Jak na to - základní rozdělení bund na motorku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 02. 2021
  • Jakou bundu na jakou moto a použití. Co od jaké bundy očekávat, dvě vrstvy, nebo tři? Koženou, nebo textilní? V tomto videu se dozvíte základní rozdíly, výhody a nevýhody všech motorkářských bund.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 12

  • @jozefknapec2491
    @jozefknapec2491 Před 2 měsíci

    Chalani velmi dobre!!!👍Perfektne info, dolezite, profesionalne podane, dobre sa vas pocuva, vyborne sa doplnate. Mne to dalo vela👍

  • @alesjezek9755
    @alesjezek9755 Před rokem +1

    Super,Labombastic,Fantastic,Školastic!!!👍🤘👏👐🤝💪🦵👂😍🏍️💓🚣🏄🌏🐟🐠🦭🐧🦑🦀🦜🦞🦐🐡🐙🙏🪐🌌🌠🌍☀️🌙🐢⚓💯👀

  • @miroslavholomek8946
    @miroslavholomek8946 Před 3 lety +1

    Ahoj kde koupim tu kozenou bundu co predvadite ve videu? Nikde sem ji nenasel

    • @jindrichzimmermann6316
      @jindrichzimmermann6316 Před 3 lety

      Ahoj , je to bunda od fi. rebelhorn a jmenuje se rebel . www.moto-man.cz/moto-bunda-rebelhorn-rebel-black-white-fluo-yellow/ nebo www.moto-man.cz/moto-bunda-rebelhorn-rebel-black-flo-yellow/

    • @miroslavholomek8946
      @miroslavholomek8946 Před 3 lety

      @@jindrichzimmermann6316 ja myslel tu prvni kozenou na rukavu je je svetli prouzek

    • @miroslavholomek8946
      @miroslavholomek8946 Před 3 lety

      Mas ji oblecenou hned na zacatku videa. Dekuji

  • @Semifoxxa
    @Semifoxxa Před 3 lety +1

    Musí mít bunda homologaci?

    • @jindrichzimmermann6316
      @jindrichzimmermann6316 Před 3 lety +1

      Ahoj , v současnosti už ano je to ze zákona a pokud by na to přišlo, tak při nehodě by to mohlo být problematicky přijato třeba pojišťovnou, u které máš pojištění zdraví anebo pojišťovnou škodníka, která má hradit následky ( to je v Německu , Rakousku, Francii atd již standardem ) . Obecně ale platí, že ten kdo má bundu homologovanou je výrobce, který má výrobek z opravdu k tomu určených materiálů a ne z materiálů podobných, určených třeba na lyže ( ty jsou podobné vzhledem, ale při kontaktu s asfaltem se chovají zcela nevhodně a spíš jezdce poškodí popáleninami). Pokud můžu poradit za Motomany je Cordura top a třeba špičková bunda Hardy je u nás s registračkou za 6622kč a to není už tak moc .

    • @Semifoxxa
      @Semifoxxa Před 3 lety

      @@jindrichzimmermann6316 - Díky za rychlou a přesnou odpověď! Platí to teda asi i pro uživatele skútrů, které řídí s řidičákem skupiny B? (125ccm, automat atd...).
      Z logiky věci by mělo, ale zajímá mě, jestli to zákon nevykládá jinak..

    • @jindrichzimmermann6316
      @jindrichzimmermann6316 Před 3 lety +1

      @@Semifoxxa Skůtr je vlastně motorka bez řazení a ty dnešní skůtry jezdí bez potíží nad 45km/h . Zákon zde vidí jednostopé motorové vozidlo skupina B , tedy ano skůtr s jízdními parametry pro skupinu B je motorka a tedy jezdec podléhá zákonům pro motocyklisty.

    • @Semifoxxa
      @Semifoxxa Před 3 lety

      @@jindrichzimmermann6316 - Ok. Díky moc. :)

    • @27417123
      @27417123 Před 2 lety +1

      Uveďte o jakou certifikaci se jedná. Předpokládám CE. ATD. To že jsou dodávány bundy s ochrannými prvky, které prochází certifikací CE je správně. Je to jistá záruka pro kupujícího. Ale však není v povinnosti motorkáře je využívat. Vyhláška o pozemních komunikacích hovoří jasně. Motorkář je povinen mít výbavu, lékárničku, reflexní vestu, přilbu.
      O moto botách, kalhotách, bundách a dalších ochranných prvcích se ve vyhlášce ani v zákoně nehovoří. Tím chci naznačit, že ani pojišťovna nemá nárok z tohoto důvodu krátit pojistné. To by to vysloveně musela mít uvedené v obchodních podmínkách, ve smlouvě. Samozřejmě je správné, že jsou možnosti, jak svou bezpečnost zvýšit.
      Pokud zde chcete uvádět ten nebo jiný produkt s tím, že lepší protože má certifikaci. Pak bych spíže deklarovat Crasch testem. Pokud z vašich produktů podobným testem vůbec prošel.
      Pokud se pletu. Pak budu rád když mi dodáte patřičné informace, abychom si mohli všichni doplnit vzdělání v oblasti bezpečnosti pro motorkáře.