Hormonální zdraví ženy s Katarínou Baniari I Trime Podcast #28

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 05. 2024
  • 🔻 Co se v podcastu #28 dozvíte? 🔻
    Od přírody se ženské tělo v průběhu měsíce mění v závislosti na probíhající fázi menstruačního cyklu. Průměrná žena zažívá přibližně 30 - 40 let menstruace. Přesto je to něco, co řada žen vnímá jako nepříjemnou, „obtěžující dobu v měsíci“, často navíc spojenou s bolestmi, změnami nálad, otoky či závažnějšími poruchami menstruace.
    Jak má vlastně vypadat zdravý ženský cyklus? Které z těchto ne vždy příjemných projevů jsou přirozenou součástí menstruačního cyklu a které naopak svědčí o nezdravé hormonální dysbalanci? Jak poznáme, že jsou naše hormony v nerovnováze a jak tento stav napravit? Menstruační cyklus závislý na hormonech můžeme přirovnat k orchestru, ve kterém musí všechny nástroje spolupracovat, aby byly tóny příjemné a hudba zněla libozvučně. Je potřeba přizpůsobit stravu a životní styl konkrétní fázi cyklu a také tomu, který hormon je právě dominantní? Je vhodný půst pro ženy a jak na ženu dlouhodobá kalorická restrikce působí? O tom všem si povídali v našem dalším Trime podcastu Jakub Přibyl a Kristýna Kubištová, kteří si jako hosta pozvali Mgr. Katarínu Baniari.
    Mgr. Katarína Baniari je specialistka na zdraví žen v reprodukčním věku, zakladatelka bagniaristore.cz a autorka programu “PREPROGRAMUJ SVŮJ CYKLUS®”, který pomáhá ženám zharmonizovat problematický cyklus.
    0:00 Úvod
    1:57 Pár slov o Kataríně
    6:36 Co je menstruační cyklus
    8:55 Jak by měl vypadat zdravý cyklus?
    10:30 Diskomfort u menstruace - co je v pořádku a co již není?
    15:10 Jak by měla vypadat úprava režimu před menstruací?
    19:45 Jak pozná žena, že ovuluje?
    22:18 Hormonální nerovnováha - estrogenová dominance - co to je a jak vzniká?
    26:11 Jak přizpůsobit stravu, abychom nevytvářeli hormonální dysbalanci?
    27:00 Půst u žen v reprodukčním věku
    36:18 Může náš cyklus nějak ovlivnit káva?
    39:26 Fytoestrogeny - škodí nebo naopak působí protektivně?
    45:35 Má somatotyp vliv na menstruační cyklus?
    49:48 Dlouhodobá kalorická restrikce - jaký má vliv na ženský organismus?
    Máte nějaký dotaz nebo chcete téma doplnit? Komunikovat s námi můžete prostřednictvím sociálních sítí nebo nám nechte komentář pod videem.
    Děkujeme za pozornost!
    ===========================================
    🔎 Kde můžete najít další užitečné informace?
    Katarínu Bagniari můžete sledovat na bagniari?h...
    🔗 Sledujte nás na sociálních sítích:
    Instagram: / cztrime
    Facebook: / trime.cz
    LinkedIn: / mytrime
    🔥 Odebírejte náš CZcams kanál
    🎙️ Poslechněte si naše podcasty také na těchto platformách:
    Spotify: sptfy.com/KgZC
    Apple podcast: buff.ly/3azD7BA
    ► Odebírejte náš pravidelný newsletter nebo sledujte náš blog
    trime.cz/blogs/newsUžitečné odkazy:
    #hormonalninerovnovaha
    #zdravi
    #Podcast
    #Trime
    Poslechem tohoto podcastu berete na vědomí a souhlasíte s tím, že tento podcast slouží pouze k zábavním účelům. Žádné informace a názory, které zde zazněly, nepředstavují radu. Jedná se pouze o osobní názory účinkujících a v žádném případě nemohou sloužit k diagnostickým, preventivním, léčebným, zdravotním nebo lékařským účelům, a to i přes to, že někteří účinkující osoby mohou být specialisty na dané téma. Informace poskytnuté v jednotlivých dílech podcastu jsou aktuální ke dni vydání příslušného dílu a s postupem času se jejich pravdivost a aktuálnost může měnit. To, jak naložíte s informacemi sdělovanými v tomto podcastu, zcela záleží na Vašem osobním úsudku a vůli; sdělované informace mají pouze motivovat posluchače k tomu, aby se řídili vlastním rozhodnutím v oblasti zdraví, zdravotní péče a stravování, které by mělo být učiněno ve spolupráci s odborným poskytovatelem zdravotních služeb. Před tím, než se rozhodnete užít jakýkoliv doplněk stravy, produkt či vyzkoušet metodu diskutovanou v tomto podcastu, nebo pokud máte zdravotní obtíže nebo dotazy týkající se Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte svého poskytovatele zdravotních služeb či svůj zdravotní stav zkonzultujte s jiným odborníkem a vždy pozorně čtěte příbalovou informaci. Berete na vědomí, že poskytované informace nejsou informacemi oficiálně zveřejněnými Evropským úřadem pro bezpečnost potravin ani jiným obdobným orgánem. Neneseme žádnou odpovědnost za případnou újmu, která Vám vznikne v důsledku nesprávného naložení se sdělenými informacemi. Souhlasíte s tím a zavazujete se, že proti nám nebudete vznášet žádné nároky související s újmou, která Vám případně vznikla špatným naložením s touto informací. Pokud s tímto prohlášením nesouhlasíte, prosíme přestaňte náš podcast neprodleně poslouchat a odebírat.
    Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte se na nás obrátit.

