KKK [274] Gdzie ma się święcić Jego imię?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2024
  • Święć się imię Twoje. Ale jak? Ale gdzie? W jaki sposób?
    Do kontemplacji polecam: • To i ja - Uwielbienie ...
    UWAGA: Uprzejmie informuję, że zaczęłam kasować komentarze, które przekraczają granice szacunku i kultury.
    Równocześnie przypominam, że CZcams ma swoje zasady przyjmowania komentarzy, zatem nie każdy znikający komentarz został skasowany przeze mnie.
    Dyskutujmy, rozmawiajmy, różnijmy się - ale proszę - róbmy to z miłością i w duchu NVC.
    Nagrania będą udostępniane trzy razy w tygodniu:
    W poniedziałki, środy i soboty o godz. 18.30.
    Morały bez zmian - w piątki o 8.30.
    Za intro dziękuję Krzysztofowi Piekarskiemu.
    / katechezabezgranic
    Za grafikę i serdeczność dziękuję Oli Samołyk
    / lasamolyk
    Polecam się modlitwie i zachęcam Was do śledzenia tekstu KKK.
    Znajdziecie mnie też:
    / prawiemoraly
    / prawiemoraly
    Muzyka: Concerto Grosso created by Will Van De Crommert

Komentáře • 65

  • @marcinp8891
    @marcinp8891 Před 6 měsíci +9

    Artykuł trzeci
    SIEDEM PRÓŚB
    2803 Po postawieniu nas w obecności Boga, naszego Ojca, aby Go adorować, kochać i błogosławić, Duch przybrania za synów sprawia, że z naszych serc wznosi się siedem próśb, siedem błogosławieństw. Trzy pierwsze, bardziej teologalne, kierują nas do chwały Ojca, cztery kolejne, będące jakby drogami do Niego, poddają naszą nędzę Jego łasce. "Głębia przyzywa głębię" (Ps 42, 8).
    2804 Pierwsza seria próśb prowadzi nas do Ojca, by być dla Niego: Twoje imię, Twoje Królestwo, Twoja wola! Właściwą cechą miłości jest przede wszystkim pamięć o Tym, którego kochamy. W żadnej z tych trzech próśb nie wymieniamy "nas", ale ogarnia nas "gorące pragnienie", nawet "niepokój" umiłowanego Syna o chwałę Jego Ojca 50 : "Święć się... Przyjdź... Bądź...": te trzy błagania zostały już wysłuchane w Ofierze Chrystusa Zbawiciela, a teraz są skierowane, w nadziei, do ich ostatecznego wypełnienia, ponieważ Bóg nie jest jeszcze wszystkim we wszystkich 51 .
    2805 Druga seria próśb rozwija się podobnie jak niektóre epiklezy eucharystyczne: jest ofiarowaniem naszych oczekiwań i przyciąga spojrzenie Ojca miłosierdzia. Wznosi się od nas i dotyczy nas już w tej chwili, na tym świecie: "Daj nam... odpuść nam... nie wódź nas... zbaw nas". Czwarta i piąta prośba dotyczą naszego życia, aby je podtrzymać i uleczyć z grzechu; dwie ostatnie dotyczą naszej walki o zwycięstwo życia, a także samej walki modlitwy.
    2806 Trzy pierwsze prośby umacniają nas w wierze, napełniają nadzieją i rozpalają miłością. Jako stworzenia, a jeszcze bardziej jako grzesznicy, musimy prosić za nas; to "my", posiadające wymiar świata i historii, powierzamy niezmiernej miłości naszego Boga. To przez imię Chrystusa i przez Królestwo Ducha Świętego nasz Ojciec wypełnia swój zamysł zbawienia nas i całego świata.
    I. "Święć się imię Twoje"
    2807 Pojęcie "święcić się" należy tutaj rozumieć nie tyle w sensie przyczynowym (Bóg sam uświęca, czyni świętym), ale przede wszystkim w znaczeniu wartościującym: uznać za świętego, traktować w sposób święty. Dlatego więc w adoracji wezwanie to często jest rozumiane jako uwielbienie i dziękczynienie 52 . Jezus jednak nauczył nas tej prośby w formie wyrażającej życzenie; jest to prośba, pragnienie i oczekiwanie, w które zaangażowani są Bóg i człowiek. Od pierwszej prośby skierowanej do naszego Ojca jesteśmy zanurzeni w wewnętrzne misterium Jego Boskości i w wydarzenie zbawienia naszego człowieczeństwa. Prośba o to, by święciło się Jego imię, włącza nas w urzeczywistnienie podjętego przez Boga "zamysłu życzliwości", abyśmy "byli święci i nieskalani przed Jego obliczem" 53 .
    2808 W decydujących chwilach swojej ekonomii Bóg objawia swoje imię, ale objawia je, wypełniając swoje dzieło. To dzieło urzeczywistnia się jednak dla nas i w nas tylko wtedy, gdy Jego imię jest uświęcane przez nas i w nas.
