Čas je ako rieka | Samuel Kováčik Vedátor | kniha Kúsky reality

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 11. 2023
  • Čas je ako rieka | Samuel Kováčik Vedátor | kniha Kúsky reality
    vedator.space/kusky-reality-n...
    ------------------
    / matfyzjein
    / matfyzjein
    / matfyzjein
    www.fmph.uniba.sk
    Faculty of Mathematics, Physics, and Informatics
    Comenius University , Bratislava
    ..
    #veda #matematika #matfyz #prednaska #vedomosti #vysokaskola #comeniusuniversity #university #math #science

Komentáře • 37

  • @adrianpolomsky358
    @adrianpolomsky358 Před 4 měsíci +1

    Dostal som túto knihu ako darček pod stromček. :D

  • @juliusmilo5959
    @juliusmilo5959 Před 14 dny

    Čas ako fyzická veličina neexistuje...Čas je človekom vytvorená pomôcka pre chápanie dejov a riadenie v systéme pretrvávajúcich hodnôt...

  • @PeterBirosik
    @PeterBirosik Před 5 měsíci +1

    Chapal som velkost vesmíru ale teraz uz som pochopil aj buducnost bytia ........ Podla mna sme z jedna z prvých civilizacii vo vesmíre ....... Bol by som zvedavy co sa stane tak na prelome 1/3 veku vesmiru ............ A teraz viem ze je sanca 1na 24 ze sa to mozno vdaka fungovaniu "času" dozviem (ked nie ja tak moja pra pra pra .... Vnucka urcite ano ! 🎉🎉🎉😊

    • @PeterBirosik
      @PeterBirosik Před 5 měsíci +1

      Pre doplnenie ospravedlňujem sa ale mal som pár pív tak ospravedlňujem sa za moje filozofické myšlienky

    • @juliusmilo5959
      @juliusmilo5959 Před 14 dny

      @@PeterBirosik Peťo neospravedlňuj sa,nemáš za čo...Naopak,je veľmi pozitívne,že patríš medzi ľudí,ktorí používajú svoj mozog...

  • @prioritasko
    @prioritasko Před 5 měsíci +2

    Inac,
    Slnko je hviezda tretej generacie.
    A na pociatku vesmiru,
    okrem vodika a helia, existovali aj stopove prvky litia.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před měsícem

    Pravda o rýchlosti svetla.
    A keďže neexistuje iba 1 rýchlosť svetla, preto budem používať aj pojem “rýchlosti svetiel”.
    1.) Kedy bola vytvorená stará teória “rýchlosť svetla je absolutná”, a kto bol jej autorom.
    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” bola vytvorená po vytvorení Maxwellových rovníc.
    No podľa mojich vedomostí, autorom tejto teórie by nemal byť J. C. Maxwell (1831-1879), lebo on šíril názor, že rýchlosť svetla sa nemení iba “v závislosti od rýchlosti zdroja svetla”.
    Takže autorom starej teórie ”rýchlosť svetla je absolutná” (ktorá je základným kameňom, na ktorom stojí celá, dnešná, teoretická fyzika) by mal byť iný fyzik, ktorého meno ja nepoznám, ktorý ju vytvoril v čase medzi “Maxwellovými rovnicami a Lorentzovými transformáciami”.

    2.) Čo hovorí stará teória “rýchlosť svetla je absolutná”.

