Proč zdražila elektřina?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 07. 2023
  • Věděli jste, proč je elektřina drahá? Z jakých zdrojů je elektřina nejlevnější a jak vzniká její cena? Jak funguje burza s elektřinou? Kdy bude elektřina levnější?
    🔥 Dejte odběr kanálu @Vedeli_Jste
    Podívejte se také:
    Elektřina může být levnější: • ELEKTŘINA MŮŽE BÝT LEV...
    Kdo vydělává na uhlí: • Kdo u nás vydělává na ...
    Nebezpečné horko: • Nebezpečné horko. Poku...
    Zdroje:
    Fakta o klimatu faktaoklimatu.cz/
    BBC • France 'could be on ve...

Komentáře • 55

  • @Vedeli_Jste
    @Vedeli_Jste  Před 9 měsíci +2

    Dejte odběr celému kanálu👆

  • @jiristehura3342
    @jiristehura3342 Před 9 měsíci +5

    Věděli jste. Ve videu není důležitá informace že cena za stavbu obnovitelných zdrojů je nehorázně vysoká v porovnání s tím jak zoufale málo el. energii dokáží obnovitelné zdroje vyrobit ... Např. proč není ve videu kolik platíme dotace solárním baronům? Cca 40 miliard ročně a jak zoufale málo tito baroni dokáží vyrobit el. energie přes solár... Dále chybí důležitá informace kolik stojí výroba el. energie s uhlí atomové el cca 0,5kč za 1 kwh el. energie a za kolik se 1 kwh el. v ČR prodává tj. cca 8 kč za 1 kwh... Kde je ten obrovský rozdíl s každé 1 kwh tj. 7,5 kč tj. veliké miliardy ... ?

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 9 měsíci +1

      :-D Nevěděli protože pěkně kecáte...;-)

    • @jiristehura3342
      @jiristehura3342 Před 9 měsíci +3

      @@martinsmolka Bohužel nekecám... el. s obnovitelných zdrojů v ČR je nehorázně drahá a při stavbě jsou potřeba obrovské dotace jinak to ekonomicky absolutně nevyplácí ... To je hlavní důvod proč máme tak málo el. energie s obnovitelných zdroju protože téměř žádnému investorovi se do toho bez oborských státních dotací nechce... Stačí jen porovnat kolik máme solárních el. ... Jsou skoro všude a vyrobí tak cca 1 procento s celkové spotřeby el energie a stojí nás to obrovské peníze... I proto máme zbytečně drahou el energie... :-) Nebo prosím navrhněte levnou vyrobu el. energie s obnovitelných zdrojů ... :-) To by bylo na Nobelovu cenu :-) Zázrak :-)

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 9 měsíci +1

      @@jiristehura3342 🤣

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 9 měsíci

      @@jiristehura3342 czcams.com/video/j60CcakgqSo/video.htmlsi=oWaFkIe3sko5AJ0i 🤔
      Ty Vaše pohádky jsou fakt trapné.... V ČR máme osvit, který v reálu znamená, že 1kWp vyrobí za rok 1MWh! A na to už je s prominutím jednoduchá matematika... Dám si na střechu 10kWp za 200 000kč, Ta elektrárna poběží 30 let a jeden 1kWp z ní tedy stál 20 000kč, vyrobí 30 000kWh, tedy 0,67kč za kWh! Kde máte tu svoji drahotu?

    • @jiristehura3342
      @jiristehura3342 Před 9 měsíci

      :-) @@martinsmolka :-) tak chytrolíne napište jak levně vyrobíte v ČR el.s obnovitelných zdrojů ... :-) NENAPIŠETE protože to nejde ... :-) Nechte si udělat kalkulaci např. na solární el od velikého poskytovatele v ČR... Např. kalkulace pro náš dům byla : cena solárů, baterie všeho celkem cca 500tis dotace cca 250tis tj. máme zaplatit čistého 250tis současná spotřeba el. cca za 3000kč měsíčně ... Tj. návratnost za cca 7 let ale jen pokud el. neslevení a baterie se nepokazí atd... Tj. pro většinu lidí je to hodně nevýhodná ivestice i přes obří státní dotaci ...

  • @alover1111
    @alover1111 Před 10 měsíci +3

    Cena elektřiny ve Švedsku je tam nyní 9,35 eura (230 Kč) za megawatthodinu, tj 0.23 kč/KWh

    • @xaverfilip8506
      @xaverfilip8506 Před 3 měsíci

      To je díky těm vodním a větrným elektrárnám.

