Jiří Grygar - Nobelovy ceny za fyziku 2019 pro kosmologa a astronomy (KS ČAS 27.1.2020)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 02. 2020
  • Záznam přednášky, v rámci speciálního nobelovského semináře Kosmologické sekce České astronomické společnosti 27. 1. 2020, na téma:
    Nobelovy ceny za fyziku 2019 pro kosmologa a astronomy.
    Udělení Nobelových cen za fyziku v r. 2019 je dobrou příležitostí rekapitulovat uzlové body cesty k současnému stavu poznávání vesmíru, jehož tempo se v poslední době neustále zrychluje.
    Přednáší:
    RNDr. Jiří Grygar, CSc. (Fyzikální ústav AV ČR).
    Další informace:
    www.astronom.cz/grygar/
    users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
    www.astro.cz/kalendar-akci.html
  • Věda a technologie

Komentáře • 61

  • @MrBitterman75
    @MrBitterman75 Před 4 lety +7

    Díky za kvalitně zaznamenanou přednášku. Profesor Grygar v plné síle, zkrátka skvělé.

  • @dcpollux8047
    @dcpollux8047 Před 4 lety +9

    Konečně něco nového s panem doktorem, se těším na novou žen objevů.

  • @josefkratochvil7848
    @josefkratochvil7848 Před 4 lety +8

    p. Grygar Jiří - v mezích poznání ,která jsou do součastnosti ( 12.2.2020 ) naprosto ucelená přednáška - jako všeobecný přehled naprosto vyčerpávající .

  • @miroslavdavid7197
    @miroslavdavid7197 Před 4 lety +6

    Skvělá přednáška - Prof.Grygar - fenomenální - krásně zaznělo - "něco stvořit je věc jedna - ale mít nad tím kontrolu věc druhá"

    • @jansaman1362
      @jansaman1362 Před 4 lety

      Upravte si to ještě jednou - dr.Grygar. Profesorem nebyl a ani není.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Před 4 lety +3

    K té temné energii, tak mě napadlo, nemůže to být to čemu věřící říkají Bůh? Ta definice by odpovídala. Je všudypřítomný, všemohoucí (drží pohromadě celý vesmír)...

  • @jirikv00
    @jirikv00 Před 4 lety +1

    Legend strikes back!

  • @vladimirtodt6460
    @vladimirtodt6460 Před 4 lety +3

    Pan Grygar časem více promítá v některých částech do trochu přednášek svou víru v Boha. Z tohoto důvodu se mi jeví, že odmítá diskuze na téma multiverza (i když to může být zcestné, ale nemusí, nikdo nic nyní neví).