    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” hovorí, že rýchlosť svetla je “nemenná”, t.j. “stále rovnaká”, a teda, že sa odlišuje od rýchlosti iných častíc hmoty, ktoré sú relativné.
    3.) Kedy začala byť akceptovaná stará teória “rýchlosť svetla je absolutná”.
    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” začala byť akceptovaná až po 2 udalostiach.
    1.) Až po akceptovaní “nepravdivého záveru experimenta Michelson - Morley”, ktorý znie “záver experimenta Michelson - Morley dokazuje absolutnú (t.j. nemennú) rýchlosť svetla”.
    Pravdivý záver tohto experimenta znie takto: Rýchlosti svetiel v atmosfére Zeme sa nemenia v závislosti od rýchlosti rotácie Zeme, a ani v závislosti od rýchlosti obletácie Zeme okolo Slnka - a to úplne rovnako, ako rýchlosti všetkých iných častíc hmoty v atmosfére Zeme.
    2.) Až po akceptovaní novej teórie “ŠTR” (ktorej autorom bol Albert Einstein, 1879-1955), ktorá znie “rýchlosť plynutia času na telese sa mení v závislosti od rýchlosti telesa, a mení sa vždy tak, aby rýchlosť svetla nameraná pomocou tohto relativného času bola vždy absolutná”.
    4.) Vysvetlenie, prečo je stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” nepravdivou teóriou.
    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” je nepravdivou teóriou preto, lebo “nie je pravdou, že rýchlosti svetiel (podľa mňa, rýchlosti malých častíc hmoty, ktoré ja nazývam foto-trony) sa odlišujú od rýchlosti iných častíc hmoty”. A to z 2 dôvodov:
    4.1) Rýchlosti svetiel SA MENIA ROVNAKO, ako rýchlosti iných častíc hmoty.
    1.) Menia sa v závislosti od prostredia, ktorým prechádzajú.
    T.j., jedna rýchlosť foto-tronov (svetiel) je v tzv. vákuu, no iná môže byť v rôzných plynoch, iná vo vode, iná v skle, a iná v objektoch, cez ktoré svetlá (foto-trony) neprechádzajú.
    Inak povedané, rýchlosti foto-tronov (svetiel) sú rovnako relatívne - závislé od prostredí, cez ktoré prechádzajú - ako rýchlosti všetkých, iných častíc hmoty.
    2.) Menia sa v závislosti od dĺžky dráhy, a preto aj v závislosti od polohy pozorovatela.
    T.j. rýchlosť tých istých foto-tronov letiacich v tom istom dátume (čase) v atmosfére Zeme
    - inak nameria pozorovatel na povrchu Zeme (ktorý nameria ich rýchlosť cca 300 000 km/s),
    - inak by ju nameral pozorovatel na povrchu Mesiaca, lebo on ku rýchlosti cca 300.000 km/s by musel pripočítať, resp. odpočítať (ak by leteli opačným smerom), aj povrchovo rotačnú rýchlosť Zeme (iba na póloch by nameral rovnakú rýchlosť svetla, ako pozorovatel na Zemi),
    - inak by ju nameral pozorovatel mimo Slnečnej sústavy, lebo on by musel pripočítať, resp odpočítať, ešte aj obehovú rýchlosť Zeme po jej orbitálnej dráhe okolo Slnka.
