Jak se daří penzijním fondům? Složení a návratnost dynamických fondů

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 04. 2022
  • 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    👉 SEZNAM ETF BEZ POPLATKŮ
    ► www.degiro.cz/data/pdf/cs/sez... ◄
    ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 2,50 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
    ► www.buymeacoffee.com/investic...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu!
    ► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
    ► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
    -----------------------------------------------------------------
    TOTO VIDEO PŮVODNĚ VZNIKLO PRO ČLENY NA www.buymeacoffee.com/investicnibr
    Abychom si zajistili důstojné stáří, musíme si na důchod sami spořit. Státní důchod totiž nebude nejspíš dostačující. Ke spoření nám slouží státem podporované doplňkové penzijní spoření. Zhodnocení našeho majetku má zajistit zejména dynamická strategie, kterou sleduje devět penzijních fondů, z nichž většina byla založena v roce 2013. Jak se těmto penzijním fondům za posledních osm let dařilo? Na to se podíváme v této epizodě!
    • Jak se daří penzijním ...
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Vyplatí se penzijko? • Vyplatí se penzijko?
    ► Alokace aktiv • Alokace aktiv
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Komentáře • 74

  •  Před 2 lety +3

    TOTO VIDEO PŮVODNĚ VZNIKLO PRO ČLENY NA www.buymeacoffee.com/investicnibr
    Máte doplňkové penzijní spoření? A jak jste spokojeni s výkonností vašeho fondu?
    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
    Odkazy na Portu a Degiro najdete v popisku pod videem.

  • @vaclavbejcek8250
    @vaclavbejcek8250 Před 2 lety +16

    Skvělé porovnání, to muselo dát práce!

    •  Před 2 lety +7

      Dalo to vic prace, než jsem čekal. Občas jsou ty udaje hodně dobře schované 😀

  • @danielmusil9026
    @danielmusil9026 Před 2 lety +1

    Super srovnání, děkuju za video!

  • @jaroslavfrantal7942
    @jaroslavfrantal7942 Před rokem +1

    Velmi poučné video. Dnes ovšem do všeho hází vidle příspěvek na penzijní pojištění od zaměstnavatele který tvoří třeba 300,- kč měsíčně.

  • @jaromirandr1058
    @jaromirandr1058 Před 2 lety +6

    Ahojky Richarde, jako vždy respekt před Tvojí prací.
    Jsem OSVČ a výhodou doplňkového penz připoj je POUZE odečet z daňového základu - spořím 3ooo měsíčně, 2oooměsíčně odečtu z daň základu. Státní podporu sežerou poplatky a ty jsou u všech těchto aktivně spravovaných fondů dobré pouze pro správce.
    Výhoda pro OSVČ - odpis z daň základu a "velmi malá domů" - jinak nic víc. AKdyby bylo možné odepisopvat z daň základu i naše jiné investování, to by bylo joiné - okamžitě bych toto doplňkové penz připoj zrušil.
    Dík za Tvá videa.

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 2 lety

      Vyplatí se to penzijko jen kvůli snižení daňového základu?
      Mě počty tak dobře nejdou, ale asi by to nebylo složité spočítat. Jiří Stach tu píše: "můžeš si ročně odepsat z daňového základu 24 tis. (lze již při příspěvku 3 tis. měsíčně). Daňová vratka by pak měla být nějakých 6300 Kč/rok, které můžeš dále reinvestovat."
      Netuším zda je v tomto směru zásadní rozdíl mezi OSVČ a zaměstnanci.

    • @MFormanek
      @MFormanek Před 2 lety

      A do toho tu máme ještě paušální daň

  • @martintucek2751
    @martintucek2751 Před 2 lety

    Ahoj Richarde, díky, pěkně zhrnuto👍💶👍 pátral jsem po nějakém zajištění těchto penzefondu a je to prý do výše ekvivalent 50K euro 💶 já mám aktuální vklad 1000 Kč do Conseq a od každého zaměstnavatele cca 50 000 Kč ročně tak to nějak smysl dává.... Ale až mi poplatek za správu portfolia ročně zhltne významnou částku tak nevím co budu dělat 🤔🤷🏻😱

  • @karelwalek3092
    @karelwalek3092 Před 2 lety +1

    U společnosti Uniqa jsi stále hovořil o Allianz, ale zobrazení bylo správné, takže jen pro info.