Komentáře • 25

  • @anumatis
    @anumatis Před 6 měsíci +4

    od detstva nejem mäso, menopauza nastúpila niečo po päťdesiatke, bez akýchkoľvek príznakov, život beží už pár rokov pokojne ďalej. Keďže mám veľmi rada tofu a skutočne často ho konzumujem - tak to je jediné čo ma napadá že by mohlo tento bezpríznakový prechod spôsobiť. Postava ostala v poriadku, pleť žiari, že všetci závidia, vlasy husté jak parochňa ...😀 Všetky ostatné ženy v rodine mali klasické problémy.

  • @martinasolarova6333
    @martinasolarova6333 Před 7 měsíci

    Super rozhovor, super host. Moc děkuji. Budu sdilet dál a jdu si pustit znovu👍

  • @Adelkaa8889
    @Adelkaa8889 Před 10 měsíci +1

    Máte skvělou tvorbu, perfektní volba tématu, díky za to. 🥰

  • @mirekbrdek4350
    @mirekbrdek4350 Před 11 měsíci +4

    Skvělé podcasty!!! chtěl bych vás poprosit zda by jste nenatočili podcast o umělých sladidlech, resp. detailně probrat tolik oblíbený čekankový sirup, který bohužel obsahuje sukralózu, zřejmě je těchto sladidel na trhu více skryté pod pláštěm škodlivosti na lidský organizmus. Děkuji za všechny !!! Mirek Brdek Votice

    • @evapotuznikova1991
      @evapotuznikova1991 Před 11 měsíci +2

      Dobrý den, děkujeme za podporu i za námět, který rádi zařadíme.

