WALLBOX NA DOTACE? FOTOVOLTAIKA DÍL #7.2 | BACINA.TV

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2024
  • Díl o fotovoltaice, ve které probereme jak řešit nabíjení elektromobilu ve spojení s FVE, aby věe dobře fungovalo.
    👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
    👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
    🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
    🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
    🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
    📚 Kapitoly videa:
    ▪ 00:00 Časté chyby uživatelů FVE s EV
    ▪ 10:46 Příprava na Wallbox?
    ▪ 16:13 Jak se stavebně připravit na Wallbox?
    ▪ 19:08 Řízení spotřeby pro více EV v rodině
    ▪ 22:16 Ceny wallboxu
    ▪ 25:30 Je wallbox nezbytný?
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 119

  • @TK-bk5tr
    @TK-bk5tr Před 2 lety +2

    Rozumím tomu, že potřebuji wallbox s proudovou soundou, ale jak zajistit abych si nabíjením auta nevybíjel akumulátor FVE?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +16

      Chcete-li nabíjet z hybridní FVE, ale zároveň nechcete, aby se do auta vybíjel obsah domácí baterie, pak skutečně potřebujete wallbox s proudovou sondou (CT) a s funkcí "nabíjení z přebytků FVE". Wallbox pak auto nabíjí jen takovým výkonem, který z FVE odtéká do distribuční sítě ve formě přebytků. Priority jsou tedy následující:
      1) výroba FVE jde do spotřebičů
      2) přebytkem výroby FVE se nabíjí domácí baterie
      3) po nabití baterie začnou přebytky odcházet do "ČEZu"
      4) na to zareaguje chytrý wallbox a začne nabíjet auto proměnlivým výkonem tak, aby přebytky do ČEZu šly jen minimální, ale zároveň nedocházelo k vybíjení domácí baterie.
      Nastane-li potřeba nabít auto rychle, tak na chytrém wallboxu přepnete režim. Já znám dva typy co toto umí: "Ratio home solarbox" a "Zappi". Určite ale existují i další. Případně lze použít wallbox se vstupem na 0-10V a tento řídící signál do něj posílat z Wattrouteru (pokud ho u FVE máte). S Wattrouterem můžete mít priorit ještě více, například po nabití auta začít ještě automaticky ohřívat bojler topnou spirálou, nebo spustit ohřev TUV pomocí signálu pro tepelné čerpadlo.

    • @TK-bk5tr
      @TK-bk5tr Před 2 lety

      @@obajer Děkuji za odpověď !

  • @romanhorky6670
    @romanhorky6670 Před 2 lety +4

    👍👍👍 Hezké video. Přesně můj případ. FVE z roku 2009, jednofáze 4,86 kWp. Tak mám na nabíjení zásuvku ( 230 V ) na 1-fázi. Pak ledničku, myčku a boiler s prioritou na wattroutru. Jištění "manželka tuší co je souběh" 😁

  •  Před 2 lety

    Díky za video. Jste super :)

  • @mackubecka
    @mackubecka Před 2 lety +3

    Ještě k dotaci. podle mne dostaneš vždy 50% z pořizovací ceny a to max 30.000 na jeden wallbox a 60.000 na 2 wallboxy. Tím pádem v případě že Wallbox stojí 50.000 tak maximálně 25.000 dotace.

  • @majstro2
    @majstro2 Před 2 lety +1

    diky, super

  • @janwolf5547
    @janwolf5547 Před 2 lety +2

    super video! Ale chtělo by to mikrofony, aby to neznělo jak ze záhrobí :D

  • @romanvomela3900
    @romanvomela3900 Před 2 lety

    Super

  • @andrlevaclav
    @andrlevaclav Před rokem +1

    Ahoj. Moc pěkně vysvětlené, ale pro člověka , který začíná fotov. a ještě nákup elektro auta a jestě Wallbox. Nevím kolik lidí v ČR na to dosáhne.

  • @Palikes291
    @Palikes291 Před 2 lety

    Ty jo.. mít tak znalého známého ohledně tyhle věcí je na nezaplacení.. díky za ty videa..

  • @mastik29
    @mastik29 Před rokem

    Páni, ďakujem za video.
    Keďže budem mať fotovoltaiku (trochu výkonovo neštandardnú), ale 1 fázovú a budem riešiť aj wallbox, tak vzhľadom na spomínané veci mam otázku, ako bude reagovať 3f wallbox, až by bol napájaný 1f na všetky 3 fázy? Boli tiež spomínané OBC, predpokladám, že oni nekontrolujú fázový posun, medzi fázami, teda ak dostanú rovnakú fázu, nemalo by to činiť problémy.
    Najvýkonnejší 1f wallbox som našiel cca 7kW, čo pri plánovanej veľkosťi fotovoltaiky mi príde dosť obmedzujúce.

  • @tomaspokorny5445
    @tomaspokorny5445 Před 2 lety

    Moc děkuji za takový seriál. Dobře a srozumitelně řečeno a dobře se to poslouchá. Mám takový dotaz. Už jste to nakousli v nějakém předešlém díle, ale rád bych o tom zjistil více. Vlastním dům, který má krb s výměníkem a dost často nám vypadává proud a to hlavně v zimě. Ostrovní systém je super záloha na krbovou vložku a další spotřebiče. Co když, použiju auto(Tesla nebo jiné auto) pro danou zálohu RD při výpadku el.??? Třeba to existuje, ale daná technologie bude neúnosně drahá a v tu chvíli to ztrácí smysl. :-/ Děkuji

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      Bi-directional V2H, V2G a V2L je zatím problém, tak jak jsme vysvětlili v díle 7.1.
      Pokud byste chtěl použít elektromobil jen jako zálohu pro nejnutnější spotřebiče, tak aspoň základní možnost V2L (Vehicle-to-Load) mají třeba tato EV:
      - Ford F150 lightning
      - Honda-e
      - Hyundai Ioniq 5
      - KIA EV6: czcams.com/video/kq5vHL-hrrY/video.html

  • @ludmilkodenevko
    @ludmilkodenevko Před rokem +2

    Ahooj, skvele video a opät poucne ako vzdy....az na kolegov zvuk ten je tak slaby ze so chytal kazde 3 slovo 😔
    Ja startujem s FVE buduci rok, hybrid 3 fazy, 5kWp a 5kaWh baterka (ako start mi to staci ale budem rozsirovat)
    Auto je Enyaq iV80 a ma moznost nabijania 400V16A ovsem musim obmedzit nabijaci vykon pri nabijani z voltaiky lebo je pravda ze 96% casu auto stoji a je mi jedno kolko sa nabija ...ak potrebujem súrne tak ho nabijem nocnou tarifou alebo v praci za darmo.