  • @peliculiar
    @peliculiar Před 2 lety +8

    Skvěle, díky za velkou snahu najít složení penzijních fondů a srovnání s podobně alokovanými ETF. Na něco takového jsem čekal a taky se chystal udělat si takový průzkum. Momentálně přemýšlím co s penzijkem dál. Přibližně za rok budu mít 15 let od začátku spoření, tedy budu mít možnost vybrat výsluhovou penzi (až 50% naspořených prostředků). Vzhledem ke skutečnostem, že se penzijko spíš nevyplatí se asi budu ptát o kolik bych přišel tím, že bych polovinu vybral. Zbytek tam asi nechám, převedu na dynamickou strategii a budu posílat jen 300 Kč, které dává největší poměr státního příspěvku s tím, že třeba v budoucnu budu mít zaměstnavatele, který mi na penzijko bude přispívat.
    Smutné je, že podobné srovnání snad ještě nikdo před tím neudělal, nebo ne pro širokou veřejnost, takže za to moc díky Richarde! (y)

    •  Před 2 lety +1

      případně vybrat polovinu díky té výsluhové penzi a následně to zrušit celé. Všechny prostředky investovat dle libosti. A nové DPS založit až dle potřeby.

    • @mozkolog
      @mozkolog Před 2 lety +1

      ​@ Přesně tuto variantu nyní reálně zvažuji. Polovinu vybrat a investovat, nejspíše po několika částech do BTC (kam investuji dlouhodobě). Druhou polovinu buď nechat a nebo zrušit + vybrat (i s vidinou ztráty státních příspěvků, zdanění výnosu a příspěvku zaměstnavatele). Zase tolik by to nebolelo a zhodnocení prostředků jinde by tuto bolístku v čase snadno zahojilo. Dokud mi bude zaměstnavatel přispívat, variantou by bylo i založit DPS nové s dynamickou strategií.

    • @Jan55437
      @Jan55437 Před 2 lety

      Ta výsluhová renta je jen u starého spoření, nebo i u nového doplňkového?

    •  Před 2 lety +2

      @@Jan55437 jen staré transformované fondy.

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 Před 2 lety

    Přesně tak jsme uvažoval i já - moje + zamestnavatel + stat mi dají peníze + stát odpočty k přiznání dani - celkem u mne cca 30% zisk :) a bez práce :)

  • @uFFFO
    @uFFFO Před rokem +1

    Fakt, že lze využít daňové zvýhodnění a státní příspěvek/příspěvek od zaměstnavatele pouze na aktivně spravované fondy s nízkými výnosy a vysokými poplatky je na hlavu. Kde je Českej 401k?

  • @alenaruzickova4595
    @alenaruzickova4595 Před 2 lety +2

    Skvělé video,muselo dát opravdu hodně práce👍Penzijko mám ve vyváženém fondu🤔žádná sláva,ale nechám to být.Abych se vyhla 15% zdanění nechám si úspory vyplácet formou renty.Aspoň si v důchodu koupím navíc chleba s máslem🤣🤣🤣

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany2647 Před rokem +1

    Mám DPS u generali 50 na 50 . 500kč dávám a 500 zaměstnavatel . Bez příspěvku zaměstnavatele bych to nezakládal .

  •  Před 2 lety +4

    Super. Spousty práce, super srovnání. Za mě má DPS stále co nabídnout. Jakmile má někdo možnost čerpat příspěvky zaměstnavatele (a takových je hodně a přibývají), tak je hřích to nebrat. Zajímavé by byl výpočet např. 1 000 Kč vlastních, 230 od státu a 500 nebo 1000 od zaměstnavatele ...
    A pro někoho může být zajímavý i předdůchod.

    •  Před 2 lety +2

      Díky! Občas to beru příliš ze svého pohledu - dlouhý horizont, větší částky, nemám příspěvek a chci si investovat sám. Ale každý to máme jinak a pro řadu lidí je penzijko rozumná volba.

    •  Před 2 lety +1

      @ Za mě: horizont i dlouhý, rozhodující je kdo má příspěvek od zaměstnavatele, ať bere "peníze zadarmo", dá si svou platbu 0-1000 (ano, jde i nula) a zbytek ať si řeší individuálně. A ještě bych dodal, že na hodně lidí působí ten bič, že to "nemůžou vybrat". A mezi lidmi bez finančního vzdělání je to často jediná cesta, aby aspoň něco ušetřili a vydělali.

    • @xvinca
      @xvinca Před 2 lety +3

      Celkem fajn to může být i pro případ s.r.o. o minimu zaměstnancům, kde je zaměstnanec zároveň i "vlastníkem" Je to myslím do určité míry osvobozené od daně ty příspěvky zaměstnavatele a pokud to člověk tedy spoří do budoucna a nepotřebuje ty peníze hned, tak to vyjde lépe jak si to posílat do mzdy či vyplácet v podílech.