  • @verichovi
    @verichovi Před 11 měsíci

    Naprosto skvělé! Moc děkuju za vzdělávání ❤

  • @jitkakytka1620
    @jitkakytka1620 Před 11 měsíci +1

    Díky za zajímavé povídání 🤗

  • @janajavorkova8204
    @janajavorkova8204 Před 10 měsíci +9

    jinak chtěla bych velice pochválit pána, ne každý chlap by si k tomuhle tématu sedl a otevřeně povídal :)

    • @miniska_
      @miniska_ Před 3 měsíci +1

      souhlasím, také jsem to velice ocenila, že se muž nebál tohoto tématu a otevřeně se zapojoval s pochopením a zájmem, moc příjemné. ❤

  • @lenkapolaskova2094
    @lenkapolaskova2094 Před 5 měsíci

    Moc děkuji za zajímavý rozhovor! S většinou věcí souhlasím také, u kávy jsem si vůbec nebyla jistá, dělala jsem rešerši studií, které hledaly souvislost mezi kávou a endometriózou a našla jsem velmi kontroverzní informace a celkově z toho vyplynulo, že konzumace 1-3 šálků kávy denně prý není problém, nicméně jsem tušila, že při nemoci s vysokou hladinou estrogenu to nebude optimální, ale nikdy jsem vyloženě neslyšela, že by to někdo otevřeně řekl. Dává to smysl. Díky

    • @mytrime
      @mytrime  Před 5 měsíci

      Děkujeme za zpětnou vazbu!

    • @lenkapolaskova2094
      @lenkapolaskova2094 Před 5 měsíci

      @@mytrime Pokud byste dělali podcast na kávu velmi bych to ocenila, určitě to ovlivňuje i střevní mikrobiom a ohledně té psychické závislosti to by mě také zajímalo...

  • @janajavorkova8204
    @janajavorkova8204 Před 10 měsíci +1

    super :) až na ty názory s vegetariánstvím užasné :) ostatně, každý to máme jinak :)

  • @janakadlecova7067
    @janakadlecova7067 Před 11 měsíci +1

    Dobrý den, děkuji za tento podcast. Chtěla bych se zeptat vašeho hosta, často mívám migrény před menstruací či před ovulací, vždy to souvisí se změnou hormonů v těle. Jinak hormonální antikoncepci jsem nikdy nebrala. Je mi 40 let a začalo to až po dětech. Je možné si nějak pomoci?

    • @evapotuznikova1991
      @evapotuznikova1991 Před 11 měsíci

      Dobrý den, tato problematika je velmi komplexní a nestačí na stručnou odpověď v rámci komentáře.
      Bolesti hlavy a migrény sa u žien môžu prejavovať vplyvom zmien hladín hormónov v tele, a to najmä zmenou hladiny estrogénu. V období po 35./40. roku života môže žena vstupovať do perimenopauzy, kedy hladiny estrogénu i progesterónu výrazne menia svoje hladiny a tak sa migrény začnú prejavovať neskôr. Určite by som vinu nedávala pohlavným hormónom, ale skôr sa zamerala na to, čo všetko sa s deťmi zmenilo (je to výrazna zmena) - spánková rutina/cirkadiánne rytmy, modré svetlo, zmena stravovania, zdravotný stav ( tehotenstvo a kojenie je energeticky náročné), fyzické zmeny (fyzioterapia) atď.

  • @inkamaminka
    @inkamaminka Před 5 měsíci

    Výborný podkast mam 63r nikdy som nebrala antikoncepciu a mala som vždy pravidelnú menštruáciu, do menopauza som šla v 55r. Za mňa menopauza skvelá ,žiadny problém.