    2809 Świętość Boga jest niedostępną siedzibą Jego wiecznego misterium. Jej objawienie w stworzeniu i w historii Pismo święte nazywa chwałą, promieniowaniem Jego majestatu 54 . Bóg, stwarzając człowieka "na swój obraz i podobieństwo" (Rdz l, 26), "chwałą i czcią go uwieńczył" (Ps 8, 6), ale człowiek przez grzech został "pozbawiony chwały Bożej" (Rz 3, 23). Odtąd Bóg będzie ukazywał swoją świętość, objawiając i dając swoje imię, aby odnowić człowieka na obraz Tego, który go stworzył" (Kol 3, 10).
    2810 Przez obietnicę daną Abrahamowi i przez przysięgę, która jej towarzyszy 55 , działa sam Bóg, ale nie ujawnia swego imienia. Zaczyna je objawiać dopiero Mojżeszowi 56 , a ukazuje je całemu ludowi, wybawiając go od Egipcjan: okrywa się chwałą (Wj 15, 1). Od zawarcia Przymierza na Synaju ten lud jest "Jego" ludem i powinien być "narodem świętym" (lub konsekrowanym to samo słowo w języku hebrajskim 57 ), gdyż mieszka w nim imię Boże.
    2811 Mimo świętego Prawa, które święty Bóg 58 nieustannie daje ludowi, i mimo że Pan "ze względu na swoje imię" okazuje cierpliwość, lud odwraca się od Świętego Izraela i "znieważa Jego imię na oczach narodów" 59 . Dlatego sprawiedliwi Starego Przymierza, ubodzy, którzy wrócili z wygnania, oraz prorocy rozpalali się z gorliwości o imię Boga.
    2812 W końcu, to w Jezusie imię świętego Boga zostało nam objawione i dane w ciele jako Zbawiciel 60 objawione przez to, kim On Jest, przez Jego Słowo i Ofiarę 61 . Stanowi ono centrum modlitwy arcykapłańskiej: "Ojcze Święty... za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie" (J 17, 19). Ponieważ On sam "uświęca" swoje imię 62 , dlatego Jezus "objawia" Imię Ojca (J 17, 6). Na końcu Jego Paschy Ojciec daje Mu imię ponad wszelkie imię: Jezus jest Panem w chwale Boga Ojca 63 .
    2813 W wodzie chrztu zostaliśmy "obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni w imię Pana Jezusa Chrystusa i przez Ducha naszego Boga" (1 Kor 6, 11). W całym naszym życiu Ojciec "powołuje nas do świętości" (1 Tes 4, 7), a ponieważ "przez Niego jesteśmy w Chrystusie Jezusie... który stał się dla nas uświęceniem" (1 Kor l, 30), chodzi więc o Jego chwałę i o nasze życie, by Jego imię święciło się w nas i przez nas. Na tym więc polega przynaglający charakter naszej pierwszej prośby.
    Kto mógłby uświęcić Boga, skoro to On sam uświęca? Natchnieni słowami: "Bądźcie święci, bo Ja Święty jestem" (Kpł 20, 26), prosimy, abyśmy - uświęceni przez chrzest - wytrwali w tym, czym zaczęliśmy być. Prosimy o to codziennie, bo codziennie popełniamy grzechy i powinniśmy zmywać nasze przewinienia przez nieustannie podejmowane uświęcanie... Uciekamy się więc do modlitwy, by ta świętość w nas trwała 64 .
    2814 Od naszego życia i od naszej modlitwy zależy nierozłącznie to, czy imię Boże będzie święcone wśród narodów:
    Prosimy Boga, by święcił swoje imię, gdyż przez świętość zbawia On i uświęca wszelkie stworzenie... Chodzi o imię, które daje zbawienie upadłemu światu, ale prosimy, by to imię Boże było uświęcone w nas przez nasze życie. Bo jeśli dobrze żyjemy, imię Boże jest błogosławione; ale jeśli źle żyjemy, jest ono znieważane, jak mówi Apostoł: "Z waszej przyczyny poganie bluźnią imieniu Boga" (Rz 2 24; Ez 36, 20-22). Modlimy się więc, abyśmy byli godni stać się świętymi, jak święte jest imię naszego Boga 65 .
    Gdy mówimy: "Święć się imię Twoje", prosimy, aby było ono uświęcone w nas, którzy jesteśmy w Nim, ale także w innych, na których łaska Boża jeszcze oczekuje, by wypełniać przykazanie, które zobowiązuje nas do modlitwy za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół. Oto dlaczego nie mówimy dokładnie: Święć się imię Twoje "w nas", ponieważ prosimy, by święciło się ono we wszystkich ludziach 66 .
    2815 Ta prośba, podobnie jak sześć pozostałych, które w sobie zawiera, została wysłuchana dzięki modlitwie Chrystusa. Modlitwa do naszego Ojca jest wtedy naszą modlitwą, gdy modlimy się "w imię" Jezusa 67 . Jezus prosi w swojej modlitwie arcykapłańskiej: "Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś" (J 17, 11).