    Inak povedané, rýchlosti foto-tronov (svetiel) sú rovnako relativné - zavislé od dĺžky dráhy, a teda aj od polohy pozorovatela - ako rýchlosti všetkých, iných častíc hmoty.
    3.) Menia sa v závislosti od rýchlosti plynutí jednotiek času (ktoré ja nazývam presnejším názvom “jednotky trvania”).
    T.j., rýchlejšiu rýchlosť tých istých foto-tronov (svetiel) letiacich v tom istom dátume (čase) nameria pozorovatel, ktorého hodinky budú plynúť pomalšie, a naopak, pomalšiu rýchlosť tých istých foto-tronov letiacich v tom istom dátume (čase) nameria pozorovatel, ktorého hodinky budú plynúť rýchlejšie. (Pričom príčina zmeny rýchlosti hodiniek nie je podstatná.)
    Inak povedané, rýchlosti foto-tronov (svetiel) sú rovnako relatívne - závislé od rýchlosti plynutia časových jednotiek (jednotiek trvania) - ako rýchlosti všetkých, iných častíc hmoty.
    4.2) Rýchlosti svetiel SA NEMENIA ROVNAKO, ako rýchlosti iných častíc hmoty.
    Rýchlosti foto-tronov (svetiel) letiacich v atmosfére Zeme sa nemenia voči povrchu Zeme v závislosti od rýchlosti rotácie Zeme, a ani v závislosti od rýchlosti pohybu Zeme po jej orbitálnej dráhe okolo Slnka - tak, ako to ukázal aj experiment Michelson - Morley.
    No úplne rovnako sa nemenia ani rýchlosti všetkých, iných častíc hmoty v atmosfére Zeme voči povrchu Zeme, keďže ani tie sa nemenia ani v závislosti od rýchlosti rotácie Zeme, a ani v závislosti od rýchlosti obletácie Zeme okolo Slnka.
    Takže rýchlosti svetiel (foto-tronov) sa menia, resp. nemenia, vždy rovnako, ako rýchlosti všetkých, iných častíc hmoty - BEZ JEDINEJ VÝNIMKY. A ak fyzici hovoria “rýchlosť svetla je absolútna” (t.j. iná, ako sú rýchlosti iných častíc hmoty), jednoducho KLAMÚ !!!
    5.) Kedy sa stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” stáva “metafyzikalnou dogmou”.
    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” sa pre fyzikov stáva “metafyzikalnou dogmou” vtedy, keď fyzici zostanú slepo veriť v platnosť tejto teórie aj po prečítaní týchto 4 faktov:
    1.) Nebola vytvorená na základe pozorovaní prírody.
    2.) Nie je v súlade s prírodnými zákonmi, ktoré boli vytvorené na základe pozorovaní prírody.
    3.) Bola vytvorená len ako chybná interpretácia Maxwellových rovníc. Takže jej základom je iba matematická konštrukcia, o ktorej niektorý fyzik svojvolne (bez jediného, vedeckého dôkazu) vyhlásil, že je “pravdivým opisom svetla”. A ostatní fyzici to stadovito akceptovali.
    4.) Neexistuje ani 1 experiment, ktorého pravdivý záver by dokazoval jej platnosť.
    Iba dogmatickí metafyzici sú ochotní slepo veriť v platnosť nezmyselnej teórie “rýchlosť svetla je absolutná”, ktorej platnosť nebola nikdy dokázaná ani pomocou pravdivého opisu prírody, a ani pomocou pravdivého záveru aspoň jedného, fyzikálneho experimenta.
    Bratislava, 14.03.2024 Miroslav Jati

