Ptáme se studentů na rozdíl mezi střední a vejškou.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 03. 2024
  • Mají se středoškoláci obávat studia na vysoké škole? Je to strašák nebo je to pohoda? Vyrazili jsme za studenty TUL a UJEP, abychom se jich zeptali na názor. Zajímá vás víc z českého vzdělávání? Odebírejte náš kanál, na kterém vám každou neděli v 18:00 zveřejníme nové tematické video. Děkujeme.
    Video produkce: Schools United / Michal Krčmář
    Moderátor: Radim Nigrin
    Střih: Adam Hrníčko

Komentáře • 96

  • @DoubleSimon
    @DoubleSimon Před 2 měsíci +137

    Na vysoké je nejtěžších prvních 5 Let, pak to celkem jde.

  • @SamuraJCZ555
    @SamuraJCZ555 Před 2 měsíci +143

    Nápad na video: Rozdíly mezi státní, soukromou a křesťanskou školou.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem +4

      Děkujeme za inspiraci. Pár takových myšlenek nás napadlo - třeba srovnání běžné základní školy, montessori a Scio.

  • @peterhovorka5153
    @peterhovorka5153 Před 2 měsíci +44

    Já jsem loni v létě končil medicínu a předtím samozřejmě chodil na gympl. Výška byla sice mega náročná na kvantum studia, ale úžasná v tom, že vás nikdo nenutí být ve škole. Ano musíte chodit na cvičení atd...ale člověk si to vždycky nějak odbyl a čau. Kdežto na střední škole to bylo po-pá od 8-15 (nebo tak nějak).
    Největší výhodu vysoké školy spatřuji v tom, že pokud si nesednu s nějakým vyučujícím (a že jich bylo), tak ho vlastně ani tolikrát neuvidím. Na střední škole to bylo tak, že pakliže jste měli nějakého učitele ,,vola'' tak jste ho vídali každý den od prvního až do čtvrtého ročníku. Na vysoké škole je to jinak. Tady toho člověka vidíte 1x za týden maximálně 2 semestry a pak už jej v životě neuvidíte.
    Další výhodou VŠ bylo to, že si člověk mohl udělat svůj život podle sebe. Např. - dneska se mi nechce vstávat a učit se ráno = nevadí, vstanu kolem oběda a budu se učit odpoledne. Nechce se mi učit přes týden = nevadí, budu se učit o víkendu atd...Vysoká škola je hodně o správném rozložení si času a pak to nějak lze zvládnout.

    • @altavelmcnamara
      @altavelmcnamara Před 2 měsíci

      A co ty týdny praxe, povinné praxe přes prázdniny, vstávání na šestou do nemocnice apod., to si nepamatujete? Mně to přijde spíš jako vzpomínkový bias, to co popisujete, nebo jste studoval v Plzni :D

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem +2

      Ano, taková příprava do života na osobní time-management.

  • @ondrakucera4007
    @ondrakucera4007 Před 2 měsíci +62

    Mě by zajímaly názory vysokoškoláků, jak jsou spokojeni se svým výběrem VŠ, popř. jak to vnímali v prvním ročníku, jestli se svým výběrem trefili.

  • @loloposful
    @loloposful Před 2 měsíci +32

    Ocenil bych, kdyby u každého studenta bylo uvedeno, ze které vysoké školy pochází. Předpokládám, že stejně jako na středních školách, ani vysoké školy nejsou všechny stejné a náročnost nebo volnost studia se může lišit škola od školy. Stejně tak by bylo super i uvést semestr, který právě studenti absolvují. Podle toho co vím jsou první semestry obvykle mnohem náročnější, co se týče docházky, než ty pozdější. Takže by mě zajímalo, zda tomu tak je na všech vysokých školách, nebo jestli existují rozdíly v jejich přístupech.

    • @qwertz3813
      @qwertz3813 Před 2 měsíci +2

      Přišlo mi, že tohle bylo ze dvou škol, z toho jedna byla TUL.

    • @piky635
      @piky635 Před 2 měsíci +4

      primo, prijde mi ze vetsina dotazanych lidi je na nejakych lehkych humanitnich vedach a pak ty jejich odpovedi tak vypadaji

    • @SuperAnnand
      @SuperAnnand Před 2 měsíci

      Teologie či Filozofie je také humanitní a je nejtěžší studium.
      @@piky635

    • @Daesma999
      @Daesma999 Před 2 měsíci +1

      jak popisek říká, jde o studenty z TUL a UJEP. Jakožto student UJEP znám prostředí, tak je dokážu rozeznat, ale popisek by se asi hodil pro lidi, co ta místa neznají

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Děkujeme za tip. Popřemýšlíme, jak to v takové frekvenci odpovědí zařadit, aby to nepůsobilo spíš rušivě.

