Dyskopatia - jak z tym żyć ?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 10. 2022
  • Zmiany zwyrodnienie kręgosłupa oraz choroby krążka międzykręgowego występują od zarania dziejów.
    Dla wielu z Was jest to ogromny problem funkcjonalny. Choroba cywilizacyjna ?
    Poniekąd tak, ale nie do końca, w końcu problem dotykał również naszych przodków.
    Czy można z tym jakoś żyć ?
    Przede wszystkim bez bólu.
    W dzisiejszym odcinku udowodnię Ci, że tak. Ale będzie to składowa wielu czynników jako determinanta do polepszenia swojego stanu zdrowia.
    Jeśli nadal nie jesteś przekonana/y, to zapraszam do obejrzenia dzisiejszego odcinka😃
    W dzisiejszym materiale użyłem literatury medycznej, w celu wsparcia się danymi badawczymi:
    "Choroby krążka międzykręgowego - przypadki kliniczne, diagnostyka, leczeinie, profilaktyka" - Juergen Kraemer, współpraca : Monika Hasenbring, Robert Kraemer, Ethan Taub, Theodoros Theodoridis, Hans-Joachim Wilke.
    Redakcja wydania pierwszego polskiego - Artur Dziak
    Po więcej zapraszam 👉
    / skoczylas.mobilny
    oraz 👉
    / blogfizjoterapeuty

Komentáře • 67

  • @justynanowak8316
    @justynanowak8316 Před rokem +5

    Dziękuję za film. Daje nadzieję na normalne funkcjonowanie.

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Zgadza się. Ponieważ dyskopatia to nie wyrok. Można z tym żyć i dbając o siebie całkiem dobrze funkcjonować 🙂 Zapraszam do oglądania innych moich filmów🙂

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas
      naprawdę ?😏
      czyli Pan jest za aby operację jak najdużej unikać?
      Ja miałam 6 lat temu wyznaczyli mi termin miałam obawy, teraz już nie to niechcą zakwalifokować

  • @rafarafalski1707
    @rafarafalski1707 Před rokem +4

    Super materiał dzękuję za informacje łapka poszła w góre-

  • @masiosia
    @masiosia Před rokem +4

    Z uwagi na to, że skala problemów, z jakimi dziś się borykam, wynika głównie z braku edukacji, uważam, że takie filmy są bardzo potrzebne. Dzięki:)

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem +4

      Zgadza się. Dlatego właśnie powstał ten film. Większość ludzi niestety nie ma odpowiedniej wiedzy w jaki sposób dbać o swoje ciało. Brak edukacji, profilaktyki, to poważny problem społeczny. A później bardzo często jest już za późno by odwrócić pewne procesy które zaszły w naszym organizmie. Można oczywiście poprawić komfort życia i to też jest bardzo ważne, gdyż pacjent dzięki temu może lepiej funkcjonować i żyć bez bólu, ale problem może co jakiś czas powracać. I wówczas niezbędna będzie rehabilitacja. Zapraszam do śledzenia kolejnych moich filmów. I dziękuję za obejrzenie oraz komentarz🙂

  • @MichalBlazewicz
    @MichalBlazewicz Před 5 měsíci +2

    Dziekuje za super content Czy bylby Pan tak uprzejmy zrobic takze filmik odnosnie dobrych cwiczen na wzmoceniene miesni ktore nas stabilizuja? Chodzi mi o ustabilizowanie ciala miesniami aby postura nie byla tylko dzwigana na samym kregoslupie Dziekuje 😊

  • @1Blue_Skyy
    @1Blue_Skyy Před rokem +2

    Fajnie że trafiłem na Twój film. Mam właśnei objawy od roku dyskopati, do tego ból w pośladku promieniujący do kolana. wcześniej było na prawdę ciężko, dzięki ćwiczeniom jest coraz lepiej

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem +2

      Zgadza się. Dzięki temu że się ruszamy, nasze ciało jest w lepszej kondycji i mniej podatne na urazy. Problem tkwi w braku regularności. Duża część ludzi ćwiczy wtedy kiedy jest problem, natomiast kiedy się poprawia zaprzestają. Ważna jest również terapia. Jeżeli jest jakiś problem, to najpierw trzeba go rozwiązać manualnie i dopiero powrócić do regularnej aktywności.

