Jak zaliczyć mieszkanie w kosztach prowadzenia działalności?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 05. 2022
  • ➊ Czy każde mieszkanie możesz wrzucić w koszty swojej działalności?
    ➋ Jak wydzielić część mieszkania na cele działalności?
    ➌ Kiedy możesz rozliczyć VAT z czynszu?
    Na pytania odpowiada Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt.
    Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorcy niejednokrotnie rejestrują działalność we własnym mieszkaniu. Nawet jeśli nie wykorzystujesz całej przestrzeni na potrzeby firmy, możesz odliczyć od podatku tą część, z której realnie korzystasz na potrzeby firmy. Poza proporcjami wykazującymi, ile przestrzeni wykorzystujesz (ustalasz je na zasadzie metry przestrzeni, z której pracujesz do całości mieszkania), wskazujesz jeszcze, ile dobowo czasu wykorzystujesz swoje mieszkanie na potrzeby firmy. Jeśli jest to pomieszczenie, w którym 8 godzin spędzasz na pracy, a przez pozostały czas jest to twój salon, dzielisz tę przestrzeń na 24 godziny i mnożysz razy 8. Przed fiskusem ciężko byłoby bowiem udowodnić, że pracujesz w danym miejscu 24/7.
    Dodatkowo jeszcze w tym roku (2022) koszty amortyzacji mieszkania, czyli czynsz, prąd, wodę, jeżeli masz mieszkanie w kredycie - odsetki, które płacisz, również możesz wrzucić w koszty. Ale (!) jest to ostatni moment, w którym opcja ta wchodzi w grę. Od roku 2023 nie można amortyzować lokali mieszkalnych.
    A co z kuchnią i łazienką? Jeśli realnie wykorzystujesz je na potrzeby firmy, tą część mieszkania również możesz odliczyć od podatku, np. jesteś agentem nieruchomości i przyjmujesz u siebie klientów, którzy korzystają z twojej łazienki, a w kuchni przygotowujesz im kawę, sprawa jest jasna. Pamiętaj, że część dowodowa w razie ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego, leży po stronie podatnika, czyli faktycznie musisz potrafić wykazać, że dana przestrzeń jest wykorzystywana w działalności gospodarczej i przysparza ci przychodu.
    A co z panelami podłogowymi, które kupuje do salonu, w którym pracuję? Jeśli prowadzisz w nim działalność gospodarczą i akurat tę część remontujesz - masz prawo wrzucić ją w koszty. To samo jest z stołem, przy którym pracujesz.
    A co z ryczałtem? Na ryczałcie nie ma kosztów uzyskania przychodu, jest przychód opodatkowany, zatem odliczanie od kosztów nie interesuje cię wcale. Jeśli natomiast jesteś ryczałtowcem i czynnym płatnikiem VAT i kupujesz sprzęt (np. przedłużacz do komputera), z którego możesz ten VAT odliczyć, odliczasz go. Co z czynszem? W czynszu jest VAT, ale w tym przypadku musiałbyś od wspólnoty uzyskać fakturę VAT na firmę, a nie na osobę.
    Załóż firmę i zleć księgowość:
    www.infakt.pl/

Komentáře • 89

  • @iwonakaminska1903
    @iwonakaminska1903 Před 2 lety +10

    Czy aby zaliczyć koszty mieszkania (czynsz, prąd) do kosztów muszę zgłosić to mieszkanie do urzędu, że prowadzę w nim działalność gospodarczą i odprowadzać ten wyższy podatek od nieruchomości od lokali użytkowych? Czy to jest od siebie uzależnione?

  • @chilluxx3250
    @chilluxx3250 Před 2 lety +9

    Super temat. "A kwiatek?- daje mi tlen" haha

  • @katarzynacedro2897
    @katarzynacedro2897 Před 2 lety +1

    Dziękuję za odpowiedź, czyli mąż może wprowadzić jako wartość początkową mieszkania/środka trwałego do swojej działalności 90% kwoty z aktu notarialnego zakupu mieszkania a żona pozostałe 10% jako wartość początkową mieszkania/środka trwałego do swojej działalności (pomimo istnienia wspólności majątkowej pomiędzy nimi)? Oczywiście o ile zostanie to pomiędzy nimi uzgodnione (najlepiej na piśmie).