  • @michalma
    @michalma Před 5 měsíci +2

    za mojich studentskych cias sa este pripustala moznost, ze zrychlena expanzia vesmiru nemusi byt konecna. Teoreticky je mozne, ze sa vratime spet do stavu pred big bang. Spravne som pochopil, ze tato varianta je uz vyvratena a vesmir caka len expanzia?
    Inak velmi pekne podana prednaska, dakujem :)

    • @JanSzedlak
      @JanSzedlak Před 5 měsíci +1

      Pochopil si to spravne. Späť sa pise s ä.

  • @kopais
    @kopais Před 11 dny

    Chtěl bych se zeptat. Víme že, vesmír se roztahuje. Jak to jde dohromady s tím, že naše Mléčná dráha se má za několik miliard let srazit s Adromedou. A podle mne to je zrovna opačný případ. Řekl bych, že tady jde o zmenšování vesmiru. Mohl by mi to někdo vysvětlit?

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 5 měsíci

    Nesúhlasím s prirovnaním času ku rieke (0:08:46): “ Čas je ako nezastavitelná rieka, ktorá vždy tečie tým istým smerom, a nás, ako listy, ktoré popadali na hladinu, ťahá so sebou. “
    Lebo toto prirovnanie je z pohľadu vysvetlovania (resp. chápania) času zavádzajúce.
    Ak sa Samuel Kováčik rozhodol prirovnávať “fyzikálny čas” ku “nezastavitelnej rieke” (ktorá vždy tečie tým istým smerom, a nás, ako listy, ktoré popadali na hladinu, ťahá so sebou), potom musí pomenovať, 1.) čo je vo fyzike “korytom času”, 2.) čo sú vo fyzike “prúdiace častice času” (ktorými sú v prúdiacej rieke molekuly vody, ktoré neustále prúdia z vyššie položených miest do nižšie položených miest v dôsledku Zemskej gravitácie), a 3.) čo je vo fyzike “hybnou silou prúdenia častíc času” (ktorou je v prúdiacej rieke gravitácia Zeme).
    A, ak nebude vedieť pomenovať ani “hmotné koryto času”, a ani “hmotné častice času”, (ktoré prúdia v dôsledku nejakej, konkrétnej sily nejakým, konkrétnym smerom), a ani “hybnú silu” (ktorá núti častice času prúdiť, resp. plynúť, nejakým, konkrétnym smerom), potom bude toto jeho prirovnanie zavádzajúcim príkladom pre vysvetlenie pojmu “čas”.
    Záver: Čas nie je ako rieka.
    Lebo rieka je zložená 1.) z konkrétneho, hmotného koryta, v ktorom tečie 2.) konkrétna, hmotná voda, ktorá tečie v dôsledku 3.) konkrétnej, fyzikálnej sily konkrétnym smerom.
    Navyše, rieka netečie vždy tou istou cestou (raz za čas dochádza ku zmene jej koryta), môže tvoriť aj viacero korýt (napr. v delte rieky), a je zastavitelná človekom (umelou priehradou),
    A vďaka tomuto zavádzajúcemu (nevhodne vybranému, zle zvolenému) prirovnaniu môžu ľudia považovať fyzikálny čas (ktorý má podľa Samuela Kováčika schopnosť ťahať nás so sebou) za niečo hmotné, t.j. za niečo, čo je zložené z konkrétnych, hmotných častíc (ktoré Samuel Kováčik doteraz nikdy nepomenoval), a ktorých pohyby sú regulované konkrétnou, fyzikálnou silou (ktorú Samuel Kováčik tiež doteraz nikdy nepomenoval).

  • @mrab7170
    @mrab7170 Před 5 měsíci

    Podle teorie strun existuje celkem 2 časové dimenze a 9 prostorových. Existuje také multivesmír, který se skládá z 10 na 500 vesmírů. Lidstvo je tedy bezvýznamné v měřítku 10 na 500.

    • @PeterBirosik
      @PeterBirosik Před 5 měsíci

      Ospravedlňujem sa , ale nie úplne tomu chápem. Nie že by som nebol oboznámený teóriou Sstrun (podotýkam ako laik), ale nemalý by ste k tomuto nejakú teoretickú štúdiu k prečítaniu......PS: No offens ďakujem 😊

  • @milosuhlar1859
    @milosuhlar1859 Před 5 měsíci

    Čas neprúdi ako rieka jedným smerom. Čas prúdi dvoma smermi. No a meranie času dáva ľuďom len jeden rozmer. Popritom čas je mnohorozmerný. Správne to vedátor postrehol s tou minulosťou prítomnosťou a budúcnosťou. To je kľúč k času a nie nejaká attosekunda. A ešte niečo - čas je atribútom len a len živej hmoty. A živá hmota udeľuje čas hmote neživej. V neživej hmote čas stojí alebo sa prejavuje ako udelená inštancia.

  • @milanbaran7291
    @milanbaran7291 Před 5 měsíci +1

    Vek vesmíru by sa nemal uvádzať od veľkého tresku, ale od vzniku reliktného žiarenia. Predtým bola taká hustota, že vtedajšia jedna sekunda mohla trvať napríklad miliardu dnešných rokov. Veľký tresk nebol vôbec, lebo ešte nebol čas.

