Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 12. 2023
  • Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW
    Centrum Badań Figuracyjnych UW
    Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
    zapraszają do oglądania relacji ze
    spotkania wokół książki Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa, red. Z. Boni, M. Rakoczy, Oficyna Naukowa, Warszawa 2023.
    Czy dzieci są faktycznie istotami przedspołecznymi? Dlaczego i od kiedy myślimy o tym, że należy je systematycznie wychowywać, a zatem poddać stosownej „obróbce” społecznej? W jaki sposób i po co staramy się formować emocje i ciało dziecka tak, by spełniało ono określone kulturowe i historyczne normy? A przede wszystkim - w jaki sposób dzieci odpowiadają na te zabiegi i dlaczego warto to badać? Podczas spotkania dyskutowaliśmy, jak kiedyś starano się w Polsce wychowywać dzieci, jak wygląda to dziś i jakie wzorce i wartości temu towarzyszą. Zastanowimy się też, dlaczego koncepcje Norberta Eliasa - fascynującego klasyka niemieckiej socjologii - warto dziś czytać na nowo. Promocja książki wydanej w serii Dzieci/granice/etnografie Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW odbyła się we współpracy z Centrum Badań Figuracyjnych UW.
    W spotkaniu wzięli udział: Zofia Boni (IAiE UAM), Marta Bucholc (WS UW), Roman Chymkowski (IKP UW), Marcin Gołąb (IKP UW). Moderacja: Marta Rakoczy (IKP UW).
    Biogramy gości:
    Zofia Boni: antropolożka społeczna i socjolożka, adiunktka w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. Prowadziła badania dotyczące m.in. ekonomii moralnej i upolitycznienia procesów karmienia dzieci oraz społecznych aspektów dziecięcej otyłości. Autorka książki "Feeding Anxieties: The Politics of Children’s Food in Poland" oraz współredaktorka książki "Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa".
    Marta Bucholc: profesor socjologii na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chercheuse Associée w Centre de recherche en science politique na Uniwersytecie Saint-Louis w Brukseli. Prowadzi projekt ERC Consolidator ABORTION FIGURATIONS na Uniwersytecie Warszawskim oraz polski zespół projektu Fundacji Volkswagen Towards Illiberal Constitutionalism. W latach 2015-2020 pracowała jako profesor naukowy w Käte Hamburger Kolleg „Recht als Kultur” na Uniwersytecie w Bonn. Była profesorem wizytującym na uniwersytetach Saint-Louis w Brukseli i Grazu, wizytującym bye-fellow w Selwyn College na Uniwersytecie Cambridge, stypendystką Instytutu Nauk Humanistycznych w Wiedniu i Imre Kertesz Kolleg w Jenie oraz stypendystką projektu Universalism and Particularism na Uniwersytecie Monachijskim.
    Roman Chymkowski: adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej
    Marcin Gołąb: kulturoznawca i historyk, doktorant w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Pracowni Studiów Miejskich IKP UW, sekretarz redakcji pisma Almanach Antropologiczny. Realizuje projekt badawczy w ramach Preludium Narodowego Centrum Nauki pt. "Dziecko i dzieciństwo w powojennej Polsce (1945-1956)". Współredaktor tomu "Nasz Dom 1919-2019. Pedagogiki społeczne, miasto i dzieciństwo w praktyce Naszego Domu", red. Marcin Gołąb, Zuzanna Sękowska, Bęc Zmiana, Warszawa 2019.
    Marta Rakoczy: kulturoznawczyni, filozofka, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW i Korczakianum - Muzeum Warszawy. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Childhoods UW. Interesuje się antropologią edukacji, antropologią piśmienności, historią dzieciństwa i wychowania. Mama Jadzi i Marysi.
    Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/550982/2022. Zadanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.

Komentáře •