  • @minuss0
    @minuss0 Před 2 lety +2

    Był ostatnio taki temat, że gdy prowadzisz działalność gospodarczą w mieszkaniu to PGNIG (w moim przypadku) może liczyć mi gaz jak firmie. Możecie się do tego odnieść?
    Mam mieszkanie, kredyt i pokój, gdzie prowadzę działalność (programuję). Czy próbując coś ugrać na kredycie, gazie, czy prądzie nie "dostanę po łapach"?

  • @timebuy1365
    @timebuy1365 Před 5 měsíci +1

    Witam może jakiś nowy odcinek odnośnie nowych zmian dot. amortyzacji? :)

  • @mareksaltberg1484
    @mareksaltberg1484 Před 11 měsíci

    Co z wynajmowaną jednopokojową kawalerką, w której pracuję przy komputerze? Mam zmierzyć, ile procent powierzchni mieszkania zajmuje biurko z fotelem?
    Czy wliczanie w tej sytuacji mieszkania do kosztów nie spowoduje więcej problemów, niż korzyści?

  • @jarek7568
    @jarek7568 Před rokem

    nawiązując do kawy :) Prowadzę dział. gosp w mieszkaniu (fotograf), gdzie w salonie znajduje się moje stanowisko pracy tj. biurko i komputer. Co jakiś czas odwiedzają mnie klienci (pary młode) aby omówić i podpisać umowę oraz obejrzeć, rozliczyć się i zabrać zdjęcia ślubne. Czy w tej sytuacji mogę zaliczyć w koszty ekspres do kawy, który przed chwilą dostarczył mi kurier :) Ps.: wziąłem fv na firmę

  • @kowal2970
    @kowal2970 Před 2 lety +1

    A jeżeli WYNAJMUJE mieszkanie w mieście gdzie pracuję, a zameldowany jestem we wsi oddalonej o 100km od mojego miejsca zameldowania, to czy nie będę mógł wliczyć mieszkania w 100% jako koszt prowadzenia działalności?
    Raz że pracuję w tym mieszkaniu, a dwa że w nim po prostu mieszkam, w innym wypadku musiałbym codziennie dojeżdżać po 100km i wtedy koszty paliwa pewnie były by większe od kosztów mieszkania. Jak będzie w takim wypadku?

  • @grzegorzpabian
    @grzegorzpabian Před rokem

    Czy jeżeli prowadzę działalność w budynku garażowym i dojazd do tego budynku ma 50mb to jak to ma się do podatku od gruntu? Podjazd jest również do domu.

  • @mariuszb
    @mariuszb Před rokem

    Gdzie zgłaszać trzeba ewentualną chęć rozliczania tych kosztów? Prowadzę działalność od pół roku ale nie odliczam tych kosztów bo nigdzie nie zgłosiłem... Wogóle trzeba?

  • @TheZutox
    @TheZutox Před 5 měsíci

    Mam takie pytanie, bo pracuje zdalnie jako programista w domu jednorodzinnym (wspólnym z małżonką). Dom ma garaż w którym trzymam leasingowane samochody (użytkowane częściowo prywatnie). Czy ten garaż mogę zaliczyć także częściowo do kosztów? Jeśli tak to jakim stopniu 75%? W ogóle czy pracując 8h / 24 mogę po prostu ustalić proporcje na 30%. Czy jeszcze muszę to podzielić na 2 bo dom jest wspólny z małżonką?

  • @Tajemniczy
    @Tajemniczy Před 2 lety

    Hmm dobre dobre, czyli jak wynajmuję teraz pokój z innymi osobami i otwieram działalność i będę pracował zdalnie to pokombinować z tym metrażem i potem ta 1/3 z doby jakoś tak? czyli dla przykładu co miesiąc płacę 1200 włącznie z rachunkami to 1/3 z tej kwoty byłaby wrzucona w koszty?? tylko z drugiej strony jeśli wybiorę ryczałt to już nie będzie można tego wliczyć i będzie płacone normalnie jeśli dobrze rozumiem, tak??:)
    No i w sumie z podawaniem adresu przy rejestracji, podobno nie trzeba podawać bo np. mieszkam w miejscu X, ale że mam w pełni zdalnie to za miesiąc mogę sobie pojechać w góry na dwa tygodnie i tam mogę pracować z hotelu itp. I czy to nie będzie problemem? zwłaszcza, jeśli np. przy 200k rocznie trzeba być vatowcem jeśli dobrze kojarzę.. (tzn. w tym roku została jeszcze połowa, więc 200k nie dobije i chyba opcja vatowca mogę sobie darować)