    • @klokangeorge4005
      @klokangeorge4005 Před 5 měsíci

      Výborně. TAK se to má vysvětlovat.
      A pak také ty fázové Skoky.
      Kdy světlo dohání zvuk, a celé se jaxi i překlápí ( nejen rozmlacuje&recykluje!)
      Čiže roztah.vesmíru je nesmysl.
      Nikdy by se nemohly srazit galaxie
      (My s g v Labuti
      Vlastně všechno JE úplně jinak.
      I ty konce ....s x-nulami, Další nesmysl.
      Mnoho do toho má co říci myšlení, a soulad poznání Programu, co vlastně vytvořilo takové možnosti života ZDE !
      Jakože např.čolek odříznutý v půli zase doroste!
      My jsme stvořeni z neviditelna(černá vibrace)
      A krájení milisec.na multimiliardtiny, jen ukazuje jaký jsme smotek světla, a jaké má elektron tajemný život! Ve rychlostí, kterou nepochopíme, ledaže Meditace! Bez známek stárnutí,ale.
      Proč SE všichni vším tak vyčerpáváme, JE záhada.
      Proč je v centru slunce 2uhlíkový conus~ a z něj "teče ČAS" je taky záhada.
      My tady máme čas bublinu, nebo i takovou vědomě zpomalenou "bombu", co komunikuje! NÁMI!
      Podvědomě to víme: vibrační KOST
      (drží všechno, ve stavu existence, byť je to přeci jen ZASE projekce, plná smotků světla)

    • @Warbrea_King
      @Warbrea_King Před 2 měsíci

      ​@@klokangeorge4005No tak vy ste museli požiť nejaké silné substancie :D.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 5 měsíci

    Ďalšia nezrozumitelná definícia pre fyzikálny pojem “čas” z dielne Samuela Kováčika.
    Samuel Kováčik prichádza s novou definíciou pre “čas”: “Čas je miera zmeny. ” (0:38:07)
    Pred rokom definoval “čas” (v prednáške “ako plynie čas”) slovami “čas je nejaký parameter, ktorý plynie”, resp. “čas je to, čo merajú hodinky”.
    A ja tak, ako som nesúhlasil s jeho starou definíciou pre pojem “čas”, tak rovnako nesúhlasím ani s touto jeho novou, resp. ďalšou, definíciou pre pojem “čas”, lebo podľa mňa “mierou zmeny je TRVANIE”, ktoré opisujeme pomocou konkrétnych počtov konkrétnych “jednotiek trvania” (ktoré fyzici nazývajú hodne, hodne staromódne, ako “časové jednotky”).
    A teraz príde, bo prísť musí, podstatná otázka, ktorej sa teoretickí fyzici vyhýbajú, ako čert krížu, ktorá znie: Nie je fyzikálny pojem “čas” synonymum pre obyčajný pojem “trvanie” ?!?
    A, ak by náhodou niektorý, teoretický fyzik chcel poprieť, že fyzici používajú pojem “čas” ako synonymum pre pojem “trvanie”, potom by mal zrozumitelne vysvetliť, čím sa odlišuje fyzikálny “čas” od bežného “trvania”.
    Jednotky trvania, prírodné, aj tie umelé (t.j. človekom vytvorené odvodením od prírodných),
    nám umožňujú merať trvania jednotlivých pohybov, alebo vývojov, nič viac, a nič menej.
    Rovnako, ako jednotky vzdialenosti nám umožňujú merať vzdialenosti, nič viac, a nič menej.
    A “trvania vývojov” nám umožňuú nielen merať, ale aj porovnávať, rýchlosti vývojov.
    Rovnako, ako “trvania pohybov” nám umožňujú merať, a aj porovnávať, rýchlosti pohybov.

    Záver: Mierou zmeny je “trvanie”.
    A “čas” by mohol byť “mierou zmeny” len vtedy, ak by Samuel Kováčik verejne priznal, že teoretickí fyzici používajú pojem “čas” ako synonymum pre pojem “trvanie”.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před měsícem

