Podróże z antropologią. Czechy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2024
  • Duchy w hutach szkła i uzdrowiskach. Antropologia krajobrazu na czeskim pohraničí
    Karolina Ćwiek-Rogalska
    Jak badać to, czego już nie ma: zanikłe wsie, budynki, w których przez wybite szyby hula wiatr, cmentarze, na których nagrobki zapadły się w ziemię pod ciężarem czasu lub zostały wywiezione? Po 1945 roku Europa Środkowo-Wschodnia stała się przestrzenią masowych przesiedleń. Jedną z grup, która miała stąd zniknąć, byli Niemcy. W dawnej Czechosłowacji wysiedlenia społeczności niemieckojęzycznych miały szczególne znaczenie: oznaczały kres wielowiekowej współegzystencji dwóch kultur, rozwijających się współzależnie od siebie.
    W swoich badań podążam przez miejsca, z których obecność poprzednich, niemieckich mieszkańców miała zostać wymazana. Rozmawiam z ludźmi, którzy pozostali lub przybyli w te miejsca po wojnie. Szukam odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób krajobraz i to, co w nim pozostało - w materii i w pamięci - dostarcza nam odpowiedzi na pytania o zanikaniu, powstawaniu i współżyciu kultur.
    dr Karolina Ćwiek-Rogalska - etnografka i bohemistka, pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Bada ludzi i archiwa w poszukiwaniu zmian, przemieszczeń i nieoczekiwanych następstw. Opublikowała książkę „Zapamiętane w krajobrazie” (Warszawa 2017), poświęconą historii jednej małej wioski, w której Czesi pozbyli się „swoich” Niemców. Jako laureatka konkursu Starting Grants Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych pracuje nad projektem o duchach na „Ziemiach Odzyskanych” i czechosłowackim pohraničí.
    Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: podroze.etnograficzna.pl/
    Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
    Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
    Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Komentáře •