Proč i Buddha potřebuje EGO?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 08. 2021
  • Je ego překážkou na duchovní cestě? A co je vlastně Ego neboli Já? Toto video popisuje naše každodenní Já, naznačuje jeho funkci a vysvětluje, že cílem duchovní cesty není se každodenního Já zbavit.
    Video je součástí projektu www.mindfulness.cz
    #ego #meditace #spirituálníbypass

Komentáře • 18

  • @sailsSK8
    @sailsSK8 Před 2 lety +3

    Hezky přehledné video. To v "duchovní scéne" na youtube chybělo. Zeptám se na jednu osobní otázku. Jsem neurotik a tak nějak proto i outsider.. a duchovno mě zajímá už asi 8 let. Ano byl to nejprv útěk ale pak jsem začal mít i nějaké zážitky a zkušnosti. Nejintenzivnější byl, když se mi asi 2 mesíce podařilo prožívat pocit štěstí a blaženosti bez velkých výkyvů a utrpení. Ve zkratce docíleno pozorováním myšlenek, cvičením čchi kungu a jakoby vysláním požadavku že chci prožívat štěstí (bez představy jak bych toho měl dosáhnout). Nevím jak to líp popsat. Pak jsem cvičit a pozorovat přestal a vrátilo se to. Je to už 4 roky z5 a zase řeším jak se do toho stavu vrátit. Tak jsem se Vás chtěl zeptat jestli si myslíte, že než se někam budu chtít posunout duchovně tak jestli napřed musím vyřešit svoje strachy a svůj praktický život, to svoje nízké já aby bylo spokojeno a byl jsem funkční v běžném životě? Nebo když dejme tomu posunu duchovně a zase dokážu být šťastný jako dřív tak se to vyřeší jakoby "samo"..? Doufám že to je pochopitelné a kdyžtak děkuji za odpověď/ názor.

    • @JanBenda
      @JanBenda  Před 2 lety +1

      Dobrý den, určitě doporučuji kombinovat a doplňovat duchovní praxi a léčení starých zranění v rámci terapie. V té kombinaci je podle mně největší síla! :-)

    • @sailsSK8
      @sailsSK8 Před 2 lety

      @@JanBenda Děkuji za odpověď. Na terapii jsem nikdy nebyl ale dává mi to smysl :)

    • @Atmanuniversity
      @Atmanuniversity Před 10 dny

      Ak bude prijatý aj nevyžiadany názor tak z môjho pohľadu vás brzdí práve túžba po stave, ktorý ste zažívali niekoľko týždňov. Túžba a strach sú v nauke spirit quadrant spojené ako vstup a výstup / začiatok a koniec a určite by som pracovala v tejto spojitosti lebo vaše ja (osobnosť niektorí nazývajú ego) sa stále nachádza v dualitnom prežívaní a toto treba rozpoznať aby nastala akoby čiastočná jednota. 😁 Hádam som zrozumiteľná ja pre vás 😉

  • @JSDuse
    @JSDuse Před 2 lety +4

    Zajímavé, jen bych já ve smyslu ega psal s malým j. Velké Já je někdy používáno u Bytostného já - C.G.Junga. Jinak implikuje Já Átman - božské Já.

  • @Atmanuniversity
    @Atmanuniversity Před 10 dny

    Wow, skvele video ktore nema ani 3000 vzhliadnuti a taka Barborka z Engishu ma 58 tisic zblbnutych ludi 😁 Ludia chcu zazit jednotu ale pracovať na priprave, to uz sa nikomu nechce 🙄 rafa by som vam poslala svoje nezaradene videa ak prejavite zaujem. Ide o novu psychologicko duchovnu nauku s nszvom spirit quadrant a myslim ze by ste mi v mnohom mohli pomoct.

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 Před 9 měsíci

    tohle miluji, žádné esotento pindy, konkrétní, fundovaná inspirativní výpověď

  • @janhanel1925
    @janhanel1925 Před 2 lety +1

    Ryzí přítomnost (stadium 5) mi připomíná Eckharta Tolle. Nachází se on právě na téhle úrovni? A neduální přítomnost mi zase jasně připomíná Ramanu Maharšiho :-) Co myslíte? Jinak skvělé video, děkuju.

