Musím si nutně vybrat penzijko! Do jakého bych šel?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 06. 2024
  • 🤯 Co se z epizody dozvíte?
    Penzijního spoření je nevyčerpatelné téma! Z epizody se dozvíte, jaká je aktuální situace na trhu s penzijním spoření, kdy dává smysl investovat do penzijka, jaké jsou výhody jednotlivých přístupů nebo to, jaké typy fondů existují. Jestliže se dostanete do situace, kdy si nutně musíte vybrat do jakého penzijního spoření investovat, tak z epizody se dozvíte, jak bych se rozhodoval já!
    🖼️ SBÍRKA DĚL ALFONSE MUCHY
    rozbiteprasatko.cz/mucha
    ❤️ PŘIDEJTE SE DO KLUBU
    herohero.co/prasatko
    Staňte se podporovateli Rozbitého prasátka! Získáte přístup k exkluzivnímu obsahu pouze pro podporovatele, knihu Průvodce pro pasivní investování zdarma při zakoupení ročního členství, slevu na šablonu, epizody podcastu o týden dříve a bez reklam či doporučení na zajímavou četbu.
    📖 KNIHA
    rozbiteprasatko.cz/kniha
    Proč investovat složitě, když to jde jednoduše? Investování nikdy nebylo jednodušší. V knize Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka vás provedu problematikou časem ověřeného a spolehlivého přístupu pasivního investování. Vydejte se na fascinující cestu indexových fondů, kupte si své první ETF a sledujte, jak postupně roste vaše bohatství!
    🌡️ MĚŘTE SI SVÁ BOHATSTVÍ
    rozbiteprasatko.cz/sablona
    Co se dá měřit, to se dá řídit. Budujte bohatství s Rozbitým prasátkem je unikátní Excel tabulka pro správu osobních financí. Výpočet a vizualizace celkového bohatství, spořicí míra nebo výpočet doživotní renty, to vše v tabulkách najdete!
    📈 DEGIRO - Nákup ETF fondů
    rozbiteprasatko.cz/degiro
    💰 Portu - Pasivní investování bez práce
    rozbiteprasatko.cz/portu
    🏠 Upvest - Investice do realitních úvěrů
    rozbiteprasatko.cz/upvest
    ⚙️Nástroje a zajímavé odkazy
    9 důvodů proč nemám rád penzijko - • 9 důvodů proč nemám rá...
    Rozhovor s Petrem Jasnkým o penzijní reformě - • Bude na důchody? Penzi...
    Článek od Skejwina o českých penzijních fondech - skejwin.cz/mala-tragedie-cesk...
    Rozhovor se Skejwinem ohledně stiuace českých podílových fondů - • Jak si vedou české pod...
    Srovnání penzijního spoření a penzijního připojištění - www.banky.cz/prehled-a-porovn...
    Data ohledně dynamického fondu - www.csps.cz/cs/jak-sporit/dyn...
    Účastnický fond Conseq - www.conseq.cz/penze/prehled-u...
    🎞️ Kapitoly
    00:00 - Intro
    02:14 - Moje zkušenosti s penzijkem
    03:54 - Aktuální situace penzijka
    08:11 - Kdy dává smysl investovat do penzijka?
    09:42 - Příspěvky od zaměstnavatele
    11:48 - Co je daňový odpočet?
    17:51 - Můj názor na snížení daňového základu
    19:56 - Jaký si vybrat fond
    20:52 - Jak se dělí fondy?
    22:49 - Je potřeba si určit co očekávám od investic…
    24:39 - Poplatky jako pravidlo pro rozhodování
    31:36 - Lze tedy odpovědět na otázku: Do jakého fondu investovat?
    33:10 - Jak postupovat pokud mám opravdu zájem?
    🙋 Kde mě najdete?
    🌐 WEB rozbiteprasatko.cz/
    #️⃣ TWITTER / rozbiteprasatko
    #️⃣ INSTAGRAM / rozbiteprasatko
    #️⃣ FACEBOOK / rozbiteprasatko
    🤝 Tým
    Grafika Nikola Tilgnerová nikatlg.sk/
    Zvuk @ANFAN_FOLGE
    ⚠️Upozornění Investice na kapitálových trzích jsou rizikové a může dojít k poklesu hodnoty či k úplné ztrátě investovaných prostředků. Historická výnosnost není zárukou budoucích výnosů. Podcast neslouží jako investiční či finanční poradenství.

