Dlaczego iglaki brązowieją? Brązowienie iglaków - jakie mogą być powody? Co robić?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 03. 2023
  • Dlaczego iglaki brązowieją? To temat dzisiejszego odcinka z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
    W ogrodach uprawiamy wiele różnych gatunków roślin iglastych. Ich zaletą jest to, że są cały rok zielone, mogą stanowić wspaniałe tło dla rabat kwiatowych, doskonale nadają się też na żywopłoty. Sadzić możemy wiele gatunków: cisy, sosny, świerki, jałowce i przeróżne cyprysy oraz żywotniki. I w większości są to rośliny łatwe w uprawie, niekiedy jednak możemy zaobserwować brązowienie igieł lub całych pędów. Jaki może być tego powód?
    Pierwszy powód to zimno.
    Czasami po zimie, możemy zauważyć, że nasze iglaki nie są w najlepszej kondycji. Niektóre gatunki są mniej odporne na mróz niż nasze rodzime świerki lub sosny. Cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy, świerk biały 'Conica', daglezja czy niektóre żywotniki mogą, po wyjątkowo silnych mrozach, mieć przemrożone pędy, zwłaszcza od strony, z której najczęściej wieje mroźny wiatr. Czasami zdarza się też tak, że rośliny usychają nie ze względu na niską temperaturę, ale w efekcie tzw. suszy fizjologicznej, czyli wtedy, gdy zimą rośliny miały za sucho. Dlatego musimy pamiętać o podlewaniu iglaków przez cały rok. Są też gatunki roślin iglastych, które na zimę zmieniają kolor, właśnie na brązowo - brunatny. Do gatunków tych zaliczyć można np. mikrobiotę syberyjską, niektóre żywotniki i niektóre jałowce. Dla nich jest to zjawisko zupełnie naturalne, nabiorą na nowo żywych zielonych kolorów wraz z nadejściem wiosny.
    Kolejnym powodem brązowienia iglaków może być upał.
    Niektóre rośliny iglaste preferują gleby wilgotne i cierpią, gdy lato w naszym kraju jest wyjątkowo suche i upalne. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. cyprysika groszkowego, japońskiego i błotnego, choinę kanadyjską, wybrane odmiany jodeł i żywotniki. Dość wymagająca pod względem podlewania jest także tuja. Jeżeli nie zadbamy o dostateczną ilość wody, zwłaszcza na początku ich uprawy i po przesadzeniu, rośliny te mogą usychać, fragmentami lub w całości. Czasami ma na to wpływ także sąsiedztwo innych gatunków. Jeżeli posadzimy niewielkie iglaki w pobliżu większych drzew, przegrają one konkurencję z zakorzenionymi już, rozrośniętymi i starszymi okazami. Tak posadzone iglaki należy potraktować ze szczególną troską.
    Trzecim powodem usychania i brunatnienia igieł lub pędów iglaków może być zła dieta i brak składników odżywczych.
    To zagadnienie należałoby rozpocząć od odczynu gleby, przypominając, że większość roślin iglastych należy sadzić w podłożu o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Rosnąc w takiej ziemi nie będą miały problemów z przyswajaniem składników pokarmowych. A wśród nich nie powinno zabraknąć podstawowych makro i mikroelementów, które możemy dostarczyć nawożąc iglaki nawozami naturalnymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi, zwłaszcza w początkowym okresie ich wzrostu. Generalnie iglaki nie są pod tym względem wymagającymi roślinami, ale od czasu do czasu możemy je dokarmić, zwłaszcza gdy widzimy, że przestaje wyglądać zdrowo. Ważnym elementem w diecie iglaków jest magnez. Jego brak może objawiać się blaknięciem igieł, potem ich żółknięciem i opadaniem.
    I ostatnim powodem powodem brązowienia iglaków mogą być choroby i szkodniki. Tu każdy przypadek należałoby tak naprawdę sprawdzić indywidualnie. Ale np. na świerkach 'Conika” bardzo często można zaobserwować przędziorki, których obecność może doprowadzić do zniszczenia całych pędów lub nawet całych roślin.
    Na świerkach i modrzewiach można z kolei zauważyć mszyce, o ich obecności na świerkach świadczą charakterystyczne galasy. Mszyca świerkowa żeruje na świerkach, na ich starszych igłach, pozostawiając świeże przyrosty. Igły te żółkną i masowo opadają. Ochojnik świerkowo-modrzewiowy to mszyca żerująca na modrzewiach i świerkach. Szkodnik ten zimuje ukryty w spękaniach kory i wiosną zniekształca igły modrzewia. Latem jego pędy pokrywają się obficie białym woskowym nalotem. W okresie letnim objawem żerowania larw jest pojawienie się charakterystycznego białego puchu. Przy dużej liczebności szkodnika pędy roślin zamierają całkowicie.
    Rośliny osłabia też żerowanie miseczników, co prowadzi do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł, a nawet zahamowania wzrostu pędów. Ponadto miseczniki podczas żerowania wydzielają duże ilości lepkiej rosy miodowej, na której rozwijają się choroby grzybowe, m.in. grzyby sadzawkowe...
    Warto jednak pamiętać, że brązowienie iglaków od środka jest zjawiskiem naturalnym. Tam, gdzie nie dochodzi światło roślina nie będzie zielona. I to tyle na dziś. Życzę pięknych, zdrowych i silnych iglaków w ogrodzie. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #iglaki #tuje #żywotniki #pielęgnacja #uprawa #rośliny #żywopłot #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porada #ogrod #ogród #ogrody #ogródek #ogrodnictwo #mójogród
  • Jak na to + styl

