Dekolonizaci Afriky odstartoval boj o zdroje - Jan Klíma na Hausbotu Petra Horkého

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 05. 2024
  • Co se to vlastně pořád děje v Africe? Proč je tam tolik válek a šíleného vraždění? Kořeny je třeba hledat už v koloniálních dobách a pak v tom, jak evropské koloniální mocnosti z Afriky odcházely. Docent Jiří Klíma je expert, který Africe věnoval podstatnou část své vědecké kariéry. Teď v nakladatelství Lidové noviny vydal knihu Afrika ve vichru svobody, kde to složité téma popisuje v jediném svazku.
    Odkazy:
    Afrika ve vichru svobody
    www.nln.cz/knihy/afrika-ve-vi...
    Dějiny Afriky
    www.nln.cz/knihy/dejiny-afrik...
    Vážení diváci, pokud budete chtít, můžete nám poslat dobrovolný dar zde: www.patreon.com/petrhorky anebo zde: 1035355738/6100
    Kamera: Tomáš Koucký, střih: Pavel Šístek
    00:00 Kniha Afrika ve vichru svobody.
    03:59 Kde se kolonialismus vzal?
    09:11 Ve válce ztratili evropští kolonizátoři autoritu.
    11:15 Po 2.světové válce přišel boj o zdroje.
    12:07 Chybí připravenost kádrů a národní státní identita.
    16:53 Naroubování evropského vidění státních útvarů.
    19:30 Odejdeme, abychom co nejvíce zůstali.
    22:16 Začátky ozbrojených konfliktů - hry světové politiky.
    27:40 Shrnutí.
    31:30 Etapa nezávislosti - začátek občanských válek.
    41:15 Období “demokratizace”.
    46:39 Je řešením vzdělání?
    48:20 Bilance Afriky v roce 2020.
    49:33 S čím musíme počítat?

Komentáře • 71

  • @rostislavgramskopf4648
    @rostislavgramskopf4648 Před 2 lety +29

    Petře, pozvěte pana docenta minimálně na další dva díly. Závěr rozhovoru gradoval tak moc a času málo. Tohle je minimálně na série jako jste udělal s prof. Stehlíkem.

  • @ivasrensen5354
    @ivasrensen5354 Před 2 lety +13

    Děkuji moc za nesmírně zajímavý rozhovor s cenným hostem. Jsem vděčná, že skrze tyto rozmluvy poznávám další osobnosti naší země.
    Velmi se tak přimlouvám za případné pokračování. Zajímá mne pohled pana docenta Klímy na náboženskou situaci v Africe a nakolik ovlivňují křesťanství a islám vývoj v jednotlivých zemích. Děkuji a přeji Petru Horkému, jeho týmu a hostům mnoho dobrého.

  • @janhof1490
    @janhof1490 Před 2 lety +8

    Skvělý rozhovor s člověkem, který má přehled a chápe souvislosti vývoje v Africe. Děkuji!

  • @tomasmical
    @tomasmical Před 2 lety +20

    Velké poděkování za výběr hosta a stále aktuální téma!!!Jeden z nejvíce inspirativních učitelů, kterého mám tu čest mít podepsaného ve svém Indexu...

    • @tomaskocanda188
      @tomaskocanda188 Před 2 lety +3

      Mám to úplně stejně, pro mne byl dokonce docent Klíma jedním z důvodů, proč jsem se pro tu školu rozhodl. Z jeho přednášek jsem chodil úplně "rozsekaný", protože zážitek to byl a obrovský, ale porovnat jeho obří encyklopedické znalosti s mými pro mne bylo až frustrující. Tento rozhovor snad docela slušně ukazuje šíři jeho záběru. A knihu si rozhodně přečtu. Děkuji za ní!

  • @petrkral9804
    @petrkral9804 Před 2 lety +13

    Už dlouho jsem nevydržel u hodinového pořadu. Velmi zajímavé. Pan docent Klíma je naprosto neuvěřitelný svými vědomostmi a křišťálově čistým myšlením. Afrika je bezpochyb zajímavý kontinent. Nikdy jsem neměl možnost ji navštívit. A moc ji fandím do budoucnosti. Jestliže se věci tohoto světa točí v kruhu a v Africe to podle mnohých historiků začalo je velká šance, že se vše nakonec v dobré obrátí. Byť to bude běh na mnoho generací.