  • @marekwiewiura5487
    @marekwiewiura5487 Před 5 měsíci

    Dziękuję bardzo za czytanie i komentarz KKK. 🙏🌷

  • @ewah.5990
    @ewah.5990 Před 6 měsíci +8

    No, nareszcie.😊

  • @jadwigakrawczynska4356
    @jadwigakrawczynska4356 Před 6 měsíci +4

    ❤❤❤❤.....ale się cieszę😊

  • @Meggie7619
    @Meggie7619 Před 6 měsíci +6

    Oooo jaaa ale czekałam 😀❤️❤️❤️❤️❤️

  • @n.n762
    @n.n762 Před 6 měsíci +3

    💗❤️💗

  • @ulakozlowska8247
    @ulakozlowska8247 Před 6 měsíci +3

    Dzięki Agata, że nagrywasz jeszcze raz🙌🧡😊

  • @marzenaswier.4865
    @marzenaswier.4865 Před 6 měsíci +2

  • @myszkamyszusia4108
    @myszkamyszusia4108 Před 6 měsíci +3

    Czwartek. 2024-01-11. Dziękuję. 💞❤💞

    • @tomasz7503
      @tomasz7503 Před 6 měsíci

      Cześć Myszusiu. Już się martwiłem, gdzie jesteś, że Cię nie ma. Pozdrawiam. Wszystkiego dobrego. 🤗🐀

    • @myszkamyszusia4108
      @myszkamyszusia4108 Před 6 měsíci +3

      ​​@@tomasz7503 jestem sercem na Marszu o Wolność.
      Jestem Polką. Niech żyje Wolna Polska. Niech żyje Wolność słowa! Niech żyją Prawdziwi Polacy. ❤

    • @tomasz7503
      @tomasz7503 Před 6 měsíci +2

      @@myszkamyszusia4108 Wolność, prawda, zawsze się obroni. 🇵🇱

    • @myszkamyszusia4108
      @myszkamyszusia4108 Před 6 měsíci +2

      ​@@tomasz7503 Tomeczku to prawda. Jednak Nasz Naród musi być mądry, silny, odważny, itd. Dziś uwierzyłam, że Polacy obudzili się i już tego nic nie! zmieni. Modliłam się o mądrość Polaków i Bóg mnie wysłuchał i innych, którym dobro Polski leży na sercu. Polska to taki piękny kraj. Kocham Polskę. ❤

  • @annam-kw2qv
    @annam-kw2qv Před 6 měsíci +6

    Ależ się cieszę, że Cię widzę/słyszę.....whatever ;-) Choć nie ukrywam, że najbardziej kręcą mnie dokumenty kościelne i już nie mogę się doczekać kiedy zaczniesz ;-)

    • @marekauk3758
      @marekauk3758 Před 6 měsíci +2

      fiduczia suplikans masz na myśli ?