    • @martintucek2751
      @martintucek2751 Před 2 lety

      @@xvincapozor ☝️ to lze i v případě DPP myslím ☺️💶🥂

  • @pivis11
    @pivis11 Před 2 lety +3

    Ahoj Richarde,
    k poslednímu shrnutí VYPLATÍ, bych ještě rád podotkl jednu libůstku. K příspěvku od zaměstnavatele se dá po 2 letech dostat s tím, že člověk přijde o státní podporu a příspěvek od zaměstnavatele se zdaní 15%. Nicméně se dostaneme k zajímavé částce, díky které můžeme během 1 - 1,5 roku vymazat ztrátu 15% zdanění a další roky vydělávat poměrně více. Defacto se dostaneme k penězům bez práce. Založíme další penzijko a takhle pořád dokola. Za mě ideální průnik v rozhodování penzijko ANO/NE. Sám jsem začal praktikovat :).
    Čistě teoreticky: Měsíční příspěvek zaměstnavatele 1 000 Kč / m
    Vlastní spoření: 300 Kč / m
    ----------
    24 x 1000 = 24 000 * 0,85 = 20 400 Kč
    24 x 300 = 7 200 Kč
    Každé dva roky můžeme tím pádem mít extra 27 600 Kč k investici vlastně za nic :)

    •  Před 2 lety +3

      Ano, v případě příspěvku zamestnavatele se to tak dá dělat. Vyděláváme ale jen na příspěvku zaměstnavatele, ne na investici samotné. V horizontu dvou let můžeme i dost prodělat, pokud je to v dynamickém fondu a zrovna přijde propad. Asi bych v tomto případě volil spíš konzervativni fond, případně mix se smíšeným.

    • @pivis11
      @pivis11 Před 2 lety +1

      @ je to myšleno spíše jako doplněk. Pravidelné investování fixní částky každý měsíc do námi zvoleného ETF + jednou za 2 roky využít této výhody a to buď jednorázově a nebo si samozřejmě rozpustit do více měsíců.

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 2 lety

      @@pivis11 Tak dávat do penzijka těch 300 - 500 Kč měsíčně (3600 - 6000 Kč ročně) si může dovolit snad každý, kdo to myslí s přilepšením na důchod trochu vážně a ještě mu zbyde dost na individuální investice přes brokera.

    • @pivis11
      @pivis11 Před 2 lety

      @@peliculiar no a v případě příspěvku zaměstnavatele se může každé dva roky dostat k zajímavé částce, kterou může využít na individuální investice... je to je návod na to, jak se dostat k více penězům, které jsou benefitem od zaměstnavatele a zároveň je možné je použít na opětovnou investici do kapitálových trhů

    •  Před 2 lety +1

      @@pivis11 a částečně je ten tvůj postup i ochrana, kdyby stát chtěl nějak zásadně hrábnout do podmínek DPS (potažmo TF), nedej bože je i zestátnit.

  • @jikisek99
    @jikisek99 Před 2 lety +1

    Ahoj Richarde! Dobrá práce! Jen bych ještě dodal, že při myšleném příspěvku 5 tis. měsíčně do DPS si můžeš ročně odepsat z daňového základu 24 tis. (lze již při příspěvku 3 tis. měsíčně).
    Daňová vratka by pak měla být nějakých 6300 Kč/rok, které můžeš dále reinvestovat. V delším horizontu to ETF neporazí, ale na kratší čas to nejspíše vyrovná rozdíly.
    Sám mám DPS jen na základě toho, že mi zaměstnavatel přispívá docela pěknou částku.

    •  Před 2 lety +2

      Díky za doplnění. O daňové úlevě vim, ale uz jsem to nechtel do tohoto videa přidávat, bylo by to pak komplikovanější a delší. Daňovou úlevu zmiňuji a počítám s ní v jednom z prvnich videi, kde už jsem se penzijkem zabyval.

    • @JakBytZaVodou_Kovarik_Michal
      @JakBytZaVodou_Kovarik_Michal Před 8 měsíci

      Zdravím, v plánovaných změnách od 2024 budou daňové úlevy navýšeny až na 48.000,-Kč/ročně, tedy na dvojnásobek :)
      Hovořím o tom zde:
      czcams.com/video/8TD22hyKPJU/video.html
      MK

  • @PEPA3RD
    @PEPA3RD Před 2 lety +1

    Pěkné video a spousta práce v těch grafech. Já už na to své spoření koukal před časem po shlédnutí tvého videa o investici 200 tisíc, že to je uplně o ničem, ale já mám ještě to staré penzijní spoření se státním zajištěním. Koukám, že ani toto není žádná sláva. Zaměstnavatel mi tam ale dává 800 kč, tak se to zatám asi vyplatí. Jen to zkusím přeci jen změnit na ten dynamický fond.