    • @JanBenda
      @JanBenda  Před 2 lety +1

      Myslím, že Eckhart Tolle má zkušenost s neduálním vědomím. Protože v meditaci je ale třeba projít všemi stádii postupně, možná směřuje své instrukce k ryzí přítomnosti. Na úroveň vyrovnanosti ke všem formacím (sankhára-upekkhá) se dá dospět za pomoci přiměřeného úsilí v meditaci. Neduální vědomí ale již není ničím podmíněné a prostě se v určitém momentě objeví ;-)

    • @clawhunter5399
      @clawhunter5399 Před 2 lety +4

      Video fakt super.Doporučuju Eckhart Tolle na začátek a fakt na sobě zamakat ale i si od toho odpočinout a takhle to střídat(mozek to nepobere vše naráz-je vhodné mu dávat pauzy at si to vše přeuloži a zpracuje).Eckhart Tolle mě pomohl k pochopení Ega, k objevení svych strachu(uzkost, deprese).A nakonec pochopit pojetí času.Když tohle už budeš mít zpracované tak se pusť do Maharašiho v představách (Kdo jsem já) a dojdeš k ... největší zažitek je to když neznáš v myšlenkách odpověď/tak to říkat nechci , abych tě o to nepřipravil.Jdi kořenově struktůrou až k počatkům svého narození a pak ještě dál.Když budeš připraven tak tě to pustí dál do Neduálního vědomí a tam přijde něco nepopsatelného a věř mě že to opravdu poznáš :)))Ve zkratce se ti aktivuje v šišince - DMT Mě se osvědčili k tomu přidat moudrost citátu Lao-c , kde jeho moudrost kterou nahlíží na svět je bezčasová.A opakovaním těchto citátu je začneš nasávat.Jako vše co opakuješ.Záleži na tom jak jsi poctivy v hledání ale taky vyrovnany je dobré se snažit i nesnažit.Na té cestě ktéto urovni vědomí je vhodné více v sobě ztratit než získat.A když získat tak pokoru apod.:)
      + doporučuju si najit videa: Eduard Tomáš ten o tom krásně mluví a je z naší krajiny.

    • @janhanel1925
      @janhanel1925 Před 2 lety +1

      @@clawhunter5399 Díky za důvěru a podporu, vážím si toho. Jinak Tao te ťing mám hodně rád. Zaujalo mě, jak popisuješ to stopování směrem k počátkům narození. Domnívám se, že tenhle proces a cestu skutečně žiju, a jsem nyní ve svým dětství, před narození jsem se zatím nedostal, ale nevidím to jako něco špatného, každej má svoje tempo a cestu, a to, že Ramana Maharši dosáhl mystické smrti už v 16-ti, mě netrápí. :-) Eduard Tomáš super, toho znám, zrovna tak jeho choť Míla, nebo Mílin učitel a přítel Tomášových, mistr František Drtikol. Jinak já hodně čerpám třeba od pana Oldřicha Janoty - to je básník a rapsód, chceme-li, toho miluju. Jinak na pokoře pracuju, to jsi/jste trefil taky :-) Eckhart Tolle mně osobně nikdy zas tak moc nesedl, možná zatím. Ale respektuji ho. Děkuju za zprávu, Lovče (můžeme snad říct Lovče pravdy, jak si krásně někdy říkají filozofové :-)), a přeju zdar!

    • @clawhunter5399
      @clawhunter5399 Před 2 lety +2

      @@janhanel1925 Přesně každý má svoje tempo.Idealni je netlačit moc na pilu ale že víš že to poleno stejně jednou přeřízneš.Diky za lovce pravdy to ses trefil zase ty:)

    • @janhanel1925
      @janhanel1925 Před 2 lety

      @@clawhunter5399 Krásně to říkáš s tím polenem, přesně! :-)

  • @BrothercraftCZ
    @BrothercraftCZ Před 2 lety

    Dobrý den, chci se zeptat na otázku ohledně budhismu, chtěl bych se začít zabývat budhismem, ale nevím, kterým odvětvím případně jakou literaturu zvolit, doporučil byste mi něco prosím ?:)

    • @JanBenda
      @JanBenda  Před 2 lety

      Ohledně meditace doporučuji knihu Základy meditace vhledu od Sujivy. Jinak si nejspíš vyberte něco intuitivně zde: www.dharmagaia.cz/buddhismus-5

    • @BrothercraftCZ
      @BrothercraftCZ Před 2 lety

      @@JanBenda dobře děkuji, co se týče meditace můžu začít u vaší knihy ?

    • @JanBenda
      @JanBenda  Před 2 lety

      @@BrothercraftCZ Má kniha není primárně o meditaci, ale nějaká meditační cvičení tam jsou. Je to na Vás.

  • @Neo_27
    @Neo_27 Před rokem

    Hezky zpracované, avšak v nedualitě není žádné absolutní vědomí a individuální, které je potřeba rozlišovat. Toto rozdělení je opět konceptem. Budha nepotřebuje ego, jen ego potřebuje ego. Individuální vědomí je prožíváno individuálně bez ohledu na přítomnost zdánlivého ztotožňění s osobou nebo bez ní.