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem +1

      Jakie ćwiczenia?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem +1

      Proszę o sprecyzowanie o co dokładnie Pani pyta❓ Ćwiczeń jest całe mnóstwo na całe ciało, czy to z oporem własnego ciała, czy to z przyborami czy też przyrządami.

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas ćwiczenia na odcinek Lędzwiowy- przepuklina.
      I odcinek szyjny

  • @mikaminaj
    @mikaminaj Před rokem +1

    Czy przy średnio zaawansowanej dyskopatii (wypuklina) w odcinku lędźwiowym można uprawiać sport? Bardzo lubiłem jeździć na deskorolce i grać w piłkę, ale od Ok. 6 mies od kiedy zmagam się z objawami dyskopatii nie robię tego z obawy na pogorszenie swojego stanu. Zdarzyło mi się próbować ale zazwyczaj pogorszało to dolegliwości bólowe przez następne dni.

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem +2

      Z niewielkiej wypukliny mogło lecz nie musiało się pogorszyć z powodu dyskopatii. Powodów może być wiele tak naprawdę jak choćby napięcia powięzi czy też więzadeł. Natomiast to tylko przypuszczenia. Tak naprawdę bez diagnozy ciężko jest cokolwiek powiedzieć a tym bardziej radzić. Najlepiej będzie udać się do dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy, aby przeprowadził badanie, znalazł przyczynę i zaczął odpowiednio leczyć. Ogólnie to dyskopatia nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania aktywności. Ale czy w Pana przypadku do takiej ekstremalnej aktywności jak jazda na deskorolce ciężko stwierdzić. Sam osobiście również mam dyskopatię odcinka lędźwiowego kręgosłupa a gram amatorsko w piłkę. I nie powoduje to u mnie żadnych dolegliwości bólowych. Natomiast co ważne, również ćwiczę siłowo, tak więc całościowo się wzmacniam i pracuje nad stabilizacją kręgosłupa. Wracając raz jeszcze do tematu. Dobry fizjoterapeuta myślę, że rozwiąże Pana problemy.

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas
      ćwiczenia na stabilizację kręgosłupa , wzmacnianie mieśni4 inaczej ?
      ogólnie to aby takie zacząć ćwiczyć to lepuej jak fuzjoteraputa dobierze i pokaże tak , czy tak z neta .

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 9 měsíci

      @@katarzynawocyrz3813 Oczywiście można zacząć ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty, zwłaszcza jeśli ma się obawy, że coś się robi w sposób nieodpowiedni. Natomiast najważniejsze to zawsze wyleczyć dany problem w organizmie i wracać do jakiejkolwiek aktywności ruchowej która da nam dużo zdrowia. A co do konkretnych ćwiczeń to jeśli wzmocnimy cały tułów czyli brzuch, pośladki, mięśnie przykręgosłupowe to uzyskamy większą stabilność tego odcinka. A to jest kluczowe aby nie wracały dolegliwości odcinka lędźwiowego.

  • @stanisawwojtkiewicz7070
    @stanisawwojtkiewicz7070 Před rokem +2

    Dzięki mojej metodzie rwa kulszowa mija zwylke po 2-3 dniach zastosowania , bez leków, chemii i operacji.
    Po co żyć z bólem !

  • @pawezakrzewski8326
    @pawezakrzewski8326 Před rokem

    Ja mam pękniety pierścień l4l5 uciska mi na korzeń stylu na łydek kuje w pośladki jakie ćwiczenia robić to już trwa 5 lat przeszlem wiele rehabilitacji zestrzyk nedwardkowy nie pomógł neromobilizacja nie pomogła potem było okowanie iglami potem ukrwienie nerwu miałem też nie pomogło 4 osopatow próbowało to nie nie jest taki bul że nie mogę wytrzymać jak chodzę nic nie czuje tylko jak stoję długo to wtedy ta lydka