  • @jirizyka
    @jirizyka Před 2 lety +1

    zrovna jsem si objednal Tesla wallbox, protože mám TN-C rozvody, redukci na TN-S, abych vůbec mohl nabíjet. Chtěl jsem změnit tarif z D02d na D27d, ale ČEZ chce revizi. Tak to holt udělám všechno najednou. Úpravu části rozvodů na TN-S, instalací wallboxu a přípravu na druhý.

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety

      revizi uděláš, protože bude zachována stávající elektroinstalace, jen je třeba aby elektroměrový rozvaděč splnoval připojovací podmínky.
      Pozor, pokud budeš provádět rekonstrukci rozvodů, tak ti dají podmínku TN-S a je to na komplet rekonstrukci všeho doma. a to nechceš.

  • @graycrow
    @graycrow Před 2 lety

    Děkuji, velice informativní. A jak je to s připojením levného wallboxu (například Tesla) do třífázové 16A zásuvky? Zvládnu to sám, ale mám kvůli tomu nechat udělat revizi?

    • @romanvomela3900
      @romanvomela3900 Před 2 lety +1

      Ano, každá domovní instalace musí podléhat revizi. Soudě podle Vašeho dotazu bych raději doporučil to sám nedělat a raději to nechat na odbornících (tuto povinnost mimochodem ukládá i zákon). Nechci tu rozpoutávat nějakou negativní diskuzi (nevím, jaké máte odborné znalosti)...ale pokud jste dával pozor, tak ve videu bylo řečeno, že se wallbox musí připojit na samostatný okruh přímo z hlavního rozvaděče a ne z nějaké 3f zásuvky.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +7

      Pokud chcete využít stávající 3f zásuvku (červená míchačka), tak si místo wallboxu kupte jen třífázovou přenosnou nabíječku. Tyto nabíječky ale nemívají dynamické řízení výkonu.
      Pokud chcete skutečný wallbox, s pevným přívodem a s dynamickým řízením, tak je opravdu lepší nechat jeho instalaci na elektrikářovi. Nabíjení auta je totiž jedním z nejvýkonnějších spotřebičů v domácnosti a když bude někde špatná svorka nebo spoj, mohlo by snadno dojít k požáru elektroinstalace.

    • @TomH519
      @TomH519 Před 2 lety +1

      @@romanvomela3900 Nechci rozporovat, že zapojení je dobré nechat na odbornících(laik ať se do toho nepouští) , ale jaký zákon mi ukládá dělat revizi na zapojení v měřené části při instalaci wallboxu nebo třeba sporáku? Je to nutné pro stavební úřad a nebo toto dle zákona vyžaduje distribuce? Jinak souhlas s Ondřej Bajer.

  • @juradosty
    @juradosty Před rokem +1

    Naše firma nabízí 22kw wallbox za 30k a vyřizujeme dotaci na 30k = v podstatě ho ma zákazník zadarmo... Snažíme se taky tímto způsobem podpořit přechod k EV

  • @tomaskorycanek964
    @tomaskorycanek964 Před rokem +1

    Ahoj všem, právě řeším nabídku FVE na můj starší dům na vesnici od jedné nejmenované firmy a dali mi 4 varianty cenových nabídek - 14 panelů bez AZ routeru, 16 panelů bez AZ routeru, 14 panelů s AZ routerem, 16 panelů s AZ router, výkon 6,3 nebo 7,2 kWp, baterie 10,67 kWh. Z vyúčtování víme, že jsme v minulých letech měli roční spotřebu 6,5 až 7 MWh, v tomto roce jsme spotřebu snížili na 5,7 MWh (VT 4,3 + NT 1,4). Dům vytápíme zplynovacím kotlem, v jarních a podzimních měsících využíváme doplňující zdroj uvnitř domu - krbová kamna s výměníkem, s napojením na celý otopný systém. Myslíme, že bychom v jarních a letních měsících dobře využili případné přebytky energie, a to zejména do ohřevu vody a do chladící místnosti. Na podzim a v zimě se voda v boileru ohřívá topením ve zplynovacím kotli v kotelně v hospodářské části, ke kterému jsou 2 akumulační nádrže (2 x 800 l). V jarních a letních měsících mimo topnou sezónu ohříváme vodu v boileru elektřinou na nízký tarif. Nevím, jestli by případné přebytky nebylo možná dávat i do těch dvou AKU nádrží. Dalším velkým odběrem elektrické energie je výše uváděný velká chladící místnost-chladírna z bývalého řeznictví (rozměry 2,3 m x 2 m x 2,5 m), která samozřejmě nejvíce funguje a má odběr v jarních a letních měsících, je využívána pro vlastní a rodinnou hobby výrobu uzeniny a chladírnu využíváme i pro domácnost. Do poptávky jsem psal, že do budoucna zvažuji elektromobil, že bych chtěl již přípravu, protože vzhledem k financím to není momentálně aktuální, na to nereagovali, až na mou připomínku poslali další varianty s wallboxem. Nabídli wallbox OlifeEnergy firmy sectron.
    Přitom kamarádovi ze sousední obce dělali také nabídku a napsali mu mimo jiné: V jedné variantě je autonabíječka (položka double box) - v tuto chvíli je dotace tak výhodná, že cena s nabíječkou je nižší než bez ní. Něco podobného mi tvrdil OZ-technik do telefonu, že si to ted lidi dávají a pak jim t klidně leží jen tak v garáži, což se mi zdá uhozené. Asi bych zůstal jen u přípravy na nabíjení auta. Myslím, že Ondra Tesláček to ukazoval u patrona Dušana ve videu „Je toto ideální fotovoltaika?“. Takže asi zvolím variantu bez wallboxu i když jsem fanda elektromobility a s AZ routerem kvůli tomu ohřevu vody, jen nevím, jestli 6,3 nebo 7,2 kWp, snad uvažuji správně. Díky za případné komentáře

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem

      Jsme s Ondrou rádi ze se ti seriál líbí. Hele určitě jdi do toho WB po prvním létě ti dojde ze ty přebytky nemáš kam dávát :) a taky díky dotaci se na tom dá ušetřit. OlifeEnergy jsou dráha ale dobra volba. Jinak ukládat energii do vody je nejlevnější baterka to je super jenom v létě zrovna moc ty teplý vody nevyužiješ.