  • @LuboParil
    @LuboParil Před 10 měsíci +3

    Velice užitečná videa.
    Avšak napadá mne otázka, zda výrobci energií, kteří jsou zároveň i dodavateli energií, jsou nuceni přeprodávat vlastní energie formou aukce, či zda je možné, aby dodávali elektřinu napřímo svým odběratelům.? Protože některé firmy mají možnost nakupovat energie mimo burzu přímo od dodavatelů. Tudíž mi přijde, že se mnohé energetické holdingy na růst ceny na lipské burze pouze vymlouvají, aby si zabezpečili svůj enormní zisk. Což by bylo smutné vzhledem k tomu, že ČEZ je z většinového podílu vlastněný státem.

    • @Vedeli_Jste
      @Vedeli_Jste  Před 10 měsíci +1

      DÍky. Je to z části tak, jak píšete. Nasmlouvat si odběr přímo od výrobce můžete, jen jde o velikost odběru. Takže to dokážou pouze opravdu velké firmy. Pak je možné mít vlastní přenosovou soustavu, pár jich v Česku je a tam to pak jde mimo burzu a cena záleží čistě na výrobci. Obecně ale platí, že výrobci elektřiny nemají motivaci prodávat levněji, než na burze, když si můžou vybrat, zda prodají vyrobenou elektřinu tam, nebo se dohodnou na nižší ceně napřímo s odběratelem.

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 10 měsíci

      @@Vedeli_Jste Avšak cena je předem stanovena dle aktuálního tarifu každé té domácnosti. Obecně by nemuselo dojít k tak skokovému navýšení ceny energií, ale jak říkáte, dodavatelé nejsou motivováni dodávat levnou energii. Nepředpokládám, že změny ve vývoji ceny elektřiny měly nějaký vliv na jakoukoli změnu ceny na přenos v energetické síti.
      Já se obávám, že přestože se neprojevily žádné změny ve spotřebě domácností, energetické společnosti přistoupily k tomu, že prodaly více energií na burze, aby ji následně mohli nakoupit zpět. Též se domnívám, že výmluvy na nárůst cen v souvislosti s kurzem na lipské energetické burze je jen výmluva. Opravdu si nemyslím, že by nutně muselo dojít k tomu, že u nás bude cena za kWh jednou z nejdražších v Evropě.

    • @Vedeli_Jste
      @Vedeli_Jste  Před 10 měsíci

      @@LuboParil Hlavně dnes už ten argument cenou na burze neplatí. Ukážeme v některém z dalších videí.

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 10 měsíci

      @@Vedeli_Jste Souhlasím. Ostatně prodávat el. energii přímo je pro českou energetiku o mnoho výhodnější než přes burzu.
      Na příští videa se těším. Jen bych doporučil, abyste vyzývali lidi i ke komentářům pod videem, abyste si napomohli u algoritmu doporučení youtube pro zvýšení sledovanosti. Sice vaše témata nebudou pro největší cílovou skupinu youtube (hodně mladí lidé), ale i tak bych si přál, aby se obsah, který produkujete, dostal k širší části veřejnosti.

    • @user-fv1bn8lo5n
      @user-fv1bn8lo5n Před 9 měsíci +1

      ​@@Vedeli_Jste čr má velmi výrazný přebytek el, energie, takže žádné obnovitelné zdroje nepotřebuje, co čr potřebuje je aby vláda čr hájila zájmy čr a ne zájmy kolonizátorů , vláda čr mohla zastropovat ceny elektřiny u výrobce místo toho měla čr nejvyšší ceny elektřiny v eu , taky už z politických zločineckých důvodů zabránili dostavbě bloků jaderné elektrárny, klimaterorismus zadlužuje výrazně čr, krade lidem z kapes peníze

  • @alover1111
    @alover1111 Před 10 měsíci +3

    U nás stoji elektřina 8.55 kč/kg ve vedlejší čtvrti 7.55 kč/kWh. Babiš chtěl aby vláda stanovila cenu elektřiny na 1.50 kč/kWh jako na Slovensku. Makron stanovil cenu na 1.15 kč/kWh. Ve Španělsku a Portugalsku stanovila vláda elektřinu na 0.97 kč/KWh

  • @Pecka-ic2ts
    @Pecka-ic2ts Před 8 měsíci

    Uhlí je drahý protože jeho cena je uměle navýšená. Ten plyn vylítl protože se dovážel z Ruska a nato bylo naházený sankce a taky Ukrajina vyhodila do vzduchu Nord Stream. Pokud jde o obnovitelné zdroje tak tam je přece problém ve skladování a taky v tom, že se energie z obnovitelných zdrojů musí dotovat. A co potom třeba ropa a takhle můžeme pokračovat do nekonečna.