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 9 měsíci

      Ciężko cokolwiek doradzić nie widząc pacjenta. Daleki jestem od oceny w ten sposób. Mimo wszystko doradzam udać się do fizjoterapeuty który określi w jaki sposób prowadzić rehabilitację ale przede wszystkim czy jest w stanie podjąć się leczenia czy wysłać do innego specjalisty. Zdrowia i wytrwałości życzę. Pozdrawiam

    • @pawezakrzewski8326
      @pawezakrzewski8326 Před 9 měsíci

      Ależ pan pomógł doradzil to i ja wiedzialem że dobrego fizfoterapete

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 9 měsíci

      @@pawezakrzewski8326Jest dużo trudnych przypadków. Dlatego zawsze należy podejść do tego indywidualnie mając pacjenta przed sobą. Wtedy wiemy znacznie więcej ponieważ możemy przeprowadzić badanie i ocenić dokładniej co i jak zastosować. I czy wogóle od strony fizjoterapii można coś jeszcze zrobić. Mogę zrozumieć że pacjent który przeszedł już wielu fizjoterapeutów może być sfrustrowany że nikt nie był mu w stanie pomóc. Mimo wszystko należy próbować dalej szukać pomocy. Nie wszystko można doradzić przez internet. Pozdrawiam.

  • @wiesawakowal8064
    @wiesawakowal8064 Před rokem

    Mam wypukline c3/C4 2mm i p. J. M. 2,5 mm c4/C5 cechy konfliktu z korzeniami C4 i c 5..Czy mogę uniknąć operacji.?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty w swojej okolicy zamieszkania na konsultacje i wówczas terapeuta wytłumaczy jakie dalsze postępowanie. W dużej części przypadków pacjentów leczenie manualne, które przynosi znakomite efekty plus dobór odpowiednich ćwiczeń i ogólna profilaktyka. Należy zmienić codzienne nawyki jeśli są nieodpowiednie, ergonomia pracy. Gdybym miał Pani odpowiedzieć ogólnie to można zrobić dla swojego organizmu bardzo dużo i nie należy myśleć o operacji a o tym jak niwelować objawy oraz wzmacniać mięśnie dla lepszej stabilności kręgosłupa. Także reasumując należy zrobić wszystko co możliwe aby do operacji nie doprowadzić. Najlepiej w konsultacji ze swoim fizjoterapeutą.

    • @wiesawakowal8064
      @wiesawakowal8064 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak zrobię.

  • @jackchristopherspider
    @jackchristopherspider Před rokem +1

    Na wstępie zapowiedział Pan omówienie jak LECZYĆ dyskopatie. Po obejrzeniu materiału nadal nie wiem jak leczyć ponieważ raczej była mowa o niwelowaniu objawów a nie przyczyn.
    Zadam więc pytanie. Czy przepuklina może się wchłonąć? Czy tego typu zmiany mogą się cofnąć?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Omówiłem jak leczyć. Nawet kilkukrotnie wspomniałem, że w wielu przypadkach potrzebna jest terapia manualna. Oczywiście, że są sytuacje w których terapia bywa nie do końca skuteczna, ale to też jest zależne od wielu czynników, również takich jak przestrzeganie zaleceń od fizjoterapeuty. Zgadza się, że zawsze szukamy przyczyny problemu i ją leczymy a nie tylko objawy, aczkolwiek postępowanie bywa rożne. Tak jak powiedziałem, że przy dużych przepuklinach typu protruzja dysku, pacjent co jakiś czas niestety będzie potrzebował terapii manualnej która pozwoli mu lepiej funkcjonować bez bólu. Raz uszkodzony dysk już nigdy się nie zregeneruje. Natomiast jeżeli chodzi o przepuklinę to może się wchłonąć, stany zapalne się zmniejszą. Niestety też nie u wszystkich pacjentów. Jest to zależne od zdolności naszego organizmu do samoregulacji oraz rozległości i umiejscowienia przepukliny. Do prawidłowej oceny potrzeba odpowiedniego badania, testów funkcjonalnych a czasami wsparcia się również badaniem obrazowym (rezonans magnetyczny).