    • @tomaskorycanek964
      @tomaskorycanek964 Před rokem +1

      Ahoj, díky za reakci. Ale níže to komentoval teda Ondra Bajer trochu jinak. Když nebudu mít elektromobil v nejbližších letech, protože na něho nebudu mít, protože ted vložím prostředky do FVE včetně půjčky, tak tam nebudu moct dávat přebytky, wallbox sice budu mít, ale nebude to kam strčit, ledaže bych z toho udělal veřejnou nabíječku a vybíral za to prachy :-). Mám 15 letou hybridní Toyotu Prius, kterou jsem si v 2018 dovezl z DE se 71 000 km a nyní najeto 111 000 km, takže s tím ještě něco najezdím, i tak staré auto stále šlape bez větší závady a je spolehlivější než některé novější. Tehdy (možná ještě teď) jsem byl za exota u nás na dědině, to bylo dotazů, kdy a kde to nabíjím, kdy budu měnit baterku, teď už jeto povědomí o hybridech, plug-inech a EV větší. Musel jsem dát pro přátele na facebook článeček co mám za auto a jak je to s hybridy a nabíjením - osvětu, protože mně ty dotazy už štvaly :-)

    • @tomaskorycanek964
      @tomaskorycanek964 Před rokem

      Ještě bych dodal, že seriál o FVE je opravdu super, myslím, že pomůže spostu lidem, informací není nikdy dost, hlavně těch správných a nezávislých, sledují to i mí dva kamarádi, kteří chtějí dávat taky FVE, ale jedn to nedávno jako novostavbu zkolaudoval a druhý právě začel novostavbu RD provádět, takže u nich je to něco jiného, já mám dům z 30 let 20 století, který jsem postupně rekonstruoval a částečně svépomocí zateploval atd.

    • @tomaskorycanek964
      @tomaskorycanek964 Před rokem

      @@ondrej.bacina V zimě ohřívá vodu zplynovací kotel, ale i v létě máme spotřebu teplé vody jede to z nízkého tarifu, tak nějaké přebytky tam půjdou. Jinak je fakt, že tam není moc velký cenový rozdíl, tak do toho wallboxu možná půjdu (snad než budu mít EV tak se technika a wallboxymoc nezmění), varianta 3 nebo varianta 7, a to do menšího výkonu 6,3 kWp, přeci jen jsme v domu 3 a rodiče jsou senioři, nechám si od technika poradit, snad bude upřímný:
      1. FVE 6,3 kWp (14 pan.), baterie 10,67 kWh 445 589 Kč (vlastní zdroje 227 222 Kč)
      2. FVE 7,2 kWp (16 pan.), baterie 10,67 kWh 462 356 Kč (vlastní zdroje 243 486 Kč)
      3. FVE 6,3 kWp (14 pan.), baterie 10,67 kWh, AZ router 462 356 Kč (vlastní zdroje 243 486 Kč)
      4. FVE 7,2 kWp (16 pan.), baterie 10,67 kWh, AZ router 485 362 Kč (vlastní zdroje 265 801 Kč)
      5. FVE 6,3 kWp (14 pan.), baterie 10,67 kWh, Wallbox 462 356 Kč (vlastní zdroje 238 118 Kč)
      6. FVE 7,2 kWp (16 pan.), baterie 10,67 kWh, Wallbox 507 731 Kč (vlastní zdroje 247 499 Kč)
      7. FVE 6,3 kWp, baterie 10,67 kWh, Wallbox, AZ router 513 969 Kč (vlastní zdroje 253 550 Kč)
      8. FVE 7,2 kWp, baterie 10,67 kWh, Wallbox, AZ router 530 737 Kč (vlastní zdroje 269 814 Kč)

  • @janjakubik188
    @janjakubik188 Před 2 lety

    Zdravím já by se chtěl zeptat budu ted dělat fotovoltajiku a je dobře nechat namontovat ten vallbox při jednom a nebo pak později ????? děkuji

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      To rozhodnutí je čistě na Vás, podle toho v jaké jste situaci. Například, zda-li již jezdíte elektromobilem nebo jestli nemáte právě rozdělanou opravdu omítek, takže by se tam kabely pro wallbox daly rovnou přidat a schovat, ať je pak nemáte v lištách nebo na zdi. Chytrý wallbox lze totiž namontovat jak společně s FVE, tak i kdykoliv později a není v tom žádný problém. Wallbox pracuje zcela nezávisle na typu měniče, takže ani zde není třeba se omezovat.

    • @jirihradil8351
      @jirihradil8351 Před 2 lety +1

      pokud chcete získat kombinační bonus (10 000Kč) tak musí být fotovoltaika i wallbox součástí jedné žádosti

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      @@jirihradil8351 Je to tak, na druhou stanu, pokud se chceme bavit o podmínkách NZÚ, tak je potřeba říct i to "B": Maximální výše dotace na FVE je 205 000, na Wallbox 30 000, na projekt 5 000, bonus za kombinaci FVE+Wallbox je 10 000 Kč. Podobně je možno získat 140 000 na TČ a dalších 10 000 při kombinaci FVE + TČ. Pro vybrané kraje je pak navýšení dotace o 10%. Ale zároveň má NZÚ podmínku omezení výše dotace na maximálně 50% způsobilých nákladů. Tudíž nemá smysl kupovat si wallbox jen proto, abych "vyčerpal maximální dotaci". Když to hodně zjednoduším, tak abych si sáhnul na těch dotačních 40 tisíc Kč, musím dalších 40 tisíc Kč přidat ze svého.
      Pokud tedy FVE, TČ či Wallbox potřebuji, pak má smysl dotaci využít a rovnou udělat vše naráz.
      Nemá ale smysl kupovat si drahé řešení, které nevyužiji, jen proto, abych na něj získal 50% dotaci. Stejně tak nemá smysl kupovat si wallbox, pokud vím, že elektromobil ještě 10 let mít nebudu. To už je lepší si za ty ušetřené peníze koupit akcie Tesly či ČEZu.

  • @amperak
    @amperak Před 2 lety

    Super! Kluci uplní profíci na FVE jste :) Ale já bych chtěl s FVE topit. Auto mám dávno nabitý :D

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 2 lety

      Já myslel, že ty už to umíš, ne? :-D

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +2

      Ale jisťééé! Topení fotovoltaikou je naše specialita :)
      Tepelné čerpadlo země -> voda se SCOP faktorem 30 máš, doufám?
      A nezapomeň: měď je měď!