  • @marketarychtarikova1949
    @marketarychtarikova1949 Před 2 měsíci +29

    Nikdy jsem nepochopila to porovnávání maturity a zkouškovýho. Možná je to tím, že dva roky ze střední byl covid, někteří učitelé absolutně nechápali, jak nás mají učit, takže jsme i z maturitních předmětů hodně zameškali. Možná je to tím, že naše maturita měla kroky a pravidla navíc oproti jiným školám, který nebyly tak dobře osvětlený jako u pravidel u zkoušky na vysoký. Z mojí zkušenosti se na vysoké zkouší hlavně to, co se probralo nebo to bylo v nějakých materiálech/knihách a hlavně jen za ten semestr. Na maturitě se zeptají prakticky na cokoliv z posledních 4 let, z mojí zkušenosti i na věci co se nebraly (zkoušel mě jiný učitel, protože ten náš před maturitou skončil). Největší rozdíl je mezi tím tlakem na maturanty - ten jeden den o kterým ví celý vaše okolí vs zkouškový - měsíc, kde těch zkoušek děláte víc a každý to má jinak a z něčeho jiného. Když zkoušku na vysoký nedáte, máte hned další dva pokusy a všem je to jedno. Když nedáte maturitu, další pokus je až po létě, zklamaná je celá rodina a šušká si o vás celý ročník, co jste tam jako řekli. Hlavně pokud se vám na vysoký něco nezdá, můžete si normálně stěžovat, dát zpětnou vazbu, berou vás tam jako rovný. Kdybych tenhle můj zážitek s maturitou řešila, na střední by na mě koukali jako na idiota. Každý tohle má asi jinak, každý máme jiné zážitky ze střední a vysoké, potkali jsme se s jiným přístupem, ale když někdo řekne, že zkouškový je jako druhá maturita, tak s tím nikdo nemůžu souhlasit. Je to úplně něco jiného. Tím nechci říct, že zkouškový je lehký, není ani náhodou, ale ty podmínky jsou aspoň u nás na škole normální.

    •  Před 2 měsíci +3

      Obor od oboru je jiný a zkouška od zkoušky taky. To že "stakes" jsou vyšší při maturitě je subjektivní. Stejně jako je subjektivní pocit z jednotlivých zkoušek.

    • @aranecek
      @aranecek Před 2 měsíci +2

      Je to jednoduché.
      Střední škola funguje na bázi jednotlivých testů.
      Řekněme, že jde třeba o zeměpis. Na střední napíš za pololetí třeba 5 testů (tak z 5 stránek A5) plus podobně obtížné ústní zkoušení.
      Pak máš maturitu, kde je třeba 15 otázek a každá má taky třeba těch 5 stránek.
      No a na vejšce tu "maturitu" máš obsahově v podstatě každý semestr během zkouškového (skripta jednoho předmětu se pohybují od 50-120 stránek).
      Jestli je to takto pochopitelné.

    • @nefotim
      @nefotim Před 2 měsíci +2

      Je potřeba rozlišit standard průběh maturit a tvou zkušenost. Pro mě zas byla maturita o mnoho lehčí než některé zkoušky, ale opět je to jen zkušenost🤷🏼‍♀️

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 2 měsíci +2

      @@aranecek Zkouška je ale jeden předmět. U státnic máte otázky z různých předmětů za celou dobu...

    • @altavelmcnamara
      @altavelmcnamara Před 2 měsíci +2

      Záleží, kterou školu studujete, já bych si raději dal několik maturit než znovu zkoušku z anatomie, kde jsme měli seznam 450 otázek a tahali jsme si 11 na ústní zkoušce, podobné to bylo s jinýma zkouškama v prvních třech ročníkách na medině… to se nedálo s maturitou ani srovnat.

  • @MeiosisMaster
    @MeiosisMaster Před 2 měsíci +14

    Jakožto studentka medicíny, na tohle jsem měla úplně opačné odpovědi 😂 náročnější než gympl, ale zase výrazně zajímavější i proto, že si to člověk vybral sám, tak ho to víc baví. Volný čas prakticky neexistuje, zkouškové tak jak o něm mluvili ve videu máme v prváku v podstatě celý rok. Hodně záleží na tom, jakou VŠ studujete. Bylo by zajímavé téma videa zopakovat a jít i na více technicky/vědecky zaměřené VŠ apod.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Zde se jednalo o studenty z Technické univerzity v Liberci - kluci většinou ze strojních oborů, holky z peďáku. Pak jsme se ptali v Ústí na UJEP, kde se převážně studují humanitní obory, to máte pravdu.