    • @jackchristopherspider
      @jackchristopherspider Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas Dziękuję za odpowiedź, jednak nadal nie mam pełnej jasności.
      Otóż pisze Pan że przepuklina może się czasami wchłonąć natomiast protruzja już nie.
      Poczytałem o różnicy pomiędzy przepukliną a protruzją. Cytuję : "przepuklina to coś więcej niż protruzja"
      Dalej wyjaśnienie że protruzja to łagodne uwypuklenie pierścienia włóknistego.
      Pan pisze że przepuklina może się wchłonąć a protruzja już nie. Tu nie ma logiki.

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      @@jackchristopherspider wchłania się podczas ekstruzji dysku. I faktycznie gorzej jeśli występuje już ta ekstruzja ponieważ jądro miażdżyste wydostaje się poza obręb dysku. Przeczytałem raz jeszcze swój powyższy komentarz i napisałem, że protruzja jest gorsza zamiast ekstruzji dysku. Znacznie gorzej jest podczas ekstruzji dysku ponieważ jeśli dojdzie do oderwania tej struktury od dysku to nazywane jest sekwestracją. I wówczas taki "martwy" fragment może migrować w kanale kręgowym. A to, że protruzja jest łagodniejsza, nie znaczy że nie powoduje ostrzejszych objawów, bo często też powoduje niestety. A co do nazewnictwa - przepuklina to często jest tak ogólnie opisane w rezonansie magnetycznym. Nie zawsze jest wyszczególnione dokładnie. Myślę że teraz już Pan powinien wiedzieć jak to dokładnie wygląda. Dobrze, że Pan dociekał.

    • @jackchristopherspider
      @jackchristopherspider Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas wchłania się podczas ekstruzji dysku? Ta ekstruzja się wchłania?
      Znowu nie rozumiem.
      Proszę precyzyjnie powiedzieć co się wchłania a co się nie wchłania. Oczywiście zakładamy jedynie możliwość a nie pewność.
      Przepraszam za dociekliwość

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      @@jackchristopherspider ekstruzja to przepuklina. A więc przepuklina może się wchłonąć. Nie zawsze się to dzieje i nie u każdej osoby. Jedni mają lepsze zdolności organizmu do zdrowienia a inni nie. To jest właśnie fenomen ludzkiego organizmu, że ma tendencję do "samonaprawy". Więc to wchłanianie się przepukliny u niektórych osób po prostu nigdy nie zachodzi. Jeżeli ma Pan jakieś inne pytania to proszę zadawać. Natomiast ten wątek już wyjaśniłem.

  • @Piotrek1985
    @Piotrek1985 Před rokem

    Pewna klinika w Łodzi leczy uszkodzone krążki międzykręgowe komórkami macierzystymi. Czy ktoś miał już z tym styczność, jakie są efekty ryskiego leczenia?

  • @piotrdabrowski3971
    @piotrdabrowski3971 Před 8 měsíci

    U mnie 2 przepukliny pęknięty pierścień włóknisty jakie ćwiczenia na to promieniuje na pośladek

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 7 měsíci

      Zlikwidowanie dolegliwości bólowych, uzyskanie jak największej ruchomości w stawach, w ruchach w różnych kierunkach. Dopiero później ćwiczenia jak zmniejszymy bądź wyeliminujemy stany zapalne. Bazowe ćwiczenia to przede wszystkim wzmocnienie mięśni brzucha, kręgosłupa, pośladków aby ustabilizować tułów. Ma to duży wpływ na cały kręgosłup. Ale jak już napisałem Panu pod innym komentarzem, to bezpieczniej jest udać się do fizjoterapeuty który pokaże jakie ćwiczenia wykonywać i w jaki sposób aby było to prawidłowo. I co jeszcze istotne to aby pracować ergonomicznie nie przeciążając jeszcze bardziej tego kręgosłupa.

  • @danzel132
    @danzel132 Před rokem

    Ja mam niestety na całym odcinku ls wypukliny nie wiem dlaczego tak się stali w 2021 miałem silny bol teraz jest trochę lepiej ale nadal.jest źle ból pleców jest mam 29lat. Zacząłem spacerować trochę może to coś pomoże.