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety +1

      @@obajer Sakra, mám jen 25 :D No a když za něj zapojím další, to budu mít 50 ne? :D
      Jen bacha, v číněš je měd obarvený hliník :D

    • @TomH519
      @TomH519 Před 2 lety +3

      @@obajer V posledním videu už říká " nerez je nerez " :)

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety

      @@TomH519 :D :D :D jo on zase vydal video s nerezovým kotlem? :D

  • @tomashrncir2104
    @tomashrncir2104 Před 2 lety +1

    Ahoj, Váš seriál o FVE je perfektní. Díky za něj. Měl bych jednu připomínku. Používáte bílou tabuli a nějakou vyšeptalou fixu a ve spojením s osvětlením v místnosti, je výsledek, že na tabuli není nic vidět. Šlo by s tím něco udělat?

    •  Před 2 lety

      Ted uz ne, a do budoucna koupit Ondrovi novy fixky :)

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      Bohužel, celý seriál o FVE, včetně tohoto mini-seriálu, jsme s Tesláčkem natáčeli během tří dnů. Všechny díly jsou tedy již předtočeny a pouze se postupně stříhají. Díky tomuto "dávkovému natáčení" se nám nepovedlo odchytit, že veškerý materiál co máme, jsme pořídili s velice špatným zvukem a se špatným nasvícením nebo s rozmazaným obrazem. Jediná možnost by byla, celé to natočit znovu a výsledek kontrolovat průběžně hned na místě :(
      .......
      Na akce tohoto typu by prostě Tesláček k sobě potřeboval ještě "zvukaře/osvětlovače/ostřiče" klidně v jedné osobě. Bohužel si ho finančně nemůže dovolit a když jsme to třikrát zkoušeli takto amatérsky ve dvou, tak to pokaždé dopadlo tak, jak to nyní vidíte v seriálu.
      .......
      Něco se povedlo zachránit ještě v postprodukci, ale věřte mi, že kdybyste viděl tu nekvalitu originálního materiálu, tak byste pochopil, jak těžká práce to pro pana střihače byla. Například tady, u špatně nasvětlené tabule, byla možnost ji zvýraznit, ale tím by z nás udělal černochy. Věřím, že až bude Tesláček natáčet podobný seriál o jiném tématu a s někým jiným, tak už to bude lepší.
      .......
      Díky za to, že jste se na to vydržel koukat i přes to, že výsledek je k pláči.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      @ Jojo - kombinace skleněného whiteboardu a fixek, které ve stojánku ležely celý měsíc špičkami dolů, udělala svoje. Obzvláště, když jsme zapnuli světla, aby z nás nebyli černoši. Vypadá to snadno, ale je docela problém odhalit všechny potenciální problémy už při pořizování záznamu. Ještě, že to střihač dal vůbec dohromady, dvě třetiny materiálu byly úplně na vyhození :(

    •  Před 2 lety +1

      @@obajer Za me uplne super. Ja si neztezuju :) a videt to je, slyset to je..a uz je to natoceny. Nema cenu se tim zabyvat :)

  • @filipmokry
    @filipmokry Před 2 lety

    Zdravím zo Slovenska tiež sledujem tento kanál 👍 zaobstaral som si EV renault zoe a teraz aku nabijačku...? Keď som videl prenosnú nabijačku Sectron 22kw tak hneď som vedel že si ju zaobstarám. Priviezol som si ju domov 😊 hneď som ju zapojil a nefungovala 🙄nakoniec som zistil že obsahuje 2 prúdove chraniče jeden AC a druhý DC samozrejme aj moja nová elektroinštalácia obsahovala prúdovy chránič takže vyhadzovalo prúdovy chranič. Problém je v tom že dva prúdove chraniče nemôžu byť zapojené za sebou!!!!. Keby mal stýmto niekto problém aby otom vedel kde je problém 😊

  • @legnava
    @legnava Před rokem

    Dobrý den , funguval by wallbox na boijler, který je pod blokací HDO? Nebo je lepsí green bono?

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      Pokud byste chtěl, aby wallbox nabíjel auto pouze tehdy, když je podle HDO zrovna nízký tarif, tak ano, je to možné. Každý wallbox to neumí, ale existují typy, které mají přímo vstup na HDO signál. V NT auto nabíjejí normálně, pokud sepne HDO a přijde signál VT, tak wallbox pošle do auta stav "pauza" a nabíjení po dobu VT přeruší. Po obnovení NT se nabíjení automaticky obnoví. Že máte zájem o tuto funkci je ale potřeba říct prodejci wallboxu, aby Vám vybrat správný typ. Umí jich to více, jeden z těch levnějších co HDO podporuje je například zde: www.autonabijeni.cz/nabijeci-stanice/autonabijeni-wlbx-kabel-typ-2-az-22kw/

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      Máte-li ale na domě instalovanou FVE, pak je lepší signál HDO ignorovat a nabíjet podle toho, jak moc zrovna vyrábí Vaše FVE a kolik má přebytků. Tuto funkci podporují chytřejší wallboxy, například SolaX Gen2 nebo Zappi: www.nabijelektromobil.cz/page/1/?s=myenergi&post_type=product
      Máte-li u FVE Wattrouter nebo GreenBono, tak je možné použít wallbox s řídícím vstupem na 0-10V a ovládat jej přes tyto automatizační jednotky jako další prioritu. Nejprve se tedy třeba nabíjí baterie, potom se nabije auto a nakonec se ještě nahřeje TUV nebo se provede něco dalšího. Pokud si dobře vzpomínám, tak některé řídící jednotky umí až 8 priorit.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      SolaX G2 je v současnosti asi nejlepší wallbox pro kombinaci s domácí FVE: gbc-solino.cz/headpage/e-mobil-nabijecky/solax-g2/

  • @holomraz1
    @holomraz1 Před 9 měsíci

    Co kdyz mam do garaze uz v zemi natazeny kabel 5x2,5 Da se to pouzit? Dekuji

    • @obajer
      @obajer Před 9 měsíci

      Ano, pokud kabel neni prilis dlouhy tak by mel v pohode stacit na wallbox 3x16A tedy 11kW nabijeciho vykonu.

    • @holomraz1
      @holomraz1 Před 9 měsíci

      Uplne me polilo horko kdyz jste rikal ze tam musi byt 5x6 )))

    • @obajer
      @obajer Před 9 měsíci

      Zalezi na proudu a vzdalenosti (elektrikar by Vam to mel umet spocitat podle ubytku napeti) Ja potrebuji 32A a mam to skoro 25m, takze u mne uz to chtelo 6mm2 kabel.