    • @vladimirtodt6460
      @vladimirtodt6460 Před 4 lety

      @angelonewarrior Klasická víra striktněji aplikovaná přináší dogmata. Ta tak vytváří pokličku na úrovni dle dané osobnosti. Někdo má tu pokličku těsně "nad sebou" a dogmata ho tak omezují někdo daleko a pracuje ve vědě a svého Boha vnímá na obecnější úrovni a je otevřen na všechny strany. Taková nižší/střední poklička pak omezuje více posun vpřed. Jak se mnohokrát ukázalo i v minulosti. Lidé se pohnuli dále hlavně díky sekularizaci apod. Právě díky oněm pokličkám. Utužování víry, která vede k vnitřním konfliktům v daných oblastech teorie víry se současnou realitou vidíme nyní často v jedné známé víře., resp. v jejíchž hlavních hybatelných proudech současnosti, kde tyto proudy mají tuto pokličky posazenou nízko nad člověka. Nechť se o víře apod. baví, ovšem na vědecké půdě je to poznat (např. oni tyto teorie mají, protože nevěří ve stvořitele apod. pokličkové argumenty vytvářející hráz poznání - i kdyby třeba teorie multiverz byl nesmysl), proto to působí rušivě. Vaše další reakce je již osobní, tuším přišla soukromě.Vnímám tam již emoční komunikaci, protože se vás to osobně dotklo. Popsal jsem zde fakt. Že je to útok jste vyhodnotila vy, protože to ve Vás rezonovalo, jinak by nebyl důvod reagovat. Převádět teorii v multiverza na víru je vaše hypotéza na mě, to není moje hypotéza. Osobně multiverza neobhajuji, spíše si myslím, že je komplikace, resp. pak stejně musíme vytvořit pro popis další společný "nadvesmír" apod. a to již můžeme další věci rovnou začlenit do našeho vesmíru jako další dodatečné děje a jsme v tom nastejno. To by potom vírou ve vašem slova smyslu byl i Higgsův Boson, atomy, bakterie, viry spolu s dalšími vyvrácenými teoriemi resp. teorie je popisující před jejich objevem takto smíchané dohromady do jednoho pytle. Mimochodem informace z 2. věty byla, jak jsem koukal, potvrzena v rámci diskuze v jedné z předchozích přednášek této sekce. Obecně člověka s nízko posazenou pokličkou víry (silné vnímání dogmat) poznáte snadno - neustále se jemně nebo hruběji snaží dostat vás pod svou víru. Takové u nás dnes skoro nepotkávám, s výjimkou Svědků apod. Mimo ano.
      Vnímám, že často oficiálnější představitelé (ne všichni) např. až doslova nesnášejí např. oficiálně ezoteriku apod. Ezo apod. není má "víra". připadá mi to jako konkurenční boj. Obdobně jako mezi různými proudy křesťanství, medinské víry (odlišuji od mekkinské) apod. Vidím víceméně institucionalizované víry, pak spíše propojené s filozofií. Dále pak ezoteriku, šamanství apod., které se volně rozmělňujído mnoha směrů a také spolu "soupeří", jsou dost rozvolněné a každý jednotlivec si je modifikuje po svém (znám osobně). Z ého pohledu je striktněji aplikovaná víra výborná k ovládání. Navíc jako např. vládce snadněji ovlivníte poddané s nížeji posazenou "pokličkou" víry - na kost řečený koncept - nyní trpte (pro mé blaho) a pak si to užijete po smrti v ráji / v dalším životě apod. Obecně pak dav je tímto sklidněn a vládce má pak větší klid na svou moc. Samozřejmě věřící s pokličkou volnější mající tak větší vnitřní svobodu tomuto podléhají hůře a spíše jim to pomáhá v některých situacích nebo celkově přináší "sílu". A samozřejmě lidé mimo tuto víru nejsou tímto ovlivni vnitřně také. A tyto dvě skupiny se vládcům vždy nelíbili. On každý z nás máme svou víru/ideologii/náhled apod..
      Nepřesvědčuji vás. Pouze přednáším část svého přemýšlení o tomto, proto také promiňte dále to rozvíjet nebudu. Zde není k tomu určená platforma.

  • @ystrem7446
    @ystrem7446 Před 3 lety

    Zdravím, muže někdo zaslat odkaz na záznam přednášek docenta vavrocika (pardon nevím zda píšu správně) ? O kterých se hovoří na konci přednášky. Díky

    • @ystrem7446
      @ystrem7446 Před 3 lety

      czcams.com/video/z0DUs5uMFww/video.html

  • @vladimirslonek8414
    @vladimirslonek8414 Před 4 lety +3

    "Okna vesmíru dokořán" - díky pane doktore - doporučeno ke sledování na ZŠ, SŠ i VŠ.

  • @milanPE2
    @milanPE2 Před 4 lety

    Domnievam sa, že temná energia je len podtlak vo vákuu. Ak sa hmota zriedi (rozpínaním sa) do bodu, keď je už gravitačná sila slabšia ako temná energia, tak dôjde ku zrýchleniu rozpínania sa. Vysvetľovalo by to prečo sa temná energia nezriedi postupným rozpínaním sa

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před rokem

    Pro výpočet stáčení perihelia Merkuru použil Einstein stejnou rovnici do které dosadil za V orbitální rychlost Merkuru,ale proto,že mu to nevyšlo dosadil do rovnice ještě součinitel 6 pí.J.K.