Komentáře • 29

  • @Sigrinatripu
    @Sigrinatripu Před 6 měsíci +1

    Jako doplňkový produkt je PP snesitelný.... Využívám jej pro příspěvky zaměstnavatele - přičemž jsem zaměstnanec = zaměstnavatel (s.r.o.) v jedné osobě. Daňovu úsporu pak mám 2x. Zaměstnavatel má 50 000,- ročně jako daňově uznatelnou položku.

  • @LagusAT1
    @LagusAT1 Před 3 měsíci

    Nedávno jsem přešel z penzijního připojištění na DPS. Škoda že jsem se o to nezajímal dříve. Nejdříve jsem to chtěl celé zrušit, pak jsem si říkal že budu dávat největší příspěvek abych měl co nejvíce od státu, ale jakmile si člověk nastuduje složené úročení a zjistí jak šílené poplatky DPS mají (do teď nechápu že tohle stát podporuje když to má zajistit lidi na stáří a může to ulehčit pak státní kase). Nebudu to prodlužovat, budu tam dávat jen minimum, aktuálně 500 Kč abych něco dostal od státu a za pár let tam třeba už nic posílat nebudu a bude se to alespoň nějak úročit. Jediná výhoda proč si to nechám je možnost předdůchodu (který mohou třeba za pár let úplně zrušit).

  • @josefhusar
    @josefhusar Před 6 měsíci +1

    Podle mě skvělá metoda pro důchodce je založit penzijko na 5 let, pak zrušit a zainvestovat např. do ETFs, znovu založit penzijko na 5 let, zrušit, zainvestovat a tak dále. Sám to úspěšně praktikuji už 10 let.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 Před 6 měsíci

      Doposud to asi nebylo špatné, nicméně od příštího roku už to moc smysl dávat nebude.

  • @jarod72pm
    @jarod72pm Před 6 měsíci +1

    Ahoj, měl sem teda ještě mám penzijní připojištění od roku 2001 ale výnos byl tak malý že, půlku jsem vybral (zdanili 15% příspěvky od zaměstnavatele) ale nechal dál běžet a dávám 1000kč a zaměstnavatel dává 2000kč měsíčně což je jediný důvod proč to držím . Penzijka nevydělávají ale nejdou do mínusu(staré smlouvy), na druhou stranu různé poplatky slouží pouze pro lidi kteří to penzijko řídí a spravují , takže vlastně krmím další lidi , ale už to těch 14 let do důchodu vydržím. Můj hlavní směr spoření na důchod se tak stali ETF fondy+dividendové akcie kdy dividendy reinvestuju do ETF a pomáhám tak mým investicím aby portfolio líp rostlo. I když jsou už dynamické fondy , tak stále na poplatcích kdo si to za těch 20-30 let spočítá je opravdu nesmysl investovat do penzijních fondů pouze s jednou výjimkou a to že zaměstnavatel dává minimálně stejnou částku jako vy , pak ty ztráty tolik nebolí , i když zpětně z toho vybrat peníze trvá obvykle 2 až 3 měsíce , kdežto z akcií to máte prakticky ten den kdy prodáte , takže i tady je rozdíl . A nakonec až dosáhnu 60 let věku tak důchodové okamžitě ruším celé na jednorázovou výplatu a vše zainvestuji opět do ETF fondů, tam už těch 5 let příspěvků od zaměstnavatele moc parády nenadělá ,ale navýším tak měsíční investice do mého portfolia což nebude pak tak velký rozdíl a bude mi pomáhat složené úročení k vůli kterému to většina z nás dělá ;-) Hezký den

  • @lukaspavel4836
    @lukaspavel4836 Před 6 měsíci +1

    Super díl! Moc díky.
    Sám si lámu hlavu nad svým penzijkem. Mám právě to staré, ale za necelé 4 roky budu moci vybrat polovinu. Nevím, jestli zrušit rovnou teď, nebo až za 4 roky i s polovinou státních příspěvků.
    Navíc doufám, že tu polovinu budu moci převézt do DIP.
    (Posílám jen 300 měsíčně)

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 6 měsíci

      Je spíš nepravděpodobné, že důchodová "reforma" umožní vyvést peníze v penzijních fondech do DIP. Od samého začátku se DIP tváří jako doplněk k doplňkovému penzijnímu spoření.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 Před 6 měsíci

      @@peliculiar Já někde dokonce četl vyjádření, že to možné určitě nebude.