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +1

      Dzień dobry,
      zgadza się, ryczałt jest metoda opodatkowania która nie daje możliwości obniżenia podatku ponoszone koszty. W przypadku ryczałtu podatek płacony jest od przychodu pomniejszonego o ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne, a od 1 lipca 2022 dodatkowo o 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

    • @Tajemniczy
      @Tajemniczy Před 2 lety

      @@infakt A jest szansa na dowiedzenie się która opcja byłaby dla mnie najlepsza czy to ryczałt, liniówka itp. przy rozmowie telefonicznej przy zakładaniu działałności? bo w połowie lipca chciałbym założyć i na razie rozglądam się nad miejscami i mocno zastanawiam się właśnie nad założeniem w infakcie jak i wzięciu księgowej, no ale na razie jestem zielony hehe. Wiem jedynie ile będę dostawał netto na b2b no i jeszcze parę innych rzeczy i z tego co wyczytałem i po oglądałem u Państwa w nagraniach to wychodzi na to, że przewagą będzie ryczałt no i jeszcze można vat dorzucić i wtedy np. przy zakupach można go sobie jakoś odjąć, czy jakoś tak

  • @katarzynazawolik6903
    @katarzynazawolik6903 Před 2 lety +2

    Dzień dobry,
    super, że zajęli się Państwo tym tematem. :)
    A jak wygląda sytuacja zaliczenia mieszkania w kosztach prowadzenia działalności w sytuacji, w której jest się osobą wynajmującą mieszkanie? Wtedy czynsz i rachunki są wystawiane na nazwisko właściciela mieszkania, nie wynajmującego.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

    • @rysal9519
      @rysal9519 Před 2 lety

      Dołączam się do tego pytania. Jak to wygląda w przypadku płatnika VAT ?

    • @burnsnewman
      @burnsnewman Před 2 lety

      Właściciel musiałby wystawić fakturę VAT za czynsz i media.

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +1

      Dzień dobry,
      przy wynajmie mieszkania podstawą zaliczenia w koszty może być wykonywany przez nas przelew z tytułu najmy. Wynajmujący też może wystawiać nam fakturę, w takim przypadku będzie możliwość odliczenia VAT o ile jest podatnikiem VAT czynnym. Przy wynajmie również należy kierować się zasadą proporcjonalności jeśli ten lokal jest użytkowany w trybie tzw. mieszanym.

  • @barteksful
    @barteksful Před 2 lety

    Dzień dobry. Czy jeżeli pod moim adresem zamieszkania zarejestrowana jest firma, nie wydzielam jego części i nie wliczam w koszty, bo jestem na ryczałcie, to czy w danym mieszkaniu muszę używać taryfy prądu przeznaczonej dla firm?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry, jeśli funkcja lokalu jest niezmienna tj. dalej pozostaje lokalem mieszkalnym to nie.

  • @dariuszmaciejewski7272

    A jeśli ktoś posiada dwa mieszkania to czy jedno w całości może zaliczyć na firmę? Czy wtedy musi przekształcić owe mieszkanie w spółdzielni aby otrzymywać fakturę czy wystarczą zwykłe rachunki? (jednoosobowa działalność, bez vat) Dziękuje

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +2

      Dzień dobry,
      jeśli jedno mieszkanie faktycznie jest wykorzystywane do działalności gospodarczej to całość wydatków związanych z nim można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli nie jesteś podatnikiem VAT czynnym rachunek + potwierdzenie przelewu będzie wystarczające.

  • @atcox
    @atcox Před 2 lety

    Hej, a jak powinienem rozliczyć te wydatki w momencie, w którym jestem współwłaścicielem (1/2) nieruchomości, tak samo kredyt jest wspólny. Wszystko /2?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +1

      Dzień dobry,
      co do zasady tak, dzielimy na 2. Jednak jeśli współwłaścicielem jest współmałżonek lub posiadamy umowę użyczenia od współwłaściciela to nie ma takiej potrzeby.