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 4 lety +1

    Teorie velkého třesku vznikla na základě chybné interpretace červeného posuvu.Stejně jako nelze sestrojit perpetum mobile,tak nelze přenášet energii pomocí fotonů na kosmické vzdálenosti beze ztrát, stejně jako není beze ztrát přenášena energie pomocí elektronů.Čím je delší vedení,tím je větší úbytek napětí a ztráta energie.Právě tak čím je vzdálenější zdroj světla.tím je větší červený posuv a podle planckova zákonu větší úbytek energie fotonů.Před čtyřmi sty lety Galileo Galilei řekl o Vesmíru "A přece se točí."Že to někomu za čtyři sta let nedošlo,za to může dlouhé vedení,čtyři sta světelných let.J.K.

  • @pavelkajetan888
    @pavelkajetan888 Před 4 lety

    Hvězdy nečtou publikace, my čteme publikace, Odborné publikace! Kdo nečete a nepublikuje v odborných publikacích NEEXISTUJE!!! Bože... Všechno je to jen dojmologie..., ale dá se ní docela slušně, celý život vydělávat a dostávat Nobelovky ... //pak ještě úžasná fráze: ONO SE UKÁZALO ... :-)))))))))) //

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před rokem

    Inflační fáze Vesmíru nemohla v čase deset na minus třicátoupátou proběhnout zvětšením na třicátou krát,rychlost údajné expanze by musela mnohokrát překročit rychlost světla a to je vyloučeno platností teorie relativity,která má platnost fyzikálního zákonu.J.K.

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před rokem

    Edwin Powel Hubble měl pravdu,když odmítal červený posuv jako důkaz rozpínání Vesmíru.Podle termodynamických zákonů nelze energii pomocí fotonů přennášet na kosmické vzdálenosti beze ztrát stejně jako nelze sestrojit perpetum mobile.Ztráta energie fotonů se projeví snížením jejich frekvence a posunutím spektrálních čar směrem k červené části spektra,červeným posuvem.Červený posuv je přímo úměrný vzdálenosti stejně jako je úbytek napětí v ohmově zákonu úměrný délce vodiče.Za druhé je rozpínání Vesmíru vyloučeno gravitačním zákonem,proto,že malý a hustý Vesmír by navždy zůstal černou dírou při své hmotnosti sto miliard galaxií se Schwarzschildovým poloměrem tři miliardy světelných let.Fred Hoile měl pravdu,když řekl big bang ,neboli velka rana,velký omyl.J.K.

  • @DrZaius-vr7to
    @DrZaius-vr7to Před 4 lety +1

    Je pěkné, že pan Grygar zmínil Nobelovky pravidla jejich udělování a potom i umělou inteligenci ...
    ... Jen by mě zajímalo až bude všechny velké objevy dělat umělá inteligence, její programátoři budou po smrti a ceny se dávají jen žijícím jestli to nebude konec Nobelovek?

  • @ivanvalencik7963
    @ivanvalencik7963 Před 4 lety +6

    Pán Grygar ďakujeme. Ten pán na konci by si mal doštudovať, ako pracuje umelá inteligencia a neurónové siete. Ona sa naozaj dokáže učiť sama seba a dokáže nájsť riešenia, na ktoré by človek nikdy nedošiel.

    • @ivanvalencik7963
      @ivanvalencik7963 Před 4 lety +2

      @pemailv Je možné aj tak, že sa nedá program, ale ani dokonca pravidlá, napr. šachu, alebo hre go, ktorá je vo variantách ďaleko zložitejšia, ako šach. Stačí mu povedať, či je krok možný a čo je cieľom. umelá inteligencia si sama nájde to najlepšie pravidlá a dokonca predčí aj tie najlepšie programy. A nevie sa, ako k tomu prišla. Postupne sa učí a zdokonaľuje. Treba výkonný počítač. Neurónové siete sa ale využívajú aj inde, ako pri umelej inteligencii.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      +Valenčík nechci zbytečně ředit debatu, jen na okraj : "Ona sa naozaj dokáže učiť sama seba..." o tom není spor, jde o to, že tu "AI" nejdříve vymyslel a vytvořil člověk a oživil ji, vložil do ní "šém" .