    • @holomraz1
      @holomraz1 Před 9 měsíci

      Mam 25A hlavni jistic a ke garazi asi 20m. Tak to snad bude v pohode.

  • @alesbradler2082
    @alesbradler2082 Před 2 lety +1

    Dobrý den super ,jen prosím kolega má hodně slabej mikrofon je možné nějak upravit není pořádně rozumět moc děkuji

  • @michalbarton1572
    @michalbarton1572 Před 2 lety

    Ahoj, bude i video o wallbaxu pro ostrovni/poloostrovni systemy nebo sem hen hodte info co by bylo jinak. Diky.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      Možnosti jak nabíjet EV z ostrovní, typicky jednofázové FVE, jsme se párkrát dotkli v přechozích videích, ale speciální díl na kombinaci ostrovní FVE + wallbox nemáme. Každopádně, kromě typicky jednofázového provozu je v ostrovu další věc, na kterou je potřeba myslet předem: nelze zde použít klasický chytrý wallbox s funkcí nabíjení z přebytků výroby, vybavený měřícím proudovým transformátorem (CT). Ostrovní FVE totiž není přifázovaná k DS a tudíž neexistují ani žádné přetoky, které by se daly s pomocí CT vyhodnocovat.
      ...
      Je tedy potřeba pořídit například wallbox se vstupem na řízení 0-10V a tento signál 0-10V generovat pomocí nějaké automatizace. Třeba tak, že PLC (nebo RPi, Arduino či podobný mikrocontroller) bude měřit SOC baterie i nabíjecí proud a podle nich bude dynamicky řídit výkon wallboxu tak, aby se baterie zbytečně nevybíjela, ale zároveň se využilo maximum výkonu z panelů. Logika samozřejmě může být mnohem komplexnější.
      Další možností je použít kombinaci PLC a wallboxu s připojením na ethernet, který má otevřené API rozhraní. Pak lze celou řídící smyčku udělat vlastně digitálně. Například OpenEVSE.

    • @michalbarton1572
      @michalbarton1572 Před 2 lety

      @@obajer ok a co ty hybridne ostrovni jako victron multiplus prifazovany k ds? Tam je reseni zase CT sonda na vystupu z domu? Nebo je vhodnesi ta automatizace pres PLC?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      @@michalbarton1572 Pokud je FVE u distributora evidována jako systém přifázovaný k síti, tedy s možností dělat bez postihu přetoky do DS, pak lze wallbox s CT použít. Správně ale bude fungovat jen ve chvílích, pokud bude FVE zrovna přifázovaná k DS. Přejde-li hybridní FVE do ostrovního provozu, CT fungovat nebude.
      Ve všech ostatních případech, včetně toho, že se použije měnič, který umožňuje přifázování k DS ale většinu času běží od DS odděleně, nebo že se dokonce k DS nepřipojuje nikdy ale občas se nabijí baterie nějakou externí nabíječkou, je lepší sáhnout po PLC.

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety +1

      @@obajer greenbono AKU zvládne ostrovní FVE využít na nabíjení EV z přebytků. ono totiž hlídá nabití akumulátoru

  • @otisaraPoN
    @otisaraPoN Před 2 lety +1

    Ahoj borci, proc ma microfon pouze Teslacek a Ondra si tam potichu mumla.
    Tohle je vcelku opruz. Da se s tim neco delat, at je to dokonaly 🤔???

  • @jkyri
    @jkyri Před 2 lety +1

    6:20 FVE je preci pripojena k DS paralelne, tak jak by se vubec dalo udelat, aby do samotnyho wallboxu byla pripojena jen 1 faze z FVE a 2 z DS?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +2

      Super dotaz, díky za něj!
      V příslušenství téměř každého hybridního měniče je modbus elektroměr (případně proudová sonda). Tento modbus elměr bývá instalován na přívodu v hlavním rozvaděči. Všechny napájecí okruhy, které začínají v rozvaděči až za ním, budou konzumovat energii z FVE. A to včetně toho, že se do těchto okruhů bude vybíjet baterie.
      Pokud však bude nějaký spotřebič připojen v segmentu elektrického vedení mezi fakturačním elektroměrem a tímto modbus elměrem, tak jeho příkon hybridní měnič nevidí. Takto zapojené spotřebiče tedy nebudou zatěžovat měnič, nebudou vybíjet baterii a nebudou konzumovat ani energii ze solárních panelů (vyjma té, která by na základě nastavení měniče odtekla do DS jako nevyužitelný přetok.)
      Zjednodušeně řečeno, vše co je zapojeno mezi fakturačním elektroměrem a modbus elektroměrem hybridního měniče, se pro FVE jeví tak, jako by to byl dům Vašeho souseda :)

    • @jkyri
      @jkyri Před 2 lety +1

      @@obajer diky za odpoved. Ale mam trochu jiny nazor. Proudovy transformator (ona sonda) tam preci neslouzi k "oznaceni" mista, co je napajeno z FVE a co neni, ale k detekci, kterym smerem a jak velky tece proud, zda-li jsou pretoky nebo naopak se dokupuje z DS. A jediny ucel te sondy je, pokud se nemylim, nenapajet z domaci baterie co nechci napr. boiler nebo EV, a je to realizovano tak, ze menic vybiji baterii jen tolik, aby nebyl zadny pretok za sondu. Nic to, ale podle mne nemeni na tom, ze FVE je k DS pripojena paralelne, a nelze vzit tedy 1 fazi z FVE a 2 z DS. Jsou to stale stejne draty a sonda slouzici k nevybiti baterie na tom preci nic nemeni. Nebo ne? :-)

    • @amperak
      @amperak Před 2 lety +1

      @@jkyri pokud zapojíš něco před elektroměr od FVE, tak to FVE nebude napájet, pokud bude možno bude dobíjet baterii, nahřívat boilery a jiné věci obsluhovat.
      Nejde o to, že to nebude fungovat, ale o to že FVE tu spotřebu nevidí a nezajímá ji.
      elektroměr (proudová sonda je blbší orientační věc) u FVE zajištuje to, aby se spotřebiče za ním napájely z FVE a do sítě nebyl přetok v noci nebo ve dne když se nabíjí baterie