Komentáře • 20

  • @ireknowak4628
    @ireknowak4628 Před rokem +6

    Pani potrafi uzdrowić każdego zielonego pacjenta:) Człowiek uczy się całe życie a tu coś nowego 👍 Pozdrawiam serdecznie 🤗😘♥️🌹

    •  Před rokem +1

      Pozdrawiam! 😊

  • @Jolanta3818
    @Jolanta3818 Před rokem +5

    Dziękuję❤ pani miły i pogodny głos podnosi na duchu 🌹

  • @piotrtreder659
    @piotrtreder659 Před rokem +4

    Witaj, dzień taki ponury, poogladam do kawki i sie za coś zabiorę, milego dnia. 😊

    •  Před rokem

      Miłego dnia! 😊

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 Před rokem +2

    Dzięki za tyle cennych informacji całe życie się człowiek uczy 👍 pozdrawiam serdecznie i życzę miłej niedzieli 😘

  • @STAS777ish
    @STAS777ish Před rokem +2

    Dziękuję🌲🌲🌲

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 Před rokem

    👍😊👏

  • @EmerFPV
    @EmerFPV Před rokem +2

    👌👌👌👍👍👍

    •  Před rokem

      🙂

  • @janekkos3179
    @janekkos3179 Před 10 měsíci

    Spoko filmik , a tak poza to kto z was szczał na drzewka? 😂😂

  • @monikausyk552
    @monikausyk552 Před rokem +2

    Apro po cyprysików ... Mam jeszcze takiego małego w domu,nic mu nie jest choć zdarzyło mi się zapomnieć o podlaniu na czas. Czy można go wysadzić jeszcze do ogrodu ? Jeśli tak to czy muszę czekać na taką już zaawansowaną wiosnę aby to zrobić czy jeszcze w marcu można ?

    •  Před rokem

      Można przesadzić 🙂 I lepiej poczekać na wiosnę, ponieważ będąc przez cały czas w ciepłym domu, roślinka jest na pewno rozhartowana i wystawiona na zewnątrz teraz mogłaby przeżyć szok, a raczej go nie przeżyć... 😉 Jeżeli nie przeszkadza, niech jeszcze poczeka, aż nie będzie zapowiadanych przymrozków. 🙂

  • @bogdankotarski3081
    @bogdankotarski3081 Před rokem +1

    Witam serdecznie i proszę o pomoc igły moich tuj robią się czarne w różnych miejscach nie jest to mocz zwierząt jaka może być przyczyna

  • @paweszczepanowski5813
    @paweszczepanowski5813 Před rokem +4

    A ja lubie jak Iza brazowieje...😍😍😍🤩🤩🤩💖💗❤🧡💛💚💙💜🤎🖤🤍💘🌸💮🏵🌹🥀🌺🌻🌼🌷😘😘😘

    •  Před rokem +1

      🤣

  • @krzysztofszostak9403
    @krzysztofszostak9403 Před rokem

    Mam pytanie posiadam las sosnowo dębowy , gdzie dominuje sosna kiedy zastosować dosadzenie lasu i jakim gatunkiem ??

    • @SzklarnieLunFix
      @SzklarnieLunFix Před 6 měsíci

      Różne odmiany sosen i dębów, świerki, jarzębiny, lipa srebrzysta, jałowce, perukowce, jagoda kamczacka, janowiec, pięciorniki i in.

  • @marekmarecki9694
    @marekmarecki9694 Před 22 dny

    Czytała Krystyna Czubówna

  • @res4939
    @res4939 Před 8 měsíci

    W naszym klimacie cyprysy (0:27) nie rosną, ponieważ nie są mrozoodporne. Chodzi chyba o cyprysiki (to nie jest zdrobnienie, tylko nazwa rodzaju). Nie chojnik (4:14), tylko ochojnik i nie grzyby sadzawkowe (4:59), tylko sadzakowe. 🤦