Tomáš Vachuda: Chytrá práce je ta, která je udržitelná

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 09. 2021
  • Logotvůrce Tomáš Vachuda prezentuje klíčové myšlenky, které mu pomohly změnit přístup k práci - mít více energie, pracovat podstatně méně hodin, ale přitom zvládat stejný počet zakázek, jako dříve. Video můžete brát i jako teaser Tomovy chystané knihy mj. právě o energii, výkonnosti a efektivitě.
    „Většina lidí se soustředí na efektivitu práce, hledají různé nástroje, učí se procesy... Málokdo se ale soustředí na člověka, který ten výkon vykonává, tedy na sebe. A na to, zda jsou vůbec schopni efektivně pracovat.“
    Poslouchat jako audio podcast: / vachuda
    Upozornění: Účel přednášky je výhradně informativní, coby ukázka z připravované knihy Tomáše Vachudy. Změnu jídelníčku či životosprávy vždy konzultujte s kvalifikovaným odborníkem.
    Součástí projektu navolnenoze.cz je také 1. think-tank pro freelancery v Evropě. Scházíme se 4× ročně v Praze, Brně a Ostravě. Setkání jsou uzavřená, na pozvání pro naše členy či absolventy školení. Sdílíme své zkušenosti, novinky a know-how. O podnikání se bavíme otevřeně a bez příkras. Každé setkání zahajuje jako náš vzácný host nějaký špičkový profesionál. Pokud jej natočíme, občas pak záznam sestříháme a zveřejníme ku prospěchu všech. Tohle je jeden z nich.

Komentáře • 13

  • @PavelMinar
    @PavelMinar Před 2 lety +5

    Tomáši, super. Díky za inspiraci.

  • @jirichlebus
    @jirichlebus Před 2 lety +3

    Prošel jsem prakticky stejným frameworkem, takže mohu doporučit. Hezky zpracováno, Tome!

  • @katerinakalivodovafoltanko7548

    Skvělá přednáška! Zaujal mě třeba rozdíl mezi únavou a ospalostí, dosud jsem mezi nimi nerozlišovala. Když přijdu z práce a jsem unavená a ospalá nebo když vím, že mě večer čeká ještě další duševní práce, tak jsi jdu na 20 minut lehnout. Tělo si odpočine, ale hlavně je to takový restart pro mozek. V bdělém stavu třeba na procházce by se mi v hlavě pořád honily věci z práce (a nemám pocit, že by to bylo ono prospěšné myšlenkové toulání, spíš prostě hlava pokračuje v práci i po odchodu z kanceláře). Při šlofíku se ale hlava "vyresetuje" a já mám pak klid. :)

  • @to08net
    @to08net Před 2 lety +2

    Vyvážit zaměření na výkon a zážitky je umění-)

  • @KarelHejkal
    @KarelHejkal Před 2 lety +3

    Taky díky, Tomáši, rád jsem se podíval. Čtyři hodiny tvůrčí práce denně jsou přesně tou hranicí, jakou jsem si sám na sobě ověřil jako dlouhodobě možnou, aby naprosto nešlo dolů soustředění, kvalita, vše. Animovat nebo programovat zvládnu déle, dokonce mnohem, krátkodobě kreativu také déle, ale dlouhodobě ne.
    Zeptám se ale na upřesnění. Já do této složky nepočítám administrativu, komunikaci, sebevzdělávání atd. To už jde nad ty hodiny, beru to jako určitou soft část práce. Máš to tak stejně, nebo dokážeš i toto nacpat do té maximálně efektivní části dne?
    A ještě jeden dotaz, snad jsem to nepřeslechl. Měříš si nějak i věci typu kvalita spánku atd., hodinkami apod.? A pokud ano, jak a čím? Díky.

    • @katerinakalivodovafoltanko7548
      @katerinakalivodovafoltanko7548 Před 2 lety +2

      @@tomasvachuda4075 To je úžasné, že to v rámci těch pár hodin stíháte i komunikaci a administrativu. Z Hluboké práce si pamatuju, že Newport tam myslím říkal, že 3-4 hodiny se člověk věnuje hluboké práci a ve zbytku pracovní doby může řešit mělkou práci - právě e-maily, různé organizační věci a administrativu.

    • @katerinakalivodovafoltanko7548
      @katerinakalivodovafoltanko7548 Před 2 lety +1

      @@tomasvachuda4075 Co si myslíte o konceptu mělké práce? Zdá se mi, že Newport to vnímá jako něco trochu podřadného/snadného/co nevyžaduje velkou mentální kapacitu. Určitě je to kognitivně jednodušší než hluboká práce, ale že by to bylo úplně nenáročné, bych neřekla. Třeba zrovna "e-mailování", alespoň v mém případě, nezahrnuje prosté sepsání textu, ale na pozadí je spousta náročnějších činností - musím celou situaci vyhodnotit a rozhodnout se, jaký je nejlepší postup či jaký postoj k dané věci zaujmu.

    • @KarelHejkal
      @KarelHejkal Před 2 lety +2

      @@katerinakalivodovafoltanko7548 Jinak ještě pro všechny v diskusi upřesním, že třeba u sebe to rozlišuji tak, že emaily v rámci zakázky beru do té soustředěné části práce, budeme-li u tohoto rozdělení. Do té mělké části, tam řadím poptávky, zpracování cenových kalkulací atd.
      Nicméně je pravda, a i proto jsem se ptal, že jakmile jsem opravdu vytížený kreativní prací, týká se ten pád produktivity a soustředěnosti i oněch poptávek apod.

  • @4x4adventurecz
    @4x4adventurecz Před 2 lety +2

    máš ve všem pravdu, jen to tvoje podání mně znervózňuje, mluvíš jak nadopovanej :-) jak si mluvil o střídání činnosti, jsem taky grafik, proto je dobrý najít si i fizxcky náročnou činnost bez přemýšlení

    • @4x4adventurecz
      @4x4adventurecz Před 2 lety

      @@tomasvachuda4075 vzbuzuje to přesně opačný dojem, jako že pořád nestíháš a to neni dobrý

    • @4x4adventurecz
      @4x4adventurecz Před 2 lety +1

      @@tomasvachuda4075 v pohodě, jen jsem si tím vším před lety prošel, jen taková asociace

    • @NavolnenozeCZ
      @NavolnenozeCZ  Před 2 lety +1

      Ta rychlost jde za námi - Tomáš měl časové okno na přednášku v rámci akce max. 30 minut včetně dotazů a musel se do něj vejít ;-)

  • @mikesam7258
    @mikesam7258 Před 2 lety +1

    :O