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      @@jkyri Ad stejné dráty:
      Asi chápu jak to myslíte. Stejné dráty to jsou, ale podle toho KAM zapojíte spotřebič a JAK nakonfigurujete hybridní střídač, se ten celek bude nějakým způsobem chovat. A to chování bude vždy diametrálně odlišné. Názorné připodobnění: Pokud jste elektrikář, tak určitě víte, že nulák a fáze, které prochází proudovým chráničem k žárovce, jsou fyzicky pořád ty samé dráty.Ale:
      - Zkuste vzít nulák PŘED proudovým chráničem, spojte ho se zemí, zablikejte žárovkou - nestane se nic.
      - Pak vemte ten samý nulák ZA proudovým chráničem, spojte ho se zemí, zablikejte žárovkou - chránič vybaví.
      Měřící CT pro hybridní střídač funguje na stejném filozofickém principu - ačkoliv PŘED i ZA CT jsou to stále ty samé dráty, tak na zapojení stpořebiče vůči CT velmi záleží.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      @@jkyri Ad k čemu slouží CT hybridního měniče:
      Vše, co je zapojeno až ZA CT, měnič vnímá jako Váš dům. Veškerá spotřeba, která se zde odehraje, bude v grafických statistikách měniče vykázána jako "spotřeba domu".
      Vše, co je zapojeno PŘED CT, je pro měnič distribuční síť. Cokoliv odejde tímto směrem, ať už do distribuční sítě, nebo do nějakého zapojeného spotřebiče, měnič ve statistikách vykáže jako "export do gridu". CT slouží k řízení výkonu měniče, k omezení vybíjení baterií do gridu a k počítání statistik výroby a spotřeby domu. CT najdete nejen u hybridních měničů s bateriemi, ale také u on-gridů, které žádné baterie nemají (např. Fronius).
      ...
      Podle toho, jak v nastavení měniče nakonfigurujete povolenou hodnotu exportu, tedy přetoků do distribuční sítě, se bude systém chovat:
      A) Pokud nastavíte, že výše exportu není nijak omezena, tak měnič nejprve uspokojí všechny spotřebiče, poté nabije domácí baterii a nakonec bude celým dostupným solárním výkonem generovat přetoky do distribuční sítě. Baterii do sítě vybíjet nebude. Budete-li mít před CT zapojen nějaký spotřebič, bude dotován z hodnoty přetoků. Jeho spotřebu však neuvidíte ve statistice FVE, protože se započítá do kolonky grid export.
      B) Pokud hodnotu exportu omezíte, například na 100W, tak měnič nejprve uspokojí všechny spotřebiče, poté nabije domácí baterii a nakonec bude dělat přetok do sítě ve výši 100W. Baterii do sítě vybíjet nebude. Budete-li mít před CT zapojen nějaký spotřebič, půjde do něj maximálně 100W. Těchto 100W opět neuvidíte ve statistice FVE, započítá se do kolonky export.
      Nastavení B), s hodnotou přetoku cca 5W, používají FVE připojené jako "mikrozdroj ve zjednodušeném režimu". U těchto FVE by napájení wallboxu ze segmentu před CT způsobilo, že auto se bude nabíjet pouze energií z DS, zatímco z FVE do něj půjde úplné minimum.
      Nastavení A), s neomezenou nebo s velmi vysokou hodnotou povolených přetoků, používají ty FVE, které mají sjednanou službu Virtuální Baterie, případně odkup přebytků výroby za tržní cenu. U těchto FVE napájení wallboxu ze segmentu před CT ekonomicky nijak nevadí. Spotřebu auta sice také neuvidíte ve statistikách měniče správně, ale přesto bude konzumovat solární energii. A zde skutečně platí to, jak to znáte Vy: tedy, že primární účel CT u těchto FVE je omezit vybíjení baterie do distribuční sítě a hlavně do spotřebičů, které z baterie napájet nechcete (bojlery, TČ apod.)
      Pokud někdo chce mít spotřebu opravdu pod kontrolou, nevybíjet zbytečně baterie do TUV, mít všechny statistiky správně a zároveň zužitkovat maximum vlastní výroby pro nabíjení auta plus pro ohřev TUV, tak nejlepší řešení je použít (a správně zapojit) chytrý wallbox, doplněný o Wattrouter nebo podobný systém (GreenBono, MyEnergi Harvi, Solar iBoost atd.) Právě v zapojení CT a spotřebičů opakují montážní firmy stále dokola ty samé chyby. Úplná klasika je přehození sledu fází, nacvaknutí CT v opačném směru, nebo připojení elektrokotle na backup výstup měniče....když na to lidé po roce provozu přijdou, je to k pláči :(

  • @martinmonty8185
    @martinmonty8185 Před 2 lety

    Dobrý den, doporučíte někdo firmu která by pomohla s dotacemi a zmíněné Wallboxy (Solar box, Zappi) nainstalovala. Děkuji

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +2

      Nechceme někoho moc protěžovat, Zappi a Solar Box byly jen příklady toho, co znám osobně já. Navíc, zrovna Zappi se v ČR hůř shání. Ideálním výchozím bodem tedy je, oslovit některou z regionálních firem zapsaných na seznamu specialistů NZÚ, v kategorii E-mobilita: novazelenausporam.cz/specialiste/

  • @kovarmartin7
    @kovarmartin7 Před 2 lety +1

    K tým “adaptívnym” wallboxom … myslím že to čo ste spomínali dokáže aj agevolt.