  • @liborsvoboda2503
    @liborsvoboda2503 Před 2 lety +19

    Páni, tak tohle je opravdu parádní podcast! Určitě by si ještě zasloužil pokračování! Děkuji za neuvěřitelně pochopitelné přiblížení alespoň střípku toho jak smýšlet nad vlivem a důsledky dekolonizace Afriky. Tohle by se mělo vyučovat, aby si mladí lidé dokázali udělat alespoň vlastní názor na Afriku a trošku o ní začali přemýšlet. Klobouk dolů! p.s. knížka mi už přišla :-)

  • @marketakopecka3702
    @marketakopecka3702 Před 2 lety +7

    Díky všem na Hausbotu. Pan docent Klíma brilantně rozprostřel téma, které si zaslouží vnímavou pozornost nejen v českém prostředí. Díky za pronikavý pohled očima historika, diplomata i filozofa, navíc přednesený ústy ctěného pedagoga. Tento díl by byl skvělým úvodem k jednotlivým následujícím dílům. Prosím a dovolím si doufat.

  • @rostislavgramskopf4648
    @rostislavgramskopf4648 Před 2 lety +11

    Vynikající volba hosta. Neodpustím si připomenout jeho "pěknou" poznámku o Evropě jako o malém výběžku Asie... :-) Heh, jak moc je to aktuální dnes, snad všichni alespoň tušíme. A kdo ne, brzy bude.
    A Petře, konečně kvalitní zvuk. :-)
    Díky moc za Vaši práci

  • @petrplachy5535
    @petrplachy5535 Před 2 lety +2

    Nádherny rozhovor, k tomu se budu vracet pravidelne. Dekuji

  • @honzahavel5723
    @honzahavel5723 Před 2 lety +4

    Měl jsem tu čest být studentem pana docenty Klímy a dodnes na něj s manželkou vzpomínáme, jako na největší osobnost ze zlaté éry Ústavy historických věd na UHK. Přejeme hodně zdraví a pohody do další práce :-)

  • @ondrejmarvanek4821
    @ondrejmarvanek4821 Před rokem +2

    Ahoj Petře, jeden z nejzajmavějších rozhovorů za poslední dobu. Určitě by to téma zasloužilo rozvést do dalších pořadů. Abychom jako Evropani věděli, co je ve hře, do které zatím moc nepřispíváme.

  • @katherinep3980
    @katherinep3980 Před 2 lety +2

    Skvělý rozhovor, díky za upozornění na knihu. Na Slovensku ji ještě mají.

  • @marketazavadakova5406
    @marketazavadakova5406 Před 2 lety +1

    Moc děkuji za toto setkání! Téměř vše,co bylo řečeno,bylo pro mne nové. Uvědomila jsem si,že o Africe netuším nic! Prosím o nějaký další rozhovor na jakékoli téma, vše pro mě bude velmi zajímavé! Moc děkuji!

  • @kamilhauptmann2123
    @kamilhauptmann2123 Před 2 lety +3

    Úžasný rozhovor děkuji. 👍

  • @blazenasvandova5579
    @blazenasvandova5579 Před 2 lety +3

    Úžasný souhrn informací! Klobouk dolů! Něco takového jsem tušila, že se děje. Korporace, korporace, korporace - jenže nás už mají taky na talíři!

    • @marysmik9812
      @marysmik9812 Před rokem

      A my, poslední a nejmenší zákazníci, uživatelé a konzumenti, se máme uskromňovat. kdepak, daňoví poplatníci vždycky nejvíc doplatí na to, když lejno chytne větrák.

  • @janbenes1029
    @janbenes1029 Před 2 lety +1

    Extrémně zajímavé. Díky 👍

  • @monikacajkoeibicht5867
    @monikacajkoeibicht5867 Před 2 lety +1

    Mockrát děkuji za milý, a informativní rozhovor: Velice si vážím práce jak Petra tak pana prof. Klímy. Děkuji.

  • @marianadazdyova5089
    @marianadazdyova5089 Před 2 lety +1

    Veľmi poučný a inšpiratívny rozhovor (a nielen tento!) - aj keď, vzhľadom na rozmanitosť a rozľahlosť Afriky, až príliš v štýle "letom svetom"! Aj tak veľká vďaka a nádej, že téma bude mať pokračovanie.

  • @janavystejnova2456
    @janavystejnova2456 Před 2 lety +2

    🙏 Díky moc!😊

  • @davidnavratil1232
    @davidnavratil1232 Před 2 lety

    Zajímavé a skvěle vedené povídání. Děkuji

  • @miroslavazavadilova5970

    Děkuji moc za skvělé povídání...