    •  Před 2 lety +2

      Nechat a převést na DPS a dynamický fond (jste-li mladší 50 let). Státní garance je "garance prodělku".

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 2 lety

      @ Ne, garance je, že nominálně penzijní připojištění nebude mít záporný výnos. Což znamená, že kladný výnos bude minimální a s přihlednutím k inflaci opravdu záporný. Nicméně nominálně člověk o nic nepřijde. Jsou lidé, kteří na to slyší, dokonce i ti kteří pracují v penzijních společnostech! 😀

    •  Před 2 lety

      @@peliculiar Slovy klasika "Super, v podstatě jsi zopakoval co jsem napsal". Promiň, vtipkuji. Já reaguji na Pepovo "staré penzijní spoření se státním zajištěním" a u něj platí, co píšeme oba, že to reálně prodělává = moje "garance prodělku".

    • @coudycrocodile6298
      @coudycrocodile6298 Před 2 lety

      @ a ještě si za ten prodělek účtujou poplatky

  • @coudycrocodile6298
    @coudycrocodile6298 Před 2 lety

    super video .
    jenom by mě zajímalo jak je to stím zrušením penzijka , když si ho pak budu chtít znovu založit není nějaká doba kdy si nemůžu udělat nové penzijko nebo to můžu hned?

    •  Před 2 lety

      Je vypovedni lhuta cca 3 mesice, nez dostanes penize zpatky. Zalozit nejspis pujde az po tech trech měsících.

  • @michalkucera2386
    @michalkucera2386 Před 2 lety

    1.) Conseq se rozhodl vystoupit z řady a a od 1.5. 2022 bude nabízet slevu z poplatku za obhospodařování ve výši 10-25 %, dle doby zbývající do penze. Reálně se tedy dá dostat na poplatek 0,75 % Není to teda napřímo, je to formou bonusu, který dostaneš až v době, kdy máš nárok na důchod, ale pořád lepší než nic a přijde mi to lepší, než ten bonus od Rentea.
    2.) Počítal si u částky 5000 Kč kromě státního příspěvku i odečet daní? Nikde jej totiž nezmiňuješ.

    •  Před 2 lety

      Diky za doplnění. Od Consequ je to vstřícný krok. Jen skoda, ze to neplati plošne pro vsechny, nebo ze se to neodvyji od vyse obhospodarovanych prostredku. Ale je to drobné zlepšení.
      Ad 2). Uz je to nejaka doba, co jsem video delal, ale s danovou ulevou jsem myslim nepocital, abych to nekomplikoval. Mel jsem to spocitane, ale nedal jsem to do videa, protoze uz i tak tech cisel bylo prilis a video hodne dlouhe.
      Dlouhodobe je danova uleva podobne bezvyznamna jako statni prispevek (pri srovnani s vyssi návratností pasivního ETFka). Kvuli inflaci je jeji přínos stale menší a menší. Daňovou ulevu jsem zmiňoval v prvním videu o penzijku - jedno z mých prvních videí.

  • @pavelpellar
    @pavelpellar Před 2 lety +1

    Diky za spoustu prace pri porovnavani vynosnosti - predpokladam, ze vynosy uvadene u jednotlivych penzijnich spolecnosti jsou jiz ocisteny o poplatky (jak z portfolia, tak ze zisku), nebo se pletu?

    •  Před 2 lety +6

      Fondy maji povinnost zveřejňovat čisté výnosy, takže už to je po poplatccích. Dopočítaval jsem to z grafů/udajů na webech jendoltivých fondů. Neni započítaná daň ze zisku. To by taky sehrálo roli.

    •  Před 2 lety

      @ vybrat se to dá bez daně, když už tam bude někdo mít statisíce, tak zvolí postupné čerpání na 3 roky.

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 2 lety

      @ Nemyslím si. "Dani" ze zisku (pro penzijní společnosti) se člověk nevyhne nikdy. Dani ze zisku pro stát se dá vyhnout jen tak, že člověk dospoří do důchodového věku a pak zvolí čerpání během nejméně 10ti let (renta). Tak jsou nastavené podmínky penzijního spoření - to nemá nic společného s časovým testem nebo prodeje cenných papírů do výše 100K ročně bez nutnosti podávat daňové přiznání a odvádět daň.