  • @miroslavbrindza8210
    @miroslavbrindza8210 Před 2 lety

    videl som už video kde sa batérie od fotovoltaiky nabíjajú pre odberateľa najlacnejším prúdom v ranných hodinách a potom sa zvyšok dobíja cez deň , aké sú výhody a nevýhody?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      Ano, taková konfigurace je možná. Smysl to může dávat třeba ve chvíli, kdy je zimní období, dny jsou krátké a já vím, že moje FVE prostě nedokáže uživit všechny spotřebiče a ještě i nabít baterii do plna. Mám-li tedy dostatečně velkou baterii, pak můžu nadefinovat nějakou automatizační logiku, že pokud je ráno baterie příliš vybitá, tak do ní nabiju několik kWh právě v době nízkého tarifu. Ještě lepší ale je, kombinovat dobu nízkého tarifu dohromady s tím, že mám tarif s proměnnou cenou elektřiny podle okamžité ceny na energetické burze (tzv SPOTový tarif, plus 4Q elektroměr). Protože ceny na burze jsou známy vždy na den dopředu, tak přesně vím, v kolik hodin bude elektřina nejlevnější. Klidně si tedy mohu dobít třeba 10kWh v ceně 1Kč za kWh a tuto energii v domě spotřebovat přes den, kdy bude cena na burze 5Kč za kWh.
      Pokud mám elektromobil, tak není potřeba tlačit elektřinu přes baterii FVE, ale stačí prostě nastavit časový plán v EV tak, aby se EV nabíjelo právě v době NT a zároveň v době nejnižší ceny na burze.
      Samozřejmě, ne vždycky to dává smysl. U baterie s velmi malou kapacitou , například 5kWh je otázka, jak velká může být úspora za celou dobu životnosti baterie a jestli se takový "orloj" vůbec vyplatí. Od nějakých 10kWh už to může začít dávat trochu smysl a pokud má někdo třeba 100kWh, tak pak je určitě lepší takovou baterii občas v zimě částečně dobíjet i v NT z DS, než ji nechat tři měsíce téměř vybitou.
      Absolutní nesmysl je přelévat elektřinu přes baterie s nízkou životností, jako jsou třeba olověné. Tam by to ekonomicky dávalo smysl snad jen kdyby šlo o baterie ze šrotu. Nové by umřely dřív, než by se vůbec zaplatily.
      Pozor je potřeba dát také na to, že u mnoha distribučních sazeb (např. D45d) je rozdíl mezi NT a VT tak malý, že úspora je zcela zanedbatelná. Naopak každá kWh, kterou protlačím novou tovární lithiovou baterií mne bude stát cca 1,7Kč na amortizaci. Naopak u D25d už je rozdíl NT/VT zajímavý.
      U SPOTových tarifů je zase potřeba pamatovat na to, že pokud člověk nemá 4Q elektroměr, tak ve skutečnosti nemá cenu podle SPOTu, ale bude platit průměrnou cenu podle burzy. Tam by tedy nabíjením v nočních hodinách (kdy je cena SPOTu na burze nízká) neušetřil vůbec nic.
      Od jara, pokud má člověk rozumný poměr panelů a baterek, nemá nabíjení z DS v době nižší ceny energie smysl žádný - téměř každý den bude baterka plná i tak a ještě zůstane i spousta přebytků, které člověk buď uloží do ohřevu TUV, nebo zamáčkne slzu a prostě je nechá na střeše či pošle do DS ve formě přetoků (uložení do virtuální baterie, případně prodej na burze za SPOT).

    • @miroslavbrindza8210
      @miroslavbrindza8210 Před 2 lety

      @@obajer dajte mi odkaz na stranku alebo apku kde sa zverejnuju ceny na dalsi den aspon by som si vybral kedy zohriat TU, V, ale to vyriešim len ked som doma.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      @@miroslavbrindza8210 www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh Jen pozor, aby to dávalo smysl, tak musíte splňovat podmínky o kterých jsem psal:
      1) 4Q elektroměr s online odečtem (toto má automaticky každý RD v ČR, který má instalovanou legální hybridní FVE)
      2) Tarif s nákupem elektřiny za spotové ceny dle burzy (například od obchodníků Bezdodavatele.cz nebo Bidli.cz)

  • @hankakucavikova273
    @hankakucavikova273 Před 2 lety

    Ptám se jako blb, ale hlavním rozvadečem se myslí jističe od el. hodin nebo jističe, které jsou u měničů FVE ? Ptám se proto, odkud by se tahali káble na wallbox.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      Od hodin nikdy. Vetsinou se wallbox zapojuje do toho rozvadece, kde jsou jistice sporaku, pracky, svetel, bojleru atd. Pokud to z nejakeho duvodu dava smysl, napriklad je to blize, tak se wallbox da zapojit i do rozvadece FVE.

    • @hankakucavikova273
      @hankakucavikova273 Před 2 lety

      My máme jističe od domu u el. hodin, které máme v domě na chodbě, proto ta otázka, jističe od FVE jsou asi 2m od toho , kde by byl wallbox. Ondro díky, co bych si bez Vás počala.

  • @yossko69
    @yossko69 Před 2 lety

    Original Tesla wallbox vie dynamicke riadenie prebytkov?? Mne tvrdili, ze nie

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před 2 lety

      Říkám ze ne ale je možné řídit přes APi nebo nějaký smarthome jako třeba Loxone

  • @lubosjaronek6868
    @lubosjaronek6868 Před rokem

    A co maluje?

  • @honza9967
    @honza9967 Před 2 lety +1

    Nedá se udělat něco se zvukem, kolega je nabitej informacemi, ale je mu špatně rozumět. Z počítače to už docela jde. Mám malý dotaz, proč nemít FVE přes 3f relé a prostě když se vybije baterie v baráku, tak se přepne na distribuci a při nabití na požadovanou úroveň zase relé přepne na FVE ? Jestli to vše je jen kvůli dotacím že můžete mít jen 3f měnič 10kw který domácnost neutáhne, tak bych viděl řešení mít na každé fázi 5kw měnič a bude vše jednoduché a nebo se pletu ?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      Přepínání pomocí relé, stykače nebo ATS možné je a hodně lidí to i takto používá, jak v ČR tak i v zahraničí. Pro maximální ekonomickou úsporu je však nejlepší mít FVE přifázovanou k síti, tedy s možností plynulého mixování energie z FVE+DS a také s možností prodeje přebytků výroby. Z hlediska toho omezení výkonu na 10kW nejde o dotace, ale o energetický zákon a "podmínky připojení k distribuční soustavě". Jedním z důvodů všech těchto omezení daných předpisy je, že není chtěno, aby občané byli samostatní a distribuční síť aby používali jen jako "zálohu".

    • @honza9967
      @honza9967 Před 2 lety

      @@obajer Děkuji za informaci, Vaše zprávy jsou vždy perfektní, také jsem si přečetl celou diskuzi o Vaši laboratoří.👍 Možná ještě dodatek, chápu dobře že nemohu mít větší než 10kw 3f měnič ?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      @@honza9967 Primární omezení dle zákona je na maximálně 10kWp panelů. Kdo chce mít více, již na provozování FVE musí mít IČO a licenci od ERÚ. Potíž ale je, že distributoři (EON, ČEZ, PRE) začali limit 10kW výkonu aplikovat nikoliv na panely, ale na výkon měniče (dokument PPDS příloha č 4). Takže připojit dnes bez licence ERÚ výkonnější než 10kW měnič je obtížné - ČEZ se bude bránit.
      Pro většinu běžných smrtelníků tedy zůstává limitem 10kWp výkonu v panelech a max 10kW výkonu v 3f měniči. Snad se ten limit do budoucna posune někam výše. Čím více bude v domácnostech elektromobilů, tím více bude dávat smysl mít v panelech cca 30kWp.