  • @PetrZavodsky-il8ww
    @PetrZavodsky-il8ww Před 10 měsíci +4

    Tak proč se obnovitelné zdroje tak dotují, když jsiu nejlevnejší... to jsou strasn žvasty

    • @Vedeli_Jste
      @Vedeli_Jste  Před 10 měsíci +1

      Dotuje se jejich rozvoj, to ale nic nemění na tom, že výroba z nich je nejlevnější, viz data ve videu.

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 10 měsíci +2

      Dotace je jen napoprvé. Když svoji kapacitu rozšiřujete, nebo provádíte výměnu za novější, už to děláte za vlastní. I tak se to čím dál více vyplácí, čím dražší energie jsou.

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 9 měsíci

      Ano, píšete strašné žvásty 😀... Tak schválně, co má větší náklady? Plac se stojany a panely, kam tak 3x do roka příjdete posekat trávu, případně tam chováte ovečky, nebo budova, kde každý den musíte mít Pepu, Frantu a Láďu na šichtě aby seděli u PC a hlídali tlaky ap.???

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 9 měsíci

      @@martinsmolka Souhlas. Kdo si vůbec může dovolit postavit vlastní elektrárnu jinak než z OZE? Minimum vyvolených. Za každou chybu vyvolených pak stejně ručí daňový poplatník, když se bulí o tom, že se bude muset z elektrárny nebo z dolu propouštět. Oni rádi vydělávají, ale v krizi se hned hlásí o příspěvky od státu. Viz období, kdy byla těžba na Ostravsku tak nerentabilní, že musel přispět stát.

    • @xaverfilip8506
      @xaverfilip8506 Před 3 měsíci

      Nejvíc dotací má jaderná energetika a to hlavně skrytých.

  • @pavlos12
    @pavlos12 Před 9 měsíci +1

    Problém je, že obnovitelné zdroje jsou značně nestabilní, protože jsou závislé na počasí a daných klimatických podmínkách v konkrétním místě. Zkrátka se na ně nemůžeme spoléhat jako na hlavní zdroj energie. Jsou dobré jako doplňkový zdroj energie, ale určitě ne hlavní. Nemluvě o jejich negativním vlivu na životní prostředí.

    • @xaverfilip8506
      @xaverfilip8506 Před 3 měsíci

      Prokažte ten negativní vliv na životní prostředí.

    • @pavlos12
      @pavlos12 Před 3 měsíci

      @@xaverfilip8506 například solární panely se musí taky vyrobit že? A na jejich výrobu se musí těžit suroviny a za nějaký čas, až doslouží se budou muset také zlikvidovat. To by mohlo mít negativní vliv na životní prostředí nemyslíte?

    • @xaverfilip8506
      @xaverfilip8506 Před 3 měsíci

      Na životní prostředí má negativní vliv i když si koupíte kousek salámu.@@pavlos12

  • @saderuscz
    @saderuscz Před 10 měsíci +2

    jak nám pomůže víc obnovitelných zdrojů? Pokud vím, tak paroplynové elektrárny jsou výhodné pro vykrývání špiček, pokud tedy budu mít víc "nestabilních zdrojů" tak budu z logiky věci potřebovat víc způsobů vykrývání těch špiček. Bateriové uložiště, ale to asi cenou a kapacitou konkurovat elektrárně nemůže. Takže elektřina levnější nebude XD

    • @alover1111
      @alover1111 Před 10 měsíci +2

      Cena elektřiny vychází na 8.55 kč/KWh. Ve vedlejší čtvrti vychází 7.50 kč/KWh. Babiš řekl aby vláda stanovila elektřinu na 1.50 kč/kWh jako na Slovensku. Makron stanovil cenu na 1.15 kč/kWh. Ve Španělskua Portugalsku vláda stanovila cenu na 0.97 kč/KWh.

    • @Vedeli_Jste
      @Vedeli_Jste  Před 10 měsíci +1

      Baterie cenou konkurovat může, jen by akumulaci (obecně bez konkrétní technologie) museli čeští zákonodárci schválit, aby se mohla ucházet o poskytování vyrovnávacích služeb sítě. Náběh má v jednotkách milisekund, což nemá žádný jiný zdroj. Zavést akumulci do legislativy jsme měli povinnost udělat ostatně už před dvěma lety. Dokud to nebude, nemůže se rozvíjet.