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      To co możesz dla siebie teraz zrobić to przede wszystkim nie dopuścić żeby pojawiały się nowe wypukliny. Jak to zrobić❓ Przede wszystkim:
      1️⃣ Zmienić nawyki dnia codziennego
      2️⃣ Jeśli występują dolegliwości bólowe to udać się do dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy i leczyć manualnie. Niezależnie czy są wypukliny (małe) czy też przepukliny (duże) zmiany w dyskach to fizjoterapia (terapia manualna) może być bardzo pomocna. Najgorzej to nie robić nic, a problem sam nie zniknie a jedynie się z czasem zwiększy. Nawet jeśli teraz chwilowo nie ma bólu to nie znaczy że jest po problemie. Diagnoza u fizjo i dalsze postępowanie.
      3️⃣ Najważniejsze: Przy braku dolegliwości bólowych aktywność ruchowa. Mogą być spacery, kijki, pływanie. Co lubisz. Ale też co nie powoduje że problem ponownie się pojawia. Jeśli się pojawia to znaczy że być może taka aktywność Ci nie służy, być może robisz coś źle albo ponownie zwiększyły się stany zapalne i bez terapii się nie obejdzie.
      Wypukliny to nie dramat , to nie żaden wyrok. Nawet przepukliny nie muszą być utrapieniem. Najważniejsza profilaktyka i nie czekanie aż problem rozwiąże się sam. Organizm ludzki jest genialny ale niestety wszystko samemu się nie zregeneruje.
      Powodzenia ❗🙂

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas nawyki dnia codziennego,
      czyli o co chodzi ?

  • @piotrdabrowski3971
    @piotrdabrowski3971 Před 8 měsíci

    Ja mam tylno boczna przepukline jakie cwiczenia na to

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 7 měsíci

      Konkretnie to najlepiej udać się do fizjoterapeuty w swojej okolicy i on po uprzednim zebraniu wywiadu oraz badaniu ustali plan leczenia łącznie z dobraniem odpowiednich ćwiczeń. Trzeba robić to indywidualnie gdyż może się okazać że coś pacjentowi nie służy. Natomiast co jeszcze ważne, to to czy ma Pan jakieś dolegliwości. Bo to że jest przepuklina to nie oznacza że będzie dużym problemem. Przy dolegliwościach bólowych najpierw terapia a później ćwiczenia. W tej kolejności. Ja nie widząc pacjenta , w ciemno nie ustalam konkretnego planu leczenia. Jedynie co mogę odradzić to przeprosty.

  • @witoldwiatrowski6647
    @witoldwiatrowski6647 Před rokem +2

    Okropny ból kręgosłupa towarzyszył mi przez ok 10 lat, w odcinku lędzwiowym, ruina, dysk wywalony całkowicie na 11mm, drugi na 7mm. Dostałem 3 skierowania na operacje, rehabilitacja, delikatne ćwiczenia, zakaz dźwigania większego ciężaru niż butelka wody, proste plecy, nakazy, zakazy, każdy krok, każdy ruch to ból, paraliż nogi i tak przez ok 10 lat nic nie pomagało. Od ponad 3 lat nie wiem co to ból kręgosłupa, nie pamiętam już tego, jak to jest spać na ziemi z nogami na krześle... Co się zmieniło, dlaczego przestało boleć? Zacząłem robić dokladnie to czego każdy mi zakazywał. Zacząłem zginać kręgosłup w każdy możliwy sposób, zacząłem dźwigać, obciążać kręgosłup, zacząłem podnosić ciężary :) od 3 lat moim podstawowym i ulubionym ćwiczeniem jest martwy ciąg i podnoszenie worków treningowych thor fitness w naturalny sposób bez zachowania "zasad" prawidłowego podnoszenia. Dzwigam, podnoszę, zginam i nic mnie nie boli :) podnoszę ciężkie przedmioty dokladnie w taki sposób, w jaki zabraniali mi wszyscy fizjoterapeuci :)

    • @piotr12341
      @piotr12341 Před rokem +1

      Może i ja sprobuję twojej metody . Już wielu terapeutów przeszedłem i jedyny rezultat to lżejszy portfel . Pozdrawiam