  • @dkodr
    @dkodr Před 2 lety

    A co w sytuacji gdy: 1) zaliczam już koszty związane z wydatkami na mieszkanie w KUP z jednego mieszkania, w którym zarejestrowaną mam działalność i 2) kupiłem drugie mieszkanie, do którego *w przyszłości* się przeprowadzę i do którego przepiszę działalność, ale już ponoszę koszty z nim związane (media, czynsz, remont, odsetki kredytu)? Czy koszty z tego drugiego mieszkania już teraz mogę ująć w KUP, czy dopiero po przeniesieniu działalności, a może one przepadną?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry, jeśli nowy lokal ma służyć działalności gospodarczej i nie jest inaczej używany to może stanowić koszty uzyskania przychodu. Odrębną kwestią jest to, czy lokal mieszkalny jest już zdatny do użytku, jeśli nie to co do zasady wydatki do czasu oddania lokalu podwyższają wartość początkową środka trwałego.

  • @timebuy1365
    @timebuy1365 Před 5 měsíci

    Jak wyglada sytuacja jesli mam lokal mieszkalny i bedzie on przeznaczony 100% w działalności, czy bede mógł w efekcie 100% czynszu, prądu zaliczać w koszty + zakup płytek, klejów, remontów, kuchni, sprzętów AGD w koszta? Gdzieś trzeba będzie przygotować posiłek itd. :)
    Chodzi o JDG. Dzieki!

    • @infakt
      @infakt  Před 5 měsíci

      Dzień dobry, jeśli jest to lokal wyłącznie pod działalność, i zakupy będę jej służyć to tak. Czynsz, prąd i inne wydatki związane z utrzymaniem również.

  • @GAFREGAFRE
    @GAFREGAFRE Před 3 měsíci

    Cześć. Prowadzę firmę na popularnym systemie Ryszalt. Czy wynajmując mieszkanie powinienem w umowie wpisać swoje imię i nazwisko osobno jako osoba fizyczna i osobno na jeden pokój jako firma? Jak prawidłowo zawrzeć umowę? Czy wynajmujący musi wystawić mi fakturę?

    • @infakt
      @infakt  Před 3 měsíci

      Dzień dobry, umowę nie musimy dzielić, jednak warto żeby znalazł się w niej zapis, że może Pan prowadzić działalność w wynajmowanym mieszkaniu.

  • @Pablo_R
    @Pablo_R Před 2 lety

    Witam,
    Jak wygląda sytuacja kiedy prowadzę wynajem krótkoterminowy? Czy to też jest ostatni rok kiedy mogę amortyzować mieszkanie i wliczać w koszty remont mieszkania?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry, tak rok 2022 r. jest ostatnim rokiem gdzie można amortyzować lokal mieszkalny niezależnie jak go użytkujemy.

    • @Pablo_R
      @Pablo_R Před 2 lety

      @@infakta czy w roku 2023 remont takiego mieszkania mogę wliczyć w koszty uzyskania przychodów?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      @@Pablo_R Tak, remonty będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

  • @julias4091
    @julias4091 Před 2 lety

    Dzień dobry, jeśli jestem ryczałtowcem i zakupię na fakturę laptopa, drukarkę, telefon, ekspres do kawy, czajnik to rozumiem, że VAT mogę normalnie odliczyć? Dziękuję za odpowiedź!

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry! Tak, pod warunkiem, że jest Pani również czynnym podatnikiem VAT (VATowcem).

    • @julias4091
      @julias4091 Před 2 lety

      Tak, jestem. Czyli VAT to VAT- mogę odliczać różne zakupy zrobione na firmę (chodzi głównie o sprzęty elektroniczne), jednak jeśli byłabym na liniówce lub ogólnym to co się tyczy podatku dochodowego musiałabym już być bardziej czujna i rozpatrywać czy dany zakup na pewno w 100% służy mi do prowadzenia działalności i powiększania swojego przychodu?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +2

      @@julias4091 w VAT mamy taką sama zasadą. VAT odliczamy z zakupy służącemu działalności opodatkowanej VAT.