    Pravda o novom, fyzikálnom čase, a o rýchlosti jeho plynutia.
    1.) Ako bol objavený “nový, fyzikálny čas”.
    “Nový, fyzikálny čas” nebol nikdy objavený, ale iba vykonfabulovaný. A vykonfabuloval ho (vymyslel ho) Isaac Newton (1642-1727), ktorý mu vymyslel aj “absolútnu rýchlosť plynutia”
    A keďže existencia tohto nového, Newtonom vymysleného času nebola nikým dokázaná, preto je tento nový, Newtonom vymyslený čas iba “vymyslený, reálne neexistujúci čas”.
    A keďže Isaac Newton nikdy neposkytol ani jednu definíciu pre jeho “nový čas”, a jeho zrozumitelnú a racionálnu definíciu neposkytol ani jeho druhý užívatel Einstein, a ani žiadny iný fyzik po Einsteinovi, preto je dnes výmysel “o existencii nového času” iba výmyslom “o existencii nového, nedefinovaného a nepozorovatelného (t.j. nezrozumitelného) času”.
    2.) Prečo došlo ku zmene rýchlosti plynutia “u nového času” z absolútnej na relatívnu.
    Stará teória “rýchlosť svetla je absolutná” začala byť zdanlivo akceptovatelná až po vytvorení novej teórie “rýchlosť plynutia času je relatívna”, ktorú vytvoril Einstein pod názvom “ŠTR”.
    A Einstein vytvoril túto novú teóriu len preto, že slepo uveril v platnosť starej teórie “rýchlosť svetla je absolutná”, a preto chcel vytvoriť niečo, čo by umožňovalo jej akceptovatelnosť.
    Takže, jediný dôvod, prečo dnes fyzici šíria teóriu “rýchlosť plynutia času na každom telese sa mení pri každej zmene rýchlosti telesa vždy tak, aby na jej základe bolo možné vypočítať vždy rovnakú rýchlosť svetla” je ten, že mladý A. Einstein chcel dosiahnuť akceptáciu starej teórie “rýchlosť svetla je absolutná”, v ktorú slepo uveril, t.j., začal ju akceptoval ako dogmu.
    A keďže Einsteinovi pri tvorbe jeho ŠTR nevyhovovali rýchlosti plynutí “starých časov”, čo sú rýchlosti plynutí reálnych, t.j. pozorovatelných, prírodných časov (na základe ktorých boli vytvorené kalendáre a hodinky za účelom ich spresňovani), tak sa rozhodol akceptovať nový, Newtonom vykonfabulovaný čas, a u tohto nového času “zmenil rýchlosť jeho plynutia” z absolutnej na relativnú. A túto zmenu urobil len preto, lebo mu to tak vyhovovalo, t.j. neurobil to na základe pozorovaní prírody, a ani na základe pravdivých záverov vedeckých experimentov. A pravdepodobne to urobil aj preto, lebo chcel “prečúrať” Isaaca Newtona.
    3.) Pravda o “ŠTR”. (Pravda o Einsteinovej “špeciálnej teórii relativity”.)
    “ŠTR” je zmesou 3 nezmyslov, ktorými sú 1.) rýchlosť svetla je absolutná, 2.) existuje aj nepozorovatelný čas (ten Newtonom vykonfabulovaný), a 3.) rýchlosť plynutia času (toho Newtonom vykonfabulovaného, nepozorovatelného) je na každom telese iná, a to vždy taká, aby pozorovatel na telese mohol pomocou nej namerať vždy rovnakú rýchlosť svetla. (A aby bolo možné namerať vždy rovnakú rýchlosť svetla, boli vytvorené aj transformačné rovnice, Lorentzové transformácie, ktoré umožňujú vypočítať - na základe rýchlosti telesa - vždy takú rýchlosť plynutia času na telese, aby umožnila namerať vždy rovnakú rýchlosť svetla.)
    A hoci ŠTR je iba “zmesou 3 nezmyslov”, tieto nezmysly do seba logicky zapadajú (obrazne povedané, zapadajú jeden do druhého - ako riť na šerbel), čo vzbudzuje zdanie logickej teórie.
    V Bratislave, 14.03.2024 Miroslav Jati