  • @TehAntares
    @TehAntares Před 2 měsíci +8

    Na vejšce je člověk profesorům úplně ukradený, a to až do takové extrémní míry, že kantoři neřeší srozumitelnost výkladu, rychlost průchodu osnovami nebo náročnost studia a semestrálních prací pro lidi z různých středních škol. Celá škola stojí na téměř full time samostudiu. Ono se stačí podívat na nějaké veřejné videozáznamy z přednášek, na kterých profesor na férovku tvrdí, že "tam není od toho, aby nás něco naučil".
    (Pro kontext jsem z ČVUT.)

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 2 měsíci +1

      Jste kontext moc nevylepšil, když je tam 8 fakult :-).

    • @daev6134
      @daev6134 Před 2 měsíci +1

      Jak problém řešíš? Samostudiem z internetu, doptávání nebo pomocný učebnice apod.?

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Děkujeme za zajímavý protipohled.

  • @maty9542
    @maty9542 Před 2 měsíci +10

    Dobrá otázka na studenty by byla, jestli vůbec vědí, na co se chtějí po studiu zaměřit, na jakou práci a nebo jestli tam jsou jen proto, aby prostě něco měli a neví co v budoucnu chtějí dělat. Většinou mi studenty z gymnázia odpověděli, že vůbec neví co chtějí dělat za práci a přijde mi, že jsou na VŠ jen proto, že k tomu byli směřovaní z gymplu. :D

    • @aranecek
      @aranecek Před 2 měsíci +7

      Tak celá pointa gymplu je, že potom půjdeš dál, protože ta škola sama o sobě je k ničemu.

    • @dan7892
      @dan7892 Před 2 měsíci +1

      tak to bude jejich problém, když jsi pak stěžují v budoucnu, že nenašli v jejich oboru žádné uplatnění

    • @walkelftexasranger
      @walkelftexasranger Před 2 měsíci +2

      Na VŠ jdeš jen kvůli papíru a "prodloužení mládí" předtím než jdeš pracovat.
      Znám málo lidí co se věnují tomu co vystudovali.

    • @TehLukado
      @TehLukado Před 2 měsíci +2

      @@walkelftexasrangerNesouhlasím. Všichni mí kamarádi pracují v oboru toho co vystudovali a bez toho "papíru" by se na tu pozici jen tak nedostali (technický/medicínský obory). Strašně záleží na tom co studuješ a rozhodně si nemyslim, že jsem si udělal titul jen kvůli tomu, abych si prodloužil mládí :D.

    • @maty9542
      @maty9542 Před 2 měsíci +1

      @@walkelftexasranger Já chodil na střední policejní a dál studuju na Policejní akademii. Když to u policie člověk vidí do konce života, tak je pak VŠ nutnost, bez toho by se v budoucnu nemohl posouvat výš. :D

  • @mi.chal.
    @mi.chal. Před 2 měsíci +3

    "zkouška jako maturita" - je vidět, že ještě nebyli u státnic :-). U zkoušek se alespoň člověk učil na jeden předmět a rozhodne si, kdy tam půjde. Na SŠ se musí učit kvanta dat a nějaké zkoušení nebo test mohlo přijít kdykoliv.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Je to tak. Většina tázaných byla maximálně ve třetím semestru. Snad s výjimkou jedné slečny z UJEP, která se chystala na promoce.

