Mají Evropané něco společného? - Archeolog Jan Turek na Hausbotu Petra Horkého

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 05. 2024
  • Bonus k tomuto videu v délce 15 minut najdete na herohero.co/petrhorky
    Ty debaty jsou nekonečné, znáte to sami: spojovat Evropu anebo ne? Evropská unie je blbina anebo přirozený vývoj evropských dějin? Při pohledu optikou posledních pár desetiletí anebo pár staletí je to jasné, řada tak odlišných a vzdálených zemí s rozdílným historickým příběhem přece nemusí jít spojit!
    Ale když jsme se s archeologem Janem Turkem z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy ponořili hlouběji do minulosti, začali jsme objevovat velmi zajímavé prvky, které už ani nepovažujeme za něco speciálního a už vůbec ne za něco, co by nás tady v Evropě spojovalo. A přitom jinde na světě se některé naše zvyklosti vůbec ale vůbec nepěstují! :-)
    Pusťte si další video z cyklu Hausbotalk!
    Bonus k tomuto videu v délce 12 minut najdete na herohero.co/petrhorky
    Natočeno na fotoaparáty Lumix.
    Partnery kanálu jsou:
    Golden Gate - prodejci investičního zlata a stříbra a dalších komodit - @GoldenGateCZ
    a Bushman - @BUSHMANORIGINAL
    kamera: Dominik Hrubý
    střih: Jana Horká
    00:00 Co evropské národy spojuje.
    05:44 Kde jsem se v Evropě vzali?
    08:34 První příchozí už byli zemědělci.
    14:54 Vymezení Evropy.
    23:48 Týká se to i zvířat?
    25:51 Jak to bylo s alkoholem?
    34:26 Alergie na mléko tisíce let zpátky.
    41:46 Chlebová a nechlebová kultura.

Komentáře • 6

  • @diegorio7505
    @diegorio7505 Před 11 měsíci +3

    V dnešní době neuvěřitelný rozhovor🎉❤❤❤ opravdu bomba

  • @nikkigrzesnski6760
    @nikkigrzesnski6760 Před 11 měsíci

    K tematu bilych evropskych mumii doporucuji se podivat na CZcams - White Mummies of China

  • @karels3972
    @karels3972 Před rokem

    zas takové " nesourodé " vyprávění plné interpretaci možná doměnek . bez nějakého plynulého posunu od nějakéch konkrétních "archeologickéch" nálezů ,k detailum , odhadům vývoje atd.
    napadá mě termín samolibé.
    poslouchám to zatím necelou 1/2 , tak že pár poznámek.
    No když jsme u těch dávnějších antropodějin Evropy , tak s hlediska nálezů možná zmínit toho "etciho" . ( pré byl "geneticky" nejvíc příbuzné těm dnešním na Sardinii. nepotřebuju s toho dělat závěry ale určitě to byl jeden s nepodstatnějších nálezů s té asi předbronzové doby v Evropě.
    taky co se týče toho přicházení " zemědělců " s malé asi přes Bospor na sever , u té historické časové vzdálenosti ( bylo myslim uvedeno kolem 4000 př. n. l. ) tak to bylo období kdy na tom blízkém východě vznikali první města .
    taky nedávno byl jakési "dokument " o příchodu indoevropanu do Evropy , to byly pro změnu pastevci se stepí , někde za donem směr kavkas - východ . ti pré přinesli to kolo . většina evropských jazyků s toho vychází.
    v Angličtině se taky používá pro tu "Evropskou" etnicitu - caucasian.

    • @karels3972
      @karels3972 Před rokem

      tak to "pivo". no obecně alkohol v těchto zeměpisnéch šířkách i když Evropa je tady trochu specifická .Svího času o tom mluvil jakési Sádlo že když byly lidi "na hobičkách " tak to bylo špatné pro obchod naopak když přešli na alkohol - v nějaké formě , tak to bylo lepší , cukr i jeho produkty mají vliv .no obecně pivo v "Evropě" je to od terminu alkohol nebo termínu ječmen ? (když pominu teda ten chmel ) .Já nevim jestli muže vzniknou pivo jinak než na bázi ječmene , obilnin. vím že je tám určité technologické postup zpracování sacharidů atd.
      Podstatné asi je že , předpoklad i můj , že produkty ječmene - kaše polívky ( s toho to nejspiš vzniklo ) byly sladidla severu - míst na sever od středozemního moře . taky toto asi souviselo s tou dobou bronzovou , nedokážu si představit že by se pivo dalo dělat bez nějakého kovového kotle ( mimochodem zajímavé téma ). Takovou placku bych si na kamenu ještě mohl upect což o to.
      "chlebová kultůra ", co tim chce básník říci ? - s nouze ctnost? pro jeho uspěch mě napadá - dostatek zdroju , jednoduchost výroby ( te finální ). proč by ale když v střední , západní evropě měl být základní potravina , by tam lidé na venkově potřebovali přecházet na brambory ( asi v tom 17. 18. stoleti )? !

    • @mJ6811
      @mJ6811 Před 7 měsíci

      Nejen že tomu nerozumíte, ale zároveň si berete právo se k tomu vyjádřit. To chce opravdu notnou dávku debility.