VIZE ČESKA Přednáška č. 2 - Jaroslav Petr (biolog)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 11. 2022
  • Ve dnech 21. a 22. října 2021 se v Divadle Oskara Nedbala v Táboře uskutečnila konference Příštích 10 let VIZE ČESKA.
    Organizátoři: Město Tábor, Jihočeský kraj, Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře a Jiří Návara. Vystoupili zde špičkoví odborníci v oborech ekonomie, ekologie, biologie, historie, energetiky, psychiatrie, armády, sociologie, historie atd. Konferenci finančně podpořily čtyři společnosti: VAFO, MEDDI hub, FAMILY SNACK, OIG Power. Organizátoři děkují partnerům konference za podporu.
    Konference se konala pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby a starosty města Tábora Ing. Štěpána Pavlíka.
    Motto konference: Doba zrychlila svůj běh, zdá se, že přestávají platit dosavadní pravidla, která řídila společnost a státy, že jsme narazili na limity ve všech sférách života.

Komentáře • 1

  • @dedekstepan3050
    @dedekstepan3050 Před rokem +1

    Skutečnost, že je věda jen "hledáním omylů" tak moc nevadí, pokud se človék pohybuje v příslušné komunitě a je schopen si vytvořit vlastní názor. S tím samozřejmě nemám žádný problém, jiná cesta neexistuje.
    Normálním lidem ale "vědu" selektivně a "brutálně" zprostředkovávají media, politika, komerční subjekty a další. Se zcela jasnými vlastními a zcela nevědeckými prioritami. (Zpravidla ideologie, moc a/nebo peníze.) Všechny vědecké pochybnosti se zpravidla odfiltrovávavají. Asi není nutno to dokládat příklady, je jich spousta a mnoho z nich přímo zasáhla a zasahuje do osudu lidí. TO je důvodem, proč lidé třeba už neberou vážně, když v nějakém mediu vidí článek začínající formulkou "Vědci zjistili.." (Vyplatilo by se takové články sbírat, byla by to později velmi humorná četba.) V politice a u komerčních subjektů to zneužívání vědy vypadá zase trochu jinak. To všechno je přísně vzato také "dezinformace", jen originál studie (zpravidla nedostupný nebo nečitelný pro "normální" lidi) je _možná_ opravdu pravdivá "informace" o aktuálním stavu zkoumání.
    Přiznám se, že také žádné řešení nevidím. Začíná tu už tím, že kdo si nějakou věďeckou studii objedná (a zaplatí), ten také rozhoduje o tom, zda a co bude komunikovat navenek. Jen TO mohou potom "normální lidé" zachytit a často jim to je i podprahově přímo vtloukáno do hlav. (třeba škodlivost tuků / neškodlivost cukrů.) A protože mají zřídka kdy dvě studie naprosto stejné výsledky, příklady uvádíte implicitně sám, je pro všechny tyto subjekty snadné si svou "pravdu" vybrat nebo dokonce vyrobit. V nouzi se prostě zadá ještě další studie, nejlépe nějakému dalšímu hospodářsky závislému subjektu.
    Kdo by se snažil s tím něco dělat, třeba interní spolupracovníci, ten se pohybuje na velmi tenkém ledě. A ohrožoval by jak vlastní existenci, firmu, nebo budoucnost svého zaměstnavatele.