  • @Vdudman
    @Vdudman Před 10 měsíci +1

    Vyšla kniha Fast like a Girl od Dr. Mindy Pelz. Moc zajímavá. Píše se v ní, že přerušovaný půst ano, ale ne v době ovulace a ne týden před menstruací. Estrogen půst má rád, progesteron ne - velmi zjednodušeně řešeno. Navíc v době, kdy hladiny obou hormonů kulminují, podporují údajně detox, který je pak spolu s půstem znásoben, což detoxikační cesty (játra, kůže, ledviny) nemusí zvládat. To proto i v době ovulace, kdy hladiny estrogenu jsou navrcholu, se přeruš. půst nemá držet. Má však obecně zdravotní přínos (proti inzulinové rezistenci, cukrovce typu II.). Pokud žena drží 30 dnů v měsíci půst, může to být zpočátku úžasné, po čase může mít příznaky, že něco není v pořádku (padání vlasů, špinění, atd.), ale zřejmě není dobré vylévat vaničku i s dítětem a občasný přeruš. půst zavrhnout. Ženy po menopauze mají půstovat 5-1-1(5 dnů ano, o víkendu ne), nebo si udělat 30denní reset od novoluní: 1.-14 den půst, pět dnů ne, pak asi 4 dny po "ovulaci" ano, a od 20. dne do rádoby "menstruace" ne. Prodávám, jak jsem koupila.

    • @ditadrbalova3877
      @ditadrbalova3877 Před 8 měsíci +3

      to je velmi složité a nějak se mi nechce věřit, že toto co popisujete je pro tělo přirozený způsob stravování a že naše těla byla takto složitě vytvořená, za mne je přirozené střídat hojnost (jídlo) a klid (půst) a sledovat sebe sama jaký rytmus mi vyhovuje a občas z toho rytmu vybočit jedním i druhým směrem. A co se týče hormonů, zatím není jednoznačné jak to s hormony je, protože dnes je téměř nemožné najít ženu, která má hormony naprosto v pořádku (a co je vlastně naprosto v pořádku? ) a celý cyklus ženy je stále ještě hodně teoreticky popsán se spoustou hypotéz, navíc vše je propojené provázané. Každou teorii je potřeba přizpůsobit své jedinečnosti, zdravotnímu stavu, životnímu období, životnímu stylu,....a nekopírovat ji a nedoporučovat plošně. V mém okolí je několik žen v různém věku a každá má jiný rytmus lačnění, ke kterému si musely dojít sebezkušeností a sebepozorováním, a to je za mne ta cesta.

    • @Vdudman
      @Vdudman Před 8 měsíci +1

      @@ditadrbalova3877 Ano, v podstatě souhlasím. Spíš jsem popisovala dočasný terapeutický přeřušovaný půst, jak je popsán v té knize, kde jsou i odkazy na vědecké studie, co se v těle děje podle délky přerušovaného půstu. Zdůvodňuje se tam, proč právě nemusí být přerušovaný půst vhodný pro všechny, chlapy a ženské a proč. Je třeba si ale určitě definovat (aspoň pro sebe), co přesně je oním přirozeným rytmem střídání hojnosti a půstu: zda se jedná o hladovění na jaře a hody na podzim, nebo to, jak velké mezery dělat mezi jídly přes den. V neposlední řadě jde o kvalitu jídla.

  • @petrasukova346
    @petrasukova346 Před 10 měsíci +2

    Hladová neusnu😂takže představa, že se najím a jdu spát za 4 hodiny, tak ve 2 ráno se zaručeně jdu najíst, protože nejen že neusnu, ale ještě mi nebude dobře. Mám to tak od dětství🤣

    • @mytrime
      @mytrime  Před 7 měsíci +2

      Děkujeme za komentář. Jednou z možností je zkontrolovat i pokrmy během dne, tzn., v jakém poměru jsou v jednotlivých pokrmech zastoupeny důležité makroživiny (a konkrétně dostatek bílkovin). EP 🤗

    • @ivybee8105
      @ivybee8105 Před 5 měsíci

      Suhlasim s myTrime komentom.. najskor to suvisi s tym co jete-v akych mnozstvach a kombinaciach a aky to ma vplyv na hladinu cukru v krvi..a takisto o nastaveni v hlave..ked si dopredu poviete ze to nedate tak to proste nedate. Ja si doteraz pamatam ked som bola tehotna a mala som ist nenajedena na cukrovkivy test..som myslela ze to proste nedam a niekde skolabujem..prezila som to nakoniec v pohode..odvtedy viem ze vsetko ide ked sa clovek k tomu pozitivne postavi 😊