    • @annam-kw2qv
      @annam-kw2qv Před 6 měsíci +1

      ​@@marekauk3758 No niekoniecznie ;-) Miałam raczej na myśli encykliki JPII albo genialne teksty Benedykta XVI. Papież Franciszek jest poza skalą, nie bardzo jest co ratować. Obawiam się, że pójdzie to jeszcze dalej i za kilka lat nie poznamy już tego Kościoła 😢.

    • @marekauk3758
      @marekauk3758 Před 6 měsíci +4

      @@annam-kw2qv J 3 : 8
      "Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. "
      ja też bym nie ratował .. ale próbowałbym Zrozumieć. tak łatwo odrzucić od razu coś czego nie rozumiemy... a może warto spojrzeć z empatią i pokorą..

    • @myszkamyszusia4108
      @myszkamyszusia4108 Před 6 měsíci +1

      ​@@marekauk3758.....❤ "Wg mnie wyrozumiałość to siła. Siła charakteru. To jeden z warunków najczystszej formy miłości, zwanej nie bez kozery miłością bezwarunkową. Tyle, że wyrozumiałość jest jedną z najtrudniejszych form pracy nad sobą. Wymaga pokory. Nie pokory cielęcia, ale pokory świadomej, będącej wynikiem wyboru. Ale również i siły. Bo tylko osoby pewne własnej wartości stać na wyrozumiałość. Ale to wymaga pracy nad sobą." Autor: Ania Diakowska. P.S. Mareczku nie wiedziałam, że znasz Anię Diakowską. WOW! Jestem pod silnym wrażeniem. Pozdrawiam.🙄

    • @myszkamyszusia4108
      @myszkamyszusia4108 Před 6 měsíci +1

      ​@@marekauk3758 ❤ "Fiducia supplicans (łac. „Błagająca ufność”) - dokument Dykasterii Nauki Wiary (części składowej Kurii Rzymskiej) z dnia 18 grudnia 2023, o pełnej nazwie Deklaracja Fiducia supplicans o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw." ❤

  • @annakowalska3659
    @annakowalska3659 Před 6 měsíci +3

    Dziękuję :)

  • @piotrszczerbinski2338
    @piotrszczerbinski2338 Před 6 měsíci +4

    7 prośb:
    1 Odcinek kkk jest
    2 rozmowa z wodzem jest
    3....

  • @marekauk3758
    @marekauk3758 Před 6 měsíci +2

    A ja widzę w katechizmie pewną niekonsekwencję!
    Gdy modlimy się "Ojcze NASZ" uznajemy że wszyscy bez wyjątku jesteśmy dziećmi bożymi bez względu na wyznawaną wiarę czy denominację chrześcijańską a tu nagle taki "kwiatek" w postaci
    "..nie mówimy dokładnie: Święć się imię Twoje "w nas", ponieważ prosimy, by święciło się ono we wszystkich ludziach.. "
    sorry albo w lewo albo w prawo - albo my jako wszyscy ludzie albo my jako chrześcijanie...
    zdecydujmy się na jedną opcję

    • @smart_ledtv
      @smart_ledtv Před 6 měsíci

      Czego właściwie nie rozumiesz? Przecież nie wszyscy chrześcijanie (w ogóle) lub katolicy (w szczególności), którzy uznają Boga za swojego Ojca, są już święci (w których de facto święci się imię Jego), a niektórzy z nich/nas są wręcz bardzo nieświęci, niestety. Zwykle jest tak, że im bardziej się ktoś sam uważa za świętego/świętą, to tym dalej ma do rzeczywistej świętości - to tylko zwykła megalomania jest i grzech pychy. 🤷

    • @marekauk3758
      @marekauk3758 Před 6 měsíci

      @@smart_ledtv znasz taki związek frazeologiczny "pobożne życzenia" ?? Święć się Imię Twoje to coś takiego - nie jest tak ale chcemy żeby było tak.

    • @smart_ledtv
      @smart_ledtv Před 6 měsíci

      @@marekauk3758
      No i co z tego wg Ciebie wynika?
      A znasz takie powiedzenie "dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane"? Intencje są ważne, ale to nie wszystko - zgaduję, że fanatycy zapewne uważają dokładnie odwrotnie.