  • @peliculiar
    @peliculiar Před 6 měsíci

    Penzijní spoření mám od února 2008, do půle letošního roku v transformovaných fondech. Bylo založeno u AXA (dnes Uniqua) a letos jsem vybral polovinu (výsluhová penze) a zbytek převedl do dynamické strategie. Dával jsem tam 12 000 Kč ročně, pro maximální státní příspěvek. Příspěvek zaměstnavatele byl i nebyl, delší období spíš nebyl. Penzijko jsem nezrušil a pokračuju v něm kvůli své averzi ke ztrátě.

  • @michalsladek8809
    @michalsladek8809 Před 6 měsíci +1

    Ještě by bylo dobré zmínit jednu zásadní věc a to předdůchod. Je tedy fakt, že pro tento účel stačí být účastníkem penzijka 5 let (a mít tam naspořenou příslušnou nezbytnou částku)

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko  Před 6 měsíci

      Díky za doplnění, scénář jsem neuvažoval.

    • @dzeipi3713
      @dzeipi3713 Před 6 měsíci

      Taky ale musíš mít aspoň 60 let

    • @jarod72pm
      @jarod72pm Před 6 měsíci

      @@dzeipi3713 ano předdůchod je vázaný na 5 let do důchodu fixně , tedy se zvyšujícím věkem odchodu do důchodu se i tahle hranice bude zvedat

  • @martinmacholan2166
    @martinmacholan2166 Před 6 měsíci

    Nevíte někdo, zda je možné nějak snadno prejít u doplnkoveho penzijního spoření z jedné společnosti ke druhé? Nebo to má daňové konsekvence?

    • @tomascvejn8857
      @tomascvejn8857 Před 3 měsíci

      Jde to naprosto lehce, zvládneš to i bez návštěvy s bankovní identitou a je to bez poplatku

  • @marekbolemant6397
    @marekbolemant6397 Před 6 měsíci

    Ahoj, mas super videa/podcasty, len jedna otazocka na pobavenie, nemozes troska upravit prasiatku plast, strasne mi to pripomina panacika co na nom jazdi a kazdu chvilku ide padnut ako kovboj z byka 😅🤣🤣🤣

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko  Před 6 měsíci +1

      Dík za pochvalu i námět na zlepšení! Po novém roce tento doprovodným animacím odzvoní a vystřídá je opravdové video, takže prosím ještě o trochu trpělivosti 😂

  • @petrkupka2372
    @petrkupka2372 Před 6 měsíci

    Mne by zajímalo, co se děje s penzijkem a dalšími investičními produkty, jako Portu, účet u brokera, když člověk zemře, a je třeba ženatý/vdaný. Druha osoba nemá přístupy k uctum, aby akcie, etf u brokera, portu “výhodně” prodal, či když čeká na dědické řízení. A to i v návaznosti na daně, odbytné, když mu bylo a nebylo 60 let a měl a neměl penzijko min. 5 let? Zvláštně v době, když bude náhlá krátká krize jako byl třeba Covid. Je to dost zamotané a zmatené, ale myslím, ze chápete kam tím mířím.

    • @Jiri-sj2kz
      @Jiri-sj2kz Před 6 měsíci +1

      Portu jde do dědění a v penzijku můžete uvést, kdo peníze dostane a nejde to do dědění, pokud neuvedete žádnou osobu, tak to jde do dědění.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko  Před 6 měsíci

      @@Jiri-sj2kz Přesně tak, vše jde do dědického řízení a pokud není závěť, tak se dělí podle dohody mezi dědici či podle předem daných pravidel. Brokeři jsou na takové scénáře připraveni, sám s tím mám bohužel osobní zkušenost.
      Pokud vygooglíte "What to do in the event of the passing of a DEGIRO account holder?" tak se dokonce dočtete, že DEGIRO nabízí převod pozic, tzn. lze se vyvarovat i prodeji přesně pro případ, že by například byly trhy na svých minimech atd. Portu má stejný článek, stačí hledat "Co se stane s mými investicemi u Portu v případě smrti?"