    • @honza9967
      @honza9967 Před 2 lety

      @@obajer Toho jsem se obával, tím pádem buď si udělat vlastní ostrov, kde nebudu požadovat žádné dotace a přetoky nedovolit díky 3f relé a nebo počkat že se to zvedne aspoň na 5kw na fázi, to už bude u 3f systému dostačující pro většinu domácností. Jen jestli např. ČEZ nezjistí, že od jara do podzimu se nepoužívá DS a nepřijde na kontrolu a pak může uložit pokutu ?

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety +1

      @@honza9967 V minulosti zde takové snahy byly. Včetně toho, danit elektřinu z ostrovních systémů či za ni odvádět poplatky OTE a distribuci. Ale pokud si správně pamatuji, tak to EU zatrhla. V současné době je to tak, že každý kdo měl problém s ERÚ nebo ČEZem se do něj dostal proto, že měl FVE ve skutečnosti přifázovanou a občas tak dodával přetoky do sítě. Což se opravdu nesmí. Pokud byste o těch případech chtěl vědět více, zeptejte se třeba na fóru www.mypower.cz

  • @lubosjaronek6868
    @lubosjaronek6868 Před rokem

    Nevíte někdo co říká?

  • @jaroslavoverlordprasecibri317

    Wallbox za 15 tisic, to je jako levny? Kolik stoji ty chytre? Asi bych nedal za wallbox se snimanim prouddu vic ja 10, kdyz uplne blbej 22kW jsem ubastil ze soucastek za 4.5. Presne jak rikate, je to stykac a blba jednotka co generuje pwmku. Za 1500 hotova ridici jednotka s koleckem na proud a stykec a zasuvka. Me uplne staci ze to nabijeni vypne kdyz hrozi vyhozeni jisticu na baraku, coz resim proudovym rele, ktere vypne stykac a auto ceka az zase vypne mycka a pracka.
    S tou chranickou 5cm to nemate uplne pravdu, protoze pokud bychom chteli byt v souladu se vsema normama tak signalizacni draty by nemeli vest v jedne trubce s vykonovejma. Takze dve chranicky idealne 20cm od sebe.

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      Přesně tak. Když tomu člověk trochu rozumí, a ví co je vevnitř, tak valí oči za kolik se to dá prodat. Na druhou stranu, chápu že na každém výrobku musí být marže pro prodejní kanál, buffer na reklamace, pojištění atd. Ještě, že si každý stále můžeme vybrat podle vlastní chuti: někdo kompletní výrobek i s montáží, někdo stavebnici a někdo si to celé postaví úplně sám, z diskrétních součástek.
      Souběhy jsou vždycky problém. Hlavně dnes, když se data i silovka na obou stranách vedení potkají v jednom rozvaděči a často i v jednom přístroji. A spousta lidí prostě nemůže rozsekat celý barák. Už i chránička ve zdi je luxus, většinou to dopadne spíše na hnusnou zaklapávací lištu.
      Naštěstí, kroucená dvojlinka ve formě UTP/STP je extrémně odolná na rušení (je to vlastně "balanced circuit" podobně jako třeba XLR v audiotechnice). Takže jak proudová smyčka RS485, tak i ethernet pak fungují bez problémů. Pokud to chce mít někdo opravdu luxusní a raději si připlatí než by sekal další drážku ve zdi, tak existuje speciální kabel, který kombinuje STP dohromady s třífázovou silovkou: "EV ULTRA CABLE".

    • @jaroslavoverlordprasecibri317
      @jaroslavoverlordprasecibri317 Před 2 lety +1

      ​@@obajer Jako jo, 485 nebo i ethernet je odolnej od toho je udelanej. Je to diferencialni vedeni. Ethernet navic ma nejake DC oddeleni na konci v podobne tech transformatoru co tam dycky jsou jako takova kostka na PCB, Problem muze byt ze se tam naindukuje nejaky napeti, sice na obou vodicich stejne ale doleti to na konec dratu kde je jinej potencial a odpali to driver na konci. I pres to trafo. Ja mam takhle doma vetsinu wifi AP (mam jich v provozu 6 abych pokryl barak kvuli wifi automatizaci) z elektroodpadu. Maji vetsinou odpalenej Wan a nekolik Lan portu. Ale kdyz aspon jeden Lan funguje tak pro me furt dobry. Jak to vznika nevim, ale lidi to v praci do odpadu hazej kazdej mesic jeden kus. Jako odpad z firmy kam lidi mohou nosit svoje veci, takze to zase tak moc lidi neni co to tam hazi. Neverim ze to je vzdy bourka, zvlast ted v zime. Ale nejaka indukce jako dusledek zapinani nejakych vykonnych spotrebicu. Fakt ale je ze co ty lidi doma maji, ze by jako meli nejakej 10kW motor? Ja mam doma 5kW ve freze a vubec nepocituji ze by se na siti neco delo, kdyz to zapinam. To vetsi slupky dava 250A svarecka se spinanym zdrojem, kdyz se zapne a nabiji kondenzatory, tak obcas vyhodi C-16A jistic. A pokazde to v jisticich cvakne. Tohle kdyz ty privodni draty nekdo omota utpckem, mozna neco udelat muze. Kdo chce mit jistotu tak by mel nasledovat normy. Ty stary CSN veci mnohdy clovek nechape proc, ale vychazeji ze zkusenosti a kdyz je clovek dodrzi tak ma jistotu ze hodne problemu nebude pak resit nasledne.

  • @vladimirbelka1916
    @vladimirbelka1916 Před 2 lety

    Bohužel strašně potichu !!!!!!!!!! Vypínám !

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před 2 lety +3

      Můžete příště přispět na zvukaře tento seriál je bez sponzora a placeno z příspěvku podporovatelů.

  • @dupsicek
    @dupsicek Před rokem

    Tak jsem si koupil auto a mám spotřebu 30 litrů na 100 km. Potřebuji dotaci, já to přece neutáhnu....Myslím že si to zasloužím, protože ostatní jezdí do 10 litrů a já za 30. Zasloužím si aby mi ti co jezdí do 10 ti litrů doplatili. Jsem chudák :-) :-) Kdo čte a rozumí tak děkuji za pochopení

  • @johnhlavacka2481
    @johnhlavacka2481 Před 2 lety +2

    Možná by nám ostatním pomohli fialoví lempli, kdyby zrušili DPH na elektřinu a uzavřeli s Rusy dlouhodobou smlouvu na dodávky plynu. To by nám prospělo daleko víc, než všechny FVE a větráky dohromady! Ostatně soudím, že z ojrosajuzu bychom měli vypadnout co nejdřív.