  • @marekauk3758
    @marekauk3758 Před 6 měsíci +2

    ..i zastanawia mnie Forma "święć się" .. - dlaczego nie jest "Święte Jest Imię Twoje" .
    Czy święćv się oznacza "niech będzie czczone/uwielbiane Imię Twoje ??
    Bo Święty Bóg nie potrzebuje "Uświęcać Swojego Imienia" Bo Był Święty, Jest Święty i Będzie Święty!
    Dlaczego więc Forma "Święć Się" ??
    przepraszam za głupie pytanie ale ta formuła nie ma dla mnie sensu - Święte Imię ma się Samo Świecić ?? ta forma językowa jest dla mnie jak przysłowiowe "masło maślane"..

    • @e-OT_KA
      @e-OT_KA Před 6 měsíci +1

      Otcze nasz, jenżeś na niebiesiech, oświęć się twe imię, przydzi twe krolestwo, bądź twa wola jako na niebie, tako na ziemi, daj nam dzisia chleb nasz wszedni, otpuści nam nasze winy, jako my otpuszczamy naszym winowatcem, a nie wodzi nas na pokuszenie, ale nas zbawi ote wszego złego. Amen
      😁
      a słowo jak słowo,
      ma być wyrazem naszej czci, wyrażać cześć - intencja ponad formatem ;)

    • @smart_ledtv
      @smart_ledtv Před 6 měsíci

      No przecież było wyraźnie przeczytane - może odsłuchaj to jeszcze raz z uwagą.
      "...a teraz są skierowane, w nadziei, do ich ostatecznego wypełnienia, *ponieważ Bóg nie jest jeszcze wszystkim we wszystkich* [51]."
      [51] Por. 1 Kor 15, 28.
      PS
      Więcej info na ten temat w mojej odpowiedzi do Twojego wcześniejszego tu komentarza w osobnym wątku.

    • @marekauk3758
      @marekauk3758 Před 6 měsíci +1

      @@smart_ledtv twoja odpowiedź nie jest satysfakcjonująca z racji tego że Jezus użył konkretnej a nie innej formy. nie powiedział "niech będzie uwielbione Imię Twoje"
      Czytając zwrot dosłownie odczuję "Niech Imię Twoje Samo się Święci" - Podmiotem Aktywnym jest Samo Imię - sens tego wyrażenia jest zupełnie inny niż "Niech będzie chwalone/uwielbione Imię Twoje wśród wszystkich ludzi całej ziemi" - wymowa tego zwrotu jest zupełnie Inna!

    • @smart_ledtv
      @smart_ledtv Před 6 měsíci

      @@marekauk3758
      Cóż, każdy wierzy w to, co chce - niektórzy wierzą, że wszystko sami wiedzą najlepiej lub uważają się za świętych (sic!) i to już tu i teraz. Ten świat jest pełen różnych fanatyków. 🤷

    • @marekauk3758
      @marekauk3758 Před 6 měsíci +1

      @@smart_ledtv no właśnie Ja Chciałbym Wierzyć Świadomie ! ..i w związku z tym miałem nadzieję że Agata wyjaśni mi sformułowanie którego Zupełnie (!) nie rozumiem a które wypowiadam za każdym razem gdy wypowiadam modlitwę "Ojcze Nasz.." i to słabe wg mnie gdy ktoś się modli i nawet nie wie o Co (!?!) - bez sensu jest dla mnie recytowanie formuł które nie mają dla mnie znaczenia bo ich nie rozumiem - i tak jestem w lepszej sytuacji niż moja mama która całą mszę i modlitwy miała po łacinie ale cały sens czytania Katechizmu polega na głębszym zrozumieniu tego w co się wierzy a momentami język katechizmu jest tak wysoce teologiczny i hermetyczny że nie jestem w stanie zrozumieć nic ponad proste sformułowania np Imię Boże niech się świeci w nas i we wszystkich.
      ps. Już rozumiem dlaczego już na samym wstępie Katechizmu jest napisane że jest on kierowany do Duszpasterzy a nie do prostych nierozumnych owieczek - faktycznie bez wyższych studiów teologicznych czasem lepiej nie podchodź .. 😬