Ржищів: осетрина, садиба Блавацької, музей і церква

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 06. 2023
  • Як тільки довідалися, що на Київщині розводять осетрів, одразу зателефонували на ферму і домовилися пр зустріч. А ще ви довідаєтеся, де знаходяться “ржищівські липки”, чи бувала в Ржищеві Олена Блавацька, чому Трипільська культура отримала таку назву.? Так що приєднуйтесь і мандруйте з нами
    Ржищів - що подивитися, визначні пам'ятки, місцеві достопам'ятності, подорож на автомобілі.
    Як завжди маленька подорож починається з великого сніданку. Дорогою радимо зупинитися в селі Нещерів Обухівського району за 40 кілометрів від Києва на равликовій фермі. За 140 гривень вам проведуть екскурсію, розкажуть про життєвий цикл равлика. Виявляється, вони гермафродити, тобто мають чоловічі і жіночі статеві органи. Медовий місяць у равликів в березні, тоді вони займаються коханням і відкладають ікру.
    Ще за 400 гривень принесуть 12 равликів з пармезаном, грибним і часничним соусом, 12 гріночок типу канапе, пляшечку білого сухого вина і маленькі дерев'яні виделочки. Повар пояснив, що виделкою викладаємо вміст мушлі на гріночку і відправляємо в рот, запиваючи вином.
    Ще в селі є Спасо-Преображенська церква 1794 року і однойменний монастир. Цікаво, що при монастирі діє церковний притулок для котів. Шкода, що не знали про це на початку війни, коли помер наш сусід. Ми в Нещереві були раніше, тому на обід зупинилися в Обухові в піццерії “Смачна піцца”.
    Продукт повністю відповідає назві установи. Середня піцца з добавкою часника, салямі, балика, бекона і огірка + пів літра пенпсі коштувала 343 гривні. Однозначно рекомендуємо.
    Далі милуючись краєвидами через Трипілля, Халеп'я і Витачів без зупинок до Рижищева. В Халеп'ї охочі можуть відвідати музей археолога Вікентія Хвойки, про якого ми ще згадаємо.
    Огляд Ржищева почали з осетрової ферми “Бестер” (Bester). Екскурсія коштувала 100 гривень з носа. Як розповів власник - Антон Яременко, осетр може жити в солоній і прісній воді. До війни у нього було 42 тисячі голів риби, але 70 % довеломся відати в госпіталі, оскільки не було корму, усі імпортери звалили за кордон.
    На фермі є готель, де можна переночувати. Коли багато відвідувачів, Антон варить юшку з осетра. Він розповів рецепт, який оприлюднимо наприкінці відео. Звичайно, можна і рибки придбати. 300 гривень за кілограм коштує випотрошена стерлядь, 250 грн. осетр не чищений и 650 стерлядь копчена.
    Після екскурсії поїхали на сусідній пляж купатися......
    Після водних процедур і сонячних ванн поїхали в “Ржищівські липки”. На виїзді з міста в бік Києва звертаємо праворуч навпроти автобусної зупинки, щоб оглянути залишки парку колишньої садиби Долгоруких-Фадєєвих і мальовничі краєвиди Дніпра. Тут в дитинстві, якщо вірити деяким путівникам, могла відпочивати в родичів відома релігієзнавиця і окультистка, засновниця теософічного вчення Олена Блавацька. Садиба належала її бабусі - княгині Олені Долгорукій, яка вийшла заміж за майбутнього губернатора Саратова й Тифліса Олексія Фадєєва. Тут народилася мати Блавацької - Олена Ган (в дівоцтві Фадєєва). Щоправда, на відміну від інших місць, документальних підтверджень перебування в Ржищеві самої теософині ми не виявили. Її батько, Петро Ган, був офіцером кінної артилерійської батареї, тому родина постійно змінювала місце дислокації. Олені Петрівні в дитинстві довелося пожити, окрім Катеринослава, в Одесі, Полтаві, Романькові, Умані, Осколі, Опошні. Як бачимо, Ржищева в цьому переліку нема.
    Але краєвиди тут дійсно запаморочливі.
    Якщо перебування Олени Блавацької в Ржищеві під великим сумнівом, то Шолом-Алейхем тут точно вчителював цілий рік, з 1876-го по 1877-й. Тож ми вирушаємо в центр міста, де напроти Троїцької церкви на бібліотеці втсановлена меморіальна дошка з нагоди цієї події.
    В повісті "З ярмарки" письменник пише: ЦИТУЮ "Автор цього життєпису залишив рідне місто і вирушив шукати щастя по світу. І вирушив він, боронь боже, не в Америку, не в Лондон чи Париж, і навіть не до Одеси, Варшави чи Києва, а зовсім недалеко від Переяслава, до маленького містечка Ржищів (Київської губернії). КЦ
    Троїцька церква зведена в 1860-му. На північній стіні зберігся розпис ХІХ ст. Залишаемо машину біля церкви і повз консисторію колишнього монастиря тринітаріїв (зараз гімназія) йдемо до археолого-краєзнавчого музею.
    Нині школа-хедер нічим не відрізняється від інших будинків, і важко повірити, що споруді понад 100 років. Зараз тут звичайна шкільа їдальня.
    Дніпро, старенький дебаркадер, левино-жовті береги
    Лежать, на кігті похиливши, зелену гриву шелюги.
    В пісок причалює пирога.
    Хтось варить юшку, дим і дим.
    Суха, порепана дорога повзе, як спраглий крокодил.
    В Дніпрі купається Купава.
    Мені ще рочків, може, три.
    А я чекаю пароплава із-за трипільської гори.
    Якщо ви повертаєтеся із Ржищева через Кагарлик дорогою радимо оглянути дві старовинні церкви. В центрі села Кадомка розташована дерев'яна Миколаївська церква 1881 року.
    А за 5 кілометрів північніше Кагарлика в селі Слобода височить мурована церква Святих Іоакима і Анни 1852 року.