    • @laubrino
      @laubrino Před 4 lety

      Pan na konci mluvil o Deep Blue, ktery porazil Kasparova v roce 1997. Na programu pracovali programatori spolecne se sachovymi odborniky. Vlozili do neho stovky pravidel, expertnich znalosti, podle kterych se program rozhodoval. Spolecne se svou rychlosti a schopnosti propocitat mnoztvi sachovych pozic Kasparova porazil. Takze ano, znalosti do programu vlozil napred clovek. Potud ma pan na konci pravdu.
      V dnesni dobe existuji ale jiné přístupy. Konkrétně na sachy (i na go) je znamy Alpha Zero. A ten funguje uplne jinak a zadne znalosti do neho nikdo nevlozil.
      V principu programatori mu dali k dispozici sofwarovou neuronovou sit ("neurony" a jejich propojeni), pravidla sachu a nechali ho hrat tisice partii (hral sam se sebou). Kdyz program vyhral, ziskal kladné body. Kdyz prohral, ziskal zaporne.
      Ukolem programu bylo upravovat svou neuronovou sit (vahy neuronovych propojeni), ktera byla zodpovedna za rozhodovani o tazich tak, aby ziskal co nejvice bodu. A to stacilo k tomu, aby se program sam naucil sachy na spickove urovni a uplne od píky (od nuly - Zero). Jen na zaklade pravidel a odehranim mnoha a mnoha partii.
      Stejný program Alpha Zero je v principu schopny naucit se takto libovolnou hru pro dva hrace s uplnou informaci. Staci mu rict pravidla. A ten poker je stejny princip. Dnes je to jinde nez v roce 1997.

    • @milanbaran7291
      @milanbaran7291 Před 3 lety

      Ak má niekto prístup k umelej inteligencii tak by jej mal zadať obchodovanie na burze, alebo mimo burzy. Ak je UI naozaj tak dobrá, tak bude bohatší ako Bill Gates.

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 3 lety

    Konečně to teoretikům došlo,žádný velký třesk se nikdy nekonal.J.K.

  • @loszaludos4008
    @loszaludos4008 Před 4 lety +4

    AI nás všechny převálcuje a nebude to tak dlouho trvat

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před rokem

    Německý astrofyzik Karl Schwarzschild nepotřeboval teorii relativity.Vzal rovnici pro únikovou rychlost Newtonova gravitačního zákonu a za únikovou rychlost dosadil rychlost světla.Jednoduchou úpravou této rovnice získal rovnici pro poloměr na kterém je pro danou hmotnost úniková rychlost rovna rychlosti světla.Tento poloměr je správně nazýván Schwarzschldův poloměr, nesprávně obzor událostí.J.K.

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 3 lety

    Hubbleoa konstanta nikdy nemůže být konstantou rozpínání Vesmíru.Dle posledních měření dosahuje hodnotu 75 km/sec/Megaparsec.Nejvzdálenější objekty ve Vesmíru jsou vzdálené 13,4 miliardy světelných let,to je 4000 megaparsec.Před 13,4 miliardami let by Vesmír musel expandovat rychlostí světla a to je vyloučeno,proto že rychlost světla je pro hmotu nedosažitelná.Vesmír se nemůže rozpínat rychlostí světla a už vůbec ne zrychleně.Teorie velkého třesku musí být odvolána a nahrazena teorií,která by byla v souladu s fyzikálními zákony,například Galileovým modelem rotujícího Vesmíru./A přece se točí/J.K.

  • @gringo2303
    @gringo2303 Před 4 lety +2

    Pan Grygar objektivně v "demokracii" blbne!

  • @praxidike27
    @praxidike27 Před 4 lety +2

    hm starej pán ,slyšel jsem že věří v pokémony nebo co

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před 4 lety +1

    Pan Grygar je bezpochyby vynikající popularizátor astronomie a kosmologie, ale když se sejde publikum fundovanější než přednášející, působí to místy maličko komicky.

  • @miroslavjonas3458
    @miroslavjonas3458 Před 4 lety

    Grygar je katolik,nevěřte takovym vandrakum.