  • @petrkafka4487
    @petrkafka4487 Před 2 lety +6

    Ten pan docent má ohromující znalosti, asi nejenom o Africe. Z rozhovoru docela vyplynulo, že vše ovládají držitelé velkých peněz, prostřednictvím nezaslouženě přeplácených místodržících. Ti mají jediný úkol, udržet v zemi status quo, kdy bohatství země plyne na konta těch majitelů všeho. Takto již mnoho desetiletí fungují ropné emiráty, africké pseudostáty a nyní se do tohoto systému začleňuje i východní Evropa. Tak jako v Africe proběhla „dekonolizace“, tak u nás proběhla „liberalizace“, se stejným cílem - předat politickou i ekonomickou moc, majitelům všeho.
    My bychom v té Africe nejen neměli mít vojska, hájící tam francouzské zájmy, my bychom tam ani neměli stavět žádné školy. My bychom se měli zapojit do celosvětového tlaku, aby majitelé všeho nehromadili světové bohatství na svých kontech, aby se tak státy světa, mohly svobodně rozvíjet a prosperovat (zjednodušeně řečeno).

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 Před 2 lety +2

    Rad si to pustim. Dekuji

  • @janslodicka9020
    @janslodicka9020 Před 2 lety

    Super rozhovor. Hned som bezal kupit jeho knihu. Zial, vsade vypredana.

  • @dagmarpechata8820
    @dagmarpechata8820 Před 2 lety

    Děkuji za velmi zajímavý výklad,popis a zkušenosti s tématem Afrika, mně tema v Africe, dění bělochů všechno co pan Klíma popisuje je smuné, drastické....spoustu let se ptám proč je taková nerovnováha na světě, kdo dal bělochům právo se takhle chovat a není to jenom v Africe. Pane Horký pane Klímo moc děkuji, přeji pěkné dny.

  • @milanmedek3555
    @milanmedek3555 Před 2 lety +1

    Moc zajímavý rozhovor. Mám malou osobní zkušenost s Afrikou. Její budoucnost však vidím bohužel velmi špatně. A to jsme se dozvěděli jen zlomek o problémech. Je tam toho tolik, že se z toho nedá dostat. Zvlášť pod nepřímým ovládáním západních i afrických boháčů (jak pan docent v rozhovoru s části zmiňoval). Knihu si nejspíše pořídím.

  • @pavolfordos3142
    @pavolfordos3142 Před rokem

    Super,Dakujem

  • @hankab.6832
    @hankab.6832 Před 2 lety +6

    Prosím pana docenta Klímu "na pokračování"

  • @Tomas-bk8id
    @Tomas-bk8id Před 2 lety

    Skvělý. Díky za rozhovor.

  • @honzarys4989
    @honzarys4989 Před rokem

    Každé bohatě druhové prostředí musíme brát jako nejlepší místo pro život. Riskoval bych názorový rozkol z pšenicí.

  • @MYSTIKH1
    @MYSTIKH1 Před 2 lety +1

    Zajímavý rozhovor. Hodně přemýšlím o části, kde místní klan inkasuje ohromné peníze za těžbu nerostů v jeho zemi a nemá zájem investovat je do místní infrastruktury, vzdělání, životní úrovně... Hodně mě to znejišťuje v hodnocení významu jakékoli další pomoci Africe.

  • @mirafizek7384
    @mirafizek7384 Před 6 měsíci +1

    Pane docente . . . moc děkuju. Teď jsem to doposlouchal . . . jak dokážeme bejt krásný bytosti . . . tak na druhou stranu, tak pekelný svinský zrůdy. A pak tato finanční jelita vytvářej a lobujou za zákony - morálku a hodnoty . . . pomoč. Pane Petře děkuju za zveřejnění.
    Vašek de Gama.

  • @jaraf4
    @jaraf4 Před rokem

    Pokud by třeba bylo pokračování, tak by mě zajímalo, jak se to má s potravinovou pomocí, která do Afriky směřuje. Ten řekl bych převažující názor je, že už to probíhá velmi dlouho a zažehnání hladomoru je v nedohlednu. Afričani dál mají x dětí, které nemohou ani nakrmit, ale např. se právě na potravinovou pomoc spoléhají a populace dál nekontrolovaně roste.