  • @delinger5296
    @delinger5296 Před 2 měsíci +2

    Hlavní rozdíl je menší počet předmětů, které vás navíc ještě k tomu i baví a tak vás ani neštve, že nad tím trávíte několik hodin denně. Pokud něčemu nerozumíte, není problém se vyučujících zeptat případně si domluvit konzultace, většinou to není třeba, protože existují video záznamy a skripta. Když nějakej vyučující má na starosti dementní předmět, studenti si na něj budou stěžovat a na konci semestru se zjistí, že hodnocení předmětu bylo míň jak tři, tak bude fakulta problém řešit a opravdu se něco stane, ať už výměna vyučujícího, nebo změna obsahu předmětu nebo dokonce nový předmět.
    Co se týče životního stylu, tak protože začínám mezi devátou až jedenáctou, tak se mi spravil spánek, díky tomu že nemusím dojíždět protože jsem na koleji tak mám i víc času. Jak se člověk bude učit je na každým, někdo chodí na přednášky a na cvikách si opakuje látku, jiní na přednášky nechodí a učí se doma/na koleji a spoléhají se na samostudium.
    Naposledy si zavzpomínám na střední, kam jsem vstával o dvě hodiny dřív než teď, abych poslouchal učitele, z nichž půlka byla neschopná nebo neznalá a nedalo se s tím nic dělat, protože buď se něco takhle učí už dvacet let, nebo se za učitele nenajde náhrada. Když už vás nějaký téma zajímá, rozvoj znalostí v oboru je jen a pouze na vás, protože spolužáky pravděpodobně téma zajímat nebude (jsem z gymplu a tak jsme byli všichni rozmanití) a učitel vás motivovat taky nebude, prootože nemá důvod.
    Na závěr musím zmínit mnoho proměnných od kterých se budou odvíjet zkušnosti. Zaprvé náročnosti oborů a fakult se mění, zadruhé přístupy ke studentům se taky mění (někteří vysokoškoláci by první odstavec označili za idylický), zatřetí každý student je jiný, ať už se jedná o přístup ke studiu nebo střední školu, kterou student vyšel. Proto berte vše zmíněné s nadhledem a u vysokých škol nehledejte žádné obecné pravdy.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Tohle je moc hezky napsáno, děkujeme za to. Vlastně uvažujete takovým skandinávským způsobem, kdy se princip oborové specializace začíná uplatňovat od ranných náctilet.

  • @CZghost
    @CZghost Před 2 měsíci +1

    Já jsem si říkal, že je mi to tam nějak povědomý. UJEP :D To je město, odkud pocházím. :) Ale studuju v Ostravě, na Báňské.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Zajímavé - že někoho napadne jít studovat z Ústí nad Labem do Ostravy. Které město vám přirostlo víc k srdci a proč?

  • @H_StarlyCZ
    @H_StarlyCZ Před 2 měsíci +1

    Ahoj, nechtěli byste natočit nějaké video o základní škole?

  • @jamjam375
    @jamjam375 Před 2 měsíci +4

    Maturita pro mě byla extrémně jednoduchá - prostě 6 let chození na gympl bez učení, pak se člověk naučil na SCIO z matiky a tím to haslo, protože státní i školní maturita z matiky byla prostě lehčí než ta SCIO. Čeština zadarmo, angličtina certifikát, informatika zadarmo. No a vejška? Mnohem mnohem těžší. Úkoly/projekty/semestrálky se přes semestr pomalu nedají stíhat a u některých zkoušek jsem napohodu spálil 80 hodin čistýho učení, abych ji urval. Záleží ale na vejšce. Pokud chodíte na soukromky, tak to je total obtížnostně zadarmo - holt si ale musíte zaplatit.

    • @aranecek
      @aranecek Před 2 měsíci +2

      To zní obtížnostně jako nějaká právní, medina nebo technická škola.

    • @jamjam375
      @jamjam375 Před 2 měsíci +2

      @@aranecek Ano, ČVUT a jedna z těch nejtěžších fakult.

    • @TehAntares
      @TehAntares Před 2 měsíci +1

      @@jamjam375 To jsem se dozvěděl teprve nedávno. Když jsem nastupoval, tak jsem vůbec neměl tušení, a potom mě ta hardcore obtížnost praštila do hlavy jako kladivo.

    • @delinger5296
      @delinger5296 Před 2 měsíci +1

      Záleží na tvým přístupu na střední, já se na gymplu actually učil, vytvářel si vlastní skripta protože učitelé byli neschopní a na maturitu z češtiny se učil asi pětkrát tolik, než bylo nutný. Do učení jsem ve třeťáku i čtvrťáku dal vpodstatě hodně. Pak jsem přišel na Fel (ano, taky jsem z ČVUTu xD) a první semestr pohoda klídek, všechny zkoušky dohromady jednodušší než maturita, bylo to samozřejmě dáno tím, že se jednalo o první semestr, kdy matalýza a programko bylo pro mě opáčko a "praktický předměty" byly občas meme, nová byla vlastně jen lingebra, která mě ale zas bavila.

    • @jamjam375
      @jamjam375 Před 2 měsíci

      @@delinger5296 Skutecne zalezi na stredni skole. Ja jsem prochazel velmi lehce a nebyl jsem poradne “challenged”. Pak mam ale kamose, kteri chodili na tezsi gympl a je videt, ze kolem uceni a matiky jsou schopnejsi. Ono i pak lidi z IT prumyslovky maji naskok v programovani a sitich, ale v matice tezce opadaji

  • @Daesma999
    @Daesma999 Před 2 měsíci +2

    mně to spíš přijde, že jedem semestr se dá srovnat s jedním ročníkem na střední. Za 13 týdnů na tebe nalejou stejné množství informací. A zkouškové opravdu vypadá jak maturita. Jsem rád, że to tak vnímá víc lidí 😄

    • @altavelmcnamara
      @altavelmcnamara Před 2 měsíci +2

      Mě by nenapadlo maturitu se zkouškou na vysoké ani porovnat, my jsme měli na zkoušku z anatomie 450 otázek a tahali jsme si 11, i kdybych měl 15 předmětů na maturitu, tak se pořád nemusím učit tolik otázek….

