počátku 90. let transformovaná do dvou regionálních dopravců - valonského (frankofonního) TEC a vlámského (nizozemskojazyčného) De Lijn, obě provozující městské i regionální spoje v té které části Belgie (bez soutěžení; taktéž bez soutěží provozuje všechny belgické vlaky "národní dopravce" NMBS/SNCB). Tzn. vlámská společnost De Lijn provozuje tramvaje nejen na Pobřežní dráze (zde žel s okny četně polepenými reklamami), ale i v Gentu a Antverpách.
    Na přelomu 20. a 21. století dostaly tramvaje BN RLV (ale jen ty "pobřežní"; u těch charleroiských nadále přetrvává původní stav!) nový, třetí článek - čímž došlo jednak k navýšení kapacity vozidel, jednak k zajištění nízkopodlažně přístupných prostor. A od roku 2020 začala postupná dodávka 48 nových tramvají CAF Urbos 100 (zde s obchodním názvem "Zeelijner", odkazující na vedení podél moře). Část tramvají BN RLV jezdila v letním období (= kdy je potřeba nejvíce vozidel pro pokrytí vozby) i poté - a to až do léta 2023.
    V září 2023 bylo oznámeno odstavení zbývajících kusů BN LRV, což od letního období 2024 opět znamená (po 3leté pauze, kdy toto potřeba nebylo) letní zapůjčování části tramvají typu HermeLijn z Antverp či Gentu (kde je naopak v létě počet spojů nižší) na Pobřežní trať (sice jde o složitější řešení, nicméně HermeLijny jsou novější a také jsou plně nízkopodlažní, na rozdíl od - jen "v jediných dveřích nízkopodlažních" - BN LRV).
    Od dob budování "vicinálek" došlo k rozšíření nynější Pobřežní tratě na plnou dvoukolejku i vč. několika přeložek (vč. tří "objízdných tras" u zvedacích/otočných mostů, pokud zrovna proplouvá loď) - nejnovější z nich zprovozněna na jaře 2019 - převedení tratě mimo obec Lombardsijde - nově po hlavní silnici za obcí (= zrychlení tranzitního spojení, ale zhoršení obsluhy obce Lombardsijde). V roce 2020 došlo na Pobřežní dráze (ale souběžně i v celém provozu dopravce De Lijn) k modernizaci odbavovacího systému - nové validátory jízdenek (+ též možnost "check-inu" přes platební kartu) a od 1. 7. 2020 mj. výhradně bezhotovostní platební styk. Nejpozději v roce 2019 byl tarif na této trati výhradně časový (1h platnost jednorázových jízdenek), bez zónového vymezení.
    Údaje k popiskům ve videu čerpány z článku nl.wikipedia.o... (resp. jeho českého "Google-překladu"). Některé informace se mi nicméně nepovedlo dohledat ani z něj, ani z mých fotek/videí (např. existence posilových spojů obracejících ve Westende - tzn. nad rámec 10min. "letního" intervalu?; spoje vedené v celé trase z Knokke do De Panne celoročně, nebo v části roku s přestupem u nádraží v Ostende?)
    Záběry pořízeny jednak 4. 7. 2019, jednak... rovněž 4. 7., ale 2023. Co se za ty 4 roky všechno změnilo - nejen viz výše... Nicméně navzdory "skřípačským následkům" a z toho vyplývajícím omezením mi i druhá uvedená návštěva té oblasti stála za to. :-)

Komentáře • 2

  • @erikziak1249
    @erikziak1249 Před 7 měsíci +2

    3:13 iba v ČR platí, že na metrový rozchod môže byť maximálne T3Wana a nič novšie.

    • @DavidDopravniVidea
      @DavidDopravniVidea  Před 7 měsíci

      Jo, nebo též "jediná modernizace = s přerozchodováním". Zdravím do Liberce i Jablonce. :-)
      Jediných 1435 mm v Belgii je v bruselské aglomeraci + bude na nově budované (i tak dokončení nakonec o cca 2 roky odloženo - na rok 2024) tramvajové páteří v Lutychu (resp. i tam jde o obnovení tramvajového provozu po desítkách let).