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 5 měsíci

    Nesúhlasím s názorom teoretických fyzikov “ existuje aj možnosť cestovať v čase ”.
    A s týmto názorom nesúhlasím aj napriek tomu, že to, údajne, umožňujú Einsteinové rovnice, lebo pravda o cestovaní v čase je, podľa môjho názora, úplne iná.
    Tak, ako v minulosti boli ľudia ochotní podporovať duchárov za ich šírenie nádeje v podobe šírenia teórie “o spravodlivom, posmrtnom živote, v ktorom dobrí ľudia sa dostanú do raja, a tí zlí do pekla”, tak rovnako aj dnes sú ľudia ochotní podporovať teoretických fyzikov za ich šírenie nádeje v podobe šírenia fyzikálnych teórií “o nerealistických možnostiach cestovať v čase”. Veď, kto z nás by netúžil pozrieť do budúcnosti, či do minulosti - počas dovolenky?
    (Rovnako, ako žiť večný, posmrtný život, a žiť ho v raji.)
    A, ak by Einsteinové rovnice skutočne pripúšťali možnosť cestovať v čase, potom by išlo o rovnice “vycucané z prsta”, t.j. o rovnice, ktoré nemajú nič spoločné s opisom reality.
    Túžba presláviť sa motivovala mladého Einsteina ku kdeakým pokusom vytvoriť niečo nové, originálne. No v zrelom veku sa Einstein pozerá na svoje mladické výtvory už racionálne, keď hovorí: “ Predstavujete si, že sa na svoje životné dielo pozerám s kľudným uspokojením. Ale pri bližšom pohľade je jasné, že to tak nie je. Neexistuje jediný koncept, o ktorom by som bol presvedčený, že pretrvá. Dokonca sa sám seba pýtam, či idem tým správnym smerom. ”
    Záver:
    Ja samozrejme neupieram teoretickým fyzikom snívať o možnosti cestovať čase, a to rovnako, ako iným neupieram ich možnosť veriť v existenciu vševediaceho, všemohúceho, a spravodlivého Boha, či v existenciu mimozemšťanov.
    Ja iba hovorím, že pre tieto 3 najpopulárnejšie teórie neexistuje ani jeden presvedčivý (nespochybnitelný) dôkaz, resp. ani jedna racionálna indícia.

  • @ladislavzelenc982
    @ladislavzelenc982 Před 5 měsíci +1

    Murphy bola jeho dcéra 🤦‍♂Pred tou prednáškou si sa bol urýchliť v Cerne 😅pozerám ťa na rychlosti 0,75

  • @samuelkovacik6062
    @samuelkovacik6062 Před 5 měsíci

    Zeroth!

  • @PapaMufti
    @PapaMufti Před 5 měsíci

    first!

  • @PeterKurucz
    @PeterKurucz Před 5 měsíci

    second 🙂

  • @jozeftisliar7396
    @jozeftisliar7396 Před 5 měsíci

    Prednášky zrýchlenou rečou nestoja za nič.Prečo si to zamestnanci JÚĽŠ nevšímajú?

  • @patan2141
    @patan2141 Před 5 měsíci +1

    O ničem sekat vtipy jako Bubílková😢

  • @jurajkukucka
    @jurajkukucka Před 5 měsíci

    - - - O ničom - - -

  • @igott-interpretaciagravita4262

    Predpokladam ze v knizke viacej rozoberiete tu zrnitost casu, lebo nevolo uplne jasne ako si to pedstavuje..

  • @igott-interpretaciagravita4262

    prednaska nieje o case, teda co je to cas, ale skor o tom, kam vsade v case sme sa pozreli:) ale je to len uvod do knizky, takzepalcek hore...

  • @michalma
    @michalma Před 5 měsíci

    za mojich studentskych cias sa este pripustala moznost, ze zrychlena expanzia vesmiru nemusi byt konecna. Teoreticky je mozne, ze sa vratime spet do stavu pred big bang. Spravne som pochopil, ze tato varianta je uz vyvratena a vesmir caka len expanzia?
    Inak velmi pekne podana prednaska, dakujem :)