    • @julias4091
      @julias4091 Před 2 lety

      Wszystko jasne. Bardzo dziękuję za odpowiedzi! :)

  • @jl-dn9bu
    @jl-dn9bu Před 2 lety +2

    Podatek od nieruchomości od lokali niemieszkalnych a użytkowych jest dużo wyższy. Czy wliczając w koszty część mieszkania nie zaplacimy wyższego podatku od nieruchomości?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +1

      Dzień dobry, jeśli lokal mieszkalny nie zmieni swojej właściwości to podatek pozostaje na takim samym poziomie.

    • @magdalenagutowska4210
      @magdalenagutowska4210 Před 2 lety

      @@infakt Witam? Co to znaczy, że lokal nie zmieni swojej właściwości? Czyli rozumiem, że w przypadku kredytu hipotecznego. 30% od raty odsetkowej mogę zaliczyć bez żadnych skrupułów w koszty? Działalność jest zarejestrowana w domu. Mamy kredyt hipoteczny właśnie na dom. Dom pełni funkcję biura oraz piwnica magazynu ;) Czy należy zgłosić ten fakt do urzędu, płacić wyższe podatki od nieruchomości by móc wliczać w koszty część odsetkową z rat?

    • @emilialange1795
      @emilialange1795 Před rokem

      @@infakt A to bardzo ciekawe co pan pisze. Bo kiedy otwierałam działalność w 2019 r. doradca podatkowy mówił coś innego. Że ten podatek trzeba będzie zmienić, więc w związku z tym wpisywanie w KUP mieszkania się nie opłaca. Czy coś się zmieniło czy po prostu inna interpretacja?

  • @zenobikraweznick
    @zenobikraweznick Před 2 lety +6

    7:14 "Nie zakładajmy, że będziesz siedział z czasomierzem i odbijał" - jeżeli urzędy skarbowe nas przedsiębiorców docisną bo jest ogromne zadłużenie i deficyt spowodowany polityką rozdawniczą obecnego rządu - to nie byłbym już tego taki pewien... :(

    • @teniabryz5879
      @teniabryz5879 Před 2 lety

      Ten rząd rozdaje rodzinom z dziećmi, tamten rząd rozdawał mafiom vatowskim. Z punktu widzenia ekonomii, żadna różnica. Pieniądze które powinny pójść na podatki trafiły do kieszeni złodziei.

    • @zenobikraweznick
      @zenobikraweznick Před 2 lety

      @@teniabryz5879 500 plus to elektorat, spodziewajcie się więcej cudów przed wyborami za rok.

    • @teniabryz5879
      @teniabryz5879 Před 2 lety

      @@zenobikraweznick Każdy ma swój elektorat. PIS rodziny z dziećmi. PO vatowskie mafie.

    • @teniabryz5879
      @teniabryz5879 Před 2 lety

      Żelazny elektorat PO to także emerytowani ubecy, policja, milicja, resortowe dzieci powyższych partyjnych z PZPR, dzieci sędziów którzy dokonywali mordów sądowych, można by wymieniać wiele.

    • @zenobikraweznick
      @zenobikraweznick Před 2 lety

      @@teniabryz5879 Warto też zaznaczyć, że covid i wojna to wina Tuska.

  • @karolinaoszewska2263
    @karolinaoszewska2263 Před 2 lety

    Do końca 2022 można wpisać mieszkanie do środków trwałych i rozliczać jego amortyzację.
    Od stycznia 2023 nie można już wpisać i rozliczać ale jak ktoś wpisał w 2022 to nadal można rozliczać?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety +1

      Dzień dobry, niestety nie. Lokale mieszkalne od 2023 r. nie mogą być już amortyzowane. Nie ma znaczenie kiedy przyjmiemy je do użytkowania.

    • @AdrianGrzybek
      @AdrianGrzybek Před rokem

      A czy sam remont mieszkania w stanie deweloperskim (czyli golym) mozna wrzucić w koszty firmy? Chodzi o wykonanie paneli, plytek, lazienki, kuchni tak aby mieszkanie bylo zdatne do uzytku?