  • @pigikprasatko1253
    @pigikprasatko1253 Před 2 lety +2

    Wow, to je brutus, my (ve smyslu západní civilizace) jsme fakt hovada

    • @jansoltes971
      @jansoltes971 Před 2 lety +1

      Prosím informujte sa o arabskom obchode s otrokmi (napr. článok na wikipédii, tiež v češtine) - bude pre Vás iste zaujímavé, koľko čiernych Afričanov vyviezli Arabi a hlavne, kedy až bolo v tomto kúte sveta otroctvo zrušené a kto sa o to zapríčinil. Áno, boli sme to my "hovada", kto si uvedomil ako prvý svoju chybu a dotlačili sme do zrušenia otrokárstva iné národy. Bohužiaľ, otrokárska mentalita v tých národoch napriek tomu zostala - opäť, je možno nájsť množstvo informácii, v akých neľudských podmienkach dnes pracujú africkí (čierni), pakistanskí či bangladéšski robotníci v bohatých arabských krajinách ako Kuvajt či Dubaj. Potom možno prehodnotíte svoj názor, či my, západná civilizácia, sme (stále) hovada a či sa máme cítiť vinní za chyby našich predkov. Apropo, na maghrebských a osmanských trhoviskách s otrokmi skončili tiež milióny Európanov, a to nielen zo slovanských krajín, ale aj zo západnej Európy.

  • @jtheimer
    @jtheimer Před rokem +1

    Opravdu kvalitní rozhovor, kde každá věta měla informaci.

  • @magdalenawestman6285
    @magdalenawestman6285 Před 2 lety

    Není ta kniha také v angličtině? Mám muže Jihoafričana "formovaného" apartheidem. Měla bych zájem, aby si to přečetl a zajímalo by mě, co by na tu knihu říkal. Asi to ale nebude v angličtině i když...

  • @Gil-galad12
    @Gil-galad12 Před 2 lety +3

    brzy mě čeká zkouška z dekolonizace a jak pan docent zmínil hnutí Mau Mau v Keni, tak se mi hned vybavila slova doktora Valkouna, který předmět vede, ať nikdy nezkoušíme vyslovovat u zkoušky jako Mňau Mńau

    • @Tomas-bk8id
      @Tomas-bk8id Před 2 lety

      Jaký obor studujete, mohu-li se tázatM

    • @Gil-galad12
      @Gil-galad12 Před 2 lety

      @@Tomas-bk8id magisterské moderní dějiny na ZČU

  • @komposteor6840
    @komposteor6840 Před 2 lety

    Lidi, co to motáte ? Probíhá nekonečný proces civilizace a ten má na povrchu Země různou kvalitu, rychlost a úroveň. My, civilizovaní, se musíme necivilizovancům, zejména z východu, bránit. NATO je k tomu jediný náš platný prostředek... Dzp.

  • @jaro7798
    @jaro7798 Před rokem

    Pri sledovani zamerneho prodluzovani negramotnosti, konfliktu v Africe nabyvam dojmu, ze si nikdo "zapad, vychod- kdokoli, kdo z Afriky profituje" nepreje, aby byla vzdelana, protoze by pak ona sama zacala potrebovat, vyuzivat, zpracovavat to, co z ni kazdym dnem mizi. Smutny priheh tohoto kontinentu. Dekuji za zajimavy rozhovor.

  • @frankhliva4774
    @frankhliva4774 Před 2 lety +1

    Dekonolizácia bola veľká chyba. Kým boli krajiny kolonizované, tak sa tam aj tamojším ľuďom žilo lepšie (boli aj výnimky ako Kongo). A navyše nebol problém s terorizmom. Pozn: Dekonolizácia v skutočnosti začala už v polovici 19teho storočia, keď vznikli domíniá ako Kanada, Austrália, Nový Zéland a Južná Afrika. Mali si tie impériá radšej federalizovať. A z jednotlivých častí impéria urobiť plnohodnotných členov Britského, Francúzkeho či Holandského Impéria. Tak ako to urobili napríklad USA alebo Rusko.

    • @Gil-galad12
      @Gil-galad12 Před 2 lety

      ona dekolonizace začala už dřív - když si jistých 13 kolonií na východě Severní Ameriky řeklo, že nechce platit daně bez politického zastoupení

    • @standavondrasekful
      @standavondrasekful Před 2 lety

      Myslím, že ještě větší chyba byla samotná kolonizace, ale to už jsme asi moc v daleké historii.