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 9 měsíci +2

      Panie Witoldzie.
      Błędem jest mówić pacjentowi że nie może "używać" swojego kręgosłupa tzn. że ma nie robić ruchów we wszystkich kierunkach i płaszczyznach. Oczywiście, że jeżeli są bardzo duże przepukliny w kręgosłupie to zawsze istnieje ryzyko że problem się jeszcze pogłębi i poprzez czynności które wykonamy dojdzie do sekwestracji dysku czyli oderwania się jego fragmentu a dokładnie jądra miażdżystego od dysku. Pal licho jeśli owo jądro miażdżyste usadowi się w miejscu słabo unerwionym. Po kilku miesiącach komórki żerne naszego organizmu same go wchłoną. Dysk nadal będzie uszkodzony ale przepuklina nie będzie drażniła już nerwu bo jej po prostu nie będzie. Ciało ludzkie jest fantastyczne. Nie do końca poznane jest wiele mechanizmów i tego dlaczego dzieje się tak a nie inaczej. Każdy przypadek jest inny. Jeżeli jest poprawa to należy się cieszyć. Ale zawsze mieć na względzie że trzeba dbać o cały kręgosłup aby nie dopuścić do powstania przepuklin w innych segmentach. Zdrowia życzę 🙂

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 9 měsíci +1

      Panie Piotrze warto się przede wszystkim ruszać. Wszystko robić z głową. A ciało nam za to podziękuje 🙂 zawsze daje takie zalecenia aby po zakończonym leczeniu pacjent włączył do swojego życia taką aktywność która będzie sprawiała mu przyjemność i nie będzie powodowała przede wszystkim żadnych dolegliwości bólowych. Powodzenia 🙂

    • @jerzydorosinski6569
      @jerzydorosinski6569 Před 6 měsíci

      Do czasu, tez tak miałem, no i przeciażylem i jest powtórka z rozrywki 😢

  • @andziejbvxee7990
    @andziejbvxee7990 Před rokem

    Jakie cwiczenia robisz na siłowni i o czym nalezy pamiętać?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      To jest ogólne pytanie. Nie widząc pacjenta, bez badania fizjoterapeutycznego, sprawdzenia jego możliwości nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć. Ale jeśli miałbym coś doradzić to przede wszystkim najważniejsza zasada. Jeżeli jest jakiś problem, ból, to należy najpierw zdiagnozować i leczyć a później dopiero włączać ruch. Jeśli nie ma bólu to oczywiście można ćwiczyć samemu chyba, że się nie wie jak to robić poprawnie i wtedy trening może poprowadzić fizjoterapueta. Zwłaszcza, że dużo urazów jest na siłowniach, ponieważ zazwyczaj ludzie wykonują coś niepoprawnie bądź nie są dostatecznie przygotowani do jakiejś aktywności. Aby kręgosłup był w pełni zdrowy i żeby można było w miarę dobrze funkcjonować z dyskopatią kręgosłupa, to należy wzmocnić mięśnie core czyli cały tułów - brzuch, pośladki, mięśnie kręgosłupa. Te mięśnie odpowiadają za stabilizację centralną. Najbardziej popularnym ćwiczeniem jest deseczka. Pokazuje to w filmie : "Jak ćwiczyć w dyskopatii". Zapraszam do obejrzenia.

    • @andziejbvxee7990
      @andziejbvxee7990 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas Ćwiczyłem okolo 8 lat na siłowni z ciężarami. Mialem tez obciążająca prace. W tej pracy właśnie dostalem ataku neurlagii międzyżebrowej. To bylo straszne, ból nie do wytrzymania i ataki raz z jednej strony raz z drugiej. Na pewno tez zaniedbalem rozciąganie miesni. Plecy mam strasznie sztywne, proboje to rozciągać ale bardzo boli. Gdy pochylam głowę az piecze i pali , boli. Tak samo jak pochylam i skrecam glowe, z tylu wszystko się ciągnie z bólem. Myślę, ze potrzebuje to dobrze rozciagnac. Niestety odczuwam też ból na dole pleców, cos proboje ruszać to troche pomaga. Wlasnie zauwazylem, ze miesnie brzucha mam bardzo słabe. Sproboje je wzmocnić żeby odciążyć kręgosłup. Dzieki za radę! Ciezko sie zyje jak wszystko jest pospinane, az piecze i mrowi na karku calym z tylu obszarze. Jak ciagne glowe w dol i skrece w jedna czy druga strone, to czuje jak glowa az cisnienie dostaje wszystko jest bardzo zesztywniale. Muszę sie w koncu rozluźnić. Kiedys ribilem prawie szpagat i nie mialem problemu siegac głową do kolan i w ogole, a teraz...