Komentáře • 10

  • @user-vb4ve9ml9q
    @user-vb4ve9ml9q Před 4 měsíci +1

    Дуже гарна прогулянка! Дякую.

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před 4 měsíci

      Дякуємо за відгук. Далі буде цікавіше. Тоді ми ще тільки вчилися знімати і монтувати.

  • @user-zr9oj1mb7n
    @user-zr9oj1mb7n Před 3 měsíci +1

    Чеху важко вимовити Ржищів! )))) Ото насмішили!

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před 3 měsíci

      Дійсно, тут неувязочка. У чехів і словаків взагалі мало голосних. Наприклад речення "Стр прч крз крк" без жоджної голосної літери, в перекладі означає: "Сунть палець через горло".

  • @ivandegtyarenko1190
    @ivandegtyarenko1190 Před rokem +1

    Дівуля своїм мокшанським говором дуже підпортила ваше відео .

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před rokem

      Будемо вчити мову.

    • @XMeJIbHuLLbKuu
      @XMeJIbHuLLbKuu Před 10 měsíci

      Ну а шансон, це взагалі вишка культурної ідентичності та смаку

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před 10 měsíci

      Коли слухаєм російський шансон, складається враження, що у їхніх в'язницях сидять інтелігентні, добрі, люб'ячі маму люди.

    • @XMeJIbHuLLbKuu
      @XMeJIbHuLLbKuu Před 10 měsíci +2

      @@Kruhlyk-cruise а потім вони всі такі добрі та люблячі йдуть на эСВО, та вбивають наших пацанів та мирних а хто виживає, сидить в Золкіна дає своє "інтелектуальне" інтерв'ю. Про шансон, скажу словами Скрябіна: "То іража. Але ж ви привикли. Вот тобі і діагноз: привикли".
      czcams.com/video/0etetg36PHI/video.html

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před 10 měsíci

      Я пожартував. Взагалі ми слухаємо Rock-n-roll і "Ленінград".