    • @Daesma999
      @Daesma999 Před 2 měsíci +1

      @@altavelmcnamara pořád jde o výběr otázek. Rozdíl je v množství, zřejmě..

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Děkujeme za názor, který potvrzuje zkušenosti oslovených studentů v Liberci a v Ústí.

    • @altavelmcnamara
      @altavelmcnamara Před měsícem

      @@Daesma999 Rozdíl je jak v množství, tak ve složitosti dané látky, jak říkám, nenapadlo by mě to ani porovnat, bylo to úplně někde jinde.

  • @petrmachcz
    @petrmachcz Před měsícem

    Mně by zajímalo, co by se na střední mělo učit jinak (jiným způsobem), aby to měli na VŠ snazší a co naopak považují za dobré a nemělo by se to měnit.

  • @mejla_cz3645
    @mejla_cz3645 Před 2 měsíci +4

    Mě by docela zajímal rozdíl mezi střední Scio-školou a normální střední.

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      To jste uhodli hřebíček na hlavičku, je to jedno z našich plánovaných videí.

  • @forzajuve723
    @forzajuve723 Před 2 měsíci +4

    záleží obor od oboru, měli se každého studenta zeptat, co studuje za obor, jinak ta anketa nic nevypovídá

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Ano, děkujeme za inspiraci, budeme přemýšlet, jak to příště zapracovat.

  • @SimonaMarcinekova
    @SimonaMarcinekova Před 2 měsíci +2

    ktoré odbory budú najlepšie platené/
    život na internáte(koleje)

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Ano, podobný princip jsme točili ve videu o TUL a ještě se chystáme na UJEP. Díky za zmínku.

  • @martinmagic181
    @martinmagic181 Před 2 měsíci +2

    To jsem nečekal že zde potkám Radima z Robinsonova OStrova lol

    • @schoolsunited_official
      @schoolsunited_official  Před měsícem

      Ano. Radim Nigrin je zakladatel a jednatel firmy Schools United. Kamera mu sluší, tak se mimo práce v managementu věnuje i moderování.

  • @MickenCZProfi
    @MickenCZProfi Před 2 měsíci +23

    Nikdy snad nepochopím ty porovnávání s maturitou, u maturity se člověk bifluje měsíce a pak to všechno musí předvěst v jeden den, na VŠ si můžete klidně dát jen 1-2 zkoušky týdně a mít to mnohem více od sebe. Pro mě naprosto zásadní změna, hlavně z pohledu stresu.

    •  Před 2 měsíci +19

      Učit se na maturitu měsíce ??? Aha. Maturita je úplně zadarmo. Ale jít 4 pokusy po sobě z dynamiky nebo pružnosti a pevnosti je úplně jinej level stresu :)

    • @radimnigrin
      @radimnigrin Před 2 měsíci +1

      @prunost a pevnost je sebevražda😂

    • @MickenCZProfi
      @MickenCZProfi Před 2 měsíci +7

      @ Tak nevím jak vy, ale já za týden přečíst 20 knih a zpracovat 60 otázek nedokážu.

    •  Před 2 měsíci +1

      @@MickenCZProfi Knížky jsem četl asi 4 a k otázkám jsem si jen pročetl sešity. Připravoval jsem se 3 týdny myslím a bylo to v pohodě. (Strojní průmyslovka)

    • @MickenCZProfi
      @MickenCZProfi Před 2 měsíci +5

      @ No tak jasně že vám to přijde jednoduché když uděláte minimum.

  • @Eilin.
    @Eilin. Před 2 měsíci +2

    Rozdíl mezi základní a střední školou

    • @germias
      @germias Před 2 měsíci +9

      Téměř žádný :)

    • @aranecek
      @aranecek Před 2 měsíci +5

      počet let :D.

    • @Daesma999
      @Daesma999 Před 2 měsíci +1

      vlastně žádný

    • @Daesma999
      @Daesma999 Před 2 měsíci +1

      ​@@aranecek když si to tak vemeš.. 1. stupeň má 5 let, 2. má 4.. střední by mohla být "3. stupeň" :D

    • @pastikamajka4892
      @pastikamajka4892 Před 2 měsíci +1

      Střední škola 100krat lepsi