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Dobrze by było z tymi bólami udać się do fizjoterapeuty w swojej okolicy. Rozluźni odpowiednie punkty i się poprawi. Jeżeli jest uczucie pieczenia, palenia w tych miejscach to problem może dotyczyć sztywnej, "posklejanej" powięzi. O powięzi więcej mówię w w jednym z moich filmów. Polecam obejrzeć. Myślę, że wiele jest do wypracowania i poprawy, natomiast nie należy tego zaniedbywać. Terapia manualna jest bardzo istotna w kontekście sprawności całego naszego aparatu ruchu. Nie wszystko zrobimy ćwiczeniami czy też rozciąganiem.

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas gdzie te ćwiczenia można znaleźć ?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Proszę obserwować mój kanał. Będą się pojawiały materiały o ćwiczeniach. Póki co jest o dyskopatii, stretching, ale będą też inne filmy.

  • @annatyszka4117
    @annatyszka4117 Před rokem

    Takie wścibskie babskie pytanie: jest Pan krewnym tego drugiego Pana doktora Skoczylasa, który ma kanał na yt?❤🙂

  • @piotrdabrowski3971
    @piotrdabrowski3971 Před 8 měsíci

    Jaki ten trening?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před 7 měsíci

      Najbezpieczniej pod okiem fizjoterapeuty. Nie na własną rękę, gdyż można w ten sposób pogłębiać tylko problem.

  • @katarzynawocyrz3813
    @katarzynawocyrz3813 Před rokem

    Czy przepuklina wcześniej czy później musi być zoperowana?
    Jak dbać o Kręgosłup i dyski całego Kręgosłupa.
    Pan też to ma o - specjalne ćwiczenia Pan wykonuje ?
    jak nie przeciążać?
    Ruszać się to znaczy jaki ruch ?
    A co z zniesiona lordoza szyjna aby objawy nie szły w dłonie ?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      1.Niekoniecznie musi być operacja. Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest pacjent i w jakim stopniu dolegliwości bólowe utrudniają mu funkcjonowanie. Ważna w tym wszystkim jest fizjoterapia - terapia manualna która niweluje objawy w dużym stopniu , natomiast uszkodzonego dysku już się nie naprawi. Tak więc jeśli terapia manualna pomaga to bardzo długo można odkładać myśl o operacji.
      2. O kręgosłup najlepiej dbać poprzez regularną aktywność ruchową , ergonomię pracy a w razie potrzeby wszelkie napięcia niwelować poprzez terapię manualną.
      3. Ćwiczeń można wymyślić bardzo dużo. Przede wszystkim najważniejsze to nie ćwiczyć z bólem tylko iść do fizjoterapeuty na badanie diagnostyczne z ustaleniem planu leczenia. I dopiero po terapii kiedy nie ma bólu , włączyć aktywność ruchową. Żadnych specjalnych ćwiczeń nie wykonuje. Proszę obserwować bo będzie jeszcze o ćwiczeniach w kolejnych odcinkach. Aby kręgosłup był zdrowy to należy wzmocnić przede wszystkim mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz pośladki, tzw. stabilizacja centralna.
      4. Jak nie przeciążać ❓
      Ergonomia pracy, snu, profilaktyka w postaci aktywności ruchowej.
      5. Zazwyczaj radzę pacjentom że po terapii powinni włączyć taką aktywność ruchową która będzie im sprawiała przyjemność i dzięki której poczują się lepiej. Jeżeli problem powróci to znaczy że trzeba coś zmodyfikować i widocznie dana aktywność nie służy.
      6. Jakie objawy idą w dłonie ❓ pyta Pani o to aby nie występowało drętwienie czy też mrowienie w dłoniach ❓jeżeli tak to może się okazać że jest przepuklina która uciska na nerw powodując powyższe objawy. Należy zdiagnozować i leczyć poprzez terapię manualną plus ćwiczenia na odcinek szyjny który pokazuje w moim filmie o ćwiczeniach w dyskopatii.