  • @marcinkonwerski2016
    @marcinkonwerski2016 Před 2 lety

    Jak to jest z tym vatem. Mi księgowa rozlicza vat za prąd choć nie ma nipu na fakturze. Można być vatowcem bez prowadzenia działalności

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry,
      tak, można być podatnikiem VAT czynnym nie prowadząc dzialalność gospodarczej na gruncie podatku dochodowego. Ustawa od towarów i usług odrębnie definiuje działalność.

    • @marcinkonwerski2016
      @marcinkonwerski2016 Před 2 lety

      @@infakt w ok 7:40 minuty filmu powiedziane jest że, nie możemy odliczyć vat gdy nie dostaniem fakturę na firmę. a z tego co piszecie to można odliczyć vat prowadząc jdg, gdy na fakturze nie ma nip, tak?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      @@marcinkonwerski2016 można być podatnikiem VAT nie prowadząc działalności gospodarczej. Jednak w NIP przy rejestracji do podatku VAT otrzymamy.

  • @michalziobro1984
    @michalziobro1984 Před 2 lety

    I jak mam pracowac bez kawki i kibla

  • @katarzynacedro2897
    @katarzynacedro2897 Před 2 lety

    A jak żona i mąż prowadzą działalności w swoim mieszkaniu, które jest wykorzystywane tylko do ich działalności (mieszkają gdzie indziej) w proporcji mąż 90% a żona 10% to w jakich wartościach powinni wprowadzić to mieszkanie na środki trwałe w swoich działalnościach?

    • @infakt
      @infakt  Před 2 lety

      Dzień dobry,
      współmałżonkowie muszę ustalić proporcje między sobą. Proporcja wykorzystywania 90/10 ale również może to być w proporcji 50/50.

  • @frankmartin3566
    @frankmartin3566 Před rokem

    Powiedzcie cos o jedno osobowej firmie transportowej

  • @Bacha16
    @Bacha16 Před 2 lety

    Ja jestem zaskoczona ze Włodek (tak wiem nie jest ksiegowym) tyle już lat siedzi w Infakcie a nadal się uczy i są rzeczy które Go zaskakują.

    • @danielsuchorowiec7314
      @danielsuchorowiec7314 Před 2 lety

      Człowiek uczy się całe życie. 🙂

    • @Bacha16
      @Bacha16 Před 2 lety

      @@danielsuchorowiec7314 No jasne że tak. Zgadzam się w 100%. :)

    • @krzysyek
      @krzysyek Před 2 lety +3

      ... albo co bardziej prawdopodobne jest dobrym aktorem i umiejętnie wczuwa się w rolę początkującego przedsiębiorcy zadając nierzadko dość trywialne ksiegowo pytania jakby rzeczywiście nie znał na nie odpowiedzi.

    • @Tajemniczy
      @Tajemniczy Před 2 lety

      A skąd wiesz? może po prostu udaje i wczuwa się w rolę jak to zazwyczaj bywa, niby nie wiesz i udajesz po to żeby zapytać i uzyskać odpowiedź:)

  • @ddddd5737
    @ddddd5737 Před rokem +1

    No tak w złodziejskiej Polsce zakładają ze jestes złodziejem i musisz udowodnić ze nim nie jestes. Kawę z klientem pic możesz ale podczas samodzielnej pracy to już pić nie możesz. Przecież to zjebane prawo i tylko w Polsce

  • @onlyfoolsdontfear
    @onlyfoolsdontfear Před 2 lety +5

    Chory kraj, nic więcej nie ma co dodawać.

  • @amadeuszczerwinski6689

    WItam, a jeżeli firma jest zarejestrowana na dom moich rodziców, ale już od 3 lat tam nie mieszkam i wynajmuję mieszkanie, to czy mogę to wynajmowane mieszkanie wrzucić w koszty? Czy przez to że nie ma go w adresie prowadzenia działalności to nie mogę tego zrobić?

    • @infakt
      @infakt  Před rokem

      Panie Amadeuszu, wynajmowane mieszkanie jeśli służy działalności gospodarczej, może być kosztem. Powstaje pytanie, czy mieszkanie tylko służy działalności, czy również życiu prywatnemu. Jeśli mamy użycie mieszane, należy starannie ustalić proporcje. W naszej ocenie to mieszkanie powinno być wskazane jako adres prowadzenia działalności.