    • @saderuscz
      @saderuscz Před 10 měsíci

      seznam uložišť en.wikipedia.org/wiki/List_of_energy_storage_power_plants no ty bateriové nemají moc velký výkon ani kapacitu... navíc nevím co se poškodí víc, během času a používání, jestli elektrárna nebo uložiště. No elektrárnu jsme si alespoň donedávna ještě uměli vyrobit, baterky leda takovou he3da, to je taková baterie, kterou ještě svět neviděl XD a poslední věc, co pak budeme dělat s těmi MGWh starých opotřebovaných článků? Vyvezeme do Bangladéše děti to přeberou?... ještě by se to dalo pálit v kamnech XD

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 10 měsíci

      Čím dražší bude elektřina, tím rychlejší návratnost investic do čistých generátorů a akumulace energií. Není náhodou, že za celá ta léta, kdy v Německu byla el. energie o mnoho dražší než u nás, tam korporace i domácnosti zainvestovaly do úspor vůči energetickým ztrátám a do obnovitelných zdrojů.
      Která jiná investice přináší tak jistou návratnost vynaložených peněz? Navíc energetické úspory mají nemalý podíl na podpoře domácí ekonomiky.

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před 9 měsíci

      @@saderuscz czcams.com/video/Ii6BoDyLpR4/video.htmlsi=PnPIkxEbvh6u331- ;-)

  • @berkapavel
    @berkapavel Před 10 měsíci

    kdyby někdo na něčem nebohatl, tak to nedělá 🤦‍♂

    • @Vedeli_Jste
      @Vedeli_Jste  Před 10 měsíci +1

      To dá rozum!

    • @berkapavel
      @berkapavel Před 10 měsíci

      asi ne.
      reaguji "většímu rozvoji obnovitelných zdrojů brání fosilní společnosti a miliardáři, kteří na drahé elektřině závratně bohatnou" ... což je zjednodušení a bez kontextu hloupost.

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 10 měsíci +1

      @@berkapavel Kdyby to byla hloupost, tak bychom pravděpodobně měli legislativu, která by umožnila rozvoj komunitní energetiky už před lety stejně jako v jiných evropských státech. Bohužel stejně jako bohatnutí na nějaké činnosti je zcela samozřejmé, že i kartely a monopoly se snaží upevňovat vlastní pozici. Zcela stejný důvod jako drahé tarify mobilních operátorů.
      Fosilní energetici navíc nemají ani snahu se jakkoli přizpůsobovat možné budoucí energetické krizi, která naopak udržení jejich pozice napomáhá a současně jim i zvyšuje zisky na nedostupných a tudíž drahých energiích.

    • @berkapavel
      @berkapavel Před 10 měsíci

      ​@@LuboParil rikate toho tolik, s cim se neda souhlasit, ze radeji nebudu odpovidat vubec. 🤷‍♂
      jen vysvetlim, ze komercni spolecnost neni delana z duvodu milodaru, ale z duvodu generovani zisku. to je vse, co jsem chtel rici o lovu krevet.

    • @LuboParil
      @LuboParil Před 9 měsíci

      O tom se však s vámi vůbec nepřu. Ovšem pokud považujete obnovitelné zdroje za něco, co nelze provozovat jinak, nežli se státním příspěvkem, tak byste si mohl vzít kalkulačku a vyčíslit si návratnost investic vzhledem k aktuálním cenám energií. Už před lety, kdy se cena za 1 kWh pohybovala v rozmezí 3 až 4 kč, byla návratnost do sedmi až patnácti let. Dnes je návratnost vysoká dokonce i pro domácnosti a i s akumulací energií. A to do toho nepočítám ani státní příspěvky, které pro časová plnění následně omezují v případném vylepšování systému. A to kdybych ještě počítal sekundární trh s pozáručním prodejem.
      Když si však projdete informace z médií v průběhu času, určitě nenarazíte na jakoukoli změnu, kterou by fosilní energetika byla schopna akceptovat vstříc ubíhajícímu času vůči závaznému stanovisku o limitech těžby z roku 1991. Po více jak 20ti letech tak došlo k prolomení limitů těžby, aniž by došlo k nějaké změně energetické koncepce tohoto státu. Přesto celou dobu vyvážíme 1/3 výroby el. energie.
      Vaše právo nevypovídat rovněž zcela respektuji, avšak s politováním jen žasnu, že nařknete něco hloupostí, když ani nedoplníte žádné argumenty ani onen kontext.