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź.
      Co do odcinka szyjnego tak objawy w dłonie -mrowienie, czasem brak czucia, siły.
      Byłam z tym u lekarza TK i nie wyszła Dyskopatia tylko zniesiona lordoza szyjna, a lekarz sam sobie określił Dyskopatia a skąd to wie, mógł dać na rezonans.
      Tak tak Fizjoterapeuta byłby potrzebny jak tlen, ale to koszt .
      Wszytko rozchodzi się o koszt bo każda wizyta płatna.
      A ćwiczenia na szyjny zawroty głowy nie wiem czy to ćwiczenia mają wpływ czy ten problem
      w szyjnym.
      A odnośnie aktywności Ruch to może być dowolna jakaś forma dobrana? Spacery, itp
      Wspomniał że Pan nic nadzwyczajnego nie robi to jak Pan wyszedł z tego problemu i funkcjonuje bez bólu, tyle wiem że Pan te 2- 3 ? na siłownię 😉
      Wystarczy regularny Ruch który zapobiega ?

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      Korzystam z terapii w razie potrzeby. Staram się dużo ruszać, mniej siedzieć. Ponieważ najlepszym lekarstwem na krążki międzykręgowe jest właśnie ruch. Nawet najprostsza forma aktywności jest lepsza niż byle jakie siedzenie czy leżenie przed telewizorem w złych pozycjach. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany nawyków , ergonomii, niekiedy odżywiania, gdyż jeśli np. ktoś ma nadwagę i nic z tym nie robi , to terapia manualna będzie niwelowała objawy , ale to będzie wracało gdyż pacjent sam nic nie robi ze swoim ciałem żeby było lepiej. Tak więc powinno być zaangażowanie. Co do wizyt w gabinecie Fizjoterapii. Jest to koszt oczywiście, ale terapia manualna pacjenta bólowego bynajmniej u mnie w gabinecie odbywa się raz w tygodniu. Ilość wizyt jest zależna od stanu w jakim się pacjent znajduje. Jeżeli jego problemy są mocno nasilone i nic z tym nie robi przez wiele miesięcy a dodatkowo ciężko pracuje to tych wizyt może być kilka. Plan rehabilitacji można modyfikować. Częstość wizyt moze być wydłużona, co 7, 10, 14 dni następna terapia. Ale też nie dłużej kiedy problem jest znaczny. To wszystko ustala się indywidualnie. A co do ćwiczeń niekoniecznie musi być siłownia. Wystarczy niewiele - mata, gumy do ćwiczeń i chęci. Wówczas można to wykonywać w domu🙂

    • @katarzynawocyrz3813
      @katarzynawocyrz3813 Před rokem

      @@fizjoterapialukaszskoczylas
      Czyli operacja jak najdłużej zwlekać, są teraz nowe metody endoskopowo.
      Tak fizoteraputa prywatnie koszt i tak od 6 lat jestem z nimi związana, wiadomo na początku częściej.
      To takie związanie 😉
      Czyli Pan co robi aby nie powróciło; sam Ruch nie wystarczy ?
      Ćwiczenia tak?
      a jeśli chodzi o nie to naprawdę mogą pomóc tak żeby przepuklina nie była większa, przez wzmocnienie mięśni brzucha i to zadziała? I tak trzeba już cały czas je wykonywać

    • @fizjoterapialukaszskoczylas
      @fizjoterapialukaszskoczylas  Před rokem

      To zależy od decyzji lekarza. On decyduje. W swoich filmach pokazuje jakie ćwiczenia wykonywać. Co do aktywności ruchowej to taką która sprawia nam przyjemność i nie powoduje dolegliwości bólowych.