    •  Před 2 lety +1

      @@peliculiar ano, vyhnete. Píšu podmínky pro DPS: 1/ musíte splnit podmínku 60+60 (tedy spoření min. 60 měsíců a ukončení nejdříve v 60 letech věku). 2/ když zvolíte místo jednorázového výběru vyplácení na dobu určitou na min. 10 let, tak nedaníte ani výnosy. A když si vyberete kratší dobu než 10 let, tak jediná daň je 15 % z výnosů, ale stále je osvobozena platba zaměstnavatele.

    • @martintucek2751
      @martintucek2751 Před 2 lety +1

      @ a po dobu těch 10 let je to úročení jak ? To se ještě portfolio stále zhodnocuje ? Nebo podléhá inflaci a je uzamčeno a postupně se vyplácí ??

  • @lubomirsnasel6950
    @lubomirsnasel6950 Před 2 lety

    Ahoj,
    mám otázku k Degiru. V záložce výkazy jsem našel General accout information a mám tam úrok -0,5%, takže volné prostředky mi ztrácí na hodnotě. To je jako co, o tom jsem nikde nikdy nenašel ani zmínku? A taky jestli se někomu stalo, že peníze nedorazily na Degiro účet. Já už to měsíc řeším a zatím naprosto bez výsledku a komunikace naprosto tragická.

    •  Před 2 lety

      Ahoj. Volnou hotovost doporučuju držet na účtu u banky a na Degiro posílat, jen když chceš investovat. Sám na Degiru žádnou hotovost nedržím, jen drobné, které už se mi nepodařilo zainvestovat.
      Peníze na Degiro nedorazí, pokud je pošleš z nepropojeného účtu nebo na špatné číslo účtu. Degiro neví, od koho přišly a kam je přiřadit a pak se to protahuje. Stejně tak, pokud máš u Degira více účtu (to asi nebude tvůj případ, ale píšu to tu obecně), tak je třeba napsat do zprávy pro příjemce jméno účtu, na které se mají připsat.
      Jinak ještě jsem se nesetkal s tím, že by někdo poslal peníze z propojeného účtu na správné číslo účtu a nedorazily. Z osobní zkušenosti se mi připíšou ten samý den odpoledne, pokud je pošlu brzo ráno, nebo nejpozději další den. Vždycky mi přišlo vše, co jsem posílal a to už na Degiro měsíc co měsíc posílám přes dva roky ze dvou různých propojených účtu a v různých měnách.
      Kdyžtak dej pak vědět, v čem byl problém. Určitě se to vyřeší. S podporou je třeba mít trpělivost.

    • @lubomirsnasel6950
      @lubomirsnasel6950 Před 2 lety

      Děkuji za odpověď. Já jsem 3x poslal peníze na CZK účet bez problémů. Pak jsem se ale trochu zamotal v tom FPT a myslel, že když pošlu peníze na EUR účet, tak to bude lepší. No a ty peníze nedorazily. Posílal jsem je pořád že stejného účtu, který je propojeny s mým Degiro účtem. Snad to dobře dopadne a peníze se vrátí. Prý nemůžou peníze najít a posledních 5 dní se neozvali.

  • @MrDejffet
    @MrDejffet Před 2 lety +2

    Mám DPS jen kvůli příspěvku zaměstnavatele, který mi dává 3 % hrubé mzdy. Za mě to dává veliký smysl. Samozřejmě sám si tam spořím jen 500kč…

    • @Charlie-xe4eq
      @Charlie-xe4eq Před 2 lety

      Tak si pohlídej ať mas dynamickou strategii :)

    • @MrDejffet
      @MrDejffet Před 2 lety +2

      @@Charlie-xe4eq 100 % dynamický u ČS

  • @stasimek
    @stasimek Před 2 lety

    To muselo dát práce... a přitom taková blbost.

  • @coudycrocodile6298
    @coudycrocodile6298 Před rokem +1

    největší sranda je že to srovnání je stejně na ... protože když to vybereš tak přídeš i o ten státní příspěvěk :D. a ještě bych doplnil třešničku na dortu že penzijní spoření není pojištěné takže hodně štěstí

    •  Před rokem

      Tak to jsem ani nevěděl. Další minusový bod pro penzijko.

  • @prosieben1
    @prosieben1 Před 2 lety +1

    Složení ČSOB DPS za rok 2021: FU S&P500 SEP21 48%, FU ESTOXX SEP21 23%, BE0947892080 5,54%

    • @prosieben1
      @prosieben1 Před 2 lety

      Akcie 84%, podílové listy 10,77%, ostatní aktiva 5,2%. Zdroj: Pololetní zpráva 2021, Čsob dynamické dps.