  • @kozakon2
    @kozakon2 Před 6 měsíci +1

    Za mě hodné špatné video, je vidět, že chodíš jen po povrchu (v problematice se neorientuješ) a čerpáš data z nějakých pochybných zdrojů, těch faktických chyb, kterými mateš potencionálního retailového klienta je na tak krátké video spousta a tomuto tématu tak děláš akorát medvědí službu, což je škoda po předchozím rozhovoru s Jánským z NERVu..obecně je dost cítit tvoje zaujatost a černobílé vidění světa investic..Opravdu už jen to, jak o všech devíti (nikoliv sedmi jak ve videu tvrdíš) penzijních společnostech mluvíš jako o pojišťovnách. Hrozně to diváka musí mást (proč pojišťovny) a dost diskredituje tvůj názor.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko  Před 6 měsíci +2

      Díky za názor. Za pletení pojmů spořitelna a pojišťovna se omlouvám. Od dob penzijního připojištění jsem si na termíny nezvykl a jakmile se pustím do povídání, libovolně "pojišťovna" a "spořitelna" zaměňuji (stejně jako doplňkové penzijní spoření a připojištění). Je to špatně, budu se na to snažit dávat větší pozor. Spořitelen je 9, za faktickou chybu se opět omlouvám. Nemyslím si, že by tyto informace výrazně ovlivnily obsah epizody, ale i tak by měly být uvedeny správně. A zaujatost? Jasně že jsem zaujatý, dokonce to na začátku epizody říkám. Penzijko rád nemám. Za další připomínky budu rád, rád se příručím.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 Před 6 měsíci +3

      Já se nedivím, že je zaujatý:) Penzijko je v současné podobě dost katastrofální produkt, nastaven maximálně v prospěch penzijních společností.

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 6 měsíci

      @@michalsladek8809 Katastrofální je podle mého asi příliš silné slovo. Náklady má penzijko stále nižší než většina podílových fondů, takže krom nákladovosti to kazí omezení likvidity, ale to je pochopitelné ze samotného fungování. Osobně mám za to, že lepší mít penzijko než neinvestovat vůbec a nebo do nějakého náhodného otevřeného podílového fondu.
      @kozakon2 Měl bys k té kritice něco víc než použití termínu pojišťovna (reálně některé z nich pojišťovnami byly či jsou) a zmiňovaný počet penzijních společností, tedy že ve výčtu chybí pravděpodobně Uniqa (protože to dříve byla AXA) a (nejnovější) Rentea (od Partners) ... ? Důvod proč nebyly zmíněny je v článku "Malá tragédie českých penzijních fondů - hra o čtyřech aktech pro každého", který je pod videem v odkazech a byl tam i zmíněn ... Aby se daly penzijní fondy srovnat musí porovnávané období začínat ve stejnou dobu, což šlo jen u sedmi z nich. Na druhou stranu by se daly dát dohromady výsledky AXA a Uniqa a brát to za jedno - netuším od jakého roku v ČR působila AXA, tedy zda by to pokrylo sledované období.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 Před 6 měsíci

      @@peliculiar No jo, ale to je porovnávání špatného produktu s (většinou) ještě horším produktem:) Je prostě škoda, že když už stát přihraje penzijním společnostem takové peníze, že je nedotlačí k tomu, aby nabídli něco lepšího (to jak z hlediska nákladů , tak investiční strategie) Ale ano naprosto souhlasím, že investovat pomocí penzijka je zcela určitě lepši než neinvestovat vůbec. Já ho taky mám protože příspěvek zaměstnavatele.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 Před 6 měsíci

      Jak už byl zmíněno, taky by měl zajímalo co je na v tom videu tak fundamentálně špatně, kromě té ne až tak podstatné záměny pojišťovna vs penzijní společnost a počtu penzijních společností.