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 Před 2 lety +1

    💓❤️💓 20 💓❤️💓 22 💓❤️💓

  • @oldjesus355
    @oldjesus355 Před 2 lety

    Nechcem porovnávať neporovnateľne, ale, keď sa pozriem to všetko, čo sa s Češkou a dokonca i komunistickou pomocou podarilo vybudovať na Slovensku za tých 70 rokov spoločnej správy, že sa podarilo vytvoriť aj keď zďaleka nie perfektný, ale funkčný štát, ktorý je dokonca demokratický. Keď si tento výsledok porovnám so sedemdesiatymi rokmi západnej koloniálnej správy Afrického kontinentu, tak sa mi zdá, že je to obrovské zlyhanie na strane Západu, zlyhanie celej koloniálnej myšlienky a takzvanej civilizačnej misie a od 60. rokov aj zlyhanie Africkej samosprávy. Možno, že Afrika nebola pripravená v 60. Rokoch na nezávislosť, ale západ mal dovtedy dostatok času na to, aby Afričanov na nezávislosť pripravil, pretože viem, že Sedemdesiat rokov Československa bolo dostatok času na to, aby sa Slovensko pripravilo na svoju vlastnú nezávislosť, no nespravil to.

  • @zuzanapolakova4017
    @zuzanapolakova4017 Před rokem

    skvelé. ľudská chamtivosť je naozaj záhuba

  • @rodinasimovicova2438
    @rodinasimovicova2438 Před 2 lety +5

    Osvietení bieli si akosi privlastnili patent na rozum a v minulosti narobili po celom svete veľa škody. Teraz to vyzerá, že sa nám to vracia v podobe migrantov, ktorí nás "zaplavujú" a nevieme si s nimi rady, nakoľko namiesto vzdelania sme im zobrali identitu aj kultúru. Tak nám treba.

  • @plkfokser731
    @plkfokser731 Před 2 lety

    Universum universale est. Hominum stultitia est infinita

  • @lukackukilac2889
    @lukackukilac2889 Před 2 lety

    Prosím informujte sa o arabskom obchode s otrokmi (napr. článok na wikipédii, tiež v češtine) - bude pre Vás iste zaujímavé, koľko čiernych Afričanov vyviezli Arabi a hlavne, kedy až bolo v tomto kúte sveta otroctvo zrušené a kto sa o to zapríčinil.
    Áno, boli sme to my "hovada", kto si uvedomil ako prvý svoju chybu a dotlačili sme do zrušenia otrokárstva iné národy.
    Bohužiaľ, otrokárska mentalita v tých národoch napriek tomu zostala - opäť, je možno nájsť množstvo informácii, v akých neľudských podmienkach dnes pracujú africkí (čierni), pakistanskí či bangladéšski robotníci v bohatých arabských krajinách ako Kuvajt či Dubaj.
    Potom možno prehodnotíte svoj názor, či my, západná civilizácia, sme (stále) hovada a či sa máme cítiť vinní za chyby našich predkov.
    Apropo, na maghrebských a osmanských trhoviskách s otrokmi skončili tiež milióny Európanov, a to nielen zo slovanských krajín, ale aj zo západnej Európy.

  • @bertolinioldsurehand113

    YouMust get on paper Podkarpadska Russ on paper agreement signed by Zelensky. For each bullet Slavakia Must get something, uranium , copper mines...etc

  • @GlobalRoyalty506
    @GlobalRoyalty506 Před rokem

    The main problem is colonization in the first place not decolonization.And many are fooled to think that africans are better off colonised rather than being left alone.Africa hasn't gained much from colonisation except mass slaughter,resource theft,exploitation,ethnic cleansing,linguicide

  • @pfztube
    @pfztube Před 2 lety

    Kalamitní a katastrofický kapitalizmus. Jdeme vám na pomoc a vybereme vám zdroje, v exkluzivních místech si postavíme hotely atd.

  • @liborrez6657
    @liborrez6657 Před 2 lety

    Zdravím pana Horkého, konečně něco lepšího, než ty nulové řeči o Vlodymyrovi. Také Váš host pan Klíma je na rozdíl od "profesora UK" zcela na výši a hlavně odborník, který v citovaných místech dlouhodobě působil. Jedno jste ve svém rozhovoru ale opomněli. Jde mi zde o postupný a stále více znatelný příliv lidí z asijských, afrických a jihoamerických kolonií do zemí svých bývalých kolonizátorů - např. Belgie, Holandsko, Španělsko a Francie. Rozdat státní příslušnost všem těm "divochům" je znak neokolonialismu, který se ovšem vůbec nepodařil a obrátil své ostří proti svým zřizovatelům (viz příšerný demografický vývoj v uvedených evropských zemích). Rozbor tohoto problému by mne napříště docela zajímal.

  • @tomc.2808
    @tomc.2808 Před 2 lety

    ANO a Andree Burda sa pokusil zkolonizovat si kotlinu....